PDA

Επιστροφή στο Forum : νερο κατα την διαρκεια της προπονησης



gmakris190284
13-11-09, 18:46
γεια σας..ηθελα να κανω την ερωτηση εαν το νερο κατα την διαρκεια της προπονησης ειναι λαθος.προσωπικα εγω πινω 750 μλ πριν την προπονηση και αλλα υοσα κατα την διαρκεια.μηπως δεν θα επρεπε???

TRIANTAFYLLOU
13-11-09, 19:17
γεια σας..ηθελα να κανω την ερωτηση εαν το νερο κατα την διαρκεια της προπονησης ειναι λαθος.προσωπικα εγω πινω 750 μλ πριν την προπονηση και αλλα υοσα κατα την διαρκεια.μηπως δεν θα επρεπε???


βεβαίως και μπορείς να πίνεις νερό απλα λίγο λίγο για να μην φέρνει δυσφορία στο στομάχι.

φυσικά το μόνο που μπορούμε να πίνουμε κατα την διάρκεια της προπόνησης , οτιδήποτε άλλο δεν ενδείκνυτε ακόμη και χυμοί , εκτός απο ισοτονικα και ενεργειακα ροφήματα που ενδείκνυντε για προπόνηση, ανάλογα με τις ανάγκες που διαμορφώνονται και απο το είδος προπόνησης και τις συνθήκες θερμοκρασίας

aqua_bill
13-11-09, 22:23
εγω εχω παντα ενα μπουκαλακι νερο διπλα μου και γεμιζω 3-4 φορες στη διαρκεια της προπονησης.

vAnY
13-11-09, 22:46
εγω εχω παντα ενα μπουκαλακι νερο διπλα μου και γεμιζω 3-4 φορες στη διαρκεια της προπονησης.

3-4 φορες το γεμιζεις?? :green: και για πιπι δεν σε πιανει με τοσο νερο??

Ρόνης Κώλιας
14-11-09, 00:25
3-4 φορες το γεμιζεις?? :green: και για πιπι δεν σε πιανει με τοσο νερο??

ε δεν θα χει τουαλέτα το gym;

2 λίτρα την ημέρα δεν είναι το κανονικό;?
(αν και με άγρια προπόνηση πάει κάπου 3..)

JasonGR
14-11-09, 01:16
Εγώ προσωπικά καταναλώνω περίπου 4-5 λίτρα νερό την ημέρα και το βρίσκω πολύ ευεργετικό ιδιαίτερα κατα τη διάρκεια της προπόνησης. (Τη διαδρομή ως το wc την κάνω και με κλειστά μάτια...). Όταν προπονούμαι, πίνω 1L, και δεν μου έρχεται ποτέ να "τα αποβάλλω" πράγμα που πιθανότατα σημαίνει πως ο οργανισμός μου το χρειαζόταν εκείνη τη στιγμη... Thumbs up στο νερό απο 'μένα...

gmakris190284
14-11-09, 03:02
αφηστε ρε παιδια πολυ βασσανο η τουαλετα..χαχαχαχα.εγω πινω περιπου 5 λιτρα την ημερα.

aqua_bill
14-11-09, 10:30
3-4 φορες το γεμιζεις?? :green: και για πιπι δεν σε πιανει με τοσο νερο??

:) στο τελος της προπονησης.Εχω συνδιασει το νερο με το διαλειμμα αναμεσα στα σετ και ειναι πλεον λιγο πολυ μηχανικη κινηση.

Ρόνης Κώλιας
15-11-09, 18:36
αφηστε ρε παιδια πολυ βασσανο η τουαλετα..χαχαχαχα.εγω πινω περιπου 5 λιτρα την ημερα.

νομίζω είναι επικίνδυνο για το νεφρό και το αίμα να πίνεις τόσο πολύ νερό.. γενικά έχει και τα αρνητικά του (http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=strange-but-true-drinking-too-much-water-can-kill)

και αυτό (http://news.bbc.co.uk/2/hi/6263029.stm)

Μαρία
15-11-09, 20:04
νομίζω είναι επικίνδυνο για το νεφρό και το αίμα να πίνεις τόσο πολύ νερό.. γενικά έχει και τα αρνητικά του (http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=strange-but-true-drinking-too-much-water-can-kill)

και αυτό (http://news.bbc.co.uk/2/hi/6263029.stm)

Ριξε μια ματιά και εδω http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4854 δεν χρειαζεται να κοιτας ξενα site αλλα το προβλημα ξεκινάει πάνω απο 9.5 λίτρα νερό την μέρα και οχι στα 5 που πίνει gmakris190284.Μην φερνεις την καταστροφή χωρίς λόγο!

crow
16-11-09, 13:59
Εγω πεινω 4-5λιτρα τη μερα αν κ το βαρυ χειμωνα πεφτω στα 3-4.
Στη προπονηση πεινω παντα 1,5l κ αν κανω διπλες πεινω 2χ1,5l.
Απλα καλο ειναι να μην πεινουμε μεγαλη ποσοτητα μονοκοματα αλλα σιγα σιγα καθ'ολη τη διαρκεια της προπονησης

the_big_litho
16-11-09, 21:37
Συμφωνω με Μαρια και crow. Οπως ειπε και ο Ηλιας τα ενεργειακα ροφηματα ειναι χρησιμα κατα τη διαρκεια της προπονησης αλλα και μετα απο αυτην. Ο συνδιασμος ηλεκτολυτων με δεξτροζη ειναι μια τακτικη που χρησιμοποιουν πολλοι.

ioannis1
16-11-09, 23:42
+1 στον big.

ρωνη αγορι μου τι λες τωρα;το νερο κανει κακο στα νεφρα;εμεις που προπονουμαστε σκληρα θελουμε 1μιση λιτρο στην διαρκεια της προπονησης και συνολο 5-6 λιτρα το 24ωρο.

kritikia
17-11-09, 21:50
+1 στον big.

ρωνη αγορι μου τι λες τωρα;το νερο κανει κακο στα νεφρα;εμεις που προπονουμαστε σκληρα θελουμε 1μιση λιτρο στην διαρκεια της προπονησης και συνολο 5-6 λιτρα το 24ωρο.

Εγω παλι δεν πινω σχεδον καθολου νερο..αντε με το ζορι 1 λιτρο την ημερα..λες για αυτο να μην πεφτω στα κιλα???

NASSER
18-11-09, 00:59
Εγω παλι δεν πινω σχεδον καθολου νερο..αντε με το ζορι 1 λιτρο την ημερα..λες για αυτο να μην πεφτω στα κιλα???

Δοκιμασε να πιεις λιγο παραπανω? ΘΑ νιωσεις διαφορα?

ioannis1
18-11-09, 01:08
σιγουρα παιζει ρολο στο χασιμο κιλων,γιατι αν δεν πινεις το σωμα κατακρατα νερο,αλλα το χειροτερο κανεις κακο στα νεφρα σου.;)

Ρόνης Κώλιας
18-11-09, 01:10
+1 στον big.

ρωνη αγορι μου τι λες τωρα;το νερο κανει κακο στα νεφρα;εμεις που προπονουμαστε σκληρα θελουμε 1μιση λιτρο στην διαρκεια της προπονησης και συνολο 5-6 λιτρα το 24ωρο.

Πίνεις 5-6 λίτρα νερό την ημέρα; Και πόσο νερό παίρνεις μαζί με την τροφή, το γάλα, φρούτα κτλ συνολικά 7-8 λίτρα? Δεν νιώθεις φουσκωμένος;

Το θεωρώ υπερβολικό. Σπάνια περνάω τα 3 λίτρα πόσιμο νερό την ημέρα και ποτέ δεν νιώθω δίψα..

Όσο για τα νεφρά μπορεί και να κάνω λάθος υποθέτοντας ότι επιβαρύνονται.. ίσως το μπερδεύω λόγω του "φουσκώματος" που έχω στο νου μου..

ioannis1
18-11-09, 01:13
ρονυ αγορι μου τι εισαι και λες τετοιες ....;αντε μαζεψου.

NASSER
18-11-09, 01:14
Πίνεις 5-6 λίτρα νερό την ημέρα; Και πόσο νερό παίρνεις μαζί με την τροφή, το γάλα, φρούτα κτλ συνολικά 7-8 λίτρα? Δεν νιώθεις φουσκωμένος;

Το θεωρώ υπερβολικό. Σπάνια περνάω τα 3 λίτρα πόσιμο νερό την ημέρα και ποτέ δεν νιώθω δίψα..

Όσο για τα νεφρά μπορεί και να κάνω λάθος υποθέτοντας ότι επιβαρύνονται.. ίσως το μπερδεύω λόγω του "φουσκώματος" που έχω στο νου μου..

οι τροφες μπορει να εχουν εν μερη υγρα αλλα δεν υπολογιζονται στη ποσοτητα νερου. Επισης ουτε τα υγρα περαν του νερου πρεπει να υπολογιζονται!
ΘΑ πρεπει να καταναλωνουμε καθαρο νερο αναλογα με το σωματικο μας βαρος! ΚΑι αυτο σημαινει πως ξεκιναμε απο 3 λιτρα εως και 6 λιτρα.

kritikia
18-11-09, 01:17
Δοκιμασε να πιεις λιγο παραπανω? ΘΑ νιωσεις διαφορα?



θα προσπαθησω το θεμα ειναι να το κρατησω γιατι ειναι κατι που κανω με το ζορι.....μπορει να πινω τσαι πρασινο ολη μερα αλλα με το νερο δεν ξερω τι γινετε και δεν μου αρεσει....

kritikia
18-11-09, 01:19
σιγουρα παιζει ρολο στο χασιμο κιλων,γιατι αν δεν πινεις το σωμα κατακρατα νερο,αλλα το χειροτερο κανεις κακο στα νεφρα σου.;)

εχεις δικιο..παιζει ρολο το νερο που δεν υδρωνω και πολυ οταν γυμναζομε????

crow
18-11-09, 01:28
θα προσπαθησω το θεμα ειναι να το κρατησω γιατι ειναι κατι που κανω με το ζορι.....μπορει να πινω τσαι πρασινο ολη μερα αλλα με το νερο δεν ξερω τι γινετε και δεν μου αρεσει....

Αν πεινεις απο τη βρυση ειναι λογικο να μην σου αρεσει....ουτε εμενα μου αρεσει.
Μηπως να ξεκιναγες το εμφιαλωμενο?
Εγω θα σου ελεγα να επινες το 1 μπουκαλι σκετο κ 1 μπουκαλι πρασινο τσαι αφου σου αρεσει τοσο πολυ.Απο το να μην πεινεις καθολου καλυτερα ετσι,+ δεν υπαρχει πιο υγειινο απο το πρασινο τσαι(κακο δεν θα σου κανει,μαλλον καλο)

TRIANTAFYLLOU
18-11-09, 01:56
εγω έχω δεκάδες περιπτώσεις ανθρώπων που δεν έπιναν καθόλου νερο και δεν μπορούσαν όταν άρχησαν να πίνουν όπως τους ελεγα λίγο λίγο στην διάρκεια της μερας ενω αρχησαν να παραπονιούνται για το θεμα της τουαλέτας στην πορεία το ξεπέρασαν και είδαν σοβαρή διαφορα και στο χάσιμο βάρους αλλα και στο δέρμα που δεν είχαν πλέον ξηροδερμία αλλα και στις εξετάσεις που τα νεφρα ήταν σε καλύτερη κατάσταση .

επίσης το νερο βοηθάει και στον μεταβολισμό αρα και στην λιποδυάλυση και δεν λαμβάνουμε υπόψιν κάποια αναψηκτικά η τροφες η φρούτα που περιέχουν νερό αυτό φτάνει μόνο για να αφομοιωθούν οι υδατάνθρακες που περιέχουν γι αυτό τα ξερα φρούτα χρειάζονται περισσότερο νερό , ειδικα ο καφες δεν περιλαμβανετε σαν λήψη νερού αφου είναι διουρητικός και μας αφυδατώνει

Polyneikos
18-11-09, 09:11
θα προσπαθησω το θεμα ειναι να το κρατησω γιατι ειναι κατι που κανω με το ζορι.....μπορει να πινω τσαι πρασινο ολη μερα αλλα με το νερο δεν ξερω τι γινετε και δεν μου αρεσει....

Προσπαθησε να το πινεις μηχανικα,σαν ρουτίνα.Εγω ξυπνωντας πινω κατευθειαν ένα ποτηρι νερο,όπως επίσης 20΄ μετα από καθε γευμα.Και φυσικα κατα την προπονηση 1- 1,5 λιτρο(Καλη τακτικη είναι να εχεις μπουκαλακι για να μην βαριεσαι να πηγαινεις στον ψυκτη του γυμναστηριου).

vAnY
18-11-09, 20:16
κι εγω εχω μεγαλη δυσκολια και στα 3 λιτρα την ημερα...πως να το κανω...δεν μου βγαινει να πινω με το ζορι...ξεχνιεμαι...ευτυχως στη προπονηση εχω ενα μισο λιτρο και στη δουλεια παντα κουβαλαω 1,5 λιτρο .... ενδιαμεσα κανα δυο ποτηρακια...:(

sctp
18-11-09, 20:56
Παρτε μπουκαλακια ΑΥΡΑ active cap(με το μπιμπελο:P)και παρτε το οπου πατε,λιγο λιγο,στο τελος της μερας θα εχετε καταναλωσει αρκετο νερο και πιεστε και κανα 2-3 τσαγια και ειστε τζετ!

kritikia
18-11-09, 22:24
Αν πεινεις απο τη βρυση ειναι λογικο να μην σου αρεσει....ουτε εμενα μου αρεσει.
Μηπως να ξεκιναγες το εμφιαλωμενο?
Εγω θα σου ελεγα να επινες το 1 μπουκαλι σκετο κ 1 μπουκαλι πρασινο τσαι αφου σου αρεσει τοσο πολυ.Απο το να μην πεινεις καθολου καλυτερα ετσι,+ δεν υπαρχει πιο υγειινο απο το πρασινο τσαι(κακο δεν θα σου κανει,μαλλον καλο)

το θεμα ειναι οτι πινω εμφιαλομενο...τι νομιζεις οτι ειναι καλυτερο για πρασινο τσαι??συνηθως χρησιμοποιω τα φακελακια αλλα υπαρχουν σταγονες που λενε οτι βοηθανε στο χασιμο βαρους......

crow
19-11-09, 00:12
το θεμα ειναι οτι πινω εμφιαλομενο...τι νομιζεις οτι ειναι καλυτερο για πρασινο τσαι??συνηθως χρησιμοποιω τα φακελακια αλλα υπαρχουν σταγονες που λενε οτι βοηθανε στο χασιμο βαρους......

Καλυτερα τα φακελακια,οσο πιο φυσικο κ χωρις επεξεργασια ειναι κατι τοσο καλυτερα.

m3ssias
19-11-09, 17:36
Το νερό είναι το Α και το Ω.....Πάντα έπινα πολύ νερό.ωστόσο ποτέ δεν έπαθα τπτ,και τα νεφρά μου βρίσκονται σε άριστη κατάσταση......Αυτήν την περίοδο,ώντας χειμώνας και μη κάνοντας κάποια χειρονακτική εργασία παρα μόνο Προπόνηση στο γυμναστήριο,πίνω συνολικά 5-6 λίτρα νερό εκ των οποίων τα 2-3 τα πίνω κατα την διάρκεια της προπόνησης.Ωστόσο δεν θα ξεχάσω ποτέ οταν πάλευα και δεν μας άφηναν να πίνουμε νερό στην προπόνηση....μας έδιναν τσάι με μέλι....η πρόφαση ήταν οτι επρεπε να χάσουμε κιλά για τους αγώνες?!?!Βάρος χάναμε πάντα οταν κοντευαν οι αγώνες,αλλα δεν πιστευω οτι αυτο οφείλονταν στο τσαι με μέλι....Οφείλω να ομολογήσω οτι η προπόνηση χωρίς νερό έβγαινε πολύ δύσκολα....Γι αυτό τώρα που ασχολούμαι μόνο με το ββ και κάνω προπόνηση με βάρη το δίνω και καταλαβαίνει;)

Ρόνης Κώλιας
19-11-09, 20:12
ρονυ αγορι μου τι εισαι και λες τετοιες ....;αντε μαζεψου.

http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=eight-glasses-water-per-day
Άποψή μου ότι ο Θεός την δίψα δεν μας την έδωσε για διακοσμητικό..

Τώρα αν κάποιος είναι χοντρός (με την καλή έννοια), επαγγελματίας, ή 2,10+ ύψος τότε μόνο θα συνιστούσα 6 λίτρα πόσιμο.

TRIANTAFYLLOU
19-11-09, 23:59
http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=eight-glasses-water-per-day
Άποψή μου ότι ο Θεός την δίψα δεν μας την έδωσε για διακοσμητικό..

Τώρα αν κάποιος είναι χοντρός (με την καλή έννοια), επαγγελματίας, ή 2,10+ ύψος τότε μόνο θα συνιστούσα 6 λίτρα πόσιμο.


μόνο που αυτό που έφτιαξε ο θεός με την εξέληξη δεν εχει καμία σχέση , γιατι όταν μας έφτιαξε ο θεός ο άνθρωπος λειτουργούσε και με τα αρχέγονα ένστικτα και το μόνο που είχε να ασχοληθεί ήταν το φαγητό και έφτιαχνε και μια στεγη και ήταν εντάξει .

τωρα με τον τρόπο ζωής που κάνουμε άλλος ξεχνάει να φαει και αυτοί που δεν πίνουν νερό δεν πίνουν γιατι δεν διψάν και ας εχουν προβλήματα λόγω αφυδάτωσης απλά δεν τα καταλαβαίνουν .

και επίσης όταν διψάμε ήδη το σώμα αρχίζει να αφυδατώνετε και όταν ό άλλος είναι απασχολημένος η στρεσαρισμένος ούτε πεινάει ούτε διψάει μια κι έξω κλωτσάει παξιμάδι που λέμε και τον τρεχουν στο νοσοκομείο .

γι αυτό επειδή πλέον χασαμε τα αρχέγονα ένστικτα μας και χαρακτηριστικά λέμε ότι πρέπει κάποια πράγματα να τα κάνουμε σκόπιμα

The Rock
20-11-09, 18:42
εχεις δικιο..παιζει ρολο το νερο που δεν υδρωνω και πολυ οταν γυμναζομε????
Κρητικιά κάποιος από το φόρουμ εδώ είχε πει (ποιος δεν μπορώ να θυμηθώ) :
Ότι ο οργανισμός όσο περισσότερο νερό δέχεται τόσο λιγότερο κατακρατεί.
Αντίστοιχα όσο λιγότερο δέχεται τόσο περισσότερο κατακρατεί. (μηχανισμός άμυνας)

Ας με διορθώσει κάποιος αν δεν θυμάμαι καλά .

the_big_litho
20-11-09, 19:40
Ότι ο οργανισμός όσο περισσότερο νερό δέχεται τόσο λιγότερο κατακρατεί.
Αντίστοιχα όσο λιγότερο δέχεται τόσο περισσότερο κατακρατεί. (μηχανισμός άμυνας)


Ακριβως

alkispanorama
11-12-09, 12:23
παντως εγω τωρα κανω γραμμωση και τρεχω μετα την προπονηση με βαρη... στην διαρκεια των βαρεων πινω 1λιτρο νερο και στην αεροβια με πιανει κατι σαν σφακτης... ξερετε πως μπορω να το αποφυγω???

TheWorst
04-04-11, 22:41
1.5 λιτρο νερο παντα στη προπονηση και το πινω σιγα σιγα μεχρι το τελος της προπονησης!

Spyros1993
05-04-11, 13:06
Εγώ δεν ξέρω, αλλά κατά την διάρκεια της προπόνησης δεν πίνω, παρά ελάχιστο νερό, ούτε μισό ποτήρι.

spyros1979
06-04-11, 00:27
Εγώ δεν ξέρω, αλλά κατά την διάρκεια της προπόνησης δεν πίνω, παρά ελάχιστο νερό, ούτε μισό ποτήρι.

έχετε διαπιστώσει ότι ποστάρουμε σε πολύ παλιό post έτσι?
Πάντως κι εγώ το ίδιο. Αν κάνω το λάθος να πιω δυο γουλιές παραπάνω πιο πολύ θα τρέχω να βρω τουαλέτα πάρα πάγκο!

ioannis1
06-04-11, 00:43
Εγώ δεν ξέρω, αλλά κατά την διάρκεια της προπόνησης δεν πίνω, παρά ελάχιστο νερό, ούτε μισό ποτήρι.
ειναι πολυ μεγαλο λαθος να μην πινετε νερο γιατι αφυδατωνεται ο οργανισμος με ολες τις συνεπειες.εγω οταν κανω ποδια φτανω να πινω 3 λιτρα

tasos2
06-04-11, 01:31
Εγω γυρω στα 750 ml. Εξαρταται παντως και απο το ποσο ιδρωνει καποιος. Φυσικα το καλοκαιρι θελουμε πολυ περισσοτερο.

Btw ioanis1 welcome back! (Ειχες χαθει λιγο νομιζω)

Kazmaier
06-04-11, 03:25
ειναι πολυ μεγαλο λαθος να μην πινετε νερο γιατι αφυδατωνεται ο οργανισμος με ολες τις συνεπειες.εγω οταν κανω ποδια φτανω να πινω 3 λιτρα

3 λιτρα μονο στην διαρκεια της προπονησησ? και την υπολοιπη μερα ποσα πινεις ρε μαστορα? Φτανεις σε αστρονομικα νουμερα ημερησιως , σκετη υπερβολη

tasos2
06-04-11, 11:58
3 λιτρα μονο στην διαρκεια της προπονησησ? και την υπολοιπη μερα ποσα πινεις ρε μαστορα? Φτανεις σε αστρονομικα νουμερα ημερησιως , σκετη υπερβολη

Eξαρταται τις αναγκες ρε συ. Εγω συνηθως με 6-7 ποτηρια ημουν κοπλε ολη τη μερα. Και οταν με εβαλαν Α.Μ. στο στρατο και ημουν 12 ωρες στην πυλη με 40 βαθμους κελσιου και ο ιδρωτας ετρεχε ποταμι επινα γυρω στα 15-16 ποτηρια μονο οση ωρα ημουν εκει και παλι διψουσα

pan0z
06-04-11, 12:32
βασικα ειδικα το καλοκαιρι περα απο το νερο που χρειαζετε αφθονο πιστευω μερικοι ηλεκτρολητες θα βοηθουσαν παρα πολυ.Θυμαμαι ειχα ακουσει μια αναλογια με ποσοστα στο κατα ποσο ριχνει την αποδοση σου αν αφυδατωνεσε νομιζω η αναλογια πηγαινε οτι αν χανεις 1% απο τα νερα σου πεφτεις περιπου 10% σε αποδοση.

Pavlos17
06-04-11, 13:22
το νερο ειναι ο καλυτερος λιποδυαλυτης ;)
αυτο παει στον απο πανω που λεει οτι το πολυ νερο ειναι υπερβολη

Kazmaier
06-04-11, 13:53
το νερο ειναι ο καλυτερος λιποδυαλυτης ;)
αυτο παει στον απο πανω που λεει οτι το πολυ νερο ειναι υπερβολη

το στηριζεις καπου αυτο με το αφθονο νερο η ειναι δικη σου πατεντα ?

Pavlos17
06-04-11, 13:55
το στηριζεις καπου αυτο με το αφθονο νερο η ειναι δικη σου πατεντα ?

οσο περισοτερο νερο πινεις,τοσο λιγοτερο κατακρατεις.το ξερεις αυτο? δεν

edit:επισης αν το θερμιδικο ισοζυγιο ειναι αρνητικο το νερο λειτουργει σαν ''λιποδυαλυτης'' διοτι εκεινη την στιγμη που οι απαιτησεις του οργανισμου ειναι μεγαλες για ενεργεια.

γιαυτο το νερο οτι και να κανουμε ειτε διαιτα η ογκο,παντα βοηθαει

magdaline
06-04-11, 13:56
1 λίτρο στη σχολή μέχρι το μεσημέρι, πριν τη προπόνηση ή κατα τη διαρκεια μισό λίτρο ακόμα και μετά τη προπόνηση άλλο μισό λίτρο με τσάι πράσινο σίγουρα..
κάνει καλό παιδιά το νερό, και για το δέρμα..

PMalamas
06-04-11, 14:15
Γελασα με μερικα πιο παλια ποστ που λενε οτι το νερο κανει κακο..
τεσπα γενικα να πω οτι συμφωνω με αυτα που προειπαν τα παιδια πιο πανω υπερ του νερου.

Και επισης να αναφερω μια προσωπικη εμπειρια με προην σχεση μου, η οποια ετυχε να εχει κολικο νεφρου (http://www.clickatlife.gr/story/ygeia/kolikos-nefrou-ola-osa-prepei-na-gnorizete?id=1914730), κανοντας επεμβαση ο γιατρος της ειπε οτι οφειλοταν σε ελειψη ενυδατωσης, δεν επινε νερο δλδ!
Και της ειπε τωρα που περασες αυτο να μη φοβασαι κανενα αλλο πονο στη ζωη σου, ουτε καν τη γεννα.

Δε ρισκαρουμε λοιπον να μας τυχει ενας τετοιος πονος που μπορει να φτανει η να υπερτερει τον πονο της σφαιρας, καταγματος, μεγαλης χειρουργικης επεμβασης κλπ;)

Kazmaier
06-04-11, 14:19
pavlo,εμενα ο προπατζης μου μου ειπε οτι το πολυ νερο μειωνει την φαλακρα, εσυ το ξερεις αυτο?

Pavlos17
06-04-11, 14:33
pavlo,εμενα ο προπατζης μου μου ειπε οτι το πολυ νερο μειωνει την φαλακρα, εσυ το ξερεις αυτο?

μολις μαθεις τις ιδιωτητες του νερου,ελα να μιλησουμε

Kazmaier
06-04-11, 14:35
μολις μαθεις τις ιδιωτητες του νερου,ελα να μιλησουμε

εσυ ποσα λιτρα πινεις ημερησιως ρε βετερανε του υδατος?

Pavlos17
06-04-11, 14:35
εσυ ποσα λιτρα πινεις ημερησιως ρε βετερανε του υδατος?

5-6.το υφακι αστο καλυτερα

pan0z
06-04-11, 14:37
εσυ ποσα λιτρα πινεις ημερησιως ρε βετερανε του υδατος?

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:bowdown:

Kazmaier
06-04-11, 14:45
5-6.το υφακι αστο καλυτερα

5-6 λιτρα? Κανεις πλακα η αληθεια τα πινεις?Αν το καθε λιτρο εχει περιπου 4 ποτηρια νερο τοτε μιλαμε για 20-24 ποτηρια νερο ημερισιως ετσι?

Pavlos17
06-04-11, 14:46
5-6 λιτρα? Κανεις πλακα η αληθεια τα πινεις?Αν το καθε λιτρο εχει περιπου 4 ποτηρια νερο τοτε μιλαμε για 20-24 ποτηρια νερο ημερισιως ετσι?

οχι δεν κανω πλακα ;)
ναι περιπου 20 ποτηρια την μερα.

PMalamas
06-04-11, 15:53
Γιατι σας φαινονται περιεργα αυτα τα ποσα? 2 λιτρα εχω πιεει πριν να παω προπο 1,5 πινω μεσα συνηθως και μερικες φορες θελω κι αλλο και κανα 2 λιτρα μετα μεχρι το βραδυ..

magdaline
06-04-11, 17:35
Γιατι σας φαινονται περιεργα αυτα τα ποσα? 2 λιτρα εχω πιεει πριν να παω προπο 1,5 πινω μεσα συνηθως και μερικες φορες θελω κι αλλο και κανα 2 λιτρα μετα μεχρι το βραδυ..
στην προηγούμενη ζωή σου ήσουν ψάρι; :P

exkaliber
09-04-11, 14:25
εγω παιρνω μαζι μου ενα αδειο μπουκαλι 1,5 λιτρου και το γεμιζω εκει
και πινω οποτε διψασω,συνηθως πινω μισο λιτρο,καμια φορα περισσοτερο,
και παντα πηγαινω τουαλετα κατα την διαρκεια της προπονησης

δεν ξερω αν ειναι καλυτερο να πινεις νερο κατα την διαρκεια της προπονησης
αλλα εχω την αισθηση οτι βγαινει πιο ευκολα

deluxe
09-04-11, 14:50
Θα ηθελα να μου πειτε, αν το νερο σου δινει καθολου δυναμη. Δλδ αν πιεις 1,5 λιτρο νερο κατα την διαρκεια της προπονησης, στο τελος αυτης, θα εισαι λιγο πιο δυνατος; Δε ξερω αν με καταλαβαινετε.. Παντως σιγουρα βαραινεις.

Εγω πινω 500μλ πριν την προπονηση με τα συμπληρωματα, 1 λιτρο κατα την διαρκεια, και αλλα 500μλ μετα. Δλδ 2 λιτρα επιπλεον τις ημερες που εχω γυμναστηριο.

Αλλα γενικα κατα την διαρκεια της ημερες δε πινω αρκετο νερο. Δε ξερω αν μετρανε και τα υγρα στο συνολο τους, οπως οι χυμοι, καφες και ανθρακουχα.

Οποιος γνωριζει, ας απαντησει.

exkaliber
09-04-11, 14:58
Δε ξερω αν μετρανε και τα υγρα στο συνολο τους, οπως οι χυμοι, καφες και ανθρακουχα.

Οποιος γνωριζει, ας απαντησει.


ολα μετρανε!!!!! και για τον καφε ειχα δει μια ερευνα σε μια εφημεριδα :geek:
οτι μετραει το νερο του στην ενυδατωση του οργανισμου

αλλα να παιρνει κανεις αναψυκτικα αντι για νερο...δε νομιζω

Spyros1993
09-04-11, 15:41
χτες που έκανα πολύ αερόβια, ήπια περίπου 2 λίτρα νερό κατά την διάρκεια της αερόβιας, αν και δεν πίνω τόσο νερό μαζεμένο, αλλά από ότι φάνηκε ο οργανισμός το χρειαζόταν... :)

stelios17
09-04-11, 15:51
Θα ηθελα να μου πειτε, αν το νερο σου δινει καθολου δυναμη. Δλδ αν πιεις 1,5 λιτρο νερο κατα την διαρκεια της προπονησης, στο τελος αυτης, θα εισαι λιγο πιο δυνατος; Δε ξερω αν με καταλαβαινετε.. Παντως σιγουρα βαραινεις.


Δεν νομιζω το νερο να εχει δωσει ποτε και σε κανεναν ανθρωπο στον κοσμο δυναμη ...!
Μηπως εννοεις κατι αλλο?...

Εγω στην προπονηση πινω κατα 1 λιτρο νερο (αναλογα με τις περιστασεις)....
Σε αυτη την ποσοτητα δεν με βαραινει . ισα ισα με ξεδιψαει .....
Ειδικα στα βαρια σετ , μετα απο καθε σετ πινω μερικες γουλιες νερο...

Απ οτι ξερω , τα υπολοιπα υγρα δεν πρεπει να τα μετραμε σαν νερο που εχουμε καταναλωσει...

Γενικα , ειμαι πολυ φαν του νερου ειδικα το καλοκαιρι...!

Α.. Και ρε παιδια , δεν νομιζω να υπαρχει λαθος και σωστο σε αυτα τα θεματα ...!!!
Οπως καταλαβαινει ο καθενας τον οργανισμο του...Μπορει εγω με 0,5lt νερο να φουσκωσω , και ο αλλος να μην ξεδιψασει καν !!!...
Οπως ελεγε και η διαφημιση !
ΑΚΟΥ ΤΗ ΔΙΨΑ ΣΟΥ!:thumbup:

Spyros1993
09-04-11, 16:43
Θα ηθελα να μου πειτε, αν το νερο σου δινει καθολου δυναμη. Δλδ αν πιεις 1,5 λιτρο νερο κατα την διαρκεια της προπονησης, στο τελος αυτης, θα εισαι λιγο πιο δυνατος; Δε ξερω αν με καταλαβαινετε.. Παντως σιγουρα βαραινεις.

Εγω πινω 500μλ πριν την προπονηση με τα συμπληρωματα, 1 λιτρο κατα την διαρκεια, και αλλα 500μλ μετα. Δλδ 2 λιτρα επιπλεον τις ημερες που εχω γυμναστηριο.

Αλλα γενικα κατα την διαρκεια της ημερες δε πινω αρκετο νερο. Δε ξερω αν μετρανε και τα υγρα στο συνολο τους, οπως οι χυμοι, καφες και ανθρακουχα.

Οποιος γνωριζει, ας απαντησει.

Ακου το νερό δεν σου δίνει δύναμη, απλώς προλαβαίνεις και ενισχύεις τον οργανισμό σου με ένα υγρό το οποίο περιέχει πολλά στοιχεία, που κρατάνε τον οργανισμό σε εγρήγορση, βάζουν μία ασπίδα πάνω του και τον διατηρούν υγρό, ώστε να μην έρθει σε κατάσταση αφυδάτωσης. Για αυτό όταν νιώθεις ότι έχεις την ανάγκη να πιείς, πρέπει να πιεις έστω λίγο νερό ακόμη και να νιώθεις ένα φούσκωμα, καθώς αν στεγνώσεις τελείως, δεν θα νιώθεις καθόλου καλά μετά. Και βέβαια τα υγρά μετράνε, ιδιώς οι χύμοι που κατά κύριο λόγο αποτελούνται από νερό όπως και άλλα ροφήματα. Άλλωστε λαμβάνουμε νερό και από τροφές και ροφήματα. :)

konna
09-04-11, 17:14
Θα ηθελα να μου πειτε, αν το νερο σου δινει καθολου δυναμη. Δλδ αν πιεις 1,5 λιτρο νερο κατα την διαρκεια της προπονησης, στο τελος αυτης, θα εισαι λιγο πιο δυνατος; Δε ξερω αν με καταλαβαινετε.. Παντως σιγουρα βαραινεις.


Το νερό δεν σου δίνει καθόλου πρόσθετη δύναμη, η αφυδάτωση όμως (εστω και μικρη αφυδάτωση) σου παίρνει πολλή απ τη δύναμη σου.

Αν το παρακάνεις, σιγουρα θα εχεις προβλήματα (ζαλάδες κλπ). Ο καθένας βρίσκει σταδιακά (trial and error) την ποσότητα νερού που χρειάζεται. Η διψα όταν αθλείσαι δεν ειναι ακριβής δεικτης αφυδάτωσης, ποιο κατάλληλος δεικτης ειναι το χρωμα των ουρων.

Αυτα εχω συμπερανει ως τωρα, αν κανω λάθος κάπου, να με διορθώσετε.

PMalamas
09-04-11, 19:20
παιδες δε μετρανε ολα για νερο, οταν λεμε πρεπει να πινουμε πχ 4-6 αναλογα λιτρα νερο εννοουμε μονο νερο.. πχ ο καφες που γραψατε πιο πανω οχι απλα δε μετραει αλλα το αντιθετο ειναι διουρητικος και αποβαλει και περισσοτερο νερο απο την ποσοτητα που περιεχει.

giannis64
09-04-11, 21:10
δεν νομιζω να ειναι ετσι.
αν δηλαδη εγω παρω συμπληρωμα καφεινης, και πιο στο καπακι και κανα δυο λιτρα νερο?
τα υγρα, ειναι υγρα.. οπως και ναχει.

PMalamas
09-04-11, 21:19
Αλλο αυτο.. μια χαρα εισαι ετσι.

Αλλα αν καποιος πινει 3-4 καφεδες τη μερα και τους υπολιγιζει στα υγρα κανει λαθος για το λογο που γραφω απο πανω.

ares
09-04-11, 23:42
Καταρχην να πω οτι ειμαι απειρος σε θεματα διατροφης κτλ. Αυτο που υποστηριζω ομως ενθερμα ειναι οτι σχετικα με το νερο και το ποσο ειναι καλο να πινουμε,το σωμα μας μας "μιλαει" και δεν χρειαζεται να βαζουμε ορια στην ποσοτητα.Με λιγα λογια, αν καποιος στην προπονηση ιδρωνει σαν γουρουνι οπως εγω,το σωμα του ζηταει καθε τρεις και λιγο νερο και αυτο του δινω.Εχω φτασει να πιω και 4,5 λιτρα νερο σε μια μερα και αναλογικα με τα κιλα μου σε αλλους θα φανει υπερβολη απο οτι καταλαβα.Δεν ειναι ομως..

PMalamas
10-04-11, 00:13
Eχεις ενα δικιο σγρ.. για το "αναλογα τα κιλα και την εφιδρωση"

tommygunz
10-04-11, 14:21
Καλά, εγώ πέρυσι το καλοκαίρι ήταν μέρες που έπινα σχεδόν μια εξάδα από μεγάλα μπουκάλια σε μια μέρα. 7.5-9 λίτρα νερό δηλαδή. Και το θέμα είναι πως δεν το επεδίωκα, διψούσα και έπινα, το ζητούσε ο οργανισμός μου. Αφού μέσα στην προπόνηση έπινα 1.5 λίτρο στα βάρη (μέσα σε μια ωρίτσα) και μισό λίτρο στην αερόβια.
Πλέον μετά το καλοκαίρι σταμάτησα να πίνω τόσο, ως συνήθως 4.5 λίτρα την ημέρα πίνω, άντε 6 στα τσακίρ κέφια.

deluxe
11-04-11, 02:37
Με την κρεατινη, glycergrow και παρομοια συμπληρωματα που κρατανε νερα στους μυες, δε παιρνεις λιγο παραπανω δυναμη, εστω και ψευτικη;

PMalamas
11-04-11, 14:24
Με κρ παντως εγω ναι..

El Topo
11-04-11, 16:49
Καταρχην να πω οτι ειμαι απειρος σε θεματα διατροφης κτλ. Αυτο που υποστηριζω ομως ενθερμα ειναι οτι σχετικα με το νερο και το ποσο ειναι καλο να πινουμε,το σωμα μας μας "μιλαει" και δεν χρειαζεται να βαζουμε ορια στην ποσοτητα.Με λιγα λογια, αν καποιος στην προπονηση ιδρωνει σαν γουρουνι οπως εγω,το σωμα του ζηταει καθε τρεις και λιγο νερο και αυτο του δινω.Εχω φτασει να πιω και 4,5 λιτρα νερο σε μια μερα και αναλογικα με τα κιλα μου σε αλλους θα φανει υπερβολη απο οτι καταλαβα.Δεν ειναι ομως..
Πολύ σωστά τα λες!

Τα πράγματα με το νερό είναι απλά.
Όταν διψάμε (δεν εννοώ να ψοφάμε της δίψας, απλά να έχουμε την αίσθηση αυτή) πίνουμε νερό.
Όταν πάλι όχι, δεν πίνουμε.

Ούτε σταγονόμετρο χρειάζεται για να μετράμε πόσα γραμμάρια ήπιαμε, ούτε υπάρχει σωστή ποσότητα αφού ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες (λόγω σώματος, προπόνησης, διατροφής κλπ).

Ο οργανισμός μας λοιπόν είναι αυτός που ορίζει ποια είναι η ποσότητα νερού που χρειαζόμαστε καθημερινά.

giannis64
11-04-11, 16:58
η ποσοτητες του νερου που καταναλωνει ο καθενας ειναι ολες σχετικες και αναλογες με τις απαιτησεις. το ολο θεμα ειναι να λαμβανεις νερο πριν διψασεις, γιατι τοτε ειναι αργα.

PMalamas
11-04-11, 18:49
η ποσοτητες του νερου που καταναλωνει ο καθενας ειναι ολες σχετικες και αναλογες με τις απαιτησεις. το ολο θεμα ειναι να λαμβανεις νερο πριν διψασεις, γιατι τοτε "μετα"ειναι αργα.


Σωστος.. αν και αλλο ηθελες να γραψεις. Αν πιεις αφου διψασεις, τοτε ειναι αργα:thumbup:

giannis64
11-04-11, 19:56
Σωστος.. αν και αλλο ηθελες να γραψεις. Αν πιεις αφου διψασεις, τοτε ειναι αργα:thumbup:

ναι αυτο... αυτο δεν ειπα και εγω? χαχαχαχα! με μπερδεψες!!

the_mechanic
11-05-11, 15:51
Εαν μεσα σε 1.5lt νερο διαλυσεις κ μια ποσοτητα υγρων αμινοξεων κ πινεισ κατα τη διαρκεια τησ προπονησησ πιστευετε οτι θα βοηθησει σε κατι?Αν ναι για τι ποσοτητα αμινοξεων μιλαμε?

Conan1982
06-10-14, 14:10
Δεν ξέρω αν είναι σωστό που ξεθάβω τόσο παλιά θέματα αλλά έχω τις απορίες μου.
Κι εγώ γενικά πίνω πολύ νερό και ειδικά όταν γυμνάζομαι ιδρώνω αρκετά.. Προσπαθώ να μην το παρακάνω κατά την διάρκεια της προπόνησης και πίνω ένα δυο γουλιές ανάμεσα στα σετ. Ωστόσο παθαίνω συχνά ειδικά στις ζεστές μέρες να πίνω αρκετό νερό κατά την προπόνηση με αποτέλεσμα να φουσκώνω και τελικά να δυσκολεύομαι όσο φτάνω προς το τελείωμα. Πως μπορώ να το περιορίσω αυτό;

SotosTheBoss
06-10-14, 14:16
Δεν νομιΩ φιλε να μπορεις να το περιορησεις
Δίψας πίνεις νερό

Τωρα δεν κεω ίσως να δοκιμάζες ηλεκτεολυτες κατα την διάρκεια της προπόνησης


Sent from my iPhone using Tapatalk

Χρήστος Τριανταφύλλου
06-10-14, 15:08
Εαν ιδρωνεις αρκετα κ πολυ νερο να πινεις ,ουτε τουαλετα ενδιαμεσα δεν χρειαζεται . Ειδικα εαν κανεις κ αεροβια κ εντονη προπονηση ,το περισσοτερο αποβαλεται μεσω αναπνοης.
Τωρα βεβαια εαν το παρακανεις κ σε δυσχεραινει στην προπονηση ,προσπαθησε να πινεις συχνα κ λιγοτερο.
Εαν αισθανεσαι κ καποια αδυναμια λογο υπερβολικης εφιδρωσης ιδιως το Καλοκαιρι ,τοτε ενα ισοτονικο ποτο θα βοηθουσε ,εαν προσθετες κ λιγα υγρα αμινο μεσα ακομη καλυτερα.

Conan1982
06-10-14, 16:10
Ναι πραγματικά, σπάνια πάω τουαλέτα κατά την διάρκεια της προπόνησης όσο νερό και να πιω. Δεν είναι ότι αισθάνομαι αδυναμία, απλώς αισθάνομαι δίψα, και κάποια στιγμή "φουσκώνω". Θα δοκιμάσω πάντως να παίρνω ηλεκτρολύτες να δω αν και τώρα που τελειώνει το καλοκαίρι πιστεύω να δροσίσει ο καιρός..