PDA

Επιστροφή στο Forum : Κίνδυνος ΣΑΚΧΑΡΟΥ από την δεξτρόζη??



TANKARD
04-01-07, 19:51
Καλησπέρα σε όλους! Ξεκίνησα από χθες μετά το gym να παίρνω 1 scoop* 80άρα πρωτείνη κ 1 scoop δεξτρόζη..

*1 scoop =47 γρ.

Λόγω του οτι με φόβισε ο φαρμακοποιός για κίνδυνο σακχάρου :? εάν χρησιμοποιώ δεξτρόζη, όποιος γνωρίζει τις....παρεμβολές κ βέβαια όποιος έχει πάρει για μεγάλο χρονικό διάστημα ας μου πει την γνώμη του..


ΥΓ. - Βρήκα σήμερα σε φαρμακείο δεξτρόζη 3,5 ευρώ το κιλό. Προχθές από άλλον την πήρα 5 ευρώ το μισό κιλό....
Όποιος είναι από Έδεσσα ή την γύρω περιοχή κ θέλει να πάρει ας μου στείλει prv να του πώ από που να μην......πάρει.... :wink:

Gasturb
04-01-07, 21:37
Λόγω του οτι με φόβισε ο φαρμακοποιός για κίνδυνο σακχάρου

Tankard, ο ανθρώπινος εγκέφαλος 'συνεργάζεται' σε κάθε χρονική στιγμή με το αίμα και η εύρυθμη λειτουργέια του έχει άμεση σχέση με τα επίπεδα σακχάρου σε αυτό, και μπορεί να επιβιώσει μόνο όταν τη γλυκόζη βρίσκεται σε φυσιολογικά επίπεδα. Όταν για καποιο λογό διαταραξουμε την ισορροπία είτε προς τα πάνω (υπεργλυκαιμία) είτε προς τα κάτω (υπογλυκαιμία) τότε στέλνει σήματα έκτακτου ανάγκης (stress condition) και δίνει αμέσως εντολή στο συκώτι να ξεκινήσει την έκκριση αντίστοιχα της αναβολικής ορμόνης ινσουλίνης (σε υπεργλυκαιμική κατάσταση για να μέιώσει τα επίπεδα γλυκόζης οδηγώντας την δημιουργία όμως λίπους) είτε της καταβολικής ορμόνης κορτιζόλης (σε υπογλυκαιμική κατάσταση για να αυξήσει τα επίπεδα οδηγώντας την διάσπαση του μυικού ιστού).

Αν για καποιο λόγο επιβάλλουμε τον οργανισμό μας να εκκρίνει συνεχώς ινσουλινή (πχ τρώμε συνέχεια καθημερινά πολλα γλυκά) τότε μειώνουμε και την ευαισθησία μας στην ινσουλίνη άρα υπάρχει ένας κίδυνος να ανεβάσουμε σακχαρο ή να παθουμε διαβητή μετά απο ένα χρονικό δίαστημα (μετά τα 40 κυρίως).

Αλλα τονίζουμε ότι η χρονική στιγμή μετά την γυμναστική (και λιγότερο μετα το πρωινό μας ξύπνημα) ο οργανισμός μας βρίσκεται σε σοβαρή υπογλυκαιμική κατάσταση και η χορήγηση δεξτρόζης με το μεταπροπονητικό μας ρόφημα ειναι επιβεβλημένη. Οπότε ναι μεν έχει δίκιο ο φαρμακοποιός σου αφού χωρίς λόγο η δεξτρόζη δεν συνίσταται αλλά από την άλλη μετα την γυμναστική κάνει λάθος αφού η δεξτρόζη επιβάλλεται!

Gasturb

jiujitSu
05-01-07, 16:53
Να προσθεσω και να διορθώσω λιγο καποια πραγματακια γιατι ο Gas απο κεκτημενη ταχυτητα εκανε καποια λαθακια.


Tankard, ο ανθρώπινος εγκέφαλος 'συνεργάζεται' σε κάθε χρονική στιγμή με το αίμα και η εύρυθμη λειτουργέια του έχει άμεση σχέση με τα επίπεδα σακχάρου σε αυτό, και μπορεί να επιβιώσει μόνο όταν τη γλυκόζη βρίσκεται σε φυσιολογικά επίπεδα. Όταν για καποιο λογό διαταραξουμε την ισορροπία είτε προς τα πάνω (υπεργλυκαιμία) είτε προς τα κάτω (υπογλυκαιμία) τότε στέλνει σήματα έκτακτου ανάγκης (stress condition) και δίνει αμέσως εντολή στο συκώτι να ξεκινήσει την έκκριση αντίστοιχα της αναβολικής ορμόνης ινσουλίνης (σε υπεργλυκαιμική κατάσταση για να μέιώσει τα επίπεδα γλυκόζης οδηγώντας την δημιουργία όμως λίπους) είτε της καταβολικής ορμόνης κορτιζόλης (σε υπογλυκαιμική κατάσταση για να αυξήσει τα επίπεδα οδηγώντας την διάσπαση του μυικού ιστού).
Η ινσουλινη παραγεται απο το παγκρεας και σε περιπτωση υπογλυκαιμιας η πρωτη ορμονη που εκκρινεται και παλι απο το παγκρεας ειναι η γλυκαγονη η οποια δινει εντολη στο συκωτι να διασπασει το γλυκογονο που εχει αποθηκευμενο(και ειναι η πρωτη αποθηκη ενεργειας που χρησιμοποιει το σωμα μας) σε μορια γλυκοζης ωστε να ανεβασει το σακχαρο στα φυσιολογικα επιπεδα. Αμα τωρα το υπατικο γλυκογονο σου ειναι εξαντλημενο τοτε το σωμα σου "φρικάρει" γιατι δεν μπορει να ανεβασει το σακχαρο σου και εκκρινει την κορτιζολη, απο τα επινεφριδια αυτην την φορα, που ειναι ορμονη στρες η οποια δινει εντολη στο σωμα να διασπασει τους μυς σου για να παραγει γλυκοζη ωστε να επιστρεψει το σακχαρο σου στα φυσιολογικα επιπεδα.


Αλλα τονίζουμε ότι η χρονική στιγμή μετά την γυμναστική (και λιγότερο μετα το πρωινό μας ξύπνημα) ο οργανισμός μας βρίσκεται σε σοβαρή υπογλυκαιμική κατάσταση και η χορήγηση δεξτρόζης με το μεταπροπονητικό μας ρόφημα ειναι επιβεβλημένη. Οπότε ναι μεν έχει δίκιο ο φαρμακοποιός σου αφού χωρίς λόγο η δεξτρόζη δεν συνίσταται αλλά από την άλλη μετα την γυμναστική κάνει λάθος αφού η δεξτρόζη επιβάλλεται! Δεν θα ελεγα σοβαρη υπογλυκαιμικη κατασταση αλλα απλα με εξαντλημενο μυικο και υπατικο γλυκογονο το οποιο αν δεν αναπληρωθει αμεσα τοτε η κορτιζολη θα αρχισει τα δικα της.

WARNING : Το ποστ ειναι λιγο εξειδικευμενο και μπορει να γινει βαρετο στην αναγνωση αλλα οποιος το διαβασει ολο θα γινει σιγουρα ενας καλυτερος bodybuilder.

Στην ερωτηση του ΤΑΝKARD τωρα:
Το κυριο καυσιμο του ανθρωπινου οργανισμου ειναι η γλυκοζη. Η γλυκοζη κυκλοφορει μεσα στο αιμα μας και ο οργανισμος μας προσπαθει να κρατησει τα επιπεδα της σταθερα στα 90-100mg/dL ή 5-5.5mmol/L.

Τωρα οταν τρωμε υδατανθρακες ο οργανισμος μας τους διασπαει σε μορια γλυκοζης και τα διαθετει στο αιμα ωστε να τα παρουνε τα κυτταρα μας και να τα χρησιμοποιησουνε σαν καυσιμο. Ετσι πχ αμα φαμε υδατανθρακες τοτε το σακχαρο(γλυκοζη) του αιματος μας ανεβαινει μιας και προστιθεται επιπροσθετη γλυκοζη στο αιμα. Οποτε απο 100mg/dL που ηταν τα επιπεδα γλυκοζης μπορει να ανεβουν σε εναν φυσιολογικο οργανισμο μεχρι και 200mg/dL(υπεργλυκαιμια). Τωρα για να αντιμετωπισει αυτην την κατασταση ο οργανισμος μας εκκρινει απο το Παγκρεας και οχι το συκωτι την ισουλινη. Η ινσουλινη πολυ απλα ειναι μια ορμονη που δινει το σημα "Τραβηξτε μορια γλυκοζης απο το αιμα" στα κυτταρα μας. Αρα εφοσον τα κυτταρα τραβανε μορια γλυκοζης απο το αιμα τα επιπεδα γλυκοζης πεφτουν και μολις πλησιασουν τα 100mg/dL τοτε σταματαει η εκκριση ινσουλινης απο το παγκρεας οποτε σταματανε και τα κυτταρα να τραβανε μορια γλυκοζης απο το αιμα και τα επιπεδα της σταθεροποιουνται παλι κοντα στα 100mg/dL.


Τωρα σακχαρο(διαβητη) εχει καποιος οταν το παγκρεας του αδυνατει να παραγει την απαιτουμενη ποσοτητα ινσουλινης οποτε μιας και τα κυτταρα του δεν μπορουνε να παρουνε μεσα την γλυκοζη, η οποία συσσωρευεται σε συγκεντρωσεις ανω των 250-300mg/dL στο αιμα, πολυ απλα μενουνε απο καυσιμα. Αμα δεν κανει ενεση εξωγενους ινσουλινης πεθαινει. Υπαρχουν δυο μορφες διαβητη, η τυπου 1 και τυπου 2 οπου ειτε το παγκρεας παραγει μικρες ποσοτητες ινσουλινης ειτε καθολου. Το προβλημα αυτο του παγκρεας δεν οφειλετε στο ειδος διατροφης που κανουμε απλα ειναι καθαρα γεννετικο.Απλα η λαθος διατροφη και η ελλειψη ασκησης δημιουργουν τις καταλληλες συνθηκες για την αναπτυξη του.

Ολοι θα εχετε ακουσει οτι αμα τρωμε πολλα γλυκα τοτε μπορει να κανουμε σακχαρο. Θα προσπαθησω να εξηγησω γιατι συμβαινει αυτο.
Οι υδατανθρακες χωριζονται στους απλους(Μονοσακχαριτες-Δισακχαριτες) και συνθετους ή πολυσακχαριτες(αμυλωδεις, ινωδεις κ.α).

ΜΟΝΟΣΑΚΧΑΡΙΤΕΣ
Γλυκόζη αποτελειτε απο 1 μοριο Γλυκοζης
Φρουκτόζη αποτελειτε απο 1 μοριο Φρουκτόζης
Γαλακτόζη αποτελειτε απο 1 μοριο Γαλακτόζης

ΔΙΣΑΚΧΑΡΙΤΕΣ
Σουκρόζη (η γνωστη μας ζαχαρουλα) αποτελειτε απο 1 μοριο Γλυκοζης+1 μοριο Φρουκτόζης
Μαλτόζη αποτελειτε απο 2 μορια Γλυκοζης
Λακτόζη (περιεχεται στο γαλα) αποτελειτε απο 1 μοριο Γαλακτόζης+1 μοριο Γλυκοζης

ΠΟΛΥΣΑΚΧΑΡΙΤΕΣ
Οι πολυσακχαριτες (Αμυλο, φυτικες ινες, κυτταρίνη κτλ) αποτελουνται απο πολλα μορια μονοσακχαριτων ενωμενα.

Ο οργανισμος μας διασπαει τελικα ολους του υδατανθρακες σε γλυκοζη για να μπορεσει να τους χρησιμοποιησει σαν ενεργεια. Για να αποροφηθουν και να περασουν στο αιμα οι υδατανθρακες πρεπει πρωτα να διασπαστουν απο το πεπτικο μας συστημα στην πιο απλη τους μορφη τους μονοσακχαριτες και μετα να μετατραπουν απο το συκωτι σε γλυκοζη.
Δηλαδη οσο πιο συνθετος ειναι ο υδατανθρακας τοσο πιο ομαλα θα αυξηθουν τα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα μιας και θα τον διασπαει λιγο λιγο σε μορια γλυκοζης τα οποια θα περνανε στο αιμα σιγα σιγα. Τωρα αμα ειναι απλος δεν θελει καθολου επεξεργασια και περναει στο αιμα αποτομα οποτε το σακχαρο κτυπαει "LIMIT UP".
Τα γλυκα που ανεφερα παραπανω περιεχουν κατα κυριο λογο απλους υδατανθρακες δλδ μονοσακχαριτες και δισακχαριτες οποτε το σακχαρο στο αιμα αυξανετε πολυ γρηγορα αρα το παγκρεας παραγει μεγαλες ποσοτητες ινσουλινης για να το μειωσει και επειδη τα κυτταρα συνηθιζουν στα αυξημενα επιπεδα ινσουλινης σταματουν να εκτελουν την εντολη σε μικρες συγκεντρωσεις ινσουλινης οποτε το παγκρεας μετα απο καιρο ειναι αναγκασμενο ακομη και για μικρες αυξησεις γλυκοζης στο αιμα να παραγει μεγαλες ποσοτητες ινσουλινης. Αμα συνεχιστει αυτο τοτε το παγκρεας καποια στιγμη κουραζετε και τα "τινάζει" . Οποτε γινεσαι διαβητικος.

Αρα ο φαρμακοποιος σου ειχε θεωρητικα δικιο. Ομως αυτο που σου ειπε ειναι τελειως ΑΚΥΡΟ για την περιπτωση που χρησιμοποιεις εσυ την δεξτροζη(γλυκοζη). Δηλαδη ναι μεν ειναι μονοσακχαριτης και ανεβαζει αποτομα το σακχαρο με λογικο επακολουθο ολα τα παραπανω αλλα αυτο που δεν ξερει ο φαρμακοποιος ειναι οτι μετα την γυμναστικη τα κυτταρα ειναι πολυ ευαισθητα στην ινσουλινη οποτε και με μικρες ποσοτητες θα ρυθμιστει μπαμ μπαμ το προβλημα και επισης οι κατεχολαμινες(Αδρεναλινη και νορανδρεναλινη) που παραγονται την ωρα της γυμναστικης δινουν εντολη στο πεπτικο συστημα να επιβραδυνει την πεψη των τροφων, δηλαδη ενω η γλυκοζη ειναι απλος υδατανθρακας αποροφαται σαν ψιλοσυνθετος δηλαδη πιο αργα και ανεβαζει πιο ομαλα τα επιπεδα σακχαρου.
Επισης 47γρ γλυκοζης ειναι αστειο να λεμε οτι θα σε κανουνε διαβητικο. Ειναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ποσοτητα.

ΠΟΡΙΣΜΑ :
Το μεταπροπονητικο ροφημα επιβάλλεται και δεν τιθεται θεμα αμφησβητησης απο ΚΑΝΕΝΑΝ


F_CK kung fu, Mixed Martial Arts is here to STAY
jiujitsu wins by triangle Choke :box:

stevengr
05-01-07, 16:59
:army2: BRAVO :army2:

ajax
05-01-07, 17:22
καλο καλο!!! :D :D αναφερομαι φυσικα και στουσ 2 και στον gast kai στον jiu.ενα πραγματικα πληρες τοπικ :army2:

Gasturb
05-01-07, 17:51
Να προσθεσω και να διορθώσω λιγο καποια πραγματακια γιατι ο Gas απο κεκτημενη ταχυτητα
Απλά βαριόμουν λίγο :drunken: και είπα να τα πω εν συντομία

Σε ευχαριστώ Jiu που με συμπλήρωσες :)

Gt

wolf
05-01-07, 17:57
Να προσθεσω και να διορθώσω λιγο καποια πραγματακια γιατι ο Gas απο κεκτημενη ταχυτητα εκανε καποια λαθακια........................gle Choke :box:
:army2: Εγραψες,κατσε να κανω ενα copy-paste στο πρωσωπικό μου Notebook...

Gasturb
05-01-07, 18:56
Wolf printaρε τα κ βάλτα κ στον τοίχο αν θες :rabbit:

Gt

ajax
05-01-07, 21:42
αχαχαχαχαχ καλη ιδεα :lol:

Muscleboss
07-01-07, 00:42
nice guys! :bodybuilder2:

ΜΒ

Steve KinG STyLe
15-12-08, 23:16
Φοβερος ο Jiu!!!!!!!!!!!!! :turtle: :turtle:

ierapetra
23-12-10, 00:37
επειδη δν εχω ζυγαρια ακριβιας στο σπιτι μηπως ξερει να μου πει ποσα γραμμαρια γλυκοζης ειναι ενα σκουπ τον 70 cc???? στο περιπου...

Devil
23-12-10, 00:41
επειδη δν εχω ζυγαρια ακριβιας στο σπιτι μηπως ξερει να μου πει ποσα γραμμαρια γλυκοζης ειναι ενα σκουπ τον 70 cc???? στο περιπου...

48 g δεξτροζη...

Fiesta S 09
23-12-10, 00:56
Ως διαβητικός τύπου 1,να επιβεβαιώσω αυτά που είπαν τα παιδιά,απλά να επισημάνω οτι ο διαβήτης τύπου 1 δεν είναι γενετικό πρόβλημα,είναι αυτοάνοσο νόσημα όπως π.χ. ο καρκίνος,με την διαφορά οτι η επιστήμη ακόμα μελετά τα αίτια εμφανισης του,τα οποίαπαραμένουν άγνωστα...

giannis64
23-12-10, 18:40
:thumbup:+1

ειναι ομως (οχι απαρετητα, αλλα σε πολλες πιθανοτητες) κληρονομικος.

bjj
27-04-16, 15:09
καλησπερα παιδια εγω θελω να ρωτησω κατι πανω σε αυτο περνω μετα την προπονηση 30γρ υ/θ (δεξτροζη:μαλτο σε αναλογια 50:50)
εκανα εξετασεις τον γεναρη και το ζαχαρο μου ηταν γυρω στο 95 και εκανα και τωρα και ηταν στο 97 ειναι λογικο μπορει να φταιει η δεξτροζη?
γενικα δεν τρωω πολους υ/θ μονο το πρωι 100γρ βρωμη και ενα φρουτο συνηθως μηλο

orck
27-04-16, 16:32
Πιστευω οτι τετοιες ερωτησεις πρεπει να γινονται στους γιατρους που σε παρακολουθουν, εδω θα καταντησει το πραγμα σαν τις διασημες "μανουλες του facebook" (εαν δεν ξερεις, δεν θες να μαθεις τι ειναι αυτο, καταντια και μεσαιωνας).
Το μονο που εχω να πω, καθως δεν ειμαι γιατρος, οτι εκανα προσφατα εξετασεις αιματος δυο φορες για ενα εκτακτο προβλημα που προεκυψε και οι μετρησεις δεν ηταν ακριβως ιδιες, ειχαν ψιλοδιαφορες, δειχναν ομως την ιδια ακριβως εικονα.

SAXPASPAOK
12-05-16, 11:57
καλημερα εχω διαβητη τυπου 1 μπορω να κανω χρηση μονοιδρικης κρεατινης?

NASSER
12-05-16, 13:28
Ναι μπορείς. Δεν είναι συμπλήρωμα που επιρεάζειτην ινσουλίνη σου.

SAXPASPAOK
12-05-16, 14:00
ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
12-05-16, 14:10
καλημερα εχω διαβητη τυπου 1 μπορω να κανω χρηση μονοιδρικης κρεατινης?

Δε μπορείς να κάνεις χρήση μονουδρικής κρεατίνης,με τον τρόπο της υπερπλήρωσης (προσθήκη υπερλγυκαιμικού υδατάνθρακα).Είναι σαν να τρως γλυκά,κάτι απορριπτέο για διαβητικό ασθενή ινσουλινο-εξαρτώμενο τύπου Ι

SAXPASPAOK
12-05-16, 15:00
Σας ευχαριστω γιατρε κανω χρηση μιας πρωτεινης isolate αγευστη και το ζαχαρο μου ειναι σε φυσιολογικες τιμες γλυκοζιλιωμενη πριν ενα μηνα 6.1 δεν θελω να κανω υπερβολες στην χρηση της κρεατινης ακομα κ 5γρ ημερησιως για διαστημα περιπου 2 μηνων πιστευεται πως ειναι απογορευτικο?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
12-05-16, 15:28
Σας ευχαριστω γιατρε κανω χρηση μιας πρωτεινης isolate αγευστη και το ζαχαρο μου ειναι σε φυσιολογικες τιμες γλυκοζιλιωμενη πριν ενα μηνα 6.1 δεν θελω να κανω υπερβολες στην χρηση της κρεατινης ακομα κ 5γρ ημερησιως για διαστημα περιπου 2 μηνων πιστευεται πως ειναι απογορευτικο?

Η Hg A1c πρέπει να πέσει <5.9%,κάνε δίαιτα κετωνική.Μην καταναλώνεις σάκχαρα

SAXPASPAOK
12-05-16, 15:55
Συγνωμη που επαναλαμβανομαι εαν θα μπορουσατε να μου απαντησετε οσον αφορα το διαστημα χρησεις της μονουδρικης κρεατινης κ της ποσοτητασ που προανεφερα εαν ειναι επιτρεπτο.