PDA

Επιστροφή στο Forum : αεροβιο πρωι και μετα την προπονα



albertob30
04-12-09, 17:28
ξερει καποιος σε τι ενταση πρεπει να κανουμε το πρωι αεροβιο και σε τι ενταση μετα την προπονηση??

jmone
04-12-09, 17:38
μια γενική άποψη είναι 110-130 σφυγμούς
έχω βρεί και έναν τύπο που λέει:
220-ηλικία=Χ
Χ-35%=οι σφυγμοί που πρέπει να έχεις με ένα περιθώριο +-10

πχ αν είσαι 30 τότε: 220-30=190 => 190-35%=123,5 σφυγμούς
πάντα όταν κάνω αερόβιο στους ίδιους σφυγμούς κοιτάω να είμαι
είτε είναι πρωινό είτε μεταπροπονιτικό

Levrone
04-12-09, 18:14
χωρις να το εχω διαβασει καπου προσωπικα κανω καπου στο 50-60% μου το πρωι.

μετα την προπονηση πολυ σπανια να κανω.

θες να χασεις λιπος? τρεξε πρωι!

γενικα βασει εντασης θα χαρακτηριζα το πρωινο τρεξιμο μου σαν "βαριεστημενο τρεξιμο". δε φορτσαρω καθολου, κατι σαν γρηγορο βαδην.

albertob30
05-12-09, 03:18
ναι οκ τρεξε πρωι..ναι φυσικα.. σε τι ενταση ομως? γρηγορο περπατημα το πρωι και τρεξηματακι μετα την προπονηση?? ή καπως αλλιως??

the_big_litho
05-12-09, 18:36
Γρηγορο περπατημα

albertob30
05-12-09, 22:04
Γρηγορο περπατημα

γρηγορο περπατημα το πρωι.. οκ !! μετα την προπονηση τι ενταση??

albertob30
18-12-09, 13:51
ρε μαγκες...


το πρωι ειπατε γρηγορο περπατημα


μετα την προπονα ειναι οκ να κανω HIT?

γτ εχω ακουσει καλυτερα HIT το πρωι...εχω μπερδευτει ας πει καποιος...

manosvdm
19-12-09, 00:03
πρωι και μετα την προπονηση ειναι οκ
ομως πρωι ειναι καλυτερα
μετα την προπονηση με βαρη εχεις περισσοτερο ανακη την αναβολικη κατασταση με την πωτεινη και την δεξτροζη.Το μυικο χτισιμο ειναι ενας ΜΕΓΑΛΟΣ ΛΙΠΟΔΥΑΛΙΤΗΣ.
ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΝΑΒΟΛΙΚΟΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΧΤΗΣΙΜΟ ΑΡΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΙΠΟΔΙΑΛΥΣΗ:thumbup:

ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΜΟΜΙΖΩ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΑΔΕΙΟ ΣΤΟΜΑΧΙ
ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΩΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

NASSER
19-12-09, 00:20
Η αεροβικη αρχικα πρεπει να γινεται στο 60% της μεγιστης καρδιακης συχνοτητας. Το γρηγορο περπατημα μπορει να ειναι και αργο τρεξημο και οσο αυξανονται οι αποδωσεις μας, αυξανονται και οι εντασεις.
Τωρα οσο αφορα το χρονο που πρεπει να γινεται καλο ειναι το πρωι ή μετα την προπονηση. Και τα δυο ειναι εξίσου καλα αρκει να μας βολευει στο προγραμμα μας.

Το Πρωι ΕΝΝΟΕΙΙΤΑΙ με αδειο στομαχι.. διαφορετικα να πας οποια αλλη ωρα σαρεσει...
Τελος επιλεγουμε να μην φτανουμε σε πληρη κοπωση αν και ειναι δυσκολο να το πετυχουμε οταν εχουμε ισορροπημένη διατροφη.

albertob30
19-12-09, 08:41
ευχαριστω για τις απαντησεις σασ πρωτα απο ολα..

ναι εννοειτε με αδειο στομαχι με κανα πρασινο τσαγακι πιο πριν ;)

το θεμα ειναι οτι πότε πρεπει να κανω HIIT και πότε γρηγορο περπατημα??ή να κανω μονο γρηγορο περπατημα? αυτο ροταω..!! ευχαριστω πολυ παιδια..

Μαρία
19-12-09, 11:19
Η αεροβικη αρχικα πρεπει να γινεται στο 60% της μεγιστης καρδιακης συχνοτητας.

Τοσο:thumbup:




Με γρηγορο περπατημα θα εισαι εκει?στο 60%?
Γιατι εγω με γρηγορο περπατημα ουτε 1 παλμο δεν ανεβαζω....
Και οταν λες HIT εννοεις τρεξιμο ενταση(ταχυτητες)?για ποιο λογο?

giannis64
19-12-09, 21:35
hit mit και το λουρι της μανας. για λιποδιαλυση 120 με 140 παλμους για πανω απο 20 λεπτα. τωρα θα τρεχεις?θα χοροπηδας? θα περπατας? προβλημα του καθενα και επιλογη του. αναλογα και την φυσικη του κατασταση.

NASSER
19-12-09, 21:39
hit mit και το λουρι της μανας. για λιποδιαλυση 120 με 140 παλμους για πανω απο 20 λεπτα. τωρα θα τρεχεις?θα χοροπηδας? θα περπατας? προβλημα του καθενα και επιλογη του. αναλογα και την φυσικη του κατασταση.

Γεια σου ρε Γιανναρα!!! :) Ωραια το ειπες!
ΚΑλως ηρθες και παλι , σε ειχαμε χασει :toast:

giannis64
19-12-09, 21:41
κλασικα εμπλεξα και φετος με την διαιτισια. αλλα δεν ξανακανω το ιδιο λαθος με περσι. δυναμικα στο γυμναστιριο και με πολυ υγεια./ ολα πανε καλα.

Muscleboss
20-12-09, 03:46
μπορεί να είναι off topic αλλά πρεπει να το πώ μιας και επανα-καλωσορίζουμε τον giannis64. ο γιάννης είναι το μόνο μέλος που προθυμοποιήθηκε να υποστηρήξει οικονομικά το φόρουμ, αναγνωρίζοντας τις ανάγκες του φόρουμ, προσφέροντας ένα οικονομικά σεβαστό ποσό. για αυτό θα ξαναπώ γιάννη σε ευχαριστούμε κ δε το ξεχνάμε. :thumbup:

ΜΒ

giannis64
20-12-09, 20:05
δεν ηταν τιποτα! μην το αναφερεις γιατι εσθανομαι ασχημα! απλα ξερω τι σημενει να κρατας ενεργο ενα φοροθμ. φιλια σε ολους.

thegravijia
24-12-09, 14:08
ενα ατομο 96κιλων με 20% λιπος για να το παει 10% ποσα κιλα πρεπει να χασει...? περιπου 10-12?
και ποσα κιλα να πεφτει το μηνα??

savage
25-12-09, 16:41
ενα ατομο 96κιλων με 20% λιπος για να το παει 10% ποσα κιλα πρεπει να χασει...? περιπου 10-12?
και ποσα κιλα να πεφτει το μηνα??

πολυ ευκολο(τουλαχιστον για μενα που ειμαι μαθηματικος χαχαχα)!
θες να χασεις 10% λιπος αρα 9,6 κιλα λιπος. προφανως δε θα χασεις μονο λιπος,αρα θα πρεπει να χασεις 12 με 15 κιλα εικαζω,ωστε να φτασεις στο 10% λιπος.

GEORGEXX1
25-12-09, 20:14
Παληκαρια τα φωτα σας.
Δεν εχω χρονο για την αεροβια που τοσο χρειαζομαι.
6η ωρα δρομο για δουλεια
επιστροφη στις 16.
Ξεκουραση
18 gym
Kαι μετα συμπληρομα οτι διατροφικα εχασα ολη την ημερα
Το ερωτημα:
εκτος απο Σ.Κ ΑΕΡΟΒΙΑ ΤΙΠΟΤΑ
Τι κανω;;;:thumbup::thumbup:

savage
25-12-09, 20:18
Παληκαρια τα φωτα σας.
Δεν εχω χρονο για την αεροβια που τοσο χρειαζομαι.
6η ωρα δρομο για δουλεια
επιστροφη στις 16.
Ξεκουραση
18 gym
Kαι μετα συμπληρομα οτι διατροφικα εχασα ολη την ημερα
Το ερωτημα:
εκτος απο Σ.Κ ΑΕΡΟΒΙΑ ΤΙΠΟΤΑ
Τι κανω;;;:thumbup::thumbup:

μπορεις να κανεις 2 μεγαλες 45λεπτες αεροβιες το σαβ/κο.
τις καθημερινες γιατι δεν κανεις μετα τα βαρη 20 λεπτα?αφου πας που πας gym?

Levrone
25-12-09, 21:02
Τι κανω;;;:thumbup::thumbup:

ξυπνας στις 5, τρεχεις μεχρι 5.20, γυρνας μπανιο και τρως και ετοιμος!

thegravijia
25-12-09, 21:05
Παληκαρια τα φωτα σας.
Δεν εχω χρονο για την αεροβια που τοσο χρειαζομαι.
6η ωρα δρομο για δουλεια
επιστροφη στις 16.
Ξεκουραση
18 gym
Kαι μετα συμπληρομα οτι διατροφικα εχασα ολη την ημερα
Το ερωτημα:
εκτος απο Σ.Κ ΑΕΡΟΒΙΑ ΤΙΠΟΤΑ
Τι κανω;;;:thumbup::thumbup:
απο της 6 μεχρι της 16 δεν τρως τιποτα?

GEORGEXX1
25-12-09, 22:58
απο της 6 μεχρι της 16 δεν τρως τιποτα?

Oλα σε ταπερ και μπακετα απο το σπιτι.
πρωτεινη στο σεικερ κ.τλ.π

GEORGEXX1
25-12-09, 23:01
μπορεις να κανεις 2 μεγαλες 45λεπτες αεροβιες το σαβ/κο.
τις καθημερινες γιατι δεν κανεις μετα τα βαρη 20 λεπτα?αφου πας που πας gym?

αυτο εκαμνα αλα δεν μου εβγαινε
μαλον λογο κοπωσης.

thegravijia
25-12-09, 23:05
αυτο εκαμνα αλα δεν μου εβγαινε
μαλον λογο κοπωσης.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=434
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=492

διαβασε τα ποστ του leangains και του brawny .
να δεις τι λενε για την αεροβια.

GEORGEXX1
25-12-09, 23:09
τελικα το μονο που σκεφτομαι
ειναι να αγορασω διαδρομο η ποδηλατο.

NASSER
25-12-09, 23:58
αυτο εκαμνα αλα δεν μου εβγαινε
μαλον λογο κοπωσης.


Αυτο που εκανες δεν σου εβγαινε γιατι πολυ απλα το εκανες λαθος.
Διαβασε τα ποστ που εχει κανει η Μαρία και ειναι η ειδικος σε θεματα αεροβιας και θα καταλαβεις πως πρεπει να λειτουργεις.

GEORGEXX1
26-12-09, 00:53
Eυχαριστω για τις συμβουλες.
ενα πραγμα καταλαβα,πρεπει να κοψω
τον λαιμο μου να βρω χρονο για
αεροβια,τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα χ45 λεπτα.
Ο.Κ Ελαβα το μυνημα.
:thumbup::thumbup:

thegravijia
26-12-09, 03:34
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=434
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=492

διαβασε τα ποστ του leangains και του brawny .
να δεις τι λενε για την αεροβια.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2365&page=5

επισης διαβασε και εδω τι λεει ο nasser kai o ruhl
:thumbup:

GEORGEXX1
26-12-09, 14:43
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2365&page=5

επισης διαβασε και εδω τι λεει ο nasser kai o ruhl
:thumbup:

Το διαβασα,ειναι πολυ ενδιαφερουσες οι αποψεις τον παιδιων.
Αλλα ρε thegravijia εχω χασει την μπαλα.Αν παρω αυτο που με βολευει
θα ακολουθησω τον ruhl,φυσικα διαφωνο στην εκατο της εκατο αποριψει της
αεροβιας,ως μη αναγκαιας στην αποθεραπεια και στην καλυτερη λειτουργια της
καρδιας.
Απο την αλλη η αποψη του nasser για την αεροβια μου δινει την αισθησει οτι
ββ χωρις αεροβια ειναι τσαμπα δουλεια.

Απο μαρτιο θα ξεκινεισω γραμωση και εκει θα δω πως θα παει.
Ελπιζω να μην παρερμυνεψα τιποτα απο της γνωσεις τον παιδιων.

:thumbup::thumbup:

albertob30
26-12-09, 15:06
και εγω τα διαβασα αλλα αυτο που εχω να πω ειναι οτι οσα χρονια ασχολουμε ξερω και ΒΛΕΠΩ οτι αν κανεις γραμμωση ή γενικα θελεις να εισαι σε χαμηλα ποσοστα λιπους χωρις αεροβιο ΔΕΝ.

καλυτερα κανε κρινε απο το σωμα σου πως αντιδραει και αναλογα πραξε! στην γυμναστικη αυτο ισχυει!!

flinstone
26-12-09, 15:49
:thumbup::thumbup::thumbup:

manosvdm
20-01-10, 09:49
ξυπνημα 5:30 το πρωι και ενα σεικερ με 30γρ πρωτεινη isolate100% kai 20gr δεξτροζη
στις 5:45 ιντερβαλ με βαθμο EPOC 4 (45 λεπτα)

στις 7:00 κανονικο πρωινο

ειναι σωστο το σεικερ το πρωι πριν το ιντερβαλ;

-beba-
20-01-10, 10:44
ξυπνημα 5:30 το πρωι και ενα σεικερ με 30γρ πρωτεινη isolate100% kai 20gr δεξτροζη
στις 5:45 ιντερβαλ με βαθμο EPOC 4 (45 λεπτα)

στις 7:00 κανονικο πρωινο

ειναι σωστο το σεικερ το πρωι πριν το ιντερβαλ;

Μάνο τι είναι το ιντερβαλ?

manosvdm
20-01-10, 11:09
interval= διαλειματικη ενταση

δηλαδη διαλεγεις ενα cardio ρυθμο για πενταλεπτο ζεσταμα και μετα εναλαξ λεπτο με λεπτο η λεπτο με διλεπτο εναλλασεις την ενταση

πχ εγω αυτη την περιοδο κανω ιντεβαλ σε κλιση 8% στους 135παλμους με 6speed για ενα λεπτο

και εναλασω με δυο λεπτα στο 10speed στους 165-170παλμους για δεκα φορες.

-beba-
20-01-10, 11:15
Αν κατάλαβα καλά είναι αεροβική άσκηση.

Αν είναι λοιπόν αεροβική άσκηση πρέπει να μην έχεις φάει καθόλου πριν. Πρέπει να είσαι νηστικός. Μπορείς να πιείς καφέ όμως χωρίς ζάχαρη.

manosvdm
20-01-10, 12:19
φυσικα και δεν ειναι αεροβια ασκηση

ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΨΗΛΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ.

για αυτο ρωταω τους εμπειρους που το κανουν χρονια;τι εχουν παρατηρησει;

Haris Pilton
20-01-10, 12:38
Nαι το high intensity interval training.Ειναι κυριως αναεροβια,απο οτι ξερω και εγω,βοηθαει κυριως στην αυξηση του μεταβολισμου ακομα και για 24 ωρες.

Μανο,το αναποδο μου φαινεται θα επρεπε να κανεις, ας πουμε 60 δευτερα σπριντ και 120 δευτερα πολυ χαλαρο περπατημα,και ξανα και παει λεγοντας.
Τωρα για το νηστικος δεν ξερω αν χρηαζεται στο high intensity interval training.


Εγω κανω για περιπου 60-70 λεπτα μετριας εντασης εληπτικο,και στο καπακι για 30 λεπτα high intensity interval training με ρυθμο 1 λεπτο σπριντ και 2 λεπτα δειαλημμα.
Νηστικος παντα με μισο λιτρο νερο πριν παω,200mg καφεινης και 400mg εκχυλισμα πρασινου τσαγιου.
Μετα απο μιση ωρα περιπου πινω 15γρ πρωτεινη whey και μετα απο μιση ωρα κουακερ και την υποληπη πρωτεινη,περιπου αλλα 15γρ whey.

Αν εισαι πολυ γυμνασμενος και φοβασαι τον καταβολισμο καλο ειναι λενε να πινεις αμινοξεα ή 10-15 γρ why ή isolate (οτινανε τελος παντων) κανα μισαωρο πριν την αεροβια ή ΗΙΙΤ(high intensity interval training)

Θα με ενδιεφερε και εμενα πολυ η αποψη ενος εμπηρου,απ'οσο το'χω ψαξει κατι τετοιο ειναι το τελειο.

Μαρία
20-01-10, 13:11
Αν θελω να καψω λίπος κανω αεροβια,αν θέλω να τονόσω το μυικο η να αυξησω τις επιδοσεις στο τρεξιμο κανω αναεροβια.

Αναεροβια:Αναεροβια παραγωγη ενεργειας εχουμε κατα την διασπαση υψηλης ενεργειας ATP και CP,καθως και αντιδρασεις που λαμβανουν χωρα στην διαδικασία της γλυκόλυσης στην οποια η γλυκόζη μετατρεπεται σε γαλακτικο οξύ!(χωρις συμμετοχη οξυγονου)

Αερόβια: Κατω απο συνθήκες αερόβιου μεταβολισμου,το πυροσταφυλικο οξύ απο το μεταβολισμο των υδατανθρακων και ο ανθρακας που προερχεται απο την αποδομηση λιπιδιων και πρωτεινων,εισερχονται στον κύκλο του krebs για παραπερα οξειδωση και επανασυνθεση ATP.Αν η προσφορα και η κατανάλωση οξυγόνου ειναι ικανες να αντιμετωπισουν τις ενεργειακες απαιτησεις η άσκηση συνεχιζεται με σταθερο ρυθμό και ο καματος ειναι ασήμαντος.(συμμετοχη οξυγόνου).

manosvdm
20-01-10, 14:17
Αν θελω να καψω λίπος κανω αεροβια,αν θέλω να τονόσω το μυικο η να αυξησω τις επιδοσεις στο τρεξιμο κανω αναεροβια.

Αναεροβια:Αναεροβια παραγωγη ενεργειας εχουμε κατα την διασπαση υψηλης ενεργειας ATP και CP,καθως και αντιδρασεις που λαμβανουν χωρα στην διαδικασία της γλυκόλυσης στην οποια η γλυκόζη μετατρεπεται σε γαλακτικο οξύ!(χωρις συμμετοχη οξυγονου)

Αερόβια: Κατω απο συνθήκες αερόβιου μεταβολισμου,το πυροσταφυλικο οξύ απο το μεταβολισμο των υδατανθρακων και ο ανθρακας που προερχεται απο την αποδομηση λιπιδιων και πρωτεινων,εισερχονται στον κύκλο του krebs για παραπερα οξειδωση και επανασυνθεση ATP.Αν η προσφορα και η κατανάλωση οξυγόνου ειναι ικανες να αντιμετωπισουν τις ενεργειακες απαιτησεις η άσκηση συνεχιζεται με σταθερο ρυθμό και ο καματος ειναι ασήμαντος.(συμμετοχη οξυγόνου).

επειδη εχω εξαιρετικη αντοχη στα αθληματα ισχυος απο οτι καταλαβαινω με αυτα τοτε ειναι καλη η λυση isolate ligo prin to ντερωαλ τα ξημερωματα

υποψη οτι ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο επειδη καθε τεταρτη μου πεφτει interval νηστικος λεω να προτιμω ενα ροφημα isolate με λιγο δεξτροζη μολις ξυπναω

sTeLaKoS
20-01-10, 14:29
Μάνο για ποιο λόγο προτιμάς αναερόβια από αερόβια? Που αποσκοπείς με αυτό?

Μαρία
20-01-10, 14:29
επειδη εχω εξαιρετικη αντοχη στα αθληματα ισχυος απο οτι καταλαβαινω με αυτα τοτε ειναι καλη η λυση isolate ligo prin to ντερωαλ τα ξημερωματα

υποψη οτι ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο επειδη καθε τεταρτη μου πεφτει interval νηστικος λεω να προτιμω ενα ροφημα isolate με λιγο δεξτροζη μολις ξυπναω


O λογος που τα εγραψα αυτα ειναι να γινει κατανοητο οτι άλλο συστημα χρησιμοποιουμε για αερόβια και άλλο για αναεροβια.Αν ο σκοπος ειναι να διωξουμε το λιπος το αεροβιο ενδείκνυται αν ο σκοπος μας ειναι να δυναμωσουμε τα ποδια μας,το μυικο μας την εκρηκτικοτητα,την ταχυτητα ναι το αναεροβιο ειναι οτι καλύτερο.
Οσον αφορα το γευμα καλό ειναι να εχουμε γευματισει τουλαχιστον 2 ωρες για να μην εχουμε δυσκολια κατα το τρεξιμο οσον αφορα το αναεροβιο,οσον αφορα το αεροβιο καλό ειναι να υπαρχει καποια ενυδατωση ανα 5χλμ με λιγο νερο και κυριως τους καλοκαιρινους μηνες.
Προσωπικα οταν πηγαινα για προπονηση επειδη το τρεξιμο ηταν καθημερινότητα μου φροντιζα να μην ειμαι φαγωμένη ή να εχω αρκετη ωρα γευματισει πριν την προπόνηση γιατι σε αεροβιο επιπεδο εχεις καουρες και σε αναεροβιο σε συνδιασμο με το γαλακτικο οξύ κατω από σκληρη προπόνηση η πιθανότητα εμετου ειναι μεγαλη.

manosvdm
20-01-10, 14:59
Μάνο για ποιο λόγο προτιμάς αναερόβια από αερόβια? Που αποσκοπείς με αυτό?


Παιδια ειναι πασιγνωστο οτι οταν ξεπερνας το κατωφλι του αεροβιου και μπαινεις στο αναεροβιο τοτε το recovery που ακολοθει ειναι τεραστιας κλιμακας.

εκτος αυτου οποιος θελει να ασχοληθει με το ερασιτεχνικο αθλητικο επιπεδο το ειναι must.

1)Αυξανει την αντοχη(ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΟΧΕΤΕΥΣΗ ΟΞΥΓΩΝΟΥ ΣΤΟ ΜΥΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ
ειναι σαν εχεις ενα δικτυο σωληνων με μεγαλη δεξαμενη και πολες βρυσουλες και προκειμενου να γεμιζεις ποιο γρηγορα τους κουβαδες στις βρυσες μεγαλωνεις την κεντρικη δεξαμενη να χωραει περισσοτερο και μεγαλωνεις και την διαμετρο των σωληνων ωστε να τρεχει περισσοτερο νερο
αποτελεσμα οι κουβαδες γενιζουν με περισσοτερο νερο ποιο γρηγορα)
τωρα αντι για δεξαμενη=πνευμονια,νερο=αιμα,σωληνες=κυκλοφοριακο,κουβαδες=μυες)

μετα απο αυτο καθε ασκηση διοχετευει καλυτερακαι ποιο γρηγορα οξυγονο στο μυικο συστημα μιας και ειναι καλυτερα ανεπτυγμενο το καρδιαναπνευστικο
και επομενως
2)Αυξανει το RMR(resting metabolic rate)κατι που δεν κανει η αεροβια

3)Σε κανει ποιο δραστηριο στην εναλακτικοτητα των Αθληματων(ποδηλατο, τρεξιμο, Αναβαση, κολυμπι)

ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΛΙΠΟΥΣ ΤΟ

ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟΣ RECOVERY

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ

8 μηνες το εχω ενταξει στην προπονηση μου εχει βοηθησει στην απωλεια 38 κιλων.

απλα τωρα ανυσηχω επειδη λιγοστεψαν τα κιλα που πρεπει να χασω μηπως πρεπει να τροφοδοτουμε με λιγη πρωτεινη την συγκεκριμενη ημερα που πεφτει τo intervla

sTeLaKoS
20-01-10, 15:35
ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΛΙΠΟΥΣ


Μάνο θα συμφωνήσω σε όλα τα υπόλοιπα, και καλά κάνεις και κάνεις αναερόβια, έκτος της παραπάνω φράσης σου.. Δεν συνάδει με αυτά που ξέρω, που έχω διαβάσει σε βιβλία, σε σελίδες στο google αλλά και στο δικό μας φόρουμ.

Ο ρυθμός καρδιακής λειτουργείας στην αναερόβια ξεπερνάει κατά πολύ το φράγμα του 60-65% που λένε οι έρευνες ο,τι αρχίζει η καύση λίπους για παραγωγή ενέργειας.

Μαρία
20-01-10, 15:40
Μανο τα εχεις λιγο μπερδεμενα οσον αφορα τα ενεργειακα συστηματα που χρησιμοποιουντα τοσο στο αεροβιο και τοσο στο αναεροβιο.
Δεν θελω να σου αλλαξω το μυαλό ουτε να συνεχισω να σου λεω τι γινεται και τι δεν γινεται ,ο καθενας οτι νομιζει κανει.Οφειλα να παραθεσω καποια στοιχεια τι κανει το ενα και τι το άλλο και ο καθενας οπως νομιζει..
Αφου εισαι ευχαριστημενος με τον τροπο που προπονεσαι αεροβιο η αναεροβιο συνεχισε ετσι !:thumbup:

manosvdm
20-01-10, 15:45
Μάνο θα συμφωνήσω σε όλα τα υπόλοιπα, και καλά κάνεις και κάνεις αναερόβια, έκτος της παραπάνω φράσης σου.. Δεν συνάδει με αυτά που ξέρω, που έχω διαβάσει σε βιβλία, σε σελίδες στο google αλλά και στο δικό μας φόρουμ.

Ο ρυθμός καρδιακής λειτουργείας στην αναερόβια ξεπερνάει κατά πολύ το φράγμα του 60-65% που λένε οι έρευνες ο,τι αρχίζει η καύση λίπους για παραγωγή ενέργειας.

φυσικα και δεν εννοω την ακαριαια καυση λιπους αλλα την καυση λιπους που πραγματοποιειτε μετα.this is EPOC (εxcess post oxygen consumption).

επειδη εχω την ζωνη της SUUNTO να σου πω οτι ενα απλο cardio μου δινει epoc 45ml/o2/kg
ενω μετα απο ιντερβαλ οπως σημερα εφτασα τα 117ml.:thumbup: this is fire up your metabolism

manosvdm
20-01-10, 15:52
EPOC BASED TRAINING EFFECT AT GLANCE
• EPOC (excess post-exercise oxygen consumption) measures the quantity
of exercise-induced disturbance of body’s homeostasis.
• Training effect indicates the effect of a single exercise session on improvement
of cardiorespiratory fitness and fatigue resistance during prolonged
exercise.
• EPOC based training effect is in accordance with current exercise prescription
and training practices and studies.
• Training effect assessment provides key information on exercise for all
individuals from beginners to athletes, for different disciplines and training
stages.
INTRODUCTION
This paper introduces EPOC based method for the assessment of exercise-induced
training effect. The method provides an exercise analysis tool for all
who are interested in developing their cardiorespiratory fitness.
Training effect refers to training-induced development of fitness and performance.
In this document, training effect refers especially to the development of
cardiorespiratory fitness. Good cardiorespiratory fitness is related to the ability
to perform moderate to high-intensity physical activity for prolonged periods.
Increased cardiorespiratory fitness results from: 1) increased heart pumping
capacity, 2) improved pulmonary function, 3) increased oxygen transport capacity
of blood, and 4) improved oxygen extraction and utilization. Maximal
oxygen uptake (VO2max) is accepted as a measure of cardiorespiratory fitness
(ACSM 2001).
Effective training
An overload must be applied to the body to disturb its homeostasis and a sufficient
recovery period is required to allow a training effect to occur (see figure
1). This means that exercise must load organs and tissues to a greater extent
than the body is accustomed to: the harder the exercise (higher intensity and/or
longer duration), the greater the overload and related disturbance in body’s
homeostasis. This results in a larger training effect than less demanding exercise.
It is possible for everyone to improve their cardiorespiratory fitness: Effective
exercise sessions must be performed often enough and easier exercise sessions
must be included regularly between the more demanding sessions. In addition
to the changes in daily training load, also weekly and seasonal training must
include variation. The variation in training load is needed to avoid injuries and
the development of overtraining symptoms.

Haris Pilton
20-01-10, 15:52
Ο συνδιασμος που αναφερω πιο πανω,τον οποιο κανω εγω,φαινεται σωστος Μαρια;
Παντως σημερα που εκανα μετριο τρεξιμο σαν τζοκιν και μετα ΗΙΙΤ ηταν αδυνατον να μην ξαπλωσω για κανα 2ωρο μετα...
Ειμαι σε υποθερμιδικη διετα,και το κανω νυστικος.

manosvdm
20-01-10, 16:12
το σημερινο μου
ειμαι σε υποθερμιδικη εδω και 8 μηνες .

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΒΑΛ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟ RECOVERY EINAI ΣΩΣΤΟ ΤΟΤΕ DEN ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
http://img64.imageshack.us/img64/7831/manossimera.jpg (http://img64.imageshack.us/i/manossimera.jpg/)

NASSER
20-01-10, 16:15
Αν θελω να καψω λίπος κανω αεροβια,αν θέλω να τονόσω το μυικο η να αυξησω τις επιδοσεις στο τρεξιμο κανω αναεροβια.

Αναεροβια:Αναεροβια παραγωγη ενεργειας εχουμε κατα την διασπαση υψηλης ενεργειας ATP και CP,καθως και αντιδρασεις που λαμβανουν χωρα στην διαδικασία της γλυκόλυσης στην οποια η γλυκόζη μετατρεπεται σε γαλακτικο οξύ!(χωρις συμμετοχη οξυγονου)

Αερόβια: Κατω απο συνθήκες αερόβιου μεταβολισμου,το πυροσταφυλικο οξύ απο το μεταβολισμο των υδατανθρακων και ο ανθρακας που προερχεται απο την αποδομηση λιπιδιων και πρωτεινων,εισερχονται στον κύκλο του krebs για παραπερα οξειδωση και επανασυνθεση ATP.Αν η προσφορα και η κατανάλωση οξυγόνου ειναι ικανες να αντιμετωπισουν τις ενεργειακες απαιτησεις η άσκηση συνεχιζεται με σταθερο ρυθμό και ο καματος ειναι ασήμαντος.(συμμετοχη οξυγόνου).

Aυτα που σας λεει η Μαρια με τοσο απλα λογια ειναι τα βασικα για να καψεις ευκολα και αποτελεσματικα. Θεωριες που διαβασατε σε ακραια αρθρα ή σε περιοδικα ή απο καποιους υποτιθεται ''γνωστες'' καλο ειναι να τα αποφευγετε!
Τελος μην ξεχνατε πως ολα γινονται με σωστο συνδιασμο ασκησης και διατροφης!

manosvdm εχεις χασει τη μπαλα με θεωριες και αερολογιες!!! κανε τα βασικα και ασε τις τεχνικες.


EPOC BASED TRAINING EFFECT AT GLANCE
• EPOC (excess post-exercise oxygen consumption) measures the quantity
of exercise-induced disturbance of body’s homeostasis.
• Training effect indicates the effect of a single exercise session on improvement
of cardiorespiratory fitness and fatigue resistance during prolonged
exercise.
• EPOC based training effect is in accordance with current exercise prescription
and training practices and studies.
• Training effect assessment provides key information on exercise for all
individuals from beginners to athletes, for different disciplines and training
stages.
INTRODUCTION
This paper introduces EPOC based method for the assessment of exercise-induced
training effect. The method provides an exercise analysis tool for all
who are interested in developing their cardiorespiratory fitness.
Training effect refers to training-induced development of fitness and performance.
In this document, training effect refers especially to the development of
cardiorespiratory fitness. Good cardiorespiratory fitness is related to the ability
to perform moderate to high-intensity physical activity for prolonged periods.
Increased cardiorespiratory fitness results from: 1) increased heart pumping
capacity, 2) improved pulmonary function, 3) increased oxygen transport capacity
of blood, and 4) improved oxygen extraction and utilization. Maximal
oxygen uptake (VO2max) is accepted as a measure of cardiorespiratory fitness
(ACSM 2001).
Effective training
An overload must be applied to the body to disturb its homeostasis and a sufficient
recovery period is required to allow a training effect to occur (see figure
1). This means that exercise must load organs and tissues to a greater extent
than the body is accustomed to: the harder the exercise (higher intensity and/or
longer duration), the greater the overload and related disturbance in body’s
homeostasis. This results in a larger training effect than less demanding exercise.
It is possible for everyone to improve their cardiorespiratory fitness: Effective
exercise sessions must be performed often enough and easier exercise sessions
must be included regularly between the more demanding sessions. In addition
to the changes in daily training load, also weekly and seasonal training must
include variation. The variation in training load is needed to avoid injuries and
the development of overtraining symptoms.

Καλο ειναι να μεταφραζεις τα αθρα και επειτα εφοσον το κατανοησεις να τα παρουσιαζεις.
Ειναι σωστο το αρθο? Στεκει σε σχεση με την πραγματικοτητα?
Μην βιαζεσαι να εφαρμοσεις κατι αστοχο και καλο ειναι να διαβαζεις αυτα που σου λενε εδω οι πιο εμπειροι. Η Μαρια δεν ειναι τυχαια εδω και εχει βοηθησει αμετρητες περιπτωσεις σαν τη δικη σου.

NASSER
20-01-10, 16:22
επειδη εχω εξαιρετικη αντοχη στα αθληματα ισχυος απο οτι καταλαβαινω με αυτα τοτε ειναι καλη η λυση isolate ligo prin to ντερωαλ τα ξημερωματα

υποψη οτι ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο επειδη καθε τεταρτη μου πεφτει interval νηστικος λεω να προτιμω ενα ροφημα isolate με λιγο δεξτροζη μολις ξυπναω


το σημερινο μου
ειμαι σε υποθερμιδικη εδω και 8 μηνες .

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΒΑΛ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟ RECOVERY EINAI ΣΩΣΤΟ ΤΟΤΕ DEN ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
http://img64.imageshack.us/img64/7831/manossimera.jpg (http://img64.imageshack.us/i/manossimera.jpg/)


Αυτα τα δυο ειναι ασχετα μεταξυ τους. Επομενως λαθος αντιλαμβανεσαι τις δυνατοτητες σου.
Για πρωινο αποτελεσμα αεροβια και αδειο στομαχι. Μονο καφε ή λιποτροπικο μπορεις να παρεις πριν ξεκινησεις.

albertob30
20-01-10, 16:34
νασσερ..

αν αντι για χαλαρο περπατημα (δλδ αεροβιο) κανει καποιος HIIT θα εχει μεγαλη διαφορα? παντα το πρωι και νηστικος..το πολυ πολυ με ενα πρασινο τσαι πιο πριν..

manosvdm
20-01-10, 16:42
Aυτα που σας λεει η Μαρια με τοσο απλα λογια ειναι τα βασικα για να καψεις ευκολα και αποτελεσματικα. Θεωριες που διαβασατε σε ακραια αρθρα ή σε περιοδικα ή απο καποιους υποτιθεται ''γνωστες'' καλο ειναι να τα αποφευγετε!
Τελος μην ξεχνατε πως ολα γινονται με σωστο συνδιασμο ασκησης και διατροφης!

manosvdm εχεις χασει τη μπαλα με θεωριες και αερολογιες!!! κανε τα βασικα και ασε τις τεχνικες.



Καλο ειναι να μεταφραζεις τα αθρα και επειτα εφοσον το κατανοησεις να τα παρουσιαζεις.
Ειναι σωστο το αρθο? Στεκει σε σχεση με την πραγματικοτητα?
Μην βιαζεσαι να εφαρμοσεις κατι αστοχο και καλο ειναι να διαβαζεις αυτα που σου λενε εδω οι πιο εμπειροι. Η Μαρια δεν ειναι τυχαια εδω και εχει βοηθησει αμετρητες περιπτωσεις σαν τη δικη σου.

ΟΥΑΟΥ ΓΙΑ ΠΙΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΙ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ.
ΕΓΩ ποτε αμφισβητησα την Μαρια;, εγω αλλο ρωτησα αν καποιος μπορει να βοηθησει και αλλου πηγε το θεμα.

μολις χωρις να το καταλαβεις μηδενισες το εργο μου και τις γνωσεις μου.
με αυτα που λες πρεπει να μην διαβαζω τα στοιχεια που μου δινει η παγκοσμιας κλασης εταιρια παλμογραφων SUUNTO και fisrtbeat technologies kai ΒΙΟΝΑΚΤΗΣΗ και να ακουω την μαρια.

σε πληροφορω οτι αυτα που σου λεω ειναι εγκυρες πηγες και διασταυρωμενα με ομοσπονδιακο προπονητη κολυμβησης και μετα απο εκταταμενη ερευνα και με συζητησεις με την βιοανακτηση.

και οσο για τα κανε τα βασικα και ασε τισ τεχνικες
να τα κανεις εσυ και να χανεις τον καιρο σου, και επειδη ο χρονος ειναι πολυτιμος
ειναι ακομα ποιο σημαντικο να τα κανεις ποιο σωστα.

γιατι να ξερεις οτι οσο ποιο καλα γνωριζεις κατι και το κανεις οπως πρεπει τοτε και το αποτελεσμα ειναι ανταξιο.

παντως σε ε:clap:υχαριστω για αυτην την ανευ λογου επιθεση σου.

albertob30
20-01-10, 16:48
ΟΥΑΟΥ ΓΙΑ ΠΙΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΙ Η ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ.
ΕΓΩ ποτε αμφισβητησα την Μαρια;, εγω αλλο ρωτησα αν καποιος μπορει να βοηθησει και αλλου πηγε το θεμα.

μολις χωρις να το καταλαβεις μηδενισες το εργο μου και τις γνωσεις μου.
με αυτα που λες πρεπει να μην διαβαζω τα στοιχεια που μου δινει η παγκοσμιας κλασης εταιρια παλμογραφων SUUNTO και fisrtbeat technologies kai ΒΙΟΝΑΚΤΗΣΗ και να ακουω την μαρια.

σε πληροφορω οτι αυτα που σου λεω ειναι εγκυρες πηγες και διασταυρωμενα με ομοσπονδιακο προπονητη κολυμβησης και μετα απο εκταταμενη ερευνα και με συζητησεις με την βιοανακτηση.

και οσο για τα κανε τα βασικα και ασε τισ τεχνικες
να τα κανεις εσυ και να χανεις τον καιρο σου, και επειδη ο χρονος ειναι πολυτιμος
ειναι ακομα ποιο σημαντικο να τα κανεις ποιο σωστα.

γιατι να ξερεις οτι οσο ποιο καλα γνωριζεις κατι και το κανεις οπως πρεπει τοτε και το αποτελεσμα ειναι ανταξιο.

παντως σε ε:clap:υχαριστω για αυτην την ανευ λογου επιθεση σου.


αραξε λιγο παιχτη.. για το καλυτερο προσπαθουμε ολοι..μην τρελενεσαι ...ΚΑΙ ΚΟΨΕ ΤΑ CAPS..ειναι σπαστικο και κανονας στο φορουμ

NASSER
20-01-10, 16:49
Μανο εσυ το ελαβες σαν επιθεση ενω εγω σε συμβουλεψα.
Αμα συνεχιζεις να πιστευεις πως ειναι επιθεση τοτε εισαι λαθος. Εδω συζητηση κανουμε και προς το παρον εσυ αμφισβητησες τους παντες υποστηριζοντας πως εμπιστευεσαι αυτα που διαβασες απο οπου τα βρηκες.
Εφοσον ξερεις τι κανεις, μη ζητας γνωμες και μην μπερδευεις την πλειοψηφια που διαβαζουν το αρθρο με αυτα που εσυ θελεις να κανεις και οχι αυτα που ειναι κοινος αποδεκτα.

Λειπαμε για τη δικη σου σταση που γραφεις πως σου κανω επιθεση. Οσο για τις γνωσεις σου δεν εκανα κριτικη αλλα εσυ το εθειξες...

NASSER
20-01-10, 16:52
νασσερ..

αν αντι για χαλαρο περπατημα (δλδ αεροβιο) κανει καποιος HIIT θα εχει μεγαλη διαφορα? παντα το πρωι και νηστικος..το πολυ πολυ με ενα πρασινο τσαι πιο πριν..

και το ΗΙΤ ειναι αποδωτικο αλλα οχι για να χασεις λιπος. Δοκιμασε το. Το χαλαρο περπατημα δεν ειναι αποδωτικο... καλο ειναι να ανεβαζουμε λιγο παλμους ;)

manosvdm
20-01-10, 17:04
manosvdm εχεις χασει τη μπαλα με θεωριες και αερολογιες!!! κανε τα βασικα και ασε τις τεχνικες.

το εχεισ χασει την μπαλα ειναι συμβουληη προσβολη;
αερολογιες δεν ειναι αμφισβητηση των κειμενων που διαβαζω;

και συνεχιζεις οτι εγω μπερδευω εδω μεσα
ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΩ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
παντως εγω σε θεωρω ως ο κακος διευθηντης του σχολειου που λεει στους μαθητες να σεβονται τους μεγαλυτερους γιατι κατι ξερουν παραπανω,μπραβο συνεχισε.

προσεξε μονο μην τυχον καποια πραγματα δεν τα γνωριζετε καλα και τελικα εσεις οι δασκαλοι και συμβουλευετε λαθος καποια πραγματα;

και στο κατω κατω της γραφης ποιος σας ζητησε την γνωμη για το πως ποσο και ποτε θα κανω ιντερβαλ;

εγω ρωτησα την γνωμη απο καποιον που πραγματικα να ξερει αν ειναι σωστο στις
5:30 20δεξτροζη και 20γρ αμινοξεα απο isolate πρωτεινη
και στις 5:45 ανεβασμα στον διαδρομο.

πολυ συγκεκριμενο ερωτημα.

albertob30
20-01-10, 17:07
και το ΗΙΤ ειναι αποδωτικο αλλα οχι για να χασεις λιπος. Δοκιμασε το. Το χαλαρο περπατημα δεν ειναι αποδωτικο... καλο ειναι να ανεβαζουμε λιγο παλμους ;)

120-140 παλμους ? παραπανω απο 20 λεπτα.. αυτη δεν ειναι η οδηγια? (για αεροβιο μιλαω οχι για HIT,δλδ αναεροβιο)

NASSER
20-01-10, 17:18
φυσικα και δεν ειναι αεροβια ασκηση

ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΥΨΗΛΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ.

για αυτο ρωταω τους εμπειρους που το κανουν χρονια;τι εχουν παρατηρησει;

Η ερωτηση του manosvdm


Αν θελω να καψω λίπος κανω αεροβια,αν θέλω να τονόσω το μυικο η να αυξησω τις επιδοσεις στο τρεξιμο κανω αναεροβια.

Αναεροβια:Αναεροβια παραγωγη ενεργειας εχουμε κατα την διασπαση υψηλης ενεργειας ATP και CP,καθως και αντιδρασεις που λαμβανουν χωρα στην διαδικασία της γλυκόλυσης στην οποια η γλυκόζη μετατρεπεται σε γαλακτικο οξύ!(χωρις συμμετοχη οξυγονου)

Αερόβια: Κατω απο συνθήκες αερόβιου μεταβολισμου,το πυροσταφυλικο οξύ απο το μεταβολισμο των υδατανθρακων και ο ανθρακας που προερχεται απο την αποδομηση λιπιδιων και πρωτεινων,εισερχονται στον κύκλο του krebs για παραπερα οξειδωση και επανασυνθεση ATP.Αν η προσφορα και η κατανάλωση οξυγόνου ειναι ικανες να αντιμετωπισουν τις ενεργειακες απαιτησεις η άσκηση συνεχιζεται με σταθερο ρυθμό και ο καματος ειναι ασήμαντος.(συμμετοχη οξυγόνου).


Η απαντηση της μοτν και επαγγελματια στο είδος, Μαρια


manosvdm εχεις χασει τη μπαλα με θεωριες και αερολογιες!!! κανε τα βασικα και ασε τις τεχνικες.

το εχεισ χασει την μπαλα ειναι συμβουληη προσβολη;
αερολογιες δεν ειναι αμφισβητηση των κειμενων που διαβαζω;

και συνεχιζεις οτι εγω μπερδευω εδω μεσα
ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΩ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.
παντως εγω σε θεωρω ως ο κακος διευθηντης του σχολειου που λεει στους μαθητες να σεβονται τους μεγαλυτερους γιατι κατι ξερουν παραπανω,μπραβο συνεχισε.

προσεξε μονο μην τυχον καποια πραγματα δεν τα γνωριζετε καλα και τελικα εσεις οι δασκαλοι και συμβουλευετε λαθος καποια πραγματα;

και στο κατω κατω της γραφης ποιος σας ζητησε την γνωμη για το πως ποσο και ποτε θα κανω ιντερβαλ;

εγω ρωτησα την γνωμη απο καποιον που πραγματικα να ξερει αν ειναι σωστο στις
5:30 20δεξτροζη και 20γρ αμινοξεα απο isolate πρωτεινη
και στις 5:45 ανεβασμα στον διαδρομο.

πολυ συγκεκριμενο ερωτημα.


Ευχαριστουμε που μας θεωρεις και ανίδεους!
Μανο για μενα εισαι ο αδυναμος κρικος στην ολη υποθεση και θα σε αποχαιρετήσω πρωτος :welcome:


ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΩ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ξερεις τι πρεπει να κανεις... :welcome:

Haris Pilton
20-01-10, 17:59
NASSER;
Μπορω να μετρισω τους παλμους μου με το χερι στο λαιμο μου στην φλεβα;
Αν ναι πως;
Οσους μετρισω σε ενα λεπτο,αυτοι ειναι;
Αξιζει να παρω παλμογραφο;


Περι θεματος HIIT,η αποψη μου ειναι να γινονται και τα 2 μαζι.
Πρωτα αεροβια μετριας εντασης για ωρα νηστικος(καψιμο λιπους καθαρο),και μετα HIIT(για ωθηση μεταβολισμου,αλλα απο τη στιγμη που εινα αναεροβια,στο κεφαλι μου ειναι σαν να κανω βαρη που κανω ουτος η αλλος)..

NASSER
20-01-10, 18:06
NASSER;
Μπορω να μετρισω τους παλμους μου με το χερι στο λαιμο μου στην φλεβα;
Αν ναι πως;
Οσους μετρισω σε ενα λεπτο,αυτοι ειναι;
Αξιζει να παρω παλμογραφο;


Περι θεματος HIIT,η αποψη μου ειναι να γινονται και τα 2 μαζι.
Πρωτα αεροβια μετριας εντασης για ωρα νηστικος(καψιμο λιπους καθαρο),και μετα HIIT(για ωθηση μεταβολισμου,αλλα απο τη στιγμη που εινα αναεροβια,στο κεφαλι μου ειναι σαν να κανω βαρη που κανω ουτος η αλλος)..

Μπορεις να μετρας με το χερι για ενα λεπτο πρωτα, και μετα για μισο λεπτο για συντομια. Στο μισο λεπτο θα εχεις τους μισους παλμους και ετσι γλυτωνεις χρονο στο μετρημα.
Ο παλμογραφος ειναι ενα ωραιο εργαλειο καθως θα εχει χρονομετρο και αλλες ενδειξεις. Αν θελεις το παιρνεις.
Αν ρωτησες τη Μαρια, αυτη μονο που θα σε δει να τρεχεις 10 μετρα σου δινει αναλυτικα ποσοστα για ολα :green: γιαυτο εγω δεν παιρνω παλμογραφο, εχω τη Μαρια :)

Αμα κανεις αεροβια και ΗΙΤ ειναι οτι καλυτερο.Θελει ομως αντοχες γιαυτο θα προτειμουσα να τα κανω αναποδα απο οτι το κανεις.

Μαρία
20-01-10, 18:16
NASSER;
Μπορω να μετρισω τους παλμους μου με το χερι στο λαιμο μου στην φλεβα;
Αν ναι πως;
Οσους μετρισω σε ενα λεπτο,αυτοι ειναι;
Αξιζει να παρω παλμογραφο;


Περι θεματος HIIT,η αποψη μου ειναι να γινονται και τα 2 μαζι.
Πρωτα αεροβια μετριας εντασης για ωρα νηστικος(καψιμο λιπους καθαρο),και μετα HIIT(για ωθηση μεταβολισμου,αλλα απο τη στιγμη που εινα αναεροβια,στο κεφαλι μου ειναι σαν να κανω βαρη που κανω ουτος η αλλος)..


Το προβλημα ειναι οταν τρεχεις δεν μπορεις να μετρησεις παλμους και το κανεις την στιγμή που σταματας.Ο παλμογραφος διευκολυνει στο να ξερεις ολη την ωρα τους παλμους.Προσωπικα δεν εχω παλμογραφο,δεν μου χρειαστηκε ποτε(εκτος απο καποια τεστ που εκανα σε αθλουμενους)γιατι αν παε για καθαρα ααεροβια παρατεταμενο τρεξιμο τρεχεις με ενταση ανεκτη οπου μπορει ο ργανισμος σε αυτον το ρυθμο να αποδωσει για ωρα(ιδιος ρυθμος)τρεξιμο συζητησης λεγεται,αν δεις οτι μπουκωνεις και δεν παει αλλο απο την αρχη μειωνεις ενταση και μενεις σε πιο χαλαρο ρυθμο.
Σε αναεροβια διαλλειματικη εντασης ο παλμογραφοε δεν χρειαζεται γιατι ουτως η άλλως θα ανεβασεις παλμους αυτο ειναι και το ζητούμενο και παιζεις πλεον με τα διαλείμματα.
Προπονηση με προπονηση θα υπαρχει και η βελτιωση,ειτε αεροβιο ειτε αναεροβια θα εχεις προσαρμογες ετσι ωστε θα βλεπεις και αυξηση φυσικης καταστασης και οχι τοσο "μπουκωμα"οπως στην αρχη.

Haris Pilton
20-01-10, 18:32
OOO:shock: :shock:
Τελεια!!!
Απιθανο κολπακι με τρεξιμο συζητησης.
Γιατι παω πρωι και το τζιμ ειναι αδειο,ετσι μιλαω ασταματητα με τον γυμναστη :)

Αλλα επηδη αγαπαω το φαι,και δεν θελω να λιπωνω,και επηδη αρχισε να μου αρεσει παρα πολυ η αεροβια,ισως στο μελον να παρω εναν παλμογραφο μιας και πλεον η αεροβια ειναι κοματι της καθημερινοτητας.
Σωστα νασσερ,βλακεια κανω,καλυτερα θα ηταν πρωτα το HIIT και μετα κλασικη αεροβια που δεν κουραζει.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,διαφωτιστικοτατες :thumbup: :) :green:

gj
20-01-10, 20:06
Παιδια ο παλμογραφος ειναι κατι σαν ρολοι που δειχνει τους παλμους της καρδιάς ?
Που μπορουμε να τον βρουμε και ποσο κοστιζει πανω κατω ?
Τον αλλο μηνα θα μπω στην γραμμωση και θα αρχισει πολυ τρεξιμο :P:P

giannis64
20-01-10, 20:36
Παιδια ο παλμογραφος ειναι κατι σαν ρολοι που δειχνει τους παλμους της καρδιάς ?
Που μπορουμε να τον βρουμε και ποσο κοστιζει πανω κατω ?
Τον αλλο μηνα θα μπω στην γραμμωση και θα αρχισει πολυ τρεξιμο :P:P

μπορεις να παρεις η να παραγκηλεις απο μαγαζι με αθλητικα! εγω απο εκει το πειρα και μαλιστα λεει και τα χιλιομετρα που τρεχω στον αγωνα.

gj
20-01-10, 20:52
μπορεις να παρεις η να παραγκηλεις απο μαγαζι με αθλητικα! εγω απο εκει το πειρα και μαλιστα λεει και τα χιλιομετρα που τρεχω στον αγωνα.
Thx γιαννη. βρηκα στα xtreme. Δεν ειχα ψαξει καλα. τα χει ομως τα λεφτακια του :(

giannis64
20-01-10, 21:12
Thx γιαννη. βρηκα στα xtreme. Δεν ειχα ψαξει καλα. τα χει ομως τα λεφτακια του :(



ποσο???

gj
20-01-10, 21:31
ποσο???
απο 70 μεχρι 250...
http://www.xtr.gr/216/eshop/ProductShow.aspx?category=698
τσεκαρε αν μπορεις και προτεινε μου καποιο. Το καλο ειναι οτι ειναι αδιαβροχα και θα τα χρησιμοποιω και πισινα. Αν εχεις υποψην σου κατι φθηνοτερο και εχεις και λινκ στειλτο μου σε πμ.

giannis64
20-01-10, 23:00
απο 70 μεχρι 250...
http://www.xtr.gr/216/eshop/ProductShow.aspx?category=698
τσεκαρε αν μπορεις και προτεινε μου καποιο. Το καλο ειναι οτι ειναι αδιαβροχα και θα τα χρησιμοποιω και πισινα. Αν εχεις υποψην σου κατι φθηνοτερο και εχεις και λινκ στειλτο μου σε πμ.


εγω πειρα ενα 90 και το ιδιο εχει και εκει που λες. ειναι αδιαβροχο και μαληστα εχει και προγραμματα. ενα σημαντηκο ειναι πως το βαζεις στους 130 παλμους και αν πεσεις η ανεβεις αυτο χτυπαει. οποτε δεν χρειαζετε να το βλεπεις συνεχεια. ειναι και αδιαβροχο. εγω φυσηκα εχω και την ζωνη που μετραει τα χιλιομετρα για να ξερω στους αγωνες ποσα χιλ εκανα.

gj
20-01-10, 23:54
εγω πειρα ενα 90 και το ιδιο εχει και εκει που λες. ειναι αδιαβροχο και μαληστα εχει και προγραμματα. ενα σημαντηκο ειναι πως το βαζεις στους 130 παλμους και αν πεσεις η ανεβεις αυτο χτυπαει. οποτε δεν χρειαζετε να το βλεπεις συνεχεια. ειναι και αδιαβροχο. εγω φυσηκα εχω και την ζωνη που μετραει τα χιλιομετρα για να ξερω στους αγωνες ποσα χιλ εκανα.
Aυτο ειχα μπανισει και γω ;)
Αν και αυτο με τα 250 πρεπει να κολολεει αλλα δεν διαθετω τοσα λεφτα για κανενα λογο :P

baskos
22-01-10, 17:13
Για οσους δεν διαθετουν παλμογραφο,
μπορουν να διαπιστωσουν αν βρισκονται σε αεροβια ασκηση με τη προσοχη τους Οι αναπνοες να προερχονται κυριως απο τη Μυτη!!!

Μαρία
22-01-10, 18:04
Για οσους δεν διαθετουν παλμογραφο,
μπορουν να διαπιστωσουν αν βρισκονται σε αεροβια ασκηση με τη προσοχη τους Οι αναπνοες να προερχονται κυριως απο τη Μυτη!!!



Οχι αυτο ειναι μεγαλο λαθος,δεν ισχυει αυτο που λενε με τις αναπνοες,οπως βολευεται ο καθενας.Στο λεω γιατι εχω ασχοληθει και με μαραθωνοδρομους και με αντοχιτζιδες και δεν παιζει με τιποτα αυτο πρεπει να ανπνεουμε οπως ειναι καλυτερα για μας.

-beba-
22-01-10, 18:06
Οχι αυτο ειναι μεγαλο λαθος,δεν ισχυει αυτο που λενε με τις αναπνοες,οπως βολευεται ο καθενας.Στο λεω γιατι εχω ασχοληθει και με μαραθωνοδρομους και με αντοχιτζιδες και δεν παιζει με τιποτα αυτο πρεπει να ανπνεουμε οπως ειναι καλυτερα για μας.

ΟΚ τότε γιατί εγώ αναπνέω και από τη μύτη και από το στόμα.

Μαρία
22-01-10, 18:14
ΟΚ τότε γιατί εγώ αναπνέω και από τη μύτη και από το στόμα.

beba τρεχεις η κανεις περπατημα?αν κανεις τρεξιμο δεν θα μπορεις τοσο ανετα μονο με την μυτη ειναι οτι βολευει τον καθενα στο τρεξιμο,δεν ειναι οπως οι κοιλιακοι που θελουν σωστη εισπνοη και εκπνοη.Οπως μπορει ο καθενας χωρις να ειναι αυτοσκοπος κατι.

-beba-
22-01-10, 18:16
beba τρεχεις η κανεις περπατημα?αν κανεις τρεξιμο δεν θα μπορεις τοσο ανετα μονο με την μυτη ειναι οτι βολευει τον καθενα στο τρεξιμο,δεν ειναι οπως οι κοιλιακοι που θελουν σωστη εισπνοη και εκπνοη.Οπως μπορει ο καθενας χωρις να ειναι αυτοσκοπος κατι.

Συνήθως περπάτημα. Τελευταία τρέχω και λίγο.

Machiavelli
23-01-10, 00:32
Κατά πόσο υστερεί το ιντέρβαλ σε σχέση με την αερόβια ως προς την καύση λίπους;

Επίσης μετά από ιντέρβαλ ή κατά τη διάρκεια μπορούμε να κάνουμε κάτι για να αποφύγουμε αυτή την τάση προς εμετό; 4 στις 5 φορές με πιάνει μια τάση και δε ξέρω πότε θα ξεσπάσει.

Τέλος, αν κάνουμε αερόβια πρωί με άδειο στομάχι, μετά από μια ώρα φάμε πρωινό και 2,5 ώρες μετά το πρωινό πάμε για βάρη είναι εντάξει; Αν όχι τι πρέπει να κάνουμε;

Μαρία
23-01-10, 00:42
Κατά πόσο υστερεί το ιντέρβαλ σε σχέση με την αερόβια ως προς την καύση λίπους;

Επίσης μετά από ιντέρβαλ ή κατά τη διάρκεια μπορούμε να κάνουμε κάτι για να αποφύγουμε αυτή την τάση προς εμετό; 4 στις 5 φορές με πιάνει μια τάση και δε ξέρω πότε θα ξεσπάσει.

Τέλος, αν κάνουμε αερόβια πρωί με άδειο στομάχι, μετά από μια ώρα φάμε πρωινό και 2,5 ώρες μετά το πρωινό πάμε για βάρη είναι εντάξει; Αν όχι τι πρέπει να κάνουμε;


1) Η διαλειμματικη ειναι τεραστιο κεφαλαιο,απλα να χωρισουμε τις ενοτητες σε αεροβια και αναεροβια(γιατι διαλειμματικη μπορεις να κανεις και στις δυο περιπτωσεις)
Με τη αεροβια ενεργοποιεις την μεγιστη καυση λίπους και φτιαχνεις την γενικγ αντοχη σου ενω με την αναεροβια φτιαχνεις μυικο,φτιαχνεις την ταχυτητα σου την εκρηκτικοτητα την ανοχη στο γαλακτικο.

2)Η ταση που εχεις οφειλεται στην παραγωγη γαλακτικου οξεος δεν ειναι τιποτα αλλα ειναι πολύ ασχημο συναισθημα κυρίως στα τελευταια μετρα,προσπαθησε εστω να το αποφυγεις καπως να εισαι τουλαχιστος 2 ωρες φαγωμενος.

3)Είναι προτιμότερο να πας για βαρη αν ειναι την ιδια μερα μετα απο 6ωρες και να εχει ξεκουραστει καπως γιατι αν πας μετα απο 1-2 ωρες δεν θα αποδωσεις σωστα στην προπόνηση με βαρη.Και παλι υπαρχουν και παραμετροι φυσικης καταστασης αναλογα και το επιπεδο που εισαι σε φυσικη κατασταση κατα ποσο το σωμα αναρρωνει καλύτερα.

Machiavelli
23-01-10, 14:40
Ευχαριστώ Μαρία.
1) Διαλειμματική αερόβια είναι και το HIIT, σωστά;
Μπορείς να μου δώσεις παράδειγμα διαλειμματικής αναερόβιας;
2) Το έχω για πρωινή αερόβια νηστικός. Κάποια διαλείμματα, μικρή ή μεγάλη κατανάλωση νερού, ενδέχεται να βοηθήσουν, έστω στο ελάχιστο, στην αποφυγή παραγωγής γαλακτικού οξέος;
3) Δε με επηρεάζει και τόσο στην απόδοση με βάρη, φροντίζω να φάω λίγη βρώμη παραπάνω και μερικές σταφίδες και μπορώ να πω ότι βγαίνει μια κανονική προπόνηση. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η τεστοστερόνη κατά πόσο αναλώνεται στην αερόβια και αν προλαβαίνει να επανέλθει στο διάστημα 3,5 περίπου ωρών.
Ελπίζω να μη σε κουράζω πολύ.

Μαρία
23-01-10, 15:28
Ευχαριστώ Μαρία.
1) Διαλειμματική αερόβια είναι και το HIIT, σωστά;
Μπορείς να μου δώσεις παράδειγμα διαλειμματικής αναερόβιας;
2) Το έχω για πρωινή αερόβια νηστικός. Κάποια διαλείμματα, μικρή ή μεγάλη κατανάλωση νερού, ενδέχεται να βοηθήσουν, έστω στο ελάχιστο, στην αποφυγή παραγωγής γαλακτικού οξέος;
3) Δε με επηρεάζει και τόσο στην απόδοση με βάρη, φροντίζω να φάω λίγη βρώμη παραπάνω και μερικές σταφίδες και μπορώ να πω ότι βγαίνει μια κανονική προπόνηση. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η τεστοστερόνη κατά πόσο αναλώνεται στην αερόβια και αν προλαβαίνει να επανέλθει στο διάστημα 3,5 περίπου ωρών.
Ελπίζω να μη σε κουράζω πολύ.


1)Διαλλειματικη αεροβια ειναι 5*5000χλμ προγραμμα(αντοχιτζιδες κανουν τετοια)
στο 60- 70% δεν εχει το στοιχειο της εντασης
Διαλλειματικη αναεροβια ειναι 20*100μετρα στο 80% ή 5*500μετρα στο 80% σε αυτα γαλακτωνεις με αυτο το ρυθμο ειδικα στα τελευταια μετρα νιωθεις τα ποδια να μην υπακουνε.Εδω εχεις ενταση(ταχυτητα)-ρυθμος και γι΄αυτο με αυτα τα κομματια φτιαχνεις και την ανοχη στο γαλακτικο,δηλ δεν θα γαλακτωνεις τοσο μελλοντικα με τις προσαρμογες αυτης της προπονησης(προπονηση για ποδοσφαιριστες πχ πανε πανω κατω συνεχεια και δεν κουραζονται,δεν γαλακτωνουν αμεσα)

2)Οχι στο ειπα και ποιο πανω με διαλειμματικη αναεροβια απλα δεν θα γαλακτωνεις τοσο στο μελλον με την ιδια προπονηση.

3)Και παλι θα σου πω αναλογα το επιπεδο φυσικης καταστασης που εισαι.(πχ εγω μετα απο 12χλμ αεροβια εμπαινα βαρη ποδια και μετα εφευγα στο καπακι για ταχυτητες 6-8*100μετρα ενταση ταχυτητα στο 90% για να μην ειμαι πιασμενη την επομενη)

Machiavelli
23-01-10, 16:43
3)Και παλι θα σου πω αναλογα το επιπεδο φυσικης καταστασης που εισαι.(πχ εγω μετα απο 12χλμ αεροβια εμπαινα βαρη ποδια και μετα εφευγα στο καπακι για ταχυτητες 6-8*100μετρα ενταση ταχυτητα στο 90% για να μην ειμαι πιασμενη την επομενη)
Κατανοητά τα πρώτα δύο. Ευχαριστώ και πάλι.
Όσον αφορά το 3ο, δεν αναφέρομαι στην αντοχή μου, με αυτό το σκεπτικό θα μπορούσα να κάνω 45 λεπτά στήθος και μιας και τα πόδια μου δε θα είχαν συμμετάσχει να κάνω και 45 λεπτά πόδια. Ωστόσο η τεστοστερόνη μου δε θα με κάλυπτε. Και ρωτώ, αφού κάνω 45 λεπτά αερόβια μετά από 3,5 ώρες η τεστοστερόνη μου θα είναι ικανή να με καλύψει στην προπόνηση με βάρη; (ας πάρουμε ως δεδομένο ότι η φυσική μου κατάσταση είναι τέτοια, ώστε να μην είμαι κουρασμένος 3,5 ώρες μετά την αερόβια)

Μαρία
23-01-10, 16:50
Κατανοητά τα πρώτα δύο. Ευχαριστώ και πάλι.
Όσον αφορά το 3ο, δεν αναφέρομαι στην αντοχή μου, με αυτό το σκεπτικό θα μπορούσα να κάνω 45 λεπτά στήθος και μιας και τα πόδια μου δε θα είχαν συμμετάσχει να κάνω και 45 λεπτά πόδια. Ωστόσο η τεστοστερόνη μου δε θα με κάλυπτε. Και ρωτώ, αφού κάνω 45 λεπτά αερόβια μετά από 3,5 ώρες η τεστοστερόνη μου θα είναι ικανή να με καλύψει στην προπόνηση με βάρη; (ας πάρουμε ως δεδομένο ότι η φυσική μου κατάσταση είναι τέτοια, ώστε να μην είμαι κουρασμένος 3,5 ώρες μετά την αερόβια)


Η τεστοστερονη ειναι σταθερη στο σωμα δεν επηρεαζει μηπως μπερδευεσαι με το μυικο γλυκογόνο???
Οι αποκλίσεις της τεστο ειναι ελαχιστες σε βαθμο να μην σε απασχολουνε.

Machiavelli
24-01-10, 13:04
Όχι στην τεστοστερόνη αναφερόμουν. Υποθέτω πως η αύξηση στη βρώμη και οι σταφίδες βοηθάνε στην αναπλήρωση του γλυκογόνου, αν όχι πλήρως σίγουρα σε έναν ικανοποιητικό βαθμό. Αφού οι διακυμάνσεις είναι τόσο μικρές συνεχίζω με διάλειμμα 3,5 ωρών και αν δε μου αρέσει κάτι το αλλάζω.
Σε ευχαριστώ πολύ για όλα Μαρία.

Μαρία
24-01-10, 17:58
Όχι στην τεστοστερόνη αναφερόμουν. Υποθέτω πως η αύξηση στη βρώμη και οι σταφίδες βοηθάνε στην αναπλήρωση του γλυκογόνου, αν όχι πλήρως σίγουρα σε έναν ικανοποιητικό βαθμό. Αφού οι διακυμάνσεις είναι τόσο μικρές συνεχίζω με διάλειμμα 3,5 ωρών και αν δε μου αρέσει κάτι το αλλάζω.
Σε ευχαριστώ πολύ για όλα Μαρία.


:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::toast::toast::toast:

baskos
24-01-10, 19:08
Αναεροβια διαλειματικη πιστευω δεν μπορουμε να κανουμε αν πρωτα δεν εχουμε χτισει μια ικανοποιητικη αεροβια κατασταση...
Αυτα για την αποφυγη τραυματισμων και ανεπιθυμητων ενεργειων....

manosvdm
26-01-10, 15:30
Οχι αυτο ειναι μεγαλο λαθος,δεν ισχυει αυτο που λενε με τις αναπνοες,οπως βολευεται ο καθενας.Στο λεω γιατι εχω ασχοληθει και με μαραθωνοδρομους και με αντοχιτζιδες και δεν παιζει με τιποτα αυτο πρεπει να ανπνεουμε οπως ειναι καλυτερα για μας.:shock:

αγαπητη Μαρια ο τροπος που γραφεις και δινεις συμβουλες ειναι πλεων πολυ ανησυχυτικος.

ειπα οτι δεν θα ξανα ανακατευτω σε αυτο το φορουμ αλλα σε παρακαλω πολυ επειδη εδω προκειτε και για την σωματικη μας υγεια θα πρεπει οι συμβουλες σου τελικα να ειναι ποιο εγκυρες.

παραθετω το παρακατω αρθρο απο ενα και εγκυρο site(επειδη εχω κατηγορηθει για αυτα που διαβαζω) για να δειτε ποσο λαθος ειναι αυτο που λεει η Μαρια.

http://www.authentic-breathing.com/breathingforathletes.htm

πριν οι mod με διαγραψετε διαβαστε το και εσεις.

Μαρία
26-01-10, 15:45
Οχι αυτο ειναι μεγαλο λαθος,δεν ισχυει αυτο που λενε με τις αναπνοες,οπως βολευεται ο καθενας.Στο λεω γιατι εχω ασχοληθει και με μαραθωνοδρομους και με αντοχιτζιδες και δεν παιζει με τιποτα αυτο πρεπει να ανπνεουμε οπως ειναι καλυτερα για μας.


beba τρεχεις η κανεις περπατημα?αν κανεις τρεξιμο δεν θα μπορεις τοσο ανετα μονο με την μυτη ειναι οτι βολευει τον καθενα στο τρεξιμο,δεν ειναι οπως οι κοιλιακοι που θελουν σωστη εισπνοη και εκπνοη.Οπως μπορει ο καθενας χωρις να ειναι αυτοσκοπος κατι.


:shock:

αγαπητη Μαρια ο τροπος που γραφεις και δινεις συμβουλες ειναι πλεων πολυ ανησυχυτικος.

ειπα οτι δεν θα ξανα ανακατευτω σε αυτο το φορουμ αλλα σε παρακαλω πολυ επειδη εδω προκειτε και για την σωματικη μας υγεια θα πρεπει οι συμβουλες σου τελικα να ειναι ποιο εγκυρες.

παραθετω το παρακατω αρθρο απο ενα και εγκυρο site(επειδη εχω κατηγορηθει για αυτα που διαβαζω) για να δειτε ποσο λαθος ειναι αυτο που λεει η Μαρια.

http://www.authentic-breathing.com/breathingforathletes.htm

πριν οι mod με διαγραψετε διαβαστε το και εσεις.


Σου παραθετω και τα υπόλοιπα που εγραψα πανω σε αυτο.....στο τρεξιμο οταν προσπαθουμε με το ζορι να αναπνευσουμε με διαφορους τροπους κατ΄αρχην δεν βγαινει.........αλλες ασκησεις οπως εκγυμναση κοιλιακων,yoga,pilates κτλ που εχουν σαν αρχη τις αναπνοες εκει ειλικρινα δεν εχω αποψη,αλλα στο θεμα αεροβιας πρεπει να αναπνεουμε χωρις να δυσκολευουμε το σωμα να κανει την αεροβια,αυτο καθοριζεται και απο τον καιρο που προπονειται καποιος στη αρχη η αναπνοη ειναι ασταθης λογω ασταθειας ρυθμου στο τρεξιμο και στην συνεχεια σταθερη μα βαση το ρυθμο της αεροβιας αλλα οχι να δυσκολευοπυμε την αναπνοη πιεζοντας να το κανουμε απο την μυτη.



Λοιπον στο αλλο θεμα δεν ξερω αν εχεις παρατηρησει αλλα εδω μεσα ουτε συμβουλες δινω για θεματα διατροφης ουτε προπονησης με βαρη,οχι γιατι δεν γνωριζω αλλα γιατι δεν νιωθω οτι κατεχω κατι 100%.Αλλα σε αυτον τον τομεα επειδη εκανα χρονια πρωταθλητισμο στιβο συγκεκριμενα γυμναζομαι 21 χρονια(τρεχω κατα κυριο λογο)με ομοσποδιακους προπονητες και επειδη αργοτερα το πηρα και Ειδικοτητα στα ΤΕΦΑΑ και οχι μονο αυτο αλλα εχω ασχοληθει και με αθλητες(προπονηση ειχα ενα καλοκαιρι μια παγκοσμιονικη κορασιδα των 800μετρων και της εκανα προπονηση-ξεκινημα μετα απο καταγμα κνημης και ασχετο κοσμο να περασει ορια για πυροσβεστικες,λιμενικα και γενικα ειμαι μεσα σε αυττο το χωρο κτλ )και οχι επειδη τα ειδα ολα σε ενα αρθρο ενος περιοδικου αλλα επειδη τα εχω σπουδασει και κυριως ζησει και εμπειρια 21 χρονια τωρα,σε αυτο το αντικειμενο που προσπαθεις εσυ να το παιξεις γνωστης.Εναν θα δω απλα να τρεχει και ξερω ρυθμο- επιπεδο -και τι χρειαζεται η οχι.

manosvdm
26-01-10, 15:59
εγω δεν το παιζω γνωστης, ομως την σημερινη εποχη που ζουμε η διασταυρωση και εμνπλουτισμος γνωσεων και στοιχειων γινετε ποιο ευκολη σταματηστε εσυ και οι υπολοιποι να εισται τοσο εγωιστες και να αμφισφητητε ο καθενας στο τομεα του αρθρογραφιες οι οποιες ειναι εγκυρες αλλα κυριος πολακις διασταυρωμενες.

το εχεις καταφερει παρα πολλα πραγματα μεχρι τωρα στην κατηγορια σου δεν σημαινει οτι δεν θα μπορουσες να ειχες καταφερει περισσοτερα.

παντα υπαρχει ενα παραθυρο το οποιο πιθανως να μας ειχε παει ακομα ποιο ψηλα.
τα φορουμ ειναι για να μπορει καποιος να μαθαινει αλλα και να βοηθαει.

μου ειναι αδιανοητο να κατανοησω την αποψη σου περι αναπνοης, διοτι επιμενω ειναι παντελως λαθος και ολοι οσοι συναναστραφηκες ατα πρωταθλητικα σου χρονια αν αυτοι που ειχαν προβλημα να τιθασευσουν την αναπνοη απο την μυτη σιγουρα αν το εκαναν σωστα θα ειχαν παει ποιο ψηλα στην ζωη τους.

η αναπνοη ειναι κατι που πρεπει να γινεται σωστα 24 ωρες το 24 ωρο ΣΩΣΤΑ,ποσο οταν γυμναζεσαι.

ΥΓ. σταματηστε να αμφισφητειε εγκυκλοπαιδικες γνωσεις.(τα περισσοτερα ειναι παντου γραμμενα).
τα φορουμ ειναι για να βοηθιομαστε στην ταχυτητα των γνωσεων,οχι να αποριπτουμε αρθρογραφιες

το site που προτεινω δεν ειναι απο περιοδικο.

βρεθηκα στην ζωη μου παχυς και αδυνατος για πολλα χρονια και εκανα και διατες
τελευταια ειχε παραγινει ομως
επασχα απο συνδρομο υπνικης απνοιας και μου ειχαν χορηγηση συσκευη αναπνοης
για τον υπνο
ειχα μπουκωματα απο την μυτη συνεχεια, ροχαλιζα ΓΙΑΤΡΟΙ(ΕΙΔΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ;) μου ελεγαν οτι εχω διαφραγμα και πρεπει να το ισιωσω για να μην ροχαλιζω και να μην μπουκωνω.
το πρωτο πραγμα που αμαθα στην νεα μου ζωη ηταν πως πρεπει να αναπνεει ο ανθρωπος στην καθημερινοτητα του.
ζωριστηκα να το κανω αλλα το αυτοματοποιησα μετα απο καιρο
αναπνοη μονο μεσα απο την μυτη,.

Μαρία
26-01-10, 16:07
μου ειναι αδιανοητο να κατανοησω την αποψη σου περι αναπνοης, διοτι επιμενω ειναι παντελως λαθος και ολοι οσοι συναναστραφηκες ατα πρωταθλητικα σου χρονια αν αυτοι που ειχαν προβλημα να τιθασευσουν την αναπνοη απο την μυτη σιγουρα αν το εκαναν σωστα θα ειχαν παει ποιο ψηλα στην ζωη τους.

η αναπνοη ειναι κατι που πρεπει να γινεται σωστα 24 ωρες το 24 ωρο ΣΩΣΤΑ,ποσο οταν γυμναζεσαι.



Το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβες καλα,δεν μενω στα χρονια εμπειριας μου...σου γραφω οτι το σπουδασα κιόλας,το πηρα και Ειδικοτητα,διαβασα βιβλια πανεπιστημιου,ερευνες ειχα μπει και εγω σε ερευνητικες ομαδες κτλ εδωσα εξετασεις κτλ .Η αναπνοη ειναι σωστο να γινεται 24 ωρες το 24ωρο αλλα οσον αφορα το τρεξιμο και την αεροβια ειναι αλλο θεμα εκει,γι αυτο μιλαμε....


Εσυ βλεπεις ενα αρθρο ενος περιοδικου και επειδη βολευει εσενα το ποσταρεις,σε αυτο το τοπικ πιο πισω εβαλες αρθρο εταιρειας που προωθει προιον της και το εβαλες σαν εγκυρο.....τετοια αρθρα μπορω να σου ποσταρω αμετρητα με διαφορετικες αποψεις ιδιου θεματος το ενα με το άλλο....δεν ειναι πανεπιστημιακα συγνωμη...ουτε επιστημονικα εγκυρα και αξιοπιστα.
Μετρας το λιπος σου σε ζυγαρια και ολοι ξερουμε ποσο αναξιοπιστο ειναι και εισαι ο μονος που ξαναπαραθετεις ερευνα της εταιριας της ζυγαριας λιπομετρησης για να μας αποδειξεις παλι το αντιθετο.

KATERINI 144
26-01-10, 16:26
:shock:αγαπητη Μαρια ο τροπος που γραφεις και δινεις συμβουλες ειναι πλεων πολυ ανησυχυτικος.και ποιος σε υποχρέωσε να ακουσεις τις συμβουλές της μαριας?


ειπα οτι δεν θα ξανα ανακατευτω σε αυτο το φορουμ αλλα σε παρακαλω πολυ επειδη εδω προκειτε και για την σωματικη μας υγεια θα πρεπει οι συμβουλες σου τελικα να ειναι ποιο εγκυρες.

παραθετω το παρακατω αρθρο απο ενα και εγκυρο site(επειδη εχω κατηγορηθει για αυτα που διαβαζω) για να δειτε ποσο λαθος ειναι αυτο που λεει η Μαρια.

http://www.authentic-breathing.com/breathingforathletes.htm

πριν οι mod με διαγραψετε διαβαστε το και εσεις.ρίξε μια μετάφραση μπας και το διαβάσουμε, αλλα πριν κάνεις αυτο ψάξε μήπως και βρεις αλλες δεκα που να λενε διαφορετικά πράγματα, συνήθως ετσι γίνεται με τις έρευνες.......................

τωρα θα σου πω κατι ασχετο, αφου μας έχεις πρήξει με ερωτήσεις για οτι απίθανο και πιθανό μεχρι και πριν λιγο καιρο καθότι δεν γνώριζες και πολλα πραγματα, τωρα υποτίθεται έμαθες και αμφισβητείς τις συμβουλές που σου δίνουμε.........να υποθέσω πως έμαθες περισσότερα απο εμας τους υπόλοιπους?! δλδ εφάρμοσες αυτα που σου είπαμε και δεν ειδες αποτέλεσμα ενω τωρα εφαρμόζεις δικη σου φιλοσοφία και εχεις αποτελέσματα?!

τη σημαίνει η συμπεριφορά φιλε μου?!

manosvdm
26-01-10, 16:30
Ισωπεδωτικη ως συνηθος.
μεινε σε αυτα που διαβασες την προηγουμενη δεκαετια, αμφισβητησε τον κολοσο
first beat technologies, αλλωστε οπως ειπε ο Nasser εσυ εχεις την ικανοτητα με το ματι να μετρας την φυσικη κατασταση του αθλητη,

ηθελα να ξερα τοσοι αθλητες που σωριαζονται στα γηπεδα γιατι δεν εχουν μια Μαρια απο πισω να προστατευουν τους αθλητες τους;

και να σου πω οτι αυτα που εγραψα και διαβασα δεν ειναι απο περιοδικο οσο και να θες να αμφισβγτησεις.

παρεπιπτοντως επειδη σε ακουσα και πηρα και δερματοπτυχομετρο, εχουν αποκληση με την ζυγαρια 1%.
και σου ειχα πει οτι στο σταδιο που βρισκομαι ακομα δεν χρειαζετε δερματοπτυχομετρο.:welcome:

Μαρία
26-01-10, 16:40
Ισωπεδωτικη ως συνηθος.
μεινε σε αυτα που διαβασες την προηγουμενη δεκαετια, αμφισβητησε τον κολοσο
first beat technologies, αλλωστε οπως ειπε ο Nasser εσυ εχεις την ικανοτητα με το ματι να μετρας την φυσικη κατασταση του αθλητη,

ηθελα να ξερα τοσοι αθλητες που σωριαζονται στα γηπεδα γιατι δεν εχουν μια Μαρια απο πισω να προστατευουν τους αθλητες τους;

και να σου πω οτι αυτα που εγραψα και διαβασα δεν ειναι απο περιοδικο οσο και να θες να αμφισβγτησεις.

παρεπιπτοντως επειδη σε ακουσα και πηρα και δερματοπτυχομετρο, εχουν αποκληση με την ζυγαρια 1%.
και σου ειχα πει οτι στο σταδιο που βρισκομαι ακομα δεν χρειαζετε δερματοπτυχομετρο.:welcome:

Μην διαστρεβλωνεις αυτα που γραφω πιο πανω οταν σου λεω οτι με το να δω καποιον να τρεχει και μονο με το στυλ του καταλαβαινω πολλα οπως πχ ο KATERINI 144 , NASSER και ολα τα παιδια εδω θα ακουσουν το χτυπημα μιας μπαρας και θα καταλαβουν χωρις να δουν τι εγινε....αν κατανοεις αυτα που λεμε...
Αλλα βλεπεις εμεις δεν ξυπνησαμε ενα πρωι και αποφασισαμε να ασχοληθουμε με αυτο αλλα ειναι αποτελεσμα χρονων και με λαθη που παθαμε πανω μας και με σωστα και με ολα και γι αυτο μπορουμε να πουμε οταν θα ζητηθει απο καποιον.

Τωρα αν σωριαζονται οι αθλητες στα γηπεδα τι να σου πω ,απο τους δικους μου ζηταω παντα εξετασεις καρδιας κτλ για να αναλαβω....

manosvdm
26-01-10, 16:43
απλα ειδα οτι σε θεματα bodybuilding εχετε πολλες γνωσεις, αλλα σε αλλα θεματα σοβαρα κενα που θελουν διευκρινησεις.
δεν ηξερα οτι εδω μεσα επρεπε να ημουν ενας μαθητης που θα ακουω οτι λετε
και δεν θα διασταυρωνω.
και οσο για το οτι ειναι απλα μια ερευνα, το επιπεδο μου δεν μενει σε μια ερευνα αλλα διασταυρωνει και οταν συνανταει και ξανασυνταει κατι τοτε το κατανοω και καλυτερα:toast:

αυτο ελειπε οτι, οτι μπορει να λεω εγω και ο καθενας εδω μεσα αυτο ειναι και δεν υπαρχει κατι αλλο.

εγω τρωω πολλες ωρες για διαβασμα μιας και μου αρεσει και ειδικα και η αγγλικη γλωσσα προσπαθω να μαθω, χρησιμες οι πληροφοριες εδω μεσα αλλα δεν ειναι οι μαναδικες.

Μαρία
26-01-10, 16:49
Ναι καλα κανεις αλλα εδω οι περισσοτεροι και διαβασμα εχουμε ριξει και χρονια πραξης τα εχουμε κανει......σου ξαναειπα και με λαθη επανω μας και με τραυματισμους και με σωστα και με ολα.Το να διαβασεις κατι και να διαβασεις και κατι αλλο αν δεν το εχεις κανει και στην πραξη οχι μια και δυο φορες αλλα χρονιες πως θα κατανοησεις τι ειναι το σωστο???Με μια δυο προπονησεις και μετα να αλλαζεις κατι για αλλες δυο προπονησεις??Δεν ειναι ετσι.

manosvdm
26-01-10, 16:52
το οτι εσυ μαρια μπορει να εμαθες μεσα και απο τα λαθη σου δεν σημαινει οτι πρεπει να μαθω και εγω μεσα απο αυτο το λαθος και ετσι για μενα για να καταληξω ειναι λαθος να λες σε εμας τους ΝΕΟΥΣ να μην μας νοιαζει απο που θα προελθει η ανασα, γιατι ειδικα εμεις οι νεοι εχουμε περισσοτερο αναγκη απο σωστη τεχνικη απο οτι ενας παλιοτερος που το κανει χρονια και μαθει με αυτο τον τροπο.

η προοδος ερχετε μεσα απο τα μυστικα του καθε τι ασχολειτε καποιος και οχι απλα επειδη το κανει.

Μαρία
26-01-10, 16:57
το οτι εσυ μαρια μπορει να εμαθες μεσα και απο τα λαθη σου δεν σημαινει οτι πρεπει να μαθω και εγω μεσα απο αυτο το λαθος και ετσι για μενα για να καταληξω ειναι λαθος να λες σε εμας τους ΝΕΟΥΣ να μην μας νοιαζει απο που θα προελθει η ανασα, γιατι ειδικα εμεις οι νεοι εχουμε περισσοτερο αναγκη απο σωστη τεχνικη απο οτι ενας παλιοτερος που το κανει χρονια και μαθει με αυτο τον τροπο.

η προοδος ερχετε μεσα απο τα μυστικα του καθε τι ασχολειτε καποιος και οχι απλα επειδη το κανει.


Ναι και το να μην το κανεις και εσυ και ο άλλος λαθος ειναι προτιμοτερο η σωστη οδος και γι΄αυτο γραφουμε και απανταμε......ετσι ωστε να υπαρχει και αποτελεσμα και ουσια.Οσον αφορα την αεροβια πιστεψε με ξερω παρα πολλα μυστικα και τρικ για τα παντα αλλα μην μου λες τωρα εσυ για την αναπνοη,που εξυπηρετει στο να γινεται καλυτερο το τρεξιμο,οπως μπορει ο καθε ενας ελευθερη αναπνοη κα οχι καταπιεστικα γιατι αν εσυ πας για το δεντρο(που και αυτο νομιζεις οτι υπαρχει) χανεις ολο το δασος...αν καταλαβαινεις.

KATERINI 144
26-01-10, 17:02
δεν σε υποχρέωσε κανένας να μας ακούς, δλδ ρωτάς μια γνώμη, σου απαντάει κάποιος έχοντας την καλη διάθεση να σε βοηθήσει και εσυ επειδή διάβασες κατι αλλο αντίθετο θα βρει και μπελά αυτος που σου είπε τη γνώμη του?!
δεν καταλαβαίνω τη σκεπτικό έχεις.......... λες και υπογράψαμε κανενα συμβόλαιο......

εδω ειναι φορουμ! δεν ειναι εταιρια αδυνατίσματος ή έμμισθων προπονητών...........θα μας κάνεις και μήνυση στο τελος εσύ με τα λεγόμενά σου ρε μανος!!!!! :green:

τωρα για το αν εχουμε κενα η οχι, θα το κρίνουν άλλοι, εσυ κρίνεις πως εχουμε, αλλοι μπορει να κρίνουν πως τα λεμε σωστά.............

vAnY
26-01-10, 18:33
...συγγνωμη να πεταχτω και εγω λιγο σαν την ....(&^%*&%) :green:αλλα ως "καινουργια" και ως "αμορφωτη":unsure: σε πολλους ακομα τομεις του ΒΒ, προτιμω, (και γι αυτο γραφτηκα στο φορουμ εξ αρχης), να μου πει την γνωμη του καποιος ο οποιος ειναι αθλητης και ειδικος στο τομεα του, με καποια χρονια προ-υπηρεσιας, παρα καποιον που θα μου πεταξει στη μουρη ερευνες και αρθρα και λοιπα σε επιστημονικη γλωσσα, :roll:5 σελιδες (που λεει ο λογος) τις οποιες βαριεμαι αφορητα να κατσω να τις διαβασω. Γιατι?
γιατι ο ενας θα τις εχει εφαρμοσει στον εαυτο του (αμα ειναι προπονητης, και σε αλλους) θα εχει δει τι λειτουργει και τι οχι πρακτικα, και απο κει και περα ο καθενας εδω περα λεει για τις δικες του εμπειριες, χωρις αυτο να σημαινει ο,τι θα μου κανει εμενα υποχρεωτικα. Αλλα τις εχουνε κανει Πραξη τις γνωσεις τους, τα εχουν δοκιμασει.
Φιλοσοφιες και Γνωσεις πανεπισημιου για Αθλητισμο και οποιο αθλημα θελω μπορω να βρω οποιαδιποτε στιγμη θελω, στο google, και να ποσταρω εδω παριστανοντας την εξυπνη:shifty:.
Εγω εδω μεσα μ ενδιαφερει να διαβαζω συμβουλες απο προσωπικες εμπειριες ανθρωπων του φορουμ, τους οποιους σεβομαι και χαρη σ'εκεινους εχω κανει φοβερη προοδο, και ειναι καθε αλλο παρα ασχετοι.:toast:

Μανο δεν εχω τιποτα να χωρισω μαζι σου αλλα αμα ηθελα συμβουλες μαλλον στη Μαρια θα πηγαινα παρα σε σενα, γι αυτους τους λογους που ειπα. Ειναι απλα η γνωμη μου;)

giannis64
26-01-10, 21:36
...συγγνωμη να πεταχτω και εγω λιγο σαν την ....(&^%*&%) :green:αλλα ως "καινουργια" και ως "αμορφωτη":unsure: σε πολλους ακομα τομεις του ΒΒ, προτιμω, (και γι αυτο γραφτηκα στο φορουμ εξ αρχης), να μου πει την γνωμη του καποιος ο οποιος ειναι αθλητης και ειδικος στο τομεα του, με καποια χρονια προ-υπηρεσιας, παρα καποιον που θα μου πεταξει στη μουρη ερευνες και αρθρα και λοιπα σε επιστημονικη γλωσσα, :roll:5 σελιδες (που λεει ο λογος) τις οποιες βαριεμαι αφορητα να κατσω να τις διαβασω. Γιατι?
γιατι ο ενας θα τις εχει εφαρμοσει στον εαυτο του (αμα ειναι προπονητης, και σε αλλους) θα εχει δει τι λειτουργει και τι οχι πρακτικα, και απο κει και περα ο καθενας εδω περα λεει για τις δικες του εμπειριες, χωρις αυτο να σημαινει ο,τι θα μου κανει εμενα υποχρεωτικα. Αλλα τις εχουνε κανει Πραξη τις γνωσεις τους, τα εχουν δοκιμασει.
Φιλοσοφιες και Γνωσεις πανεπισημιου για Αθλητισμο και οποιο αθλημα θελω μπορω να βρω οποιαδιποτε στιγμη θελω, στο google, και να ποσταρω εδω παριστανοντας την εξυπνη:shifty:.
Εγω εδω μεσα μ ενδιαφερει να διαβαζω συμβουλες απο προσωπικες εμπειριες ανθρωπων του φορουμ, τους οποιους σεβομαι και χαρη σ'εκεινους εχω κανει φοβερη προοδο, και ειναι καθε αλλο παρα ασχετοι.:toast:

Μανο δεν εχω τιποτα να χωρισω μαζι σου αλλα αμα ηθελα συμβουλες μαλλον στη Μαρια θα πηγαινα παρα σε σενα, γι αυτους τους λογους που ειπα. Ειναι απλα η γνωμη μου;)


:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

manosvdm
26-01-10, 22:43
αγαπητα μελη εγω δεν εχω σκοπο να σας συμβουλεψω για το πως θα τρεξετε, αλλα ειμαι σε φαση ερευνας.
καλα θα κανετε οσοι νομιζετε , να ακοολουθησετε την αποψη της Μαριας.
ειλικρινα δεν παρεξηγουμε με το οτι υποστηριζετε της αποψης της, αλλωστε εγω ποτε δεν μηδενισα της αποψης της κοπελας.

εχω πει εδω μεσα και στον Nasser και στη Μαρια οτι επειδη εχουν κανει καποια πραγματα δεν μπορουν να μηδενιζουν εργο και γνωσεις αλων.
υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αποκτησει γνωσεις και αποτελεσματα σε λιγοτερο διαστημα και αλλοι σε 10 χρονια.

αυτο σημαινει οτι ο καθενας εχει διαφορετικη αντιληπτικοτητα και μεθοδικοτητα, υπαρχουν αλλοι που καταστρατηγουν το παραμικρο στην διατροφη τους, την γυμναστικη τους, την ξεκουραση κλπ και αλλοι που απλα κανουν οτι τους λενε.

οταν σε απασχολουν ομως πολλα, αφοσιωνεσε διαβαζεις, πρατεις και συνεχιζεις την διαρκη αναζητηση ειναι λογικο καποια στιγμη να αποκτησεις και αποψη.

οσο για σενα κατερινη,ψαξου λιγο καλυτερα,(γιαι εγω απλα ενα ποστ σου εδειξα δεν ηξερα οτι πρεπει και να στο μεταφρασω και να σου κατεβασω ολοκληρη βιβλιογραφια)
γιατι αυτος που λεει οτι δεν παιζει προβλημα να αναπνεις απο το στομα τοτε λογικα αντιδρω διοτι απλα αυτο που λεει δεν υπαρχει και αν δεν υπηρχε αυτο το φορουμ και ανγκαζομασταν να διαβαζαμε βιββλια και περιοδικα οπως μου λετε οτι διαβαζω και δεν θα βρισκαμαι τετοια αποψη.

Αφου λοιπον νομιζετε οτι οι ερυνες μου ειναι τυχαιες τοτε προκαλω την Μαρια να μου βρει μια επιστημονικη αποψη η οποια να τεκμηριωνει την αποψη της για την αναπνοη.
γιατι εγω εστω και αυτες τις πληροφοριες που εχω βρει και ονομασετε εσεις ως προχειρα τουλαχιστον τις βρηκα και της διασταυρωνω οπου και να ψαξω.

για βρειτε μου λοιπον εσεις οτι αναπνοη απο το στομα για τους αθλητες δεν τους επηρεαζει την αποδοση, πιθανος και την προοδο.+οτι δεν δημιουργει και προβληματα αλλα που πιθανως δεν φανταζομαστε.:welcome:

Μαρία
26-01-10, 23:51
Συνειδητες προσπαθειες τροποποιησης του αναπνευστικου μοτιβου κατα την διαρκεια φυσικης δραστηριοτητας(οπως στο τρεξιμο),συνηθως αποτυγχανουν και προφανως δεν προσφέρει τιποτα στην αποδοση.Στην πραγματικοτητα,ο συνειδητος ελεγχος των αναπνοων θα αποδιοργάνωνε τους φυσιολογικους ρυθμιστικους μηχανισμους που κινητοποιουνται κατα την εκτέλεση της ασκησης.Τοσο κατα την ηρεμια οσο και κατα την ασκηση,καθε ατομο θα πρέπει να αναπνεει με τον τροπο που ειναι γι΄αυτο φυσιολογικος.

Φυσιολογια της Ασκησης Βασιλης Κλεισουρας ΤΕΦΑΑ

Δεν ειναι μονο επειδη το λεει εκει αλλα και επειδη το εχω αντιμετωπισει και στην πραξη και οχι μονο εγω αλλα και ατομα που ασχολιοντουσαν με προετοιμασια μαραθωνιου και ανταλλάσσαμε αποψεις.Το τρεξιμο ειναι η ζωη μου,αν σου λεει κατι αυτο αν εσυ ανακαλυπτεις κατι τωρα εγω το εχω βιωσει δις .......

Machiavelli
27-01-10, 00:02
Πάντως όσον αφορά την αναπνοή, αν κάνω μια αναπνοή στραβά (το παθαίνω πολλές φορές πίνοντας νερό, τη στιγμή που θα έπρεπε να πάρω ανάσα προσπαθώ να σταματήσω, για να πιω νερό και μετά βήχω) νιώθω σαν να έχω κάνει τη διπλή αερόβια, απ' ότι έχω κάνει. Επίσης τελείως αυθόρμητα μου βγαίνει να εισπνέω με τη μύτη και όταν κουράζομαι (μετά τα 35 λεπτά) αρχίζω να εισπνέω και με το στόμα, αν και αισθάνομαι ότι το να αναπνέω με το στόμα μου μειώνει την αντοχή.

manosvdm το να παραθέτεις έρευνες που βρήκες στο διαδίκτυο δε λέει κάτι πάντως, δε ξέρεις ποιος είναι αυτός που τις έκανε, μπορεί να μην έχει μελετηθεί καν, να έβαλε διάφορα λεκτικώς βαρύγδουπες έννοιες στη σειρά και να φαίνεται ψαγμένο. Αν κάνεις εσύ μια έρευνα στον εαυτό σου, ας πούμε 3 μέρες αερόβια με ελεύθερη αναπνοή και 3 μέρες εξαναγκαστικά εισπνοή από τη μύτη, και πεις εδώ "έκανα αυτό κι αυτό ορίστε τα αποτελέσματα", για εμένα θα είναι πολύ πιο άξια εμπιστοσύνης. Έχω δει την φοβερή πρόοδο που έχεις κάνει και σε εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από αυτόν τον Perry Louis Fields, που όχι απλώς δε ξέρω αν έχει κάνει κάτι, δε ξέρω καν αν υφίσταται μιας και το μόνο που έχω δει από αυτόν είναι ένα κείμενο και πάνω το όνομα του.

manosvdm
27-01-10, 00:08
τεκμηριωμενη απαντηση ειναι αυτη που εχει επεξεργαστει και ερυνηθει και τεσταριστη με τον εναν και τον αλλον τροπο σε μια ομαδα ανθρωπων.
αυτο που ανεφερες ειναι πιθανως η αποψη ενος επιστημονα η καθηγητη που δεν συνοδευετε απο καταλληλη καταγραφη δοκιμασιων.

σαφως απο τον να μην τρεχει καποιος, ας τρεχει και ας αναπνεει οπως τον βολευει
συμφωνω απολυτα, αλλα επιμενω αν μπορει θα ειναι καλυτερα να αναπνει απο την μυτη.

αυτο λενε πολλα βιβλια, αυτο λενε και σε αλλα αρθρα αλλα να σου πω και κατι αλλο που παρατηρησα.

υπαρχουν ενα σωρο φορουμ για το τρεξιμο που βρισκεις πολυ ευκολα μεσα απο το google.

δεν εχω βρει καποιο ερασιτεχνη αθλητη που να υποστηριζει αυτα που λες.
ουτε καν σε ποδηλασια που εχω παρακολουθησει αρκετα.

αλλα τεσπα αφου θελεις τον καθηγητη σου και τις γνωσεις σου να τις ερμηνευσω τοτε η σωστη απαντηση στο θεμα της αναπνοης ειναι:

αναπνεουμε με οποιον τροπο μας βολευει και αν μπορουμε επιδιωκουμε να αναπνεουμε απο την μυτη και τους εξης λογους που οφελει αυτο:
το στομα ειναι εναλλακτικη οδος και οχι η κυρια, παντα στο σωμα του ανθρωπου υπαρχει ενναλακτικη λυση για οποιοδηποτε προβλημα προκυψει.

για φαντασου να μην μπορουσαμε να αναπνεουμε και απο το στομα,

ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΟΔΟΣ ειναι η εναλλακτικη οδος, και η εναλλακτικη παντα εχει παραπλευρες δυσκολιες:thumbup:

Μαρία
27-01-10, 00:12
Συνειδητες προσπαθειες τροποποιησης του αναπνευστικου μοτιβου κατα την διαρκεια φυσικης δραστηριοτητας(οπως στο τρεξιμο),συνηθως αποτυγχανουν και προφανως δεν προσφέρει τιποτα στην αποδοση.Στην πραγματικοτητα,ο συνειδητος ελεγχος των αναπνοων θα αποδιοργάνωνε τους φυσιολογικους ρυθμιστικους μηχανισμους που κινητοποιουνται κατα την εκτέλεση της ασκησης.Τοσο κατα την ηρεμια οσο και κατα την ασκηση,καθε ατομο θα πρέπει να αναπνεει με τον τροπο που ειναι γι΄αυτο φυσιολογικος.

Φυσιολογια της Ασκησης Βασιλης Κλεισουρας ΤΕΦΑΑ

Ναι στο ξαναγραφω,δεν ειναι η αποψη ενος καθηγητη αλλα πολλων με βαση ερευνες που εχουν καταληξει σε αυτο το συμπερασμα και με βαση αυτο διδασκεται στα Πανεπιστημια επειδη θεωρειται αξιοπιστη και τεκμηριωμενη.Δεν ειναι το αρθρο ενος περιοδικου η μιας εταιρειας που προωθει ενα προιον.

Και στο ξαναλεω αναπνεουμε οπως μας βολευει χωρις να καταπιεζουμε την αναπνοη μυτη-στομα

Μαρία
27-01-10, 00:18
υπαρχουν ενα σωρο φορουμ για το τρεξιμο που βρισκεις πολυ ευκολα μεσα απο το google.

δεν εχω βρει καποιο ερασιτεχνη αθλητη που να υποστηριζει αυτα που λες.
ουτε καν σε ποδηλασια που εχω παρακολουθησει αρκετα.

:thumbup:

Με αυτο τι εννοεις?Θες να σου παραθεσω ονοματα καταξιωμενων μαραθωνοδρομων στην Ελλαδα που εχουμε κανει και μαζι προπονησεις???Παιχνιδι εντυπωσεων θες?
Μανο αλλο να παρακολουθεις και αλλο να το βιωνεις χρονια

manosvdm
27-01-10, 00:19
Πάντως όσον αφορά την αναπνοή, αν κάνω μια αναπνοή στραβά (το παθαίνω πολλές φορές πίνοντας νερό, τη στιγμή που θα έπρεπε να πάρω ανάσα προσπαθώ να σταματήσω, για να πιω νερό και μετά βήχω) νιώθω σαν να έχω κάνει τη διπλή αερόβια, απ' ότι έχω κάνει. Επίσης τελείως αυθόρμητα μου βγαίνει να εισπνέω με τη μύτη και όταν κουράζομαι (μετά τα 35 λεπτά) αρχίζω να εισπνέω και με το στόμα, αν και αισθάνομαι ότι το να αναπνέω με το στόμα μου μειώνει την αντοχή.

manosvdm το να παραθέτεις έρευνες που βρήκες στο διαδίκτυο δε λέει κάτι πάντως, δε ξέρεις ποιος είναι αυτός που τις έκανε, μπορεί να μην έχει μελετηθεί καν, να έβαλε διάφορα λεκτικώς βαρύγδουπες έννοιες στη σειρά και να φαίνεται ψαγμένο. Αν κάνεις εσύ μια έρευνα στον εαυτό σου, ας πούμε 3 μέρες αερόβια με ελεύθερη αναπνοή και 3 μέρες εξαναγκαστικά εισπνοή από τη μύτη, και πεις εδώ "έκανα αυτό κι αυτό ορίστε τα αποτελέσματα", για εμένα θα είναι πολύ πιο άξια εμπιστοσύνης. Έχω δει την φοβερή πρόοδο που έχεις κάνει και σε εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από αυτόν τον Perry Louis Fields, που όχι απλώς δε ξέρω αν έχει κάνει κάτι, δε ξέρω καν αν υφίσταται μιας και το μόνο που έχω δει από αυτόν είναι ένα κείμενο και πάνω το όνομα του.

φιλε μου εννοειτε οτι εχω αντιμετωπιση το προβλημα μονος μου και το εχω τεσταρει αλλωστε σου ειπα οτι μου πηρε πολυ καιρο για να τιθασευσω την αναπνοη μου.
υπηρχαν μερες που ξυπναγα το πρωι εβγαινα στην παραλια και εκανα τεχνικες αναπνοης προκειμενου να γεμισω με αερα φουσκονωντας τις κοιλιακες σακουλες(μου διαφευγει η ακριβης ονομασια τους) και οχι με το στηθος.

αλλωστε ειχα διαβασει βιβλιο που ελεγε για το πως το 80% των ανθρωπων αναπνεουν λαθος και ημουν ενας απο αυτος, το εκανα σε ολυς του φιλιους μου και γελαγαμε ολοι.
δεν βρεθηκε ανθρωπος που να αναπνει σωστα.
χαρακτρηριστικο παραδειγμα οπως ελεγε το βιβλιο ειναι οτι τοποθετουμε ενα βιβλιο στην κοιλιακη χωρα και περνουμε βαθιες εισπνοες,εαν το βιβλιο κουνιετε προς τα μεσα εξω και δεν παραμενει ακινητο τοτε ειναι ενταξει, εαν ομως το βιβλιο μενει ακλονητο και μπαινοβγαινει το στηθος μας μονο, τοτε δεν εκμεταλευομαστε τα μεσγιστα απο την αναπνοη μας.
κοινος δεν οξυγονομαστε καταλληλα.
με την αναπνοη απο την μυτη διορθονετε πολυ και με την καταλληλη εξασκηση
αυτοματοποιητε

εγω πρωσωπικα τωρα οταν αναπνεω δεν φουσκωνει το στηθος μου αλλα η κοιλιακη χωρα.
αυτο εχεις ως αποτελεσμα να γεμιζουν οι κατω σακουλες με περισσιτερο οξυγονο και επομενως καλυτερες αντοχες και επιδοσεις.

KATERINI 144
27-01-10, 00:22
οσο για σενα κατερινη,ψαξου λιγο καλυτερα,(γιαι εγω απλα ενα ποστ σου εδειξα δεν ηξερα οτι πρεπει και να στο μεταφρασω και να σου κατεβασω ολοκληρη βιβλιογραφια)
γιατι αυτος που λεει οτι δεν παιζει προβλημα να αναπνεις απο το στομα τοτε λογικα αντιδρω διοτι απλα αυτο που λεει δεν υπαρχει και αν δεν υπηρχε αυτο το φορουμ και ανγκαζομασταν να διαβαζαμε βιββλια και περιοδικα οπως μου λετε οτι διαβαζω και δεν θα βρισκαμαι τετοια αποψη.τη να σου πω ρε φιλε, και εγώ είχα τις μπιροκοιλιες που έχεις εσυ τώρα και αναπνοή έπαιρνα όπως με βόλευε, δε διάβασα καμία βιβλιογραφία για να συμμαζέψω την μπιροκοιλια, ρώτησα πεντε ανθρώπους δοκίμασα στην πράξη τη με βολεύει και την έδιωξα, εσύ διάβασε οτι νομίζεις.

υσ: σου ειπα να το κανεις μεταφραση οχι για μενα, εγω γεμιζω το μυαλο μου με χρήσιμα πραγματα και δεν πρόκειται να το διάβαζα, αλλά ισως κάποιος αλλος να ενδιαφέρεται και να μη ξέρει αγγλικά, ας βοηθήσεις και εσύ κάποια στιγμή κάποιον εδω μεσα, μεχρι τωρα βοηθιέσαι μόνο...............

NASSER
27-01-10, 00:33
Μανο εγω αυτο που διαβαζω ειναι πως σαρεσει να ερχεσαι σε αντιπαραθεση και τιποτα παραπανω.
Δεν ειναι τεκμηριομενη η απαντηση απο τη βιβλιογραφια του πανεπιστημιου και ειναι το αρθρο που ποσταρε μια εταιρια... ελεος...

Επειτα το τι γνωριζω και τι εχω εφαρμοσει εγω ή η Μαρια δεν περναει απο το μυαλο σου! Και το τονιζω, εχουμε εφαρμοσει!!! Τοσο στον εαυτο μας οσο και σε αθλητες και αθλουμενους!

Εγω θα ελεγα αυριο να πας να τρεξεις με κλειστο το στομα και επειτα να μας πεις τα συμπερασματα σου. Το να υποστηριζεις κατι που ΜΟΝΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ δεν λεει τιποτα. Με την κοινη λογικη δεν μπορεις να λειτουργησεις? Πανε τρεξε με κλειστο το στομα και ανεβασε 120-140 παλμους. ΚΑι αυριο τα ξανα λεμε.

Υ.Σ. Μετα μου λες δεν σου μιλαμε σωστα και πως σε προσβαλουμε. Μονος σου χαλας την εικονα σου. Καλο θα ηταν να παραθετεις κατι, να ρωτας αν ενδιαφερει τα μελη η τοποθετηση που διαβασες και να ανταλλαξεις γνωμες. Το να προσπαθεις να επιβληθεις μονο χαμενος εισαι. Τελος προσεχε τις εκφρασεις σου οταν απευθυνεσαι σε τριτους. Δεν γνωριζεις κανεναν προσωπικα.

manosvdm
27-01-10, 00:35
κατερινη εσυ σου ειπα εισαι αλλου και μονο στην προσβολη, μαγκια σου κατι επικοδομητικο δεν φαινετε να μπορεις να προσφερεις , λεγε οτι θες προσβλητικο για μενα, αλλα κατι σαν και εσενα τους απλα τους αποριπτω, τουλαχιτον με την μαρια εχω μια αντιπαραθεση και προσπαθει ο ενας να τεκμηριωση στον αλλον, σιγουρα καπου μπορει να οδηγησει αυτη η συζητησή;εσυ δες την κοιλια μου και χασκογελα

αυτο ειναι το επιπεδο σου, ντροπη σου .........................

Μαρια υπαρχουν και αλλοι λογοι που πρεπει να αναπνεουμε σωστα και απο την μυτη, ειναι τροπος ζωης και ολοι πρεπει να εξασκηθουν πανω σε αυτο

δες και αυτο
The average person reaches peak respiratory function and lung capacity in their mid 20's. Then they begin to lose respiratory capacity: between 10% and 27% for every decade of life! So, unless you are doing something to maintain or improve your breathing capacity, it will decline, and with it, your general health, your life expectancy, and for that matter, your spirit as well.

Optimal breathing gets you more vitality and better quality of life. We also address food, exercise, internal cleansing, attitude, and environment but breathing is for many the most important part of getting and staying healthy. Begin with breathing. Better breathing is possible for anyone. Develop your breathing now.

Machiavelli
27-01-10, 00:35
μου πηρε πολυ καιρο για να τιθασευσω την αναπνοη μου.

Το να μην τις τιθασεύσεις το δοκίμασες; Αν ναι τι αποτελέσματα είχε;
Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι εξασκήθηκες πάνω σε αυτό, είμαι σίγουρος ότι έχεις ψαχτεί πολύ, όπως και στη διατροφή σου.

manosvdm
27-01-10, 00:39
ρε νασσερ σοβαρολογεις καθε πρωι κανω 45lepta cardio στους 135-140 παλμους και αναπνεω μονο απο την μυτη και εκπνεω ποια μονο απο το στομα.

τι ειναι αυτα που λες;
ακομα και σημερα το απογευμα που ειχα ιντερβαλ δεν επιδιωξα να χρησιμοποιησω αλλον τροπο, παει μονο του.

εισπνοη απο την μυτη εκπνοη απο το στομα καθολη την διαρκεια της ασκησης

KATERINI 144
27-01-10, 00:44
κατερινη εσυ σου ειπα εισαι αλλου και μονο στην προσβολη, μαγκια σου κατι επικοδομητικο δεν φαινετε να μπορεις να προσφερεις , λεγε οτι θες προσβλητικο για μενα, αλλα κατι σαν και εσενα τους απλα τους αποριπτω, τουλαχιτον με την μαρια εχω μια αντιπαραθεση και προσπαθει ο ενας να τεκμηριωση στον αλλον, σιγουρα καπου μπορει να οδηγησει αυτη η συζητησή;εσυ δες την κοιλια μου και χασκογελα

αυτο ειναι το επιπεδο σου, ντροπη σου .........................γιατι ρε φιλαρακι τη το προσβλητικό ειπα, θες να σου λεω ψεματα ή να λεω αυτο που βλεπω?, μπραβο σου ειπαμε στις φωτογραφιες που εβαλες για την προσπάθεια σου, οχι γιατι δεν εχεις μπιροκοιλια, πλαδαρος εισαι ακομα και με αυτα τα φακιρικά που κανεις θα εισαι για πολύ καιρο ακομα, σορι.....................


ρε νασσερ σοβαρολογεις καθε πρωι κανω 45lepta cardio στους 135-140 παλμους και αναπνεω μονο απο την μυτη και εκπνεω ποια μονο απο το στομα.

τι ειναι αυτα που λες;
ακομα και σημερα το απογευμα που ειχα ιντερβαλ δεν επιδιωξα να χρησιμοποιησω αλλον τροπο, παει μονο του.

εισπνοη απο την μυτη εκπνοη απο το στομα καθολη την διαρκεια της ασκησηςερωτηση, αν εισαι συναχωμένος δεν πας για προπόνηση ?! η αλλάζεις σύστημα?!

manosvdm
27-01-10, 00:45
Το να μην τις τιθασεύσεις το δοκίμασες; Αν ναι τι αποτελέσματα είχε;
Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι εξασκήθηκες πάνω σε αυτό, είμαι σίγουρος ότι έχεις ψαχτεί πολύ, όπως και στη διατροφή σου.

καταφερα μετα απο 8 μηνες και απο απνοιες και 80 και βαλε παλμους RHR(resting heart rate)να εχω 52πλαμους RHR.

εννοειτε οτι το τρεξιμο μου ειναι πραγματικη απολαυση ποια, καθως και to mountain bike που κανω

εαν τολμησεις να κανεις αναβαση ανηφορας με το ποδηλατο και εισαι στους 170 παλμους για ενα 3λεπτο και αναπνεεις με το στομα τον παγωμενο αερα απλα μετα δεν υπαρχεις, ενω με την μυτη ηταν μια απλη ανηφορα υψηλης εντασης

manosvdm
27-01-10, 00:52
ερωτηση, αν εισαι συναχωμένος δεν πας για προπόνηση ?! η αλλάζεις σύστημα?!

μεχρι πριν απο 8 μηνες ειμουν συνεχεια συναχωμενος και ελεγα οτι φταει το μηχανακι το πρωι που κανω 50χλμ και παω στην δουλεια μου

τωρα παλι με το μηχανακι παω και μαλιστα αφου πρωτα εχω κανει 6χλμ, εχω κανει μπανιο και καβαλαω την μηχανη.
μηπως εινια χειροτερες οι συνθηκες αυτες που κανω;
σου λεει κατι οτι εχω να βρεθω συναχομενος εδω και πολλους μηνες.

τι αλλαξε;

για φαντασου να τρεχεις σε μια χωρα που η μεση θερμοκρασια της το πρωι στο παρκο ειναι κατω απο τους 0 βαθμους.

αυτοι τι κανουν ; αναπνεουν απο το στομα ή δεν τρεχουν ή ειναι μονιμα ερρωστοι.
οχι απλα αναπνεουν απο την ασφαλη οδο...................
απο την μυτη δεν καταλαβαινεις την εποχη που τρεχεις ενω απο το στομα αυτην την εποχη δεν τρεχεις.

NASSER
27-01-10, 00:59
ρε νασσερ σοβαρολογεις καθε πρωι κανω 45lepta cardio στους 135-140 παλμους και αναπνεω μονο απο την μυτη και εκπνεω ποια μονο απο το στομα.

τι ειναι αυτα που λες;
ακομα και σημερα το απογευμα που ειχα ιντερβαλ δεν επιδιωξα να χρησιμοποιησω αλλον τροπο, παει μονο του.

εισπνοη απο την μυτη εκπνοη απο το στομα καθολη την διαρκεια της ασκησης


και πιο ειναι το παραπονο σου? ΘΕλεις να το κανουμε και εμεις? Αφου το κανεις συνεχισε να το κανεις και ασε τις υποδειξεις το τι πρεπει και τι δεν πρεπει. Πριν ελεγες αναπνοη μονο απο τη μυτη και εσυ τωτα λες πως εισπνεεις απο τη μυτη και επνεεις απο το στομα.
Αφου εισαι ικανοποιημενος με αυτο που κανεις τελειωσε το θεμα.

Υ.Σ. Τελευταια φορα σου γραφω προσεχε πως εκφραζεσαι σε τριτους και σε μενα.

manosvdm
27-01-10, 01:04
και πιο ειναι το παραπονο σου? ΘΕλεις να το κανουμε και εμεις? Αφου το κανεις συνεχισε να το κανεις και ασε τις υποδειξεις το τι πρεπει και τι δεν πρεπει. Πριν ελεγες αναπνοη μονο απο τη μυτη και εσυ τωτα λες πως εισπνεεις απο τη μυτη και επνεεις απο το στομα.
Αφου εισαι ικανοποιημενος με αυτο που κανεις τελειωσε το θεμα.

Υ.Σ. Τελευταια φορα σου γραφω προσεχε πως εκφραζεσαι σε τριτους και σε μενα.

θα σου προτεινα να το κανεις και εσυ και

να εισαι ποιο δικαιος με ολους για οσα γραφουν.:thumbup:

συγνωμη αλλα με την ανανπνοη μυτηε εννουσα εισπνοη μυτη και εκπνοη στομα.
οντως δεν το ειχα διευκρινηση απο την αρχη, ελπιζω να το ειχατε καταλαβει ολοι.

Muscleboss
27-01-10, 01:17
έχει βγεί εκτός θέματος η κουβέντα. manos δε μπορώ να καταλάβω αυτή την εμμονή... ας το λήξουμε το θέμα για να μη κλειδωθεί.

ΜΒ

albertob30
27-01-10, 15:07
ρε αγορι μου εισπενε οπως θες..φτανει πια με τα ακυρα ποστ που κανεις..κανεις δεν ξερει τπτ και εσυ τα ξερεις ολα..μην μας πεις τα μυστικα σου να τελειωνουμε..

και μην μου πεις για επιπεδο και μαλακιεσ γτ εσυ συνεχιζεις να κανεις ποστ και να ασχολησε..

εδω μεσα μπαινουν ατομα για να μαθουν και εχουμε 12 σελιδες με τον μαγκα που μας την λεει επειδη ετσι γουσταρει..

χαρη θα μας κανεις αν δεν γραφεις εδω μεσα.. αντε..

gj
27-01-10, 15:12
έχει βγεί εκτός θέματος η κουβέντα. manos δε μπορώ να καταλάβω αυτή την εμμονή... ας το λήξουμε το θέμα για να μη κλειδωθεί.

ΜΒ
Συγνωμη muscleboss απλα να κάνω μια ερώτηση γιατι μπερδευτηκα και σε ενα μηνα θα αρχησω σοβαρη αεροβικη και θελω να εχω μια ιδεα παραπάνω...
Ρε παιδια εγω ξερω οτι το αναπνέεις απο την μυτη ειναι καλυτερο μονο και μονο επειδη φιλτράρετε ο αέρας απο κατι τοιχοματα τις μυτης (δεν θυμαμαι καν πως λέγονται αυτα) και στην ουσια μπενει πιο καθαρος αέρας μέσα σου.
Οταν κανεις αεροβικη το μόνο που χρειάζεται είναι να κρατάς όσο το δυνατόν πιο σταθερά τις αναπνοές ανεξαρτήτως από που αναπνέεις. Εγω τώρα αν ανέβω στο διαδρομο και το βάλω στο 7-7.5 σε κανα τεταρτο θα αναπνέω και απο τα αυτια :P
Ειναι σωστό αυτό που λέω?:unsure:

KATERINI 144
27-01-10, 15:24
Ειναι σωστό αυτό που λέω?:unsure:ναι, κατα την δική μου άποψη, αλλα επειδή οι απόψεις διίστανται, δοκίμασε και κρίνε μόνος σου. :thumbup:

gj
27-01-10, 15:29
ναι, κατα την δική μου άποψη, αλλα επειδή οι απόψεις διίστανται, δοκίμασε και κρίνε μόνος σου. :thumbup:
;):thumbup: