PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποθυρεοειδισμος και συμπληρώματα



philipposmich
25-06-09, 12:29
Χτες εκανα εξετασεις αιματος και βρεθηκε πως εχω υπερθυρεοειδισμο.Θα παω σε γιατρο και προφανως θα μου δωσει χαπι.Υπαρχει καποιος εδω που εχει υπερθυρεοειδισμο να μου πει συμβουλες σε σχεση με την ασκηση και αν θα μπορω να συνεχισω τα συμπληρωματα πρωτεινης που παιρνω;

sctp
25-06-09, 13:18
Χτες εκανα εξετασεις αιματος και βρεθηκε πως εχω υπερθυρεοειδισμο.Θα παω σε γιατρο και προφανως θα μου δωσει χαπι.Υπαρχει καποιος εδω που εχει υπερθυρεοειδισμο να μου πει συμβουλες σε σχεση με την ασκηση και αν θα μπορω να συνεχισω τα συμπληρωματα πρωτεινης που παιρνω;

Εξετασεις για τις ορμονες του θυροειδη εκανες σε πυρηνικο εργαστηριο?Αν οχι δοκιμασε και εκει!:thumbup:

Niiick
25-06-09, 14:30
δεν επηρεαζεται η λειτουργεια του θυροειδους αδενα απο τα συμπληρωματα πρωτεινης να προσεχεις αν 8ελεις αμα περνεις βιταμινες το πρωι μετα το χαπι σου,να μην εχουν ιωδιο η εστω να εχουν λιγο γιατι επηρεαζουν τη λειτουργεια..
καπου ειχα διαβασει και για την τυροσινη πως καπως μπλεκεται με το θυροειδη αλλα δε θυμαμαι..

Levrone
25-06-09, 15:10
ο διατροφικος περιορισμος στον υπερθυρεοειδισμο εχει να κανει με την προσληψη Ιωδιου. Καθημερινη πολυ υψηλη προσληψη ιωδιου μπορει να προκαλεσει υπερθυρεοειδισμο ή να τον επιδεινωσει.

τωρα με το Ιωδιο που εχουν συμπληρωματα και αν υπαρχουν ειδικα για τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν πιο ειδικοι εδω να σου πουν.

απλα μια πολυβιταμινη βλεπω οτι εχει μεσα υπερβολικη ποσοτητα ιωδιου, εκει θα εκανα πισω και δε θα παιρνα.

ωστοσο δε νομιζω , η γυμναστικη να ειναι εναντιον, αν μπορει να επιτευχθει μια σωστη διατροφη.

philipposmich
25-06-09, 15:19
Εδω και χρονια κανω μια σωστη διατροφη.Ασκουμαι 3 φορες την εβδομαδα.Ειναι ενας τροπος ζωης που δε θα ηθελα να σταματησω.

Billy
25-06-09, 17:06
εγώ ξέρω ότι στην περίπτωση του ΥΠΕΡθυρεοειδισμού πρέπει να γίνει ολική αφαίρεση του Θυρεοειδούς και μετά παίρνεις χάπι που καλύπτει την αντίτσοιχη ποσότητα Τ4 που θα έπρεπε κανονικά να εκκρίει ο Θυρεοειδής.

Η διαφορά με τον Υποθηρεοειδισμό/Hashimoto είναι ότι στον Υπερθυρεοειδισμό ο Θυρεοειδής παράγει περισσότερη ορμόνη από το κανονικό και επειδή δεν υπάρχει τρόπος να διωρθωθεί αυτό με χάπια γίνεται η ολική αφαίρεση.

Στην περίπτωση που υπάρχει ΥΠΟθυρεοειδισμός/Hashimoto τα πράγματα είναι πολύ πιό απλά αρκει να το προλάβεις στην αρχή.
Απλά κάθε πρωί παίρνεις ένα χαπάκι Τ4 και καλύπτεις τις ορμονικές σου ανάγκες, το ποσα mg θα στο κανονίσει ο γιατρός και θα πάρει κανά χρόνο μέχρι να βρεί την σωστή δόση, δηλαδή 3-4 επισκέψεις θα τίς κάνεις σίγουρα κάθε 3 μηνες τον πρώτο χρόνο.

Εσύ τελικά έχεις καταλάβει τί έχεις;;
ΥΠΕΡ ή ΥΠΟ-θυρεοειδισμό;;;;;

Γράψε μας το
TSH, T4, FT4
από τις εξετάσεις σου να δούμε τί έχεις τελικά.

Levrone
25-06-09, 17:17
Η διαφορά με τον Υποθηρεοειδισμό/Hashimoto είναι ότι στον Υπερθυρεοειδισμό ο Θυρεοειδής παράγει περισσότερη ορμόνη από το κανονικό και επειδή δεν υπάρχει τρόπος να διωρθωθεί αυτό με χάπια γίνεται η ολική αφαίρεση.


μα αφου υπαρχουν αντιθυρεοειδικα φαρμακα.

υπαρχει και η επιλογη της ολικης αφαιρεσης του αλλα δεν ειναι αμεση, εξαρταται απο καποιους παραγοντες που επειδη δεν ξερουμε το συγκεκριμενο περιστατικο και δε μιλαμε γενικα για το θυρεοειδη σε αυτο το τοπικ καλυτερα να μην τους αναφερουμε εδω.

philipposmich
25-06-09, 17:30
Υπερ εχω και ειναι σιγουρο πως δε χρειαζεται εγχειριση σε αυτη την περιπτωση.Με ενδιαφερει πιο πολυ για το γυμναστηριο.

philipposmich
29-06-09, 12:01
Μολις γυρισα απο την ενδοκρινολογο.Λογω υπερθυρεοειδισμου υπαρχει ταχυκαρδια και υπερταση(οχι πολυ ευτυχως).Ξεκινησα χαπι.Οποτε μεχρι να ρυθμιστει λιγο κομμενο το γυμναστηριο πιο πολυ για την καρδια και οχι για κανενα αλλο λογο.Δυστυχως το ιδιο ισχυει και για οτιδηποτε περιεχει ιωδιο.Μπανιο στη θαλασσα,θαλασσινα, πολυβιταμινες με ιωδιο και κομμενη και η πρωτεινη(οχι για ιωδιο).Καλυτερα να προσεχει το ιωδιο οποιος εχει γενικα ταση για θυρεοειδη.

Muscleboss
29-06-09, 12:03
Ό,τι πει ο γιατρός...

ΜΒ

philipposmich
29-06-09, 13:44
Πες μου τη γνωμη σου εσυ.Σιγουρα καποιος που ασχολειται με το χτισιμο του σωματος του θα εχει αντιμετωπισει αυτη την περιπτωση.

Billy
29-06-09, 16:24
καλό είναι μέχρι να ρυθμιστεί ο θυρεοειδής σου να κάνεις προσεκτική ζωή, μετά θα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.
Το θέμα είναι ότι σε αυτή την φάση ήδη κάποιες λειτουργίες έχουν επηρεαστεί μόλις όμως επανέλθουν στο φυσιολογικό τους θα μπορείς να ξανοιχτείς.
Και πάντα με την συμβουλή του γιατρού.

philipposmich
17-07-09, 22:34
Θα μου επιτρεπατε σε αυτο το τοπικ να ζητησω απο καποιον εμπειρο (π.χ. MuscleBoss) να μου δωσει μια ρουτινα για την περιπτωση μου για να κανω στο σπιτι με βαρακια που διαθετω;Μεχρι να επιστρεψω στο γυμναστηριο.Ευχαριστω!

skrwz21
18-07-09, 10:38
Στην περιπτωση του ΥΠΟ-θυρεοειδισμου τι πρεπει να κανουμε και πως το αντιμετωπιζουμε εκτος απο τα γνωστα χαπια που δινουν οι γιατροι ?

(για γυναικα ειναι οχι για μενα )

Μηπως ειναι καποιες τροφες που πρεπει να προσεξουμε ιδιαιτερα (παραλειψουμε, προσθεσουμε) στην διατροφη μας ?
Οταν κανεις συνεχεια διαιτα και μετα απο ενα διαστημα η οταν σταματησεις την διαιτα για λιγο, βαζεις αποτομα κιλα παλι, αυτο πως μπορει να αντιμετωπιστει ?
Ρωτα γιατι ισως υπαρχουν συγκεκριμενα φαγητα που πρεπει να προσεχτουν..

Jony_To_Bratsoni
23-10-09, 15:15
Γεια σας έχω πρόβλημα υποθυρεοειδισμού και ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω συμπληρώματα και λιποδιαλύτες. Αν και ρωτησα μεσο e-mail εναν Ορθοπαιδικό-Χειρουργό, Αθλητλίατρο μου ειπε (Συμπληρώματα μπορείς να πάρεις. Αν όμως παίρνεις θυρεοειδικές ορμόνες δεν μπορείς να πάρεις λιποδιαλύτες εκτός από CLA,
l-carnitine και πράσινο τσάι).Απλα θα ηθελα και την γνωμη σας για να εμαι πιο σιγουρος :weights::weights:

thegravijia
23-10-09, 15:18
Γεια σας έχω πρόβλημα υποθυρεοειδισμού και ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω συμπληρώματα και λιποδιαλύτες. Αν και ρωτησα μεσο e-mail εναν Ορθοπαιδικό-Χειρουργό, Αθλητλίατρο μου ειπε (Συμπληρώματα μπορείς να πάρεις. Αν όμως παίρνεις θυρεοειδικές ορμόνες δεν μπορείς να πάρεις λιποδιαλύτες εκτός από CLA,
l-carnitine και πράσινο τσάι).Απλα θα ηθελα και την γνωμη σας για να εμαι πιο σιγουρος :weights::weights:
μπορεις να μου δωσεις το μαιλ του αθλιατρου αυτου.?
γραψτο εδω

Jony_To_Bratsoni
23-10-09, 15:25
μπορεις να μου δωσεις το μαιλ του αθλιατρου αυτου.?
γραψτο εδω

βασικα εστηλα την ερωτηση μεσο το BBclub http://www.bodybuildingclub.gr/energy/gr/doctor.php
αυτη ειναι η σελιδα και στην απαντιση λεει και το ονομα και το τηλεφωνο του γιατρου

sctp
23-10-09, 16:16
Προφανως και δε μπορεις να παρεις λιποδιαλυτες που πιθανον θα επηρεασουν τον θυροειδη σου...αφου εχεις ηδη διαγνωστει με αυτο το προβλημα δεν παιρνεις καποια φαρμακα για να ισορροπησουν αυτην την κατασταση?

Jony_To_Bratsoni
23-10-09, 16:23
Προφανως και δε μπορεις να παρεις λιποδιαλυτες που πιθανον θα επηρεασουν τον θυροειδη σου...αφου εχεις ηδη διαγνωστει με αυτο το προβλημα δεν παιρνεις καποια φαρμακα για να ισορροπησουν αυτην την κατασταση?

ναι παιρνω θυρεοειδικές ορμόνες οι οποιες ισορροπουν τον οργανισμο και ειναι ολα κανονικα

NASSER
23-10-09, 16:51
Γεια σας έχω πρόβλημα υποθυρεοειδισμού και ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω συμπληρώματα και λιποδιαλύτες. Αν και ρωτησα μεσο e-mail εναν Ορθοπαιδικό-Χειρουργό, Αθλητλίατρο μου ειπε (Συμπληρώματα μπορείς να πάρεις. Αν όμως παίρνεις θυρεοειδικές ορμόνες δεν μπορείς να πάρεις λιποδιαλύτες εκτός από CLA,
l-carnitine και πράσινο τσάι).Απλα θα ηθελα και την γνωμη σας για να εμαι πιο σιγουρος :weights::weights:

Μπορεις να παρεις συμπληρωματα διατροφης αλλα δεν χριαζεται να παρεις λιποδιαλυτες εφοσον θα παρεις φαρμακα για υποθυρεοειδισμο. Το μονο που μπορεις να κανεις και θα σου κανει γενικα καλο, ειναι να κανεις αεροβα γυυμναστικη. Ακου τις οδηγιες των γιατρων και εισαι κομπλε.

sctp
23-10-09, 16:53
ναι παιρνω θυρεοειδικές ορμόνες οι οποιες ισορροπουν τον οργανισμο και ειναι ολα κανονικα

Τοτε σε καμια περιπτωση δε χρειαζεσαι λιποδιαλυτη..εισαι φυσιολογικος :thumbup:
με πρασινο τσαγακι και μια ισορροπημενη(υποθερμιδικη αν θες να χασεις) διατροφη με ψαρι 2-3 φορες την εβδομαδα και καλα λιπαρα θα εισαι μια χαρα.:toast:

Niiick
23-10-09, 19:16
να φροντιζεις απεχει το γευμα σου 20 λεπτα απ το χαπι για την αποροφηση του.

Jony_To_Bratsoni
23-10-09, 22:55
να φροντιζεις απεχει το γευμα σου 20 λεπτα απ το χαπι για την αποροφηση του.

ναι το κανω αυτο φροντιζω να φαω 30 λεπτα μετα το χαπι

Jony_To_Bratsoni
23-10-09, 22:59
Τοτε σε καμια περιπτωση δε χρειαζεσαι λιποδιαλυτη..εισαι φυσιολογικος :thumbup:
με πρασινο τσαγακι και μια ισορροπημενη(υποθερμιδικη αν θες να χασεις) διατροφη με ψαρι 2-3 φορες την εβδομαδα και καλα λιπαρα θα εισαι μια χαρα.:toast:

απλα το προβλημα μου ειναι οτι εχω λιγο πλαδαροτητα σε κοιλια,πλατη και μπουτια και θα ηθελα λιγο να σφικσει το δερμα σε αυτα τα σημεια.

AVSS
24-10-09, 07:52
ναι το κανω αυτο φροντιζω να φαω 30 λεπτα μετα το χαπι

Φαγητο μια ωρα μετα το χαπι,και οπωσδηποτε φροντισε αν παιρνεις ασβεστιο να ειναι τουλαχιστον 3 ωρες αργοτερα και το ιδιο με το σιδηρο.

την ειχα πατησει για χρονια με το ασβεστιο,τα επαιρνα το πρωι κοντα κοντα με τη θυρορμονη και δεν δουλευε καλα και μολις το εμαθα και αρχισα να το παιρνω 4 ωρες μετα,απο το 1,5 θυρορμονη μου το εχει κατεβασει ο γιατρος στο 75

Billy
24-10-09, 10:47
Φαγητο μια ωρα μετα το χαπι,και οπωσδηποτε φροντισε αν παιρνεις ασβεστιο να ειναι τουλαχιστον 3 ωρες αργοτερα και το ιδιο με το σιδηρο.

την ειχα πατησει για χρονια με το ασβεστιο,τα επαιρνα το πρωι κοντα κοντα με τη θυρορμονη και δεν δουλευε καλα και μολις το εμαθα και αρχισα να το παιρνω 4 ωρες μετα,απο το 1,5 θυρορμονη μου το εχει κατεβασει ο γιατρος στο 75

σχετικά με το ασβέστιο μία ερώτηση.

οταν λέμε Ασβέστιο εννοούμε συμπλήρωμα ασβεστίου υπό μορφή χαπιού ή μήπως και τα γαλακτοκομικά πχ γιαούρτι θα πρέπει να το τρώμε 3-4 ώρες μετά την λήψη του χαπιού του Θυρεοειδή;;;;

είναι λεπτό σημείο και ελπίζω να ξέρει κάποιος να μας πεί.

AVSS
24-10-09, 11:04
To ιδιο ειναι.Το χαπι που παιρνω εγω εχει 500 mg. ασβεστιου,ενα κεσεδακι γιαουρτι χαμηλων λιπαρων εχει 448 mg

http://www.nutritiondata.com/facts/dairy-and-egg-products/105/2

δεν εχει καμμια διαφορα ειτε το παιρνεις απο φυσικη τροφη ειτε απο συμπληρωμα,προσπαθησε να μην τρως γαλακτοκομικα κοντα στην ωρα που θα παρεις το χαπι για το θυροειδη

flexakis
24-10-09, 11:37
Eπειδει και γω εχω το ιδιο προβλημα,μεινε μακρια απο θερμογενιτικους λιποδιαλυτες,περνε το χαπι καθε πρωι,να τρως μιση ωρα μετα την ληψη του,και να κανεις καθε 6 μηνες ελεγχο TSH,FT3,FT4.
Αν ισοροπησουν οι θυροιδικες σου ορμονες δεν χρειαζεσαι κανενα λιποδιαλυτη.
Τωρα πρωτεινες,αμινοξεα κ.τ.λ μπορεις να παρεις αφοβα.

Jony_To_Bratsoni
24-10-09, 13:12
Φαγητο μια ωρα μετα το χαπι,και οπωσδηποτε φροντισε αν παιρνεις ασβεστιο να ειναι τουλαχιστον 3 ωρες αργοτερα και το ιδιο με το σιδηρο.

την ειχα πατησει για χρονια με το ασβεστιο,τα επαιρνα το πρωι κοντα κοντα με τη θυρορμονη και δεν δουλευε καλα και μολις το εμαθα και αρχισα να το παιρνω 4 ωρες μετα,απο το 1,5 θυρορμονη μου το εχει κατεβασει ο γιατρος στο 75

φιλε μου αυτο με το ασβεστιο δεν το ειχα ακουσει καθολου και 30 λεπτα μετα το χαπι επεινα γαλα ευτηχος που μου το ειπες :awesome:

Jony_To_Bratsoni
24-10-09, 13:18
Eπειδει και γω εχω το ιδιο προβλημα,μεινε μακρια απο θερμογενιτικους λιποδιαλυτες,περνε το χαπι καθε πρωι,να τρως μιση ωρα μετα την ληψη του,και να κανεις καθε 6 μηνες ελεγχο TSH,FT3,FT4.
Αν ισοροπησουν οι θυροιδικες σου ορμονες δεν χρειαζεσαι κανενα λιποδιαλυτη.
Τωρα πρωτεινες,αμινοξεα κ.τ.λ μπορεις να παρεις αφοβα.

οι θυροιδικες μου ορμονες κοντευουν να ισοροπησουν ειναι θεμα 1 μηνα και κατι το πολυ ,ειναι σχεδον 2 χρονια που περνω τα χαπια μου καθε μερα:box:

flexakis
24-10-09, 14:11
οι θυροιδικες μου ορμονες κοντευουν να ισοροπησουν ειναι θεμα 1 μηνα και κατι το πολυ ,ειναι σχεδον 2 χρονια που περνω τα χαπια μου καθε μερα:box:
Εμενα ισοροπησαν και τωρα ο γιατρος μου εκοψε τα φαρμακα γιατι κανουν κακο στις αρθρωσεις μου ειπε.
Μακαρι να πανε και σε σενα ολα καλα.

Billy
24-10-09, 18:31
Εμενα ισοροπησαν και τωρα ο γιατρος μου εκοψε τα φαρμακα γιατι κανουν κακο στις αρθρωσεις μου ειπε.
Μακαρι να πανε και σε σενα ολα καλα.

ποία φάρμακα;;;
η θυρορμόνη;;; δηλ το Τ4;;

τι ακριβώς κακό κάνουν;;

Azsx
01-05-10, 23:49
Καλησπέρα
ΕΊμαι 21 ετών, 1,80, 77 κιλά και έχω πρόβλημα υποθυρεοειδισμού. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω συμπληρώματα(πρωτεΐνη,κρεατινη,αμινοξεα),l-carnitini και CLA?

NASSER
01-05-10, 23:54
Ναι μπορεις να παρεις συμπληρώματα αλλα και αυτα που εχουν λιποδιαλυτικη δραση. Επειτα να φροντιζεις να τρως ποιοτικα.

Azsx
02-05-10, 22:16
Ναι μπορεις να παρεις συμπληρώματα αλλα και αυτα που εχουν λιποδιαλυτικη δραση. Επειτα να φροντιζεις να τρως ποιοτικα.
Σε ευχαριστω για την απάντηση.
Να σου κάνω άλλη μια αν είναι εύκολο να μου πεις..σκέφτομαι να πάρω εκτός από τις πρωτεΐνες π περνώ να περνώ κ ένα scoop πριν την γυμναστική muscle freak της weider..τι λες;

s0k0s
02-09-12, 18:12
Γνωριζει κανεις ο θυροειδης hashimoto αμα επηρεαζει στην αυξηση/μειωση βαρους;

Devil
02-09-12, 18:15
Γνωριζει κανεις ο θυροειδης hashimoto αμα επηρεαζει στην αυξηση/μειωση βαρους;

ναι...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-09-12, 19:13
1)GOUGOULSTERONES,2)KELP,3)L-TYROSINE

Devil
02-09-12, 19:43
1)GOUGOULSTERONES,2)KELP,3)L-TYROSINE

και τα 3 ειναι σχεδον αχρηστα....

το πρωτο εχει και estrogenic εφε....

το να δινεις ιωδιο και τυροσινη για να αυξησεις παραγωγη των Τ ειναι θετικο σε ατομα που εχουν ελειψη...
και πιθανοτητα το ιωδιο σε μεγαλητερες ποσοτητες να προκαλει και το αντιθετο εφε...

s0k0s
02-09-12, 20:43
ναι...

Εγω που εχω δηλαδη αλλα δεν βλεπω διαφορα στο βαρος τι γινεται; :P

Devil
02-09-12, 20:50
Εγω που εχω δηλαδη αλλα δεν βλεπω διαφορα στο βαρος τι γινεται; :P

μηπως λεω μηπως παιρνεις και Τ4? γιατι αυτο δινουν σε ατομα με χασιμοτο....

s0k0s
02-09-12, 21:25
μηπως λεω μηπως παιρνεις και Τ4? γιατι αυτο δινουν σε ατομα με χασιμοτο....

Τιποτα δεν μου εχουν δωσει..
Το χασιμοτο μου ειπανε οτι με ενοχλει και στην επιληψια.. Ειναι ενας λογος και αυτος. Παιρνω μονο χαπια επιληψιας.

s0k0s
03-09-12, 00:02
Για την ακριβεια μυοκλονικη επιληψια.

marvin
03-09-12, 00:08
Σοκο και εγω που εχω χασιμοτο ,τωρα που ειναι ρυθμισμενος ο θυροειδης δεν εχω θεμα με αυξομειωση.Ομως και τις δυο φορες ,μια που ανακαλυψα οτι εχω την νοσο αλλα και πριν αλλαξω το τελευταιο χαπι ειχα θεμα με αυξομειωση.Δεν θεωρω οτι ειναι τυχαιο.

s0k0s
03-09-12, 00:10
Μαλιστα, ναι απο τι εχω καταλαβει πρεπει επιτελους να κανω μια επανεξεταση που μου λεει ο νευρολογος μου εδω κ μηηηηηηηηνες!

marvin
03-09-12, 00:17
Εμ ..τροπο θελει και οχι κοπο!!!Να κανεις ,ευκολα και δεν ειναι και ακριβη εξεταση!!

s0k0s
03-09-12, 00:27
Ναι μεσο ΙΚΑ θα μου βγει καλη τιμουλα. Οταν κανω θα σας πω ;)
Θενξ Μαρβιν!

Devil
03-09-12, 18:50
Τιποτα δεν μου εχουν δωσει..
Το χασιμοτο μου ειπανε οτι με ενοχλει και στην επιληψια.. Ειναι ενας λογος και αυτος. Παιρνω μονο χαπια επιληψιας.

περιεργο..... και οι Τ3,Τ4,ΤSH και τα αντισωματα σε τι επιπεδα ειναι?

s0k0s
03-09-12, 18:53
περιεργο..... και οι Τ3,Τ4,ΤSH και τα αντισωματα σε τι επιπεδα ειναι?

52922

Devil
03-09-12, 19:03
52922

δεν θελω να σε πανικοβαλω αλλα μηπως να αλλαξεις γιατρο?

η TSH κανει μπαμ οτι εχεις υποθυροειδισμο....

s0k0s
03-09-12, 19:07
δεν θελω να σε πανικοβαλω αλλα μηπως να αλλαξεις γιατρο?

η TSH κανει μπαμ οτι εχεις υποθυροειδισμο....

Θυμαμαι παλιοτερα που μου εκαναν υπερηχω ειχαν μαζευτει 10γιατροι πανω απο το κεφαλι αλλα τιποτα δν μου ειπανε.
Τωρα σε αυτον που μου εκλεισαν ραντεβου απο ΙΚΑ ηταν καπως ο "τυπας", θα κλεισω ξανα ραντεβου καπου αλλου αυτη την φορα.
Εχω τιποτα να φοβηθω; Συμπτωματα τιποτα;

EDIT. ΥΓ ειδα αυτο κ τρομαξα, εχει μια φωτο! http://medlabgr.blogspot.gr/2011/08/t-hashimoto.html

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
03-09-12, 19:31
η θυρεοιδοτροπος ορμονη TSH,ειναι αυξημενη πανω απο το οριο,κατι που δειχνει τον υποθηρεοειδισμο,οτι δηλαδη ο αδενας υπολειτουργει.οι θυροσφαιρινες οταν αυξανουν,υποδηλωνουν θυροειδητιδα,δηλαδη φλεγμονη του αδενα.αυτο εκδηλωνεται και με την ασθενεια hashimoto

Devil
03-09-12, 19:42
Θυμαμαι παλιοτερα που μου εκαναν υπερηχω ειχαν μαζευτει 10γιατροι πανω απο το κεφαλι αλλα τιποτα δν μου ειπανε.
Τωρα σε αυτον που μου εκλεισαν ραντεβου απο ΙΚΑ ηταν καπως ο "τυπας", θα κλεισω ξανα ραντεβου καπου αλλου αυτη την φορα.
Εχω τιποτα να φοβηθω; Συμπτωματα τιποτα;

EDIT. ΥΓ ειδα αυτο κ τρομαξα, εχει μια φωτο! http://medlabgr.blogspot.gr/2011/08/t-hashimoto.html

οχι.... απλα καλο ειναι να πας και για δευτερη γνωμη.....

η 1η τουλαχιστον εμενα δεν με πειθει....

s0k0s
03-09-12, 19:51
οχι.... απλα καλο ειναι να πας και για δευτερη γνωμη.....

η 1η τουλαχιστον εμενα δεν με πειθει....

Σε 1 μηνα θα σας εχω νεα πανω σε αυτο το θεμα, σας ευχαριστω πολυ, ολους! :toast:

Creative
04-09-12, 19:57
52922


περιεργο..... και οι Τ3,Τ4,ΤSH και τα αντισωματα σε τι επιπεδα ειναι?


δεν θελω να σε πανικοβαλω αλλα μηπως να αλλαξεις γιατρο?

η TSH κανει μπαμ οτι εχεις υποθυροειδισμο....

Με αφορμή τα παραπάνω ποστ ας γράψω και εγώ τις δικές μου τιμές οι οποίες είναι (TSH: 4,570 με Φ.Τ. 0,350 – 4,940) και (T4: 8,3 με Φ.Τ. 4,2 – 11,8) τις οποίες τις είχα κάνει πριν από 6 μήνες μαζί με τις γενικές αίματος και ούρων.


Ξέρω, έπρεπε να είχε και τις άλλες τιμές, αλλά μου έγραψε μόνο αυτές η παθολόγος. Επίσης να αναφέρω ότι τις εξετάσεις τις έκανα σε εργαστήριο το οποίο τις ορμονολογικές τις στέλνει σε άλλο εργαστήριο που είναι μακριά (2 ώρες ταξίδι) διότι δεν έχει τη δυνατότητα να τις βγάλει αυτό, ξέρω φαίνεται περίεργο. Μπορεί να επηρεάζει αυτό τα αποτελέσματα λόγω τις απόστασης, δηλαδή να έχουμε αποκλίσεις στις τιμές; Δεν γνωρίζω γι’ αυτό ρωτάω.
Τις έδειξα στην παθολόγο και μου είπε ότι οι τιμές είναι μέσα στα όρια και ότι δεν δείχνει να έχω θυρεοειδή και καλό θα ήταν να έκανα ξανά εξετάσεις και να έχει και τις άλλες τιμές, για έχουμε καλύτερη εικόνα, καθώς και έναν υπέρηχο για τυχόν όζους.


Για τις άλλες τιμές και για υπέρηχο δεν έχω πάει ακόμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω εσένα Devil, νομίζεις ότι με αυτές τις τιμές που έχω πιο πάνω μπορεί να έχω υποθυρεοειδισμό;:unsure:


Τέλος, να αναφέρω ότι δεν έχω τίποτα από τα συμπτώματα που έχω διαβάσει ότι προκαλεί ο θυρεοειδής.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας παιδιά.:toast:

s0k0s
04-09-12, 22:08
Εμεις με θυροειδη δεν κανει να παιρνουμε διεργετικα απο τι μου ειπε ο ντεβιλ. Καρνιτινη μπορουμε ή ουτε;

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
04-09-12, 22:26
μονο υγρη καρνιτινη και συζευγμενο λινολεικο οξυ-CLA

s0k0s
04-09-12, 23:06
Ποια καρνιτινη ομως; acetyl νομιζω πειραζει στο νευρικο συστημα. tartate κατι με την αυξηση τεστοστερονης. Και Pump για φλεβικοτητα..;
Οποτε acetyl απαγορευεται ετσι; ή γινεται σε υγρη μορφη ακομα κ αυτη;

Creative
10-09-12, 19:35
Με αφορμή τα παραπάνω ποστ ας γράψω και εγώ τις δικές μου τιμές οι οποίες είναι (TSH: 4,570 με Φ.Τ. 0,350 – 4,940) και (T4: 8,3 με Φ.Τ. 4,2 – 11,8) τις οποίες τις είχα κάνει πριν από 6 μήνες μαζί με τις γενικές αίματος και ούρων.


Ξέρω, έπρεπε να είχε και τις άλλες τιμές, αλλά μου έγραψε μόνο αυτές η παθολόγος. Επίσης να αναφέρω ότι τις εξετάσεις τις έκανα σε εργαστήριο το οποίο τις ορμονολογικές τις στέλνει σε άλλο εργαστήριο που είναι μακριά (2 ώρες ταξίδι) διότι δεν έχει τη δυνατότητα να τις βγάλει αυτό, ξέρω φαίνεται περίεργο. Μπορεί να επηρεάζει αυτό τα αποτελέσματα λόγω τις απόστασης, δηλαδή να έχουμε αποκλίσεις στις τιμές; Δεν γνωρίζω γι’ αυτό ρωτάω.
Τις έδειξα στην παθολόγο και μου είπε ότι οι τιμές είναι μέσα στα όρια και ότι δεν δείχνει να έχω θυρεοειδή και καλό θα ήταν να έκανα ξανά εξετάσεις και να έχει και τις άλλες τιμές, για έχουμε καλύτερη εικόνα, καθώς και έναν υπέρηχο για τυχόν όζους.


Για τις άλλες τιμές και για υπέρηχο δεν έχω πάει ακόμα, αλλά ήθελα να ρωτήσω εσένα Devil, νομίζεις ότι με αυτές τις τιμές που έχω πιο πάνω μπορεί να έχω υποθυρεοειδισμό;:unsure:


Τέλος, να αναφέρω ότι δεν έχω τίποτα από τα συμπτώματα που έχω διαβάσει ότι προκαλεί ο θυρεοειδής.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας παιδιά.:toast:


:unsure:

beefmeup
10-09-12, 21:45
Ποια καρνιτινη ομως; acetyl νομιζω πειραζει στο νευρικο συστημα. tartate κατι με την αυξηση τεστοστερονης. Και Pump για φλεβικοτητα..;
Οποτε acetyl απαγορευεται ετσι; ή γινεται σε υγρη μορφη ακομα κ αυτη;

ακετυλικη περνε καλυτερα..δεν "πειραζει" το νευρικο συστημα,τουνατιον.
αλλα κ τις αλλες να παρεις παλι καρνιτινς ειναι κατα βαση.

s0k0s
11-09-12, 10:19
Μαλιστα, ευχαριστω πολυ μπιφ!

giannis22
07-02-13, 12:45
καληεμρα παιδια.εγω που εχω υπερθυρεοειδισμο και περνω πρωτεινη,κρεατινη και νιτρικο μου δημιουργει καποιο προβλημα?

s0k0s
07-02-13, 14:19
καληεμρα παιδια.εγω που εχω υπερθυρεοειδισμο και περνω πρωτεινη,κρεατινη και νιτρικο μου δημιουργει καποιο προβλημα?

Στο νιτρικο σου φιλε μου αμα υπαρχουν διεργετικα ναι.

giannis22
07-02-13, 15:59
jack 3d εχω.αρα πρεπει να το σταματισω?

s0k0s
08-02-13, 01:56
Ε λογικα....

arnoldmitsos88
03-04-13, 11:32
εγώ είχα υπερθυροειδισμό μετά μου έγινε υποθυροειδισμός και τα παίρνω όλα τα συμπληρώματα δεν εχω πρόβλημα πουθένα και δεν ακούω ποτέ τους γιατρούς. και οι εξετάσεις μου είναι κανονίκες μόνο μια φορά που μπήκα σε κύκλο μου ήταν λίγο τσιμπιμένες.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 23:00
Όσοι πάσχουν από υπερ-θυρεοειδισμό,δε μπορούν να κάνουν χρήση αδρενεργικών συμπαθητικομιμητικών διεγερτικών του κεντρικού νευρικού συστήματος.Είτε αυτά λέγονται θερμογενητικά με αλκαλοειδή,ή νιτρικά με παράγωγα μεθυλοξανθινών και κατεχίνων.
Οι λιποδιαλύτες που δεν επιδρούν στο βασικό μεταβολισμό είναι όσοι περιέχουν καρνιτίνη,λεκιθίνη,χολίνη,ινοσιτόλη,συζευγμένο λινολεικό οξύ,πυριδοξίνη,dandelion.
Επίσης αποφυγή της τυροσίνης που δρα ως νευροδιαβιβαστής και συμμετέχει στη βιοσύνθεση της τριοδοθυρονίνης (Τ3).

vassiliosd123
20-05-16, 13:28
Όσοι πάσχουν από υπερ-θυρεοειδισμό,δε μπορούν να κάνουν χρήση αδρενεργικών συμπαθητικομιμητικών διεγερτικών του κεντρικού νευρικού συστήματος.Είτε αυτά λέγονται θερμογενητικά με αλκαλοειδή,ή νιτρικά με παράγωγα μεθυλοξανθινών και κατεχίνων.
Οι λιποδιαλύτες που δεν επιδρούν στο βασικό μεταβολισμό είναι όσοι περιέχουν καρνιτίνη,λεκιθίνη,χολίνη,ινοσιτόλη,συζευγμένο λινολεικό οξύ,πυριδοξίνη,dandelion.
Επίσης αποφυγή της τυροσίνης που δρα ως νευροδιαβιβαστής και συμμετέχει στη βιοσύνθεση της τριοδοθυρονίνης (Τ3).

Καλησπέρα

Όσοι πάσχουν από υπο-θυρεοειδισμό μπορούν να κάνουν χρήση όλων αυτών που αναφέρατε?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
20-05-16, 14:20
Εάν ρυθμίζονται,όχι.

ippokratis
22-05-16, 23:25
Πριν 3 χρόνια που έκανα έλεγχο θυρεοειδούς είχα TSH 1,26 με τιμές αναφοράς 0,27-4,2
Πριν λίγες μέρες που ξαναέκανα είναι στο 2,95. Σημαίνει κάτι αυτή η άνοδος;

kiriakoss
15-08-17, 20:41
Εάν ρυθμίζονται,όχι.
Τι ακριβως εννοειτε κυριε γιωργο τουλιατο οταν λετε οχι? δηλαδη εαν εγω παιρνω τ4 για να τον ρυθμυσω δεν κανει να παιρνω τπτ απο τα παραπανω?

Ευχαριστω

vassiliosd123
18-03-21, 18:39
Επίσης όσοι πάσχουν από υπο-θυρεοειδισμό τον οποίον τον ρυθμίζουν με την χρήση Τ4 μπορούν να κάνουν χρήση κλενβουτερόλης?

TRIANTAFYLLOU
20-03-21, 23:42
Το θέμα είναι , την κλενμπουτερόλη στα συμπληρώματα την κατατάσεις; Eίναι φάρμακο βρογχοδιασταλτικό και για φάρμακα ρωτάμε τον γιατρό για τυχόν αλληλεπιδράσεις , η τις οδηγίες των φαρμακευτικών σκευασμάτων για τυχόν παρενέργειες με ποιές ουσίες αλληλοεπιδρούν