PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια μικρή βοήθεια...



popay
15-12-09, 21:31
Θα ηθελα να ρωτησω κατι....βρισκομαι σε κανονικο βαρος και ξερω οτι πρεπει να αρχησω με ογκο αλλα εχω μια απορια...ειπαρχει διαφορα για το ποτε τρως δηλαδη εγω πηγαινω γυμναστηριο η το πρωι η το μεημερακι και τροω μετα....ειναι σωστο αυτο η λαθος?
ααα και δεν με πειραζει να αποκτησ περιτο λιπος θα το χασω στην περιοδο ογκου...
:lift2hand:
συγνωμη για τα ογθογραφηκα λαθοι...

και κατι ακομα...
α)ειναι απαραιτητο να εχω ζωνη μεσης και γαντια?
β)υπαρχει περιπτωση να καμπουριασει καποιος απο την κομηλατικη?

Polyneikos
15-12-09, 21:52
ειπαρχει διαφορα για το ποτε τρως δηλαδη εγω πηγαινω γυμναστηριο η το πρωι η το μεημερακι και τροω μετα....ειναι σωστο αυτο η λαθος?


Νομίζω έχεις μπερδεψει λίγο καποια πραγματα...Ή δεν τα εκφραζεις ορθα και τα καταλαβαινω εγω λαθος.Τρώμε όλη την διαρκεια της ημερας ,δεν ξεκιναμε μετα το γυμναστηριο...Είναι λαθος γενικα να πηγαινεις γυμναστηριο και να μην έχει προηγηθει έστω και ένα γευμα ,αν μιλαμε για πρωϊνη προπόνηση,(εξαιρείται η πρωϊνη αεροβικη για χασιμο λίπους όπου εκει επιδιωκουμε να την κανουμε νηστικοι...).Αρα είτα πας πρωι,είτε μεσημερι πρέπει να έχουν προηγηθει 1,2,3, γευματα και φυσικα ένα καλο μεταπροπονητικο γεύμα.
Check this:>>> Μεταπροπονητική Διατροφή (http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2009-09-25-06-39-48&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4)


ααα και δεν με πειραζει να αποκτησ περιτο λιπος θα το χασω στην περιοδο ογκου...

Μαλλον εδω εννοείς θα το χασεις στην περίοδο γραμμωσης.πρόσεχε μην ξεφευγεις πολύ με το λίπος σε περιοδους όγκου γιατί μετα θα ζορίζεσαι περισσότερο στην δίαιτα,ειδικα όταν καποιος είναι αρχαριος και δεν έχει ακομα μαθει τους μηχανισμους του οργανισμου του.


α)ειναι απαραιτητο να εχω ζωνη μεσης και γαντια?
β)υπαρχει περιπτωση να καμπουριασει καποιος απο την κομηλατικη?

α)Ζώνη μεσης ,ναι,όχι όμως ότι θα σε προστατευσει από παρακινδυνευμενες κινησεις και ριψοκινδυνα κιλα για τα επίπεδα σου.Τα γαντια όχι,εγω προσωπικα τα εχω καταργησει χρόνια,αλλους τους βολευουν,it's up to you....
β)Όχι.

popay
15-12-09, 23:03
ευχαριστω...

αν δεν φοραω ζονη?

Polyneikos
15-12-09, 23:43
Ζωνη δεν την φορας σε όλες τις ασκησεις,παρα σε συγκεκριμενες όπου θελεις να έχεις μια υποστήριξη στην μεση σου όπου θα δεχθει ισχυρη φόρτιση,πχ. σκουωτ,κωπηλατική μπαρας, κτλ.Τωρα όταν βλέπεις τον Πύρο Δημα και φορουσε ζώνη προφανως υπαρχει ένα νοημα,είναι σαν να μου λες πειραζει αν δεν φοραω ζωνη στο αυτοκίνητο,εε,δεν θα γίνει κατι μέχρι να γίνει κατι(χτυπα ξυλο !!).Δεν ξερω αν με "πιανεις".

popay
16-12-09, 00:41
Καταλαβα ευχαριστο!

Οταν λενε με ενταση 100% τι ενοουν?

NASSER
16-12-09, 02:00
Ενταση 100% σημαίνει πως δινεις τη μεγιση προσπάθεια να πετυχεις κατι.

gj
16-12-09, 03:27
α)Ζώνη μεσης ,ναι,όχι όμως ότι θα σε προστατευσει από παρακινδυνευμενες κινησεις και ριψοκινδυνα κιλα για τα επίπεδα σου.Τα γαντια όχι,εγω προσωπικα τα εχω καταργησει χρόνια,αλλους τους βολευουν,it's up to you....

+1 για τη ζωνη. Τα γαντια ομως σε κατι περιπτωσεις ίσως να τα χρειαστεις. Βεβαια its up to you δλδ αν σε πονανε τα χερια αν βγαζεις καλους οτι να ναι κτλ. Εγω οταν αρχισα να βάζω πολλα κιλα αν δεν εβαζα γαντια σε ορισμενες ασκησεις την ακουγα κανονικοτατα... Ειδικα στο χαμερ μια φορα κοντεψαν να μου ματώσουν. Στο γυμναστηριο μου σε φαση πολλα όργανα δεν εχουν τα προστατευτικα μαξιλαρακια (δεν ξερω αν καταλαβες αλλα δεν ξερω πως τα λενε:P) και το να τραβάς σκέτο σίδερο είναι πακετο. Προσοπικα με βοηθανε αρκετα σε ορισμενες ασκήσεις.