PDA

Επιστροφή στο Forum : σωματικο λυπος και ιδανικο βαρος



gymnas
30-11-09, 15:38
παιδια θα ηθελα να μαθω αν ξερετε πως υπολογιζουμε το ιδανικο βαρος για το σωμα μας και πως υπολογιζουμε τα ποσοστα λιπους που εχουμε στο σωμα μασ :unsure:

υπαρχει καπια εφαρμογη σε κανενα σιτε ?

ευχαριστω!!!:green:

NASSER
30-11-09, 22:29
Το ιδανικο βαρος ειναι να εχεις μεχρι +2 κιλα απο αυτο που αντιστοιχει στο υψος σου. Δηλαδη αν εισαι 1.78 να εισαι και 80 κιλα. Απο την αλλη υπαρχουν και εξαιρεσεις αν εισαι βαρυκοκκαλος ή εχεις μη συνηθισμενο καλουπι.

baskos
03-01-10, 12:03
Απο την αλλη υπαρχουν και εξαιρεσεις αν εισαι βαρυκοκκαλος ή εχεις μη συνηθισμενο καλουπι.

αυτο υπαρχει τροπος να το διαπιστωσουμε?

NASSER
03-01-10, 13:49
Εδω μονο μετον καθρεφτη μπορουμε να το καταλαβουμε. Ενα φιτ σωμα αν ειναι αρκετα δυσαναλογο ή τη ζυγαρια δειχνει 2-3 κιλα βαρυτερο τοτε ισχυει ενα απο τα δυο πιο πανω ή και τα δυο.

platstan
10-05-10, 01:35
δηλαδη ρε παιδια εγω που ειμαι 1.74 και ειμαι 84 κιλα δεν εχω το ιδανικο βαρος??
παντως εχω αρκετο μυικο ιστο δεν παιζει ρολο αυτο?? σε ενα τεστ που εκανα στο νετ με βρηκε υπερβαρο θα ηταν καλυτερα να κατεβω κατω απο 80 κιλα??

tassos87
16-05-10, 14:57
platstan θεωρητικά είσαι υπέρβαρος με βάση τον μέσο άνθρωπο, βέβαια οι αριθμοί λένε ψέματα αρκετές φορές. Αν είσαι γυμνασμένος τότε καθόλου υπέρβαρος δεν είσαι. Εσύ στο καθρέπτη σου τι βλέπεις?

Machiavelli
16-05-10, 15:05
Κάνε εξετάσεις αίματος, αν είναι όλα καλά, πήγαινε δες και τον καθρέφτη σου, αν σου αρέσεις, έχεις το ιδανικό βάρος.

Manos27
16-05-10, 21:04
φιλε gymnas ο τυπος για να υπολογισεις το ιδανικο σου βαρος ειναι
Αντρες 22.7/υψος στη δευτερα (υψος σε μετρα)
Γυναικες 22.4/υψος στη δευτερα
Και στις δυο περιπτωσεις μια αποκλιση συν/πλυν 3 κιλα ειναι καλη. Βεβαια αυτος ο τυπος ειναι σχεδον αχρηστος κατ εμε σε μυωδης αθλητες,αλλα αυτο που μετραει σε τελικη αναλυση ειναι η εικονα σου στον καθρεπτη οπως προαναφερθηκε.