PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΙΠΟΔΙΑΛΥΤΕΣ



takis4
16-12-09, 11:06
Καλημέρα παιδία.Θέλω τη βοήθεια σας σε ένα θέμα που με απασχολεί.

Ήμουν 100 κιλα και με τη βοήθεια διαιτολόγου έφτασα στα 85.Θέλω να χάσω 5 ακόμα κιλά για να είμαι σε καλύτερο επίπεδο.Το πρόβλημα μου είναι το πολύ λίπος στο στομάχι.Ξεκίνησα γυμναστήριο με εντατική προπόνηση (βάρη και φιτνες) για να μπορέσω να χάσω το σωσίβιο επιτέλους.

Επειδή όμως το πρόβλημα μου πιστεύω πως είναι μεγάλο, σκέφτομαι να πάρω κάποιο λιποδιαλύτη για να με βοηθήσει.Πιστέυεται πως είναι καλό να το κάνω ή να μείνω μόνο στο στάδιο της γυμναστικής?Επίσης τι είναι οι ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΟΙ ΛΙΠΟΔΙΑΛΥΤΕΣ? Είναι αναβολικά?

Εκτός απο πόσιμο είδα και κάποιο σπρέι.Γνωρίζει κάποιος να μου πεί αν είναι καλά αυτά τα προιόντα?Αξίζει τον κόπο ή θα κάνω κακό στην υγεία μου?

Επειδή δεν είμαι γνώστης και <<ψαράκι>> ακόμα στο θέμα διατροφή και γυμναστική θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Polyneikos
16-12-09, 11:39
Oσο το σώμα σου ανταποκρίνεται στην δίαιτα που κανεις και συνεχίζεις να χανεις κιλα οι λιποδιαλύτες -θερμογεννετικα δεν σου είναι απαραίτητα..
Εκεί που θα κολλήσεις μπορεί να χρησιμοποιησεις για να σου ξεκολλήσει λίγο τον μεταβολισμο και να σε βοηθησουν στην αεροβικη...
Φυσικα και οι λιποδιαλύτες του εμποριου,δηλαδή αυτα που πουλάνε τα καταστηματα δεν είναι αναβολικα.Τα θερμογεννετικα σαν λειτουργία προκαλουν ανοδο της θερμοκρασίας του σωματος ,ο αργανισμος μας για να επαναφερει την θερμοκρασία του σωματος μας σε φυσιολογικα επίπεδα ενεργοποιείται και αποβαλλει ενεργεια κ θερμότητα,οπότε και θερμίδες.Στο περιέγραψα όσο το δυνατον πιο απλοϊκα γίνεται...:thumbup:

Machiavelli
16-12-09, 11:42
Φυσικά δεν είναι αναβολικά. Αν τα χρησιμοποιήσεις σωστά δε θα κάνεις κακό στην υγεία σου, ωστόσο πρέπει να μάθεις να τα χρησιμοποιείς σωστά, ξέχνα λίγο το σωσίβιο, δες πως πας από απώλεια λίπους ανά δύο βδομάδες ας πούμε και αν δεις ότι σχεδόν σταμάτησες να χάνεις τότε πάρε.
Τα θερμογενετικά (αυτό που λες εσύ θερμοδυναικοί λιποδιαλύτες υποθέτω) προάγουν την θερμογένεση δηλαδή αύξηση θερμοκρασίας του οργανισμού, αυτό βοηθά στην αύξηση του μεταβολισμού και καίγονται περισσότερες θερμίδες. Έτσι χάνεται κυρίως λίπος και νερό.
Εμένα όποτε τα πήρα με βοήθησαν, ωστόσο να χρησιμοποιηθούν σε 20% και 25% λίπους δε το θεωρώ σωστό καθώς χάνεται και χωρίς αυτούς.

takis4
16-12-09, 12:35
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας...Με βοηθήσατε πολύ για να ξεδιαλύνω κάποια πράγματα....Ευχαριστώ και πάλι....Καλή σας μέρα...