PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΝΑΡΙΣΜΑ



GEORGEXX1
03-12-09, 19:01
μπορειτε σας παρακαλω να μου δωσεται καμια ιδεα για να κανω πιο γευστικη την μοσχαρισια
κοριτσια HELP!!!!

aqua_bill
03-12-09, 19:27
αν και δεν ειμαι κοριστη θα σου πω την γνωμη μου:green: Προτειμω την μοσχαρισαι οπως ειναι και μαλιστα μετρια προς καλοψημενη...εχω καλο χασαπη και το κρεας δεν μυριζει ποτε!εχω παρει και μοσχαρισια που δεν μπορεις ουτε να την ψησεις απο τη μυρωδια...αποκει και περα δοκιμασε να την μαριναρεις με πμαχαρικα απο μυλους για κρεατικα

AVSS
03-12-09, 21:59
Βαλε στο μουλτι κρεμμυδια,σκορδο,λιγο λαδι οσο σου επιτρεπει η διατροφη που κανεις,πιπερι,παπρικα,βαλε σε ενα μπωλ την μπριζολα και ριξε απο πανω το μειγμα,αστο ολο το βραδυ και μαγειρεψε το την επομενη.

Μπορεις να κανεις μαριναρισμα με πολλα πραγματα αναλογα τι σου αρεσουν,για παραδειγμα στο κοτοπουλο ταιριαζει πολυ ενα μειγμα απο γιαουρτι και μουσταρδα.

Το παναρισμα που γραφεις στον τιτλο του ποστ ειναι οταν βαζουμε φρυγανια για να τηγανισουμε το κρεας,φανταζομαι δεν θελεις κατι τετοιο ε?Μαλλον μαριναρισμα εννοεις?

GEORGEXX1
03-12-09, 22:01
[QUOTE=aqua_bill;120280]αν και δεν ειμαι κοριστη θα σου πω την γνωμη μου:green: Προτειμω την μοσχαρισαι οπως ειναι και μαλιστα μετρια προς καλοψημενη...εχω καλο χασαπη και το κρεας δεν μυριζει ποτε!εχω παρει και μοσχαρισια που δεν μπορεις ουτε να την ψησεις απο τη μυρωδια...αποκει και περα δοκιμασε να την μαριναρεις με πμαχαρικα απο μυλους για κρεατικα[/QUOT

δεν μυριζει αλλα ειναι αγευστει ρε γα..το και με τυραναει.

GEORGEXX1
03-12-09, 22:02
Βαλε στο μουλτι κρεμμυδια,σκορδο,λιγο λαδι οσο σου επιτρεπει η διατροφη που κανεις,πιπερι,παπρικα,βαλε σε ενα μπωλ την μπριζολα και ριξε απο πανω το μειγμα,αστο ολο το βραδυ και μαγειρεψε το την επομενη.

Μπορεις να κανεις μαριναρισμα με πολλα πραγματα αναλογα τι σου αρεσουν,για παραδειγμα στο κοτοπουλο ταιριαζει πολυ ενα μειγμα απο γιαουρτι και μουσταρδα.

Το παναρισμα που γραφεις στον τιτλο του ποστ ειναι οταν βαζουμε φρυγανια για να τηγανισουμε το κρεας,φανταζομαι δεν θελεις κατι τετοιο ε?Μαλλον μαριναρισμα εννοεις?

εχεις δικιο ευχαριστω

Machiavelli
03-12-09, 23:39
Βαλε στο μουλτι κρεμμυδια,σκορδο,λιγο λαδι οσο σου επιτρεπει η διατροφη που κανεις,πιπερι,παπρικα,βαλε σε ενα μπωλ την μπριζολα και ριξε απο πανω το μειγμα,αστο ολο το βραδυ και μαγειρεψε το την επομενη.

Μπορεις να κανεις μαριναρισμα με πολλα πραγματα αναλογα τι σου αρεσουν,για παραδειγμα στο κοτοπουλο ταιριαζει πολυ ενα μειγμα απο γιαουρτι και μουσταρδα.

Το παναρισμα που γραφεις στον τιτλο του ποστ ειναι οταν βαζουμε φρυγανια για να τηγανισουμε το κρεας,φανταζομαι δεν θελεις κατι τετοιο ε?Μαλλον μαριναρισμα εννοεις?

Αν την μαρινάρουμε ακριβώς πριν την ψήσουμε παίζει πρόβλημα; Α και το λίπος του λαδιού δε γίνεται κορεσμένο όταν μαγειρεύεται;

AVSS
04-12-09, 00:40
Αν την μαρινάρουμε ακριβώς πριν την ψήσουμε παίζει πρόβλημα; Α και το λίπος του λαδιού δε γίνεται κορεσμένο όταν μαγειρεύεται;

To μαριναρισμα πρεπει να γινει τουλαχιστον για μια ωρα αλλιως δεν εχει νοημα,πρεπει να προλαβουν να απορροφηθουν οι μυρωδιες και να παρει το κρεας γευση.Ετσι και αλλιως αν ψησεις το κρεας στο γκριλ δεν θα βαλεις και τη μαριναδα μαζι,θα την σκουπισεις πανω απο το κρεας,αρα δεν εχει νοημα να μαριναρεις λιγο πριν ψησεις ;)

Polyneikos
04-12-09, 10:30
Aν μιλαμε για μαριναρισμα λιώστε ένα ακτινίδιο στο μουλτι και αλείψτε τις μπριζόλες,για καμια ωρίτσα.Ξεπλενετε και μετα αφου ψηθουν γίνονται λουκούμι !!

AVSS
04-12-09, 11:23
To ακτινιδιο βοηθαει απιστευτα στο να μαλακωσει το κρεας αλλα δεν δινει γευση οπως τα μπαχαρικα,το σκορδο κλπ

Levrone
04-12-09, 11:51
εμενα επειδη με εκνευριζει το ποσο σκληρη ειναι η μοσχαρισια, παιρνω μοσχαρισιο κιμα και αντι να προσθεσω οτιδηποτε τον πλαθω απλα, τον κανω μπιφτεκια και τον ριχνω στο τηγανι το τεφαλ χωρις λαδι.

τρως δηλαδη μοσχαρισιο κρεας αλλα γλιτωνεις απο το να μασας ανελεητα. διαφορετικα θες 5λεπτο στη μπουκια.

οσον αφορα τη γευση θα ελεγα μπαχαρια γιατι ολα καλα αλλα και το μαριναρισμα πρεπει να σαι πολυ μερακλης για να το κανεις σ4ε καθε ψησιμο. απο ενα σημειο και μετα θα το βαρεθεις.

aqua_bill
04-12-09, 11:55
εμενα επειδη με εκνευριζει το ποσο σκληρη ειναι η μοσχαρισια, παιρνω μοσχαρισιο κιμα και αντι να προσθεσω οτιδηποτε τον πλαθω απλα, τον κανω μπιφτεκια και τον ριχνω στο τηγανι το τεφαλ χωρις λαδι.

τρως δηλαδη μοσχαρισιο κρεας αλλα γλιτωνεις απο το να μασας ανελεητα. διαφορετικα θες 5λεπτο στη μπουκια.

οσον αφορα τη γευση θα ελεγα μπαχαρια γιατι ολα καλα αλλα και το μαριναρισμα πρεπει να σαι πολυ μερακλης για να το κανεις σ4ε καθε ψησιμο. απο ενα σημειο και μετα θα το βαρεθεις.

ρε μπας και δεν τρωω μοσχαρι εγω και μου δινουν τιποτα αλλο.οι μπριζολες που μου δινει ο δικος μου ειναι αφρος!!

GEORGEXX1
04-12-09, 12:07
παιδια ευχαριστω για τις αποψεις σας,θα τις δοκιμασω ολες δεν μπορει!!! κατι θα κατσει.

-beba-
04-12-09, 12:12
εμενα επειδη με εκνευριζει το ποσο σκληρη ειναι η μοσχαρισια, παιρνω μοσχαρισιο κιμα και αντι να προσθεσω οτιδηποτε τον πλαθω απλα, τον κανω μπιφτεκια και τον ριχνω στο τηγανι το τεφαλ χωρις λαδι.

τρως δηλαδη μοσχαρισιο κρεας αλλα γλιτωνεις απο το να μασας ανελεητα. διαφορετικα θες 5λεπτο στη μπουκια.

οσον αφορα τη γευση θα ελεγα μπαχαρια γιατι ολα καλα αλλα και το μαριναρισμα πρεπει να σαι πολυ μερακλης για να το κανεις σ4ε καθε ψησιμο. απο ενα σημειο και μετα θα το βαρεθεις.

Και εγώ μοσχαρίσιο κυμά παίρνω.
Που να μασάω τόση ώρα την πριζόλα...................................

Levrone
04-12-09, 12:13
ρε μπας και δεν τρωω μοσχαρι εγω και μου δινουν τιποτα αλλο.οι μπριζολες που μου δινει ο δικος μου ειναι αφρος!!

ε δε μπορεις να πεις οτι η μοσχαρισια εχει μαλακο κρεας.

aqua_bill
04-12-09, 12:28
ε δε μπορεις να πεις οτι η μοσχαρισια εχει μαλακο κρεας.

μαλλον επειδη δεν την ψηνω πολυ και επειδη μου τη χτυπαει ο μαστορας...διαλειεται.Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πολυ ειδικα σε σχεση με το χοιρινο(εμενα αυτο μου μοιαζει πιο σλ\κληρο)

ρε παιδια δεν κανονιζουμε καμια εξοδο για φαγοποτι??μου ανοιξε η ορεξη:green: