PDA

Επιστροφή στο Forum : ασκησεις για ενδυναμωση ολου του σωματος?



AVSS
19-12-09, 11:22
χθες την ωρα που εκανα Pulldowns με σχοινι για τα τρικεφαλα αισθανθηκα ενα τσιμπημα εξωτερικα απο τον αγκωνα και μετα απο δυο ωρες αρχισε ο πονος :( τωρα ειμαι με αντιφλεγμονωδη και σιγουρα θα κανει 2 βδομαδες να μου περασει τελειως για να ξεκινησω παλι προγραμμα για το πανω μερος.

προσπαθω να σκεφτω ασκησεις που να δυναμωνει και το πανω μερος (οσο γινεται) χωρις να ζορισω τα χερια.μεσα στο προγραμμα μου εχω αυτες που νομιζω οτι οι αγκωνες δεν επιβαρρυνονται καθολου...

σκουωτ στο σμιθ

προβολες στο σμιθ

κοιλιακους σε κατακλινη παγκο με 10ακιλο δισκο

υπερεκτασεις πλατης με 10κιλο δισκο

πεγκ ντεκ

τι αλλες ασκησεις μπορω να βαλω μεχρι να μπω στο κανονικο μου προγραμμα? :help::help::help:

AGGELOS.K
19-12-09, 13:56
Φιλαράκι έχω το ίδιο πρόβλημα εδω και 2 μήνες:cursing: και δεν λέει να φύγει εγω βέβαια την πάτησα σε βυθίσεις στο δίζυγο αυτό που σου λέω να κάνεις είναι να μην το ζορίζεις γενικότερα το χέρι και παίξε όσο πιο λίγα κιλά μπορείς....τώρα απο είδη ασκήσεων υπάρχουν πολλές αλλα το σημαντικό είναι να μην φορτώσεις κιλά και το επιδυνώσεις

GEORGEXX1
19-12-09, 14:28
Εμενα με ειχε χτυπειση τενοντας απο τον αγκωνα εως τον καρπο,επειανα αλτηρα και με πονουσε ολος ο πηχης.
απλα εβαζα επιδεσμο, κρεμα, και κατεβασα κατα πολυ τα κιλα που δουλευα εκεινο τον καιρο.
Ενα καλο κατα την γνωμη μου προιον για αρθρικους πονους ειναι το NON-DOL σε καψουλα.
φυσικα οτι ειπα αφορα εμενα χωρις να γνωριζω την δικη σου περιπτοση.
περαστικα.

KATERINI 144
19-12-09, 14:47
βαζε παγο πανω στο σημείο ανα διαστήματα για να σταματησει η φλεγμονή, ζεστο απαγορεύεται προς το παρον, οταν σταθεροποιηθεί η κατάσταση μετα απο κανα δυο μερες τοτε βαζε ζεστο για να κυκλοφορεί καλύτερα το αιμα στην περιοχη και να γιατρευτεί γρηγορότερα.
κανε μονο ποδια κοιλιακους και ραχιαιους μεχρι να περασει εντελώς.

St3f
19-12-09, 18:05
Την ειχα πατησει κ εγω απο bra de fere και την επομενη μερα στο παγκο με χτυπησε στο τρικεφαλο.Εκτος απο τα αντιφλεγμονωδη ενας γυμναστης μ ειχε προτεινει cal-c-vita της bayer αν 8ες δοκιμασε το κακο δεν 8α σ κανει ισα ισα ασβεστιο και βιταμινη C σε τετοιες περιπτωσεις καλο κανουν.Και κατι τελευταιο αν δοκιμασεις να το γυμνασεις και αντιληφ8εις πονακια παρατησε το.(ο πονος ειναι ο καλυτερος εχ8ρος και συναμα φιλος)

thegravijia
19-12-09, 18:52
εγωω να πω πως οταν ειχα τσακισει το χερι το βαζα παγο και κατι αλληφες ..και για μια βδομαδα δεν το κανα τιποτα..τωρα προσεχω και οταν κανω πιεσεις το δενω το χερι με κατι σαν επιδεσμο...το πουλαν τα μαγαζια...αν και το ζεσταμα τ χω κοψει στις ασκησεις πλεον με εξαιρεση την πρωτη:)

AVSS
20-12-09, 14:12
Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες :thumbup:

πηρα μονο ενα χαπι νιφλαμολ την ιδια μερα που αισθανθηκα τον πονο,και συνεχεια παιρνω ομοιοπαθητικες σταγονες,κοντευει να μου περασει αλλα δεν θα το ζοριζω τουλαχιστον για 10 μερες.