PDA

Επιστροφή στο Forum : αδρανεις μυικες ινες



Hercules
02-12-09, 02:22
παιδια ξερετε καποιον τροπο να ενεργοποιησω καποιες αδρανεις μυικες ινες?για παραδειγμα το πανω και εσωτερικο(κατω απ το λαιμο)του στηθους μου δεν αναπτυσεται σχεδον καθολου.τι να κανω?να αλλαξω τελειως ασκησεις?να κανω περισσοτερε επαναληψεις?

thegravijia
02-12-09, 02:27
παιδια ξερετε καποιον τροπο να ενεργοποιησω καποιες αδρανεις μυικες ινες?για παραδειγμα το πανω και εσωτερικο(κατω απ το λαιμο)του στηθους μου δεν αναπτυσεται σχεδον καθολου.τι να κανω?να αλλαξω τελειως ασκησεις?να κανω περισσοτερε επαναληψεις?
να αυξησεις το βαρος σου -
να αυξησεις τα κιλα που παιζεις στις βασικες-
να κανεις υπομονη -
ηδη κανεις πολλα λαθη - διαβασε - διορθωσετα -
κανε κυριως βασικες ασκησεις-
δεν μου ρχεται κατι αλλο-

klidaras1
02-12-09, 02:37
Κανε επικληνείς πιέσεις πάγκου σχέδον πιέσεις όμων 75 μοίρες περίπου και θα τις πιάσεις.

Hercules
02-12-09, 02:39
να αυξησεις το βαρος σου -
να αυξησεις τα κιλα που παιζεις στις βασικες-
να κανεις υπομονη -
ηδη κανεις πολλα λαθη - διαβασε - διορθωσετα -
κανε κυριως βασικες ασκησεις-
δεν μου ρχεται κατι αλλο-

χωρις παρεξηγηση αλλα αυτα που μου λες δεν ειναι κατι εξαιρετικο.αυτα τα χρονια που γυμναζομαι εχω βαλει αρκετα εως πολλα κιλα,αλλα καποια σημεια δεν παιρνουν με τιποτα..οπως το στηθος που ειπα καθως και οι πισω πλευρα των ωμων.καποιος εμπειροτερος αν μπορεσει να βοηθησει ως προς ποιες ασκησεις να δοκιμασω για τα 2 αυτα σημεια(αν πρεπει να να αλλαξω την κλιση στον επικληνη,αν πρεπει να δοκιμασω ποιο κλιστη λαβη για οπισθολαιμιες πιεσεις ωμων,αν πρεπει να δοκιμασω ποιο αργες επαναληψεις κτλ..)η οτιδηποτε αλλο που θα μπορουσε να βοηθησει θα ημουν υποχρεος

Hercules
02-12-09, 02:42
Κανε επικληνείς πιέσεις πάγκου σχέδον πιέσεις όμων 75 μοίρες περίπου και θα τις πιάσεις.

αυτο οντως εχει καποια λογικη φιλε,το ειχα σκεφτει και εγω αλλα δε το χα εφαρμοσει.να σαι καλα

The Rock
02-12-09, 03:27
Εγώ θα έλεγα να παίξεις κάποια μορφή του συστήματος Rest-Pause. Να μάθεις να παίζεις και με την Μυική σύνδεση. Δλδ μυαλού-μυών,προσωπικά βοηθήθηκα πάρα πολύ όταν το έμαθα αυτό .

-beba-
02-12-09, 10:36
Εγώ θα έλεγα να παίξεις κάποια μορφή του συστήματος Rest-Pause. Να μάθεις να παίζεις και με την Μυική σύνδεση. Δλδ μυαλού-μυών,προσωπικά βοηθήθηκα πάρα πολύ όταν το έμαθα αυτό .

Πως το μαθαίνεις δηλαδή αυτό?

Hercules
02-12-09, 13:55
Εγώ θα έλεγα να παίξεις κάποια μορφή του συστήματος Rest-Pause. Να μάθεις να παίζεις και με την Μυική σύνδεση. Δλδ μυαλού-μυών,προσωπικά βοηθήθηκα πάρα πολύ όταν το έμαθα αυτό .
rest pause ελευθερο η με ζητουμενες επαναληψεις? rock αυτο που λες μυικη συνδεση ειναι οταν κανεις μια ασκηση οτι σκεφτεσαι και το σημειο το οποιο δουλευεις?δωσε κανα τιπ επ αυτου,πως θα το πετυχω?

The Rock
02-12-09, 14:11
rest pause ελευθερο η με ζητουμενες επαναληψεις? rock αυτο που λες μυικη συνδεση ειναι οταν κανεις μια ασκηση οτι σκεφτεσαι και το σημειο το οποιο δουλευεις?δωσε κανα τιπ επ αυτου,πως θα το πετυχω?
Δεν θέλω να το παίξω ξερόλας απλά σε μένα δουλεύει. Πως λειτουργεί ? Αρχικά να πω ότι μελέτησα ανατομία του μυοσκελετικού συστήματος και έμαθα πως και γτ λειτουργεί η κάθε ασκήσεις που κάνουμε για την κάθε μυιΚή ομάδα.
Το τιπ που μπορώ να δώσω είναι απόλυτη συγκέντρωση . Μην "παίζετε" στον όγκο με πάρα πολλά κιλά παίξτε με τόσα ώστε να δουλεύει στο 100% ο μυς που εξασκείται,σε σημείο που να εξαντλείτε όλες τις μυικές ίνες και πάντα με μέτρια ταχύτητα και να νιώθετε κάθε μα κάθε μια επανάληψη που κάνετε.Και στην γράμμωση ισχύει αυτό ,να νιώθετε κάθε επανάληψη.

Κοίτα Ηρακλή στο Rest-Pause έχω διαβάσει διάφορες εκδοχές ,αυτή που μου άρεσε περισσότερο είναι είναι πχ στις πιέσεις πάγκου όταν κατεβάζεις την μπάρα λίγο πριν ακουμπήσει το στήθος κάμνεις παύση με ΣΥΝΕΧΩΣ παρατεταμένο το στήθος για 3-5 δευτερόλεπτα,και σπρώχνεις μεε μέτρια προς αργή ταχύτητα με την σύσπαση του στήθους. ΜΗν παίζει πολλά κιλά. Δλδ παίζεις με 50 πχ στον πάγκο πάιξε με 30 και δοκίμασε αυτό. Νιώθε μια προς μια την κάθε επανάληψη και στην πίεση προς τα πάνω θα πιέζεις με το 100% σου. Είνα ιτέρμα εξανλτητικό.
Μπέμπα και Ηρακλή καταλάβατε ?

Υ.Γ. Ηρακλή αν θες να το κάνεις πιο εξαντλητικό "φτάσε" την μπάρα στο ανέβασμα μέχρι εκει που θα αναλάβουν τα τρικέφαλα.Μην το φτάσεις το σημείο έχει το σαν όριο .Απομόνωσε το στήθος όσο περισσότερο γίνεται.

Hercules
02-12-09, 18:18
Δεν θέλω να το παίξω ξερόλας απλά σε μένα δουλεύει. Πως λειτουργεί ? Αρχικά να πω ότι μελέτησα ανατομία του μυοσκελετικού συστήματος και έμαθα πως και γτ λειτουργεί η κάθε ασκήσεις που κάνουμε για την κάθε μυιΚή ομάδα.
Το τιπ που μπορώ να δώσω είναι απόλυτη συγκέντρωση . Μην "παίζετε" στον όγκο με πάρα πολλά κιλά παίξτε με τόσα ώστε να δουλεύει στο 100% ο μυς που εξασκείται,σε σημείο που να εξαντλείτε όλες τις μυικές ίνες και πάντα με μέτρια ταχύτητα και να νιώθετε κάθε μα κάθε μια επανάληψη που κάνετε.Και στην γράμμωση ισχύει αυτό ,να νιώθετε κάθε επανάληψη.

Κοίτα Ηρακλή στο Rest-Pause έχω διαβάσει διάφορες εκδοχές ,αυτή που μου άρεσε περισσότερο είναι είναι πχ στις πιέσεις πάγκου όταν κατεβάζεις την μπάρα λίγο πριν ακουμπήσει το στήθος κάμνεις παύση με ΣΥΝΕΧΩΣ παρατεταμένο το στήθος για 3-5 δευτερόλεπτα,και σπρώχνεις μεε μέτρια προς αργή ταχύτητα με την σύσπαση του στήθους. ΜΗν παίζει πολλά κιλά. Δλδ παίζεις με 50 πχ στον πάγκο πάιξε με 30 και δοκίμασε αυτό. Νιώθε μια προς μια την κάθε επανάληψη και στην πίεση προς τα πάνω θα πιέζεις με το 100% σου. Είνα ιτέρμα εξανλτητικό.
Μπέμπα και Ηρακλή καταλάβατε ?

Υ.Γ. Ηρακλή αν θες να το κάνεις πιο εξαντλητικό "φτάσε" την μπάρα στο ανέβασμα μέχρι εκει που θα αναλάβουν τα τρικέφαλα.Μην το φτάσεις το σημείο έχει το σαν όριο .Απομόνωσε το στήθος όσο περισσότερο γίνεται.

πραγματικα πολυ χρησιμα αυτα που εγραψες αδερφε,θα τα εφαρμοσω γιατι δεν εχω δοκιμασει αναλογα πραγματα.ποσες επαναληψεις προτεινεις να παιζω?εκανα 100 κιλα στον παγκο για 3-4 επαναλ. ,να βαζω 80 κιλα και να κανω 10-12 επαναλ?

thegravijia
02-12-09, 19:31
πραγματικα πολυ χρησιμα αυτα που εγραψες αδερφε,θα τα εφαρμοσω γιατι δεν εχω δοκιμασει αναλογα πραγματα.ποσες επαναληψεις προτεινεις να παιζω?εκανα 100 κιλα στον παγκο για 3-4 επαναλ. ,να βαζω 80 κιλα και να κανω 10-12 επαναλ?


γιατι αν πηγαινες για 12 χωρις να κανεις το κολπο του μιλος..αυτο που προτεινει ο ροκ δηλαδη ποσες επαναληψεις θα βγαζες ? αφου λες οτι πας 100κ για 3-4.

2 λογια για αυτο που προτεινει ο ροκ / το εχεις βγαλει ο μιλος θελοντας να προωθησει τα giants set και λεει ...κανεις γιγαντοσετ με πολυ λιγα κιλα σε καθε ασκηση ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑς μονο τον μυ..οχι τενοντες - ουτε με ταχυτητα τιποτα..αργη επαναληψη μονο χρησιμοποιωντας τον μυ...

ΓΝωμη μου γι Αυτο ..για γιγαντοσετ καλο ειναι για κανονικη προπονηση μονο μυικη μαζα θα χασεις ετσι...
τι νομιζετε οτι θα κανει ο μυς αν πχ κανεις 100κιλα παγκο και μετα πεσεις στα 50...
παει η μυικη μαζα...

2ον συνδεση μυ με νου ΠΑΝΤΑ πρεπει να κανετε σε οποιοδηποτε προγραμμα - εννοητε αυτο..

3ον ...η μυικη μαζα δεν αυξανεται κανοντας φαντεζει ασκησεις οπως κρος οβερ απο κατω προς τα πανω (δεν ξερω καν πως λεγεται) η πιεσεις με 79μοιρες γωνια..

αυξανεται κανοντας βασικες ασκησεις - αυξανοντας τα κιλα που παιζεις και παραλληλα αυξηση σωματικου βαρους...

γνωμες μου ...

υγ το rest pause ειναι πολυ καλο

Hercules
03-12-09, 01:46
γιατι αν πηγαινες για 12 χωρις να κανεις το κολπο του μιλος..αυτο που προτεινει ο ροκ δηλαδη ποσες επαναληψεις θα βγαζες ? αφου λες οτι πας 100κ για 3-4.

2 λογια για αυτο που προτεινει ο ροκ / το εχεις βγαλει ο μιλος θελοντας να προωθησει τα giants set και λεει ...κανεις γιγαντοσετ με πολυ λιγα κιλα σε καθε ασκηση ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑς μονο τον μυ..οχι τενοντες - ουτε με ταχυτητα τιποτα..αργη επαναληψη μονο χρησιμοποιωντας τον μυ...

ΓΝωμη μου γι Αυτο ..για γιγαντοσετ καλο ειναι για κανονικη προπονηση μονο μυικη μαζα θα χασεις ετσι...
τι νομιζετε οτι θα κανει ο μυς αν πχ κανεις 100κιλα παγκο και μετα πεσεις στα 50...
παει η μυικη μαζα...

2ον συνδεση μυ με νου ΠΑΝΤΑ πρεπει να κανετε σε οποιοδηποτε προγραμμα - εννοητε αυτο..

3ον ...η μυικη μαζα δεν αυξανεται κανοντας φαντεζει ασκησεις οπως κρος οβερ απο κατω προς τα πανω (δεν ξερω καν πως λεγεται) η πιεσεις με 79μοιρες γωνια..

αυξανεται κανοντας βασικες ασκησεις - αυξανοντας τα κιλα που παιζεις και παραλληλα αυξηση σωματικου βαρους...

γνωμες μου ...

υγ το rest pause ειναι πολυ καλο
μαλιστα,κατανοητα ολα που λες και εχουν καποια λογικη.το μονο που δεν καταλαβα ειναι αυτο στην αρχη που με ρωτας αν θα εβγαζα 12 επαναλ.δεν το πιασα. και καμια ασκηση για το γεμισμα της πλατης?

thegravijia
03-12-09, 01:54
πραγματικα πολυ χρησιμα αυτα που εγραψες αδερφε,θα τα εφαρμοσω γιατι δεν εχω δοκιμασει αναλογα πραγματα.ποσες επαναληψεις προτεινεις να παιζω?εκανα 100 κιλα στον παγκο για 3-4 επαναλ. ,να βαζω 80 κιλα και να κανω 10-12 επαναλ?
κανεις 100κιλα για 3-4

για να κανεις 12επαν ποσα κιλα θα βαλεις? κοντα 80λογικα...

αρα ητε κανεις το κολπο που προτεινει ο ροκ ητε οχι το ιδιο ειναι ...

Για να κανεις το κολπο που λεει ο ροκ βαλε πιο λιγα αν και για να το κανεις σωστα πρεπει να στο δειξει καποιος..

The Rock
03-12-09, 02:19
Ηρακλή με 100 κιλά το στήθος σου θα είχε ήδη εκραγεί.
Άρα όπως βλέπεις :green:
Μην φοβάσαι να κατεβάσεις τα κιλά δεν είναι ντροπή :green:
Παίξε με 50-60 Θυμίσου τα βασικά τιπς:
-Απόλυτη αυτοσυγκέντρωση,κομμένα τα χαιρετούρια
-Σωστή αναπνοή και συγχρονισμένη με την κίνηση
-Αργή ταχύτητα και να νιώθεις να εξαντλούνται οι μυικές σου ίνες ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ (στην "ανάπαυση" λίγο πριν αγγίξεις στήθος,παύση 3-5 δευτερολέπτων)
-ΤΟ στήθος ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ χωρίς όμως να σηκώνεται η σπονδυλική από τον πάγκο -προσοχή εδώ
-Προσπάθησε να απομονώσεις το στήθος ΟΣΟ περισσότερο γίνεται,μην σε νοιάζουν τα κιλά το ξαναλέω για 2η φορά,ανοιχτοί οι αγκώνες σε ορθή γωνία,όριο το σημείο που αναλαμβάνουν δράση η τρικέφαλοι,λίγο πριν θα σταματάς.
-Ανεβάζεις και κατεβάζεις την μπάρα,με την σύσπαση του στήθους όχι με τα κιλά,το να αναλαμβάνουν και άλλες μυικές για να σε κάνουν χαρούμενο που σηκώνεις τόσα δεν είναι ο στόχος μας. οχι τρικέφαλοι,όχι πάνω φτερά,όχι ώμοι-->απομόνωση και πίεση σε κάθε μια επανάληψη στο 100%

(10αρες επαναλήψεις είναι αρκετές)

Υ.Γ. 1)Με τον Τεραβία συμφωνώ σε όλα εκτός της αγάπης του για τα πολλά κιλά:green:
2)Έκτός του λατρεμένου μου Μίλος(:green:) και ο Charles Poliquin παίζει το σύστημα αυτό

Hercules
03-12-09, 02:54
Ηρακλή με 100 κιλά το στήθος σου θα είχε ήδη εκραγεί.
Άρα όπως βλέπεις :green:
Μην φοβάσαι να κατεβάσεις τα κιλά δεν είναι ντροπή :green:
Παίξε με 50-60 Θυμίσου τα βασικά τιπς:
-Απόλυτη αυτοσυγκέντρωση,κομμένα τα χαιρετούρια
-Σωστή αναπνοή και συγχρονισμένη με την κίνηση
-Αργή ταχύτητα και να νιώθεις να εξαντλούνται οι μυικές σου ίνες ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ (στην "ανάπαυση" λίγο πριν αγγίξεις στήθος,παύση 3-5 δευτερολέπτων)
-ΤΟ στήθος ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΟ χωρίς όμως να σηκώνεται η σπονδυλική από τον πάγκο -προσοχή εδώ
-Προσπάθησε να απομονώσεις το στήθος ΟΣΟ περισσότερο γίνεται,μην σε νοιάζουν τα κιλά το ξαναλέω για 2η φορά,ανοιχτοί οι αγκώνες σε ορθή γωνία,όριο το σημείο που αναλαμβάνουν δράση η τρικέφαλοι,λίγο πριν θα σταματάς.
-Ανεβάζεις και κατεβάζεις την μπάρα,με την σύσπαση του στήθους όχι με τα κιλά,το να αναλαμβάνουν και άλλες μυικές για να σε κάνουν χαρούμενο που σηκώνεις τόσα δεν είναι ο στόχος μας. οχι τρικέφαλοι,όχι πάνω φτερά,όχι ώμοι-->απομόνωση και πίεση σε κάθε μια επανάληψη στο 100%

(10αρες επαναλήψεις είναι αρκετές)

Υ.Γ. 1)Με τον Τεραβία συμφωνώ σε όλα εκτός της αγάπης του για τα πολλά κιλά:green:
2)Έκτός του λατρεμένου μου Μίλος(:green:) και ο Charles Poliquin παίζει το σύστημα αυτό
ευχαριστω πολυ αδερφε για τις συμβουλες.οσο να ναι εχουν μεγαλη βαρυτητα να τις ακους απο εναν επαγγελματια οπως εισαι εσυ.δηλαδη μονο 60 κιλα?μαλιστα..θα ειναι κατι το διαφορετικο.βασικα και εγω φοβομουν αυτο που λεει ο κρις ντιμ απο πανω,οτι αμα δε φορτωνουμε πολλα κιλα τοτε χανεται ο μυικος ογκος. και καμια προταση για γεμισμα στην πλατη ?

The Rock
03-12-09, 03:03
Ευχαριστώ πολύ με τιμάς αλλά επαγγελματίας δεν είμαι :green: Ευελπιστώ κάποια στιγμή στο μέλλον .
Απλά είμαι διαβασμένος :green:
Μην κοιτάς τα κιλά δεν λένε κάτι ....
Καλά δεν ξέρω τι λέει ο Ντιμ και που το διάβασε αυτό :green: ( Ο Τεραβίγιας θα μας φάει :green:)

Όταν λες γέμισμα μιλάς για ρομβοειδείς <Μικρούς μεγάλους ? Η και μέσα σε αυτούς το τρίο ? (ελλάσων-μείζων-υποκάνθιος)

Hercules
03-12-09, 10:33
Ευχαριστώ πολύ με τιμάς αλλά επαγγελματίας δεν είμαι :green: Ευελπιστώ κάποια στιγμή στο μέλλον .
Απλά είμαι διαβασμένος :green:
Μην κοιτάς τα κιλά δεν λένε κάτι ....
Καλά δεν ξέρω τι λέει ο Ντιμ και που το διάβασε αυτό :green: ( Ο Τεραβίγιας θα μας φάει :green:)

Όταν λες γέμισμα μιλάς για ρομβοειδείς <Μικρούς μεγάλους ? Η και μέσα σε αυτούς το τρίο ? (ελλάσων-μείζων-υποκάνθιος)

χαχα ,ειδα τη φωτο που εχεις και νομιζα οτι ησουν κανενας επαγγελματιας bbερ απ το Αργοστολι,τωρα που το ξαναβλεπω ο gustavo badell ειναι??μια χαρα διαβασμενος εισαι παντως. για πλατη εννοω το τριο..

-beba-
03-12-09, 10:55
Rock είσαι πάρα πολύ κατατοπιστικός. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι βάζω πάρα πολύ ένταση στους τραπεζοειδής.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όταν κάνω πλάτη να πηγαίνει όλη η ένταση στους τραπεζοειδής και η πλάτη να μένει στάσιμη. Ασε που έχουν μεγαλώσει πολύ οι τραπεζοειδής και δεν είναι ωραίο αυτό σε γυναίκα.
Από χτές το απόγεμα λοιπόν ξεκίνησα και έκανα πλάτη χωρίς να βάλω ένταση στους τραπεζοειδής. Εκανα οπισθολαίμιες στην τροχαλία (λίγα κιλά) και συγκέντρωνα την σκέψη μου στους μύες τις πλάτης.
Επίσης έκανα σκυφτή κωπηλασία εναλλάξ με το ένα πόδι στον πάγκο και ξανά συγκεντρωνόμουνα στους μύες τις πλάτης.
Ομολογώ πως χτές τα κατάφερα να μην βάλω ένταση στους τραπεζοειδής για πρώτη φορά ίσως.

The Rock
03-12-09, 16:13
Ηρακλή ,τώρα θα σε μαλώσω, όχι και ο Baddell τέτοιο κορμί :green: Για ψάχτο λίγο :green:
Αν θες δοκίμασε κωπηλατική είτε σε μπάρα είτε σε Σμιθ κανονική λαβή όχι ανάποδη(δλδ τα δάχτυλα να κοιτάνε κανονικά κάτω και ΟΧΙ πάνω) . Είναι πολύ σημαντικό να έχετε ελεγχόμενη κίνηση της κάθε επανάληψης και με μέτρια ταχύτητα πάντα νιώθοντας την ΚΑΘΕ μια επανάληψη,να νιώσετε τις μυικές ίνες να "καίνε" . Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Μπέμπα μου με τιμάς και συ εξίσου και σε ευχαριστώ :green:
Να πω ότι οι τραπεζοειδείς μύες δεν χρειάζονται πολύπλοκες ασκήσεις και από πολές γωνίες και δεν χρειάζονται πολλά κιλά πιστεύω.

2 το πολύ ασκήσεις θεωρώ ότι είναι αρκετές για τραπς γτ η πλάτη έχει πολλούς μύες και όποια άσκηση και να κάνεις δεν μπορείς να απομονώσεις κάποια μυική ομάδα της πλάτης αποκλειστικά γτ πολύ απλά λειτουργούν και άλλοι μύες συνεργαστικά.
Για όγκο αλλά δεν χρειάζεται τρελά κιλά ,μυική σύνδεση και μόνο κάνε τα γνωστά shrugs είτε με αλτήρες είτε με μπάρα Η Κάμψεις με μπάρα σε μπροστινή όρθια στάση(ανυψώσεις μέχρι το ύψος του λαιμού δλδ και καλή και σε περίοδο γράμμωσης)
Για γράμμωση μου αρέσει αρκετά η Κωπηλατική υψηλή με V κλειστή λαβή.

Κοίτα εγώ έχω ασκήσεις για κάθε μυ που εξασκώ πχ. για πλάτη έχω για άνω ίνες φτερών και συνολικό άνοιγμα + Ρομβοειδείς μεγάλους κατά βάση την κλασσική τροχαλία εμπροσθολαίμια,για χαμηλές ίνες φτερών χαμηλή κωπηλατική σε μηχανημα με μια μικρή παραλλαγή στην κίνηση,για γέμισμα το 3 που αναφέρθηκε παραπάνω και λίγο ρομβοειδείς μικρούς Ντορσάλ(μηχάνημα) και κάποιες ακόμα ...
Θέλω να πω ότι έτσι παίζω εγώ.

Ένα τιπ για την τροχαλία εμπρός ,που ισχύει και το χει πει και ο Milos αλλά και ο Munzer :
-Wide grip ,wide lats = Ανοιχτή λαβή,ανοιχτά φτερά

GEORGEXX1
03-12-09, 18:26
Nα πω και εγω τη μου συνεβει.
καποτε ειχα φτασει να δουλευω στηθος με 104 κιλα και τρελαθηκα!!! Οταν καποια στιγμη κολισα για ενα μηνα στα ιδια κιλα και παραπονεθικα σε εναν φιλο αυτος με εκραξε, και μου ειπε αν μπορω να κανω 70 κιλα 3χ20 αυτο που ειπε ο ROCK. Ε λοιπον το καψιμο και τοπρυξιμο ειταν αλο πραμα, ασε που δεν μπορεσα ποτε να βγαλω 3χ20. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ηεντασει και οχι τοσο τα κιλα ειναι που κανουν την διαφορα.

thegravijia
03-12-09, 20:14
ρε ροκ δηλ τι θες να πεις? οτι οσο πιο πολυ πρηξιμο τοσο πιο πολυ μυικη αναπτυξη ...?? και μου παρασειρεις και τους αλλους....:)

The Rock
03-12-09, 23:52
ρε ροκ δηλ τι θες να πεις? οτι οσο πιο πολυ πρηξιμο τοσο πιο πολυ μυικη αναπτυξη ...?? και μου παρασειρεις και τους αλλους....:)
Έχεις δίκιο !!!! Ζητώ συγνώμη για το λάθος μου :green:
Είμαι αδιάβαστος :green:

thegravijia
04-12-09, 00:30
Έχεις δίκιο !!!! Ζητώ συγνώμη για το λάθος μου :green:
Είμαι αδιάβαστος :green:
οχι την γνωμη σου θελω... σοβαρα τωρα..

The Rock
04-12-09, 00:40
οχι την γνωμη σου θελω... σοβαρα τωρα..
Όσο μεγαλύτερη ένταση ,μυική σύνδεση και πλήρη εξάντληση μυικών ινών = ανάπτυξη με διαφορά :green:
Δεν παίζουν ρόλο τα κιλά . Κανένα απολύτως.
Το θέμα είναι να αδειάσει το γλυκογόνο όλως των μυικών ινών που εξασκείς. Είτε είσαι σε όγκο είτε σε γράμμωση. Προς και προς παίζουν τρελά κιλά ,έχεις δει όλους αυτούς να περνάνε στο Ολύμπια ή να είναι τοπ ? Η προπονητική παιδεία κα ιοι διατροφικέ γνώσεις κάνουν την διαφορά .
1 ή 2 ήταν οι προς που ανέλαβε ο Μίλος και ο κάθε μίλος(πχ Ο Γκλας) και τους έφτασε πολύ ψηλότερα . Σίγουρα τους έκαναν πράγματα που ήδη δεν τα κάνανε. Και σίγουρα δεν είναι τα πολλά κιλά. Τόσα κιλά ώστε να εξαντλούντε οι μυικές ίνες και να αποτελούν ερέθισμα για ανάπτυξη.

thegravijia
04-12-09, 00:48
Όσο μεγαλύτερη ένταση ,μυική σύνδεση και πλήρη εξάντληση μυικών ινών = ανάπτυξη με διαφορά :green:
Δεν παίζουν ρόλο τα κιλά . Κανένα απολύτως.
Το θέμα είναι να αδειάσει το γλυκογόνο όλως των μυικών ινών που εξασκείς. Είτε είσαι σε όγκο είτε σε γράμμωση. Προς και προς παίζουν τρελά κιλά ,έχεις δει όλους αυτούς να περνάνε στο Ολύμπια ή να είναι τοπ ? Η προπονητική παιδεία κα ιοι διατροφικέ γνώσεις κάνουν την διαφορά .
1 ή 2 ήταν οι προς που ανέλαβε ο Μίλος και ο κάθε μίλος(πχ Ο Γκλας) και τους έφτασε πολύ ψηλότερα . Σίγουρα τους έκαναν πράγματα που ήδη δεν τα κάνανε. Και σίγουρα δεν είναι τα πολλά κιλά. Τόσα κιλά ώστε να εξαντλούντε οι μυικές ίνες και να αποτελούν ερέθισμα για ανάπτυξη.

ολο το γλυκογονο ουτε οι μαραθωνοδρομοι δεν το αδειαζουν.

ένταση =ποσοστο με το οποιο παιζεις τα κιλα.δηλ στο 100% της εντασης ισουται με την επαναληψη με μαξ κιλα
τι εννοεις δεν σε πιανω .δηλ ποση ενταση πρεπει ?


μυική σύνδεση= χαιρω πολυ - εννοητε πρεπει να το κανεις αυτο.


πλήρη εξάντληση μυικών ινών= εισαι σιγουρος ? αμα ειναι τοτε να καθομαστε στο γυμναστηριο 3-4 ωρες και να χτυπιομαστε με οτι οργανο υπαρχει .και τοτε ναι θα εξαντλησουμε καθε μυικη ινα.

the_big_litho
04-12-09, 00:54
Θα με τρελανετε και οι 2..... Και οι 2 δικιο εχετε σ αυτα που λετε, ολη η ιστορια στηριζεται στην μυικη εξαντληση/λιωσιμο/πρηξιμο/faint/καψιμο/πειτε οπως θελετε... Τωρα ο τροπος διαφερει αναλιγα των παραμετρων(κυριως προπονητικης εμπειριας), αν θα κανεις super set, dropset, triset, 8αρες, 12αρες κτλ.

Απλα ολο το θεμα του φιλου εχει λαθος τιτλο, δεν ειναι αδρανης μυικες αυτες που αναφερεις, το πανω μερος του στηθους(κλειδικη μοιρα) εξαρταται πολυ και απο τα γονιδια για το πως αναπτυχθουν. Εγω εβαλα προχθες 125 κιλα επικλινη για 8 δικες μου και 2 με βοηθεια αλλα εχω χαμηλη αναπτυξη σε σχεση με το αλλο σωμα μου...

The Rock
04-12-09, 00:56
Ένταση από άποψη όχι ταχύτητας αλλά μυικής σύνδεσης και μικρών διαλλειμάτων. Προτιμώ να χρησιμοποιώ τεχνικές όπως Superset και πολύ Tri-set και Giant-set.
Πλήρης .
Δεν έχει σχέση ή ώρα και τα κιλά τόσο .Dorian Yates το HD που έκανε τι νομίζεις ακριβώς στόχευε ? 3-4 ώρες την εβδομάδα γυμναζόταν με βάρη ,το λέει στο βίντεό του.

-beba-
04-12-09, 11:09
Rock πολύ σημαντικές οι οδηγίες σου. Σε ευχαριστώ πολύ.
Ανοιχτή λαβή - ανοιχτά φτερά, στην τροχαλία εμπρός, αυτό θα το δοκιμάσω σήμερα και ας μην έχει πλάτη το πρόγραμμά μου.
Επίσης θέλω να πω και το εξής, τώρα έχω μειώσει πολύ τους υδατάνθρακες για να χάσω λίπος. Αυτό έχει σχέση με αυτό που ανέφερες για την εξάνληση του γλυκογόνου των μυικών ινών? Δηλαδή τώρα είναι πιο εύκολο για μένα να γίνει εξάντληση του μυικού γλυκογόνου με την προπόνηση και έτσι να αναπτυχθούν οι μυες μου?

the_big_litho
05-12-09, 18:29
Δηλαδή τώρα είναι πιο εύκολο για μένα να γίνει εξάντληση του μυικού γλυκογόνου με την προπόνηση και έτσι να αναπτυχθούν οι μυες μου?
Οχι γιατι κανοντας υποθερμιδικη διαιτα δεν παρεχεις στον οργανισμο ολα τα απαραιτητα συστατικα για μυικη αναπτυξη, γι αυτο και λεμε στην διαιτα χαμηλωνουμε τον προπονητικο ογκο.

yannis88
05-12-09, 19:57
Δηλαδή litho?

The Rock
05-12-09, 20:38
Οχι γιατι κανοντας υποθερμιδικη διαιτα δεν παρεχεις στον οργανισμο ολα τα απαραιτητα συστατικα για μυικη αναπτυξη, γι αυτο και λεμε στην διαιτα χαμηλωνουμε τον προπονητικο ογκο.
Βασικά πολλοί επαγγελματίες και δεν αναφέρομαι σε IFBB μόνο ,κάνουν όγκο γράμμωση ,τα ίδια πράγματα και το μόνο που αλλάζει είναι η διατροφή . Τόσα βίντεο έχω δει αυτό έχω καταλάβει:green:

Τίποτα Μπέμπα :green:

the_big_litho
05-12-09, 22:49
Οταν λεω προπονητικο ογκο μιλαω για μειωση κυριως των σετ. Λογω διαιτας τα επιπεδο γλυκογονου(ενεργεια) ειναι χαμηλα και υπαρχει περιορισμος της αποδοσης.

Συμφωνω εως ενα σημειο οτι το προγραμμα στο γυμναστηριο δεν αλλαζει ανα τις 2 περιοδους αν και στην γραμμωση βαζουμε καποιες ασκησεις λεπτομερειας και διαχωρισμου(πιο πολυ οι αγωνιστικοι η οι εμπειροι αθλητες).

Απλα πανω σ αυτο που ειπε η Beba αν γινεται αναπτυξη, δεν γινεται, εδω παλευουμε να χασουμε οσο το δυνατο λιγοτερο μυικο ιστο στην μαζα....

-beba-
07-12-09, 12:45
Οταν λεω προπονητικο ογκο μιλαω για μειωση κυριως των σετ. Λογω διαιτας τα επιπεδο γλυκογονου(ενεργεια) ειναι χαμηλα και υπαρχει περιορισμος της αποδοσης.

Συμφωνω εως ενα σημειο οτι το προγραμμα στο γυμναστηριο δεν αλλαζει ανα τις 2 περιοδους αν και στην γραμμωση βαζουμε καποιες ασκησεις λεπτομερειας και διαχωρισμου(πιο πολυ οι αγωνιστικοι η οι εμπειροι αθλητες).

Απλα πανω σ αυτο που ειπε η Beba αν γινεται αναπτυξη, δεν γινεται, εδω παλευουμε να χασουμε οσο το δυνατο λιγοτερο μυικο ιστο στην μαζα....

ΟΚ. Κατάλαβα.Δεν θα μεγαλώσουν οι μύες μου τώρα.
Ωστόσο ομολογώ παρά την δίαιτα και την μείωση των υδατανθράκων κάνω την ίδια προπόνηση που έκανα και πρίν. Μάλιστα μου βγαίνει περισσότερη όρεξη τώρα.
Πολλές φορές τελειώνοντας το πρόγραμμά μου κάνω και κάποιες ασκήσεις για άλλες μυικές ομάδες εκτός προγράμματος. Μπορεί να παίζει ρόλο ότι τις τελευταίες βδομάδες πίνω κατά την διάρκεια της προπόνησης ένα διάλυμα που περιέχει ηλεκτρολύτες, ταυρίνη και καρνιτίνη. Ισως η ταυρίνη να βοηθάει.

pepeismenos karga
07-12-09, 13:10
εγω θεωρω πως και ετσι ειναι που το ειχε ανεβασει και ο τεραβιγια σ εενα βιντεο που ειχε τον κολεμαν και ελεγε...οσο πιο πολλα κιλα με οσες περισσοτερες επαναληψεις....και θεωρω ετσι...σιγουρα ο μυς δεν ειναι μονοο δυναμη,αλλα ειναι κυριως δυναμη...κακα τα ψεμματα...τα 2/3 του μυ ενεργοποιουνται με τη δυναμη....το θεμα ειναι οτι η δυναμη δεν παιζει ρολο....αυτο που ειπε ο ροκ...μυικη συνδεση σωστη συσπαση και οσο το δυνατον περισσοτερα κιλα με αυτες τις παραμετρους....απο και επειτα πρεπει καθε φορα καπιος να ανεβαζει την ενταση απο την προηγουμενη φορα για να συνεχιζει να αναπτυσεται....και δνε χρειαζεται τιποτα φανταζει....και απλα σετ στον ογκο με βασικες ειναι οτι πρεπει...δεν χρειαζεται κατι περισσοτερο απλα να δειχνουμε σωστη εκτελεση των σετ και να τοποθετουμε σωστα κιλα για να φτανουμε στην εξαντληση.....