PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα Γυμναστικής



Νikοs
16-11-09, 01:13
Γεια σας, είμαι ο Νίκος, νέο μέλος και εδώ κ καιρό αποφάσισα να ασχοληθώ με τη γυμναστική...
Είμαι 15 χρονών, 1,79-80 ύψος και 64 κιλά...
Θέλω αν μπορείτε, εσείς που είστε ειδικοί σε αυτά τα θέματα, να μου δώσετε κάποιο πρόγραμμα διατροφής αλλά κ γυμναστικής...Κοιλιακοί,βάρη (αν επιτρέπεται) και ότι άλλο εσείς θεωρείτε σωστό, γιατί είμαι σε μια ηλικία που το σώμα αλλάζει συνεχώς...Αυτά, περιμένω απαντήσεις σας...

TEFAAtzis
16-11-09, 13:37
Στοχος σου ειναι να βαλεις καποια μυικα κιλα?Exεις ξαναγυμναστει συστηματικα ποτε στην ζωη σου ξανα?

Tassos
16-11-09, 16:12
βαλε καμια φοτο πες μας τους στοχους σου και θα σε βοηθησουμε οσο μπορουμε

Νikοs
16-11-09, 18:15
Ναι στόχος μου είναι να βάλω κάποια μυικά κιλά...

Έχω ξαναγυμναστεί...Παλαιότερα, το προηγούμενο καλοκαίρι συγκεκριμένα, πήγαινα 2 μήνες στο γυμναστήριο, (Δευτέρα,Τρίτη,Τετάρτη,Παρασκευή). Έκανα Διάδρομο,κοιλιακούς,λίγα βάρη,τετρακέφαλους κ.λπ...

Τώρα τι μου προτείνετε να κάνω...; Αν μπορείτε γράψτε μου μερικές ασκησείς κ διατροφή...

Ευχαριστώ πολύ!

TEFAAtzis
16-11-09, 18:22
Ναι στόχος μου είναι να βάλω κάποια μυικά κιλά...

Έχω ξαναγυμναστεί...Παλαιότερα, το προηγούμενο καλοκαίρι συγκεκριμένα, πήγαινα 2 μήνες στο γυμναστήριο, (Δευτέρα,Τρίτη,Τετάρτη,Παρασκευή). Έκανα Διάδρομο,κοιλιακούς,λίγα βάρη,τετρακέφαλους κ.λπ...

Τώρα τι μου προτείνετε να κάνω...; Αν μπορείτε γράψτε μου μερικές ασκησείς κ διατροφή...

Ευχαριστώ πολύ!

Για το θεμα της διατροφης που λες θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στην διατροφη ογκου που γραφει στο σαιτ.Καταρχην θα πρεπει να ξερεις χωρις να θελω να σε αποθαρυνω πως το σωμα σου ακομα αναπτυσεται και ενδεχομενος να μην δεις αμεσα τα αποτελεσματα που περιμενεις.Αυτο δεν θα πρεπει να σε παρει απο κατω.Ξεκινα τα βαρη και μην φοβασαι αυτα που λενε οτι αν κανεις βαρη δεν θα ψηλωσεις αυτα ειναι μυθοι και ισχυουν σε σπανιες περιπτωσεις.Κανε για αρχη ενα κυκλικο προγραμμα για να συνηθισει ο οργανισμος σου και το σωμα σου τις αντιστασεις και μετα σιγα σιγα μπες και σε προγραμματα.Προσπαθησε να τρως καλα και να κανεις αρκετα γευματα και θα εισαι οκ

Νikοs
16-11-09, 18:59
Για το θεμα της διατροφης που λες θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στην διατροφη ογκου που γραφει στο σαιτ.Καταρχην θα πρεπει να ξερεις χωρις να θελω να σε αποθαρυνω πως το σωμα σου ακομα αναπτυσεται και ενδεχομενος να μην δεις αμεσα τα αποτελεσματα που περιμενεις.Αυτο δεν θα πρεπει να σε παρει απο κατω.Ξεκινα τα βαρη και μην φοβασαι αυτα που λενε οτι αν κανεις βαρη δεν θα ψηλωσεις αυτα ειναι μυθοι και ισχυουν σε σπανιες περιπτωσεις.Κανε για αρχη ενα κυκλικο προγραμμα για να συνηθισει ο οργανισμος σου και το σωμα σου τις αντιστασεις και μετα σιγα σιγα μπες και σε προγραμματα.Προσπαθησε να τρως καλα και να κανεις αρκετα γευματα και θα εισαι οκ

Όντως ρε συ, αυτό μου το λενε κ οι δικοί μου ότι αν κάνω βάρη δε θα ψηλώσω κ.λπ...Πάντως και να αλήθευε αυτό, 1,80 είμαι...Μια χαρά!

Τέσπα, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...Μια επεξήγηση: Όταν λέω ότι θέλω να κάνω διατροφή, εννοώ ότι θα κόψω τις σάλτσες,κέτσαπ,γλυκά κ.λπ...Όχι ότι δε θα τρώω κανονικά...

Ευχαριστώ κ πάλι...

Νikοs
16-11-09, 20:23
Λοιπόν, έγραψα ένα πρόγραμμα διατροφής με βάση τα πράγματα που μου είπατε...Τώρα, το θέμα είναι τι ασκήσεις να κάνω στο σπίτι, γιατί σε γυμναστήριο δε προλαβαίνω να πάω μιας κ είναι λιγάκι μακριά...

Αν μπορείτε πείτε μου μερικές ασκήσεις για ένα καλύτερο αποτέλεσμα...

TEFAAtzis
16-11-09, 21:59
Λοιπόν, έγραψα ένα πρόγραμμα διατροφής με βάση τα πράγματα που μου είπατε...Τώρα, το θέμα είναι τι ασκήσεις να κάνω στο σπίτι, γιατί σε γυμναστήριο δε προλαβαίνω να πάω μιας κ είναι λιγάκι μακριά...

Αν μπορείτε πείτε μου μερικές ασκήσεις για ένα καλύτερο αποτέλεσμα...

Πες μου τι οργανα εχεις και θα σου πω.Παντως δεν θα κανεις σε καμια περιπτωση και την δουλεια που θα εκανες στο γυμναστηριο.Θα δεις διαφορα ομως πανω σου

Νikοs
16-11-09, 22:41
Μόνο βάρη έχω, κι αυτά του αδερφού μου είναι...Τα βάρη είναι 5kg το καθένα, δηλ 2,5 kg + 2,5 kg...

thegravijia
16-11-09, 23:01
πηγαινε γυμναστηριο .και πιο πολυ θα το ευχαριστηθεις και αποτελεσματα θα εχεις.
εγω στη λαμια για να παω στο γυμναστηριο του σιωτη περπαταω κανα 20λεπτο απο το σπιτι μου.
ποσο μακρια ειναι το γυμναστηριο ?

Μαρία
16-11-09, 23:06
πηγαινε γυμναστηριο .και πιο πολυ θα το ευχαριστηθεις και αποτελεσματα θα εχεις.
εγω στη λαμια για να παω στο γυμναστηριο του σιωτη περπαταω κανα 20λεπτο απο το σπιτι μου.
ποσο μακρια ειναι το γυμναστηριο ?


2 χλμ!!!!:P

Νikοs
17-11-09, 00:17
Με το αυτοκίνητο 20 λεπτά...Με τα πόδια, άστο καλύτερα...
Και δεν είναι μόνο αυτό...Θέλω να γυμναστώ μόνος μου, δε θέλω να πάω σε γυμναστήρια...Πότε θα προλάβω να τα συνδυάσω όλα; Και φροντηστήρια, και διάβασμα, και σχολείο κ γυμναστήριο...Θα είναι πολύ κουραστικό...Κατάλαβατε;;
Θέλω να κάνω διατροφή και μερικές ασκήσεις για να βελτιώσω λίγο το σώμα μου, αυτό όλο...

JasonGR
17-11-09, 01:47
Θα σου πρότεινα να πηγαίνεις γυμναστήριο, δύο ή τρεις φορές τη βδομάδα. Θα δεις πολύ καλύερα αποτελέσματα. Με τα 2.5kg λίγα μπορεις να κανεις. Στο λέω κι εγώ που έχω πολύ φορτωμένο πρόγραμμα, δεν είναι και το απίστευτα δύσκολο να βρεις 3-4 ώρες στις 168 ώρες που έχει η βδομάδα...

Νikοs
17-11-09, 15:12
Είναι πολύ δύσκολο, αυτό...Πιστεψτε με! Καμιά άλλη λύση, δεν υπάρχει;

Niiick
17-11-09, 15:35
εισαι 15. εγω ξεκινησα λιγο πιο μικρος απο σενα. σε αυτη την ηλικια το σημαντικο ειναι να γουσταρεις,ωστε να σου μεινει και να μη τα παρατησεις. εξαλλου ολοι μιλανε για αποτελεσματα...αποτελεσματα σε ενα 15χρονο? πρεπει να του φυγει η παναγια ( πραγμα που προυποθετει μια Α εμπειρια) για να δει ενα υποτυπωδες αποτελεσμα. εισαι πολυ μικρος εγω θα ελεγα αφου σου ειναι δυσκολο να πας γυμναστηριο κανε κατι σπιτι σου και πας μετα γυμναστηριο. ασχολησου προς το παρον με κοριτσακια και κανα διαβασμα. αυτα που 8α πετυχεις στα 17 σου με 5 μηνες προπονηση,ενα χρονο να κανεις φετος και ενα του χρονου δηλαδη στα 15 και στα 16 σου,(2 χρονια προπ) και παλι δε θα τα πετυχεις.


Υ.Γ. τα παραπανω ειναι αυστηρα προσωπικες μου αποψεις που στηριζονται στις γνωσεις ή/και στην εμπειρια μου. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι πανακεια και δεν προτρεπω κανεναν να τις ακολουθησει.

:welcome:

Kolorizos
17-11-09, 16:38
να σου μιλισω και ως συνομιλικος..ειμαι 17 χρονων
ειχα αρχισει στα 14 γυμναστηριο αλλα αφου δεν εβλεπα αποτελεσμα σταματησα..ξαναρχισα στα 16 γυμναστηριογια καποιο διαστημα και μετα σταματησα και κανω εδω και 5 μηνες στο σπιτι μου..και η διαφορα ειναι μεγαλη..με την βοηθεια της παρεας του φορουμ μπορεις να καταφερεις πολλα και ας ειναι νωρις..

sTeLaKoS
18-11-09, 15:35
Γεια σου Νίκο. Υπάρχουνε πράγματα να κάνεις στο σπίτι σου. Αρκεί να υπάρχει όρεξη και διάθεση. Να το κάνεις για σένα και όχι για τα αποτελέσματα, αυτά θα έρθουν αργότερα.

Εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις λίγα χρήματα για να πάρεις κάποιους ακόμη αλτήρες(βαράκια) Ετσι θα μπορείς να κάνεις διαφορετικές ασκήσεις με την ανάλογη επιβάρυνση. Να έχεις δλδ 5+5 κιλά στον κάθε έναν. Καλύτερα όχι πλαστικά αλλά μεταλλικά, μικρή μπάρα δλδ που βάζεις πλάκες. Όπως αυτά στη φώτο παρακάτω. Έτσι θα μπορείς να έχεις από 2 κιλά μέχρι 5+ σε κάθε σου χέρι. Και αν δυναμώσεις αγοράζεις ακόμη 2 πλάκες και συνεχίζεις να τα χρησιμοποιείς. Εγώ έχω μια συλλογή από αλτήρες στο σπίτι μου που μου είναι άχρηστοι πια. 1.5 κιλά, 2, 4, και 5. Τι να τους κάνω τώρα? Άχρηστοι είναι, καλά που ξεκίνησε η αδερφή μου και τους εχει αυτή. Ενώ με μπάρα βάζεις όσο βάρος θελεις.
Ένα μονόζυγο στη πόρτα του δωματίου σου θα βοηθούσε πολύ. Αυτά θα σου κοστίσουν όσο η συνδρομή ενός μήνα σε γυμναστήριο, νομίζω δεν είναι πολλά τα χρήματα.

Έχοντας αλτήρες και μονόζυγο θα μπορείς να γυμνάσεις σχεδόν όλα τα μέρη του σώματος σου.

Σε αυτό (http://www.athlisi.gr/exercisesdumbell.html) το λινκ θα βρεις πολλές ασκήσεις που μπορείς να κάνεις με αλτήρες. Αν κάνεις και έλξεις στο μονόζυγο με διάφορες λαβές(εσωτερική-εξωτερική-ανοιχτά χέρια-κλειστά χέρια) θα γυμνάσεις πολλούς μυς. Επίσης, υπάρχουνε και τα πουσαπς αλλά και τα ροκανίσματα για τους κοιλιακούς καθώς και οι κάμψεις ραχιαίων στο πάτωμα.

Με όλα αυτά νομίζω πως θα είσαι απόλυτα καλυμμένος. Τι λες, θα μπορούσες να κάνεις κάτι τέτοιο? Έχεις τη δυνατότητα?

http://www.stefansport.gr/photos/ao28.jpg

Νikοs
18-11-09, 15:42
Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες...Ναι κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω...Εχω βαράκια, μπορεί αργότερα να πάρω τον μονόζυγο που λες...

Διάθεση, εννοείται ότι υπάρχει...Ο χρόνος είναι που με προβληματίζει...

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις σας, με βοηθήσατε πολύ

:)

sTeLaKoS
18-11-09, 16:15
Αυτό είναι το μονόζυγο. http://www.sportscom.gr/cms/components/com_virtuemart/shop_image/product/10-066-064_400.jpg
Μπαίνει στη πόρτα στο δωματιου σου χωρις τρυπες. Δε κοστίζει, κανένα 20ρι ευρώ πρεπει να έχει. Ειναι απαραιτητο, έχε το στο νου σου.
Αν έχεις χρόνο πήγαινε και 2 φορές τη βδομάδα για τρεξιμάτάκι. Από 30 λεπτα τη κάθε φορά φτάνει.
Ψαξε στο google για τροφες που εχουνε πρωτεινη και τρωγε όσο μπορεις κάθε μέρα. Μόνο με τροφες πλουσιες σε πρωτεινη θα πάρεις τον όγκο που θέλεις. Τρώγε πολύ, πίνε αρκετό νερό και να κοιμάσαι καλά. Κάθε 3-4 ώρες το πολύ πρέπει κάτι να τρως.
Ξεκίνα και πες μας στη πορεια πως θα πας.

Νikοs
18-11-09, 18:25
1000 ευχαριστώ Στελάκο...Και δε μου λες...Που μπορώ να βρω το μονόζυγο; Μήπως υπάρχει σε κανά σάιτ στο ίντερνετ να το παραγγείλω απ'ευθείας;

p.s Κανένα γλυκάκι κάνει να τρώω;; Είναι η αδύναμία μου, και δε μπορώ να τα κόψωωωωω !!! :D :D :D

sTeLaKoS
18-11-09, 18:34
http://www.xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=1514&category=591

Λέει για βίδες αλλά είναι προεραιτικές, εγώ ήμουν μέχρι και 82 κιλά και δεν είχε κανένα πρόβλημα, άντεχε το βάρος μου, δεν έβαλα βίδες. Σφίγγει καλά στη κάσα.
Κοίταξε και στα site τον αλλων χορηγων, ίσως βρεις κάποια καλύτερη τιμή, αν κι αυτή είναι πολύ καλή.
Θα βρεις επίσης σε όλα τα καταστήματα αθλητικών, απ' όπου σε βολευει πάρε.

Νikοs
18-11-09, 19:11
Σε ευχαριστώω...Πολύ καλές τιμές βλέπω...Μια χαρούλα! :D

JasonGR
06-12-09, 02:29
Αν θες βοήθεια για πρόγραμμα, μπες στο youtube και ψάξε τον χρήστη scooby1961, έχει πολύ καλά βίντεο που ενθαρρύνουν τη γυμναστική στο σπίτι με ελάχιστο κόστος και όργανα.