PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωινή αερόβια και βάρη άκρων



-beba-
03-11-09, 16:10
Τέσσερεις εως πέντε φορές την βδομάδα το πρωί, πριν να φάω οτιδήποτε περπατάω για περίπου 50λεπτά ως μία ώρα για να χάσω λίπος. Σκέφτηκα να πάρω βάρη άκρων και να βάλω στα πόδια. Λέτε να βοηθήσει?

thegravijia
03-11-09, 16:17
δεν λειτουργει ετσι.δεν θα σε βοηθησει αυτο.
αεροβιο χρεαζεσαι ..με τον περπατημα φθανεις τους καταλληλους παλμους
/?

sTeLaKoS
03-11-09, 16:30
δεν λειτουργει ετσι.δεν θα σε βοηθησει αυτο.
αεροβιο χρεαζεσαι ..με τον περπατημα φθανεις τους καταλληλους παλμους
/?

Εγώ πάντως όχι.. πρέπει να βάλω αρκετή κλίση (4-5)στο διάδρομο και ταχυτητα ~6.7-6.9 για να φτασω τους παλμους στο 65%. Το κάνω έτσι γιατι δε μου αρέσει το τρέξιμο, προτειμω το γρηγορο βάδισμα. Ασε που το τρεξιμο στον διαδρομο ειναι επικινδυνο για τα γόνατα.

thegravijia
03-11-09, 16:34
το HIT ειναι γαματο!

αν και εγω ειμαι κατα της τοσης αεροβιας ..δηλ βλπεω μερικους λενε αρχιζω διαιτα και πλακωνονται 5 ωρες αεροβιο την βδομαδα..δηλ μετα απο 2 μηνες ποσο θα κανεις..αρχισε σιγα σιγα με 20λεπτα 2-3 φορες την βδομαδα και αυξανεις σιγα σιγα..

-beba-
03-11-09, 16:48
το HIT ειναι γαματο!

αν και εγω ειμαι κατα της τοσης αεροβιας ..δηλ βλπεω μερικους λενε αρχιζω διαιτα και πλακωνονται 5 ωρες αεροβιο την βδομαδα..δηλ μετα απο 2 μηνες ποσο θα κανεις..αρχισε σιγα σιγα με 20λεπτα 2-3 φορες την βδομαδα και αυξανεις σιγα σιγα..
Σωστά τα λές αλλά εγώ άμα ξεκινήσω να περπατάω δεν σταματάω. Είναι σαν να έχω μοτερ. Δεν κουράζομαι. Μπορώ να περπατάω ώρες. Ο μόνος περιορισμός είναι ο χρόνος. Αμα λοιπόν δεν περπατήσω με γοργό βήμα 50λεπτά ως μία ώρα νομίζω πως δεν κάνω τίποτε.

Μαρία
03-11-09, 18:24
αν και εγω ειμαι κατα της τοσης αεροβιας ..δηλ βλπεω μερικους λενε αρχιζω διαιτα και πλακωνονται 5 ωρες αεροβιο την βδομαδα..δηλ μετα απο 2 μηνες ποσο θα κανεις..αρχισε σιγα σιγα με 20λεπτα 2-3 φορες την βδομαδα και αυξανεις σιγα σιγα..

Αν κανεις απο τωρα αεροβιο 1 ώρα και εχεις αποτέλεσμα μετα απο 2,5,10 μηνες παλι 1 ώρα αερόβιο θα εχει εξίσου το ιδιο και καλύτερο αποτέλεσμα,γιατι το σωμα συνηθίζει και μετα απο 1,2 μηνες πας με μεγαλύτερη ταχύτητα αλλα στους ιδιους παλμους και συνεχιζεις να εχεις αποτελεσμα.Δεν συνηθιζει το σωμα το αεροβιο και μενει στασιμο μετα το λίπος ισα ισα που γυμναζεται και παει πιο γρηγορα με ιδιους παλμους και καλυτερα αποτελεσματα.

Μαρία
03-11-09, 18:31
Σωστά τα λές αλλά εγώ άμα ξεκινήσω να περπατάω δεν σταματάω. Είναι σαν να έχω μοτερ. Δεν κουράζομαι. Μπορώ να περπατάω ώρες. Ο μόνος περιορισμός είναι ο χρόνος. Αμα λοιπόν δεν περπατήσω με γοργό βήμα 50λεπτά ως μία ώρα νομίζω πως δεν κάνω τίποτε.

Καλύτερο ειναι αν βλεπεις πως εισαι ανετη με το γρηγορο περπάτημα και δεν κουραζεσαι οσο παλια να μπεις στο χαλαρο τρέξιμο παρα στα βαρακια για τα πόδια γιατι επιβαρύνουν την αρθρωση του γόνατος και γενικα δεν ειναι για παρατεταμένες προπονησεις

thegravijia
03-11-09, 19:22
Αν κανεις απο τωρα αεροβιο 1 ώρα και εχεις αποτέλεσμα μετα απο 2,5,10 μηνες παλι 1 ώρα αερόβιο θα εχει εξίσου το ιδιο και καλύτερο αποτέλεσμα,γιατι το σωμα συνηθίζει και μετα απο 1,2 μηνες πας με μεγαλύτερη ταχύτητα αλλα στους ιδιους παλμους και συνεχιζεις να εχεις αποτελεσμα.Δεν συνηθιζει το σωμα το αεροβιο και μενει στασιμο μετα το λίπος ισα ισα που γυμναζεται και παει πιο γρηγορα με ιδιους παλμους και καλυτερα αποτελεσματα.

εχω ακουσει πως το σωμα συνηθιζει και δεν καιει το ιδιο μετα απο καποιο διαστημα.γι αυτο το ειπα.
επισης δεν χανεις πολυ μυικη μαζα με τοσο αεροβιο ?
η δεν χτυπας υπερπροπονηση με τοσο αεροβιο?
και μια τελευταια ερωτηση με το αεροβιο εχω παρατηρησει οτι πεινας πιο πολυ μετα καθολη την διαρκεια της ημερας ,αυτο ειναι συν η μειον στην διαιτα?

Μαρία
03-11-09, 20:44
εχω ακουσει πως το σωμα συνηθιζει και δεν καιει το ιδιο μετα απο καποιο διαστημα.γι αυτο το ειπα.
επισης δεν χανεις πολυ μυικη μαζα με τοσο αεροβιο ?
η δεν χτυπας υπερπροπονηση με τοσο αεροβιο?
και μια τελευταια ερωτηση με το αεροβιο εχω παρατηρησει οτι πεινας πιο πολυ μετα καθολη την διαρκεια της ημερας ,αυτο ειναι συν η μειον στην διαιτα?

Δεν συνηθίζει απλα μετα απο ενα διαστημα που κανεις συνεχόμενο αερόβιο το σωμα γυμναζεται και δεν κουραζεσαι τοσο και εκει πρεπει να αλλαξεις ταχυτητα.Πχ με τα βαρη αν σηκωνεις συνεχεια τα ιδια κιλα μετα απο καιρο αυτα τα κιλα δεν σου φαινονται ευκολα και ανεβαζεις?Το ιδιο πραγμα!
Οταν λες τοοοσο αεροβιος διευκρινησε!!!Εννοεις 40 χλμ ογκο προπόνησης την μερα που κάνουν οι μαραθωνοδρόμοι(οι οποιοι δεν κανουν και κιλα στα βαρη)?Οι οποιοι δεν τρωνε οτι τρωει ενας bb.Ναι ετσι και αδυνατίζεις και χανεις μυικο και υπερπροπονησαι.Ενω μια ωρα την ημερα δεν θεωρειται τοοοοοσο αεροβιο,αν τρεφεσαι και σωστα κιόλας τοτε εισαι πολύ καλα και βαζεις και μυικο γιατι το μυικο σου βρισκεται συνεχεις οξυγονομένο.Το παν να μην χασεις κιλα ειναι το φαι,αν τρως καλα δεν χανεις τιποτα.Οπως κ με τα βαρη αν κανω βάρη και δεν τρωω θα γίνω σαν δεντρότσιχλα(δεν φταιει το αερόβιο).
Να πεινας μετα το αερόβιο εμενα δεν μου εχει τύχει αλλα αν σκεφτεις οτι ανεβάζεις κι άλλο τον μεταβολλισμο στο να κάνει περισσοτερες καυσεις τοτε ναι ακουγεται λογικο

-beba-
04-11-09, 14:03
Καλύτερο ειναι αν βλεπεις πως εισαι ανετη με το γρηγορο περπάτημα και δεν κουραζεσαι οσο παλια να μπεις στο χαλαρο τρέξιμο παρα στα βαρακια για τα πόδια γιατι επιβαρύνουν την αρθρωση του γόνατος και γενικα δεν ειναι για παρατεταμένες προπονησεις
ΟΚ. Ευχαριστώ Μαρία

TRIANTAFYLLOU
04-11-09, 18:40
οι περισσότεροι και επαγγελματίες ββερ στο κάψιμο λίπους κάνουν γρήγορο περπάτημα έχει τα οφέλη του τρεξίματος χωρίς να καταπονεί κλειδώσεις και μέση και μπορεί να γίνει και για μεγαλύτερη διάρκεια . αρκεί να υπάρχει μέτρια ένταση στους καρδιακούς σφυγμούς και αν γίνετε και πρωινές ωρες τότε το αποτέλεσμα είναι δεδομένο

-beba-
05-11-09, 12:27
οι περισσότεροι και επαγγελματίες ββερ στο κάψιμο λίπους κάνουν γρήγορο περπάτημα έχει τα οφέλη του τρεξίματος χωρίς να καταπονεί κλειδώσεις και μέση και μπορεί να γίνει και για μεγαλύτερη διάρκεια . αρκεί να υπάρχει μέτρια ένταση στους καρδιακούς σφυγμούς και αν γίνετε και πρωινές ωρες τότε το αποτέλεσμα είναι δεδομένο

Αν το γρήγορο περπάτημα είναι δοκιμασμένη συνταγή από επαγγελματίες ΒΒερ θα εξακολουθήσω να το κάνω και εγώ και ξεχνώ τα βάρη άκρων. Πρωί πάω έτσι και αλλιώς. Την μέτρια ένταση στους καρδιακούς σφιγμούς πως θα την διαπιστώσω?

TRIANTAFYLLOU
05-11-09, 16:19
Αν το γρήγορο περπάτημα είναι δοκιμασμένη συνταγή από επαγγελματίες ΒΒερ θα εξακολουθήσω να το κάνω και εγώ και ξεχνώ τα βάρη άκρων. Πρωί πάω έτσι και αλλιώς. Την μέτρια ένταση στους καρδιακούς σφιγμούς πως θα την διαπιστώσω?

οι επαγγελματίες επειδή είναι και πολλα κιλά το περπάτημα είναι και ενας ασφαλής τρόπος για αποφυγη τραυματισμών στον σκελετό κυρίως και έχει τα οφέλη του τρεξίματος

πολύ απλα μπέμπα στο δεκάλεπτο μέτρα σφυγμούς η αν έχεις επάνω σου κανενα παλμογράφο στήθους σε βγαζει ένδειξη σε ενα ειδικό ρολόι που φορας στο χέρι , αν δεν έχεις βάζεις δάχτυλο, στο λαιμό ενοώ η απο τον καρπό και μετρας να είσαι στούς 120 -130 είναι καλα , εκεί σε αυτο τον ρυθμό κάνεις σοβαρή δουλεια και δεν παίζεις , είναι κατι εφικτό και επιτυγχάνετε με το γρήγορο περπάτημα κάνεις και τις διατάσεις σου στην αρχή λίγο και περισσότερο στο τέλος και είσαι οκ

-beba-
05-11-09, 16:53
οι επαγγελματίες επειδή είναι και πολλα κιλά το περπάτημα είναι και ενας ασφαλής τρόπος για αποφυγη τραυματισμών στον σκελετό κυρίως και έχει τα οφέλη του τρεξίματος

πολύ απλα μπέμπα στο δεκάλεπτο μέτρα σφυγμούς η αν έχεις επάνω σου κανενα παλμογράφο στήθους σε βγαζει ένδειξη σε ενα ειδικό ρολόι που φορας στο χέρι , αν δεν έχεις βάζεις δάχτυλο, στο λαιμό ενοώ η απο τον καρπό και μετρας να είσαι στούς 120 -130 είναι καλα , εκεί σε αυτο τον ρυθμό κάνεις σοβαρή δουλεια και δεν παίζεις , είναι κατι εφικτό και επιτυγχάνετε με το γρήγορο περπάτημα κάνεις και τις διατάσεις σου στην αρχή λίγο και περισσότερο στο τέλος και είσαι οκ

Οκ απόλυτα κατανοητό. Θα μετρήσω στον καρπό που τα καταφέρνω καλύτερα από το λαιμό.

sctp
05-11-09, 21:07
ο Hany rambod τωρα ετοιμαζει τους δικους του(και cutler) στους 125-145 σφυγμους αρα πρεπει να ειναι εντονο περπατημα με κλιση σιγουρα.