PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα σπιτιου



alekos
14-12-09, 15:02
γεια χαρα σε ολους!καλως σας βρηκα!ειμαι νεο μελος στην παρεα σας!αν και διαβαζω αρκετο καιρο..ειμαι 17 ετων ασχολουμαι με αθληματα 7 χρονια.τον τελευταιο χρονο εκανα 6 μηνες σε γυμναστηριο ενα προγραμματακι!και τωρα θελω καποιες αποψεις.αποδεκτες απο ολους...ειμαι 1.70..67 κιλα...και θελω να μου πειτε πανω στο προγραμμα που ακολουθω στο σπιτι το οποιο εχω φτιαξει μονος μου!!λοιπον το ακολουθω 5 μερες την εβδομαδα..ειναι το εξης
3 σετ 6 επαν. ελξεις μονοζυγο ανοιχτες λαβες
3 σετ 6 επαν. ελξεις μονοζυγο κλειστες λαβες κοιτωντας παλαμη
3 σετ 15 επαν. pullover 12 κιλα
3 σετ 15 επαν. εκτασεις στηθους 8 κιλα σε καθε χερι
3 σετ 15 επαν. εκτασεις τρικεφαλων πανω απο κεφαλι με 2 χερια μαζι 12 κιλα
3 σετ 15 επαν. καμψεις αυτοσυγκεντρωσης δικεφαλα... 8 κιλα το καθε χερι
3 σετ 12 επαν. εκτασεις ομων 8 κιλα το καθε χερι..
θα ηθελα επειδη τ κανω 4 μηνες να μου πειτε επειδη δεν εχω χρονο για γυμναστικη παρα μονο σπιτι που μου διαρκει 40 λεπτα με 1 λεπτο διαλλειμα σ καθε σετ και εναμιση σε κα8ε ασκηση..να μου πειτε λοιπον τι εναλλακτικο θα μπορουσα να κανω...σκοπος μου να ξεκαθαρισω ειναι καθαρα για την παρτη μου να φανει λιγο παραπανω καθε μυς ξεχωριστα απο τους αλλους,και να μην κανω ιδιες ασκησεις για πολυ χρονικο διαστημα..,να ανεβει ελαχιστα ο ογκος και αρκετα η γραμμωση...για ποδια δεν θελω καποια αποψη προς τ παρον..αν ειναι αναγκη καποια φωτογραφια ευχαριστως να τραβηξω και να ανεβασω...ευχαριστω πολυ!

GEORGEXX1
15-12-09, 00:36
Οπως ακριβως το ειπες ειναι προγραμα δικο σου για το σπιτι.
Το υψος σε σχεσει με το βαρος ειναι καλο,αλλα το υψος σε σχεσει με το μικρο σου προγραμα δεν θα σου προσφερει τιποτα.

alekos
15-12-09, 00:52
οταν λες το υψος σε σχεση με το δικο μου προγραμμα δεν θα μου προσφερει τιποτα τι εννοεις?

thegravijia
15-12-09, 01:16
Οπως ακριβως το ειπες ειναι προγραμα δικο σου για το σπιτι.
Το υψος σε σχεσει με το βαρος ειναι καλο,αλλα το υψος σε σχεσει με το μικρο σου προγραμα δεν θα σου προσφερει τιποτα.:unsure:???????

alekos
15-12-09, 01:20
αυτο ακριβως δεν καταλαβα και εγω...:(

gj
15-12-09, 01:23
Λογικα καποιο λάθος θα εκανε το παιδι... Δεν βγαίνει νόημα...
Παντως με αυτο το πρόγραμμα μην περιμένεις και πολλα... Μην σου πω σχεδόν τπτ... Δυστηχως το σπίτι δεν κανει ... Καλυτερα αυτα τα 40λεπτα - 1 ωρα ξόδεψε τα σε ενα κοντινό σου γυμναστηριο

alekos
15-12-09, 01:29
και για ποιο λογο μπορει να μην οφελει δηλαδη?

thegravijia
15-12-09, 01:29
Λογικα καποιο λάθος θα εκανε το παιδι... Δεν βγαίνει νόημα...
Παντως με αυτο το πρόγραμμα μην περιμένεις και πολλα... Μην σου πω σχεδόν τπτ... Δυστηχως το σπίτι δεν κανει ... Καλυτερα αυτα τα 40λεπτα - 1 ωρα ξόδεψε τα σε ενα κοντινό σου γυμναστηριο
+1234:thumbup:

alekos
15-12-09, 01:33
ωραια επειδη ο χρονος ειναι χρημα σε αυτην την περιπτωση μπορει οποιοσδηποτε να μοιραστει καποια αποψη με αυτα που διαθετω στο σπιτι τι καλυτερο θα μπορουσα να κανω?

gj
15-12-09, 01:45
ωραια επειδη ο χρονος ειναι χρημα σε αυτην την περιπτωση μπορει οποιοσδηποτε να μοιραστει καποια αποψη με αυτα που διαθετω στο σπιτι τι καλυτερο θα μπορουσα να κανω?
Κανε και κανα push up ... και καμψη δικεφάλων ..κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω. Αλλα παλι πρεπει να αγορασεις και αλλα βαρακια και και και και ... Το μονο που θα καταφερεις ειναι να σφίξεις λιγο παραπανω. Αυτα.
Αν δεν πηγαινεις σε γυμν δεν εχεις πληθορα ασκησεων που μπορεις να κανεις και απο ενα σημειο και μετα οι μυς συνιθιζουν και δεν γυμναζονται. Πρεπει να τους "ξεγελας" κανοντας παρομοιες ασκησεις , αλλαζοντας τις γωνιες κτλ που αυτα δεν μπορει να τα προσφερει το σπιτι σου.

alekos
15-12-09, 01:51
το γνωριζω πως στο γυμναστηριο εχεις πολλα πιο θετικα απο οτι σε ενα σπιτι...λογικο ειναι...πληθωρα..γκαμα...διαλεγεις κιολας...χαχαχα...
καμψεις δικεφαλα που λες?

gj
15-12-09, 01:58
το γνωριζω πως στο γυμναστηριο εχεις πολλα πιο θετικα απο οτι σε ενα σπιτι...λογικο ειναι...πληθωρα..γκαμα...διαλεγεις κιολας...χαχαχα...
καμψεις δικεφαλα που λες?
:weights:
Αυτο....:P:P Δεν ξερω αν καταλαβες :P

klidaras1
18-12-09, 18:46
Δοκιμασε καμψεις, chair dips, jump squats, bulgarian squats (δεν χρειαζεσαι και πολλα κιλα), πιεσεις ομων (shoulder press), arnold presses, tricep kick backs,αναποδες εκτασεις για πισω δελτοειδεις (reverse flys), overhead tricep extensions, σφυρια (hummer curls) , reverse curls, military push ups, diamond push ups, προβολες me βαρακια (lunges) ...

Σου τις εχω γραψει και στην αγγλικη ορολογια σε περιπτωση που δεν ξερεις καμια για να τις ψαξεις στο youtube.

GEORGEXX1
18-12-09, 20:17
αυτο ακριβως δεν καταλαβα και εγω...:(

Πρωτα απ'ολα συγνωμη που δεν ειμουν συνεπης στην επεικυνονια σε αυτο το topik.
Aπλα ενοουσα οτι το βαρος σου σε σχεσει με το υψος ειναι καλο ως προς την αναπτυξη [διαπλαση].Αλλα το υψος σε σχεσει με το προγραμα που ειναι μικρο δεν θα σου δοσει τα αποτελεσματα που θες, λογω του οτι για να γεμισει ενα σωμα 1'70 στο σπιτι με τα οργανα αυτα που διαθετεις ειναι δυσκολο πολυ.
Πιστευω οτι καταλαβες το σκεπτικο μου.
Και φυσικα ειναι προσοπικη μου αποψη ετσι::
καλυ επιτυχια.

alekos
19-12-09, 01:40
Πρωτα απ'ολα συγνωμη που δεν ειμουν συνεπης στην επεικυνονια σε αυτο το topik.
Aπλα ενοουσα οτι το βαρος σου σε σχεσει με το υψος ειναι καλο ως προς την αναπτυξη [διαπλαση].Αλλα το υψος σε σχεσει με το προγραμα που ειναι μικρο δεν θα σου δοσει τα αποτελεσματα που θες, λογω του οτι για να γεμισει ενα σωμα 1'70 στο σπιτι με τα οργανα αυτα που διαθετεις ειναι δυσκολο πολυ.
Πιστευω οτι καταλαβες το σκεπτικο μου.
Και φυσικα ειναι προσοπικη μου αποψη ετσι::
καλυ επιτυχια.

δεν υπαρχει κανενα προβλημα:toast:
ναι τωρα καταλαβα το σκεπτικο σου και απο μια οπτικη γωνια ειναι σωστο..
σε ευχαριστω πολυ!:green: