PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποψεις για γυμναστικη στο σπιτι



alekos
16-12-09, 15:06
Θα ηθελα να δωθουν αποψεις συμβουλες γνωμες γενικοτερα για γυμναστικη στο σπιτι.αν θα ηταν εφικτο για προγραμματα ασκησεις..εχωντας υποψην οτι υπαρχουν μονο τα βασικα αλτηρες και μονοζυγο...αν θα μπορεις να διατηρηθεις τουλαχιστον να κερδισεις κατι κανωντας γυμναστικη στο σπιτι...
ας ακουσουμε και να διαβασουμε λοιπον αποψεις του καθενα μας.ευχαριστω:toast:

thegravijia
16-12-09, 15:08
γιατι να μην πας γυμναστηριο...? στο σπιτι δεν μπορεις να κανεις και πολλα...

τεσπα εγω θα σου προτεινα να κανεις 10χ10 ..ακα 10σετ / 10επαναληψεις με τα ιδια κιλα

alekos
16-12-09, 15:18
Να αναφερω πως δεν εχω την δυνατοτητα για το εξω για οποιονδηποτε λογο...οπως λεω παραπανω κ ειμαι σαφης να διατυπωσουμε αποψεις για το σπιτι...οχι να αναρωτηθουμε για πιο λογο κανουμε σπιτι και ολα τα συναφη.:unsure:

-beba-
16-12-09, 15:51
Αλέκο θα σου πρότεινα να πάρεις και μία μπάρα καθώς και ένα απλό πάγκο.
Με αλτήρες, μπάρα, πάγκο και μονόζυγο είσαι αρχηγός.

alekos
16-12-09, 15:58
Αλέκο θα σου πρότεινα να πάρεις και μία μπάρα καθώς και ένα απλό πάγκο.
Με αλτήρες, μπάρα, πάγκο και μονόζυγο είσαι αρχηγός.

σε ευχαριστω πολυ για την αποψη σου beba

alekos
16-12-09, 17:51
Αλέκο θα σου πρότεινα να πάρεις και μία μπάρα καθώς και ένα απλό πάγκο.
Με αλτήρες, μπάρα, πάγκο και μονόζυγο είσαι αρχηγός.

:unsure:να σε ρωτήσω όμως...εκεί δεν θα είναι μετά ελλειπής η πλάτη αφού θα δώσω πιο πολύ έμφαση σε μια άλλη μεγάλη μυϊκή ομάδα όπως το στήθος?

kaiowas
16-12-09, 18:09
:unsure:να σε ρωτήσω όμως...εκεί δεν θα είναι μετά ελλειπής η πλάτη αφού θα δώσω πιο πολύ έμφαση σε μια άλλη μεγάλη μυϊκή ομάδα όπως το στήθος?

μπορείς να κάνεις κωπηλατική με αλτήρες ή μπάρα για πλάτη αλλά πίστεψε με χρείαζεσαι μεγάλη ποικίλια από αλτήρες γαι να γυμναστείς σωστά + ότι θα βαρεθείς να κάνεις συνέχεια τις ίδιες ασκήσεις

alekos
16-12-09, 18:16
μπορείς να κάνεις κωπηλατική με αλτήρες ή μπάρα για πλάτη αλλά πίστεψε με χρείαζεσαι μεγάλη ποικίλια από αλτήρες γαι να γυμναστείς σωστά + ότι θα βαρεθείς να κάνεις συνέχεια τις ίδιες ασκήσεις

το γνωριζω για αυτο ειναι και ενα μειονεκτημα στο σπιτι αλλα απλα θελω τις αποψεις σας..ευχαριστω να σαι καλα!

-beba-
17-12-09, 10:13
το γνωριζω για αυτο ειναι και ενα μειονεκτημα στο σπιτι αλλα απλα θελω τις αποψεις σας..ευχαριστω να σαι καλα!

Μπορείς σίγουρα να αγοράσεις διάφορους δίσκους για τους αλτήρες για να καλύπτεις έτσι πολλές ασκήσεις.
Μπορείς να ψάξεις στις αγγελίες για μεταχειρισμένους δισκους, πάγκο κ.λ.π

Θέλω επίσης να σου πώ πως έχει και πλεονεκτήματα να γυμνάζεσαι στο σπίτι.
Δεν χάνεις χρόνο σε μετακινήσεις.
Εχεις την ησυχία σου, είσαι πιο συγκεντρωμένος στην προπόνησή σου.. Το απόγεμα στα γυμναστήρια γίνεται χαμός γιατί σχεδόν όλοι πάνε το απόγεμα.
Πολλές φορές τυχαίνει ώρες και μέρες που είναι κλειστά τα γυμναστήρια να θέλεις να κάνεις προπόνηση. Στο γυμναστήριο δεν μπορείς, στο σπίτι μπορείς.
Εγώ προτειμώ την γυμναστική στο σπίτι, αλλά το διαμέρισμα μου είναι πολύ μικρό για να κάνω στο σπίτι.

KATERINI 144
17-12-09, 10:20
μπορεις να εχεις καλα αποτελεσματα στο σπιτι αλλα χρειαζεσαι μηχανήματα, μονο με αλτηρες και μονοζυγο δε θα κανεις δουλεια.

GEORGEXX1
17-12-09, 10:44
Δεν θυμαμε αν ανεφεραις σε καποιο ποστ σου,αν ξαναασχολειθηκες με βαρη.
Το σιγουρο ειναι οτι για το σπιτι θα χρειαστεις καποια οργανα παραπανω για να πεις οτι κατει κανεις.
1ον:Εναν παγκο οριζοντιο να εχει και για ποδια.
2ον:Ενα πολλυοργανο με ενσωματομενα βαροι 100κιλων
3ον:Μπαρα-αλτηρες,και δισκους.
Με αυτα μπορεις για ενα με δυο χρονια να βολευτεις.
Αν σου αρεσει μετα.......χωντρενει το πραγμα.

klidaras1
18-12-09, 02:59
Ριξε μια ματια σε αυτο το ποστ να δεις το γυμναστηριο μου.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6226

Εκ πειρας που μιλαω δεν χρειαζεσαι πολυμηχανιμα το πολυ πολυ εαν θες να διαθεσεις κατι παραπανω ενας πυργος ή ένα pulldown ειναι υπερ αρκετα.

Τα ελευθερα βάρη ειναι υπερ αρκετα εαν δεν το δεις επαγγελματικα υπαρχουν δεκαδες ασκησεις για ολες τις μυηκες ομάδες και εαν προσθεσεις και τα λαστιχα (τα δικα μου εχουν αντισταση μεχρι 120κιλα) τοτε μπορεις να αντικαταστησεις πληρως το γυμναστηριο (παντα σε ερασσιτεχνικο επιπεδο).

alekos
18-12-09, 12:39
Ριξε μια ματια σε αυτο το ποστ να δεις το γυμναστηριο μου.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6226

Εκ πειρας που μιλαω δεν χρειαζεσαι πολυμηχανιμα το πολυ πολυ εαν θες να διαθεσεις κατι παραπανω ενας πυργος ή ένα pulldown ειναι υπερ αρκετα.

Τα ελευθερα βάρη ειναι υπερ αρκετα εαν δεν το δεις επαγγελματικα υπαρχουν δεκαδες ασκησεις για ολες τις μυηκες ομάδες και εαν προσθεσεις και τα λαστιχα (τα δικα μου εχουν αντισταση μεχρι 120κιλα) τοτε μπορεις να αντικαταστησεις πληρως το γυμναστηριο (παντα σε ερασσιτεχνικο επιπεδο).

καταρχας πολυ καλο το θεμα που ανοιξες...επειτα τρομερο το στησιμο που εχεις κανει....δεν θα πω το οτι μπορουσες και καλυτερα..
τωρα δυστυχως δεν εχω το χωρο να προσθεσω ουτε καν παγκο...οποτε μενω στο οτι εχω μονοζυγο αλτηρες και οτι μπορω σε φυσικη γυμναστικη καθαρα με το σωμα...οσο για το ερασιτεχνικο εκει ανηκω και εγω..καθαρα για μενα...να αντικαταστησω πληρες οπως σου ειπα δεν ειμαι διαθεσιμος...οποτε βολευομαι προς το παρον με αυτα που ανεφερα...:toast:

KATERINI 144
18-12-09, 14:35
βαλε τις καμψεις στο προγραμμα σου (πους απς) πολυ καλη ασκηση, παλια θυμαμε εκανα και βυθισεις με δυο καρεκλες (να ειναι γερες ε, μη σκοτωθεις)

alekos
18-12-09, 15:24
βαλε τις καμψεις στο προγραμμα σου (πους απς) πολυ καλη ασκηση, παλια θυμαμε εκανα και βυθισεις με δυο καρεκλες (να ειναι γερες ε, μη σκοτωθεις)

ναι το ψιλο αλλαζω γιατι τωρα τελευταια με κουραζει λιγο....εβγαλα μερικες προσθεσα μερικες αλλες...
οσο για τα πους απς τρομερα καλη ασκηση η αποψη μου...τωρα για τις βυθισεις δεν το ρισκαρω...γιατι παιζει και υπαρξει ατυχημα...χαχα:green:

alekos
18-12-09, 15:26
τωρα οσον αφορα το προγραμμα που εκανα ειναι σε αυτο το link
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6423

arnold94
23-02-16, 00:08
ειχα μια απορια παιδια θελω να παρω ορθοστατες στο σπιτι για squat με μπαρα,αλλα τι θα κανω αν σε μια επαναληψη δε μπορω να σηκωθω πανω?

beefmeup
23-02-16, 00:11
να μεινεις εκει φιλε ,χαρη στην ανθρωποτητα θα κανεις..

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-02-16, 00:35
ειχα μια απορια παιδια θελω να παρω ορθοστατες στο σπιτι για squat με μπαρα,αλλα τι θα κανω αν σε μια επαναληψη δε μπορω να σηκωθω πανω?

Αν ομως δεν εχεις ορθοστατες κ μπορεσεις να σηκωθεις ,που θα την αφησεις; Το σκεφτηκες αυτο;:P
Βαζε τοσα κιλα ωστε να εισαι σιγουρος οτι θα μπορεσεις να σηκωθεις.;) Κ αν δεν εχεις ορθοστατες ακομη λιγοτερα ωστε να μπορεις μετα να τα σηκωνεις απο τον σβερκο κ να τα αφηνεις.

arnold94
23-02-16, 00:59
να μεινεις εκει φιλε ,χαρη στην ανθρωποτητα θα κανεις..υπαρχει καποιο προβλημα φιλαρακι;αλλου αυτα...θενξ χρηστο

beefmeup
23-02-16, 01:06
τα περισοτερα ποστ σου ειναι ακυρα, κ τα κανεις κ σε λαθος θεματα..
οποτε ναι, υπαρχει προβλημα δικο σου αποτι φαινεται, το οποιο ομως δεν εχει λυση..ποσο εισαι 13-14?

arnold94
23-02-16, 01:20
εγω βλεπω μια χαρα μου απαντανε τα παιδια γιατι ειναι λογικες αποριες,εσυ πεταγεσαι σαν...

Χαράλαμπος
23-02-16, 12:02
ειχα μια απορια παιδια θελω να παρω ορθοστατες στο σπιτι για squat με μπαρα,αλλα τι θα κανω αν σε μια επαναληψη δε μπορω να σηκωθω πανω?

Αντί να πάρεις ένα απλό ζευγάρι ορθοστάτες, διέθεσε λίγα παραπάνω χρήματα για να πάρεις ορθοστάτες με safety spotters σαν την κατασκευή της εικόνας και το πρόβλημά σου λύθηκε.

102942

panoskara
07-06-16, 08:32
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160607/2080706ec40c012af1008cc99bd3a47f.jpg για rack αυτο σε home gym πως σας φαινεται ? Μαζι με ενα παγκο και κιλα

Χαράλαμπος
07-06-16, 11:35
Αν δεν το έχεις δει από κοντά, δες τουλάχιστον τα βίντεο και κρίνε...


https://www.youtube.com/watch?v=Zj9YpKD9gw8


https://www.youtube.com/watch?v=VmzHp33YNfY

...τέτοιου είδους αγορές καλό είναι να τις βλέπεις ο ίδιος από κοντά και να τις δοκιμάζεις να δεις αν σε καλύπτουν. Η αγορά μέσω διαδικτύου μόνο μέσω μίας φωτογραφίας είναι λίγο ρίσκο.