PDA

Επιστροφή στο Forum : γραμμαριομανια!!!



drago
07-11-09, 19:35
ρε παιδια ηθελα να ρωτησω την αποψη σας σχετικα με το θεμα...

βλεπω ατομα σε διαφορα logs κλπ που μετρανε τα γραμμαρια μετα μανιας.

ταυτοχρονα, εχω δει ατομα που εχουν κανει τεραστια βελτιωση χωρις να μερτανε τιποτα. οκ προσεχουν να μην τρωνε πχ πολλα λιπαρα πολλες φορες την εβδομαδα και προσπαθουν να εχουν καποια καταναλωση πρωτεινης αλλα μεχρι εκει.

ηθελα να ρωτησω τους παλαιοτερους κυριως, δεν ειναι εντελως υπερβολη αυτο? η εγω και διαφοροι που ξερω / ηξερα ειμαστε εντελως καφροι?

οι αγωνιστικοι εδω στο φορουμ, μετρανε γραμμαρια στο καθετι που τρωνε ολο το χρονο?

Polyneikos
07-11-09, 19:44
Όταν είσαι αγωνιστικος ή έχεις υψηλούς στόχους πρεπει να ζυγίζεις τις τροφές σου.Όταν φτιαχνεις μια δίαιτα με συγκεκριμενο αριθμό θερμιδων πρέπει να ελέγχεις τις ποσότητες περα από την ποιότητα.Υπάρχουν καποιοι που είναι αρκετα έμπειροι και με την πάροδο των χρόνων πλεον με το ματι κόβουν πόσο είναι 150 γρ. ρύζι ή κοτόπουλο ή βρώμη και αποφευγουν αυτη την διαδικασία.

Machiavelli
07-11-09, 19:47
Καλά δεν πάμε να τα ζυγίσουμε και στις Σεϊχέλες. Σε μια ζυγαριά 20 χ 10 εκατοστών τα ζυγίζουμε που την έχουμε κοντά στο μπλέντερ μας, ειδικά για εμάς τους ατάλαντους στα της κουζίνας είναι πολύ πρακτικότερο από το να προσπαθούμε συνεχώς να υπολογίζουμε με το μάτι να αυξομειώνουμε διαρκώς και στο τέλος να κάνουμε και λάθος. Φυσικά και γίνεται να κάνεις τεράστια βελτίωση χωρίς να μετράς γραμμάρια, επίσης μπορείς να το κάνεις χωρίς συμπληρώματα, επίσης μπορείς με μόνο 3 γεύματα. Μετράμε γραμμάρια για να επιτύχουμε το βέλτιστο (και γιατί είμαι κουλός), παίρνουμε συμπληρώματα για να πάρουμε όσοι πρωτεΐνη χρειαζόμαστε (ή ο,τι άλλο) και τρώμε 6 γεύματα για να έχουμε πάντα ενέργεια και ενεργό μεταβολισμό. Μπορείς να βελτιωθείς χωρίς να τα κάνεις αυτά, πιο αργά και με χαμηλότερο ανώτατο επίπεδο (έχοντας όλα τα άλλα σταθερά).

thegravijia
07-11-09, 19:48
ρε παιδια ηθελα να ρωτησω την αποψη σας σχετικα με το θεμα...

βλεπω ατομα σε διαφορα logs κλπ που μετρανε τα γραμμαρια μετα μανιας.

ταυτοχρονα, εχω δει ατομα που εχουν κανει τεραστια βελτιωση χωρις να μερτανε τιποτα. οκ προσεχουν να μην τρωνε πχ πολλα λιπαρα πολλες φορες την εβδομαδα και προσπαθουν να εχουν καποια καταναλωση πρωτεινης αλλα μεχρι εκει.

ηθελα να ρωτησω τους παλαιοτερους κυριως, δεν ειναι εντελως υπερβολη αυτο? η εγω και διαφοροι που ξερω / ηξερα ειμαστε εντελως καφροι?

οι αγωνιστικοι εδω στο φορουμ, μετρανε γραμμαρια στο καθετι που τρωνε ολο το χρονο?

γιατι καποιος να μην μετραει το φαι του??
εγω δεν εχω δει κανεναν να εχει τεραστια βελτιωση μονο επειδη απλα προσεχε.
ισως μονο αυτοι που θελουν να χασουν κιλα. σιγα

The Rock
07-11-09, 19:56
Εγώ έχω ηλεκτρονική ακριβείας ! (Από 1gr μέχρι 3kg,πολύ εύχρηστη )
Μετράω τα πάντα από τροφές μέχρι σκόνες !

sTeLaKoS
07-11-09, 21:23
200-300 θερμίδες συν ή πλυν που θα ξεφύγουν σίγουρα σε κάποιον που τρωει με το μάτι είναι αρκετες για να καθυστερίσουνε πολλά αποτελέσματα, είτε είναι σε περίοδο όγκου είτε γράμμωσης..
Είδα πολλά οφέλη απ' όταν την έβαλα στη κουζίνα μου.

thegravijia
07-11-09, 21:51
200-300 θερμίδες συν ή πλυν που θα ξεφύγουν σίγουρα σε κάποιον που τρωει με το μάτι είναι αρκετες για να καθυστερίσουνε πολλά αποτελέσματα, είτε είναι σε περίοδο όγκου είτε γράμμωσης..
Είδα πολλά οφέλη απ' όταν την έβαλα στη κουζίνα μου.:thumbup:

ειδες drago διαφορα ο στελακος με το που πηρε ζυγαρια (κοιτα το αβαταρ) :P

ποιος ειναι αυτος στο αβαταρ σου?

Levrone
07-11-09, 22:00
ζυγαρια χρησιμοποιω απο ...μωρο παιδι!

και για να μην τρωω περισσοτερη πρωτεινη απο 40γραμμαρια ανα γευμα που θεωρω οτι πετιεται, και γιατι το ματι μου δεν κοβει και πολυ..

στη διαιτα δε, πρεπει οπως και δηποτε να εχεις μια ζυγαρια.

sTeLaKoS
07-11-09, 22:19
:thumbup:

ειδες drago διαφορα ο στελακος με το που πηρε ζυγαρια (κοιτα το αβαταρ) :P

ποιος ειναι αυτος στο αβαταρ σου?


:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:


Ο ίδιος που είναι στο βιντεο που σου έβαλα στο "Παρτε εμπνευση" - Layne Norton

drago
07-11-09, 23:30
κοιτα τωρα που στο τελος θα με πεισετε κε θ' αρχισω να μετραω κι εγω

sTeLaKoS
07-11-09, 23:53
κοιτα τωρα που στο τελος θα με πεισετε κε θ' αρχισω να μετραω κι εγω


:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Από Δευτέρα ξεκίνα μέτρημα! :turtle:

fanis
08-11-09, 13:26
Για να σας πω την αλήθεια και εμένα μου φαίνεται λιγάκι υπερβολικό να μετράω το φαγητό μου. Απλά φροντίζω να τρώω "καλά" και βλέπω διαφορά. Δε θέλω να γίνω και τέρας :D

iwvi7
08-11-09, 13:41
Πραγματικά δεν ξέρω κανέναν ή καμία που να έχει φτιάξει κορμί με απλά να προσέχει..Εκτός από κάποιους που είναι +10κιλά και χάσαν λίγα απο αυτά..
Έστω και 50γρ κάνουν μεγάλη διαφορά! (με στόχο πάντα το βέλτιστο!..) Δεν λέω οτι είναι ευχάριστη η όλη διαδικασία συνέχεια,αλλά είναι πλεον και μια συνήθεια..!:green:

The Rock
08-11-09, 14:48
Πραγματικά δεν ξέρω κανέναν ή καμία που να έχει φτιάξει κορμί με απλά να προσέχει..Εκτός από κάποιους που είναι +10κιλά και χάσαν λίγα απο αυτά..
Έστω και 50γρ κάνουν μεγάλη διαφορά! (με στόχο πάντα το βέλτιστο!..) Δεν λέω οτι είναι ευχάριστη η όλη διαδικασία συνέχεια,αλλά είναι πλεον και μια συνήθεια..!:green:
Καλημέρα ! :green:
Πες τα γιατί ο κόσμος κάποιες ψευδαισθήσεις συνεχίζει να τις έχει .... :green:

drago
08-11-09, 14:53
ωραια, με πεισατε... περιπου...

λοιπον, εσεις που εχετε ζυγαριες, πρωρειτε να μου πειτε 1 κουταλια της σουπας (γεματη) κουακερ ποσο γρ ειναι περιπου???

πηρα κουακερ εχθες για πρωτη φορα αλλα δεν εχω ιδεα ποσο να βαλω

AVSS
08-11-09, 15:10
Εγω οχι μονο ζυγιζω τα παντα αλλα τα περναω και στο fitday.Αυτο με βοηθαει να βλεπω τις αναλογιες Υ-Π-Λ αλλα και να ανατρεχω σε παλιοτερες μερες αν εχω καποιο προβλημα πχ παρω βαρος,να ξερω τι εγινε και πως ανεβηκαν τα κιλα για να μπορεσω να αλλαξω την διατροφη μου.


ωραια, με πεισατε... περιπου...

λοιπον, εσεις που εχετε ζυγαριες, πρωρειτε να μου πειτε 1 κουταλια της σουπας (γεματη) κουακερ ποσο γρ ειναι περιπου???

πηρα κουακερ εχθες για πρωτη φορα αλλα δεν εχω ιδεα ποσο να βαλω

1 κουταλια της σουπας κοφτη κουακερ ειναι 6 γρ.

The Rock
08-11-09, 15:12
Έχω την αίσθηση ότι το μικρό κουταλάκι βγάζει 5-6 γρ. και το μεγάλο 12-14γρ.
Να με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος ...

AVSS
08-11-09, 15:14
οχι δεν ειναι 12-14 γρ.το ζυγισα σε ηλεκτρονικη ζυγαρια :thumbup:

drago
08-11-09, 15:18
ωχ τοσα λιγα ειναι???

πικραθηκα τωρα. θα το βαλω σε μπλεντερ να το κανω σκονη γιατι αλιως δεν βλεπω να παιζει το σκηνικο :(

fanis
08-11-09, 15:26
Όταν λέτε να "φτιάξει" κορμί, τι ακριβώς εννοείται? Να κατέβει για αγώνες?

albertob30
08-11-09, 15:45
Για να σας πω την αλήθεια και εμένα μου φαίνεται λιγάκι υπερβολικό να μετράω το φαγητό μου. Απλά φροντίζω να τρώω "καλά" και βλέπω διαφορά. Δε θέλω να γίνω και τέρας :D


με στοχο να "φτιαξεις" οσο πιο γρηγορα γινετε αν μετρησεις το φαγητο σου 8α δεις μεγαλη διαφορα αυτο λενε τα παιδια..γιατι και το κα8ε γραμμαριο πεζει ρολο..

τωρα αν νομιζεις οτι 8α γινεις ο HULK σε 1 βδομαδα αν μετρησεις ποσοτητες τοτε......

sTeLaKoS
08-11-09, 16:07
Όταν λέτε να "φτιάξει" κορμί, τι ακριβώς εννοείται? Να κατέβει για αγώνες?

Όταν ένας bobybuilder μπαίνει σε φάση γράμμωσης, το ποσοστά λίπους του κατεβαίνει πιο κάτω απ' του τυπά στο avatar σου.. πχ για να φτάσεις ποσοστά λίπους κάτω του 10% (sto 10-12% αρχίζουν να φαίνονται οι κοιλιακοί) )πρέπει να προγραμματίσεις τη διατροφή σου πάρα πολύ ακόμή και 50 γραμ όπως είπε η iwvi7 παίζουνε ρόλο.
Όπως και στον όγκο, αν τρως 200 ή 300 θερμίδες (μη τις βλέπεις πολλές, 2 κ.σ ελαιόλαδο είναι) παραπάνω τη μέρα θα σε λιπώσουν παραπάνω απ' ότι πρέπει.

Να διευκρινίσω πως δε τα λέω εκ πείρας και ούτε οι στόχοι μου είναι αγωνιστικοί, αλλά από αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ αλλά και σε άλλες ξένες ιστοσελίδες..
Έχω μπει πρόσφατα σχετικά σ'αυτή τη διαδικασία αλλά τα πρώτα αποτελέσματα με έπεισαν να συνεχίσω :thumbup:

iwvi7
08-11-09, 16:12
Όταν ένας bobybuilder μπαίνει σε φάση γράμμωσης, το ποσοστά λίπους του κατεβαίνει πιο κάτω απ' του τυπά στο avatar σου.. πχ για να φτάσεις ποσοστά λίπους κάτω του 10% (sto 10-12% αρχίζουν να φαίνονται οι κοιλιακοί) )πρέπει να προγραμματίσεις τη διατροφή σου πάρα πολύ ακόμή και 50 γραμ όπως είπε η iwvi7 παίζουνε ρόλο.
Όπως και στον όγκο, αν τρως 200 ή 300 θερμίδες (μη τις βλέπεις πολλές, 2 κ.σ ελαιόλαδο είναι) παραπάνω τη μέρα θα σε λιπώσουν παραπάνω απ' ότι πρέπει.

Να διευκρινίσω πως δε τα λέω εκ πείρας και ούτε οι στόχοι μου είναι αγωνιστικοί, αλλά από αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ αλλά και σε άλλες ξένες ιστοσελίδες..
Έχω μπει πρόσφατα σχετικά σ'αυτή τη διαδικασία αλλά τα πρώτα αποτελέσματα με έπεισαν να συνεχίσω :thumbup:

:thumbup::thumbup:

Exci
08-11-09, 16:15
Xμμ, εκτος και αν το γυρισω σε αγωνιστικο, καθημερινη χρηση ζυγαριας δεν βλεπω το λογο να κανω, too seriοus business. Λεω να παρω μια να μαθω να ζυγιζω με το ματι.

fanis
08-11-09, 16:37
Όταν ένας bobybuilder μπαίνει σε φάση γράμμωσης, το ποσοστά λίπους του κατεβαίνει πιο κάτω απ' του τυπά στο avatar σου.. πχ για να φτάσεις ποσοστά λίπους κάτω του 10% (sto 10-12% αρχίζουν να φαίνονται οι κοιλιακοί) )πρέπει να προγραμματίσεις τη διατροφή σου πάρα πολύ ακόμή και 50 γραμ όπως είπε η iwvi7 παίζουνε ρόλο.
Όπως και στον όγκο, αν τρως 200 ή 300 θερμίδες (μη τις βλέπεις πολλές, 2 κ.σ ελαιόλαδο είναι) παραπάνω τη μέρα θα σε λιπώσουν παραπάνω απ' ότι πρέπει.

Να διευκρινίσω πως δε τα λέω εκ πείρας και ούτε οι στόχοι μου είναι αγωνιστικοί, αλλά από αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ αλλά και σε άλλες ξένες ιστοσελίδες..
Έχω μπει πρόσφατα σχετικά σ'αυτή τη διαδικασία αλλά τα πρώτα αποτελέσματα με έπεισαν να συνεχίσω :thumbup:

Ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου και εγώ γι'αυτό και είπα ότι το θεωρώ υπερβολή(πάντα για τις δικές μου απαιτήσεις)να μετράω την τροφή μου. Δε μ'ενδιαφέρει δηλαδή τέτοια λεπτομέρεια. Από την άλλη πολύ καλά κάνουν όσοι θέλουν να πάρουν τα βέλτιστα. Είναι και λογικό!