PDA

Επιστροφή στο Forum : δικεφαλα, τροπος προνησης



koukou
23-10-09, 21:03
σημερα εβαλα εξτρα επειδη ειχα χρονο στους ωμους, δικεφαλα.

τελειωσα με τους ωμους, κ μετα αρχισα δικεφαλα οπως ημουν ζεστος...

μειωσα το διαλειμματος, κ εκανα παραπανω σετ κ ενιωσα οτι γυμναστηκαν καλα τα δικεφαλα. καψιμο, κ φουσκωμα...

κανονικα κανω πλατη-δικεφαλα, αλλα στο τελος αυτου του προγραμματος δεν ειμαι οπως ημουν σημερα...

να αυξησω λετε τα σετ στα δικεφαλα???
ποιο ειναι ενα πληρης προγραμμα για δικεφαλα? σετ-επαναληψεις?
να σημειωσω οτι κανω ογκο...

NASSER
23-10-09, 21:14
Στον ογκο δεν χρειαζεται πανω απο 9 σετ για τις μικρες μυικες ομαδες. Αρκει να τα κανεις με ενταση-παντα προηγειται ενα καλο ζεσταμα-ετσι ωστε οι τελευταιες επαναληψεις να βγαινουν με κοπο!

koukou
23-10-09, 21:23
οταν κανω πλατη-δικεφαλο,

στο δικεφαλο κανω 4 σετ στραβομπαρα ορθιος
4 σετ ορθιος εναλλαξ με αλτηρακια,
4 σετ καμψεις αυτοσυγκεντρωσεις(αν το λεω σωστα)
3 σετ σφηρια...

πως το βλεπεις???

μαλλον θα πρεπει να μειωσω το χρονο αναμεσα στα σετ??

ποσο περιπου πρεπει να ειναι??? στις 2 τελευταιες ασκησεις αρχιζω να καιγομαι...

TEFAAtzis
23-10-09, 21:54
οταν κανω πλατη-δικεφαλο,

στο δικεφαλο κανω 4 σετ στραβομπαρα ορθιος
4 σετ ορθιος εναλλαξ με αλτηρακια,
4 σετ καμψεις αυτοσυγκεντρωσεις(αν το λεω σωστα)
3 σετ σφηρια...

πως το βλεπεις???

μαλλον θα πρεπει να μειωσω το χρονο αναμεσα στα σετ??

ποσο περιπου πρεπει να ειναι??? στις 2 τελευταιες ασκησεις αρχιζω να καιγομαι...

Πολλα σετ για δικεφαλο.Μειωσε τα
Κανε 3 χ 3

The Rock
23-10-09, 22:41
Τι πολλά ?
ΠΡοσωπική άποψη 3-4(επαναλήψεις 6-10) σετ για μάζα και 4-6 για γράμμωση(Επαναλήψεις 15-20)
Όπως λέει και ο Μίλος πρέπει να εξαντλούμε σε κάθε προπόνηση ,την μυική ομάδα που εξασκούμε, να "αδειάζουμε" και αν εξαντλούμε τις μυικές ίνες ...

NASSER
24-10-09, 00:41
Τι πολλά ?
ΠΡοσωπική άποψη 3-4(επαναλήψεις 6-10) σετ για μάζα και 4-6 για γράμμωση(Επαναλήψεις 15-20)
Όπως λέει και ο Μίλος πρέπει να εξαντλούμε σε κάθε προπόνηση ,την μυική ομάδα που εξασκούμε, να "αδειάζουμε" και αν εξαντλούμε τις μυικές ίνες ...

Το 3-4 τι ειναι? σετ? Μην καταπιανεσαι με τις τεχνικες ενος μονο προπονητη, με αυτα που γραφει. Καλο θα ηταν να διαβασεις και αλλους και να κανεις συγκριση και αξιολογηση τι σου ταιριαζει καλυτερα.

thegravijia
24-10-09, 00:51
Το 3-4 τι ειναι? σετ? Μην καταπιανεσαι με τις τεχνικες ενος μονο προπονητη, με αυτα που γραφει. Καλο θα ηταν να διαβασεις και αλλους και να κανεις συγκριση και αξιολογηση τι σου ταιριαζει καλυτερα.:thumbup:

The Rock
24-10-09, 01:06
Το 3-4 τι ειναι? σετ? Μην καταπιανεσαι με τις τεχνικες ενος μονο προπονητη, με αυτα που γραφει. Καλο θα ηταν να διαβασεις και αλλους και να κανεις συγκριση και αξιολογηση τι σου ταιριαζει καλυτερα.
Δεν καταπιάνομαι απλά ξέρεις συγκρίνω ,βλέπω αποτέλεσματα και σε μένα και σε αυτούς που αναλαμβάνει και κρίνω ..

Όσο να ναι ο άνθρωπος είναι διάννοια :green:

thegravijia
24-10-09, 01:17
Δεν καταπιάνομαι απλά ξέρεις συγκρίνω ,βλέπω αποτέλεσματα και σε μένα και σε αυτούς που αναλαμβάνει και κρίνω ..

Όσο να ναι ο άνθρωπος είναι διάννοια :green:
ελα ρε ροκ ...ελα τωρα ..ο ανθρωπος ειναι τιγκα στο φαρμακο.οπως και ολοι οι αθλητες τουαφου μιλαμε για ολυμπια επιπεδο
.εχει παει να πεθαινει 2 φορες..
πρεζακι τον φωναζαν παλιοτερα..
διαβασε εδω για τον μιλος να ξενερωσεις
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3850&highlight=%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82

στο οτι ειναι ο καλυτερος προπονητης συμφωνω και εγω τον παω πολυ! απλα αυτους που τους μεταμορφωνει πως νομιζεις το κανει...
αμα δεις και τι κατι κυκλους που προτεινει
θελει και 500δολαρια για να σε προπονησει για μια ωρα μονο ο λαλακας.:turtle:

sctp
24-10-09, 09:22
Στα δικεφαλα πιστευω πρεπει να δωσεις εμφαση στο tempo και στις αρνητικες,προσωπικα με 2 λειτουργικα rest-pause σετ(ενα hammer-ενα κλασσικο curl) τα χερια μου βρισκονται στα 45cm.:weights:

thegravijia
24-10-09, 13:20
Στα δικεφαλα πιστευω πρεπει να δωσεις εμφαση στο tempo και στις αρνητικες,προσωπικα με 2 λειτουργικα rest-pause σετ(ενα hammer-ενα κλασσικο curl) τα χερια μου βρισκονται στα 45cm.:weights:
το θεμα ειναι φιλε μου πως να τα φθασουμε 50αρια...
το 45αρι καπου εκει το χουμε ολοι..:bbbiceps:

pepeismenos karga
24-10-09, 14:57
το θεμα ειναι φιλε μου πως να τα φθασουμε 50αρια...
το 45αρι καπου εκει το χουμε ολοι..


αναλογως....50 καθαρο χερι θελει πολυ δουλεια...οπως και 45 καθαρο...45και 50cm με λιπος καπου εκει το εχουμε ολοι...

thegravijia
24-10-09, 18:08
το θεμα ειναι φιλε μου πως να τα φθασουμε 50αρια...
το 45αρι καπου εκει το χουμε ολοι..


αναλογως....50 καθαρο χερι θελει πολυ δουλεια...οπως και 45 καθαρο...45και 50cm με λιπος καπου εκει το εχουμε ολοι...
τι λες 50 και με λιπος ποιος εχει?
ειναι πολυ δυσκολο..
κοντα στο 45αρι ειμαστε ολοι..

pepeismenos karga
24-10-09, 18:30
ακυρο...ηθελα να γραψω 45εως 50cm εχουμε με λιπος...δεν το θεωρω δυσκολο το 50 με νερα και λιπος...το 50 καθαρο το θεωρω παρα πολυ δυσκολο...αλλα και νατουραλ πιστευω το φτανεις...

sctp
26-10-09, 23:45
το θεμα ειναι φιλε μου πως να τα φθασουμε 50αρια...
το 45αρι καπου εκει το χουμε ολοι..:bbbiceps:

Πιστευω οπως ειπε και ο πεπεισμενος το υψος,βαρος,bf% παιζουν μεγαλο ρολο στο τι ειδους περιφερεια χεριου εχεις,καθε παχυσαρκος 140kg αμερικανος εχει 50cm χερι,δε λεει τπτ.

sTeLaKoS
27-10-09, 21:12
Πιστευω οπως ειπε και ο πεπεισμενος το υψος,βαρος,bf% παιζουν μεγαλο ρολο στο τι ειδους περιφερεια χεριου εχεις,καθε παχυσαρκος 140kg αμερικανος εχει 50cm χερι,δε λεει τπτ.


+1.

Ετσι είναι, είτε μας αρέσει είτε όχι. Και ο πατέρας μου αυτη τη στιγμή που είναι 45 ετων, έχει να γυμναστεί 15 χρόνια, με ύψος 1,65 και 80 κιλά, με κoιλιτσα ,έχει σχεδον 50cm χερι. Δε λέει κάτι το νουμερο αν δε προσδιορίσουμε ποσοστό λίπους. Είδα το χέρι μου να μικραινει 1,5cm σε 2 μήνες χάνοντας 4 κιλά λίπους απ το σώμα μου. Δε μ'αρέσει αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό. Προτεινώ γραμμωμένους μυς παρά μεγάλους και να έχουν λίπος επάνω.

Μπορεί να μας πει καποιος αγωνιστικος ποσα cm μικραινει το χερι του απο περιοδο όγκου μεχρι την αγωνιστικη φόρμα? Εγω πιστευω αρκετα.