PDA

Επιστροφή στο Forum : 5x5



SGP
20-10-09, 23:37
γεια σας θα ηθελα την γνωμη σας γ τ προγραμματα 5χ5 και κατα ποσο βοηθουν στον ογκο οσο και στην αυξηση δυναμης???

NASSER
21-10-09, 00:24
Ποιος ειναι ο στοχος σου και θελεις να εφαρμόσεις αυτο το προγραμμα?

SGP
21-10-09, 00:36
o στοχος μου ειναι ν παρω παλι ογκο κ να ξανανεβω σχετικα γρηγορα στ κιλα

NASSER
21-10-09, 00:49
o στοχος μου ειναι ν παρω παλι ογκο κ να ξανανεβω σχετικα γρηγορα στ κιλα

Σε ποια φαση βρισκεσαι. Τωρα ξεκινας ή εισαι μονιμος σε προγραμμα προπονησης με βαρη?
Το 5Χ5 ειναι προγραμμα που μπορεις να εφαρμοσεις εφοσον εχεις κανει ενα προγραμματισμο και καταληγεις σαυτο, ωστε να σου δωσει τη δυνατοτητα να αυξησεις τα κιλα στο γυμναστηριο. Αυτο θα σημαινει πως στη συνεχεια το σωμα θα ανταποκριθει στο να σηκωνει περισσοτερα κιλα και ετσι να αυξηθει η μυικη σου μαζα. Ολα αυτο ομως δεν γινεται με το να πας αυριο στο γυμναστηριο και να αρχισεις να κανεις το προγραμμα 5Χ5 χωρις να εχεις ηδη εφαρμοσει ενα πλανο προπονησης που θα σοου επιτρεψει να δουλεψεις στα μεγιστα κιλα προπονησης 5Χ5

narta
21-10-09, 12:15
Σε ποια φαση βρισκεσαι. Τωρα ξεκινας ή εισαι μονιμος σε προγραμμα προπονησης με βαρη?
Το 5Χ5 ειναι προγραμμα που μπορεις να εφαρμοσεις εφοσον εχεις κανει ενα προγραμματισμο και καταληγεις σαυτο, ωστε να σου δωσει τη δυνατοτητα να αυξησεις τα κιλα στο γυμναστηριο. Αυτο θα σημαινει πως στη συνεχεια το σωμα θα ανταποκριθει στο να σηκωνει περισσοτερα κιλα και ετσι να αυξηθει η μυικη σου μαζα. Ολα αυτο ομως δεν γινεται με το να πας αυριο στο γυμναστηριο και να αρχισεις να κανεις το προγραμμα 5Χ5 χωρις να εχεις ηδη εφαρμοσει ενα πλανο προπονησης που θα σοου επιτρεψει να δουλεψεις στα μεγιστα κιλα προπονησης 5Χ5

+1

Ολα τα προγραμματα δυναμης θελουν προετοιμασια για να αποδωσουν.

SGP
23-10-09, 01:06
ειμαι μονιμος στ βαρη,τι εννοειται μ τν προετοιμασια που ειναι απαραιτιτη???

NASSER
23-10-09, 15:24
ειμαι μονιμος στ βαρη,τι εννοειται μ τν προετοιμασια που ειναι απαραιτιτη???

Κανεις ενα πλανο προπονησης 12 εβδομαδων που καθε βδομαδα εχει καθορισμενο αριθμο επαναλληψεων σε καθε ασκηση. Δηλαδη ξεκινας την πρωτη βδομαδα και κανεις ολα τα σετ απο 4Χ12, 10 το ιδιο και τη δευτερη βδομαδα. επειτα για 3 βδομαδες 4Χ10, 8 για αλλες τεσσερις βδομαδες 4Χ8, 6 και την 10η βδομαδα κανεις 5Χ5. Τις επομενες 2 βδομαδες κανεις πυραμιδα 12 10 8 6 5 με μεγιστα κιλα για τις αντιστοιχες επαναλήψεις. Εννοείται πως καθε βδομαδα θα πρεπει να στοχευεις στην αυξηση του βαρους στις αντίστοιχες επαναλήψεις.
Η αλλαγη που θα παρατηρησεις δεν θα ειναι μονο στη δυναμη αλλα και σωματικη. Η διατροφη σου απαιτειται να ειναι αψογη σε ποσοτητα και ποιοτητα θερμιδων.

drago
23-10-09, 19:10
το 5χ5 ειναι περισοτερο προσανατολησμενο στη δυναμη. αυτο δεν σημαινει οτι δεν σου βαζει και ογκο αν τρως καλα.

παντως, ακομα στο site του stronglifts που ειναι ενα απ' τα 5χ5 λεει οτι το 3χ8 θα σου βαλει περισοτερο ογκο γενικοτερα.

τωρα τους τελευταιους μηνες τι προγραμμα κανεις?

αυτο που σου λεει ο νασσερ ειναι προγραμματισμος για ογκο και δυναμη. προοδευτικο σε οτι αφορα τα σετσ κλπ.

αλλος τυπος ειναι πχ το 5/3/1 που ειναι απ τα conjugated συστηματα, συνδιαζει δλδ χαμηλες επαναληψεις και πολλα κιλα μαζι με ελαφρα κιλα και πολλες επαναληψεις σε βοηθητικες ασκησεις.

Αν εχεις καιρο στο αθλημα και εχεις αρχισει να στολαρεις το 5/3/1 ειναι οτι πρεπει γιατι ειναι προγραμμα σταθερης αλλα αργης προοδου.

αν εισαι αρχαριος κανε ριπτο basic strength η 5χ5 stronglifts που βαζουν κιλα σε καθε προπονηση εκμεταλεβομενοι την ιδιοτητα του αρχαριου να ανεβαινει γρηγορα.

αλλα πες λιγο τι προγραμμα κανεις τωρα, ποσο καιρο, αν ειδες αποτελεσματα κλπ.

με το τσιγκελι στα βγαζουμε

leftis
29-08-11, 12:28
Θα ξεκινήσω σήμερα αυτό το πρόγραμμα,αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα. Τι καταφέρνουμε εμφανισιακά με αυτό το πρόγραμμα? Διάβασα κάπου έναν που έλεγε ότι με αυτό απλά δείχνεις δυνατός και το σώμα που θα αποκτήσεις δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχουν οι γραμμωμένοι κλπ. Εγώ όμως θέλω απλά μυικά κιλά και γράμμωση. Πιστέυετε ότι αυτό το πρόγραμμα για κανα 6μηνο και μετά πρόγραμμα σπλιτ για γράμμωση θα δούλευε ή όχι?
Στόχος μου είναι ένα σώμα παραλίας με γράμμωση κτλ όχι φουσκωμένο με λίπος.

MusclesOfShadow
29-08-11, 13:34
Aν θες "σωμα παραλιας" ριξτο καλυτερα στην αεροβια ε και σε κανα σπλιτακι ή full body... Δεν νομιζω να ειναι για σενα αυτο....

Αντωνης
29-08-11, 13:39
H διαφορα του ''σωματος παραλιας'' με το σωμα του σφιχτη ειναι οτι το πρωτο το πετυχαινεις σε μικροτερο διαστημα.Ουτε η προπονηση αλλαζει ουτε τιποτα.Οτι εκανες για το πρωτο,κανεις και για το δευτερο

Μην λετε οτι να ναι,τοσο καιρο ειστε στο φορουμ,τζισους...

leftis
29-08-11, 13:39
Aν θες "σωμα παραλιας" ριξτο καλυτερα στην αεροβια ε και σε κανα σπλιτακι ή full body... Δεν νομιζω να ειναι για σενα αυτο....

Λες? Αμα το χρησιμοποιύσα για να πάρω έναν κάποιο όγκο και μετά γράμμωση λες να δουλέψει?

leftis
29-08-11, 13:40
H διαφορα του ''σωματος παραλιας'' με το σωμα του σφιχτη ειναι οτι το πρωτο το πετυχαινεις σε μικροτερο διαστημα.Ουτε η προπονηση αλλαζει ουτε τιποτα.Οτι εκανες για το πρωτο,κανεις και για το δευτερο

Μην λετε οτι να ναι,τοσο καιρο ειστε στο φορουμ,τζισους...

Δηλαδή η επαναλήψεις και τα σετ δεν έχουν σχέση με το τι θέλεις να πετύχεις?

MusclesOfShadow
29-08-11, 13:43
Αν εισαι διατεθιμενος να κανεις καλο προγραμμα και να το ριξεις σε πολυ βασικες ασκησεις (πιεσεις, καθισματα, αρσεις, powerclean) ναι ισως τα καταφερεις...

Αντωνης
29-08-11, 13:44
Δηλαδή η επαναλήψεις και τα σετ δεν έχουν σχέση με το τι θέλεις να πετύχεις?

Οχι.Σε ολα τα σωματα αυτο που θες ειναι να βαλεις μυς.Οταν φτασεις να εχεις καποιους μυς,αναλογως τους στοχους σου,η' κοβεις και κανεις συντηρηση η' συνεχιζεις τον ''ογκο''.
Αλλα μεχρι τοτε δεν αλλαζει απολυτως τιποτα.

pan0z
29-08-11, 14:00
Σκεφτομαι να αρχησω σε κανα μηνα την θυμωμενη αγελαδα 5χ5 υπαρχει καποιο site που να μου εξηγει ακριβως το προγραμμα?Βρηκα αυτο http://madcow.hostzi.com/5x5_Program/Linear_5x5.htm#CHANGE_LOG αλλα δεν ξερω αν ειναι το σωστο κανενας που να γνωριζει?

geo28
29-08-11, 14:11
Σκεφτομαι να αρχησω σε κανα μηνα την θυμωμενη αγελαδα 5χ5 υπαρχει καποιο site που να μου εξηγει ακριβως το προγραμμα?Βρηκα αυτο http://madcow.hostzi.com/5x5_Program/Linear_5x5.htm#CHANGE_LOG αλλα δεν ξερω αν ειναι το σωστο κανενας που να γνωριζει?

ναι φιλε και γω αυτο κανω ,μετα απο μια αποχη για να παρω καποια νουμερα πισω:green:.το συγκεκριμενο αρθρο ειναι αρκετα περιεκτικο,
νομιζω οτι απορροια εχεις θα στη λυσει..λιγο μπλεξιμο ειναι πως να βρεις τα καταληλα ramping sets,ωστε να μην αυξηθει αρκετα to fatique
αναμεσα στην ασκηση...καπου στο 10% για μενα...αν εχεις δλδ 100χ5 σα στοχο στ τελευταιο σετ πγαινε καπως ετσι:60x5,70x5....100x5 sto 5o set..
νομιζω ειναι ενας καλος μπουσουλας για τα σετ.επισης σε ασιστανς work μην πας καθολου ψηλα γτ ηδη το πργραμμα ειναι φορτωμενο με 3 φορες τη
βδομαδα σκουωτ και 2-3 φορες presses.και το σημαντικοτερο,αν δε θες να κολησεις αρχισε απο ενα 10-20% κατω στις πρωτες προπονησεις..

pan0z
29-08-11, 14:19
Μαλιστα ευχαριστω για τις απαντησεις θα το αρχησω σε καναν μηνα γιατι με τοσο καιρο που καθησα δεν θα ηθελα να μπω κατευθειαν σε 5αρες οποτε λεω να κατσω 1 μηνα να ερθω ξανα σε φορμα και μετα να το ακολουθησω.Δεν εχω κανει ποτε μου προγραμμα δυναμης και θα ηθελα εστω για ενα 2μηνο να ασχοληθω να δω που θα με παει.Οταν λες για το assistance work μιλας για τις βοηθητικες ασκησεις ετσι?Για το μονο που φοβαμαι λιγο ειναι το γονατο στα σκουωτ με ψιλοενοχλει και φοβαμαι μην αρχησει να ποναει αμα το χτυπαω 3 φορες την εβδομαδα και παει μετα στραφη ολο το προγραμμα.

geo28
29-08-11, 14:31
ναι τις βοηθητικες..καλα εγω δε το βλεπω σα writen in stone,εχω αλλαξει καποια πραματα..πχ
την τεταρτη αντι για light squat κανω front στην ιδια ενταση και την παρασκευη εχω pullups αντι
για rows..αισθανομαι οτι στρεσαρεται αρκετα η μεση με 2 φορεσ υψηλη ενταση rows..

pan0z
29-08-11, 14:35
ναι τις βοηθητικες..καλα εγω δε το βλεπω σα writen in stone,εχω αλλαξει καποια πραματα..πχ
την τεταρτη αντι για light squat κανω front στην ιδια ενταση και την παρασκευη εχω pullups αντι
για rows..αισθανομαι οτι στρεσαρεται αρκετα η μεση με 2 φορεσ υψηλη ενταση rows..

οκ ;) θα ανοιξω και ενα log για τυχον διορθωσεις οταν ερθει η ωρα