PDA

Επιστροφή στο Forum : cheerios αντι για quaker



toure7
27-11-09, 02:22
Ρε παιδια καλα και χρυσα τα quaker ,αλλα τα αναθεματισμενα δεν τρωγονται. Αγορασα τα cheerios 4 σε 1 με σιταρι, βρωμη, ρυζι, καλαμποκι. Δεν ξερω γιατι ,αλλα η βρωμη των cheerios δεν μου φαινεται ασχημη.

Τι στο καλο αλλη βρωμη βαζουν? :P

Eιναι καλα τα cheerios ή μαπα το καρπουζι?

FoTiS3
27-11-09, 02:54
Ρε παιδια καλα και χρυσα τα quaker ,αλλα τα αναθεματισμενα δεν τρωγονται. Αγορασα τα cheerios 4 σε 1 με σιταρι, βρωμη, ρυζι, καλαμποκι. Δεν ξερω γιατι ,αλλα η βρωμη των cheerios δεν μου φαινεται ασχημη.

Τι στο καλο αλλη βρωμη βαζουν? :P

Eιναι καλα τα cheerios ή μαπα το καρπουζι?


φιλε και εγω μια απο τα ιδια...δε τα μπορω τα σιχαμενα τα quaker!!!και εχω τα εχω αντικαταστησει με cheerios 4 σε 1....εχουν πολυ καλο υδατανθρακα αφου προερχεται απο 4 σημαντικες πηγες και εχουν και λιγο λιπος (στα 100γρ. 4 γρ. λίπους)!!!:turtle:

Haris Pilton
27-11-09, 02:56
Εγω ενιοτε οταν δν την παλευω αλλο με quaker,γι'αλαγη περνω κανα οτινανε δημητριακο σοκολατα φραουλες σταφιδες διαφορα που κυκλοφορουν τελος παντων ,ή βαζω το scoop με whey στο γαλα για γευση.
Ενιοτε παλι βαζω λιγο quaker κ αι λιγο απ'ταλο με γευση μισο-μισο,ποικιλια να υπαρχει...

albertob30
27-11-09, 03:21
πολυ καλη ερωτηση σου ας μιλησει κανασ ροκ ή κανας bane που 8α ξερουν στανταρ γτ οντως εγω που τρωω επι 3 χρονια κα8ε πρωι κουακερ δεν την παλευω καστανο!!:turtle:

toure7
27-11-09, 05:24
H πλακα ειναι οτι το 67% ειναι βρωμη ,6% σιταρι κ.τ.λ. Αν και το περισσοτερο ποσοστο ειναι βρωμη η γευση ειναι τελειως διαφορετικη απο αυτη των quaker

Machiavelli
27-11-09, 10:43
Ζάχαρη σε τι ποσοστό έχει; Λέει;

drago
27-11-09, 12:22
μπραβο ρε, θα παω να το παρω κι εγω. το κουακερ δεν τρογεται με τιποτα. εκανα τεραστια προσπαθεια. αλεσμενο, κανονικο, μουλιασμενο, αλεσμενο κ μουλιασμενο, μαζι με προτεινη , μαζι με διαφορα αλλα, οτι και να εκανα βρομαει!!!

αυτο ειναι το καλιτερο απ' τα ετοιμα?

Littlejohn
27-11-09, 12:33
Γιατί βρε παιδιά τι έχει το quaker? Μια χαρά γεύση έχει. :turtle:

Αν το βαρεθήκατε, γιατί δε δοκιμάζετε να το φτιάξετε κέικ ή μπισκότα (protein bar)?

aqua_bill
27-11-09, 12:43
δοκιμαστε quaker με κοκκινα φρουτα.Ειναι σε μπαλακια λιγο σκληρα...μουλιαζουν σε γαλα και ειναι σουπερ...ειδικα αμα ριξεις και λιγο πρωτεινη

AVSS
27-11-09, 12:54
Aν εχω καταλαβει ποια cheerios λες,εχουν μεσα αμυλο καλαμποκιου και σιτου εκτος απο βρωμη (γραφουν τα συστατικα στο κουτι corn starch?)και αν η βρωμη ειναι μονο 67% τρως αρκετο αμυλο απο τα υπολοιπα,ασε που εχουν υποστει πολυ επεξεργασια και εχουν συντηριτικα και προσθετα

albertob30
27-11-09, 14:55
ωρεα μηπως ξερει κανεις να μας απαντησει αν ειναι να τρωμε cherios σασ χαριζω οσα πακετα εχω κουακερ...:turtle:

sctp
27-11-09, 15:01
Θα μας πει κανεις ποσα SUGARS εχουν μεσα τα cheerios????????

toure7
27-11-09, 15:40
Λοιπον βλακειες ελεγα.

Συστατικα:Δημητριακα ολικης αλεσης 77,8%(βρώμη 37,6%, Σιταρι 17,9%, Κριθάρι 13,3%, Ρύζι 6%, καλαμπόκι 3%, ζάχαρη(εξου και η ωραια γευση σε σχεση με τα κουακερ), μερικως ιμβερτοποιημενο σιρόπι καστανής ζάχαρης, άμυλο σίτου, αλάτι.



Ανα 30γρ με 125ml γαλα εχουμε
Ενεργεια:170kcal
Πρωτεινες: 6.9γρ
Υδατανθρακες: 28,5γρ(12,3 σακχαρα)
Λιπη: 3,2γρ(τα 1,4 κορεσμένα)
Φυτικες ινες: 2,1 γρ
Νατριο: 0,2gr

Βιταμινη C: 17,5mg
B1:0,4mg
B2:0,6mg
Νιασίνη:4,7mg
B6:0,5mg
Φολικο οξυ: 51mg
B12:0,75gr
Σίδηρος:3,6mg
Ασβεστιο:230mg

Καλαμποκι:πηγη 4 βιταμινων
Βρωμη: Πλουσια σε ασβεστιο
Ρυζι:Yψηλη περιεκτικοτητα σε σιδηρο
Σιταρι:Πλουσιο σε φυτικες ινες

Haris Pilton
27-11-09, 17:04
Δημιτριακο ειναι ή πολυσπορο; :P
Παντως κατι μου βρωμαει,μονο αμυλο απο πατατα δεν εχει...

Μια γενικη τακτικη τετοιων εταιριων ειναι,οτι τους επιστρεφεται και οτι εχει ληξει να τα αναμηγνειουν και να τα κανουν δημιτριακα και γαριδακια και να τους δινουν διαφορα τετοια σχηματα ωπος δαχτυλιδακια τα cheerios και τα γαριδακια οτινανε οπως και με τα μπισκοτα ψωμια συσκευασμενα κτλ...

Καλυτερη προτιμηση θα επρεπε να ειναι δημιτριακα με το φλοιο τους οσο λιγοτερο επεξεργασμενα οπως κουακερ και κελογκς,αν και για τα κελογκς εχω ακουσει δει και διαβασει διαφορα...πριν μερικα χρονια γινοντουσαν και πολλες διαμαρτυριες στο αμερικα για τα κελογκς γιατι κυριως χρησιμοποιουν μεταλαγμενο καλαμποκι κτλ,εδω στην ΕΡΤ3 ειχα δει δοκυμαντερ που εδηχνε εκτασεις γυρω απο το τσερνομπιλ φυτεμενες με μεταλαγμενο καλαμποκι,οι οποιες ανοικαν στην κελογκς...
Γενικα τρωμε πολλα σκ...τα πλεον οι πρωτοτυπες τροφες μη γενετικα τροποποιημενες εχουν χαθει,βγαινω οφ τοπικ αλλα τωρα τα θυμαμαι ενα-ενα,εδω στο λασιθι που θεωρηται οτι εχει απο τις καλυτερες πατατες στην κρητη,σε μια τυχαια ερευνα απο το πανεπιστιμιο κρητης βρηκαν οτι ο σπορος που χρησιμοποιουσαν ηταν γενετικα τροποποιημενος...
Εναλακτικα θα πρωτινα να τρωτε και κανα αλμυρο πρωινο οχι μονο δημιτριακα,γι'αλαγη!

toure7
27-11-09, 17:24
Δημιτριακο ειναι ή πολυσπορο; :P
Παντως κατι μου βρωμαει,μονο αμυλο απο πατατα δεν εχει...

Μια γενικη τακτικη τετοιων εταιριων ειναι,οτι τους επιστρεφεται και οτι εχει ληξει να τα αναμηγνειουν και να τα κανουν δημιτριακα και γαριδακια και να τους δινουν διαφορα τετοια σχηματα ωπος δαχτυλιδακια τα cheerios και τα γαριδακια οτινανε οπως και με τα μπισκοτα ψωμια συσκευασμενα κτλ...

Καλυτερη προτιμηση θα επρεπε να ειναι δημιτριακα με το φλοιο τους οσο λιγοτερο επεξεργασμενα οπως κουακερ και κελογκς,αν και για τα κελογκς εχω ακουσει δει και διαβασει διαφορα...πριν μερικα χρονια γινοντουσαν και πολλες διαμαρτυριες στο αμερικα για τα κελογκς γιατι κυριως χρησιμοποιουν μεταλαγμενο καλαμποκι κτλ,εδω στην ΕΡΤ3 ειχα δει δοκυμαντερ που εδηχνε εκτασεις γυρω απο το τσερνομπιλ φυτεμενες με μεταλαγμενο καλαμποκι,οι οποιες ανοικαν στην κελογκς...
Γενικα τρωμε πολλα σκ...τα πλεον οι πρωτοτυπες τροφες μη γενετικα τροποποιημενες εχουν χαθει,βγαινω οφ τοπικ αλλα τωρα τα θυμαμαι ενα-ενα,εδω στο λασιθι που θεωρηται οτι εχει απο τις καλυτερες πατατες στην κρητη,σε μια τυχαια ερευνα απο το πανεπιστιμιο κρητης βρηκαν οτι ο σπορος που χρησιμοποιουσαν ηταν γενετικα τροποποιημενος...
Εναλακτικα θα πρωτινα να τρωτε και κανα αλμυρο πρωινο οχι μονο δημιτριακα,γι'αλαγη!


Το οτι ειναι ολικης αλεσης σημαινει οτι εχουν δεχτει λιγοτερη επεξεργασια. Το θεμα ειναι οτι εχουν και ζαχαρη και γι'αυτο εχουν ωραιοτερη γευση απο τα quaker. Σε σχεση με τα quaker παντως εχουν πολλες περισσοτερες βιταμινες αφου εχουν και ρυζι και καλαμποκι κ.τ.λ

AVSS
27-11-09, 20:14
σε αυτα η βρωμη ειναι μονο 37% αρα μην τα συγκρινεις με τις νιφαδες βρωμης,ειναι κατι τελειως διαφορετικο

deluxe
27-11-09, 20:20
Παιδια εγω τρωω αυτα με την straciatella. Απλα απιστευτα!

FoTiS3
27-11-09, 20:36
οποιος ειναι στον ογκο αυτο τον καιρο δεν ειναι και τοσο τραγικο να τρωει cheerios....

sctp
27-11-09, 20:46
οποιος ειναι στον ογκο αυτο τον καιρο δεν ειναι και τοσο τραγικο να τρωει cheerios....

+1 ,απλα αντι να τρως ζαχαρη και γλυκοζη,θα μπορουσες σταφιδες η κατι αλλο αποξηραμενο που ειναι τιγκα στα αντιοξειδωτικα :thumbup: αλλα δε χαθηκε ο κοσμος!

KATERINI 144
28-11-09, 11:51
βαλτε τη βρωμη στο μπολ ριξτε και μιση χουφτα δημητριακα ολικης χωρις ζαχαρι, λιγο γαλα ( και για γευση), πρωτεινη, νερακι, και τρωγετε μια χαρα,
επομενο ειναι αν τρως βρωμη με νερο να ειναι αηδία και δεν υπαρχει λογος να το κανεις, δεν παμε για μρ ολυμπια...............

psv
29-11-09, 18:16
Εγω τρωω μουσλι γιατι απλα ειναι απαιχτο.Δηλαδη μου αρεσει πιο πολυ κι απ'τα cheerios...Και ειναι οκ τα διατροφικα του στοιχεια.

Αλλα και η βρωμη μου αρεσει με 30γρ μελι απο πανω ειναι πολυ ωραιο πρωινο.Τωρα αν την ετρωγα για χρονια δεν ξερω...

alkispanorama
08-12-09, 01:00
παιδια εγω τρωωω cheerios αντι για κουακερ εδω και ενα χρονο και δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με τα αποτελεσματα στο σωμα μου... αρκει βεβαια να τηρεις σωστα την διατροφη της υπολοιπης μερας... τα cheerios εχουν ικανοποιητικα θρεπτικα συστατικα και ειναι γευστικοτατα... τα κουακερ τα ειχα σιχαθει... παντως με 2 μεγαλες κουταλιες μελι στο κουακερ μαζι με γαλα κατι αλλαζει αλλα και παλι...

gj
08-12-09, 01:24
whey σοκολατα, quaker, γαλα,μπανανα , 4 ασπραδια...ολα στο μουλτι... βουαλα...
τεζα πρωινο...και γευστικο. η σοκολατα με τν μπανανα κανουν γαμω τους συνδιασμους :thumbup: τα αλλα απλα υπαρχουν ... δεν τα νοιωθεις. Την ζαχαρη εγω προσοπικα θελω να την αποφευγω οποτε δεν θα τα προτιμουσα

thegravijia
08-12-09, 01:30
whey σοκολατα, quaker, γαλα,μπανανα , 4 ασπραδια...ολα στο μουλτι... βουαλα...
τεζα πρωινο...και γευστικο. η σοκολατα με τν μπανανα κανουν γαμω τους συνδιασμους :thumbup: τα αλλα απλα υπαρχουν ... δεν τα νοιωθεις. Την ζαχαρη εγω προσοπικα θελω να την αποφευγω οποτε δεν θα τα προτιμουσα
αφου πινεις whey τα ασπραδια τι τα θες?

gj
08-12-09, 01:36
αφου πινεις whey τα ασπραδια τι τα θες?
Θελω γενικα να παιρνω αυτα που θελω απο τροφες και οχι απο συμπληρωματα. Απλα οπως ειπα και πιο πανω μια φορα το εκανα αυτο να φαω 10 ασπραδια και δεν εχω σκοπονα το ξανακανω. Παλια τα εβραζα 1 κατσαρολα καθε πρωι αλλα το σιχαθηκα. ετσι βαζω 3-4 και συμπληρωνω τα υπολοιπα πρωτεινη. Παιρνει και γευση ο ζωμος απο την whey

egw
08-12-09, 03:53
Εγώ μέσα από εδώ έμαθα για την βρώμη και διάβαζα αυτά που λέτε οι πιο πολλοί και φοβόμουν ότι πρέπει να είναι εξαιρέτικα άθλια η γεύση της αλλά δοκίμασα και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την γεύση της,με γαλατάκι μαζί μια χαρά είναι κάθε πρωί(βέβαια δεν είναι νόστιμη σαν τα fitness που έτρωγα πριν που έιχανε και την ζαχαρούλα τους όπως όλα τα δημητριακά του εμπορίου,αλλά τρώγεται χωρίς καμιά δυσκολία).

flinstone
08-12-09, 08:28
μαγκες βαλτε και λιγο κανελα και θα με θυμιθητε. ριχτε και το μηλαρακι σας μεσα βαλτε τα στα μικροκυματα ολα μαζι και μετα θαπανε περιπατο τα αλλα δημητριακα:turtle::turtle: