PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειμαι στα χαμένα... και ψάχνω βοήθεια.



aggelos-serres
29-10-09, 12:52
Καλημέρα.

Εχει αρκετές μέρες που μπαίνω στο φορουμ (το οποίο και πρέπει να πω είναι πάρα, πάρα, πάρα πολύ καλό) και διαβάζω σχεδόν ότι έχει μέσα.

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να βγάλω ακρη μόνος μου χωρίς να χρειαστεί να αρχίσω να ρωτάω ... αλλά το φόρουμ ειναι αρκετά εξειδικευμένο (γεγονός που το καθιστά και έγκυρο) αλλά η αλήθεια ειναι ότι παρά την κατασταση αυτή μάλλον με μπέρδεψε.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ να σας παρακαλέσω να ρίξετε μια ματια και να μου δωσετε κάποια γνώμη, συμβουλή, άποψη...


Γενικά ήμουν σε καλή κατασταση αλλά με καθιστική ζωή, οικογένεια και τεμπελια ... έπεσα πάρα πολύ. Ειμαι 1,90 και 95 κιλα. Εχω μια λογική μπάκα για την ηλικία μου και κάποιον που δεν γυμνάζετε... αλλά άρχισε πλέον να με ενοχλεί. Αισθητικά.

Εχω λοιπόν ενα πολυόργανο. (στυλ ΑΤΛΑ), ενα πάγκο, ενα κοπηλατικό, μπάρα, αλτηράκια, στεπερ ... και αποφάσισα να γυμναστώ. Εχω ήδη 2 μηνες που ξεκίνησα και αρχισα να βλέπω βελτίωση...

Αυτό που θέλω να κάνω ειναι να χάσω όσο πιο πολύ μπακα μπορώ και να φτιάξω και το σωμα μου όσο ειναι εφικτό. Επειδή όμως εχω λίγες μέρες που έκοψα το τσιγάρο.. εχω πρόβλημα με το τι τρωω. !!!

ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Δύσκολα κραταω κάποια σειρά... Εφτασα λοιπόν στην εξης φάση. μέχρι το μεσημέρι τις πιο πολλές φορες δεν τρωω τιποτε. κανα ποτήρι χυμο μονο. Το μεσημέρι τρωω ότι εχει για φαγητό αλλά σε σημαζεμενη μερίδα, και μεχρι το βραδυ θα φαω 1-2 φορες δημητριακα ή 1 φορα δημητριακα και κανα φρουτο.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ. Στην αρχη εκανα στο περιπου, μετα εβαλα ενα προγραμματάκι ... ΜΕΤΑ από καθοδήγηση των οσων διαβασα κανω τα εξης.
Δ-Τε-Πα περπατημα γρηγορα με ελαφρό τρεξιματάκι (οχι ολη την διαδρομη) περίπου 5χλμ. χρόνος από 35 μέχρι 45 λεπτα. κάποιες φορές μπορεί να αντικαταστήσω το περπάτημα με ποδήλατο... μια διαδρομή 10 χλμ.

Τρ-Πε-Σ. κανω βαρη. το προγραμμα

ΗΜΕΡΑ -1-

Αρσεις κορμού στο πάγκο μέσης
Πλάγιες εκτάσεις δελτοειδών με πρόκυψη
Αρσεις γονάτων σε πάγκο μέσης
Πλάγιες εκτάσεις δελτοειδών με αλτήρα σε πάγκο 45ο
Πλάγιες εκτάσεις δελτοειδών με πρόκυψη
Κωπηλατική με μπάρα
Επικύψεις με μπάρα
Πιέσεις πάγκου με μπάρα
Πούλ όβερ θώρακος με αλτήρα
Σταυρωτές εκτάσεις θωρακικών σε οριζόντιο πάγκο
Σταυρωτές εκτάσεις σε επικλινή πάγκο
Πλάγιες κάμψεις του κορμού
πλάγιες κάμψεις του κορμού με μπάρα
Εμπρόσθια καθίσματα με μπάρα
Σκούοτ με μπάρα στο στήθος
Σκούοτ με μπάρα στους ώμους
Αρσεις στις μύτες των ποδιών
Εμπροσθολαίμιες πιέσεις δελτοειδών με μπάρα
Αρσεις ώμων με μπάρα σε θέση όρθια
Πιέσεις δελτοειδών με αλτήρες
Εμπρόσθιες άρσεις δελτοειδών με αλτήρες
Πλάγιες άρσεις δελτοειδών με αλτήρες
Κάμψεις δικεφάλων με μπάρα
Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες με τον κορμό σε 45ο
Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες με μπάρα με τον κορμό σε 45ο
Πούλ όβερ τρικέφαλων
Εκτάσεις τρικεφάλων σε οριζόντια θέση
Οπίσθιες εκτάσεις τρικεφάλων με αλτήρα

ΗΜΕΡΑ -2-

Αρσεις κορμού στο πάγκο μέσης
Πλάγιες εκτάσεις δελτοειδών με πρόκυψη
Αρσεις γονάτων σε πάγκο μέσης
Πλάγιες εκτάσεις δελτοειδών με αλτήρα σε πάγκο 45ο
Πλάγιες εκτάσεις δελτοειδών με πρόκυψη
Καλημέρα
Πιέσεις πάγκου με μπάρα
Πιέσεις με μπάρα στον επικλινή πάγκο
Πούλ όβερ θώρακος
Πούλ όβερ θώρακος με αλτήρα
Σταυρωτές εκτάσεις σε επικλινή πάγκο
Πλάγιες κάμψεις κορμού με αλτήρα στην ανάταση
Εμπρόσθια καθίσματα με μπάρα
Σκούοτ με μπάρα στο στήθος
Κάμψεις μηριαίων δικεφάλων σε όρθια θέση
Καθιστές άρσεις στις μύτες των ποδιών
Οπισθολαίμιες πιέσεις δελτοειδών με μπάρα
Αρσεις ώμων με μπάρα σε θέση όρθια
Πιέσεις δελτοειδών με αλτήρες
Πλάγιες άρσεις δελτοειδών με αλτήρα σε επικλινές επίπεδο
Κάμψεις δικεφάλων με μπάρα
Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες
Κάμψεις Αυτοσυγκεντρώσεως με Αλτήρα
Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες σε ύπτια θέση
Εκτάσεις τρικεφάλων με αλτήρες με το βραχίονα κατακόρυφο
Εκτάσεις τρικεφάλων με μπάρα
Αρσεις αντιβραχιόνων με μπάρα


ΗΜΕΡΑ -3-

Αρσεις κορμού στο πάγκο μέσης
Πλάγιες εκτάσεις δελτοειδών με πρόκυψη
Αρσεις γονάτων σε πάγκο μέσης
Πλάγιες εκτάσεις δελτοειδών με πρόκυψη
Κωπηλατική με αλτήρα
Κωπηλασία με την άκρη της μπάρας
Αρσεις κορμού σε πρήνη θέση στον οριζόντιο πάγκο
Περιστροφικές πιέσεις πάγκου με αλτήρες
Εκτάσεις δελτοειδών με αλτήρες σε ανάκλινη θέση
Πούλ όβερ θώρακος
Πούλ όβερ θώρακος με αλτήρα
Πλάγιες κάμψεις κορμού με αλτήρα στην πρόταση
Περιστροφές του κορμού με μπάρα στους ώμους
Οπίσθιες εκτάσεις ποδιών
Χακ σκούοτ με μπάρα
Πλάγιες άρσεις ποδιών
Αρσεις στις μύτες του ενός ποδιού
Εμπρόσθιες κατακόρυφες άρσεις δελτοειδών με μπάρα
Περιστροφές δελτοειδών με αλτήρες
Εμπρόσθιες άρσεις δελτοειδών με μπάρα
Πλάγιες άρσεις δελτοειδών με αλτήρα σε επικλινές επίπεδο
Εμπροσθοπλάγιες άρσεις δελτοειδών με αλτήρα σε οριζόντιο επίπεδο
Κάμψεις δικεφάλων με μπάρα
Κάμψεις Δικεφάλων με Αλτήρες με Μετατόπιση των Αγκώνων
Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρα ο βραχίων σε 45ο
Κάμψεις σε μαξιλάρι δικέφαλων
Εκτάσεις τρικεφάλων με μπάρα σε επικλινή θέση
Πλάγιες εκτάσεις τρικεφάλου με αλτήρα
Πλάγιες εκτάσεις τρικεφάλου με αλτήρα σε επικλινές επίπεδο
Κάμψεις καρπών με μπάρα


διάρκεια ΠΕΡΙΠΟΥ 1 ωρα και 15λεπτά.

Ζεσταμα κάνω στεπερ(100 σκαλια), σχοινακι (δεν εχω χρονο... μετράω 300 αλματακια) και διαιτατικες-τεντωματα.

Επειδή ειναι πολλές οι ασκήσεις η μπάρα μου ειναι στα 30κιλα και τα αλτηρακια στα 6. Οι επαναλήψεις ειναι σε οτι εχει σχεση με τους κοιλιακου 3χ20 και οι υπολοιπες 1χ6 + 1χ12

Στο τέλος κάνω λιγο σχοινακι, λίγο κοπηλατικό, και 2χ15 καμψεις.


ΠΑΡΑΚΑΛΩ να μου δωσετε λίγη βοήθεια και με την διατροφή (οσο ειναι εφικτο αλλά χωρίς ζουμια και σκονες) αλλα και οσων αφορα την προπονηση μου.

ΣΗΜ. αυτο το προγραμμα το κανω μονο τις 2 τελευταιες εβδομαδες.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

aggelos-serres
29-10-09, 13:09
Ξέχασα να αναφέρω ότι θέλω να γυμνάσω όσο καλύτερα μπορώ ολο το σώμα χωρίς να επικεντρωθώ κάπου. ΠΛΗΝ της κοιλιας που ειναι η αρχή......

Λόγω του "ογκου" των ασκήσεων δεν μπορω να κανω πολλές επαναλήψεις .... Θα ήθελα π.χ. να μου πείτε αν ειναι καλύτερα να πετάξω κάποιες ασκήσεις και να κάνω περισσότερες επαναλήψεις.... αλλά από την άλλη αν πετάξω ασκήσεις δεν θα εχω μείωση της γύμνασης κάποιων μυων ???

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ βάση των μυών που γυμναζει ειναι αναλυτικα...

ΚΟΙΛΙΑ
ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΑΝΩ
ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ
ΚΟΙΛΙΑΚΟΥΣ ΚΑΤΩ


ΠΛΑΤΗ
ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΜΠΡΟΣΤΑ
ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΠΙΣΩ
ΝΩΤΙΑΙΟΥΣ-ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΠΙΣΩ
ΡΑΧΑΙΟΥΣ

ΣΤΗΘΟΣ
ΣΤΗΘΟΣ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΥΣ
ΘΩΡΑΚΑ ΑΝΩ
ΘΩΡΑΚΑ-ΔΙΑΧ.ΜΑΣΤΟΥ
ΘΩΡΑΚΑ-ΝΩΤΙΑΙΟΥΣ-ΟΔΟΝΤΟΤΟΥΣ
ΘΩΡΑΚΑ-ΝΩΤΙΑΙΟΥΣ-ΟΔΟΝΤΟΤΟΥΣ ΚΑΡΔΙΑ-ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ
ΘΩΡΑΚΑ-ΣΤΕΡΝΟ-ΔΙΑΧ.ΜΑΣΤΟΥ
ΘΩΡΑΚΑ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ
ΠΛΕΥΡΙΚΟΥΣ


ΠΟΔΙΑ
ΓΛΟΥΤΙΑΙΟΥΣ ΜΗΡΟΥΣ
ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΥΣ ΓΑΣΤΡΟΚΝΗΜΙΟΥΣ
ΜΗΡΟΥΣ ΚΑΡΔΙΑ-ΕΚΤΑΣΗ ΘΩΡΑΚΑ
ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΥΣ
ΜΗΡΟΥΣ
ΜΗΡΑΙΟΥΣ ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ
ΓΑΣΤΡΟΚΝΗΜΙΟΥΣ
ΓΑΜΠΕΣ
ΓΑΣΤΡΟΚΝΗΜΙΟΥΣ ΓΑΜΠΑ

ΟΜΟΙ
ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ
ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ-ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ
ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΟΕΙΔΗΣ
ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΘΩΡΑΚΑΣ
ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΜΠΡΟΣ-ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΘΩΡΑΚΑΣ
ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΜΠΡΟΣ ΘΩΡΑΚΑΣ
ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΠΙΣΩ
ΔΕΛΤΟΕΙΔΗΣ ΠΙΣΩ


ΧΕΡΙΑ
ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ - ΚΑΜΠΤΗΡΙΟΥΣ ΥΠΤΙΟΥΣ-ΚΑΜΠΤΗΡΙΟΥΣ-ΕΚΤ/ΤΕΣ
ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ - ΚΑΜΠΤΗΡΙΟΥΣ ΥΠΤΙΟΥΣ - ΑΝΤΙΒΡΑΧΙΟΝΑ
ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ - ΚΑΜΠΤΗΡΙΟΥΣ
ΔΙΚΕΦΑΛΟΥΣ
ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΥΣ
ΑΝΤΙΒΡΑΧΙΟΝΕΣ - ΠΑΛΑΜΗ
ΑΝΤΙΒΡΑΧΙΟΝΕΣ - ΚΑΡΠΟΣ


ΣΥΓΝΩΜΗ παιδια που σας ζαλίζω με τόσο αναλυτικά πράγματα.... αλλα θέλω πραγματικά βοήθεια γιατί θα είναι κρίμα να γυμνάζομαι χωρίς αποτέλεσμα ουσιαστικό ή να ζοριστώ πολύ και να σταματήσω ενώ το έχω πάρει απόφαση

thegravijia
29-10-09, 18:52
pssssssssssssss λοιπον κατσε διαβασε το φορουμ για καμια βδομαδα..μην βαριεσαι...γιατι εισαι επικυνδυνος για τον ευατο σου...δεν κανω πλακα εδω.
τα προγραμματα αυτα απο το μυαλο σου τα εβγαλες...?
κατσε διαβασε το φορουμ και θα διαπιστωσεις ποσο λαθος εισαι σε ολα.
γιατι δεν ειναι ενα δυο λαθη νατα συζητησουμε..ολη η σκεψη σου ειναι λαθος.
τα λεμε αφου διαβασεις το φορουμ λοιπον και κανεις μονος σου διορθωσεις για αρχη:welcome:
οκ boy?

aggelos-serres
29-10-09, 20:36
thegravijia ευχαριστω για την απάντηση.

το προγραμμα το εβγαλα εγω γιατι απλά κανεις δεν εχει χρόνο-ορεξη-διαθεση να κάτσει να βάλει ενα χεράκι.... και καλα κάνουν στο κάτω κατω.... δεν θα ασχολουνται μαζι μου. απλά από όλο αυτό είπα "δεν μαμιεται.... θα κανω οτι μπορω μονος μου"

ΑΠΛΑ επειδη δεν μου πάει κατι καλα .... ψαχνω συνεχεια κ μπερδευομαι επισης συνεχεια
Ο ΤΙΤΛΟΣ πάω στα χαμένα ... δεν βγήκε στην τύχη !!!

Το φορουμ το διαβαζω εδω και 2 εβδομαδες και αυτο που βλέπω ειναι οτι ο,τι διαβαζω εχει να κάνει με λίγες ασκησεις κ καμποσες επαναλήψεις και ομαδοποιημενη εκγυμναση.
Εμενα μου πρωτειναν ολα καθε μέρα από λίγο . (καποιοι γυμναστες αποφοιτοι των ΤΕΦΑΑ)

ΑΣ ΤΟ ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ !!!

αεροβική και βαρη, γιατι θελω να καψω και σαβουρα.

Εβαλα 3 μερες το ενα 3 το αλλο ! αυτο ειναι οκ ?


να κανω ομαδοποιημενη ασκηση ή ολα απο λίγο ? (π.χ. για ενα μηνα και κατι εκανα 1-στηθος+πλατη 2-χερια+ποδια 3-ομοι+κοιλια)

ΕΧΩ 6 ασκησεις καθαρα για εκγυμναση δικεφαλων 3 για εκγυμναση δικεφαλων μαζι με καμπτηριους απο τις οποιες οι 2 γυμναζουν και τους υπτιους.

ποια απο τις 9 ασκήσεις θα πρέπει να διαλέξω για να κανω??

π.χ. το προγραμμα ογκου που υπάρχει (Μπουρνάζου)εχει μόνο 2.
1.καμψεις μπαρας
2.καμψεις αυτοσυγκεντρωσης.

ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΠΗΓΗ ΟΜΩΣ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ
Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρα ο βραχίων σε 45ο (Μαξιλάρι δικέφαλων)
Παρατηρήσεις:
Είναι μία από τις σπουδαιότερες ασκήσεις για τούς δικέφαλους.


ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟ κατι, ουτε τον εξυπνο παίζω. ΕΞΗΓΩ απλα γιατι μπερδευομαι.


thegravijia (γενικα αναφερω αλλα μιας και απαντησες πρωτος ...) οι αλλαγές που βλέπω οτι ειναι λογικές ειναι να κάνω ομαδοποιηση των ασκήσεων. μια μέρα για καθε ομαδα ή μια μέρα 2 ομαδες όπως ειχα ξεκινήσει. για να χωρανε ενδιαμεσα και 3 μερες αεροβικη.

Υπάρχει και λίγο προβλημα χρόνου για να κάνω αεροβική 1 ωρα π.χ. και βάρη αλλη μία την ιδια μερα.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν γίνομαι αντιλιπτος ή αν μπορώ να εξηγίσω σωστα αυτο που θέλω να πω.

ΙΣΩΣ να διαβασα αυτα που επρεπε και να μην τα καταλαβα. Δεν με θεωρω βλάκα, αλλά άσχετο με το θεμα που βοηθάει την βλακεία μάλλον... :(

The Rock
29-10-09, 20:46
ΑΡχικά ξαναδιάβασε μυική αντομία ...
ΚΑτά δεύτερον κάνεις όλες τις ασκήσεις σε μια προπόνηση ? Τι 1 σετ από την καθεμία ?
Κατά τρίτον χωρίς διατροφή , τζάμπα ασχολείσαι,ουσιαστικά αποτελέσματα δεν θα δεις ...
Κατά τέταρτον διαβάζες 2 βδομάδες και κατάλαβες αυτά ? Με όλο το σεβασμό ,δεν φαίνεται αν έχεις διαβάσει ...
Διάβασε για διατροφή,Πρωτεϊνες-λιπη-Υδατάνθρακες για αρχή και μετά πέρνα στα μικρο-συστατικά(βιταμίνες-μέταλλα κλπ...)
Και το αντίστοιχο πρόγραμμα γράμμωσης/ όγκου που θες να ακολουθήσεις ...και χρησιμοποίησε το σαν πρότυπο και΄κατασκεύασε το δικό σου ...

thegravijia
29-10-09, 20:51
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1842

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1469

aggele διαβασε αυτα κ τα λεμε..ιδιαιτερα εκει που λεει brawny

AVSS
29-10-09, 21:00
Δες αυτο για προπονηση

http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=54

ειναι πολυ κατατοπιστικο και με επιπεδα ωστε να διαλλεξεις εσυ οτι νομιζεις οτι σου ταιριαζει καλυτερα

και για διατροφη...

http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=67&Itemid=57

thegravijia δεν ειχα δει το ποστ σου μαλλον τα ιδια εβαλα και εγω

aggelos-serres
29-10-09, 22:02
ευχαριστω παιδια. !! πραγματικα.

Αν και τα είχα διαβασει ... τα εδωσα περισσοτερη προσοχη.

αλλα θα κανω 2 μονο ερωτησεις.

μεταξυ BRaWNy και Μπουρνάζου πάω προς αυτό του μπουρναζου με το οποιο λέω να κανω του 1,5 μηνα για ογκο και μετα για γραμμωση. ΕΙΝΑΙ οκ αυτο ?

Με την διατροφή... εκει ειναι το πρόβλημα.
Επειδή ειναι ακομη νωρίς για μένα (μαλλον ψυχολογικα-εγκεφαλικα πιο πολυ). π.χ. γενικα δεν πίνω τπτ εκτός των φυσικών τροφων ακομη κ οταν εχω πονοκεφαλο... Αν ειναι να σπασει το κεφάλι μου τοτε θα παρω καποιο αναβραζων depon.

απλά η διατροφή μου ηταν γιουρια στον ταβλα με τα κουλουρια... οτι να'ναι όποτε να ναι και σε ποσοτητες. Επίσης πολύ αλκοολ απο ρετσίνες μέχρι υποβρύχια...



η πρωτείνη που θα πρέπει να λαμβάνεται είναι 3 – 3.5 γραμμάρια ανά κιλό σωματικού βάρους. Έτσι ένας άνθρωπος 80 κιλών θα πρέπει να καταναλώνει 240 με 280 γραμμάρια πρωτείνης όταν βρίσκεται στην περίοδο αύξησης μάζας.

μπορω να βρω μια διατροφη στο περιπου εστω αλλα χωρις εχτρα ?. ΔΛΔ μονο με φυσικες πηγες πρωτεινης-υδατανθρακες κλπ???

π.χ. εχει στις διατροφες ... 2 κουταλιες λινελαιο... η ηλιελαιο... θα ειμαι 2 μερες αρωστος !!!! ΣΤο Παράδειγμα διατροφικού προγράμματος 4000 θερμίδων μπορω να αντικαταστησω π.χ. το 30 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος με κατι αλλο ??? χωρις αυτο ομως να σημαινει οτι καταστρεφω την διατροφη ???

ελπιζω να εγινα κατανοητος... και να ξαναπω οτι θελω απλα καλυτερη οψη στο σωμα μου, δεν σκοπευω να κανω κατι παραπανω... τραγικα πολυ.

ΣΗΜ. ολα αυτα γίνονται σε καποιο χωρο στο σπιτι. ΚΑΙ μονος.... απο αυτο κ μονο φοβαμαι να βαλω κιλα που ενδεχομενος να με φερουν σε δυσκολη θεση ... χωρις κανενα γυρω μου.

The Rock
29-10-09, 23:54
Να σου εξηγήσω κάτι για να καταλάβεις την σημαντικότητα της διατροφής ...

Είναι μια δική παραβολή για το θέμα που χρησιμοποιώ ευρύτερα ...

Πως χτίζεις ένα οικοδόμημα :
- Χρειάζεσαι έναν εργολάβο(ο άνθρωπος που δίνει εντολές,στους εργάτες,που επιτηρεί την εργασία και την κατασκευή ,που πληρώνει μισθούς κλπ)
- Χρειάζεσαι εργάτες(το ανθρώπινο δυναμικό που εκτελεί διαταγές και κατασκευάζει το οικοδόμημα)
- Και τέλος χρειάζεσαι τα δομικά υλικά(τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν για την κατασκευή του)

Με έλλειψη ποιότητας στα υλικά ή τεχνογνωσίας των εργατών και του εργολάβου το σπιτάκι ή χειρότερα χωρίς ένα από αυτά είναι σαν να χτίζεις κάστρο στην άμμο ...

Ο Εργολάβος=Εσύ,παίρνεις πρωτοβουλίες και ενεργείς
Οι εργάτες=η σωστή ποιοτική και τεχνική προπόνηση,που θα αποτελέσει το ερέθισμα μυικής κατασκευής
Δομικά υλικά=όλα τα Μακροσυστατικα(Πρωτεϊνες-Υδατάνθρακες-Λιπαρά) και τα Μικροσυστατικά(Βιταμίνες,Μέταλλα,Ιχνοστοιχεία,Αντιοξειδοτικά κ.λ.π.)
Που με αυτά θα χτίσεις μυς και θα "πλάσεις" το σώμα σου κατ'εικόνα σου ...

Άρα το τι σώμα θες να κάνεις είτε πολύ μυώδες και στγνό είτε μια ΄καλή φυσική κατάσταση ,πρέπει να χρησιμοποιήσεις και τα 3 ,το μόνο που αλλάζει είναι η ποιότητα/ποσότητα και χρόνος ενασχόλησης ...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός ...

Υ.Γ. Προσωπικά θα έλεγα 4 γρ. /ανά κιλό μάζας ,γιατί οι όλοι μας οι ιστοί αποτελούνται από πρωτεϊνη(αμινοξέα) δεν σημαίνει ότι επειδή εμείς θέλουμε να κάνουμε μυς ,ότι όλη η πρωτεϊνη που θα καταναλώνουμε ημερησίως θα χρησιμοποιθεί για αυτό το σκοπό ..

thegravijia
30-10-09, 00:26
φιλαρα ροκ εγω στο εχω ξαναπει και θα στο ξαναπω φιλικα παντα ε...
ο μιλος αναφερεται σε ανθρωπος που ειναι καποιου επιπεδου και μεσα στο φαρμακο.
δεν μπορει ο φιλος μας να φαει το βαρος σε πρωτεινη επι 4 /.μιλαμε για φαη ετσι ποσοτητα...
και εγω οταν το εκανα ναι μεν εβαλα 12κιλα αλλα οταν εκανα εξετασεις στα νεφρα μου ηταν χαλια...

εγω θεωρω οτι να τρωει το βαρος του μειον το λιπος επι 2 καλα ειναι για τον καθενα

αγγελε δεν χρεαιζεται να παρεις καποιο συμπληρωμα ουτε εγω περνω.μονο ω3 περνω.
αντι για συμπληρωμα πρωτεινης φαε αυγα

AVSS
30-10-09, 09:20
αλλα θα κανω 2 μονο ερωτησεις.

μεταξυ BRaWNy και Μπουρνάζου πάω προς αυτό του μπουρναζου με το οποιο λέω να κανω του 1,5 μηνα για ογκο και μετα για γραμμωση. ΕΙΝΑΙ οκ αυτο ?

εχεις ξεκινησει λες εδω και δυο βδομαδες και εισαι αγυμναστος,τοτε να πας με το προγραμμα για αρχαριους του BRaWNy,μην ξεκινας βαρυ προγραμμα γυμναστικης μαζι με προσπαθεια διαιτας και κοψιμο του τσιγαρου,θα σου πεσουν μαζεμενα.







μπορω να βρω μια διατροφη στο περιπου εστω αλλα χωρις εχτρα ?. ΔΛΔ μονο με φυσικες πηγες πρωτεινης-υδατανθρακες κλπ???


ΣΤο Παράδειγμα διατροφικού προγράμματος 4000 θερμίδων μπορω να αντικαταστησω π.χ. το 30 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος με κατι αλλο ??? χωρις αυτο ομως να σημαινει οτι καταστρεφω την διατροφη ???

Φυσικα γινεται να παρεις πρωτεινη μονο απο φυσικες πηγες,και ειναι το καλυτερο.Αφου διαβασεις τα αρθρα για την διατροφη και βγαλεις τις θερμιδες που πρεπει να παιρνεις,τους υδατανθρακες και τις πρωτεινες,γραψου στο http://www.fitday.com
και καθε μερα να καταγραφεις ολα οσα τρως.Αυτο αυτοματα θα σου βγαζει τις αναλογιες,εκει θα δεις για παραδειγμα οτι 7 ασπραδια αυγων εχουν 25 γρ. πρωτεινης και μπορεις να φας αυτα αντι για ενα σκουπ πρωτεινης σε σκονη.



π.χ. εχει στις διατροφες ... 2 κουταλιες λινελαιο... η ηλιελαιο... θα ειμαι 2 μερες αρωστος !!!!


για να παρεις Ω3 μπορεις να φας καρυδια η λιναροσπορο τριμμενο η σολωμο,θελει ψαξιμο απο μονος σου να βρεις τις τροφες και τι προσφερει η καθε μια,μην παιρνεις ενα διαιτολογιο και το προσπαθεις να το κανεις ιδιο,υπαρχουν τοσες τροφες με τα ιδια θρεπτικα συστατικα που εχει και καποια αλλη.


Με την διατροφή... εκει ειναι το πρόβλημα.
Επειδή ειναι ακομη νωρίς για μένα (μαλλον ψυχολογικα-εγκεφαλικα πιο πολυ). π.χ. γενικα δεν πίνω τπτ εκτός των φυσικών τροφων ακομη κ οταν εχω πονοκεφαλο... Αν ειναι να σπασει το κεφάλι μου τοτε θα παρω καποιο αναβραζων depon.

απλά η διατροφή μου ηταν γιουρια στον ταβλα με τα κουλουρια... οτι να'ναι όποτε να ναι και σε ποσοτητες. Επίσης πολύ αλκοολ απο ρετσίνες μέχρι υποβρύχια...



ελπιζω να εγινα κατανοητος... και να ξαναπω οτι θελω απλα καλυτερη οψη στο σωμα μου, δεν σκοπευω να κανω κατι παραπανω... τραγικα πολυ.

ΣΗΜ. ολα αυτα γίνονται σε καποιο χωρο στο σπιτι. ΚΑΙ μονος.... απο αυτο κ μονο φοβαμαι να βαλω κιλα που ενδεχομενος να με φερουν σε δυσκολη θεση ... χωρις κανενα γυρω μου.

Γιαυτο το λογο δεν χρειαζεται να κανεις υπερβολες ουτε στα προγραμμα ουτε στη ληψη πρωτεινης,απλα πραγματα και σιγα σιγα.

aggelos-serres
05-11-09, 11:40
ευχαριστω για την συμμετοχή...

εβγαλα ενα προγραμμα μαζι με μια διατροφή. Οχι τοσο αυστηρη η διατροφη μεν ... αλλα την τηρω καλα... ακομα

θα σας ενημερωσω για το πως παει την αλλα εβδομαδα. Να εχουν περασει δλδ δύο εβδομαδες πρωτα με την χρηση τους.

Προς το παρον βεβαια νιωθω την κουραση στους μυς και ελαφρα πονακια....