PDA

Επιστροφή στο Forum : ασυμμετρία στους κοιλιακούς



BBman
06-11-09, 18:16
έχω πρόβλημα σημετρίας με τους άνω κοιλιακούς μου.......................... ο αριστερός είναι αρκετά μεγάλος, σε αντίθεση με τον δεξί που ίσα που φένεται....
αυτό πως μπορώ να το διορθώσω??????
θα ήταν σωστό αν έγερνα ,καθώς κάνω κοιλιακούς, προς τα δεξιά ή έτσι θα γίνουν όλοι οι δεξιοί πιο μεγάλοι??????????????
plz όποιος μπορεί ας βοηθήσει.....................................

The Rock
06-11-09, 18:29
Αυτό είναι θέμα γονιδιακό αν δεν κάνω λάθος και δεν διορθώνεται ....
Δεν ξέρω αν με κάποια εγχείρηση ,μπορεί να διορθωθεί ..

BBman
06-11-09, 18:37
Αυτό είναι θέμα γονιδιακό αν δεν κάνω λάθος και δεν διορθώνεται ....
Δεν ξέρω αν με κάποια εγχείρηση ,μπορεί να διορθωθεί ..

μην μου λες τέτοια:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(:-(

BBman
06-11-09, 18:50
όχι φίλε,δεν παίζει να είναι γονιδιακό,ο μυς είναι μικροτερος...........
ξέρεις αν μπορώ με κάποιο τρόπο να επικεντροθώ σε αυτό το σημείο????

The Rock
06-11-09, 21:32
Κοίτα αφού ξέρεις την απάντηση τι με ρωτάς ?
Θες να ακούσεις την αλήθεια ή την αλήθεια που θες να πιστεύεις εσύ ?
Κοίτα δεν παίρνω όρκο αλλά είναι θέμα γονιδιακόέτσι όπως μου τα λες ...αλλά συγνώμη γτ θα μπερδευτώ , είναι ασύμετρο ή υποανάπτυκτο το μέρος ?
Βάλε καμία φωτογραφία για να μην λέμε ότι θέλουμε,αν θες να σου πω με σιγουριά ..

BBman
08-11-09, 12:26
μάλλον υποανάπτυκτο

fanis
08-11-09, 12:36
...και εμένα έτσι είναι φίλε - όχι σε τέτοιο βαθμό - αλλά και σε πολλούς ακόμα.

The Rock
08-11-09, 15:05
Πρώτη φορά το βλέπω αυτό ....:green:
Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω και χωρίς να είμαι ο πιο έμπειρος σε τέτοια θέματα ,δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να έχει κοιλιακούς γυμνασμένους,όλα το πακέτο και μόνο ο ένας να είναι σε τέτοια κατάσταση ή έκανες κάτι πολύ λαθος στις προπονήσεις σο(γιατί άλλη εξήγηση να δώσω δεν μπορώ...) ή είναι γονιδιακό (πάλι δεν βάζω ο χέρι μου στην φωτιά) γιατί βλέπω και σε πρήξιμο είναι διαφορετικός και σε σχήμα ....
Δεν ξέρω αν είναι όντως υποανάπτυκτο είναι αληθινά κατόρθωμα,δλ πραγματικά το πως το έκανες ....

Πφφ .. τι να προτείνω και γω ...
Κοίτα θες να δοκιμάσεις να κάνεις πολύ λιγότερες επαναλήψεις για όλο το πακέτο και να κάνεις περισσότερες επαναλήψεις με και χωρίς βάρη για το συγκεκριμένο σημείο δλδ να παίρνεις την κατάλληλη κλίση ... να το νιώθεις .. αυτό θα πρότεινα εγώ ... έτσι για κανα μήνα 2-3 φορές την εβδομάδα να δεις τι παίζει ..

fanis
08-11-09, 15:31
Δηλαδή σε όλους οι κοιλιακοί πρέπει να είναι σε απόλυτη συμμετρία αλλιώς κάτι παίζει?
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν ο ένας είναι πιο πάνω από τον άλλον ή κάτι τέτοιο υπάρχει πρόβλημα?
Δείτε για παράδειγμα αυτή τη φώτο:
http://img43.imageshack.us/img43/2914/211331.jpg (http://img43.imageshack.us/i/211331.jpg/)

The Rock
08-11-09, 15:44
Αμφιβάλλω αν διάβασες το τόπικ από την αρχή ...

Άλλο ασυμμετρο σχήμα,άλλο υποανάπτυκτο ..
Δεν ξέρύ πως να το χαρακτηρίσω αυτό που΄είδα .. όντως είναι κάπως αλλά δεν παίρνω όρκο για το τι είναι ... όλη οι κοιλιακοί είναι άψογοι συμμετρικά από άποψη σχήματος και πρηξίματος είναι ίδιοι .. πως ξέφυγε ένας ? Τεσπα

BBman
08-11-09, 15:49
Πρώτη φορά το βλέπω αυτό ....:green:
Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω και χωρίς να είμαι ο πιο έμπειρος σε τέτοια θέματα ,δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να έχει κοιλιακούς γυμνασμένους,όλα το πακέτο και μόνο ο ένας να είναι σε τέτοια κατάσταση ή έκανες κάτι πολύ λαθος στις προπονήσεις σο(γιατί άλλη εξήγηση να δώσω δεν μπορώ...) ή είναι γονιδιακό (πάλι δεν βάζω ο χέρι μου στην φωτιά) γιατί βλέπω και σε πρήξιμο είναι διαφορετικός και σε σχήμα ....
Δεν ξέρω αν είναι όντως υποανάπτυκτο είναι αληθινά κατόρθωμα,δλ πραγματικά το πως το έκανες ....

Πφφ .. τι να προτείνω και γω ...
Κοίτα θες να δοκιμάσεις να κάνεις πολύ λιγότερες επαναλήψεις για όλο το πακέτο και να κάνεις περισσότερες επαναλήψεις με και χωρίς βάρη για το συγκεκριμένο σημείο δλδ να παίρνεις την κατάλληλη κλίση ... να το νιώθεις .. αυτό θα πρότεινα εγώ ... έτσι για κανα μήνα 2-3 φορές την εβδομάδα να δεις τι παίζει ..

ok ρε φίλε,thnx, θα το δοκιμάσω......

fanis
08-11-09, 15:53
Αμφιβάλλω αν διάβασες το τόπικ από την αρχή ...

Άλλο ασυμμετρο σχήμα,άλλο υποανάπτυκτο ..
Δεν ξέρύ πως να το χαρακτηρίσω αυτό που΄είδα .. όντως είναι κάπως αλλά δεν παίρνω όρκο για το τι είναι ... όλη οι κοιλιακοί είναι άψογοι συμμετρικά από άποψη σχήματος και πρηξίματος είναι ίδιοι .. πως ξέφυγε ένας ? Τεσπα

Το διάβασα από την αρχή!
Τσέκαρε λίγο τη φώτο που έβαλα. Ο αριστερός πάνω κοιλιακός(όπως βλέπεις) είναι πολύ πιο μικρό από τον δεξί. Πάνω σε αυτό ρωτάω αν υπάρχει πρόβλημα.

The Rock
08-11-09, 16:09
Δεν με καταλαβαίνεις ....τεσπα ...
ας έρθει και κανένας πιο έμπειρος να κρίνει ....

NASSER
08-11-09, 16:10
έχω πρόβλημα σημετρίας με τους άνω κοιλιακούς μου.......................... ο αριστερός είναι αρκετά μεγάλος, σε αντίθεση με τον δεξί που ίσα που φένεται....
αυτό πως μπορώ να το διορθώσω??????
θα ήταν σωστό αν έγερνα ,καθώς κάνω κοιλιακούς, προς τα δεξιά ή έτσι θα γίνουν όλοι οι δεξιοί πιο μεγάλοι??????????????
plz όποιος μπορεί ας βοηθήσει.....................................

Δεν ειναι προβλημα η ασυμμετρια στους κοιλιακους. Εκ των πλειστων εχουμε ασυμμετρους κοιλιακους. Και αυτο εχει την ομορφια του!. Οταν χασεις και αλλο σωματικο λιπος στη κοιλια θα καταλαβεις πως δεν ειναι τραγικο.


Πρώτη φορά το βλέπω αυτό ....:green:
Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω και χωρίς να είμαι ο πιο έμπειρος σε τέτοια θέματα ,δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να έχει κοιλιακούς γυμνασμένους,όλα το πακέτο και μόνο ο ένας να είναι σε τέτοια κατάσταση ή έκανες κάτι πολύ λαθος στις προπονήσεις σο(γιατί άλλη εξήγηση να δώσω δεν μπορώ...) ή είναι γονιδιακό (πάλι δεν βάζω ο χέρι μου στην φωτιά) γιατί βλέπω και σε πρήξιμο είναι διαφορετικός και σε σχήμα ....
Δεν ξέρω αν είναι όντως υποανάπτυκτο είναι αληθινά κατόρθωμα,δλ πραγματικά το πως το έκανες ....

Πφφ .. τι να προτείνω και γω ...
Κοίτα θες να δοκιμάσεις να κάνεις πολύ λιγότερες επαναλήψεις για όλο το πακέτο και να κάνεις περισσότερες επαναλήψεις με και χωρίς βάρη για το συγκεκριμένο σημείο δλδ να παίρνεις την κατάλληλη κλίση ... να το νιώθεις .. αυτό θα πρότεινα εγώ ... έτσι για κανα μήνα 2-3 φορές την εβδομάδα να δεις τι παίζει ..

Εσυ κοψε να το παιζεις ξερολας. Τον καθοδηγησες λαθος. Μεχρι και χειρουργικη επεμβαση προτεινες.

Αυτό είναι θέμα γονιδιακό αν δεν κάνω λάθος και δεν διορθώνεται ....
Δεν ξέρω αν με κάποια εγχείρηση ,μπορεί να διορθωθεί ..

:banghead::banghead::banghead: Κατι τετοια διαβαζει και ο Κυριακος και δικαιως παραπονιεται....


Δηλαδή σε όλους οι κοιλιακοί πρέπει να είναι σε απόλυτη συμμετρία αλλιώς κάτι παίζει?
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν ο ένας είναι πιο πάνω από τον άλλον ή κάτι τέτοιο υπάρχει πρόβλημα?
Δείτε για παράδειγμα αυτή τη φώτο:
http://img43.imageshack.us/img43/2914/211331.jpg (http://img43.imageshack.us/i/211331.jpg/)

Μεχρι και οι κορυφαιοι bodybuilder αθλητες εχουν ασυμμετρους κοιλιακους. Δεν ειναι προβλημα και δεν πρεπει να μας απασχολει!!! Ασυμμετρια πανω κατω εχουμε ολοι σε σχεση με τις δυο πλευρες μας. Χερια ποδια κτλ δεν μπορει να ειναι καρμπον ιδια... Αμα το ψαξεις στην αρχη μπορει να σε συγκλονίσει αλλα θα το ξεπερασεις :)

The Rock
08-11-09, 16:19
Συγνώμη αλλά εσύ με ερμηνεύεις λάθος απλά το ανέφερα για την εγχείρηση ,δεν του το πρότεινα :unsure:
Και γω σε αυτό έκλεινα στο γονιδιακό θέμα,γεννετικό όπως θες πες το ... την ασυμμετρία και ότι δεν αλλάζει ....
Το μόνο που του πρότεινα είναι μια βραχυπρόθεσμη επιμονή στην προπόνηση του στο συγκεκριμένο σημείο που υστερεί δεν θεωρώ ότι είπα κάτι εξωφρενικό απλά δώσει λίγο περισσότερο σημασία ...
:unsure::unsure::unsure:

BBman
08-11-09, 16:26
Δεν ειναι προβλημα η ασυμμετρια στους κοιλιακους. Εκ των πλειστων εχουμε ασυμμετρους κοιλιακους. Και αυτο εχει την ομορφια του!. Οταν χασεις και αλλο σωματικο λιπος στη κοιλια θα καταλαβεις πως δεν ειναι τραγικο.


μόνο που το λίπος στην κοιλιά μου ελάχιστο...........................
και δεν το λες ομορφο οταν ο ένας κοιλιακός είναι αόρατος...............

fanis
08-11-09, 16:41
Μεχρι και οι κορυφαιοι bodybuilder αθλητες εχουν ασυμμετρους κοιλιακους. Δεν ειναι προβλημα και δεν πρεπει να μας απασχολει!!! Ασυμμετρια πανω κατω εχουμε ολοι σε σχεση με τις δυο πλευρες μας. Χερια ποδια κτλ δεν μπορει να ειναι καρμπον ιδια... Αμα το ψαξεις στην αρχη μπορει να σε συγκλονίσει αλλα θα το ξεπερασεις :)

Τέλεια! Αυτό είχα τόση ώρα απορία!

Giannakis
06-02-10, 14:43
Αυτο δεν ειναι γονιδιακό , απλα επειδή μια ζωή οτι βάροι είχες τα σήκωνες με το δεξιό χέρι μάλλον επειδή είσαι δεξιόχειρας γύμναζες ασυνειδητα την αριστερή μεριά των κοιλιακών. Αυτό συμβαίνει σε πολλούς γιατί ολοι μας κανουμε το ίδιο πράγμα απο πολύ μικρή ηλικία και οι περισσότεροι ειναι δεξιόχειρες . Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω , τωρα πως λύνεται δεν ξέρω ίσως αν κανεις κανα δυο ασκήσεις που επικεντρώνονται στους δεξιόυς κυλιακούς ίσως με τον καιρό να διορθωθεί η κατάσταση.

KATERINI 144
06-02-10, 14:53
ισως κατα ενα ελαχιστο ποσοστο να ισχύει και αυτο, για μενα ειναι κυριος θεμα γονιδίων, δε μιλαμε για δικεφαλους, για κοιλιακους μιλάμε.

καλος ηρθες στο φορουμ.


εντιτ: ο τιτλος του θεματος αλλαξε, απο help sos και σωστε με, εγινε ασυμμετρία στους κοιλιακούς, γραφετε σωστα τον τίτλο του θεματος ετσι ωστε να το βρισκουν στο μελλον και αλλα μελη που εχουν την ιδια απορία........

Giannakis
06-02-10, 15:23
οχι δεν μιλάω για δικέφαλους , απλα σκέψου να κουβαλάς μια σακούλα απο ψώνια με το δεξι χέρι , αυτο το βάρος επιβαρύνει την αριστερή μεριά της μέσης με αποτέλεσμα να γυμνάζει ένα μέρος μονο των κοιλιακών συγκεκριμένα το αριστερο. Πιστεύω απλα πως αν το κάνεις αυτό μια ζωή ισως να δημιουργείται η ασυμετρία.

KATERINI 144
06-02-10, 15:29
τοτε ολοι οι δεξιόχειρες έπρεπε να εχουν μισο τον αριστερό τραπέζιο σε σχεση με τον δεξι, δεν παει ετσι, καποιο ρολο παιζει αλλα ειναι κυρίως γενετικό.

Littlejohn
06-02-10, 15:39
Πάντως και προς ενημέρωση, ασσύμετροι κοιλιακοί μπορούν να φτιαχτούν με ειδική επέμβαση. Μάλιστα οι πλαστικοί χειρούργοι την κάνουν σχεδόν πάντα σαν συνοδευτική επέμβαση σε κοιλιοπλαστική...

Τώρα το να μπείς στην διαδικασία να μπείς χειρουργείο μόνο και μόνο γιατί δεν έχεις απόλυτα ευθυγραμισμένους κοιλιακούς, είναι κάπως κουλό. Και όπως είπε και o Nasser και η ασσυμετρία έχει την ομορφιά της και μας κάνει να ξεχωρίζουμε...

flinstone
06-02-10, 16:21
ας πω κι εγώ αυτό που γνωρίζω. όσα βιβλία, περιοδικά και μελέτες έχω διαβάσει που εχουν σχέσει με τα κοιλιακά όλλα λενε πως το σχιμα είναι γενετικά καθορισμένο και πως αυτό δεν μπωρεί να αλλάξει. τώρα στην περίπτοση του φίλου μας μου φένετε πολύ παράδοξο λογο κάποιας ασκησης που κάνει να εχει μίνει πίσω το συγκεκριμένο σημίο ( αυτά τα πραματα δεν γίνοντε ). γι΄αυτό εγώ λέω πως είναι γενετικό αυτό που συμβένει. στο κάτο κάτο δεν είναι και κάτι το τραγικό.

Χρησταρας
06-10-16, 20:04
Λοιπον ειμαι καινουριος στο φορουμ 17,5 και παω γυμν 2 μηνες τωρα. Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα ασυμμετριας δυστυχως...
Ο ανω αριστερος κοιλιακος(οπως κοιταμε προς τα κατω) ειναι 2 φορες μικροτερος. Ξερω θα μου πειτε οτι σιγα ρε φιλε 2 μηνες γυμν κανεις αλλα θα σας πω οτι παιζω και ερασιτεχνικα ποδοσφαιρο και ετσι οι κοιλιακοι μου ειναι αρκετα αναπτυγμενοι(φαινεται δλδ το σιξπακ ειδικα οταν ειμαι πρησμενος μετα απο ροκανισματα ας πουμε).
Αλλα αυτο που με εκνευριζει αφανταστα ειναι οτι ο ανω αριστερος ισα που προεξεχει και ειμαι και δεξιοχειρας(το λεω γτ διαβασα κατι απο πανω).
Τεσπα η εικονα των κοιλιακων μου ειναι αρκετα καλη για καποιον σχετικα αρχαριο αλλα οταν ισα που προεξεχει ενας μυς τοτε υπαρχει θεμα και οταν κοιταω στον καθρεφτη λεω "πως ειναι ετσι αυτο το πραμα ρε φιλε omg"
Φωτιστε με παιδια.
Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Feth
06-10-16, 20:13
Δυσκολο να καταλαβουμε τι εννοεις, αν μπορεις φωτισε μας με μια πρησμενη φωτογραφια σου υστερα απο 1000 ροκανισματα

Χρησταρας
06-10-16, 20:45
Οπως τη φωτο του φιλου πιο πανω αλλα λιγο πιο υποαναπτυκτοι. Δλδ ο ανω αριστερος κοιλιακος μου ειναι εως και 2,5 φορες μικροτερος απο τον δεξιο και οταν τον πιανω στο σφυξιμο δεν μοιαζει να ειναι και πολυ σφυχτος ενω οι αλλοι κανονικα πετρα. Τωρα αυτο με τα 1000 ηταν ειρωνια η το καταλαβα λαθος???

Χρήστος Τριανταφύλλου
06-10-16, 22:11
Ειναι γονιδιακο το θεμα κ δεν μπορεις να κανεις τπτ. Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τους προπονεις καλα κ να εχεις χαμηλο ποσοστο λιπους ,θα δεις οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.
Συμβαινει ακομη κ σε κορυφαιους ΒΒερ που ακομη χειροτερα εχουν δυο σειρες αντι για τρεις.

aepiskeptis
06-10-16, 23:42
Ο μυϊκός διαχωρισμός του ορθού κοιλιακού σε πλέγμα οφείλεται απ τους τένοντες που γονιδιακα ων υπάρχουν σε αυτόν.
Στην περίπτωσή σου όπως και σε εμένα, έχουμε ασύμμετρη κατανομή στους τένοντες.
Κι ανάλογα το πλήθος βλέπεις 4 pack, 6 pack, 8 pack, 10 pack.
O timbahwolf έχει 5 κουτάκια, ο Ρονι Κολεμαν κι ο Φιλ Χιθ 4 κουτάκια, ο Ντεξτερ Τζακσον 6 κι ο Βεν Νου 10