PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι ογκου το προγραμμα, γνωμες & κραξιμο δεκτα



zarras
14-12-09, 00:11
ιδου και το δικο μου...
οπως λεει και ο τιτλος, σχολια γνωμες θαψιμο και κραξιμο δεκτα :P


ειναι χωρισμενο σε 2 κυκλους, και οι βουλες που βλεπετε αφορουν δισετ. Αυξανομενα κιλα στις περισσοτερες.

http://img15.imageshack.us/img15/5662/98657575.jpg

1.79cm, 75kgr,
2500-3000 Kcal
330-380gr carbs
150-180gr protein
30-35gr fat


ΥΓ, μη με ρωτησετε γιατι δεν εχει ποδια....:smash:

thegravijia
14-12-09, 02:38
ξεχνα την αναπτυξη αν δεν κανεις ποδια.

Fotis_Patra
14-12-09, 12:34
Τα ποδια ειναι το μισο σωμα μας. Αν δεν κανεις για το λογο που μπορω να φανταστω δλδ να μην βαλεις κιλα εκει. απλα μην τρως πολλους υδατανθρακες την μερα εκεινη:thumbup:

zarras
14-12-09, 12:39
ε μα τωρα και σεις, κολλησατε με τα ποδια :P θα γινουν και αυτα...στο μελλον... το αποτερω

thegravijia
14-12-09, 12:42
ε μα τωρα και σεις, κολλησατε με τα ποδια :P θα γινουν και αυτα...στο μελλον... το αποτερω
ok αλλα τοτε το προγραμμα σου πρεπει να λεγεται υπερπροπονηση χωρις αναπτυξη...
κανεις παρα πολλα περιττα πραγματα ...+ οτι δν κανεις ποδια..το πανω σωμα δεν αναπτυσεται αμα δεν κανεις ποδια...και πιο πολυ σκουοντ..κατα την γνωμη μου

GEORGEXX1
14-12-09, 12:50
Συμφωνο με τους προλαλησαντες.
Το καλό στυσημο απο τα θεμελια ξεκιναει.
Εγω εκανα ποδια πριν 2 μερες και ακομα δεν μπορω να περπατησω.

zarras
14-12-09, 13:12
...αλλα τοτε το προγραμμα σου πρεπει να λεγεται υπερπροπονηση χωρις αναπτυξη... κανεις παρα πολλα περιττα πραγματα ....


μμ μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος? :)

GEORGEXX1
14-12-09, 13:57
Κανοντας και ποδια υποστειριζεις και το υπολοιπο σωμα στην αναπτυξη του.
π.χ κανοντας αρσης θανατου εκτος απο ποδια βοηθας και τους ραχιαιους μυς.
1ον ετσι κρατας καλυτερα την πλατη.
2ον χωρις δυνατους ραχιαιους θα ζωριστης στους κυλιακους.

zarras
14-12-09, 14:11
Κανοντας και ποδια υποστειριζεις και το υπολοιπο σωμα στην αναπτυξη του.
π.χ κανοντας αρσης θανατου εκτος απο ποδια βοηθας και τους ραχιαιους μυς.
1ον ετσι κρατας καλυτερα την πλατη.
2ον χωρις δυνατους ραχιαιους θα ζωριστης στους κυλιακους.

σωστα, κανοντας ποδια γυμναζονται και ολοι οι μυες που λαμβανουν μερος ειτε σαν συνεργοι ή ειτε σταμπιλαϊζερς(δε ξερω την ελληνικη μεταφραση)

yg. thegravijia περιμενω απαντηση μολις μπορεσεις :)

thegravijia
14-12-09, 19:46
σωστα, κανοντας ποδια γυμναζονται και ολοι οι μυες που λαμβανουν μερος ειτε σαν συνεργοι ή ειτε σταμπιλαϊζερς(δε ξερω την ελληνικη μεταφραση)

yg. thegravijia περιμενω απαντηση μολις μπορεσεις :)
κανεις παρα πολλα σετ και πολλες ασκησεις και το κυριοτερο δεν κανεις ποδια..

Jeik
14-12-09, 22:05
τέρα συμφωνό μαζί σου αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό για τα πόδια.συμφωνό ότι ότι το σκουοτ και οι αρσεισ θανατου έιναι βασικές ασκήσεις αλλά δνε πιστεύω ότι αν κάποιος δν γυμνάζει πόδια δεν θα έχει ανάπτυξη.εγώ έχω δυνατά πόδια επειδη ασχολούμουν δέκα χρόνια με το μπάσκετ και τώρα δεν τα πολυγυμνάζω ωστόσο βλέπω διαφορές συνέχεια στο σώμα μ.σίγουρα παίζουν σημαντικό ρόλο αλλα΄πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει ανάπτυξη..

thegravijia
14-12-09, 22:10
τέρα συμφωνό μαζί σου αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό για τα πόδια.συμφωνό ότι ότι το σκουοτ και οι αρσεισ θανατου έιναι βασικές ασκήσεις αλλά δνε πιστεύω ότι αν κάποιος δν γυμνάζει πόδια δεν θα έχει ανάπτυξη.εγώ έχω δυνατά πόδια επειδη ασχολούμουν δέκα χρόνια με το μπάσκετ και τώρα δεν τα πολυγυμνάζω ωστόσο βλέπω διαφορές συνέχεια στο σώμα μ.σίγουρα παίζουν σημαντικό ρόλο αλλα΄πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει ανάπτυξη..
διαφωνω:):toast:

zarras
14-12-09, 22:16
κανεις παρα πολλα σετ και πολλες ασκησεις

...το ιδιο ακριβως μου ειπε και ο ανθρωπος που το εφτιαξε το προγραμμα (μετα εφαγε λιγη μοντα απο εμενα και κατεληξε οπως το βλεπεις).
Το θεμα ειναι thegravijia οτι αισθανομαι οτι δεν την ακουω με λιγοτερα/ες σετ/ασκησεις, δεν αισθανομαι την ιδια αιματωση και πρηξημο, απο την αλλη
μου λενε οτι ετσι (με αυτο το προγραμμα) ταλαιπωρω τους μυες χωρις να εχουν
την αναλογη αναπτυξη, ομως ειλικρινα "δεν την ακουνε" αλλιως.



υγ. εντέχνος αποφευγω να σχολιασω για τα ποδια :P

thegravijia
14-12-09, 22:22
...το ιδιο ακριβως μου ειπε και ο ανθρωπος που το εφτιαξε το προγραμμα (μετα εφαγε λιγη μοντα απο εμενα και κατεληξε οπως το βλεπεις).
Το θεμα ειναι thegravijia οτι αισθανομαι οτι δεν την ακουω με λιγοτερα/ες σετ/ασκησεις, δεν αισθανομαι την ιδια αιματωση και πρηξημο, απο την αλλη
μου λενε οτι ετσι (με αυτο το προγραμμα) ταλαιπωρω τους μυες χωρις να εχουν
την αναλογη αναπτυξη, ομως ειλικρινα "δεν την ακουνε" αλλιως.



υγ. εντέχνος αποφευγω να σχολιασω για τα ποδια :P

εγω θυμαμαι οταν ημουν πιτσιρικας αμα ηθελα να την ακουσω δεν εκανα προπονηση αλλα επινα κατι αλλα...:P:P

με το δικο σου σκεπτικο για να την ακους δηλαδη εγω θα σου προτεινα να κανεις οτι ασκηση υπαρχει στο gym απο 50επαν//εκει να δεις πρηξιμο...

δεν προκυτε να αναπτυχθεις ομως ετσι...για μενα παγκος και βυθισεις ειναι αρκετα πχ για το στηθος γνωμες μου...
και για να παρεις ογκο πρεπει να δυναμωσεις και να μαθεις να κανεις σωστα τις ασκησεις ...
ποδια γιατι δεν κανεις ειπαμε?

zarras
15-12-09, 00:07
χαχα πιτσιρικας δεν ειμαι, 34 γαρ, αλλά συνεχιζω να πινω τα "άλλα" που αναφερεις...
back on topic, παλι δικιο εχεις σε αυτο που λες για τις 50επαναληψεις, οσο για την ορθοτητα των ασκησεων πιστευω τα 17 χρονια που κανω (εστω και με μεγαλα διαστηματα διακοπων λογω σωματικων και ...ψυχικων τραυματισμων) ειναι αρκετα τουλαχιστον σε οτι αφορα την εκτελεση τους ;)
Oποτε αυτο που προτεινεις εσυ (και καποιοι αλλοι που μιλησα μαζι τους) ειναι να κοψω ασκησεις και σετακια (μηπως καλυτερα να κοψω σετακια αντι ασκησεις?)

οσο για τα ποδια που ρωτας το ξερω ειμαι 1000% λαθος απο ολες τις πλευρες,
αλλά την μερα που πεφτουν ωμοι/ποδια την εχω γυρισει σε ωμοι/πηχης γιατι τα χερια μου ειναι μακρυα και φαινονται να μη πω πως..... ετσι ειπα να δωσω λιγο βαρος εκει ωσπου να στρωσουν

υγ. οχι δεν ειμαι αυτος στο avatar μου.....

thegravijia
15-12-09, 00:17
αν εχεις 17 χρονια πειρα τοτε εσυ πρεπει να συμβουλευεις εμας οχι εμεις εσενα...

zarras
15-12-09, 00:38
ε υπηρχαν μεγαλα διαστηματα διακοπων οπως ειπα και πιο πανω,
φλεγμονες στους πηχης, και νευρικη ανορεξια για 2-3χρονια ηταν οι κυριες αιτιες.

αυτο με τις φλεγμονες στο ωλενιο νευρο υπαρχουν ακομα και τωρα, και με φοβιζουν μηπως ξαναδιογκοθουν :( αν γινει αυτο δε μπορω να σηκωσω ουτε τασακι...

gj
15-12-09, 02:07
Αφου λες οτι το καταλαβαινεις οτι ειναι λάθος τοτε γιατι το κάνεις?
Λες για νευρικες ανορεξίες κτλ . Θα εχουν αδινατισει τα ποδαρακια τελειως. Αν σφίξεις πανω και εχεις δυο ποδαρακια απο κατω εκει να δεις τι ασχημο θα είναι.
Τους πήχεις βάλτους μαζι με τα δικεφαλα. Αν το προγραμμα σου ειναι για μια εβδομαδα αυτο χωρισε το μισο μισο (2 ασκησεις τη μια 2 την αλλη).

The Rock
15-12-09, 04:14
ok αλλα τοτε το προγραμμα σου πρεπει να λεγεται υπερπροπονηση χωρις αναπτυξη...
κανεις παρα πολλα περιττα πραγματα ...+ οτι δν κανεις ποδια..το πανω σωμα δεν αναπτυσεται αμα δεν κανεις ποδια...και πιο πολυ σκουοντ..κατα την γνωμη μου

:shock::shifty::???:

Polyneikos
15-12-09, 10:17
Ενταξει παιδια,μην γινόσαστε υπερβολικοι.Πολλοι δεν γυμναζουν επαρκως τα πόδια ή τα παραμελουν και ρίχνουν το βαρος στο ανω μερος,κυριως στηθος,χερια και τουλαχιστον αυτα τα σημεια τα έχουν αναπτυξει μια χαρα...
Το πρόβλημα είναι ότι δεν εχουν ολοκληρωμενη εικόνα και είναι ασύμμετροι .
Τα πόδια δεν επηρεαζουν την αναπτυξη του ανω μερους με την απόλυτη εννοια που το αναφερετε,το ότι αν κανεις σκουωτ,αρσεις θανατου κτλ και δυναμωνεις και άλλα σημεια πλην των ποδιων,ναι,ισχυει...
Εχω παραδειγμα αθλητη γνωστού μου fitnessα ο οποιος είχε ποδια για bodybuilding,ο οποιος άλλαξε κατηγορία και από fitness ήθελε να κατεβει bbing,αυτός αναγκαστικα για 2 χρόνια έριξε περισσότερο το βαρος στον ανω κορμο για να γινει πιο συμμετρικος,μια χαρα αναπτυχθηκε ο ανω κορμος του.

sTeLaKoS
15-12-09, 16:19
...το ιδιο ακριβως μου ειπε και ο ανθρωπος που το εφτιαξε το προγραμμα (μετα εφαγε λιγη μοντα απο εμενα και κατεληξε οπως το βλεπεις).
Το θεμα ειναι thegravijia οτι αισθανομαι οτι δεν την ακουω με λιγοτερα/ες σετ/ασκησεις, δεν αισθανομαι την ιδια αιματωση και πρηξημο, απο την αλλη
μου λενε οτι ετσι (με αυτο το προγραμμα) ταλαιπωρω τους μυες χωρις να εχουν
την αναλογη αναπτυξη, ομως ειλικρινα "δεν την ακουνε" αλλιως.



υγ. εντέχνος αποφευγω να σχολιασω για τα ποδια :P


Κόψε κάποιες ασκήσεις ή σετ και ανέβασε τα κιλά που σηκώνεις... Την ίδια κούραση-αιμάτωση θα έχεις στο τέλος της προπόνησης.

thegravijia
15-12-09, 16:35
...το ιδιο ακριβως μου ειπε και ο ανθρωπος που το εφτιαξε το προγραμμα (μετα εφαγε λιγη μοντα απο εμενα και κατεληξε οπως το βλεπεις).
Το θεμα ειναι thegravijia οτι αισθανομαι οτι δεν την ακουω με λιγοτερα/ες σετ/ασκησεις, δεν αισθανομαι την ιδια αιματωση και πρηξημο, απο την αλλη
μου λενε οτι ετσι (με αυτο το προγραμμα) ταλαιπωρω τους μυες χωρις να εχουν
την αναλογη αναπτυξη, ομως ειλικρινα "δεν την ακουνε" αλλιως.



υγ. εντέχνος αποφευγω να σχολιασω για τα ποδια :P

δοκιμασε να κανεις με βαση της αρνητικες ..τωρα μου ρθε..εκει θα την σκουσεις τοσο που θα κουφαθεις...αν το κανεις σωστα..

zarras
15-12-09, 23:35
Κόψε κάποιες ασκήσεις ή σετ και ανέβασε τα κιλά που σηκώνεις... Την ίδια κούραση-αιμάτωση θα έχεις στο τέλος της προπόνησης.
ηδη δοκιμασμενο και παλιοτερα αυτο, το πιθανοτερο ειναι να κοψω 2-3σετακια απο τη καθε ομαδα. Πιο πολυ... ειλικρινα.. δε παει το χερι μου να κοψω :-?


δοκιμασε να κανεις με βαση της αρνητικες ..τωρα μου ρθε..εκει θα την σκουσεις τοσο που θα κουφαθεις...αν το κανεις σωστα..
:love::love:αρνητικες:love::love: μεγαλος ερωτας, περα απο το 1ο σετ καθε ασκησης, στα υπολοιπα, τις 2-3 τελευταιες επαναληψεις τις παιζω ετσι

thegravijia
15-12-09, 23:40
ηδη δοκιμασμενο και παλιοτερα αυτο, το πιθανοτερο ειναι να κοψω 2-3σετακια απο τη καθε ομαδα. Πιο πολυ... ειλικρινα.. δε παει το χερι μου να κοψω :-?


:love::love:αρνητικες:love::love: μεγαλος ερωτας, περα απο το 1ο σετ καθε ασκησης, στα υπολοιπα, τις 2-3 τελευταιες επαναληψεις τις παιζω ετσι

εγω μιλαω απο την πρωτη επαναληψη μεχρι την τελευταια αργες αρνητικες

zarras
15-12-09, 23:45
αν το παω ετσι, τοτε σιγουρα θελει γερο τσεκουρι σε σετ&ασκησεις αλλιως δεν νομιζω οτι το βγαζω ολο ετσι

zarras
06-03-10, 22:14
----- BUMP -----
αλλαγη προγραμματος



http://img684.imageshack.us/img684/6261/gymzarrasdocument1.jpg


Στην μερα των ωμων παιζουν ποδια 'η πηχης


Μου φαινεται "λιγο" σαν προγραμμα και επισης φοβαμαι οτι πρεπει να πεσω πολυ σε κιλα στα τρισετ :(

Polyneikos
09-03-10, 12:36
To split που ακολουθεις ποιο είναι;Στηθος-Δικέφαλα,Πλάτη-τρικεφαλα & Ωμοι;
Aν είναι ο πρωτος κυκλος του όγκου που θελεις να ξεκινησεις είμαι κατα των δισετ-τρισετ,αυτα πρέπει να τα προτιμησεις λίγο αργότερα για το λεγόμενο σκάλισμα.
Ο λόγος ;Δεν θα μπορείς να βομβαρδισεις το σωμα σου με βαρια κιλα.
Χωρις βαρια κιλα δεν θα δωσεις το σωστο ερεθισμα για μυικη αναππτυξη(περα από τις υπόλοιπες παραμετρους φαγητου και συμπληρωματων)
Επίσης αυτο που βλέπω είναι ότι έχεις χωρεσει αρκετα μηχανηματα και εχεις εξαιρεσει ελευθερες ασκησεις οι οποιες αποτελουν την βαση σε ενα πρόγραμμα όγκου.
Στην πλατη δεν υπάρχουν ασκησεις που θα δουλεψουν την πυκνότητα της παρα μονο το ευρος της,δηλαδη αρσεις θανατου,κωπηλατικη σκυφτος κτλ.
Τα πόδια αν τα εξαιρείς απο την προπονηση του σωματος σου(εκτος αν υπαρχει σοβαρο λειτουργικο πρόβλημα,εγω ας πουμε εχω και στα 2 γονατα ρηξεις χιαστων,το ένα εγχειρισμενο και το άλλα όχι αλλά παίζω βαρια πλεον μετα από μια καλη αποκατασταση) είναι σαν να εξαιρείς από το στήθος τον παγκο,από την πλάτη τις κωπηλατικες κοκ.
Αυτα είναι μια πρωτη τοποθετηση στο πρόγραμμα σου,αν θες τα συζηταμε και πιο περα.

Machiavelli
09-03-10, 14:54
Aν είναι ο πρωτος κυκλος του όγκου που θελεις να ξεκινησεις είμαι κατα των δισετ-τρισετ,αυτα πρέπει να τα προτιμησεις λίγο αργότερα για το λεγόμενο σκάλισμα.


Συμφωνώ. Και το δεύτερο πρόγραμμα όγκου να είναι πιστεύω πως πρέπει να του δώσεις λίγο χρόνο παίζοντας συντηρητικά και όταν δεις ότι δε σε πιάνει αρχίζεις τα δισέτ-τρισέτ.
Τώρα για τα πόδια θα σου έλεγα τα γνωστά αλλά νομίζω πως έχεις κατασταλάξει, οπότε μη σε πρήζω.

masistas
09-03-10, 16:17
Φίλε zarras, δε θα πρωτοτυπήσω σε αυτά που θα πώ βλέποντας το πρόγραμμά σου. Αλλά διαβάζοντάς το μου άνοιξε η όρεξη για κράξιμο!!! :green: :green: :green:

1) Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσα πολλά δισετ και τρισετ; Χάθηκαν οι απλές βασικές ασκήσεις; Κάνε αυτές και ρίξε κι ένα δισετάκι να τις αποτελειώσεις τις μυικές ίνες! ;)

2) Χωρίς να υποτιμώ καθόλου τα μηχανήματα, θεωρώ πως από τα ελεύθερα βάρη θα κερδίσεις περισσότερα.

3) Τους πήχεις (παραδέξου το! τα μπράτσα του ποπάυ θέλεις! :P) γιατί δεν τους εντάσεις στην ημέρα που κάνεις δικέφαλους ή τρικέφαλους; Έτσι θα σου μείνει περισσότερος χρόνος για...

4) Την αγαπημένη σου μυική ομάδα!!! (τα πόδια ντε)! :green::green::green:

Αν τα http://comps.fotosearch.com/comp/ITS/ITS422/legs-man_~itf321038.jpg σου αρέσουν περισσότερο απ' τα http://runkz.files.wordpress.com/2007/05/tom-platz.jpg τότε πάω πάσσο! :P :P :P
Αν όχι τότε ξανασκέψου το: Squat, πρέσσα, προβολές... try them! :thumbup:

thegravijia
09-03-10, 18:52
οτι ειπε ο μΑσιστας:thumbup:

zarras
09-03-10, 23:44
πφφ με βομβαρδισατε :(
masista thegravijia,
1)ουτε kαι γω kαταλαβαινω γιατι μου εβαλε τοσο πολλα δισετ τρισετ, ο μονος ισως λογος ειναι να στηριζει ολο αυτο το προγραμμα σε συνεχομενα σετς, προkειμενου να πετυχει kαλητερη αιματωση,πρηξιμο ισως( ; ) kατι που στο μελλον ισως να αποτελουσε μια kαλη βαση για την περαιτερω αναπτυξη. Οποτε ισως γιαυτο να μην εχει kαι "σkετες" ασkησεις.
2) ειμαι αkριβως της ιδιας αποψης, kαι παλι, δε μπορω να kαταλαβω γιατι δεν εχει πολλες ασkησεις με ελευθερα βαρη, ισως μου τα φυλαει για το επομενο; δε ξερω...
3) το ξεkινησα οπως λες, ουτως οι αλλος δεν περνει πολυ χρονο ο πηχης, ετσι ...οπως λες kαι συ μου μενει περισοτερος χρονος για....kοιλιαkους! (τι νομιζες οτι θα πω ποδια; hehe)
4)Εkανα ποδια πριν ενα μηνα...βασιkα με πηρανε σηkωτο μολις μπηkα στο gym kαι με χωσανε kατω απο τη μπαρα... αποτελεσμα; 8 μερες αναρωση, kαι απειρο γελιο στους συναδελφους μου στη δουλεια τις πρωτες 2 μερες... τελευταια φορα που εkανα ποδια ητανε αkριβως πριν απο 12 ....χρονια.

Poly Mac,
To σπλιτ ειναι οπως το ειπες, ειναι ο 3ος kυkλος που kανω. Τα δισετ τα ειχαμε ξεkινησει απο το προηγουμενο. Στα τρισετ πεφτω σε kιλα αναγkαστηkα, στα δισετ ειμαι οk (σιγουρα παω ομως παραπανω αν τις kανω "σkετες"), αυτο που μου ειπε αυτος που το εφτιαξε ειναι οτι στοχευει σε μεγαλη ενταση με μιkρη συνολιkη διαρkεια. Αυτο που βλεπω εγω στην πραξη ειναι το εξης, μεγαλη αιματωση, πρηξιμο kαι εξαντληση στα τρισετ, αλλά ...μεσα σε 20 λεπτα το πολυ εχω τελειωσει με την συγkεkριμενη μυιkη ομαδα. Για τα ελευθερα βαρη kαι τα ποδια ισχυει οτι ειπα kαι πιο πανω. Για την πλατη που λες, πιστευω οτι θα τα βαλει στο επομενο, μιας kαι αρχιkα φανταζομαι παει για να μεγαλωσει το ευρος kαι μετα να το γεμισει, kαι παλι πιθανολογω μπορει να λεω βλαkειες στο συγkεkριμενο.

Το θεμα ειναι οτι αυτος που το εφτιαξε ειναι ισως το μοναδιkο ατομο που εμπιστευομαι, kαι οσες φορες τον εχω αμφισβητησει (kαι δεν ειναι λιγες) εχω βγει λαθος, kαι οσες φορες εχω αkολουθησει τυφλ'α αυτο που λεει (ειναι ελαχιστες οι φορες αυτες) ειχε παντα διkιο. Ητανε προπονητης στην εθνιkη ομαδα αρσης βαρων παλιοτερα. Ομως δεν ξερω αυτο το προγραμμα.... kαπως δε μου kολλαει, επισης ειναι ιδιαιτερα συντομο χρονιkα, kαι δεν θελω να σkεφτομαι την περιπτωση οτι το kανει προkειμενου ο kοσμος στο gym να μην αραζει με τις ωρες μεσα (ειναι λιγο ελεινη σkεψη που kανω αλλά επιχειρηματιας ειναι ο αλλος πανω απο ολα)

thegravijia
09-03-10, 23:54
ποιος σου εβγαλε το προγραμμα?
γυμναστης?

κανε ποδιΑ αλλιως δεν εχει αναπτυξη... αρχισε με λιγα κιλα καποια καθισματα...δεν γινεται να αναπτυχχθεις αλλιως

KATERINI 144
10-03-10, 15:04
κανε και ποδια zarras, εκτός απο αισθητικής άποψης παίζει μεγάλο ρολο και στον μεταβολισμό, σκουοτ κανε οπωσδήποτε!

sTeLaKoS
10-03-10, 15:22
κανε και ποδια zarras, εκτός απο αισθητικής άποψης παίζει μεγάλο ρολο και στον μεταβολισμό, σκουοτ κανε οπωσδήποτε!

Το σκουώτ είναι μακράν η πιο αναβολική άσκηση. Άσε που σαν πολυαρθρική ανεβάζει και τα επίπεδα τεστοστερόνης στο σώμα σου. :thumbup:

Υ.Γ Αυτό για τις πολυαρθρικές ασκήσεις κάπου εδώ στο φόρουμ το διάβασα αλλά δε το βρίσκω τώρα για να σου το παραθέσω.

zarras
10-03-10, 20:54
οκ οκ θα τα χωρεσω και αυτα καπου στο προγραμμα.
Σε αυτα που λεω στο τελευταιο μου ποστ εχετε να πειτε κατι που να ΜΗΝ εχει σχεση με τα κατω ακρα; :unsure:

Polyneikos
10-03-10, 22:22
To σπλιτ ειναι οπως το ειπες, ειναι ο 3ος kυkλος που kανω. Τα δισετ τα ειχαμε ξεkινησει απο το προηγουμενο. Στα τρισετ πεφτω σε kιλα αναγkαστηkα, στα δισετ ειμαι οk (σιγουρα παω ομως παραπανω αν τις kανω "σkετες"), αυτο που μου ειπε αυτος που το εφτιαξε ειναι οτι στοχευει σε μεγαλη ενταση με μιkρη συνολιkη διαρkεια. Αυτο που βλεπω εγω στην πραξη ειναι το εξης, μεγαλη αιματωση, πρηξιμο kαι εξαντληση στα τρισετ, αλλά ...μεσα σε 20 λεπτα το πολυ εχω τελειωσει με την συγkεkριμενη μυιkη ομαδα. Για τα ελευθερα βαρη kαι τα ποδια ισχυει οτι ειπα kαι πιο πανω. Για την πλατη που λες, πιστευω οτι θα τα βαλει στο επομενο, μιας kαι αρχιkα φανταζομαι παει για να μεγαλωσει το ευρος kαι μετα να το γεμισει, kαι παλι πιθανολογω μπορει να λεω βλαkειες στο συγkεkριμενο.

Το θεμα ειναι οτι αυτος που το εφτιαξε ειναι ισως το μοναδιkο ατομο που εμπιστευομαι, kαι οσες φορες τον εχω αμφισβητησει (kαι δεν ειναι λιγες) εχω βγει λαθος, kαι οσες φορες εχω αkολουθησει τυφλ'α αυτο που λεει (ειναι ελαχιστες οι φορες αυτες) ειχε παντα διkιο. Ητανε προπονητης στην εθνιkη ομαδα αρσης βαρων παλιοτερα. Ομως δεν ξερω αυτο το προγραμμα.... kαπως δε μου kολλαει, επισης ειναι ιδιαιτερα συντομο χρονιkα, kαι δεν θελω να σkεφτομαι την περιπτωση οτι το kανει προkειμενου ο kοσμος στο gym να μην αραζει με τις ωρες μεσα (ειναι λιγο ελεινη σkεψη που kανω αλλά επιχειρηματιας ειναι ο αλλος πανω απο ολα)


Σου παραθετω δυο παραγραφους από το άρθρο του Muscleboss:


Αγγεία, Τριχοειδή και Μυϊκότητα!

Τα μυϊκά αγγεία δεν συμβάλουν μόνο στο συνολικό μέγεθος των μυών μας αλλά και στο πόσο καλά λειτουργούν οι μυς. Το μυϊκό πρήξιμο που επιτυγχάνεται στην προπόνηση συμβάλει στη δημιουργία περισσότερων τριχοειδών αγγείων στους μυς, πράγμα που συνεπάγεται μεγαλύτερο μέγεθος, αυξάνει την ικανότητα των μυών για την αποβολή των ανεπιθύμητων στοιχείων και προάγει την απορρόφηση στοιχείων απαραίτητων για την μυϊκή ανάπτυξη όπως κρεατίνη και γλουταμίνη. Σχετικά με την εμφάνισή σας ανάπτυξη των αγγείων αποτελεί εμφανές σημάδι μυϊκότητας. Παρατηρήστε και μόνοι σας μετά από ένα έντονο σούπερ σετ πόσο αυξάνεται η φλεβικότητα και η μυϊκότητα των μυών σας μετά από ένα έντονο σούπερ-σετ!

Διέγερση μυϊκών ινών

Υπάρχει ένας αριθμός διαφορετικών τύπων ινών σε κάθε μυ. Αν επιθυμείτε τη μέγιστη ανάπτυξή τους με την άσκηση θα πρέπει να προκαλέσετε υπερτροφία το δυνατόν σε περισσότερες μυϊκές ίνες. Βασικά χρειάζεται μια ποικιλία αριθμού επαναλήψεων για να επιτεθείτε σε όλους τους τύπους των μυϊκών ινών.
6 με 8 επαναλήψεις χτυπούν κυρίως το μεγαλύτερο μέρος των τύπου 2 γρήγορης σύσπασης ινών (fast twitch fibers, ΙΙΒ). Παρόλα αυτά μετά από αυτές τις επαναλήψεις συνεχίζει να υπάρχουν πολλές τύπου 2 ίνες υψηλού αριθμού επαναλήψεων (Type IIA) αλλά και ίνες αργής σύσπασης τύπου 1. Με τα σούπερ-σετ πετυχαίνουμε το λεγόμενο «μʼ ένα σμπάρο, δυο τρυγόνια». Με το πρώτο σετ πρέπει να φτάσουμε την μυϊκή αστοχία (muscle failure) περίπου στην 7η επανάληψη. Στην επόμενη άσκηση, που ακολουθεί χωρίς διάλλειμα, πρέπει πάλι να φτάσουμε τη μυϊκή αστοχία περίπου στις 7 με 8 επαναλήψεις. Με αυτό τον τρόπο επωφελούμαστε τόσο από την βαριά προπόνηση όσο και από την προπόνηση υψηλού αριθμού επαναλήψεων. Έτσι η υιοθέτηση των σούπερ-σετ διεγείρει την υπερτροφία στο μεγαλύτερο μέρος ινών ταχείας σύσπασης αλλά και σε σημαντικό αριθμό ινών αργής σύσπασης. Όσο περισσότερες μυϊκές ίνες διεγείρετε, τόσο μεγαλύτερη ανάπτυξη θα έχετε.


Αρθρο: Οδηγός Σούπερ-Σετ (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=78:2009-09-25-06-30-23&catid=2:2009-09-23-07-09-48&Itemid=3)

Aυτό στο παραθετω για να δείς ότι τα σουπερσετ ή δισετ ή τρισετ μπορουν να προκαλεσουν μυική υπερτροφία για συγκεκριμενους λόγους ,ασχετως αν μοιραία μειωνεις καποια κιλα.Είναι μια αρκετα "βιαια" μεθοδολογία προπόνησης που αιφνιδιαζει το σωμα (βασικος παραγοντας αναπτυξης ο αιφνιδιασμος και η αντίδραση) που απαιτεί εμπειρια αλλα και μυική ωριμότητα και σίγουρα προχωρημενο επίπεδο για να επωφεληθεις των αποτελεσματων της.Εφόσον είναι ο τρίτος κύκλος της περιόδου όγκου που διανυεις εγω συμφωνω,δεν το είχες θεσει,νομιζα ότι ξεκινας τωρα.

zarras
11-03-10, 02:09
ναι poly τα γνωριζω αυτα που αναφερεις στις παρεθεσεις σου, τα συζητουσαμε προχθες με τον ανθρωπο που το εγραψε, παρολα αυτα εξακολουθω να μην το "πιστευω" το συγκεκριμενο προγραμμα. Αυτο που σκεφτομαι ειναι να το ακολουθησω για 3 εβδομαδες για να δω πως θα λειτουργησει πανω μου. Παντως παρατηρω οτι ο πονος τις επομενες μερες της αναρωσης ειναι πολυ πιο εντονος απο πριν, πραγμα που μου δειχνει οτι αυτο το κατασκευασμα δουλευει, βεβαια ειναι οι πρωτες προπονησεις με αυτο το προγραμμα οποτε λογικο ειναι να συμβαινει

Polyneikos
11-03-10, 09:18
Aν και αναφερουν ότι βλέπεις αποτελεσματα από τις πρωτες 2 εβδομαδες εγω θα σου προτεινα να δωσεις ενα περιθωριο 4-5 εβδομαδων,χωρις να χανονται όμως προπονησεις και θα ανταμοιφθεις...:weights:

zarras
11-03-10, 22:46
αντε να δουμε :)