PDA

Επιστροφή στο Forum : ???



soad
24-10-09, 19:28
Γεια σας φιλοι,

Αρχικα λιγα πραγματα για την περιπτωση μου..

-ειμαι 31χρονων
-υψος 1.80-βαρος 75kgr περιπου.

Δεν ειχα ποτε καμια σχεση με το bodybuilding.

Παντα ειχα επαφη με αλλα αθληματα ομως, οπως τα κλασικα ποδοσφαιρο/μπασκετ αλλα και λιγο κολυμβηση. περασα και για ενα διαστημα απο το στιβο-αλμα εις υψος..

αυτα για να ξερετε τι backround εχω..γιατι το τωρα ειναι αλλιως...
εχω κοψει εντελως την γυμναστικη 5-6 χρονια τωρα...ασε που καπνιζω και ενα διπακετο τη μερα..
μου ηρθε λοιπον η "φοβερη" ιδεα να αρχισω γυμναστηριο μπας και το γλυτωσω και δεν με παρει η κατω βολτα...

για το σωμα μου δεν θα επεκταθω γιατι δεν ειναι τιποτα σπουδαιο..εχω αρχισει λιγο κοιλιτσα και τα σχετικα και πολυ φοβαμαι οτι αν συνεχισω να τρωω τα σκατα που τρωω-συγνωμη κιολας- θα φτιαξω και κανα μπουτι σαν του ρεμου..

και ρε γαμωτο,παντα ειχα κοιλιακους...δεν ξερω για ποιο λογο..μαλλον επειδη ημουν παντα σχετικα αδυνατος και ετρεχα πανω κατω σαν το κατσικι....

τελοσπαντων...τωρα που "γνωριστηκαμε" κανω και την ερωτηση μου παιδες¨

-συνυπολογιζοντας αυτα που εγραψα πριν + την εμπειρια και γνωση σας, πειτε μου αρχικα αν ηλικιακα με περνει να "φτιαξω" ενα γυμνασμενο σωμα. δεν ψαχνω κατι υπερβολικο-λιγο ογκο-λιγη γραμμωση..ξερωγω..να το χαιρομαι εγω δηλαδη.
αν λοιπον γινεται..πειτε μου και ενα προγραμμα να ακολουθησω...

ευχαριστω πολυ!

the_big_litho
24-10-09, 23:10
Θα σου προτεινα να διαβασεις το φορουμ, σε θεματα διατροφης και προπονησης, φτιαξε ενα προγραμμα και ποσταρε το να σε βοηθησουμε.

Μαρία
24-10-09, 23:18
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!!!:welcome::welcome::welcome:

Οσον αφορά το θέμα της ηλικίας μια χαρα είσαι και μπορείς να κάνεις θαυματα με το σώμα σου με διατροφή και προπόνηση!!!Όπως είπε και ο the_big_litho διαβασε τα τοπικ που σε αφορουν και εδω είμαστε για οποιαδήποτε βοήθεια!!!

soad
25-10-09, 07:27
Θα σου προτεινα να διαβασεις το φορουμ, σε θεματα διατροφης και προπονησης, φτιαξε ενα προγραμμα και ποσταρε το να σε βοηθησουμε.


ok, αυτο και εκανα.

το κανω paste εδω:


LEVEL 2

A) Άτομα που βάζουν δύσκολα βάρος και είναι σχετικά χαμηλών κιλών σε σωματικό βάρος.

Note: Στόχος σας θα είναι να δυναμώνετε και προοδευτικά να σηκώνετε μεγαλύτερο βάρος κάνοντας κάποιες συγκεκριμένες επαναλήψεις ή να αυξάνετε τις επαναλήψεις σας με το ίδιο βάρος,ώστε να αρχίσετε να αυξάνεστε.

Προπόνηση (Μέρα)1
Σκουωτ - 3 Χ Ζέσταμα (12-4), 2 Χ 4-7
Πιέσεις σε ίσιο πάγκο - 3 Χ Ζέσταμα (12-4), 2 Χ 4-7
Επικλινείς πιέσεις ή Βυθίσεις για στήθος - 2 Χ 5-8
Μιά βασική άσκηση τρικεφάλων - 2 Χ 5-8
Κάμψεις δικεφάλων (μπάρα ή αλτήρες) - 2 Χ Ζέσταμα (12-6), 2 Χ 5-8
Κοιλιακοί - 2-3 σετ

Προπόνηση (Μέρα)2
Άρσεις Θανάτου - 3 Χ Ζέσταμα (12-4), 2 Χ 4-7
Έλξεις (Μονόζυγο ή τροχαλία) - 1 Χ Ζέσταμα (10-8), 2 Χ 5-8
Κωπηλασία μπάρας ή αλτήρα - 2 Χ 5-8 ή Πουλόβερ για όσους είναι κάτω τον 20 ετών - 2 Χ 6-9
Πιέσεις ώμων (μπάρα ή αλτήρες) - 2 Χ Ζέσταμα (12-6), 2 Χ 5-8
Όρθια Κωπηλασία μπάρας - 1 Χ Ζέσταμα(12-8), 2 Χ 5-8
Άσκηση Γαμπών - 2 Χ Ζέσταμα (15-12), 2 Χ 12-15

Η κάθε προπόνηση θα γίνεται με διαφορά 3 ημερών τουλάχιστον,π.χ. Δευτέρα και Πέμπτη.
Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε και Αεροβική 1-2 φορές την εβδομάδα τις άλλες μέρες,από 20-30 λεπτά.

------

λεω να ακολουθησω το level2 γιατι φοβαμαι οτι θα βαρεθω το level1 και θα τα παρατησω..ελπιζω να μην πιαστω .....
λεω για το level2 Α, αν και δεν ειμαι τοσο σιγουρος, μπορει να μου εκανε και το Β.
γενικα δεν εχω πολυ λυπος πανω μου, και εμφανισιακα πιο πολυ αδυνατο θα με ελεγε καποιος παρα "κανονικο" αν και ειμαι 75kg περιπου.

εχω μερικες ερωτησεις καθοτι ψιλο-χοντρο ασχετος ρε παιδια..

1.σκουωτ φανταζομαι ειναι το μηχανημα που κανεις καθησμα??αν δεν εχει τετοιο το γυμναστηριο, μπορω να κανω την ασκηση με την μπαρα στην πλατη και καθησματα?

2. οταν λεμε "3χζεσταμα(12-4)" δεν το πολυκαταλαβαινω..3 σετ, ενα με 12επαναληψεις και μετα αλλο ενα με 4 επαναλειψεις??και το τριτο σετ? η μηπως κανεις 12 επαναλειψεις, μετα πχ 8 και τελος αλλες 4??

3. το προγραμμα λεει για κοιλιακους 2-3 σετ...δεν λεει αριθμο κοιλιακων ανα σετ, αυτο σημαινει "κανε οσους μπορεις σε καθε σετ"?

4. τι ειναι οι αρσης θανατου? ακουγεται φοβιστικο??χαχα

5. πως να κανω σωστα τις πιεσεις ωμων??

6. ποσο χρονο να κανω διαλειμα αναμεσα στα σετ??1λεπτο ας πουμε?

7. γενικα, και απο,τι θυμαμαι την τελευταια φορα που γυμναζομουν..οταν ημουν φανταρος δηλαδη πριν 5-6 χρονια, φαινεται πολυ γρηγορα η βελτιωση στο στηθος και στους δικεφαλους μου. θυμαμαι ειχα δει μεγαλη διαφορα μεσα σε δυο μηνες, αλλα τρεχαμε κατι χιλιομετρα, τοτε επερνα και 150 pushups τη μερα(μπορει να φαινεται πολυ λιγο σε εσας..) και εκανα και αρση οπλου κατι ωρες την ημερα που εκανα σκοπια και δεν ειχα τι αλλο να κανω, χαχαχα..ασε που ετρωγα του σκασμου..το θεμα ειναι οτι λογο στασης του σωματος μου αλλα και λογω σωματοτυπου εχω σχετικα στενες πλατες, μηπως εχετε να προτεινεται καποια επιπλεον ασκηση για πλατη για να την προσθεσω στο προγραμμα?

Διατροφη:

Τωρα μαλιστα...λοιπον..επειδη με ξερω, και εχω αστατη διατροφη, δηλαδη μπορει μια μερα να μεινω νυστικος και την επομενη να φαω 4 burgers και δυο μεριδες τηγανιτες πατατες,....δεν θα βαλω ψηλα τον πυχη..
Λεω να προσπαθησω τα βασικα...να κοψω το αλατι που τωρα βαζω ενα κιλο στην μεριδα.., ζαχαρι δεν βαζω ετσι κιαλλιως ουτε στον καφε μου οποτε δεν θα ειναι προβλημα, τα γλυκα δεν μου αρεσουν..να κοψω οσο μπορω τα τηγανιτα-τα οποια αγαπω, να τρωω πιο πολυ κοτοπουλο (στο ναυτικο το λενε πουστη-συγνωμη) που δεν τρελενομαι κιολας, και κανα μακαρονι ισως?? δεν ξερω πειτε μου σας παρακαλω..

τσιγαρο....καλα κρασα...τωρα που ειπα κρασα...θα πρεπει φανταζομαι να ελατωσω και τα ξυδια ε??χμχμχμχ..τι σκατα να κανω με το τσιγαρο, μπλεξαμε..

Λοιπον, σας ζαλισα..ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και αναμενω τις απαντησεις σας!!!:turtle:

p.s 1: χτες πηγα γυμναστηριο και εκανα λιγο κωπηλατικη σε ενα μηχανημα και λιγο peck deck. μην φανταστηται...20 λεπτα εκατσα..θα παω ομως και σημερα.

p.s 2: μην σας κανει εντυπωση η ωρα που απανταω, βρισκομαι στο εξωτερικο και εδω ειμαστε +6 ωρες.

p.s 3: ειμαι ανορθογραφος το ξερω...ειμαι αρκετα μεγαλος για να διορθωθει αυτο..;)

ευχαριστω πολυ!

soad
25-10-09, 07:33
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!!!:welcome::welcome::welcome:

Οσον αφορά το θέμα της ηλικίας μια χαρα είσαι και μπορείς να κάνεις θαυματα με το σώμα σου με διατροφή και προπόνηση!!!Όπως είπε και ο the_big_litho διαβασε τα τοπικ που σε αφορουν και εδω είμαστε για οποιαδήποτε βοήθεια!!!

γεια σου Μαρια!!

ευχαριστω για το καλωσορισμα!!

απαντησα στον big litho και αν θελεις ριξε και εσυ μια ματια να μου πεις τη γνωμη σου...εκανα και κατι ερωτησεις..:green:

NASSER
25-10-09, 11:33
καταρχην θα πρεπει να καταλαβεις πως το level2 αποτελειται κυριως απο δυο μερες προπονησης. Δηλαδη κανεις και την μερα1 και τη μερα2 με διαφορα τρειων ημερων.

απανταω στις ερωτησεις σου


1.σκουωτ φανταζομαι ειναι το μηχανημα που κανεις καθησμα??αν δεν εχει τετοιο το γυμναστηριο, μπορω να κανω την ασκηση με την μπαρα στην πλατη και καθησματα?Σκουωτ ειναι η ασκηση με την μπαρα στην πλατη και καθίσματα.


2. οταν λεμε "3χζεσταμα(12-4)" δεν το πολυκαταλαβαινω..3 σετ, ενα με 12επαναληψεις και μετα αλλο ενα με 4 επαναλειψεις??και το τριτο σετ? η μηπως κανεις 12 επαναλειψεις, μετα πχ 8 και τελος αλλες 4??Κανεις 12 επαναληψεις, μετα 8 και τελος αλλες 4


3. το προγραμμα λεει για κοιλιακους 2-3 σετ...δεν λεει αριθμο κοιλιακων ανα σετ, αυτο σημαινει "κανε οσους μπορεις σε καθε σετ"?Κανεις 2-3 σετ οσες επαναληψεις μπορεις σε καθε σετ, αν και θα πρεπει να κανεις πυθαρχημενα τα σετ και να μην ξεπερνας τις 25 επαναληψεις.



4. τι ειναι οι αρσης θανατου? ακουγεται φοβιστικο??χαχαΕιναι επικινδυνη ασκηση στα πολλα κιλα. Ψαξε στο youtube με την ονομασια deadlift να δεις την εκτελεση της ασκησης.

Οσες ασκησεις δεν καταλαβαινεις καλο θα ηταν να τις ψαξεις στο youtube. Διαλειμμα περιπου 1 λεπτο.

Οσο για τη διατροφη σου μπες ξανα στη διαδικασια να διαβασεις... και εδω ειμαστε να λυσουμε και εδω τις αποριες σου.

soad
25-10-09, 14:51
καταρχην θα πρεπει να καταλαβεις πως το level2 αποτελειται κυριως απο δυο μερες προπονησης. Δηλαδη κανεις και την μερα1 και τη μερα2 με διαφορα τρειων ημερων.

απανταω στις ερωτησεις σου


Σκουωτ ειναι η ασκηση με την μπαρα στην πλατη και καθίσματα.


Κανεις 12 επαναληψεις, μετα 8 και τελος αλλες 4


Κανεις 2-3 σετ οσες επαναληψεις μπορεις σε καθε σετ, αν και θα πρεπει να κανεις πυθαρχημενα τα σετ και να μην ξεπερνας τις 25 επαναληψεις.


Ειναι επικινδυνη ασκηση στα πολλα κιλα. Ψαξε στο youtube με την ονομασια deadlift να δεις την εκτελεση της ασκησης.

Οσες ασκησεις δεν καταλαβαινεις καλο θα ηταν να τις ψαξεις στο youtube. Διαλειμμα περιπου 1 λεπτο.

Οσο για τη διατροφη σου μπες ξανα στη διαδικασια να διαβασεις... και εδω ειμαστε να λυσουμε και εδω τις αποριες σου.


ευχαριστω για την απαντηση.

σημερα εκανα τα εξης

-τις επαναληψεις παγκου τις εκανα στο peck-deck. μαλλον λαθος ειναι αυτο, αν θες εξηγησε μου την διαφορα. εχω κιαλλο ενα μηχανημα για στηθος εδω και σκεφτομαι να το εναλλασω με το peck deck καθε δευτερη μερα. τα σετ τα εκανα κανονικα. στο ζεσταμα βαζω λιγοτερα κιλα. μετα το ζεσταμα να βαζω οσα περισσοτερα μπορω?


-τους δικεφαλους τους εκανα ακριβως οπως λεει το προγραμμα

-τρικεφαλα δεν εκανα γιατι δεν ξερω πως..

-μετα εκανα 3 σετ κοιλιακους, καμια 20αρια επαναληψεις καθε φορα, σε αυτο που μοιαζει με υπερυψωμενη καρεκλα και που πρεπει να σηκωνεις τα ποδια σου. μη γελας, δεν ξερω πως το λενε..

-στο τελος εκανα κανα 15λεπτο κωπηλατικη στο μηχανημα γιατι μου αρεσει και μου φαινεται ευκολο.

-το απογευμα περπατησα κανα μισαωρο.

τα εκανα σαλατα για πρωτη μερα? τι λες?

απο διατροφη διαβασα μερικα πραγματα στο site αλλα εδω που ειμαι δεν μου ειναι ευκολο να γινω τοσο εκλεκτικος..γιαυτο ρωτησα καποια βασικα πραγματα που θα πρεπει να ακολουθησω.επισης απο την χωρα που σου γραφω δεν επιτρεπεται η χρηση του youtube..αληθεια ειναι αυτο κιας ακουγεται περιεργο..θα δω αν μπορω να βρω καμια φωτογραφια ομως.

Δεν θελω να ξανακανω μετα απο τρεις μερες, τωρα που εχω ορεξη θελω να κανω καθε μερα. μηπως τις ενδιαμεσες μερες να κανω push ups και κοιλιακους στο σπιτι?πειραζει να κανω το προγραμμα καθε μερα?

επισης αν μπορεις να μου πεις και ενα σετ για πλατη και που να το συμπεριλαβω στο προγραμμα, την πρωτη η την δευτερη μερα?

ps..απογοητευτικα τα κιλα που κανω, ντρεπομαι να στα αναφερω..

ευχαριστω πολυ!!

NASSER
25-10-09, 18:47
Καλο θα ηταν να εφαρμοσεις κατα γραμμα το προγραμμα ή να αλλαξεις προγραμμα εφοσον θες να κανεις καθε μερα κανοντας μια μυικη ομαδα καθε μερα.

Για πλατη εκτος απο κωπηλατικη μπορεις να κανεις ελξεις στη τροχαλια με παραλλαγές στη λαβη.

Σκεψου το και αποφασισε.

soad
28-10-09, 12:52
Καλο θα ηταν να εφαρμοσεις κατα γραμμα το προγραμμα ή να αλλαξεις προγραμμα εφοσον θες να κανεις καθε μερα κανοντας μια μυικη ομαδα καθε μερα.

Για πλατη εκτος απο κωπηλατικη μπορεις να κανεις ελξεις στη τροχαλια με παραλλαγές στη λαβη.

Σκεψου το και αποφασισε.



ναι nasser, αυτο εκανα τελικα(τροχαλια)..ευχαριστω.

παντως οσο πιο πολυ διαβαζω απο εδω, τοσο μπερδευομαι..

γενιακα αποφασησα το προγραμμα που σου εγραψα αλλα πηγαινω πιο συχνα, σχεδον καθε μερα..
για την ωρα νιωθω λιγο πιασμενους τους δικεφαλους(κοντα στην κλειδωση του αγκωνα)αλλα γενικοτερα πιστευω οτι οπως ειναι γραμμενο το προγραμμα βοηθαει πολυ με το ζεσταμα που προτεινει κτλ..

σκεφτομουν χτες που δεν πηγα γυμναστηριο να εκανα κανα pushup αλλα μετα φοβηθηκα μην ξυπνησω "μονοκομματος" το πρωι και το αφησα..:green:

απο διατροφη φιλε μου αστα, εδω πεφτει πολυ πεινα και πολυ φοβαμαι οτι θα μεινω μισος στο τελος..δεν με ανισοιχει ιδιαιτερα γιατι δεν παω να φτιαξω το τελειο σωμα, αλλα δεν θελω να χασω κιλα-χανω πολυ γρηγορα,εχω εκενευριστικο μεταβολισμο-αμαν εκανα να βαλω κιλα..

επειδη παλιοτερα ειχα δει αποτελεσματα με τα pushups, θα μου προτεινες να τα προσθεσω η θα εχουν καποιο αντικτυπο?

και κατι ακομα..εχω την αισθηση οτι τον ογκο η ακομα περισσοτερο την γραμμωση που κανεις με τα βαρη, την χανεις πολυ πιο γρηγορα απο οταν την αποκτας με πουσαπς, μονοζυγο η κολυμβηση κτλ......ισχυει??

NASSER
28-10-09, 13:25
και κατι ακομα..εχω την αισθηση οτι τον ογκο η ακομα περισσοτερο την γραμμωση που κανεις με τα βαρη, την χανεις πολυ πιο γρηγορα απο οταν την αποκτας με πουσαπς, μονοζυγο η κολυμβηση κτλ......ισχυει??

Oχι δεν ισχυει! Απλα οτι αφήνεις σε αφήνει. Με τα βαρη δουλευεις πιο εντονα και το σωμα ανταποκρινεται σε περισσοτερη πιεση.

drago
28-10-09, 13:51
φιλε καλως ηρθες στο φορουμ.

εγω ειμαι 37 και αρχισα πριν κανα εξαμηνο και βλεπω μεγαλη διαφορα επανω μου. οποτε εσυ που εισαι μικροτερος και ειχες και μια σχεση θα δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

δεν ειμαι σε θεση να δινω συμβουλες, αλλα εκανα καποια λαθη που εσυ θα μπορουσες να αποφυγεις...

1. Διαλεξε ενα καλο και δοκιμασμενο προγραμμα (σαν αυτο που ειπες) και μεινε σ' αυτο καποιους μηνες τουλαχιστον. Μην αλλαζεις προγραμματα ολη την ωρα γιατι θα χασεις την μπαλα.

2. Μην αυτοσχδιαζεις!!! οταν λεει πιεση παγκου ενοει πιεση παγκου. οχι πεκντεκ. αν ηταν θα ελεγε πεκντεκ. επισης, μην προσθετεις ασκησεις, σετ η επαναληψεις. Τα πραγματα ειναι ,ετρημενα ωστε να μπορεις να αναρωσεις μεχρι την επομενη προπονηση.

3. βαλε οπωσδθποτε πρωινο που να εχει καμια 30αρια γραμμαρια πρωτεινη και υδατανθρακες αργης απορωφησης.

4. παρε μια καλη whey πρωτεινη που θα την κοπανας αμεσως μετα την προπονηση.

5. μην υπεραναλυεις, μην πηζεις με τα συμπλρωματα κλπ. τα περισοτερα δεν αφορουν ατομα σε επιπεδο αρχαριου. just lift the fucking weights, eat well and sleep well :)

NASSER
28-10-09, 14:01
φιλε καλως ηρθες στο φορουμ.

εγω ειμαι 37 και αρχισα πριν κανα εξαμηνο και βλεπω μεγαλη διαφορα επανω μου. οποτε εσυ που εισαι μικροτερος και ειχες και μια σχεση θα δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

δεν ειμαι σε θεση να δινω συμβουλες, αλλα εκανα καποια λαθη που εσυ θα μπορουσες να αποφυγεις...

1. Διαλεξε ενα καλο και δοκιμασμενο προγραμμα (σαν αυτο που ειπες) και μεινε σ' αυτο καποιους μηνες τουλαχιστον. Μην αλλαζεις προγραμματα ολη την ωρα γιατι θα χασεις την μπαλα.

2. Μην αυτοσχδιαζεις!!! οταν λεει πιεση παγκου ενοει πιεση παγκου. οχι πεκντεκ. αν ηταν θα ελεγε πεκντεκ. επισης, μην προσθετεις ασκησεις, σετ η επαναληψεις. Τα πραγματα ειναι ,ετρημενα ωστε να μπορεις να αναρωσεις μεχρι την επομενη προπονηση.

3. βαλε οπωσδθποτε πρωινο που να εχει καμια 30αρια γραμμαρια πρωτεινη και υδατανθρακες αργης απορωφησης.

4. παρε μια καλη whey πρωτεινη που θα την κοπανας αμεσως μετα την προπονηση.

5. μην υπεραναλυεις, μην πηζεις με τα συμπλρωματα κλπ. τα περισοτερα δεν αφορουν ατομα σε επιπεδο αρχαριου. just lift the fucking weights, eat well and sleep well :)

+1000 πολυ σωστος :thumbup::)

soad
28-10-09, 17:05
φιλε καλως ηρθες στο φορουμ.

εγω ειμαι 37 και αρχισα πριν κανα εξαμηνο και βλεπω μεγαλη διαφορα επανω μου. οποτε εσυ που εισαι μικροτερος και ειχες και μια σχεση θα δεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

δεν ειμαι σε θεση να δινω συμβουλες, αλλα εκανα καποια λαθη που εσυ θα μπορουσες να αποφυγεις...

1. Διαλεξε ενα καλο και δοκιμασμενο προγραμμα (σαν αυτο που ειπες) και μεινε σ' αυτο καποιους μηνες τουλαχιστον. Μην αλλαζεις προγραμματα ολη την ωρα γιατι θα χασεις την μπαλα.

2. Μην αυτοσχδιαζεις!!! οταν λεει πιεση παγκου ενοει πιεση παγκου. οχι πεκντεκ. αν ηταν θα ελεγε πεκντεκ. επισης, μην προσθετεις ασκησεις, σετ η επαναληψεις. Τα πραγματα ειναι ,ετρημενα ωστε να μπορεις να αναρωσεις μεχρι την επομενη προπονηση.

3. βαλε οπωσδθποτε πρωινο που να εχει καμια 30αρια γραμμαρια πρωτεινη και υδατανθρακες αργης απορωφησης.

4. παρε μια καλη whey πρωτεινη που θα την κοπανας αμεσως μετα την προπονηση.

5. μην υπεραναλυεις, μην πηζεις με τα συμπλρωματα κλπ. τα περισοτερα δεν αφορουν ατομα σε επιπεδο αρχαριου. just lift the fucking weights, eat well and sleep well :)


φιλε ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τα σχολια σου!

αυτο ακριβως προσπαθω να κανω, αλλα δεν δεν ειναι παντα εφικτο..

για παραδειγμα αυτο που λες για τον παγκο..προτιμαω για την ωρα να κανω πεκντεκ γιατι δεν εχω κανενα να με βοηθησει και ως αρχαριος που ειμαι μπορει να μετρησω κανα δοντι και να γελαει και ο καθε πικραμενος..καταλαβαινεις..επιπλεον, τις μισες ασκησεις του προγραμματος δεν ξερω πως να τις κανω καλα καλα..

αυτο με τα γραμμαρια πρωτεινης και τους υδατανθρακες στο πρωινο θα μου παρει καμια βδομαδα να βρω τι και πως οποτε το αφηνω, οσο για την πρωτεινη που μου ειπες θα ψαξω.

ευχαριστω πολυ!

sTeLaKoS
28-10-09, 20:25
Στον πάγκο ξεκίνα με λιγότερα κιλά από αυτά που σηκώνεις max, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Σιγά σιγά θα δυναμώσεις και θα μπορείς να κεντράρεις το βάρος. Δε θα σου κουνιέται καθόλου η μπάρα.

soad
29-10-09, 03:41
αποτι διαβασα η πρωτεινη whey εχει και παρενεργειες, δεν ξερω κατα ποσο ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο αλλα εγω δεν προκυται να παρω με τιποτα..
εχω και ενα προβλημα η για να το θεσω καλυτερα, εχω μια ιδιαιταιροτητα-γεννηθηκα με ενα νεφρο και δεν θελω να το ρισκαρω, καποιοι υποστηριζουν οτι η καταναλωση whey πρωτεινης επιβαρυνει την λειτουργια των νεφρων αλλα και του συκωτιου..αστο..

το οτι ειμαι single kitney το εμαθα πριν δεκαπεντε μερες..αποτι πληροφορηθηκα δεν υπαρχει προβλημα με την ασκηση του σωματος,καθε αλλο μαλιστα, απλα θελει προσοχη να μην χτυπησω στην περιοχη γιατι μπορει να σε μαζευουνε..αν καποιος γνωριζει κατι αλλο ας μου πει..



Υ.Γ1 Στελιο, ευχαριστω για την απαντηση. Ναι, σιγουρα αυτο που μου εγραψες ειναι μια λυση..

Υ.Γ2 Μεγαλη Ελενη Βιταλη..

Machiavelli
29-10-09, 11:26
Αυτό δεν είναι παρενέργεια της whey. Είναι παρενέργεια της πρωτεΐνης εν γένει. Και από φαγητό αν πάρεις υπερβολικά σε επιβαρύνει, όσο σε επιβαρύνει και η whey. Εφόσον υπάρχει θέμα ψαξ' το καλύτερα για το πόση πρωτεΐνη θα πάρεις κάθε μέρα. Λογικά τα "επιτρεπτά" όρια θα καλύπτονται από το φαγητό οπότε δε νομίζω να χρειαστείς συμπλήρωμα. Πάντως και στις πρωτεΐνες από το φαγητό προσοχή, θέλει μέτρο (αν και δεν ξέρω αν τα νεφρά λειτουργούν προσθετικά το ένα στο άλλο).

sTeLaKoS
29-10-09, 14:15
Λογικά ο γιατρός σου θα σου είπε να πίνεις πολύ νερό ετσι?

Όσο για τη Βιτάλη, πολύ μεγάλη!

kafros gate 7
29-10-09, 15:59
μεγαλε δεν ξερω για το προβλημα σου συγκεκριμενα αλλα ξερω πως η πρωτεϊνη δεν σου κανει κακο αν λαμβανεται με μετρο και ως συμπληρωμα και οχι υπερβολικα...αν παραβεις αυτο το μετρο οπως και σε καθε πραγμα τοτε ναι σε βλαπτει.

επειδη εχεις και προβλημα με το νεφρο σου ρωτησε τον γιατρο σου, ρωτα και διτροφολογο και ψαξ' το γενικα το θεμα...

soad
30-10-09, 14:11
ναι πρεπει να πινω πολυ νερο και να αποφευγω το αλατι. Πρεπει να κανω αναλυσεις καθε χρονο, οπως ολοι αλλωστε, και γενικα να προσεχω την πιεση μου...ασχετο για μενα τον ασχετο με τα ιατρικα..

Περιπου ενας στου 700 γεννιεται με ενα νεφρο!!Συνηθως την κανει το αριστερο!!στην περιπτωση μου, δεν εχω το δεξι..ουτε σε αυτο δεν επεσα μεσα:)
Πολλοι δεν το ανακαλυπτουν ποτε παντως..

Αποτι εχω καταλαβει,αν γεννηθεις με ενα νεφρο, τοτε αυτο που εχεις αναλαμβανει το εργο που αναλογει και στα δυο νεφρα. Για αυτο το λογο, υπερτροφει(γινεται πιο μεγαλο απτο κανονικο) για να ανταπεξελθει..τι σου ειναι ο ανθρωπος:green:
Η περιπτωση του να γεννηθεις με δυο και να χασεις το ενα ειναι αρκετα διαφορετικη..

αρκετα με αυτο..

αυριο μετακομιζω, ελπιζω εκει που παω το γυμναστηριο να ειναι καλυτερο απο εδω..

ναστε καλα, ευχαριστω για τις απαντησεις.

soad
31-10-09, 11:10
http://http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=698


αρχηγος..

sTeLaKoS
31-10-09, 17:43
Δεν μου το ανοιγει... Κάτι δεν εγινε σωστα ή μονο σε μένα συμβαίνει? Τσέκαρε το λίγο.

soad
31-10-09, 17:53
Λοιπον, ξαναπηγα σημερα και εκανα μια απολλα...

Μετα απο μελετη αποφασησα να συνεχισω με το προγραμμα παρακατω το οποιο ειναι βασιζμενο στο Level2 του BRaWNy , που λεει ο λογος..

Τις ορολογιες και το πως γινεται η καθε ασκηση τα βρηκα απο το λινκ που εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου..

Τα σετ στις παρενθεσεις (),ειναι ζεσταμα..

Δεν το βρηκα απο πουθενα, εγω το εφτιαξα το προγραμμα..του φαινεται?? Γενικα εβαλα μαζι στηθος-τρικεφαλους την μια μερα και πλατη-ωμους-δικεφαλους την αλλη, δεν ξερω αν ειναι σωστοι οι συνδιασμοι.

----


ΔΕΥΤΕΡΑ
1. Barbell Bench Press (3X12-8-4), 2X4-7:ΣΤΗΘΟΣ
2. Dumbbell Flies 2X5-8: ΣΤΗΘΟΣ
3. Triceps Cable Pushdown 2X12-10: ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
4. Ρωμαϊκή καρέκλα 2Χ25: ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

ΤΡΙΤΗ
1. Ποδήλατο η Τρέξιμο

ΤΕΤΑΡΤΗ
1. Ξεκούραση (ξύσιμο)

ΠΕΜΠΤΗ
1. Lat Pulldowns (2X10 - 8 ), 3X5-8: ΠΛΑΤΗ
2. Dumbbell Upright Row(2X12-6), 2X5-8:ΩΜΟΙ
3. Hummer Curl (2X12-6), 2X8-10: ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
4. Concentration Curl 2Χ10: ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
5. Ρωμαϊκή καρέκλα 2Χ25: ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
1. Ξεκούραση (ξύσιμο)

ΣΑΒΒΑΤΟ
1. Leg Press: (2X15-12), 2X12-15
2. Ρωμαϊκή καρέκλα 2Χ25: ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

ΚΥΡΙΑΚΗ
1. Τρέξιμο και μετα Macdonalds...

------
Περιμενω σχολια/συμβουλες κτλ κτλ...


ευχαριστω!

soad
31-10-09, 17:59
Δεν μου το ανοιγει... Κάτι δεν εγινε σωστα ή μονο σε μένα συμβαίνει? Τσέκαρε το λίγο.

εχεις δικιο.

εγω κυριως διαβασα απο εδω http://www.criticalbench.com/exercises/gym-exercises.htm

ελπιζω να δουλεψει τωρα..


δες και το προγραμμα και πεσμου την γνωμη σου..