PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξετάσεις αίματος & ούρων.

Σελίδες : 1 [2] 3

andreasaxo
27-08-12, 15:00
Θα παω οπος και καθε χρόνο, για αιματολογικές και ούρων.
Θελω φετος να παω ποιο οργανωμένος, έπαιρνα για πολλους μήνες πρωτεΐνη, Μαιο - Ιουνιο - Ιουλιο Lean Extreme.
Ιούλιο Lipo 6 Black, Αύγουστο OxyElite Pro.
Τι εξετάσεις πρέπει να ζητήσω να μου κάνουν;
Υπάρχει καποια συγκεκριμένη;
Εχω σταματήσει τα παντα απο την Παρασκευή που μας πέρασε και θα παω για εξετάσεις την αυτήν την Παρασκευή.

andreasaxo
27-08-12, 15:39
Θα παω οπος και καθε χρόνο, για αιματολογικές και ούρων.
Θελω φετος να παω ποιο οργανωμένος, έπαιρνα για πολλους μήνες πρωτεΐνη, Μαιο - Ιουνιο - Ιουλιο Lean Extreme.
Ιούλιο Lipo 6 Black, Αύγουστο OxyElite Pro.
Τι εξετάσεις πρέπει να ζητήσω να μου κάνουν;
Υπάρχει καποια συγκεκριμένη;
Εχω σταματήσει τα παντα απο την Παρασκευή που μας πέρασε και θα παω για εξετάσεις την αυτήν την Παρασκευή.
Ξέχασα, Ιούλιο - Αύγουστο επίσης DCP.

pavlito10
27-08-12, 16:08
το καλυτερο παντως ειναι να πας να κανεις εξετασεις χωρις να κοψεις αυτα που περνεις
για να δεις τα πραγματικα νουμερα..

andreasaxo
27-08-12, 16:58
το καλυτερο παντως ειναι να πας να κανεις εξετασεις χωρις να κοψεις αυτα που περνεις
για να δεις τα πραγματικα νουμερα..

Με τιποτα, η δικια μου ειναι νοσηλεύτρια, θα μας ακούσει ολο το Κέντρο Υγείας εδω. :shock:
Επιμένει οτι αυτα που παίρνω μου δημιουργούν πρόβλημα, δεν φοβαμε, απλα δεν γουστάρω την μουρμούρα καθόλου μετά.

pavlito10
27-08-12, 18:10
αχαχχααχχααχχαχαχααχαχχααχαχ οκ τοτε παω πασο
εγω απλα στις εξετασεις μου ζηταω να εχει και τρανσαμινασες

andreasaxo
27-08-12, 18:16
αχαχχααχχααχχαχαχααχαχχααχαχ οκ τοτε παω πασο
εγω απλα στις εξετασεις μου ζηταω να εχει και τρανσαμινασες
O.k, θα το ζητήσω, αυτο αναλόγως τα αποτελέσματα, γιατί είναι;

pavlito10
27-08-12, 19:21
για το συκωτι
γενικα πρωτεινες,κρεατινες,.., εκει ''χτυπανε''

andreasaxo
27-08-12, 19:34
για το συκωτι
Σ'ευχαριστω φιλε!! :)

beefmeup
28-08-12, 23:06
για το συκωτι

πουθενα δεν "χτυπανε" μαν..
εκτος αν πασχεις ηδη απο νεφρικη ανεπαρκεια.

GEORGE TOUL
28-08-12, 23:20
λοιπον παιδια,επειδη εχει γινει αρκετη παραφιλολογια επι του θεματος,απο αδαης συναδελφους μου ιατρους,θα σας μιλησω με την ιδιοτητα του βιοπαθολογου,αλλα και ως πρωταθλητης της σωματικης διαπλασης(2000-2009).1)η πρωτεινη δεν αυξανει τις τρανσαμινασες,αλλα ενδεχεται να αυξησει την τιμη της ουριας,η οποια αυξανει και οταν ο οργανισμος ειναι αφυδατωμενος-πχ τους καλοκαιρινους μηνες.2)η πρωτεινη ενδεχεται να αυξησει την κρεατινινη,ο οπoιος ειναι πιο αξιοπιστος δεικτης νεφρικης λειτουργιας,μονο εαν συνοδευεται απο μονουδρικη κρεατινη-η αφθονο κοκκινο κρεας(το οποιο την περιεχει).3)οι τρανσαμνασες(sgot-sgpt/ALT-AST),αυξανονται και στην υπερπροπονηση.ο λογος ειναι οτι οι σκελετικοι μυες,εχουν υποδοχες τρανσαμινασων.οποτε,οταν η CPK αυξανει πανω απο 500,εχουμε μυικο καταβολισμο-ραβδομυολυση και αυξηση των ηπατικων ενζυμων.πιο αξιοπιστη ηπατικη λειτουργεια,παρεχεται απο τα χολοστατικα ενζυμα,αλκαλικη φωσφαταση(ALP)και γ-GT,καθως επισης και την τιμη της χολεριθρινης.τα συμπληρωματα οπως βιταμινες,αμινοξεα,δεν προκαλουν καμια τοξικοτητα,καθοτι ειναι ουσιες φυσικες,και οχι χημικες.η γενικη ουρων,θα δειξει σε περιπτωση εντονης προπονησης,κυλινδρους και καποια ερυθρα,αποτελεσμα της παραγωμενης μυοσφαιρινης,απο την ραβδομυολυση.οι συναδελφοι μου ιατροι,οι περισσοτεροι των οποιων ειναι πολεμιοι των συμπληρωματων,δεν ειναι σε θεση να ξεχωρισουν τη διαφορα φαγητου και συμπληρωματος,αλλα και ειναι παραπληροφορημενοι δυστυχως.βρισκονται σε εναν ημιμαθη σκοταδισμο και θεωρουν οτι τα συμπληρωματα πρεπει να εχουν εγκριση του Ε.Ο.Φ-o μονος λογος που το κανουν,ειναι για να περνει ο οργανισμος τη μιζα του.βεβαια,οταν ο γιατρος εχει λαδωθει απο την φαρμακευτικη εταιρια να γραψει τα αμονοξεα tonotil,στην κατακοιτη γριουλα,εκει κανει τον κινεζο,διοτι τα περνει.δεν ειναι τυχαιο οτι οι καταρτισμενοι αθλητιατροι στις Η.Π.Α,οι οποιοι ασχολουνται με υπεραθλητες εκατομυριων,σαφως και επιβαλουν το supplementation.

sobral
29-08-12, 00:27
λοιπον παιδια,επειδη εχει γινει αρκετη παραφιλολογια επι του θεματος,απο αδαης συναδελφους μου ιατρους,θα σας μιλησω με την ιδιοτητα του βιοπαθολογου,αλλα και ως πρωταθλητης της σωματικης διαπλασης(2000-2009).1)η πρωτεινη δεν αυξανει τις τρανσαμινασες,αλλα ενδεχεται να αυξησει την τιμη της ουριας,η οποια αυξανει και οταν ο οργανισμος ειναι αφυδατωμενος-πχ τους καλοκαιρινους μηνες.2)η πρωτεινη ενδεχεται να αυξησει την κρεατινινη,ο οπoιος ειναι πιο αξιοπιστος δεικτης νεφρικης λειτουργιας,μονο εαν συνοδευεται απο μονουδρικη κρεατινη-η αφθονο κοκκινο κρεας(το οποιο την περιεχει).3)οι τρανσαμνασες(sgot-sgpt/ALT-AST),αυξανονται και στην υπερπροπονηση.ο λογος ειναι οτι οι σκελετικοι μυες,εχουν υποδοχες τρανσαμινασων.οποτε,οταν η CPK αυξανει πανω απο 500,εχουμε μυικο καταβολισμο-ραβδομυολυση και αυξηση των ηπατικων ενζυμων.πιο αξιοπιστη ηπατικη λειτουργεια,παρεχεται απο τα χολοστατικα ενζυμα,αλκαλικη φωσφαταση(ALP)και γ-GT,καθως επισης και την τιμη της χολεριθρινης.τα συμπληρωματα οπως βιταμινες,αμινοξεα,δεν προκαλουν καμια τοξικοτητα,καθοτι ειναι ουσιες φυσικες,και οχι χημικες.η γενικη ουρων,θα δειξει σε περιπτωση εντονης προπονησης,κυλινδρους και καποια ερυθρα,αποτελεσμα της παραγωμενης μυοσφαιρινης,απο την ραβδομυολυση.οι συναδελφοι μου ιατροι,οι περισσοτεροι των οποιων ειναι πολεμιοι των συμπληρωματων,δεν ειναι σε θεση να ξεχωρισουν τη διαφορα φαγητου και συμπληρωματος,αλλα και ειναι παραπληροφορημενοι δυστυχως.βρισκονται σε εναν ημιμαθη σκοταδισμο και θεωρουν οτι τα συμπληρωματα πρεπει να εχουν εγκριση του Ε.Ο.Φ-o μονος λογος που το κανουν,ειναι για να περνει ο οργανισμος τη μιζα του.βεβαια,οταν ο γιατρος εχει λαδωθει απο την φαρμακευτικη εταιρια να γραψει τα αμονοξεα tonotil,στην κατακοιτη γριουλα,εκει κανει τον κινεζο,διοτι τα περνει.δεν ειναι τυχαιο οτι οι καταρτισμενοι αθλητιατροι στις Η.Π.Α,οι οποιοι ασχολουνται με υπεραθλητες εκατομυριων,σαφως και επιβαλουν το supplementation.

:thumbup: αυτά τα ποστ τα θέλουμε στο φόρουμ. Για να μαθαίνουμε πέντε πράγματα και να ξέρουμε κ πως να αποφύγουμε τυχόν δυσλειτουργίες. Όσο για τον ΕΟΦ ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα. Μία καθαρά κερδοσκοπική (κρατική αλλά στην λειτουργία παρακρατική θα την χαρακτήριζα) που μόνο να προστατεύσει τον καταναλωτή δεν έχει σκοπό. Αυτό γι αυτούς που ψάχνουν εγκρίσεις και γνωστοποιήσεις στα προϊόντα.

metz
29-08-12, 11:08
...

Αν μπορούσα να σε ''κάνω like'' θα το 'κανα!!! :thumbup::thumbup::thumbup:

Διακογιαννης Γιαννης
01-09-12, 08:56
Ο Γιωργος Τουλιατος ειναι γιατρος και πρωταθλητης.Η συμβολη του εδω στο φορουμ ειναι πολυ χρησιμη .Για ολες αυτες τις αντιεπιστημονικες δυσφημισεις που εχουν ακουστει για το σπορ μας,απο εδω και περα θα υπαρχει η καταλληλη απαντηση,απο αρμοδιο και ειδικευμενο επιστημονα.

STIVAS
01-09-12, 12:53
:thumbup:

Συμφωνώ με τις τρανσαμινάσες (sgot-sgpt/ALT-AST) για την υπερπροπόνηση , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι νόμος να μην είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια οι τρανσαμινάσες του κάθε αθλητή ,επειδή είναι αθλητής και επίσης δεν έχει νόημα να πας να κάνεις bloodwork CPK κτλ. ενώ υπερπροπονείσαι. Κατεβάζεις για 2 εβδομάδες την ένταση, λίγο την διάρκεια (όχι πάνω από 45 λεπτά) και την ποσότητα (10-12 σετ σύνολο για κάθε μυϊκή ομάδα) στις προπονήσεις και μετά από δύο μέρες αποχή από την προπόνηση πας και κάνεις. Εκεί δεν υπάρχει κανένα άλλοθι να μην είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές. Εγώ απαιτώ να είμαι μέσα στις φυσιολογικές τιμές και είμαι ακόμα και μετά από 15-20 μέρες από το τέλος μίας θεραπείας (PCT) μετά από κύκλο…

GEORGE TOUL
01-09-12, 13:10
δεν ειναι ολοι οι κυκλοι το ιδιο.εαν εχεις παρει μη τοξικα ενεσιμα,η 17 ακλαλυωμενα τοξικα χαπια.επισης η διαρκεια καθε κυκλου,καθως επισης και η απαιτουμενη ηπατοπροστασια και καρδιοπροστασια.με glytathione,silimarin,liv52 συμβαλλεις στην καλυτερη υγεια του ηπατος.αλλα με τα ωμεγα λιπαρα 3/6/9,το συζευγμενο λινολεικο οξυ cla και τις φυτοστερολες,βοηθαμε στην προληψη του λιπιδαιμικου προφιλ HDL/LDL.

Dimitrios
01-09-12, 13:41
Είναι πολύ καλό ότι υπάρχουν άνθρωποι γνώστες του αθλήματος μας αλλά και έχουν γνώσεις για ιατρικά θέματα ως φυσικά γιατροί όπως ο κ. Τουλιάτος.
Είναι σπάνιο να πετύχεις άνθρωπο που να είναι και γιατρός αλλά και επαγγελματίας bodybuilder που δε θα κατακρίνει για κάθε υψηλή τιμή σε μια εξέταση την πρωτεϊνη...
:thumbup: Εννοείτε και στον Στιβας για τις γνώσεις του! Keep up guys!:thumbup:

STIVAS
01-09-12, 14:01
Συμφωνώ γιατρέ.
Γιατρέ φυσικά δεν είναι όλοι κύκλοι το ίδιο σε διάρκεια κτλ και ούτε όλα τα 17α έχουν την ίδια τοξικότητα. H προστασία είναι το Α και το Ω. Συγχώρεσεμε αλλά η ηπατοπροστασια με glytathione,silimarin,liv52 είναι λίγο light, εδώ θέλει UDCA, bile acids ή PPC/LEF. Για καρδιοπροστασια, HDL/LDL και εδώ γιατρέ είσαι λίγο light ,εκτός από Ω3 έχουμε και Β5 , Β3 και μετά Colesevelam για πιο βαριές περιπτώσεις που είναι ένα βήμα πριν τις στατίνες, προσωπικά μένω μακριά από στατίνες.

Και για να είμαστε λίγο ontopic ορίστε και οι τελευταίες εξετάσεις 15 μέρες μετά από PCT σε 10εβδομαδες κύκλο με 8 μήνες moderate toxic 17a.

Total Test 538 241-827 ng/dL

Free Test 78 50-210 pg/mL
DHEA 5.78 1.8-12.5 ng/mL
SHBG 22.9 11-80 nmol/L
PRL 14.24 2.1-17.7 ng/mL
E2 31.13 11.6-41.2 pg/mL
PRG 0.56 <1.29 ng/mL

FSH 2 1.4-18.1 mUI/mL
LH 8.82 1.5-9.3 mUI/mL
T3 0.79 0.6-1.81 ng/mL
T4 7.1 4.5-10.9 μg/mL
TSH 3.76 0.35-4.78 μUI/mL
Creatinine 1.3 0.8-1.4 mg/dL
AST(SGOT ) 29 10-37 U/L
ALT(SGPT) 40 10-65 U/L
HDL 40 > 34 mg/dL
LDL 96 < 160 mg/dL
Cholesterol 149 < 200 mg/dL
Triglycerides 67 < 200 mg/dL

Και φυσικά αυτά τα βγάζω για να τα δουν κάποιοι που υποστηρίζουν ότι ένας που κάνει βάρη και είναι ειδικά και bodybuilder και ειδικά αν κάνει και κύκλους δεν μπορεί να έχει σχεδόν ποτέ φυσιολογικές τιμές και να είναι υγιής. H προστασία είναι το Α και το Ω. Αλλά αυτό δεν σημαίνει και ότι δεν υπάρχει ρίσκο και ότι κάποια πράγματα είναι ακίνδυνα.

GEORGE TOUL
01-09-12, 14:11
σχετικα με την ηπατοπροστασια:η ενεσιμη γλουταθιονη(TAD)ειναι ο,τι πιο δυνατο σε αντιοξειδωτικο στην αγορα και δεν ειναι τυχαιο οτι χορηγειται στα ιταλικα φαρμακεια σε κιρωτικους ασθενεις.και οσον αφορα την καρδια,οι φυτοστερολες και το συμπληρωμα lipid stabil,ειναι ο,τι καλυτερο για προληψη-οχι θεραπεια,ενος κακου αθηρωματικου δεικτη.συνεπως,αυτα τα κανουμε προκειμενου να μην ξεπερασουμε καποια ορια ασφαλειας(πχ τρανσαμινασες κατω απο 50,η HDL >35,LDL<120.φυσικα μειζωνας σημασιας ειναι και το αλκοολ,οπως επισης ηπατοτοξικα παυσιπονα καθημερινης χρησης.

COBRA_STYLE
01-09-12, 14:11
οντως 10 μηνες κυκλο???Η' μηπως ηθελες να πεις 10 βδομαδες?

GEORGE TOUL
01-09-12, 14:12
@cobra:γνωριζω (πρωην) φιλο μου που αγωνιστηκε στα junior wabba,ο οποιος ειναι ''μεσα'' 10 μηνες το χρονο...σε ηλικια 20 ετων

STIVAS
01-09-12, 14:16
οντως 10 μηνες κυκλο???Η' μηπως ηθελες να πεις 10 βδομαδες?
χαχα 10 χρόνια εννοούσα... το διόρθωσα... ;)
Καλά10 μήνες δεν είναι κύκλος είναι ένα επίπεδο pro που σχεδόν δεν σταματάς ποτέ να παίρνεις κάτι…

STIVAS
01-09-12, 14:19
@cobra:γνωριζω (πρωην) φιλο μου που αγωνιστηκε στα junior wabba,ο οποιος ειναι ''μεσα'' 10 μηνες το χρονο...σε ηλικια 20 ετων

Ναι οι επαγγελματίες ειδικά σε επίπεδα Olympia κτλ. δεν νομίζω να είναι ποτέ καθαροί… Δεν έχουν και χρόνο και δεν τους συμφέρει να είναι…. Οι κύκλοι είναι για νορμάλ επίπεδα και για φυσιολογικά αγωνιστικά….

COBRA_STYLE
01-09-12, 14:22
χαχαχα...πρεπει να διορθωσεις και τις βδομαδες με τα ποσιμα.Γιατι τωρα φαινεται πολυ αστειο:rolf::rolf::rolf::P

η FSH παντως ειναι πολυ χαμηλα...ειναι γενικα κ νωρις ακομα αλλα να το ξανακοιταξεις.

wow!απο πολυ μικρος στα βαθια.Σε αγωνιστικους αυτο το πραγμα ειναι πολυ συνηθες,αλλα μου εκανε εντυπωση στον STIVAS γτ δεν κατεβαινει.

STIVAS
01-09-12, 14:30
χαχαχα...πρεπει να διορθωσεις και τις βδομαδες με τα ποσιμα.Γιατι τωρα φαινεται πολυ αστειο:rolf::rolf::rolf::P

η FSH παντως ειναι πολυ χαμηλα...ειναι γενικα κ νωρις ακομα αλλα να το ξανακοιταξεις.

wow!απο πολυ μικρος στα βαθια.Σε αγωνιστικους αυτο το πραγμα ειναι πολυ συνηθες,αλλα μου εκανε εντυπωση στον STIVAS γτ δεν κατεβαινει.

xaxaxaxaxaxa :rolf: θα είχα δει τα ραδικια αναποδα.... :rolf:
Δεν μπορώ να τις διορθώσω πλέον δεν με αφήνει το μηχάνημα…. για τεχνικούς λόγους...

Το ξάνα κοίταξα μετά...εντάξει , καλύτερα είναι 20-30 μέρες μετά....Είναι από τα SERMs καμιά φορά μπορεί να σε ανεβάσει πολύ το LH και να δημιουργήσει μία ανισσοροπία….
Γενικά τότε είχε μειωθεί λίγο η ποσότητα του σπέρματος στο PCT αλλά μετά επανήλθε και έβγαζα πολύ πράγμα….

STIVAS
01-09-12, 14:31
Και για να είμαστε λίγο ontopic ορίστε και οι τελευταίες εξετάσεις 15 μέρες μετά από PCT σε 10εβδομαδες κύκλο με 8 εβδομαδες moderate toxic 17a.

Μόνο έτσι...

GEORGE TOUL
01-09-12, 14:36
για την ολιγοσπερμια-αζωοσπερμια που προκαλουν τα ΑΑΣ,η λυση ειναι ψευδαργυρος+τοκοφερολη(βιτ.ε)+βοτανο speman.

COBRA_STYLE
01-09-12, 14:45
Toco-8 της Primordial μακραν το καλυτερο σχετικα με την βιτ Ε.

STIVAS
01-09-12, 15:05
zinc+τοκοφερολη(βιτ.ε) αυτά τα χρησιμοποιώ.
Αυτό το βοτανο speman ψήνομαι να το δοκιμάσω….

Σίγουρα είναι και από τα AAS αλλά το κακό είναι ότι εμφανίζεται καμία φορά στο PCT . Το hcg καλύπτει μέσα στον κύκλο αλλά μετά δεν το παίρνω στο PCT και μετά ίσως θέλει καλύτερη επιλογή στην χρήση και την διάρκεια των SERMs από ότι μου είπανε θα δοκιμάσω τον συνδυασμό κάποιων άλλων SERMs και θα αποφύγω κάποιο SERM που σε μερικούς δημιουργεί ανισσοροπίες στις τιμές FSH/LH. Σίγουρα θα αλλάξω κάτι αλλά θα το συζητήσω και με τον γιατρό μου και θα ψάξω πρώτα να βρω ακριβώς τι φταίει.Αλλά παρόλα αυτό το FSH είναι μέσα στις φυσιολογικές τιμές για 15 μέρες μετά…από ότι μου είπαν είναι ΟΚ.

GEORGE TOUL
01-09-12, 16:07
για την ανοδο της FSH,LH και κατ επεκταση της ενδογενους testo,τα αντι-οιστρογονικα φαρμακα βοηθουν σε αυτο,περα απο τη χοριακη γοναδοτροπινη(HCG).επισης σε συνδιασμο με το γνωστο χαπι που οι γυναικες το περνουν για ωορηξια και συλληψη.(C.C)

aposTOL1S
08-09-12, 15:08
Επειτα απο ενα χρονο ενασχολησης με τα βαρη και 8 μηνες ληψης συμπληρωματων πρωτεινης-πολυβιταμινες-μονυδρικης κρεατινης(την οποια 2 μηνες χρησιμοποιησα με ενα μηνα διακοπη αναμεσα) πηγα ν κανω αιματολογικες εξαιτασεις για να δω τι <παιζει>...οι εξαιτασεις ειναι στις παρακατω εικονες. 8α ηθελα την γνωμη σας μιας και η γιατρος μου πιο πολυ με τρομαξε παρα με βοηθησε μ ειπε να κοψεις τα συμπληρωματα(της ειχα πει οτι επερνα μονο πρωτεινη) και ειπε οτι αυτη οφειλειται για τ ολο κακο και την χαμηλη H.D.L ειπε οτι τ αιμα μου πιζει και μπορει να παθω ανακοπη και κατι τετοια τρελα αλλα δεν εκατσε να μου εξηγησει διοτι την ρωτησα και μου ειπε 3ερει αυτη .....Παρακαλω οποιος μπορει ας με βοηθησει ...ενημερωτικα ειμαι 1,82m 84 kg Ευχαριστω προκαταβολικα

53196
53198

Σημειωση: πριν τις εξαιτασεις ειχα σταματησει το gym για μια εβδομαδα και τα συμπληρωματα(την κρεατινη ενα πριν πας την σταματησα)

denisvl
20-09-12, 14:05
Παιδια εκανα εξετάσεις ορμόνων και αίματος και έχω τρομάξει γιατι εχουν βγεί πολύ άσχημες.

FSH 1.6 (1.5-12.4)
LH 3.6 (1.7 - 8.6)
PRL 10.3 (2.1-17.7)
TESTO 5.47 (2.8 - 8.0)
HDL 30 (40 - 75)

Eιμαι 23 χρονων ,εχω κόψει το γυμναστηριο εδω και 3 χρονια.

Ο γιατρος μου είπε οτι εχω πολυ χαμηλη FSH , LH , TESTO.Και οτι αυτα δυσκολα ανεβαίνουν.
Επισης μου έγραψε και μια μαγνητικη τομογραφια γιατι μου λεει πως μπορει να εχω όγκο στο εγκέφαλο(στην υπόφυση).
Α και επίσης δεν εχω πάρει ποτέ μου κανενα συμπλήρωμα ή πρωτείνη ή καποιο αλλο σκεύασμα.

Αληθεύουν αυτά....?Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατι έχω τρελαθεί.

STIVAS
20-09-12, 14:58
Κάνε μαγνητική να δεις. Ο γιατρός είναι γιατρός εμείς εδώ είμαστε χομπύστες του ίντερνετ.

Εγώ θα έλεγα ότι έχεις πρώτα χαμηλή HDL και θα πρέπει να κοιτάξεις πρώτα την διατροφή σου και τον τρόπο ζωής σου και μετά θα ανέβουν και οι άλλες οι ορμονικές τιμές που είναι παρόλα αυτά μέσα στα όρια απλά ίσως χαμηλά για την ηλικία σου αλλά αυτό διορθώνετε. Επίσης το (LH/FSH) δεν δείχνει κάποια πιθανή φλεγμονή στους όρχεις αλλά θα πρέπει και αυτό να το δεις με U/S.

tasos2
20-09-12, 15:05
Η αληθεια ειναι οτι για την ηλικια σου θε πρεπε να ειχες πιο ψηλη τεστο

Μπορει να ειναι και λογω τροπου ζωης. Να σου λειπουν θρεπτικα συστατικα, να μη κοιμασαι αρκετα ή να εχεις πολυ αγχος ή να τρως πραγματα που κανουν ζημια.

STIVAS
20-09-12, 15:11
Καλά η τέστο μπορεί να πάει ένα πρωινό να την ξάνα δει γιατί παίζει καμία φορά αλλά δεν έχει μεγάλη διαφορά κάποιος που έχει 7 με κάποιον που έχει 6.
Και εγώ πήγα ένα πρωί με σηκομάρες και έδωσα αίμα και πριν πάω με τσάτισε και ένας στον δρόμο και ήθελα να τον πλακώσω και όταν πήγα και έδωσα μου βρήκαν 7,5 και μία άλλη μέρα μεσημέρι με πιο φυσιολογικές συνθήκες μου βρήκαν 5,5.

tasos2
20-09-12, 15:17
Και εγώ πήγα ένα πρωί με σηκομάρες και έδωσα αίμα και πριν πάω με τσάτισε και ένας στον δρόμο και ήθελα να τον πλακώσω και όταν πήγα και έδωσα μου βρήκαν 7,5 και μία άλλη μέρα μεσημέρι με πιο φυσιολογικές συνθήκες μου βρήκαν 5,5.

Κανονικα παντα πρωι πρεπει να κανεις. Το πρωι ειναι στο πιο υψηλο σημειο και καθως τελειωνει η μερα πεφτει

STIVAS
20-09-12, 15:22
Το ξέρω αλλά πρωί πρωί καμιά φορά παθαίνω πριαπισμό και περιμένω λίγο και πάω αργότερα. ;)

Mcstefan7
20-09-12, 15:47
Με το DAA το πάθαινα αυτό.... Τρελές κ....ς :P η κοπέλα μ την πλήρωνε χαχα :green:

denisvl
20-09-12, 15:48
H HDL,FSH,TH ανεβαίνουν.....???Γιατι εμενα μου είπαν οτι δεν ανεβαίνουν με τίποτα......
???????????:unsure:

COBRA_STYLE
20-09-12, 16:48
ανεβαινουν αλλα πρεπει να βρεις τι φταιει.

dorita
20-09-12, 16:51
εγω σημερα πηγα κ εκανα αιματος κ ουρων.....αυριο θα εχω τις εξετασεις....:unsure:

dorita
21-09-12, 09:49
εγω σημερα πηγα κ εκανα αιματος κ ουρων.....αυριο θα εχω τις εξετασεις....:unsure:

τις πηρα σημερα...γενικες, βιοχημικες,θυροειδη κ γενικη ουρων....
σφυζω απο ζωη......:)

τριγλυκεριδια 50 με ανωτατο 135.....οποτε συνεχιζω τις κρεπαλες μου!!!!:turtle:

COBRA_STYLE
23-09-12, 21:34
Ξερει κανεις που κυμαινονται οι τιμες των ορμονολογικων εξετασεων?

Για LH,FSH,Total Testosterone,Free Testosterone,E2,Prolactin ξερει κανεις ποσο περιπου μπορει να παει το μαλλι?

Nastya
23-09-12, 21:49
E2,prolactin που ειχα κανει ,20 ευρω η μια. Κανενα 20αρι + για καθε ορμονολογικη υπολογιζε

COBRA_STYLE
23-09-12, 21:58
χμμμ...οκ ευχαριστω.Βιοιατρικη μαλλον θα παω να ρωτησω αυριο.

Roid Rage
23-09-12, 23:30
Γυρω στα 120, μαζι με Τ3, Τ4, ΤSH 160-180

eli_din3
28-09-12, 16:36
εχω αυξημενα λεμφοκυτταρα....λεει πανω οτι πρεπει να ναι μεχρι 33% και εχω 53% :(:(:(

(και μονοκυτταρα)

TRIANTAFYLLOU
28-09-12, 17:29
εχω αυξημενα λεμφοκυτταρα....λεει πανω οτι πρεπει να ναι μεχρι 33% και εχω 53% :(:(:(

(και μονοκυτταρα)

είναι σπάνιες οι φορες που η αύξηση των λεμφοκυτάρων μπορεί να συνδέετε με κάτι κακό όχι βέβαια και απίθανες .

απλα η αύξηση μπορεί να οφείλετε σε κάποια ίωση η κάποιο μικρόβιο που ενεργοποίησε την άμυνα του οργανισμού και γι αυτο οι αυξημένες τιμες , αυτο το διάστημα επειδη και εγω ο ίδιος αλλα και πολλα άτομα έχουν συμπτώματα γρίπης με συνάχι πονοκεφάλους , ατονία

τα λεμφοκύταρα είναι επιφορτισμένα για την άμυνα του οργανισμού και το φυσιολογικό κυμαίνετε μεταξύ 25%και 45% του συνολικού αριθμού των λευκοκυτάρων , αλλα σε μια ίωση ο αριθμός ανεβαίνει

γι αυτο θα πρέπει να ξανακάνεις τις ίδιες εξετάσεις μετα απο κάποιο διάστημα που να είσαι καλά τελείως και ακόμη και ενα συνάχι να έχεις μπορεί να επηρεάσει την αύξησή τους
επίσης μια λοίμωξη ιογεννής που αφορα κυρίως εφήβους με συμπτωματα πρησμένων αμυγδαλών , δεν θυμάμε την ονομασία της και λέγετε νόσος του φιλιού , λόγω της ευκολίας μετάδοσής της
αυτα όλα ανεβάζουν των αριθμό λεμφοκυτάρων

amateur666
28-09-12, 18:13
επίσης μια λοίμωξη ιογεννής που αφορα κυρίως εφήβους με συμπτωματα πρησμένων αμυγδαλών , δεν θυμάμε την ονομασία της και λέγετε νόσος του φιλιού , λόγω της ευκολίας μετάδοσής της

λοιμώδης μονοπυρήνωση :chinese:

TRIANTAFYLLOU
28-09-12, 18:19
λοιμώδης μονοπυρήνωση :chinese:

κάπως έτσι δεν το θυμόμουν με τίποτε ξεχνάω εύκολα ιατρικες ορολογίες :thumbup::thumbup:

TToni Shark
28-09-12, 20:34
Κοιτα δεν διαφωνουμε σε κατι συγκεκριμενο απλα θεωρω οτι ο γιατρος θα πρεπει να δει τα αποτελεσματα με βαση οτι αφορουν καποιον που αθληται παραπανω του φυσιολογικου..αρα οι κοκκινες τιμες..γιατι θα δειξουν κοκκινες τιμες οι εξετσεις..σε CPK ισως..σε καλη και κακη χοληστερινη ισως.....θα πρεπει να αποδοθουν στις αναλογες τιμες των αθλητων.

Eγώ ε'ιχα κάνει προπόνηση και μετά από 1 ημέρα έκανα εξετάσεις και το CPK ήταν εκτός στρατόσφαιρας :shock::shock:

eli_din3
28-09-12, 20:45
είναι σπάνιες οι φορες που η αύξηση των λεμφοκυτάρων μπορεί να συνδέετε με κάτι κακό όχι βέβαια και απίθανες .

απλα η αύξηση μπορεί να οφείλετε σε κάποια ίωση η κάποιο μικρόβιο που ενεργοποίησε την άμυνα του οργανισμού και γι αυτο οι αυξημένες τιμες , αυτο το διάστημα επειδη και εγω ο ίδιος αλλα και πολλα άτομα έχουν συμπτώματα γρίπης με συνάχι πονοκεφάλους , ατονία

τα λεμφοκύταρα είναι επιφορτισμένα για την άμυνα του οργανισμού και το φυσιολογικό κυμαίνετε μεταξύ 25%και 45% του συνολικού αριθμού των λευκοκυτάρων , αλλα σε μια ίωση ο αριθμός ανεβαίνει

γι αυτο θα πρέπει να ξανακάνεις τις ίδιες εξετάσεις μετα απο κάποιο διάστημα που να είσαι καλά τελείως και ακόμη και ενα συνάχι να έχεις μπορεί να επηρεάσει την αύξησή τους

δεν εχω τιποτα ουτε συναχι αυτο ειναι το θεμα..

TRIANTAFYLLOU
28-09-12, 21:10
δεν εχω τιποτα ουτε συναχι αυτο ειναι το θεμα..

κανονικα θα πρέπει να σου είπε και ο γιατρός για επανεξέταση σε κάποιο διάστημα , συνάχι μπορεί να μην έχεις αλλα να υποβόσκει κάποια ίωση και η άμυνα του οργανισμού να την καταπολεμάει και να μην έδωσε συμπτώματα όπως συνάχι πονοκέφαλο και τα σχετικά , γι αυτο και αυτη η αύξηση για την αντιμετώπηση της κατάστασης

ε'ιναι 'όπως πάνε κλεφτες να παραβιάσουν κάποιο χώρο και οι φρουροί τους παίρνουν γραμμή και τους αντιμετωπίζουν , αυτοι που είναι μέσα μπορεί να μην πάρουν χαμπάρι καν τι γίνετε στην είσοδο και θα το καταλάβουν μόνο αν δούν κινητικότητα των φρουρών και να μαζεύονται πολλοί . όπως πχ γίνετε με τα λεμφοκύταρα

eli_din3
28-09-12, 21:27
κανονικα θα πρέπει να σου είπε και ο γιατρός για επανεξέταση σε κάποιο διάστημα , συνάχι μπορεί να μην έχεις αλλα να υποβόσκει κάποια ίωση και η άμυνα του οργανισμού να την καταπολεμάει και να μην έδωσε συμπτώματα όπως συνάχι πονοκέφαλο και τα σχετικά , γι αυτο και αυτη η αύξηση για την αντιμετώπηση της κατάστασης

ε'ιναι 'όπως πάνε κλεφτες να παραβιάσουν κάποιο χώρο και οι φρουροί τους παίρνουν γραμμή και τους αντιμετωπίζουν , αυτοι που είναι μέσα μπορεί να μην πάρουν χαμπάρι καν τι γίνετε στην είσοδο και θα το καταλάβουν μόνο αν δούν κινητικότητα των φρουρών και να μαζεύονται πολλοί . όπως πχ γίνετε με τα λεμφοκύταρα

ΒΡΕ ΓΛΥΚΟΥΛΙ :green::green::green::green:

ισως υποβοσκει..γιατι τωρα πριν λιγες μερες ειχα αρρωστο στο σπιτι κτλ οποτε μπορει να μπηκε το κακο μικροβιο αλλα εγω να το πολεμησα..χα :P:P

TRIANTAFYLLOU
29-09-12, 00:00
ΒΡΕ ΓΛΥΚΟΥΛΙ :green::green::green::green:

ισως υποβοσκει..γιατι τωρα πριν λιγες μερες ειχα αρρωστο στο σπιτι κτλ οποτε μπορει να μπηκε το κακο μικροβιο αλλα εγω να το πολεμησα..χα :P:P

πιο είναι το γλυκούλι εγω ?αυτα είναι να τα λένε σε σένα και σε ταιριάζουν που είσαι και πιπινάκι , εμένα μάλλον πικρούλι θα με έλεγα :P:P:P:P:P

αλλα στο θέμα μας , είδες που μπήκες στο νόημα με το παραμυθάκι που είπα ?, ενοώ με την μεταφορική σημασία του παραλληλισμού και μπορεί να σου είπε ο γιατρός για επανεξέταση , αν όχι οι τιμές είναι ασήμαντα ανεβασμένες
γιατι και ο μικροβιολόγος μπορεί με βάσει των αποτελεσμάτων να σε πεί κάτι η τι να προσέξεις , η ο γιατρός που σε παρέπεμψε όταν τις δεί θα πεί τι να κάνεις , εγω απλα είπα την γνώμη μου με βαση αυτα που γνωρίζω

s0k0s
04-10-12, 14:32
Μπορει καποιος να μας πει ποια ειναι τα μαστ που πρεπει να κανουμε σε εξεταση εμεις που λαμβανουμε συμπληρωματα;
(απλα τοσες σελιδες διαβαζω - διαβαζω και πολλοι κανουν αρκετες κ διαφορες.. το ειχα ρωτησει κ παλιοτερα σε pm τα σημειωσα σε χαρτι κ το εχασα...)

TRIANTAFYLLOU
04-10-12, 17:39
σ αυτούς που λαμβάνουν πρόσθετα συμπληρώματα και τα σχετικα εκτός απο την γενική αίματος που πρέπει να γίνει με αιμοσφαιρίνη ,ερυθροκύταρα , λευκοκύταρα , αιματοκρίτη , σίδηρο - φεριτίνη , ζακχαρο , ουρία , κρεατινίνη , είναι και οι πιο εξευδικευμένες που δείχνουν τα ένζυμα του συκωτιού και την τοξικότητα , όπως οι τρανσαμινάσες sgot που λέμε , ολική χολερυθρίνη , αλκαλική φωσφατάση , μπορεί να ξεχασα και κατι αλλα ο γιατρός ξέρει σε κάθε περίπτωση τι ακριβώς πρέπει να δεί

δηλαδή αν θέλει κάποιος να δεί ορμόνες θυροειδή , η τεστοστερόνη , αυτα είναι πιο εξειδηκευμένα και σημασία έχει πως όλα φαίνονται στο αίμα , είναι ο καθρεφτης του οργανισμού

s0k0s
05-10-12, 01:19
Ευχαριστουμε κ Ηλια.
Κουκουτσακι φυγαμε για εξετασεις χαχα! :green:

koukoutsaki
05-10-12, 09:22
πηγα το πρωι ...ζητησα να δω κ τ3 και τ4 που δε τις εχω κοιταξει ποτε στη ζωη μου :thumbup:

ευχαριστωωωωω

Dejan
05-10-12, 11:31
Θέλει και λίγο προσοχή σε ποιο εργαστήριο κάνεις τις εξετάσεις. Τη περασμένη Τετάρτη λόγω του επερχόμενου μαραθωνίου κάναμε εξετάσεις εγώ και μία αθλήτριά μου. Όλα καλά, λίγο πεσμένος σε σχέση με τα φυσιολογικά μας ο αιματοκρίτης 45 και 37,5 αντίστοιχα αλλά αυτό ήταν λόγω αιμόλυσης από το 30ρι (km) του Σαββάτου, αλλά.... με φερριτίνη 430 και 310 αντίστοιχα κατάφερε το μικροβιολογικό εργαστήριο να μας βγάλει σίδηρο 48,5 εμένα και 33,5 της αθλήτριάς μου. Στα υπόψη ότι προσωπικά έχω πάντα υπερσιδήρωση ενώ την αθλήτριά μου την έχω με ferofolic 500 που δεν είχε κοπεί πριν τις εξετάσεις, απλά δεν μας έκαιγε και τόσο ο σίδηρος αλλά κυρίως Αιματοκρίτης/Αιμοσφαιρίνη και φερριτίνη.

Ακόμα και την ιατρό τη ξένισε το γεγονός ότι με τέτοιες τιμές φερριτίνης και αιματοκρίτη πως είναι δυνατών να έχουμε τόσο χαμηλό σίδηρο. Συγκεκριμένα της είπα ότι κάτω από 120 δεν έχω γράψει ποτέ και συνήθως κυμμένομαι 220 - 400και σίγουρα δεν έχουμε αθλητική αναιμία. Μας είπε ότι τα τεστ τα έδωσε και σε άλλο εργαστήριο για επιβεβαίωση κάτι που το θεωρώ απίθανο καθώς Τετάρτη πρωί κάναμε τις εξετάσεις και Τετάρτη 18,00 ήταν έτοιμες οι απαντήσεις. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνω ξανά μόνο σίδηρο την επόμενη μέρα για να πάρω απάντηση σήμερα ότι ο σίδηρός μου είναι 480 κάτι λογικότατο λόγω αιμοσυμπύκνωσης και αθλητικής αφυδάτωσης.

Οπότε... καλό είναι κάποιες στιγμές να αλλάζουμε και εργαστήρια μη τυχών και έχουμε τέτοια φαινόμενα...

TRIANTAFYLLOU
05-10-12, 16:30
ο σίδηρος πέφτει απο την προπόνηση ειδικα απο τρέξιμο , είχα αθλητες του ταεκβοντο και στίβου που τον ελέγχαμε τακτικα και όταν έτρεχαν αποστασεις για φυσικη κατάσταση και αντοχή έπεφτε και σε μια βδομάδα , επειδή όμως είχαν και ιστορικό αναιμίας και φροντίζαμε να το ανεβάζουμε με συμπλήρωμα σιδήρου και με σπιρουλίνα

γενικα για αθλητικές επιδόσεις στο μαξιμουμ πρέπει να είναι ανεβασμένα , ειδικα η φεριτίνη να είναι σε καλα επίπεδα γιατι είναι η αποθήκη του σιδήρου , αλλα και αιματολογικα γενικότερα αιματοκρίτης , αιμοσφαιρίνη

Dejan
05-10-12, 17:29
ο σίδηρος πέφτει απο την προπόνηση ειδικα απο τρέξιμο , είχα αθλητες του ταεκβοντο και στίβου που τον ελέγχαμε τακτικα και όταν έτρεχαν αποστασεις για φυσικη κατάσταση και αντοχή έπεφτε και σε μια βδομάδα , επειδή όμως είχαν και ιστορικό αναιμίας και φροντίζαμε να το ανεβάζουμε με συμπλήρωμα σιδήρου και με σπιρουλίνα

γενικα για αθλητικές επιδόσεις στο μαξιμουμ πρέπει να είναι ανεβασμένα , ειδικα η φεριτίνη να είναι σε καλα επίπεδα γιατι είναι η αποθήκη του σιδήρου , αλλα και αιματολογικα γενικότερα αιματοκρίτης , αιμοσφαιρίνη

Για τη φερριτίνη υπάρχουν νόμιμες διαδικασίες με την οποία στη κυριολεξία μπορείς να την εκτοξεύσεις σε μέγεθος με 4 ψηφία. Αυτό όμως δεν συνάδει ότι θα ανέβει μαζί ο αιματοκρίτης και η αιμοσφαιρίνη. Φυσικά βοηθάει και το ένα είναι αλληλένδετο με το άλλο αλλά δυστυχώς δεν ανεβαίνουν ισομετρικά. Προσωπικά είμαι από τους τυχερούς διότι έχω 49-50 αιματοκρίτη από φυσικού μου όπως και σίδηρο. Οι αποθήκες για να ανέβουν όμως σε αθλητικά επίπεδα με ψιλοπαίδεψαν.

Δυστυχώς με κοινά συμπληρώματα διατροφής δεν ανεβαίνει ο σίδηρος εύκολα, τουλάχιστον όχι σε αθλητικά επίπεδα.

TRIANTAFYLLOU
06-10-12, 03:15
το ξέρω ότι δεν ανεβαίνει ο αιματοκρίτης ανεβάζοντας τον σίδηρο και φεριτίνη αντιστοιχα , αλλα άτομα με χαμηλό αιματοκρίτη απο φυσικού τους κρατώντας σε καλα επίπεδα τον σίδηρο μπορούν να έχουν επιδόσεις

γιατι άλλο εγω που έχω αιματοκρίτη μέχρι και 55 τελευταία ήταν 52 , να πέσει στο 45 , εκεί θα έχω αισθητη διαφορα και άλλο κάποιος απο την φυση του να είναι χαμηλά

επίσης ο σίδηρος δεν ανεβαίνει αν είναι χαμηλή η φεριτίνη , η αν ανέβει δεν μπορει να κρατηθει ψηλά , η φεριτίνη απλα είναι η αποθήκη σιδήρου και μου έχει τυχει αθλητής του στίβου ενω πρίν 3 εβδομαδες είχε κανει εξετασεις και ο σίδηρός ήταν σε ικανοποιητικά επίπεδα να φτασει σε σημείο να μην μπορεί να κουνηθεί να είναι βαρύς και να με ρωτάει και ο προπονητής του τι έχει και εγω λέω έχει πέσει ο σίδηρος και να επιμένουν αποκλείετε πρίν 3 βδομαδες καναμε εξετάσεις , λέω ξανακάντε και είδαν μια εβδομαδα πρίν τους αγώνες ο σίδηρος να είναι πάτος , οπότε τι επιδόσεις και τι αγώνες και τελικα η μόνη λύση ήταν ενδοφλέβια χορήγηση πράγμα που δεν το ήθελα ποτε αλλα αναγκαστικα φτάσαμε εκεί γιατι δεν το ελέγχαν πιο νωρίς και θεωρούσαν δεδομένο ότι θα μείνει εκεί , αλλα η προπόνηση ρίχνει τα επίπεδα

Hardy
09-10-12, 22:11
το σπερμα στα ουρα απο που μπορει να προερχεται??

TRIANTAFYLLOU
09-10-12, 22:25
το σπερμα στα ουρα απο που μπορει να προερχεται??

κοντα είναι μια πόρτα χωρίζει τις 2 δεξαμενές :P αλλα αυτο μπορεί να προκείψει αν μετα την εκσπερμάτωση έχουν μείνει υπολείματα μεσα στο σωληνάκι και κατα την λήψη ούρων για εξέταση να υπάρχουν ίχνη σπέρματος ,εκτός αν χάνει καμια βαλβίδα και μπερδεύονται 2 διαφορετικα υλικά :rolf::rolf::rolf::rolf:

Hardy
09-10-12, 23:59
κοντα είναι μια πόρτα χωρίζει τις 2 δεξαμενές :P αλλα αυτο μπορεί να προκείψει αν μετα την εκσπερμάτωση έχουν μείνει υπολείματα μεσα στο σωληνάκι και κατα την λήψη ούρων για εξέταση να υπάρχουν ίχνη σπέρματος ,εκτός αν χάνει καμια βαλβίδα και μπερδεύονται 2 διαφορετικα υλικά :rolf::rolf::rolf::rolf:

Μαλλον ειναι πιο "σοβαρο" απο οτι ακουγεται :P
Θα μπορουσε να ειναι απο διατροφη/συμπληρωμα??

Nikolas_mk2
10-10-12, 00:13

Τι σχέση θα μπορούσαν να εχουν τα συμπληρώματα ή η κακή διατροφή με την προβληματική λειτουργία των δυο βαλβίδων που ελέγχουν αυτες τις λειτουργίες? Ιατρικά η παρουσια σπερματος στα ουρα προκαλείται μόνο απο παλίνδρομη εκσπερμάτιση(αυτο που σου είπε χοντρικά ο Ηλίας δλδ.δεν ανοιγοκλείνουν σωστα οι βαλβίδες)αλλα αν είχες κατι τετοιο λογικά θα το ήξερες-Η παρουσία σπέρματος στην ουροδόχο κύστη είναι αβλαβής παντως και συνηθως προερχεται απο υπολυματα....

Hardy
10-10-12, 00:18
Τι σχέση θα μπορούσαν να εχουν τα συμπληρώματα ή η κακή διατροφή με την προβληματική λειτουργία των δυο βαλβίδων που ελέγχουν αυτες τις λειτουργίες? Ιατρικά η παρουσια σπερματος στα ουρα προκαλείται μόνο απο παλίνδρομη εκσπερμάτιση(αυτο που σου είπε χοντρικά ο Ηλίας δλδ.δεν ανοιγοκλείνουν σωστα οι βαλβίδες)αλλα αν είχες κατι τετοιο λογικά θα το ήξερες-Η παρουσία σπέρματος στην ουροδόχο κύστη είναι αβλαβής παντως και συνηθως προερχεται απο υπολυματα....

σε ευχαριστω Νικολα :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
10-10-12, 00:29
γι αυτο το είπα και γω χαριτολογώντας ότι αυτο δεν είναι κατι ανησυχητικό , υπάρχει λογική εξήγηση για την παρουσία σπέρματος στα ούρα , χωρίς απαραιτητα να σημαίνει κάτι κακό , μόνο αν συνδέετε και με άλλα συμπτώματα που όλα μαζί συντελούν στο συμπέρασμα οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον προστάτη η κάπου αλλού :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
10-10-12, 00:33

η διατροφή η συμπλήρωμα δεν μπορεί να ευθύνετε , αν και γενικότερα ο τρόπος ζωής και διατροφής μας επηρεάζει και την υγεία μας , αλλα το συγκεκρημένο περιστατικό και σε νεαρή ηλικία δεν μπορεί να συνδεθεί με κάτι τετοιο , αυτα όμως όλα τα ιατρικα θέματα όταν δίνουν σημάδια και συμπτώματα που είναι ενοχλητικα , χρειάζονται ιατρικη γνωμάτευση , όχι απαραίτητα το συγκεκρημένο που είναι κατι φυσιολογικό

αυτο μπορεί να συμβεί και κατα την διάρκεια του ύπνου και επειδη το πρωί πάμε να δώσουμε ούρα , μπορεί να βρεθούν ίχνη στο δείγμα , απλα πράματα δηλαδή
κατα την διάρκεια του ύπνου πολλα συμβαίνουν και δεν πέρνουμε χαμπάρι , αμα δούμε και κανα καλό όνειρο αστα να πάνε:P:P

Hardy
10-10-12, 12:30
η διατροφή η συμπλήρωμα δεν μπορεί να ευθύνετε , αν και γενικότερα ο τρόπος ζωής και διατροφής μας επηρεάζει και την υγεία μας , αλλα το συγκεκρημένο περιστατικό και σε νεαρή ηλικία δεν μπορεί να συνδεθεί με κάτι τετοιο , αυτα όμως όλα τα ιατρικα θέματα όταν δίνουν σημάδια και συμπτώματα που είναι ενοχλητικα , χρειάζονται ιατρικη γνωμάτευση , όχι απαραίτητα το συγκεκρημένο που είναι κατι φυσιολογικό

αυτο μπορεί να συμβεί και κατα την διάρκεια του ύπνου και επειδη το πρωί πάμε να δώσουμε ούρα , μπορεί να βρεθούν ίχνη στο δείγμα , απλα πράματα δηλαδή
κατα την διάρκεια του ύπνου πολλα συμβαίνουν και δεν πέρνουμε χαμπάρι , αμα δούμε και κανα καλό όνειρο αστα να πάνε:P:P

Χαχα ναι αν ηταν μετα απο υπνο θα το υποπτευομουνα..
Βασικα ειχα κανει εξετασεις πριν 4 μηνες περιπου και μου ειχε στις παρατηρησεις οτι τα ουρα μου εχουν πολλα σπερματοζωαρια παρ ολα αυτα εγω δε ειχα καταλαβει κατι, αλλα χθες το ειδα με τα ματια μου κ σοκαριστικα λιγο..

Giannistzn
10-10-12, 13:41
Τι εννοείς το είδες με τα ματιά σου? είδες σπερματοζωαρια στα ουρά?

Αν ναι ή μάλλον δεν κατάλαβες τι είδες και σε μπέρδεψε κάτι ή είσαι κινητό μικροσκόπιο :green:

Hardy
10-10-12, 13:56
Τι εννοείς το είδες με τα ματιά σου? είδες σπερματοζωαρια στα ουρά?

Αν ναι ή μάλλον δεν κατάλαβες τι είδες και σε μπέρδεψε κάτι ή είσαι κινητό μικροσκόπιο :green:

Aπλα τα πραγματα αντι να ειναι νερακι κιτρινο, εφευγε μαζι κ ενα πυχτο ασπρο-αδιαφανο υγρο :P Tι αλλο να ταν??

Giannistzn
10-10-12, 14:15
Αλλο τα σπερματικα υγρα (που μπορει να εχουν και σπερμα μεσα, οχι παντα ομως) και αλλο το σπερμα.

Το σπερμα θελει μικροσκοπιο για να φανει (εαν υπαρχει στο υγρο). Εαν γινεται κατ'εξακολουθηση ψαχτο, εαν πιο πριν ειχε προηγηθει κατι "αλλο" δεν θελει και πολυ εξηγηση το πως μπορει να βρεθηκαν εκει τα υγρα.

STIVAS
10-10-12, 15:26
Aπλα τα πραγματα αντι να ειναι νερακι κιτρινο, εφευγε μαζι κ ενα πυχτο ασπρο-αδιαφανο υγρο :P Tι αλλο να ταν??

Φίλε μπορεί να συμβεί αυτό μόνο αν κάτι δεν πάει καλά με τον προστάτη σου, να πας δεις τον προστάτη σου. Μπορεί να είναι ένα δείγμα απλής καλοήθης υπερπλασίας του προστάτη μέχρι κάτι πιο σοβαρό. Χρειάζεσαι ουρολόγο και μάλλον υπέρηχο προστάτη.

beefmeup
10-10-12, 15:29
μαν,αυτο μπορει να συμβει γενικοτερα σε ολους τους αντρες..εκριση σπερματος γινεται ακομα κ κατα την διαρκεια του υπνου κ χωρις να το παρεις πρεφα,αναλογα το τι βλεπεις κλπ κ ειναι λογικο να υπαρχει σαν υπολειμα μεσα στην ουρηθρα..
μην τον τρελενεις τον ανθρωπο χωρις λογο,με ιντερνετικες ιατρικες διαγνωσεις..

STIVAS
10-10-12, 15:43
Τι μπορεί να συμβεί στον καθένα? Να κατουράει και να βγει αντί για κίτρινο κάτουρο μόνο μαζί και ενα πυχτο ασπρο-αδιαφανο υγρο?
Δεν νομίζω, εμένα δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Αντίθετα το έχω δει σε πολλά ξένα ποστς σε παιδιά που όλοι τους έπαιρναν ανδρογόνα και τους συνέβη αυτό λόγο προστάτη.
Δεν είναι απαραίτητο να παίρνει και ο φίλος ανδρογόνα αλλά για να συμβεί αυτό που περιγράφει ο φίλος ξεκινά συνήθως από τον προστάτη.
Δεν έκανα καμία διάγνωση από το ιντερνέτ σε αντίθεση με άλλους εδώ μέσα. Εγώ είμαι ο μόνος που του είπα ότι χρειάζεται ουρολόγο. Εδώ θα πρέπει να είναι φελός κάποιος να μπαίνει για να τον κάνουν διάγνωση από το ιντερνέτ. Εδώ λέμε την γνώμη μας πριν πάει κάποιος σε γιατρό.
Ο φίλος δεν μίλησε για ονειρώξεις κτλ. είπε ότι όταν κατουράει ‘’αντί για κίτρινο κάτουρο μόνο βγαίνει μαζί ενα πυχτο ασπρο-αδιαφανο υγρο’’.

Edit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Retrograde_ejaculation

Giannistzn
10-10-12, 15:49
Στιβας εν μερη δικιο εχεις, απλα ειναι ελλειπεις οι πληροφοριες που εδωσε, γιαυτο και εγω ειπα οτι μπορει να μην τρεχει και κατι.

Δεν διευκρινησε ποτε εγινε, ποσες φορες εγινε, τι προηγηθηκε, αν παιρνει καποιο φαρμακο και αλλα χιλια δυο πραματα που μπορει να παιζουν ρολο.

Μπορει π.χ. (αν δεν κανω λαθος) μετα τον αυνανισμο με το ουρο να παρατηρηθει μια μικρη ποσοτητα σπερματικων υγρων. Οπως και να εχει, ιντερνετικη διαγνωση δεν μπορει να κανει κανεις ουτε να του πει εισαι οκ ή εχεις κατι.

STIVAS
10-10-12, 15:56
Εγώ αυτό που διάβασα ήταν αυτό ‘’ αντί για κίτρινο κάτουρο μόνο βγαίνει μαζί ενα πυχτο ασπρο-αδιαφανο υγρο’’.
Αυτό το έχω διαβάσει ξανά στο AM και σε άλλα ξένα φορουμ.
Βάση αυτό που κατάλαβα αυτό του είπα την γνώμη μου. Δεν κατάλαβα από τα λεγόμενα του ότι το έπαιξε ή είχε ονείρωξη και μετά πήγε έδωσε ούρα. Είπε ότι όταν κατουράει από ότι κατάλαβα βλέπει και ‘χύσια’ μέσα στα κάτουρα. Μπορεί να έχει και αχρωματοψία τι να πω.

beefmeup
10-10-12, 15:58
το οτι δεν εχει συμβει σε σενα σημαινει οτι σε οσους συμβαινει εχουν προστατη,λες κ ειναι τπτ μπαρμπαδια 60 χρονων?
δλδ με την λογικη σου,οποιος εχει πονοκεφαλο,εχει κ ογκο στο κεφαλι.

ασε αυτες τις θεωρειες που μου γραφεις για αας,ονειρωσεις κλπ..
αυτο που σου εγραψα,συμβαινει οταν ο αντρας εχει καιρο να εξπερματωσει,κ το σωμα καμια φορα αποβαλει μερος του σπερματος,κ το κανει μεσω της ουρηθρας ακομα κ με τα ουρα.
ακομα κ αν εχεις ταυλες,χωρις να κανεις κατι γιαυτο,μπορει να χεις συγκεντρωση σπερματος στην ουρηθρα χωρις να το καταλαβεις.
αυτο δεν ειναι απαραιτητο να συμβαινει σε ολους κ παντα,αλλα συμβαινει.
αμα το γκουγκλαρεις να το βρεις.

η γνωμη πανω σε ιατρικα θεματα ειναι μια υποθεση που μπορεις να κανεις,αλλα εδω

Φίλε μπορεί να συμβεί αυτό μόνο αν κάτι δεν πάει καλά με τον προστάτη σου, να πας δεις τον προστάτη σου. Μπορεί να είναι ένα δείγμα απλής καλοήθης υπερπλασίας του προστάτη μέχρι κάτι πιο σοβαρό. Χρειάζεσαι ουρολόγο και μάλλον υπέρηχο προστάτη.

εισαι απολυτος,κ χωρις λογο.

το λινκ που μου ποσταρες του βικι,ισχυει αν εχεις παθολογικα αιτια..αυτο δεν σημαινει οτι ΜΟΝΟ απο αυτα μπορει να γινει,κ ειδικα αν δεν εχεις αλλα συμπτωματα σχετικα.

STIVAS
10-10-12, 16:07
ΟΚ αυτό που μου έγραψες συμβαίνει.

TRIANTAFYLLOU
10-10-12, 16:31
γίναμε ουρολόγοι εδω μέσα :P:P απλα λέμε κάποιες απόψεις και όποιος έχει σοβαρό πρόβλημα χρειάζετε ιατρικη γνωμάτευση , είπαμε πιθανούς λόγους που μπορεί να συμβεί αυτό .
να αρχίσουμε να απαντάμε και σε γυναικολογικής φύσεως προβλήματα πιο καλα τα κατέχουμε και μας ευχαριστει να βοηθάμε την συνάνθρωπο :turtle::turtle:

koukoutsaki
10-10-12, 17:56
Μολις πηρα τις απαντησεις κ απο τις δικες μου ....ολα υπεροχα πιο καλα δε γινεται τοσο καλες εξετασεις ουτε στα 18 δεν ειχα:green::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:
μονο σιδηρο πρεπει να παρω γιατι οι αποθηκες ειναι αδειες σχεδον, οπως μου ηταν παντα .

πηρα ενα πολυ καλο μαθημα για τη σημασια της διατροφης (και οχι μονο της γυμναστικης )
Ουρικο οξυ ειχα στις προηγουμενες 6,5κ νομιζα οτι επειδη εχουν οι γονεις μου το δωσαν δωρακι :shock::shock::shock::shock: (για γυναικες ειναι μεχρι 6) κ τωρα βλεπω το 3,4 κ δε χορταινω να το κοιταω :turtle:
ζαχαρο 65 (ΦΤ 70-110) αφου μου λεει ο γιατρος φαε μια φορα τη βδομαδα ενα γλυκο :P τωρα εχω κ τις ευλογιες της επιστημης !!!!:P
σηκωτια ουρα ολα κομπλε ,crp τρανσαμινασες κλπ κλπ
χοληστερινη 160 (ξεκιναει απο 150 αν θυμαμαι καλα )
τριγλυκεριδια 60 (ΦΤ 40-160)
αιματοκριτη 38,5 που ειχα μια ζωη 35-36 ,ανεβασα μεχρι κ ερ.αιμσφ. και αιμοσφαιρινη που ηταν καταποντισμενα
θυρεοειδης κομπλε

τις ειδαν δυο γιατροι διαφορετικοι (ειπα κιολας οτι παιρνω πρωτεινη) και μου ειπαν συνεχισε να τρως οτι τρως και να γυμναζεσαι ....;)

Stella
10-10-12, 18:55
Αντε βρε Κουκού μπράβο!
Βαλε και περισσότερο κρεατάκι (μοσχαράκι-μπριζολίτσες) στη διατροφή και θα δεις που θα φτάσει και ο σίδηρος!
Σου΄τα λεγα βρε....σουπερ είσαι...πανετοιμη για το "αλλο" τώρα...:green::green::green:

TRIANTAFYLLOU
10-10-12, 18:58
τώρα αφου πέρασες το κτεο κουκούτσι δώστα όλα η μηχανή δουλεύει ρολόι τέρμα οι στροφές τώρα :thumbup:

koukoutsaki
10-10-12, 18:59
ναι μη φατε εχουμε γλαρο :P (για το "αλλο")

ναι στελιτσα μου η αληθεια ειναι οτι μοσχαρι πρεπει να τρωω πιο συχνα κ μοσχαρισιο συκωτι ;)
κ με συμπληρωμα σιδηρου ,γιατι μου ειπε αυτο πρεπει να το ανεβασω οπωσδηποτε

thank god λοιπον :green:

το κτεο ...αχαχαχαχαχααχ κλαιω

Hardy
11-10-12, 23:23
STIVAS, beef, θελω να σας πω οτι δε παιρνω κανενος ειδους φαρμακο...
Οι εξετασεις ουρων μου πριν 4 περιπου μηνες εδειξαν σπερματοζωαρια στα ουρα χωρις να εχω παρει χαμπαρι κατι εγω..και απο συμπληρωματα πρωτεινη,κρεατινη,βιταμινες-ομεγα

πριν 3 μερες λοιπον το ειδα και με τα ματια μου αυτο, φανταζομαι ηταν σε πιο εντονο βαθμο για αυτο και το παρατηρησα..ενω μερικες ωρες πριν ειχα δοκιμασει για πρωτη φορα νιτρικο(δε ξερω αν εχει σημασια απλα το αναφερω)

amateur666
23-10-12, 18:52
ξερει κανεις τ ρολο βαρανε οι ανοσοσφαιρινες??

COBRA_STYLE
23-10-12, 20:33
για την ανοσοσφαιρινη Α ξερω οτι βοηθα το ανοσοποιητικο.

Nikolas_mk2
23-10-12, 20:55
ξερει κανεις τ ρολο βαρανε οι ανοσοσφαιρινες??

Βασικά είναι αντισώματα....Υπαρχουν 5 διαφορετικές, A/D/E/G/M και καθε μία παιζει διαφορετικό ρόλο στην λειτουργία του ανοσοποιητικού.

TRIANTAFYLLOU
24-10-12, 01:02
η αιμοσφαιρίνη αποτελεί μια πρωτεινική ενωση του αίματος .
σ αυτη παίζει ρόλο ο σίδηρος ο οποίος έχει υψηλότατη τάση σύνδεσης με το οξυγόνο και λιγότερη με το διοξείδιο τού άνθρακα , σύμφωνα με αυτο γίνετε σύνδεση του οξυγόνου στούς πνεύμονες και δημιουργείτε μεγάλη συγκέντρωση και σχηματίζετε η οξυαιμοσφαιρίνη

και έτσι γίνετε η μεταφορα του οξυγόνου στα τριχοειδή αγγεία , εκμεταλευόμενη την ιδιότητα της οξυαιμοσφαιρίνης να αποβάλει εύκολα οξυγόνο .
ο αίμα που έχει κορεστεί απο οξυγόνο λέγετε αρτηριακ'ό αίμα και όταν φτάνει στα τριχοειδή αγγεία διασπάτε σε αιμοσφαιρίνη και οξυγόνο και έτσι μεταφέρετε το οξυγόνο στούς ιστούς

η αιμοσφαιρίνη υπάρχει μόνο στα ερυθρα αιμοσφαίρια και σ αυτην νομίζω οφείλετε και το χρώμα του αίματος
η ποσότητα της μετριετε σε γραμμάρια αιμοσφαιρίνης ανα 100cc αιματος και σε ενα ενήλικα είναι νορμάλ να έχει μεσο όρο γύρω στα 14g/100cc
και ενας τρόπος υπολογισμού του αιματοκρίτη μεσω της αιμοσφαιρίνης είναι μεσω του πολλαπλασιασμού της επι το 3 , αλλα το γινόμενο είναι συνήθως λίγο μικρότερο απο την πραγματική τιμή του αιματοκρίτη , εγω που είχα υπολογίσει απο τις εξετάσεις μου παλιότερα με είχε βγάλει αιματοκρίτη κοντα στο 52 ενω είχα 54 κανονικα και η ποσότητα της αιμοσφαιρίνης αποτελεί σημαντική διαγνωστική μέθοδο , γιατι μπορεί να δώσει ενδείξεις για ευρυ φασμα παθήσεων

TRIANTAFYLLOU
24-10-12, 01:21
έκανα λάθος πιο πάνω και έγραψα για την αιμοσφαιρίνη ενω μετα πρόσεξα ανοσοσφαιρίνη
οι Ανοσοσφαιρίνες ονομάζονται έτσι γιατί είναι πρωτεΐνες ,με ανοσολογική δράση . Ονομάζονται αλλιώς και Αντισώματα ,γιατί δρουν εναντίον κάθε ξένου σώματος- εισβολέα ,με σκοπό να τον εξουδετερώσουν.

βρίσκονται στην επιφάνεια των Β-Λεμφοκυττάρων (μέσα στο πλάσμα του αίματος). Ελεύθερα μέσα στο πλάσμα του αίματος . Στην περιοχή της μόλυνσης . Παράγονται από τα Β-Λεμφοκύτταρα, μια κατηγορία Λευκών αιμοσφαιρίων. Τα Β-Λεμφοκύτταρα μετατρέπονται σε Πλασματοκύτταρα και παράγουν τεράστιες ποσότητες αντισωμάτων ,τις οποίες εκκρίνουν στο πλάσμα του αίματος.

αυτο το είχα νιώσει όταν πρίν μερικα χρόνια πάνω απο 40 χρονών είχα συμπτωματα υψηλού πυρετου που δεν έπεφτε με τιποτε και πήγα βαρυα στο νοσοκομείο και στις εξετασεις είχαν δεί οτι τα λευκα αιμοσφαίρια ήταν πάτος , που σημαίνει η άμυνα του οργανισμού πήγε περίπατο και οι γιατροι δεν ξέραν τι έχω και μετα απο 2-3 μερες νοσηλείας αφού είχα βγαλει και εξανθήματα σε όλο το σώμα και λέω πάω αδιάβαστος διαπίστωσε μια παλια καραβάνα γιατρός ότι δεν έχω τίποτε και να βγω απο το νοσοκομείο και την λέω καλα πλάκα με κάνεις εγω είμαι σαν πεθαμένος με 41 πυρετο και λευκα πάτο και λέει ναι αυτα είναι τα συμπτώματα ανεμοβλογιάς η ερυθράς κατι τετοιο τουλάχιστον , δηλαδη έχεις παιδικη αρώστια που πρέπει να φύγει απο μόνη της να κάνει τον κύκλό της και τα φάρμακα δεν βοηθαν αλλα σε ταλαιπωρούν περισσότερο

amateur666
24-10-12, 14:03
τισ ανοσοσφαιρινες lgE μ βγηκαν πολυ υψηλες 6169

και τ παρακατω κατω απο τ οριο..

MCVο μεσος ογκος ερυθρων 62 με τ. αναφορας 79-98 fl

MCHμεση περιεκτ. αιμοσφαιρινης 18,3 με τ. αναφορας 26-32 pg

MCHC μεση πυκν. αιμοσφαιρινης 29,7 me t. αναφορας 32-36g/dl

Υ.Γ.εχω στιγμα αλλα δεν ξερω αμα παιζει ρολο....γτ ξερω π.χ. οτι οσο κρεας κ να φαω θα ειμαι στο οριο τ αιματοκριτη η λιγο κατω απο αυτο αν κ μετα απο πολυ καιρο ημουν λιγο πανω απο τ οριο στον αιματοκριτη 40,6 :)

TRIANTAFYLLOU
24-10-12, 15:27
τισ ανοσοσφαιρινες lgE μ βγηκαν πολυ υψηλες 6169

και τ παρακατω κατω απο τ οριο..

MCVο μεσος ογκος ερυθρων 62 με τ. αναφορας 79-98 fl

MCHμεση περιεκτ. αιμοσφαιρινης 18,3 με τ. αναφορας 26-32 pg

MCHC μεση πυκν. αιμοσφαιρινης 29,7 me t. αναφορας 32-36g/dl

Υ.Γ.εχω στιγμα αλλα δεν ξερω αμα παιζει ρολο....γτ ξερω π.χ. οτι οσο κρεας κ να φαω θα ειμαι στο οριο τ αιματοκριτη η λιγο κατω απο αυτο αν κ μετα απο πολυ καιρο ημουν λιγο πανω απο τ οριο στον αιματοκριτη 40,6 :)

αυτα θα πρέπει να τα διεκρυνήσει ο γιατρός γιατι όταν έχεις απο την φύση σου χαμηλό αιματοκρίτη, άρα λογικό να είναι χαμηλά τα ερυθρά και οι τιμές αιμοσφαιρίνης , γι αυτο και λέμε ο υψηλός αιματοκρίτης σίδηρος και φεριτίνη και γενικα ερυθρα , συντελούν σε καλύτερες επιδόσεις και αντοχή και αντοχή στη δύναμη .
όπως ανέφερα πιο πάνω έχει να κάνει και με το βασικότερο στοιχείο που είναι ζωτικής σημασίας και είναι το οξυγόνο

αλλα αλλο είναι για κάποιον που είναι κανονικά και πέσαν στην πορεία απο την προπόνηση και άλλο να έχει καποις το στίγμα και απο την φύση του να τα έχει χαμηλά , διαφορετικά επηρεάζετε .

αυτο θα πρέπει να το κρίνει ο γιατρός και αν κριθεί αναγκαίο υπάρχουν φάρμακα που ανεβάζουν τον αιματοκρίτη , αλλα αυτα πάντα μετα απο ιατρική διάγνωσή και όχι να τα λέμε απο δω μέσα κομπογιαννίτικα

amateur666
24-10-12, 18:25
αυτα θα πρέπει να τα διεκρυνήσει ο γιατρός γιατι όταν έχεις απο την φύση σου χαμηλό αιματοκρίτη, άρα λογικό να είναι χαμηλά τα ερυθρά και οι τιμές αιμοσφαιρίνης , γι αυτο και λέμε ο υψηλός αιματοκρίτης σίδηρος και φεριτίνη και γενικα ερυθρα , συντελούν σε καλύτερες επιδόσεις και αντοχή και αντοχή στη δύναμη .
όπως ανέφερα πιο πάνω έχει να κάνει και με το βασικότερο στοιχείο που είναι ζωτικής σημασίας και είναι το οξυγόνο

αλλα αλλο είναι για κάποιον που είναι κανονικά και πέσαν στην πορεία απο την προπόνηση και άλλο να έχει καποις το στίγμα και απο την φύση του να τα έχει χαμηλά , διαφορετικά επηρεάζετε .

αυτο θα πρέπει να το κρίνει ο γιατρός και αν κριθεί αναγκαίο υπάρχουν φάρμακα που ανεβάζουν τον αιματοκρίτη , αλλα αυτα πάντα μετα απο ιατρική διάγνωσή και όχι να τα λέμε απο δω μέσα κομπογιαννίτικα

ναι γτ εγω ειμαι απο τ φυσικου μ ετσι δεν νιωθω τ διαφορα ενω καποιος π εχει χαμηλο αιματοκριτη ξαφνικα κτλπ ειναι τ θανατα..

δλδ υπαρχει καποιο συμπληρωμα ..να βοηθησει στο θεμα προπονηση...γτ ο γιατρος μ δεν μ εχει συστησει τοσα χρονια φαρμακο οποτε παει να πει οτι ειμαι οκ σε αυτα τ ορια π κινουμε....αλλα λεω για την προπο εγω κυριως που ειναι αλλο θεμα..

TRIANTAFYLLOU
24-10-12, 18:48
ναι γτ εγω ειμαι απο τ φυσικου μ ετσι δεν νιωθω τ διαφορα ενω καποιος π εχει χαμηλο αιματοκριτη ξαφνικα κτλπ ειναι τ θανατα..

δλδ υπαρχει καποιο συμπληρωμα ..να βοηθησει στο θεμα προπονηση...γτ ο γιατρος μ δεν μ εχει συστησει τοσα χρονια φαρμακο οποτε παει να πει οτι ειμαι οκ σε αυτα τ ορια π κινουμε....αλλα λεω για την προπο εγω κυριως που ειναι αλλο θεμα..

γι αυτο και γω το ανέφερα ότι αυτο είναι κατα περίπτωση , εσυ έχεις διαφορετική αντίδραση λόγω του ότι είναι του φυσικού σου , εκείνο που χρειάζεσαι είναι διατροφή που να επηρεάζει την άνοδο σιδήρου τα έχουμε γράψει και στο φόρουμ , βιταμίνη c και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο σε συμπλήρωμα και ενα καλό που έχει πολυ σίδηρο είναι η σπιρουλίνα

επειδη για σενα είναι κατι φυσιολογικό γι αυτο και ο γιατρός δεν σου είπε κάτι και δεν είσαι ο μόνος αλλα όταν μιλάμε για αθλητισμό και ιδιαίτερα πρωταθλητισμό εκεί χρειάζετε να τον ανεβάσουμε

Gorgojola
27-10-12, 18:11
Προετοιμασια για βιοχημικες εξετασεις
θελω να κανω εξετασεις αιματος και ουρων απο συμπληρωματα παιρνω μονο whey κ πολυβιταμινη
ποσο διαστημα πρεπει να περασει απο τη ληψη τους για να μην επηρεασει τα αποτελεσματα?
πρεπει να κανω κ αποχη απο το γυμναστηριο την προηγουμενη?
επισης καποιος ανεφερε οτι πρεπει να κανεις και νηστεια (να τραφεις με οσπρια & πρασινα λαχανικα)την προηγουμενη μερα:unsure:?!

ps βρηκα μια δυο γνωμες σε παραπλησια θεματα εξετασεων του φορουμ αλλα θελω και μια τριτη και μια τεταρτη!

amateur666
27-10-12, 18:23
3 μερες χωρις γυμναστηριο..

Gorgojola
27-10-12, 18:28
το φαι ομως το συνςχιζουμε κανονικα εε??
οσον αφορα το whey οταν δεν εχω προπονηση δεν παιρνω
οποτε τι κανουμε με τις βιταμινες??

amateur666
27-10-12, 18:37
παρε κανονικα οπως παιρνεις κ την επομενη μερα εξετασεις..δεν χρειαζεται να τ σταματησεις καποιεσ μερες πριν..εγω περνω κανονικα βιταμινες πρωτεινες κρεατινη κτλπ.. κ την επομενη πηγα γ εξετασεις..δεν υπαρχει θεμα..απλως μν πηγαινεις παρασκευατοσαββατοκυριακο gym κ δευτερα πρωι νηστικός πηγαινε γ εξετασεις..

Gorgojola
27-10-12, 18:41
nice :turtle: thanks :thumbup:

ippokratis
30-10-12, 19:06
ok ευχαριστώ.
το ζητούμενο είναι όταν σε προειδοποιήσει να μην είναι αργά.
πχ σε εξετάσεις μου, βρήκα ανεβασμένες τιμές ουρίας και κρεατινίνης, εάν έπινα περισσότερο νερό θα ήταν χαμηλότερες, όμως αν δεν έκανα εξετάσεις να το δω το σώμα δε θα μου το "έλεγε" αλλιώς.τουλάχιστον όχι σύντομα.

beefmeup
30-10-12, 19:11
αν εχεις συμπτωματα οπως ξεραμενα χειλη,η σκουρο χρωμα στα ουρα συνηθως θες περισοτερο νερο.δεν χρειαζονται περισοτεροες,εξετασεις για να δεις οτι εισαι αφυδατωμενος..
αν τωρα πινεις 2-3 ποτηρια τη μερα,κ απλα ξεχνιεσαι λογω δουλειας κλπ,κ εκει θες περισοτερο νερο..εχε παντα να μπουκαλακι κοντα σου να τραβας καμια τζουρα,για να σαι οκ.
δες κ το θεμα για το νερο,γιατι εδω βγηκαμε εκτος.

ippokratis
30-10-12, 19:16
οκ έχεις δίκιο για το οφφ.(απλά για την ιστορία,οι τιμές που λέω παραπάνω ήταν τσιμπημένες ενώ έπινα πάντα 2-3 λίτρα τη μέρα που θεωρείται αν μη τι άλλο επαρκής ποσότητα ώστε να σκεφτεί κανείς να την αυξήσει).
κλείνει το θέμα νερό,ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

beefmeup
30-10-12, 19:20
αν οντως επινες τοσο νερο,κ ειχες θεμα με τις τιμες μαλλον δεν φταιει το νερο τοτε.

ippokratis
30-10-12, 19:34
από όσο γνωρίζω η ουρία και η κρεατινίνη είναι τα κατάλοιπα της επεξεργασίας της πρωτεϊνης,κάτι σαν τη στάχτη που μένει από τη φωτιά,με περισσότερο νερό πιστεύω δε θα είχαν ανέβει(όχι πως είχαν ανέβει σε ανησυχητικό επίπεδο,απλά για την κουβέντα).μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια και να ήταν άλλος ο λόγος.

beefmeup
30-10-12, 22:31
ναι,κοιτα να δεις πως εχει πανω κατω..
αρχικα για να δεις αν οντως εχεις θεμα,πρεπει οι εξετασεις να σου δινουν τις ιδιες τιμες σε βαθος χρονου.
δλδ να τις κανεις κ να ξανακανεις,κ αν εχεις ιδιες τιμες τοτε βλεπεις αν εχεις θεμα η οχι.
κ αυτο γιατι με την μια φορα,μπορει καποιες τιμες να ειναι εκτος,αλλα αυτο μπορει να αλλαξει ακομα κ μια βδομαδα μετα αν ξανακανεις,κ να ειναι ολα κομπλε.

για το νερο που λες..αν οντως ο γιατρος σου,ειδε οτι μπορει να εχεις θεμα,κ σου ειπε οτι πρεπει να πινεις περισοτερο νερο παει καλως.
αν τωρα στο πει αυτο ο γιατρος κ του απαντησεις οτι εσυ πινεις 2-3 λιτρα νερο την μερα,το επομενο που θα σου πει ειναι αυτο που σου εγραψα κ γω πριν.
οτι αν οντως πινεις τοσο νερο κ οι τιμες σου δειχνουν κατι,τοτε υπαρχουν αλλα αιτια παθολογικα,κ δεν φταιει η προσληψη νερου.
δεν στο λεω για να σε ανησυχησω,αλλα αυτο θα σου πει κ ο γιατρος γιατι δεν μπορει να εξηγησει πως ειναι δυνατον με τοση προσληψη νερου,να εχεις θεμα με τις τιμες σου.
οποτε 2 τεινα συμβαινουν..η δεν πινεις τοσο νερο οσο λες,η οντως εχεις θεμα.
μπορει εσυ να πινεις τοσο νερο,αλλα μπορει να μην το πινεις καθε μερα,αλλα μια στο τοσο..εχω δει πολλες φορες ατομα που νομιζαν οτι ετρωγαν πολυ η επιναν πολυ νερο,τελικα απλα να νομιζαν,γιατι οι ανθρωποι συχνα υπερτιμουν διαφορα πραγματα που κανουν..

ippokratis
01-11-12, 14:55
Κοίτα η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα ξανά εξετάσεις γιατί όλα ήταν κομπλέ εκτός από τις συγκεκριμένες τιμές που κι αυτές ήταν λίγο πάνω από το όριο.
αυτό για το νερό εγώ το υποθέτω και το λέω δε μου το είπε ο γιατρός.
πάντως τόσο πίνω γιατί πίνω εμφιαλωμένο οπότε βλέπω ότι κάθε μέρα αδειάζω 2 μπουκάλια:)

Miss Fit
07-11-12, 14:17
Μόλις πήρα τις εξετάσεις αιματος και ουρων: Μάλλον απο τις καλυτερες μου ever!!! Ζήτω η ββ διατροφή!!!!!!:turtle:

deluxe
15-11-12, 14:36
Εκανα πριν μια εβδομαδα εξετασεις αιματος για αλλο λογο, αλλα βαλαμε και τις γενικες μεσα. Βρεθηκε αυξημενο σακχαρο,κρεατινινη,ουρια,νατριο. Να σημειωσω οτι η τελευταια φορα που γυμναστηκα και πηρα συμπληρωματα ειναι αρχες αυγουστου!! Τι φταιει;

Δε ξεπερασαν τις φυσιολογικες τιμες, αλλα ηταν στα ορια. Ο γιατρος ( δερματολογος ) με ειπε να παω σε ενα παθολογο για περαιτερω εξετασεις, κυριως για το σακχαρο. Αν θυμαμαι καλα ειχα φαει μερικες ωρες πριν την εξεταση, ισως οφειλεται σε αυτο; Αλλα η κρεατινινη και ουρια; :S

COBRA_STYLE
15-11-12, 15:06
τι εφαγες πριν?

Gorgojola
28-11-12, 15:16
εκανα εξετασεις αιματος και ουρων ολα σε κανονικα επιπεδα
μονο καλιο νατριο στο οριο (πιστευω λογω καταναλωσης ξηρων καρπων και κρεατων που εχουν κυρια θεση στη διατροφη μου)
ομως αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι
1 ενω 0 σιδηρος εχει νορμαλ τιμη 96 (ορια 60-160)
η φερριτινη ειναι πολυ πεσμενη 19 (ορια 10-291)
2 επισης τι παιζει με την χολιστερολη hdl 47(δινει υποσημειωση>40) και ldl 47(δινει υποσημειωση<100) εχουν ικανοποιητικες τιμες?
η ολικη χολιστερινη παντως ειναι εκτως οριων 102 (ενω τα ορια ειναι 130-200)
3 η κιναση κρεατινης ειναι off the charts 363 (ορια 24-195) εχει να κανει με την κρεατινινη? γιατι αυτη ειναι κομπλε:unsure:
μπορει να μου καποιος τι να προσεξω για να ερθω στα φυσιολογικα ορια

ger1975
28-11-12, 16:32
Καλησπέρα

Συνήθως η κιναση κρεατινης μπορεί να σου δείξει ανεβασμένους δείκτες αν έχεις κάνει αρκετή προπόνηση τις 2 - 3 προηγούμενες μέρες , μερικές φορές ακόμα και αν έχεις κουραστεί αρκετά για άλλους λόγους και όχι από προπόνηση .
Οι γιατροί και κυρίως καρδιολόγοι όταν γράφουν εξετάσεις αίματος βάζουν και αυτήν μέσα γιατί έχει και σε κάποιες περιπτώσεις σχέση με την καρδιά αλλά εσύ δεν πρέπει να ανησυχείς γιατί θα είχες και άλλους δείκτες επηρεασμένους .

Εγώ θυμάμαι πριν 3 Μήνες είχα κάνει γενική αίματος και ήταν και εμένα ανεβασμένη καθώς και αν θυμάμαι καλά και η λιποπρωτείνη.
Πριν μια βδομάδα ξαναέκανα γενική αίματος με 15 μέρες αποχή από προπονήσεις μιας και είχα πάει σε έναν φίλο μου επαρχία και δεν μπορούσα να κάνω βάρη και όλες οι εξετάσεις ακόμα και η κινάση κρεατίνης ήταν φυσιολογικά.....

Το μόνο που είχε ανέβει πάνω από τα όρια και μάλιστα αρκετά ήταν τα τριγλυκαιρίδια που μάλλον οφείλετε στο ότι αυτές τις 15 μέρες το διασκέδασα λίγο παραπάνω στο ποτό:P

Gorgojola
28-11-12, 17:12
Συνήθως η κιναση κρεατινης μπορεί να σου δείξει ανεβασμένους δείκτες αν έχεις κάνει αρκετή προπόνηση τις 2 - 3 προηγούμενες μέρες , μερικές φορές ακόμα και αν έχεις κουραστεί αρκετά για άλλους λόγους και όχι από προπόνηση .
H αληθεια ειναι πως κανω προπονηση στα ορια της υπερπροπονησης:green:κ αν κ ημουνα 2 μερες off ειχα τρεξηματα με σχολη και ζητημα ειναι να κοιμομουν 6 ωρες αυτες τις μερες θα ξανα κανω σε κανα μηνα να δω πως θα ναι σε ευχαριστω μαν

panosralliart
07-12-12, 18:01
καλησπερα παιδια.πηαρα τις εξετασεις σημερα.ολα κομπλε μονο αιματοκριτη εχω 38,5 και τα φυσιολογικα ειναι 42-52,5.με διατροφη μπορω να το ανεβασω?

amateur666
10-12-12, 01:06
καλησπερα παιδια.πηαρα τις εξετασεις σημερα.ολα κομπλε μονο αιματοκριτη εχω 38,5 και τα φυσιολογικα ειναι 42-52,5.με διατροφη μπορω να το ανεβασω?

μηπως εχεις στιγμα?..ή απλα δεν τρως κοκκινο κρεασ?

liveris
10-12-12, 22:37

ξεκινα το κοκκινο κρεας ,συκωτια , αποξηραμενα βερυκοκα να ανεβει ο σιδηρος...κ γω ειχα φτασει στα ορια απο διατροφη γιαυτο τωρα το δουλευω αρκετα το μοσχαρι..

TRIANTAFYLLOU
11-12-12, 03:26

ο αιματοκρίτης σου ενω είναι πολυ χαμηλός και δεν πρέπει , παρ όλα αυτα αν έχεις το στίγμα και εκ γεννετής είχες πάντα χαμηλό αιματοκρίτη τότε δεν είναι το ίδιο όπως με κάποιον που έχει 52 όπως εγω πχ και αν πέσει στο 45 θα είμαι του θανατα , ενω σε άτομα που έχουν το στίγμα είναι κάτι φυσιολογικό και ο οργανισμός αποδίδει σχετικα καλα
να αναφερω πως ο στρατής ο αργυράκης εχει χαμηλό αιματοκρίτη λόγω του ότι έχει το στίγμα αλλα μια χαρα πρωταθλητισμό κάνει τόσα χρόνια
και όταν κάποιος έχει το στίγμα απο μικρός σίγουρα ξερει και τρώει κρέας κόκκινο και λαχανικα που περιέχουν σίδηρο και εκείνο που πρέπει να παρακολουθεί και να κρατάει ψηλα είναι σίδηρος και φεριτίνη , γιατι αυτα μειώνονται σε πολυ λίγο διάστημα και απο την προπόνηση .
δηλαδη για να γινω σαφής όταν κάποιος έχει κάποια σταθερα επίπεδα αιματοκρίτη και σιδήρου φεριτίνης , όταν αρχίσει προπόνηση μετα απο κάποιο διάστημα πρέπει να τα ξανατσεκάρει γιατι αυτα πέφτουν δραματικα με την προπόνηση
γι αυτο λέμε πρωταθλητισμός και ρεκόρ με χαμηλό σίδηρο και αιματοκρίτη δεν γίνονται εκτος περιπτώσεων με το στίγμα που θα πρέπει να τα κρατάν ψηλα για τα δικά τους δεδομένα και όχι αυτών που δεν το χουν γιατι δεν γίνετε να το φτάσουν ποτε

και δεν μετράει απλα να τρως τροφες που περιέχουν σίδηρο αλλα να κοιτας να κάνεις και σωστούς συνδιασμούς τροφών ώστε να αποροφατε καλύτερα και οποσδήποτε βιταμίνη C
Μπορείς να παίρνεις και το φυσικό συμπλήρωμα σπιρουλίνας που έχει μεγάλη ποσότητα σιδήρου αφομοιώσιμη άμεσα

panosralliart
11-12-12, 22:01
καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.σιδηρο εχω 114 με ορια 50-150 και φερριτινη 63 με ορια 22-322 απλα ειχα παει γυμναστηριο 2 μερες πριν δεν ξερω αν ηθελε παραπανω αποχη.τα συμπληρωματα τα ειχα κοψει 1 εβδομαδα.κοκκινο κρεας τρωω αλλα το πολυ 2 φορες την εβδομαδα.να το βαλω παραπανω?ευχαριστω.α και κατι αλλο πριν λιγο καιρο εκανα ενα tattoo ψιλομεγαλο και αυτος που μου το εκανε μου ειπε οτι βγαζω πολυ αιμα και αν εχω υψηλο αιματοκριτη.παιζει να βγηκε χαμηλα απο το αιμα που εχασα?

koukoutsaki
11-12-12, 22:16
να ρωτησω εγω κατι αν ξερει κανεις :unsure::unsure::unsure:???με τα κρεατα καταφερα να παω τον αιματοκριτη 38 για πρωτη φορα στη ζωη μου, αλλα οσιδηρος μια ζωη ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ.....τι να κανω ???
(οχι δεν εχω τελικα στιγμα)

TRIANTAFYLLOU
11-12-12, 22:26
καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.σιδηρο εχω 114 με ορια 50-150 και φερριτινη 63 με ορια 22-322 απλα ειχα παει γυμναστηριο 2 μερες πριν δεν ξερω αν ηθελε παραπανω αποχη.τα συμπληρωματα τα ειχα κοψει 1 εβδομαδα.κοκκινο κρεας τρωω αλλα το πολυ 2 φορες την εβδομαδα.να το βαλω παραπανω?ευχαριστω.α και κατι αλλο πριν λιγο καιρο εκανα ενα tattoo ψιλομεγαλο και αυτος που μου το εκανε μου ειπε οτι βγαζω πολυ αιμα και αν εχω υψηλο αιματοκριτη.παιζει να βγηκε χαμηλα απο το αιμα που εχασα?

ο σίδηρος είναι μια χαρα και η φεριτίνη αν ήταν χαμηλα με τον αιματοκρίτη που έχεις μπορεί να σερνόσουνα , απλα καλό είναι να ανεβεί λίγο παραπάνω με διατροφη και κανα συμπλήρωμα , όσο για το τατου αυτο δεν μπορούμε να ξερουμε τι απώλεια αίματος , τι τατου ήταν αυτο πια σε έσφαξε ? αλλα αυτο εσύ και αυτος το ξερετε πόσο αίμα χάθηκε και αν είναι τοσο ώστε να επηρεάσει τον αιματοκρίτη , που ακόμα και έτσι να είναι το αίμα που χάνετε αναπληρώνετε όπως και στην αιμοδοσία , οπότε χλωμό να επηρέασε αυτο

να ρωτησω εγω κατι αν ξερει κανεις :unsure::unsure::unsure:???με τα κρεατα καταφερα να παω τον αιματοκριτη 38 για πρωτη φορα στη ζωη μου, αλλα οσιδηρος μια ζωη ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ.....τι να κανω ???
κάπου έχουμε γραψει για τροφες και συνδιασμούς που ανεβάζουν τον σίδηρο , σε συνδιασμό με κανένα συμπλήρωμα σιδήρου , η σπιρουλίνα που μπορει και να τον κρατήσει στα υψηλότερα επίπεδα , γιατι χαμηλός σίδηρος σημαίνει και χαμηλή απόδοση , η τουλάχιστον δεν αποδίδουμε στα μέγιστα

Nikolas_mk2
11-12-12, 22:28

Με το συκώτι(τροφή),τι σχεση έχεις??? :green:

koukoutsaki
11-12-12, 22:31
κυριε ηλια η σπιρουλινα βρωμαει δε τη μπορω :unsure:
παιρνω συμπληρωμα σιδηρου αλλα δεν ...

νικολα με το σηκωτι ειμαστε πολυ κολλητοι ανεκαθεν ειχαμε στενες σχεσεις :green:

Nikolas_mk2
11-12-12, 22:39
κυριε ηλια η σπιρουλινα βρωμαει δε τη μπορω :unsure:
παιρνω συμπληρωμα σιδηρου αλλα δεν ...

νικολα με το σηκωτι ειμαστε πολυ κολλητοι ανεκαθεν ειχαμε στενες σχεσεις :green:

Αν εχεις καλή διατροφή+τα συμπληρώματα και εισαι ακόμα πολυ χαμηλα τοτε είναι πιθανα θεμα αποροφησης/διαθεσης του σιδηρου στον οργανισμό....Ο γιατρός που ειδε τις εξετασεις σου είπε τπτ σχετικά με σιδηροπενία?

koukoutsaki
11-12-12, 22:44
οχι.. απλα αυτο που φοβαμαι ειναι μη κανω το πειραματοζωο με ολα τα διαφορετικα συμπληρωματα σιδηρου :geek:

Nikolas_mk2
11-12-12, 22:57
οχι.. απλα αυτο που φοβαμαι ειναι μη κανω το πειραματοζωο με ολα τα διαφορετικα συμπληρωματα σιδηρου :geek:

Ευχομαι πως όχι...Αντιστοιχο προβλημα με χαμηλα ποσοστα σιδηρου ειχε και η κοπελα μου,ενω ειχαμε φτιαξει πολύ καλά τη διατροφη της,επαιρνε και συμπληρωματα που προτεινε ο γιατρός αλλα τα νουμερα δεν ανεβαιναν σχεδόν καθόλου..... :(

koukoutsaki
11-12-12, 23:03
η κοπελα σου δοκιμασε οτι κυκλοφορουσε σε αμπουλα δηλαδη??? :(:(:(

Nikolas_mk2
11-12-12, 23:07
η κοπελα σου δοκιμασε οτι κυκλοφορουσε σε αμπουλα δηλαδη??? :(:(:(

αλλαξε 2-3 συμπληρωματα,αλλά μετα χωρίσαμε κι ετσι δεν ξερω να σου πω τι έγινε!!! :green:

goldenera
11-12-12, 23:10
Ένα ακόμη tip/λεπτομέρεια που έχει όμως την σημασία της σχετικά με τη διατροφή είναι το κρέας (μοσχάρι) να τρώγεται λεμονάτο έτσι ώστε να γίνεται η μέγιστη δυνατή απορόφηση του σιδήρου μέσω της βιταμίνης c του λεμονιού. Όλα αυτά τα είχαμε δοκιμάσει στις εγκυμοσύνες της γυναίκας μου η οποία έχει το στίγμα+συμπληρώματα βέβαια;)

COBRA_STYLE
11-12-12, 23:15
γιαννη ακομα καλυτερα θα ηταν να εστιβε φρεσκο λεμονι οταν θα φαει το μοσχαρι.Γιατι ενα μεγαλο μερος της C καταστρεφεται στο μαγειρεμα.:thumbup:

Nikolas_mk2
11-12-12, 23:16
Ένα ακόμη tip/λεπτομέρεια που έχει όμως την σημασία της σχετικά με τη διατροφή είναι το κρέας (μοσχάρι) να τρώγεται λεμονάτο έτσι ώστε να γίνεται η μέγιστη δυνατή απορόφηση του σιδήρου μέσω της βιταμίνης c του λεμονιού. Όλα αυτά τα είχαμε δοκιμάσει στις εγκυμοσύνες της γυναίκας μου η οποία έχει το στίγμα+συμπληρώματα βέβαια;)

Σωστός,η μεγιστη απορροφηση σιδηρου επιτυγχανεται σε οξινο περιβάλλον,οτιδηποτε περιεχει βιτ.c μαζι με τα γευματα! :thumbup:

goldenera
11-12-12, 23:20
γιαννη ακομα καλυτερα θα ηταν να εστιβε φρεσκο λεμονι οταν θα φαει το μοσχαρι.Γιατι ενα μεγαλο μερος της C καταστρεφεται στο μαγειρεμα.:thumbup:

Ακόμα καλύτερα:thumbup:

leftis
26-12-12, 18:40
Να ρωτήσω, για ορμονολογικές που θέλω να κάνω που πρέπει να απευθυνθώ? Επίσης, όταν οι εξετάσεις είναι προληπτικές τότε το ΙΚΑ δεν καλύπτει τίποτα έτσι? Επίσης πόσο περίπου κοστίζουν?

gym
26-12-12, 19:05
τιποτα....δεν καλυπτουν απο οσο ξερω γιατι το ειχα ψαξει και κοστιζουν γυρω στο 300αρι...αναλογα τι κ τι θα κανεις αλλα γενικα ειναι πολλα....

sTeLaKoS
26-12-12, 19:26
Να ρωτήσω, για ορμονολογικές που θέλω να κάνω που πρέπει να απευθυνθώ? Επίσης, όταν οι εξετάσεις είναι προληπτικές τότε το ΙΚΑ δεν καλύπτει τίποτα έτσι? Επίσης πόσο περίπου κοστίζουν?

Εάν τις κάνεις έξω, κάπου στα 20€ ανά ορμόνη υπολόγιζε.

COBRA_STYLE
26-12-12, 20:53

θα πας σε μικροβιολογικο εκει κοντα σου,15-20 ευρω η καθε τιμη παιζει.

leftis
26-12-12, 20:59
Εάν τις κάνεις έξω, κάπου στα 20€ ανά ορμόνη υπολόγιζε.

θα πας σε μικροβιολογικο εκει κοντα σου,15-20 ευρω η καθε τιμη παιζει.

Thanks! Ποιές τιμές είναι οι πιό σημαντικές για τό BB?

COBRA_STYLE
26-12-12, 21:58
Ε πιο σημαντικες για το bbing τωρα δεν κολλαει σαν ερωτηση.Τις κανεις αυτες τις εξετασεις ειτε οταν σου εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα ειτε οταν θες να μπεις σε θεραπεια με aas οπου κανεις πριν και μετα για να δεις αν επανηλθες κτλ.Συνηθως κανεις Free Test,Total Test,E2,Prolactin,SHBG,LH,FSH,TSH,T3,T4

Jay_Houston
28-12-12, 05:41
Παιδες,καλησπερα.
Την προηγουμενη βδομαδα,εκανα εξετασεις αιματος και ειχε αυξημενη ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ ( τα φυσιολογικα νουμερα ειναι 0.60-1.20 και εγω ειχα 1.36). Δεν χρησιμοποιω κρεατινη.Χρησιμοποιω ομως μια πρωτεινη αυξησης βαρους, που εχει λιγο κρεατινη μεσα.Οχι πολυ ομως.Ελαχιστη ποσοτητα. Μου ειπαν πως πολυ αυξημενοι αριθμοι στην κρεατινηνη χτυπανε νεφρο.Ισχυει κατι τετοιο? Γενικα θελω την γνωμη σας.

Fataoulas
28-12-12, 10:42
Ποσο νερο πινεις καθημερινα?

Eddie
28-12-12, 17:17
Παιδες,καλησπερα.
Την προηγουμενη βδομαδα,εκανα εξετασεις αιματος και ειχε αυξημενη ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ ( τα φυσιολογικα νουμερα ειναι 0.60-1.20 και εγω ειχα 1.36). Δεν χρησιμοποιω κρεατινη.Χρησιμοποιω ομως μια πρωτεινη αυξησης βαρους, που εχει λιγο κρεατινη μεσα.Οχι πολυ ομως.Ελαχιστη ποσοτητα. Μου ειπαν πως πολυ αυξημενοι αριθμοι στην κρεατινηνη χτυπανε νεφρο.Ισχυει κατι τετοιο? Γενικα θελω την γνωμη σας.

Νταξει,γιατροι δεν ειμαστε αλλα 1.36 νομιζω δεν ειναι και τρομακτικο νουμερο,μην αγχωνεσαι..προς το παρον τουλαχιστον.Για να χτυπησεις νεφρο πρεπει να ξεπερασεις 4-5 φορες το οριο..βεβαια η τιμη της κρεατινινης δεν λεει και κατι απο μονη της,παιζει ρολο το ποσα κιλα,υψος εισαι και ποσο μυικη μαζα κουβαλας..καποιος που ειναι 80 κιλα με 20% λιπος λογικα θα εχει λιγοτερη κρεατινινη απο καποιον που ειναι 80 κιλα με 10% λιπος.Να πινεις αρκετο νερο και μετα απο καποιο διαστημα ξανακανε εξετασεις..εαν δε πεσει μειωσε λιγο την συνολικη προσληψη πρωτεινης.

COBRA_STYLE
28-12-12, 17:24
Αυτο που ειπε ο Eddie για τη μυικη μαζα,παιζει μεγαλο ρολο...επειδη η κρεατινινη κατα κυριο λογο συντιθεται στους σκελετικους μυες,οσους περισσοτερους μυες κουβαλας το πιο πιθανο ειναι να "τσιμπιεται" λιγο προς τα πανω.Καλο θα ειναι επισης να αυξησεις κ το νερο.

leftis
28-12-12, 17:41
Ε πιο σημαντικες για το bbing τωρα δεν κολλαει σαν ερωτηση.Τις κανεις αυτες τις εξετασεις ειτε οταν σου εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα ειτε οταν θες να μπεις σε θεραπεια με aas οπου κανεις πριν και μετα για να δεις αν επανηλθες κτλ.Συνηθως κανεις Free Test,Total Test,E2,Prolactin,SHBG,LH,FSH,TSH,T3,T4

:thumbup::thumbup: Επειδή όπως το κόβω θα μου πάρουν και το σώβρακα αμα τις κάνω όλες θα κάνω μόνο για τεστ γατί υποψιάζομαι ότι έχω χαμηλή. Οπότε πάω και ζητάω να μου κάνουν εξέταση μόνο για Ελέυθερη και Ολική Τεστοστερόνη ή χρειάζομαι και κάποιες άλλες τιμές από αυτές που είπες για να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη για την τεστοστερόνη μου?

Giannistzn
28-12-12, 17:45
Εαν δεν εχεις ελεγξει τον θυρεοειδη σου θα σου ελεγα να κοιταξεις και αυτες τις ορμονες αν σε παιρνει οικονομικα.

COBRA_STYLE
28-12-12, 17:46
μετρωντας μονο τεστο δεν θα εχεις καλη εικονα.Τουλαχιστον κανε τις 7 πρωτες οπου θα καταλαβεις αν παιζει τπτ.

Και ο θυροειδης μπορει να επηρεασει εμμεσα την τεστο αν εχει σημαντικο προβλημα αλλα ειναι λιγο απιθανο πιστευω.Εχει κανενας γονιος τπτ?

Giannistzn
28-12-12, 17:50
Δεν το λεω μονο για την τεστο, απλα για τις ορμονες του θυρεοειδη εχουν βρεθει υποδοχεις παντου. Μπορει να επηρεαζει αμεσα ή εμμεσα τα παντα, οποτε το θεωρω βασικο να γνωριζει καποιος εαν εχει καποιο θεμα :thumbup:

Το μονο κακο ειναι οτι ανεβαζει αρκετα την τιμη (κανενα 120αρι ή 150αρι μου ειχε παει πιο παλια γενικη αιματος και θυρεοειδης)

COBRA_STYLE
28-12-12, 17:53
Τωρα το "υποψιαζομαι οτι εχω χαμηλη τεστο" μου ακουγεται λιγο περιεργο.Πώς εβγαλες το συμπερασμα?

leftis
28-12-12, 18:17
μετρωντας μονο τεστο δεν θα εχεις καλη εικονα.Τουλαχιστον κανε τις 7 πρωτες οπου θα καταλαβεις αν παιζει τπτ.

Και ο θυροειδης μπορει να επηρεασει εμμεσα την τεστο αν εχει σημαντικο προβλημα αλλα ειναι λιγο απιθανο πιστευω.Εχει κανενας γονιος τπτ?

Έχει η μάνα μου υποθυρεοειδισμό .

Τωρα το "υποψιαζομαι οτι εχω χαμηλη τεστο" μου ακουγεται λιγο περιεργο.Πώς εβγαλες το συμπερασμα?

Βασικά νυστάζω πολύ συχνά, νιώθω κουρασμένος παρ'ότι κοιμάμαι 8-9 ώρες κάθε βράδυ, έχω πολύ άγχος στην καθημερινότητα μου και έχω και λίγη τριχοφυία σε στήθος πρόσωπο. (μπορεί να είναι και λόγω ηλικίας αυτό οπότε δεν το παίρνω πολύ στα σοβαρά). Επίσης τα άλλα συμπτώματα μπορεί και να είναι υπερπροπόνηση αλλά έχω ακούσει ότι δεν συμβαίνει εύκολα...άρα λέω να κοιτάξω τις ορμόνες.

Giannistzn
28-12-12, 18:29
Οποτε κοιτα και για τον θυρεοειδη καλου κακου.

Εαν υποθεσουμε οτι η διατροφη σου ειναι καλη (βιταμινες κλπ) και δεν υπαρχει μεγαλος ογκος προπονησης και κουρασης για να δικαιολογουνται αυτα, θα σου ελεγα να κοιταξεις τον σιδηρο σου. Παιζει σημαντικο ρολο σε οσα αναφερεις.

Επισης, και το εντονο στρεςς μπορει να σου τα προκαλεσει ολα αυτα, αλλα το ποσο στρεσσαρισμενος εισαι μονο εσυ το ξερεις και μονο εσυ μπορεις να κανεις κατι για αυτο (περαν της τριχοφυιας που μπορει να ειναι και απο την ηλικια)

leftis
28-12-12, 19:26
Οποτε κοιτα και για τον θυρεοειδη καλου κακου.

Εαν υποθεσουμε οτι η διατροφη σου ειναι καλη (βιταμινες κλπ) και δεν υπαρχει μεγαλος ογκος προπονησης και κουρασης για να δικαιολογουνται αυτα, θα σου ελεγα να κοιταξεις τον σιδηρο σου. Παιζει σημαντικο ρολο σε οσα αναφερεις.

Επισης, και το εντονο στρεςς μπορει να σου τα προκαλεσει ολα αυτα, αλλα το ποσο στρεσσαρισμενος εισαι μονο εσυ το ξερεις και μονο εσυ μπορεις να κανεις κατι για αυτο (περαν της τριχοφυιας που μπορει να ειναι και απο την ηλικια)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :thumbup:

Διατροφή είναι καλή ναί, και από supps έχω D3 και zinc. Όγκο προπόνηση έχω αρκετά μεγάλο (6 φορές την εβδομάδα gym , 25-30 σετ κάθε φορά) αλλά δεν δικαιολογεί υπερποπόνηση πιστεύω. Έλλειψη σιδήρου έχει η μάνα μου, είναι κληρονομικό?

Giannistzn
28-12-12, 20:00
Δεν γνωρίζω κατα πόσο είναι και αν είναι αλλα αφού έχει ιστορικό και θυρεοειδή και χαμηλό σίδηρο, πρώτα θα έλεγχα αυτά τα 2 και μετά θα κοιταζα λοιπά ορμονικά

edit : ποσο καιρο εχεις να κανεις οφφ και να ξεκουραστεις γενικα? και σε τι ηλικια εισαι? Φετος δινεις πανελλαδικες?

Αν ναι, κανε καλυτερα καμια βδομαδα οφφ απο προπονηση, ξεκουρασου λιγο, ηρεμησε γενικα και δες πως θα παει.

liveris
28-12-12, 22:38
Σε ευχαριστώ για την απάντηση :thumbup:

Διατροφή είναι καλή ναί, και από supps έχω D3 και zinc. Όγκο προπόνηση έχω αρκετά μεγάλο (6 φορές την εβδομάδα gym , 25-30 σετ κάθε φορά) αλλά δεν δικαιολογεί υπερποπόνηση πιστεύω. Έλλειψη σιδήρου έχει η μάνα μου, είναι κληρονομικό?

δουλευεις?κ αν ναι ειναι κουραστικη κ ποσες ωρες?

leftis
28-12-12, 23:03
Δεν γνωρίζω κατα πόσο είναι και αν είναι αλλα αφού έχει ιστορικό και θυρεοειδή και χαμηλό σίδηρο, πρώτα θα έλεγχα αυτά τα 2 και μετά θα κοιταζα λοιπά ορμονικά

edit : ποσο καιρο εχεις να κανεις οφφ και να ξεκουραστεις γενικα? και σε τι ηλικια εισαι? Φετος δινεις πανελλαδικες?

Αν ναι, κανε καλυτερα καμια βδομαδα οφφ απο προπονηση, ξεκουρασου λιγο, ηρεμησε γενικα και δες πως θα παει.

κάνω πολύ έντονη προπόνηση και έχω να πάρω οφφ κανα 3-4μήνο. Ναι φέτος δίνω πανελλήνιες αλλά δεν με αγχώνει αυτό, δε διαβάζω πολύ έτσι και αλλιώς :)

δουλευεις?κ αν ναι ειναι κουραστικη κ ποσες ωρες?

Είμαι μαθητής 3ης λυκείου.

Giannistzn
28-12-12, 23:08
Εν μερη ειναι λογικο να νιωθεις ετσι. Δεν γινεται να εισαι σχολειο-γυμναστηριο-διαβασμα σχεδον καθε μερα και να περιμενεις να εισαι και τουρμπο.

Το πρωτο που θα προτεινα εγω ειναι ξεκουραση μια βδομαδα, και αν θες γενικες εξετασεις να δεις που εισαι. Τον θυροειδη καποια στιγμη καλο να το κοιταξεις.

beefmeup
28-12-12, 23:36
Επίσης τα άλλα συμπτώματα μπορεί και να είναι υπερπροπόνηση αλλά έχω ακούσει ότι δεν συμβαίνει εύκολα...

νομιζεις..
οπως νομιζουν κ οσοι το πιστευουν κ το υποστηριζουν με διαφορες φανταστρουμφικες θεωρειες,που ουτε βαση εχουν ουτε τπτ...

STIVAS
29-12-12, 14:29
Βασικά νυστάζω πολύ συχνά, νιώθω κουρασμένος παρ'ότι κοιμάμαι 8-9 ώρες κάθε βράδυ, έχω πολύ άγχος στην καθημερινότητα μου και έχω και λίγη τριχοφυία σε στήθος πρόσωπο. (μπορεί να είναι και λόγω ηλικίας αυτό οπότε δεν το παίρνω πολύ στα σοβαρά). Επίσης τα άλλα συμπτώματα μπορεί και να είναι υπερπροπόνηση αλλά έχω ακούσει ότι δεν συμβαίνει εύκολα...άρα λέω να κοιτάξω τις ορμόνες.

Φίλε πριν πας και δώσεις λεφτά και κάνεις οτιδήποτε δοκίμασε να ξεκουραστείς για 10 μέρες, χαλάρωσε και κόψε και pre workout και δίαιτες κτλ. και μετά αν δεν δεις διαφορά τότε πήγαινε σε ένα ενδοκρινολόγο και πες του όλα αυτά και θα σου πει αυτός ποιες εξετάσεις να κάνεις κτλ. Μην δίνεις τζάμπα λεφτά σε ορμονικές που δεν έχουν σχέση με τα συμπτώματα που λες… δηλαδή για παράδειγμα μην δίνεις λεφτά και για εξέταση SHBG όταν μπορεί η δουλειά να γίνει μόνο με την free test, ή για την T4 όταν o γιατρός μπορεί να χρειάζεται μόνο την TSH … Επίσης η τριχοφυΐα στα 17-18 ,ο ύπνος , αγχος (εδώ είχαμε αγχος σε εποχές καλύτερες) και η κούραση δεν είναι πάντα κριτήριο για το επίπεδο της τεστοστερόνης, άλλη έβγαλαν γένια στα 22. Σε αυτές τις ηλικίες οι νέοι μπορεί να πάθουν και κάποιες μικρές ή μεγάλες ορμονικές διαταραχές (να βγάλουν σπυράκια, γυναικομαστία, τριχόπτωση κτλ.).

liveris
29-12-12, 14:50
οπως λενε κ οι απο πανω ξεκουρασου για λιγο καιρο κ δες πως θα εισαι.. κανεις υπερβολικη προπονηση

Giannistzn
29-12-12, 15:48
Φίλε πριν πας και δώσεις λεφτά και κάνεις οτιδήποτε δοκίμασε να ξεκουραστείς για 10 μέρες, χαλάρωσε και κόψε και pre workout και δίαιτες κτλ. και μετά αν δεν δεις διαφορά τότε πήγαινε σε ένα ενδοκρινολόγο και πες του όλα αυτά και θα σου πει αυτός ποιες εξετάσεις να κάνεις κτλ. Μην δίνεις τζάμπα λεφτά σε ορμονικές που δεν έχουν σχέση με τα συμπτώματα που λες… δηλαδή για παράδειγμα μην δίνεις λεφτά και για εξέταση SHBG όταν μπορεί η δουλειά να γίνει μόνο με την free test, ή για την T4 όταν o γιατρός μπορεί να χρειάζεται μόνο την TSH … Επίσης η τριχοφυΐα στα 17-18 ,ο ύπνος , αγχος (εδώ είχαμε αγχος σε εποχές καλύτερες) και η κούραση δεν είναι πάντα κριτήριο για το επίπεδο της τεστοστερόνης, άλλοι έβγαλαν γένια στα 22. Σε αυτές τις ηλικίες οι νέοι μπορεί να πάθουν και κάποιες μικρές ή μεγάλες ορμονικές διαταραχές (να βγάλουν σπυράκια, γυναικομαστία, τριχόπτωση κτλ.).

Αλλοι στα 22, ακομα δεν εχουν βγαλει :1laugh:

Αυτο ειναι το λιγοτερο που πρεπει να σε απασχολει

ελμερ
29-12-12, 16:09
Οπως ειπαν και οι προλαλησαντες,δοκιμασε πρωτα να ξεκουραστεις μερικες μερες.....εχεις πλουσιο υπνο η ξυπνας συνεχεια και στο τελος σηκωνεσαι κουρασμενος;ειχα και γω τετοιο προβλημα πιο παλια και ημουν ψιλοζομπι συνεχεια,μολις το ρυθμισα αυτο ειμαι μια χαρα τωρα......:welcome:

giannis22
05-01-13, 16:58
Η πρωτεινη και το νιτρικο πειραζουν στον θυωρηδη; ειμαι στο σταδιο που το εξεταζουμε με τον γιατρο με εξετασεις αιματος

dimitrispump
09-01-13, 15:13
Η πρωτεινη και το νιτρικο πειραζουν στον θυωρηδη; ειμαι στο σταδιο που το εξεταζουμε με τον γιατρο με εξετασεις αιματος

εγω σημερα ΤSH 3.5 ΕΒΓΑΛΑ Κ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ 3 ΕΠΑΙΖΑ.30 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ,
ΕΠΙΣΗΣ ΕΒΓΑΛΑ LDL 200 KAI ΤΡΙΓΛΥΚΑΙΡΙΔΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΠΟΛΥ, HDL 55 KAI ΔΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΕΣ.

warrior s
09-01-13, 15:48

H πρωτείνη δεν πειράζει, το νιτρικό δεν ξέρω. Και δε βλέπω και κανένα λόγο να το χρησιμοποιείς.

εγω σημερα ΤSH 3.5 ΕΒΓΑΛΑ Κ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ 3 ΕΠΑΙΖΑ.30 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ,
ΕΠΙΣΗΣ ΕΒΓΑΛΑ LDL 200 KAI ΤΡΙΓΛΥΚΑΙΡΙΔΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΠΟΛΥ, HDL 55 KAI ΔΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ,ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΕΣ.

Το TSH είναι αυξημένο. Είναι καμπανάκι αυτό να το προσέξεις. Να κάνεις εξετάσεις κάθε χρόνο :(. Δε λέω ότι έχεις υποθυρεοειδισμό αλλά πλησιάζει στα ανώτερα φυσιολογικά όρια και δεν είναι καλό.. Το ιδανικό θα ήτανε από 0,5 ως 3. ;)

giannis22
09-01-13, 15:59
[QUOTE=warrior s;670806]H πρωτείνη δεν πειράζει, το νιτρικό δεν ξέρω. Και δε βλέπω και κανένα λόγο να το χρησιμοποιείς.

το νιτρικο με ανεβαζει οσο να ναι στην πρποπονηση.γιατι να μην το παρω?

average_joe
10-01-13, 01:07
2 επισης τι παιζει με την χολιστερολη hdl 47(δινει υποσημειωση>40) και ldl 47(δινει υποσημειωση<100) εχουν ικανοποιητικες τιμες?
η ολικη χολιστερινη παντως ειναι εκτως οριων 102 (ενω τα ορια ειναι 130-200)

θηριο, πως τα καταφερες? :bowdown::bowdown:
τις επανελαβες???
με βαση αυτα που λες τα τριγλυκεριδια πρεπει να ναι κατω απο τα ορια (40?)
δεν ξερω τι παιζει που ρωτας αλλα απο τη στιγμη που η χοληστερολη ειναι δομικο συστατικο της τεστοστερονης κατι μου λεει οτι την θελουμε ψηλα.

COBRA_STYLE
10-01-13, 01:14
την hdl θες οσο υψηλοτερα γινεται,με ldl και τριγλυκεριδια χαμηλα.Αυτο πολλες φορες ειναι κ ενδειξη "υγιους" τεστοστερονης εκτος των αλλων.

cuntface
10-01-13, 17:35
σε ιδιωτικο γιατρο μια εξεταση αιματος για σιδηρο φεριτινι ποσο κοστιζει πανω κατω ξερει κανεις΄?

average_joe
12-01-13, 16:44
την hdl θες οσο υψηλοτερα γινεται,με ldl και τριγλυκεριδια χαμηλα.Αυτο πολλες φορες ειναι κ ενδειξη "υγιους" τεστοστερονης εκτος των αλλων.

με βαση τον τυπο εμμεσου υπολογισμου της ldl κατι τετοιο δεν μου φαινεται απαραιτητο. απο την αλλη μπορει να μην θεωρειται και "υγεινο". τσεκαρετε στις εξετασεις σας αν ισχυει.

LDL= Ολικη Χοληστερολη- HDL - 0.2* Τριγλυκεριδια
για να εχεις χαμηλη κακη πρεπει να εχεις υψηλη καλη ή/ και αυξημενα (εντος οριων) τριλυκεριδια.

link απο το menshealth.com δεν το αφηνω, ντρεπομαι :rolf::rolf:

http://www.menshealth.com/health/figuring-out-cholesterol

consider the source (το II) :green:

HACKERWALLK3R
28-01-13, 15:20
Γεια σας.
Είχα ξανα ανοίξει αυτό το θέμα πριν λίγο αλλά δεν ξέρω τι έγινε και δεν μπορώ να το βρω στα γενικα συζητήσεις.
Έκανα εξετάσεις αίματος/ούρων και μου είπαν ότι έχω λέει αυξημένη λευκίνη.
Το μόνο συμπλήρωμα που έχω πάρει ποτέ είναι το animal rage για 4-5 μέρες. Τελευταία φορα πήρα την Πέμπτη που μας πέρασε και εξετάσεις έκανα σήμερα.

Γενικά έχει δημιουργηθεί μεγάλο θέμα με τους γονείς για τα συμπληρώματα. Λένε διάφορα περίεργα που βρίσκουν όμως σύμφωνο και τον γιατρό. Βασικά αυτός είπε τις λαλακιες και εδω και μια βδομάδα επικρατεί πανικός.

Help

HACKERWALLK3R
28-01-13, 15:24
Λευκομα*

billy89
28-01-13, 15:57
Ο γιατρός τι σου είπε ακριβώς? Σου είπε ότι είναι από συμπλήρωμα?

sTeLaKoS
28-01-13, 15:57
Εξετάσεις αίματος και ούρων (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?6520-%CE%95%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-amp-%CE%BF%CF%8D%CF%81%CF%89%CE%BD.)

Στο αίμα ή στα ούρα σου βρήκανε αυξημένα λευκώματα;

Για το αιμα:

ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ ή ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ

Οι πρωτεΐνες στο αίμα μπορεί να παίζουν ρόλο μεταφορικό, λειτουργικό (ένζυμα, αλυσίδες αιμοσφαιρίνης) και αμυντικό (ανοσοσφαιρίνες, ινωδογόνο και συμπλήρωμα σε φλεγμονές και πήξη / επούλωση τραύματος). Είναι δομικά στοιχεία των κυττάρων και η διατήρησή τους σε επαρκή επίπεδα με τη διατροφή επιβάλλεται.

Φυσιολογικές τιμές
- Ολικά λευκώματα = 5,5 - 8 g/dL (55 - 80 g/L)
- Λευκωματίνες = 3,5 - 5,5 g/dL (35 - 55 g/L) και σε συμμετοχή 50 - 60 %
- Σφαιρίνες = 1,5 - 3,5 g/dL (20 - 35 g/L) και συμμετοχή 40 - 50 %
- Ινωδογόνο = 160 - 415 mg/dL ή mg% (0,5 - 1,4 μmol/L)
- Συμπλήρωμα C3 = 55 - 120 mg%

Στην ηλεκτροφόρηση των σφαιρινών θα πρέπει να τηρείται η εσωτερική αναλογία: α1 = 4,2 - 7,2 %, α2 = 6,8 - 12 %, β = 9,3 - 15 % και γ = 13 - 23 %. Ουσιαστικά πρόκειται για την αναλογία των υποτύπων των ανοσοσφαιρινών (αντισωμάτων) στο αίμα.

Η αύξηση των ολικών λευκωμάτων οφείλεται σχεδόν πάντα (με εξαίρεση την αφυδάτωση) σε αύξηση των σφαιρινών και κυρίως των γ-σφαιρινών. Οι σφαιρίνες αυξάνουν σε προχωρημένες παθήσεις του ήπατος, στο πολλαπλό μυέλωμα, σε χρόνιες λοιμώξεις και σε νοσήματα του κολλαγόνου (αυτοάνοσα). Η ελάττωση των ολικών λευκωμάτων οφείλεται συνήθως σε ελάττωση της λευκωματίνης από τα ούρα (νεφρωσικό σύνδρομο), από το έντερο (εντεροπάθειες), από το δέρμα (εγκαύματα) και από μεγάλες αιμορραγίες. Άλλες αιτίες υπολευκωματιναιμίας είναι η μειωμένη σύνθεση λευκωμάτων σε βαριά ηπατική νόσο, η κακή διατροφή, η κακή απορρόφηση, αλλά και ο αυξημένος καταβολισμός λευκωμάτων (πχ εμπύρετες καταστάσεις, τραύματα). Η λευκωματίνη ονομάζεται και αλβουμίνη.

Για τα ούρα:

ΠΡΩΤΕΪΝΗ / ΛΕΥΚΩΜΑ

Ο ποιοτικός έλεγχος των πρωτεϊνών στα ούρα γίνεται με ειδικές ταινίες και η παρουσία πρωτεΐνης εκτιμάται με σταυρούς ανάλογα με τη θολερότητα του ιζήματος (+ λίγο θετικά, έως ++++ ή και +++++ για τα καραμπινάτα περιστατικά). Βαθμολογία πάνω από +++ (3 σταυρούς) σημαίνει μετρητό λεύκωμα / πρωτεΐνη στα ούρα και πρέπει να ακολουθήσει ποσοτικός προσδιορισμός. Ο ποσοτικός προσδιορισμός γίνεται, όμως, σε ούρα 24ώρου. Το να βρεθεί πρωτεΐνη στα ούρα σημαίνει κατά κανόνα νεφρική νόσο (και κυρίως σπειραματο-νεφρίτιδα).

Μήπως απλά δε πίνεις πολύ νερό;
Πόσο σου βρήκανε και τι όρια δίνει το εργαστήριο που έκανες την εξέταση;

HACKERWALLK3R
28-01-13, 16:10
Ο γιατρός τι σου είπε ακριβώς? Σου είπε ότι είναι από συμπλήρωμα?

Όχι. Απλά οι γονείς μου νομίζουν ότι παίρνω αας.
Τους είπε ή γιατρός πριν κάνω εξετάσεις να πάω να με κοιτάξει γιατι πολλά παιδια στην ηλικία μου λέει παίρνουν steroids και τους έβαλε ιδέες και έχουν χαζέψει. Τους είπε και κάτι άλλα κουφά του στυλ ότι οι πρωτεΐνες είναι παράνομες και φτιάχνονται από πτώματα, ότι η πρωτεΐνη προκαλεί άμεσο εγκεφαλικό και ανακοπή. Διάφορα τέτοια.

Γιατρός σου λέει μετά. Αν είναι δυνατόν.
Και ξέρετε βέβαια τι λένε εδώ στο ελαντα για τα συμπληρώματα.
Τώρα ότι και να προσπαθώ να τους εξηγήσω δεν καταλαβαίνουν. Λένε αφου το είπε ο γιατρός έτσι είναι.

@στελακος.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Το είδα το ποστ αλλά ήθελα να ρωτήσω ξεχωριστά.
Νερό πίνω γύρω στα 8 ποτήρια την ημέρα.
Γενικά ποιες μπορεί να είναι οι αιτίες του λευκώματος;;;
Έχει σχέση με το prework out που χρησιμοποίησα ;;

beefmeup
28-01-13, 17:53
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Το είδα το ποστ αλλά ήθελα να ρωτήσω ξεχωριστά.

φιλε εφ οσον υπαρχει ηδη θεμα ρωταμε εκει μεσα,κ οχι ξεχωριστα..
κ δες κ εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5943-Πρωτεϊνη-Αλήθειες-και-ψέμματα.)

HACKERWALLK3R
28-01-13, 21:17
Συγνώμη mod που άνοιξα καινούργιο θέμα.
Λοιπόν έχω λέει λευκωμα πολυ πάνω από το κανονικό και μου είπαν ότι αν δεν σταματήσω τα πάντα θα πάθω μη αναστρέψιμη βλάβη.
Άκυρο μου ακούγεται.
Γενικά οι γονείς έχουν τρελαθεί και νομίζουν ότι οι πρωτεΐνες είναι παράνομες και θέλουν να κάνουν καταγγελία στην αστυνομία για διακίνηση μέσα στο σχολείο και αλλα τρελά.

Για πείτε ρε παιδιά. Τι στο καλό να κάνω;;

Nastya
28-01-13, 21:22
στο αιμα ή στα ουρα σου βρηκαν? δε καταλαβα.
εγω στις αιματολικες ημουν μια χαρα αλλα στα ουρα μου εδειχνε λευκωμα, χαμος πανικος στο σπιτι :turtle::turtle: ο νεφρολογος δε μπορω να πω οτι μου ειπε κατι συγκεκριμενο, απλα να κανω επαναληψη στις εξετασεις. εκανα ξανα πριν κανενα μηνα και ημουν μια χαρα

καλα με 8 ποτηρια νερο .. που πας?:rolf::rolf:

γνωμη μου, πριν κανεις εξετασεις κοψε οτι παιρνεις για 2 βδομαδες κανε και οφφ απο το γυμναστηριο κοντα στη μια βδομαδα για να βγουν ολες οι εξετασεις σωστες χωρις να επηρεαζονται απο κατι, γιατι τσαμπα θα ταλαιπωρηθεις. εγω μονο αυτη την φορα που ξεκουραστηκα βγηκαν ολες καλες, τις προηγουμενες φορες ολο κατι ηταν ανεβασμενο.. και αντε να πεισεις οτι δεν εισαι ελεφαντας μετα :rolf::rolf:

εντιτ-

Λοιπόν έχω λέει λευκωμα πολυ πάνω από το κανονικό και μου είπαν ότι αν δεν σταματήσω τα πάντα θα πάθω μη αναστρέψιμη βλάβη.
Άκυρο μου ακούγεται.

καλα ακυρο δεν ειναι,μην το παιρνεις τοσο αστεια. κανε επαναληπτικη να δεις

HACKERWALLK3R
28-01-13, 21:38
στο αιμα ή στα ουρα σου βρηκαν? δε καταλαβα.
εγω στις αιματολικες ημουν μια χαρα αλλα στα ουρα μου εδειχνε λευκωμα, χαμος πανικος στο σπιτι :turtle::turtle: ο νεφρολογος δε μπορω να πω οτι μου ειπε κατι συγκεκριμενο, απλα να κανω επαναληψη στις εξετασεις. εκανα ξανα πριν κανενα μηνα και ημουν μια χαρα

καλα με 8 ποτηρια νερο .. που πας?:rolf::rolf:

γνωμη μου, πριν κανεις εξετασεις κοψε οτι παιρνεις για 2 βδομαδες κανε και οφφ απο το γυμναστηριο κοντα στη μια βδομαδα για να βγουν ολες οι εξετασεις σωστες χωρις να επηρεαζονται απο κατι, γιατι τσαμπα θα ταλαιπωρηθεις. εγω μονο αυτη την φορα που ξεκουραστηκα βγηκαν ολες καλες, τις προηγουμενες φορες ολο κατι ηταν ανεβασμενο.. και αντε να πεισεις οτι δεν εισαι ελεφαντας μετα :rolf::rolf:

εντιτ-
καλα ακυρο δεν ειναι,μην το παιρνεις τοσο αστεια. κανε επαναληπτικη να δεις

Στα ούρα.
Εγώ δεν έχω θέμα απλά επειδή είχα πει πως δεν παίρνω κάτι είχαμε 3ο παγκόσμιο στο σπίτι.
Το θέμα είναι ότι πρωτεΐνη δεν έχω πάρει ποτέ και χρησιμοποιούσα μόνο ένα νιτρικό και ούρα έχω να κοιτάξω πάνω από 3 χρόνια.
Πιστεύω πως απλά το είχα και έκατσε τώρα έτσι.
Απλά τα έχω "παίξει" με τους γονείς. Δεν παλευεται η κατάσταση.

Mikekan
28-01-13, 22:53
Στα ούρα.
Εγώ δεν έχω θέμα απλά επειδή είχα πει πως δεν παίρνω κάτι είχαμε 3ο παγκόσμιο στο σπίτι.
Το θέμα είναι ότι πρωτεΐνη δεν έχω πάρει ποτέ και χρησιμοποιούσα μόνο ένα νιτρικό και ούρα έχω να κοιτάξω πάνω από 3 χρόνια.
Πιστεύω πως απλά το είχα και έκατσε τώρα έτσι.
Απλά τα έχω "παίξει" με τους γονείς. Δεν παλευεται η κατάσταση.

Ποσο χρονών είσαι?

warrior s
28-01-13, 23:02
Καταρχην προσπάθησε να ηρεμήσεις τους γονεις σου. Πες τους οτι θα κοψεις τα συμπληρώματα, ριξε
την πρωτεινη στο 1,5 χ σωματικό βαρος και ξανακάνε εξετάσεις συντομα

HACKERWALLK3R
29-01-13, 00:23
Καταρχην προσπάθησε να ηρεμήσεις τους γονεις σου. Πες τους οτι θα κοψεις τα συμπληρώματα, ριξε
την πρωτεινη στο 1,5 χ σωματικό βαρος και ξανακάνε εξετάσεις συντομα

18 και κάτι μέρες.
Απο συμπληρώματα έπαιρνα για 4 προπονήσεις animal rage. Μονάχα αυτό.
Πρωτεΐνη γενικά δεν παίζει να τρώω 1,5χ σωματικό βάρος αρκετά λιγότερο.

Το λευκωμα είμαι σίγουρος ότι το είχα απλά έκατσε έτσι τώρα.
Δεν δικαιολογείται αλλιώς.

Πάντως να πω πως γενικα δεν είχα σκοπό να πάρω συμπλήρωμα ακόμα αλλά με έδωσε ένας φίλος μου 2 κουτιά τσάμπα. Να δώ τι θα τα κάνω.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά pm me αν τα θέλει κανείς.

Mikekan
29-01-13, 23:00
Ρε φίλε ηρέμησε, πανω απο 18 είσαι, μπόρα ειναι θα περάσει με τους γονείς σου! Δεν ειναι απο τα συμπληρώματα σίγουρα, κανε ότι εξετάσεις ειναι να κάνεις, δες τι παίζει και τα χρησιμοποιείς αργότερα τα συμπληρώματα!

Εγω ειμαι 32 και μου τη λέει η μάνα μου δεν πρόκειται να ξεφύγεις ποτε απο αυτο! ;)

warrior s
30-01-13, 00:23
Πρωτεΐνη γενικά δεν παίζει να τρώω 1,5χ σωματικό βάρος αρκετά λιγότερο.

Σημείωση: μόλις έφαγα 1 κοτόπουλο ολόκληρο, μια μερίδα τζατζίκι και μια σαλάτα.

Τι ισχύει από τα 2? :unsure:
Ξέρεις πόση πρωτεινη έχει ένα ολόκληρο κοτόπουλο?

GeoDask
30-01-13, 00:38
Ρε φίλε ηρέμησε, πανω απο 18 είσαι, μπόρα ειναι θα περάσει με τους γονείς σου! Δεν ειναι απο τα συμπληρώματα σίγουρα, κανε ότι εξετάσεις ειναι να κάνεις, δες τι παίζει και τα χρησιμοποιείς αργότερα τα συμπληρώματα!

Εγω ειμαι 32 και μου τη λέει η μάνα μου δεν πρόκειται να ξεφύγεις ποτε απο αυτο! ;)

:rolf::rolf:

Έτσί είναι !!!! :toast:

HACKERWALLK3R
30-01-13, 11:25
Τι ισχύει από τα 2? :unsure:
Ξέρεις πόση πρωτεινη έχει ένα ολόκληρο κοτόπουλο?

Το 1χ σ.β. Στην καθημερινότητα.
Cheat meal ήταν το άλλο.
Είχα καιρό να φάω απ έξω.

Eddie
30-01-13, 14:20
Παιδες,οποιος γνωριζει ας βοηθησει λιγο...προχθες ακουσα στην τηλεοραση για τα ταμεια του ΕΟΠΥΥ οτι απο 1η φλεβαρη θα πρεπει να πληρωνεις ολες τις εξετασεις,οτι δε σου χορηγει τιποτα..ισχυει κατι τετοιο?Γιατι θελω να κανω αιματολογικες κι αν ειναι ετσι οπως τα λενε,δε προκειται να κανω ποτε.. :cursing:

ger1975
30-01-13, 14:55
Παιδες,οποιος γνωριζει ας βοηθησει λιγο...προχθες ακουσα στην τηλεοραση για τα ταμεια του ΕΟΠΥΥ οτι απο 1η φλεβαρη θα πρεπει να πληρωνεις ολες τις εξετασεις,οτι δε σου χορηγει τιποτα..ισχυει κατι τετοιο?Γιατι θελω να κανω αιματολογικες κι αν ειναι ετσι οπως τα λενε,δε προκειται να κανω ποτε.. :cursing:

Απλά είπανε ότι θα κάνουν απεργία τα ιδιωτικά εργαστήρια αν δεν πληρωθούν κάποιες οφειλές που έχει το δημόσιο προς αυτά. Οι γιατροί θα συνεχίζουν να σου γράφουν τις εξετάσεις απλά όπως ξέρεις τώρα πάμε με τις εξετάσεις του ΕΟΠΥΥ και τις κάνουμε στα ιδιωτικά πληρώνοντας μόνο μια μικρή συμμετοχή ενώ τώρα αν δεν τα βρούνε θα πρέπει να πληρώνουμε όλα τα χρήματα.

Δεν ξέρω βέβαια σε πιο υποκατάστημα ΕΟΠΥΥ πας γιατί για το αίμα μπορεί να έχεις την δυνατότητα να στο πάρουν και μέσα εκεί όπως γινόταν παλιά....

Eddie
30-01-13, 17:44
Μαλιστα..οποτε θα ρωτησω στο μικροβιολογικο εαν δεχονται με βιβλιαριο η οχι,κι ο θεος βοηθος.Ευχαριστω ;)

john39
13-02-13, 04:45
να γραψω σε αυτο το θεμα επειδη ετυχε να διαβασω διαφορα
ειμαι 42,συμπληρωματα παιρνω απο τα 39,κανω βαρη και περπατημα η διιαλλειματικη 1 ωρα την ημερα ολα μαζι το πολυ για 5 ημερες την εβδομαδα(3 κανω διαλλειματικη 12 λεπτα και 8 περπατημα,συνολο 20 λεπτα)
λογω δουλειας το καλοκαιρι στην γραμμωση επαιρνα WHEY 2 1/2 ΣΚΟΥΠ την ημερα..ετρωγα ελαχιστους υδατανθρακες και καθολου πολες ημερες,,,
πρωτεινη περνω σερι 3 χρονια και μονο το χειμωνα πεφτω στο 1 σκουπ την ημερα.παντα καθαρη.
παιρνω ζμα,βιτ β6,β9,β12 nac,ω3
εκανα ξεσκονισμα τα παντα το καλοκαιρι στην περιοδο γραμμωσης στα 74κιλα....ουτε μια τιμη ουτε καν κοντα στο οριο. στα αιματολογικα τεστ για νεφρα,,συκωτι,,,και γενικες αιματος..εφηβος και καλυτερα κατα τον γιατρο.εκανα μεχρι και υπερηχους και χολντερ,,και γενικα οτι υπαρχει ,τα εκανα σε νοσοκομειο σε φιλο γιατρο΄/ολα αυτα ενω επαιρνα 3.2γρ πρωτεινης ανα κιλο βαρους.
επανελαβα χτες ξανα σε περιοδο ογκου τα τεστ στα 80 κιλα και με 2.3γρ πρωτεινης ανα κιλο βαρους..
ξανα οι εξετασεις ηταν τελειες
μεγαλο ρολο παιζει η γεννετικη προδιαθεση αλλα τα απλα συμπληρωματα δεν ανεβαζουν τις τιμες σε καμμια περιπτωση,,ουτε επηρεαζουν συκωτι νεφρα κτλ εαν δεν εχεις προβλημα,
μιλαω για τα απλα οπως αυτα που παιρνω
επσης κοιμαμε 6 ωρες την ημερα εδω και χρονια και παντα μετα τις 2 την νυχτα
>και ενοειτε οτι δεν εκοψα τα σθμπληρωματα πριν παω να κανω εξετασεις ουτε εκανα διαιτα,δεν εχει νοημα κατι τετοιο,το θεμα ειναι να δειτε πως ανταποκρινεται ομ οργανισμος σε αυτα οχι χωρις αυτα

ArgoSixna
28-02-13, 01:23
Τοσες σελιδες μονο εγω βλεπω να εχω 240 χοληστερινη :/

Ολα τα αλλα ηταν κομπλε , αλλα μολις πηγα να παρω τις εξετασεις η βιολογος(τι ειναι αυτη) μου λεει σιγουρα ειναι δικες σου?

COBRA_STYLE
28-02-13, 01:25
Η ολικη να φανταστω οτι ηταν τοσο ετσι?Η ολικη δεν λεει τπτ...το θεμα ειναι ποσο ειναι η HDL και η LDL

ArgoSixna
28-02-13, 01:29
ΗDL 66mg >35
LDL 140mg <190

Ειμαι μεσα στα ορια σε αυτα

COBRA_STYLE
28-02-13, 01:32
ε κομπλε εισαι...και τριγλυκεριδια καλα να φανταστω ε?

ArgoSixna
28-02-13, 01:42
ναι 68 με οριο 35-150 και κρεατινινη 0.8 με οριο 0.7-1.4
Απλα μου ειπε οταν ξανακανω εξετασεις να δουμε και τον θυροειδη , του ειπα για την διατροφη ειπε οτι απο τα αυγα γαλα και το ζωικο λιπος ανεβηκε.
Καρδιογραφημα κομπλε 99% οξυγονο κατι τετοια μου ελεγε και καλους παλμους .

Πολυ καλος μου φανηκε ο γιατρος και συζητησιμος , αν πηγαινα στον παλιο γιατρο που ειχα θα παιζαμε μπαλα μεσα στο ιατρειο :turtle::turtle:

metz
01-03-13, 17:41
Η ολικη να φανταστω οτι ηταν τοσο ετσι?Η ολικη δεν λεει τπτ...το θεμα ειναι ποσο ειναι η HDL και η LDL

Παρατηρώ μεγάλη σιγουριά και ευκολία στη διάγνωσή σου! Τί θα πεί ''Η ολική δεν λεει τίποτα''; Πως είσαι τόσο σίγουρος;

Δεν λέω πως είναι και του θανατά αλλά σίγουρα δεν είναι σωστό να πετάμε έτσι αβίαστα μια γνώμη, ειδικά σε άτομα που προφανώς ψάχνουν κάποια συμβουλή και καθοδήγηση. Το σωστό είναι να γίνει μια ιατρική αξιολόγηση των αποτελεσμάτων.

Ας είμαστε λίγο ποιό μετρημένοι σε τέτοια ζητήματα...

COBRA_STYLE
01-03-13, 18:03
Αφου ετσι ειναι τι να κανουμε?Μπορει η HDL να ειναι ψηλα και η LDL μεσα στα φυσιολογικα και να βγαινει η ολικη πιο πανω απο το οριο..αυτο σημαινει οτι ειναι κακο?Οχι,ισα ισα.Οποτε τι μου λες?

Δεν χρειαζεται να τελειωσεις Ιατρικη για να το ξερεις αυτο.

metz
03-03-13, 02:31
Αφου ετσι ειναι τι να κανουμε?Μπορει η HDL να ειναι ψηλα και η LDL μεσα στα φυσιολογικα και να βγαινει η ολικη πιο πανω απο το οριο..αυτο σημαινει οτι ειναι κακο?Οχι,ισα ισα.Οποτε τι μου λες?

Δεν χρειαζεται να τελειωσεις Ιατρικη για να το ξερεις αυτο.

Υπεραπλουστεύεις τα πράγματα!
Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν όρια στη χοληστερίνη, θα μετρούσαμε απλά την HDL και την LDL και θα τελειώναμε.

ΑΝ ήταν τόσο απλό να φτάνουμε σε ασφαλή συμπεράσματα, τότε οι γιατροί θα μας ήταν άχρηστοι.

Αυτό που λέω είναι πως θα ήταν καλύτερο να πάρει και μια γνώμη ειδικού, για να είναι ποιο σίγουρος ο άνθρωπος.

ger1975
05-03-13, 00:58
Έκανα και εγώ τις εξετάσεις μου ....
Από αυτά που καταλαβαίνω έχω λίγο χαμηλότερη την HDL και αυξημένα τα τριγλυκερίδια.....αυτό με ανησυχεί λίγο ...θα δούμε τι θα μου πει ο γιατρός...

Τώρα από τις ορμονικές φαίνονται όλα μέσα στα φυσιολογικά όρια . Απλά δεν ξέρω με την τεστοστερόνη γιατί αλλού βλέπω και λένε ολική και ελεύθερη , εμένα ο γιατρό μου έγραψε μια μόνο που την ονομάζει τεστοστερόνη σκέτο.Όποιος ξέρει ας μου πει την διαφορά και αν είναι οκ οι τιμές όπως επίσης και για την FSH και LH.

Επίσης εδώ και 1,5 χρόνο περίπου έβγαινε αρκετά αυξημένη στο αίμα μια ορμόνη του παραθυρεοειδή η παραθορμόνη . Είχα κάνει όλες τις πιθανές εξετάσεις για να βρω την αιτία. Υπέρηχους στον παραθυρεοειδή μέχρι και σπινθηρογράφημα και όλα έδειχναν φυσιολογικά .
Τελικά μου έγραψε να κάνω και μια εξέταση αίματος για την βιταμίνη D2 και D3 που αν υπάρχει ανεπάρκεια ανεβάζει την παραθορμόνη χωρίς να έχει κα΄τι ο παραθυροηδείς και τελικά εκεί εντοπίστηκε το πρόβλημα. Βιταμίνη D3 έχω ανεπάρκεια και D2 έλλειψη....

Μέτρηση Φυσιολογικές τιμές

1) Γλυκοζυλιωμένη Αιμοσφερίνη 5.5 4.3-6.1

2) Σάκχαρο 89 70-110 mg/dl

3) Ουρία 38 10-50 mg/dl

4) Κρεατινίνη 0,80 6-1.4 mg/dl

5) Ουρικό Οξύ 6.40 3.4-7.0 mg/dl

6) Χοληστερόλη ολική 180 130-200 mg/dl

7) Χοληστερόλη HDL 35 >40 mg/dl

8) Χοληστερόλη LDL 110 < 130 mg/dl

9) Τριγλυκερίδια 176 < 150 mg/dl

10) Λιποπρωτείνη -α 21.8 <30 mg/dl

11) Κάλιο 3.9 3.5-5.1 mEq/l

12) Νάτριο 142 137-150 mEq/dl

13) Χολερυθρίνη Ολική 0.71 0.10-1.20 mg/dl

14) Οξαλοξεική Τρανσ/ση 13 11-38 lu/l

15) Πυροσταφυλική Τρα/ση 19 11-43 lu/l

16) Γ-Γλουτάμυλο-Τρασφεράση 24 10-60 lu/l

17) Αλκαλική Φωσφαταση 51 15-129 lu/l

18) Κινάση κρεατίνης (CK,CPK) 59 24-195 lu/l

19) Γαλακτική Αφυδρογοναση 162 122 - 225 U/L

20) Ασβέστιο 9.2 8.4-10.1 mg/dl

21) Φώσφορος 3.0 2.7-4.5 mg/dl

22) Πρωτείνες (λευκώματα) 7.1 6.4-8.7 g/dl

23) Λευκωματίνες (Αλμπουμίνη) 4.3 3.0-5.0 g/dl

24) Σφαιρίνες Ορού 2.8 2.0-4.0 gr/dl

25) Λευκωματικό Πηλίκο 1.54 1.00-2

Ορμονικές

1) Θυρεοειδοτρόπος Ορμόνη (TSH) 1.01 0.27-4.7 μιU/ml

2) Ελεύθερη Θυροξίνη (FT4) 1.55 0.93-1.7 ng/dl

3) Προλακτίνη 7.9 2.1-17.7 ng/ml

4) Οιστραδιόλη 28.0 <70 pg/ml

5) Θυλακιοτρόπος Ορμόνη (FSH) 3.8 1.1-13.3 iu/l

6) Ωχρινοποιητική Ορμόνη (LH) 4.3 1.4 9.2 iu/l

7) Τεστοστερόνη (TESTO) 594 249-836 ng/dl

COBRA_STYLE
05-03-13, 01:21
μηπως ειναι λιγο βιολιτζης ο γιατρος?Πες του να σου διευκρινησει ποια τεστο ειναι(μαλλον η ολικη ειναι αυτη αλλα δεν παιρνω κ ορκο)και να σου γραψει κ την αλλη.

Υπαρχουν 2 τιμες τεστοστερονης,η ολικη η οποια αποτελειται απο την δεσμευμενη συν την ελευθερη και υπαρχει και η ελευθερη,η οποια ειναι αυτη που μπορει να εκμεταλλευτει-χρησιμοποιησει ο οργανισμος σου.

Μπακαλιστηκα,η FSH σχετιζεται κυριως με το σπερμα-ποιοτητα του κτλ και η LH ειναι αυτη που δινει σημα στα @@ να παραγουν τεστοστερονη.

Εφοσον εχεις ελλειψη σε D3,μαλλον θα σου προτεινει συμπληρωμα D3.Τραβα τες στο γιατρο και πες μας.

tasos2
05-03-13, 01:26
Η ολικη τεστοστερονη ειναι αυτη που μετρησες. Η ελευθερη εχει αλλα ορια

ger1975
05-03-13, 15:34
Επίσης έμαθα ότι η έλλειψη της βιταμίνης D2-D3 25 (ΟΗ) που έχω προκαλεί μείωση στη μυϊκή δύναμη και οδηγεί στην σαρκοπενία....

john39
14-03-13, 04:53
φιλε μου γιατι εχεις τοσο χαμηλη <καλη χοληστερινη>???????????????
κανεις καλη διατροφη?αεροβια κανεις????
αθλητης ανθρωπος επρεπε να εχεις 60+
ξεκινα ..χτες,,,για να την ανεβασεις
ειναι παρα πολυ σημαντικος δεικτης,εχεις τραγικα χαμηλα.θα την ανεβασεις αν φτιαξεις την διατροφη σου και κανεις αεροβια

Έκανα και εγώ τις εξετάσεις μου ....
Από αυτά που καταλαβαίνω έχω λίγο χαμηλότερη την HDL και αυξημένα τα τριγλυκερίδια.....αυτό με ανησυχεί λίγο ...θα δούμε τι θα μου πει ο γιατρός...

Τώρα από τις ορμονικές φαίνονται όλα μέσα στα φυσιολογικά όρια . Απλά δεν ξέρω με την τεστοστερόνη γιατί αλλού βλέπω και λένε ολική και ελεύθερη , εμένα ο γιατρό μου έγραψε μια μόνο που την ονομάζει τεστοστερόνη σκέτο.Όποιος ξέρει ας μου πει την διαφορά και αν είναι οκ οι τιμές όπως επίσης και για την FSH και LH.

Επίσης εδώ και 1,5 χρόνο περίπου έβγαινε αρκετά αυξημένη στο αίμα μια ορμόνη του παραθυρεοειδή η παραθορμόνη . Είχα κάνει όλες τις πιθανές εξετάσεις για να βρω την αιτία. Υπέρηχους στον παραθυρεοειδή μέχρι και σπινθηρογράφημα και όλα έδειχναν φυσιολογικά .
Τελικά μου έγραψε να κάνω και μια εξέταση αίματος για την βιταμίνη D2 και D3 που αν υπάρχει ανεπάρκεια ανεβάζει την παραθορμόνη χωρίς να έχει κα΄τι ο παραθυροηδείς και τελικά εκεί εντοπίστηκε το πρόβλημα. Βιταμίνη D3 έχω ανεπάρκεια και D2 έλλειψη....

Μέτρηση Φυσιολογικές τιμές

1) Γλυκοζυλιωμένη Αιμοσφερίνη 5.5 4.3-6.1

2) Σάκχαρο 89 70-110 mg/dl

3) Ουρία 38 10-50 mg/dl

4) Κρεατινίνη 0,80 6-1.4 mg/dl

5) Ουρικό Οξύ 6.40 3.4-7.0 mg/dl

6) Χοληστερόλη ολική 180 130-200 mg/dl

7) Χοληστερόλη HDL 35 >40 mg/dl

8) Χοληστερόλη LDL 110 < 130 mg/dl

9) Τριγλυκερίδια 176 < 150 mg/dl

10) Λιποπρωτείνη -α 21.8 <30 mg/dl

11) Κάλιο 3.9 3.5-5.1 mEq/l

12) Νάτριο 142 137-150 mEq/dl

13) Χολερυθρίνη Ολική 0.71 0.10-1.20 mg/dl

14) Οξαλοξεική Τρανσ/ση 13 11-38 lu/l

15) Πυροσταφυλική Τρα/ση 19 11-43 lu/l

16) Γ-Γλουτάμυλο-Τρασφεράση 24 10-60 lu/l

17) Αλκαλική Φωσφαταση 51 15-129 lu/l

18) Κινάση κρεατίνης (CK,CPK) 59 24-195 lu/l

19) Γαλακτική Αφυδρογοναση 162 122 - 225 U/L

20) Ασβέστιο 9.2 8.4-10.1 mg/dl

21) Φώσφορος 3.0 2.7-4.5 mg/dl

22) Πρωτείνες (λευκώματα) 7.1 6.4-8.7 g/dl

23) Λευκωματίνες (Αλμπουμίνη) 4.3 3.0-5.0 g/dl

24) Σφαιρίνες Ορού 2.8 2.0-4.0 gr/dl

25) Λευκωματικό Πηλίκο 1.54 1.00-2

Ορμονικές

1) Θυρεοειδοτρόπος Ορμόνη (TSH) 1.01 0.27-4.7 μιU/ml

2) Ελεύθερη Θυροξίνη (FT4) 1.55 0.93-1.7 ng/dl

3) Προλακτίνη 7.9 2.1-17.7 ng/ml

4) Οιστραδιόλη 28.0 <70 pg/ml

5) Θυλακιοτρόπος Ορμόνη (FSH) 3.8 1.1-13.3 iu/l

6) Ωχρινοποιητική Ορμόνη (LH) 4.3 1.4 9.2 iu/l

7) Τεστοστερόνη (TESTO) 594 249-836 ng/dl

ger1975
14-03-13, 05:17
Καλησπέρα

Αερόβια κάνω σχεδόν καθημερινά . Το θέμα είναι ότι ήμουν υπέρβαρος πιο παλιά και η καλή χοληστερίνη ήταν τότε 25 με πολύ αυξημένη και την κακή χοληστερίνη και την ολική.
Έφτιαξα την διατροφή μου έχασα πολλά κιλά και άρχισα αερόβια και βάρη και έπεσε η ολική καθώς και η κακή χοληστερίνη.

Η καλή ανέβηκε και αυτή αλλά όχι στα επιθυμητά αποτελέσματα ίσως γιατί δεν τρώω αρκετά ψάρια και λαχανικά.....

Η καρδιολόγος που πήγα προχτές και είδε τις εξετάσεις μου είπε για τα τριγλυκερίδια να μην πολυανυσηχώ και θα πέσουν και αυτά , για την καλή χοληστερίνη είπε όντως ότι είναι χαμηλή και μου πρότεινε να πάρω συμπλήρωμα Ω3 για να την ανεβάσω , πράγμα που έχω κάνει ήδη.....

Σε ευχαριστώ πάντως φίλες μου για την επισήμανση...

tasos2
14-03-13, 11:11
και μου πρότεινε να πάρω συμπλήρωμα Ω3 για να την ανεβάσω , πράγμα που έχω κάνει ήδη.....

Aυτο θα σου λεγα τωρα. Αφου δε τρως ψαρια παρε σε συμπληρωμα :thumbup:

ger1975
14-03-13, 12:14
Aυτο θα σου λεγα τωρα. Αφου δε τρως ψαρια παρε σε συμπληρωμα :thumbup:

Ναι παίρνω το συμπλήρωμα και επίσης έχω ξεκινήσει και τρώω και ψάρι δύο φορές την εβδομάδα....

Ευχαριστώ φίλε

Adinamos
04-04-13, 00:06
Πήγα και εγώ για service σήμερα.
ΟΛΑ εντός ορίων.
23y, 1,73m, 71kg, daily protein intake 1,5g/kg, γυμναστική 1-2 φορές τη βδομάδα τους τελευταίους 5 μήνες (δυστυχώς) και επίσης εντός κύκλου θεραπείας ακμής με Accutane (isotretinoin) 40mg/day.
Υγεία σε όλα τα μέλη του φόρουμ εύχομαι.

Gorillas
04-04-13, 01:34
Εξετάσεις αίματος από 7 Μαρτίου. Μου είπαν πώς όλα είναι εντάξει. Βλέπετε κάτι που μπορεί να θέλει τη προσοχή μου?

64209

Όποιος μπορεί ας του ρίξει μια ματιά! Ελπίζω να μην είναι πρόβλημα που είναι στα αγγλικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :welcome:

Giwrgos16
10-04-13, 21:42
Τωρα το πασχα θα κανω εξετασεις αιματος και ουρων χρησιμοποιω σημπληρωματα εδω και 3 μηνες ( πρωτεινη , κρεατινι , προεξασκιτικο , αμινοξεα , πρωτεινη ογκου και υδατανθρακες ) θελω να μου πειτε αμα υπαρχει περιπτωση να μου βρουν κατι στο αιμα και στα ουρα μη θετικο για την υγεια μου και να δειχνει οτι χρησιμοπιοω συμπληρωματα . Ευχαριστω

Michaelangelo
11-04-13, 05:03
Τωρα το πασχα θα κανω εξετασεις αιματος και ουρων χρησιμοποιω σημπληρωματα εδω και 3 μηνες ( πρωτεινη , κρεατινι , προεξασκιτικο , αμινοξεα , πρωτεινη ογκου και υδατανθρακες ) θελω να μου πειτε αμα υπαρχει περιπτωση να μου βρουν κατι στο αιμα και στα ουρα μη θετικο για την υγεια μου και να δειχνει οτι χρησιμοπιοω συμπληρωματα . Ευχαριστω

Γενικά, καλό είναι να σταματήσεις λίγες μέρες πριν τη γυμναστική, γιατί ίσως βρει κάποια ''ψευδή'' αποτελέσματα. To σώμα σου πρέπει να είναι ξεκούραστο η να έχεις κανονικής μέρας κούραση. Τη κρεατίνη τη σταματάς απαραίτητα, γιατί επίσης θα δώσει ψευδής τιμές στη κρεατινίνη.

T0ny
11-04-13, 16:00
Λοιπόν έκανα και εγώ σήμερα εξετάσεις αλλά προέρχομαι από έναν πολύ βαρύ τραυματισμό(βαθύ και πολύ ανοιχτό τραύμα) στο χέρι πριν περίπου 20 μέρες όπου και έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά μεγάλος μέρος των μυών μου στο σημείο του τραύματος το οποίο και δεν έχει επουλωθεί ακόμα...Να προσθέσω ότι εκείνες τις μέρες έλαβα πολύ δυνατά παυσίπονα καθώς και μεγάλες δώσεις αντιβιοτικών....Την αντιβίωση την σταμάτησα πριν από μία βδομάδα.Σας παραθέτω μόνο τις τιμές που ήτανε πάνω από το κανονικό στις σημερινές εξετλασεις
βιοχημικές ===
ουρία 55mg/dl όριο 12-48,
sgot 279u/l όριο 5-37,
sgpt 89u/l όριο 5-41,
cpk 9811 όριο 24-190
Ο γιατρός έπαθε πλάκα φυσικά με το cpk και το sgot μετά του είπα για τον τραυματισμό και ηρέμησε όμως θέλει να επαναλάβω σε καμιά βδομάδα τις εξετάσεις παρότι το τράυμα δεν έχει κλείσει ακόμα..... Κάποιος που να γνωρίζει επί του θέματος για το CPK kai SGOT?????

AlexakisKon
11-04-13, 16:06
και εγω σημερα εκανα εξετασεις και ειχα sgot 130, και ουρια 51(ελαφρα αυξημενη), παιρνω whey αλλα πριν τις εξετασεις δεν σταματησα την χρηση της, δηλαδη και πριν παω πηρα την πρωινη δοση, επισης εχει σχεση και η γυμναστικη με αυτο?
μηπως να σταματησω την whey για λιγο καιρο, κανω 3 μηνες χρηση συνεχομενα

nopantas
11-04-13, 18:12
Λοιπόν έκανα και εγώ σήμερα εξετάσεις αλλά προέρχομαι από έναν πολύ βαρύ τραυματισμό(βαθύ και πολύ ανοιχτό τραύμα) στο χέρι πριν περίπου 20 μέρες όπου και έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά μεγάλος μέρος των μυών μου στο σημείο του τραύματος το οποίο και δεν έχει επουλωθεί ακόμα...Να προσθέσω ότι εκείνες τις μέρες έλαβα πολύ δυνατά παυσίπονα καθώς και μεγάλες δώσεις αντιβιοτικών....Την αντιβίωση την σταμάτησα πριν από μία βδομάδα.Σας παραθέτω μόνο τις τιμές που ήτανε πάνω από το κανονικό στις σημερινές εξετλασεις
βιοχημικές ===
ουρία 55mg/dl όριο 12-48,
sgot 279u/l όριο 5-37,
sgpt 89u/l όριο 5-41,
cpk 9811 όριο 24-190
Ο γιατρός έπαθε πλάκα φυσικά με το cpk και το sgot μετά του είπα για τον τραυματισμό και ηρέμησε όμως θέλει να επαναλάβω σε καμιά βδομάδα τις εξετάσεις παρότι το τράυμα δεν έχει κλείσει ακόμα..... Κάποιος που να γνωρίζει επί του θέματος για το CPK kai SGOT?????

σωστα επανελαβε τις εξετασεις μετα απο λιγο καιρο..η CPK ανεβαινει αρκετα μετα απο τραυματισμο η εντονη μυικη κοπωση..οσο για τη sgot λογικα ειναι απο την αντιβιωση αλλα πρεπει να το τσεκαρεις κι αυτο ξανα..

T0ny
11-04-13, 18:32
σωστα επανελαβε τις εξετασεις μετα απο λιγο καιρο..η CPK ανεβαινει αρκετα μετα απο τραυματισμο η εντονη μυικη κοπωση..οσο για τη sgot λογικα ειναι απο την αντιβιωση αλλα πρεπει να το τσεκαρεις κι αυτο ξανα..

Ναι μωρέ και εγώ αυτό είπα απλά λέω ας πάρω και καμιά άλλη γνώμη γιατί είναι πααααααααρα πολύ τσιμπημένες οι τιμές!!!

COBRA_STYLE
11-04-13, 21:25
Tο συκωτι σου την ακουσε καλα φαινεται...θα'ταν καλο οσο επαιρνες τις αντιβιωσεις να επαιρνες και Trebon απο το φαρμακειο,κανει καλη δουλεια πανω στην ηπατοπροστασια...καλιο αργα παρα ποτε,τραβα παρε τωρα και παιρνε 1-2 τη μερα μαζι με vit C...μονο καλο θα κανει στις τιμες του συκωτιου μεχρι να ξανακανεις εξετασεις.

T0ny
12-04-13, 01:14
Tο συκωτι σου την ακουσε καλα φαινεται...θα'ταν καλο οσο επαιρνες τις αντιβιωσεις να επαιρνες και Trebon απο το φαρμακειο,κανει καλη δουλεια πανω στην ηπατοπροστασια...καλιο αργα παρα ποτε,τραβα παρε τωρα και παιρνε 1-2 τη μερα μαζι με vit C...μονο καλο θα κανει στις τιμες του συκωτιου μεχρι να ξανακανεις εξετασεις.

Την παραάκουσε ρε cobra λές να μην είναι από τις αντιβιώσεις???
Να πάρω κάνα liv 52 και κάνα milk thirste???θα τις ξανακάνω τις εξετάσεις βέβαια απλά συζήτηση κάνουμε.

COBRA_STYLE
12-04-13, 01:18
Ε το πιο λογικο ρε φιλε ειναι να ειναι απο τις αντιβιωσεις...ορισμενες φημιζονται γιαυτο.Αστο το milk thistle...Trebon απο φαρμακειο και αμα θες παρε και το liv 52,αν και μενα το τελευταιο δε νομιζω οτι κανει κ τπτ.

T0ny
12-04-13, 01:21
Ε το πιο λογικο ρε φιλε ειναι να ειναι απο τις αντιβιωσεις...ορισμενες φημιζονται γιαυτο.Αστο το milk thistle...Trebon απο φαρμακειο και αμα θες παρε και το liv 52,αν και μενα το τελευταιο δε νομιζω οτι κανει κ τπτ.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου,
για το cpk τι λέτε??????!!!

COBRA_STYLE
12-04-13, 01:23
το CPK αυτο που λεει ο nopantas

vasilisot
12-04-13, 13:41
παρε live 52 DS 6 caps την ημερα (2caps*3γευματα).και γενικα προσπαθησε να τρως για λιγο καιρο υγιεινα και καθολου αλκοολ..και θα επανελθει συντομα

amateur666
12-04-13, 13:44
liv52DS-NAC-alpha lipoc acid-milk thristle/sillymarin-ursofalc-vitamini c

vasilisot
12-04-13, 14:40
liv52DS-NAC-alpha lipoc acid-milk thristle/sillymarin-ursofalc-vitamini c

:clap: :thumbup: αυτα χρησιμοποιω οταν κανω κυκλο

T0ny
12-04-13, 15:58
Δεν έχω ποτέ ασχοληθεί με αας οπότε δεν είναι από εκεί οι τιμές... Γιαυτό και το ψάχνω ρε παίδες....Κάνω σωστή και προσεγμένη διατροφή πολύ λίγα ποτά τον μήνα και δυνατή 6ήμερη προπόνηση εδώ και 4 χρόνια με κλασσικά συμπληρώματα όπως whey-multi-aminos αντε και καμιά creatine!!!!
Ευχαριστώ τους απο πάνω για τις συμβουλές τους :thumbup::thumbup:

amateur666
12-04-13, 18:24
αυτα βοηθουν το συκωτη και να φυγουν οι τοξινες απο τον οργανισμο σου..δεν χρειαζεται για να τα παρεις να εχεις κανει καποιο κυκλο tony..μπορεις να τα παρεις και σαν προληψη..

AlexakisKon
13-04-13, 11:12
το 120 sgot ειναι ανησυχικη τιμή? και ειναι δυνατον να ανεβει η τιμη απο χρηση whey?
επισης μηπως πρεπει πριν τις εξετασεις για καμια βδομαδα να μην παιρνουμε συμπληρωματα γιατι επηρεαζονται οι τιμες, γιατι εγω οταν εκανα επαιρνα κανονικα πρωτεινη
επισης αυτα τα σημπληρωματα π.χ milk thistle κτλ βοηθουν καθολο και προτιμοτερο ειναι καποιο συμπληρωμα με περιεκτηκοτητα milk thistle η σκετο απο το φαρμακειο?

Stefanos4
13-04-13, 12:12
Για να πάω το Πάσχα για εξετάσεις πρέπει να κόψω τη χρηση συμπληρώματος πρωτεΐνης που παίρνω εδω και 4μήνες;

Eddie
13-04-13, 13:28
το 120 sgot ειναι ανησυχικη τιμή? και ειναι δυνατον να ανεβει η τιμη απο χρηση whey?
επισης μηπως πρεπει πριν τις εξετασεις για καμια βδομαδα να μην παιρνουμε συμπληρωματα γιατι επηρεαζονται οι τιμες, γιατι εγω οταν εκανα επαιρνα κανονικα πρωτεινη
επισης αυτα τα σημπληρωματα π.χ milk thistle κτλ βοηθουν καθολο και προτιμοτερο ειναι καποιο συμπληρωμα με περιεκτηκοτητα milk thistle η σκετο απο το φαρμακειο?

Το 120 ειναι μεγαλη τιμη,υπερδιπλασιο βασικα και καλο ειναι να την προσεξουμε.Η μια απο τις δυο τρανσαμινασες παντως,η sgot ή η sgpt ανεβαινει και μονο με τη γυμναστικη..οταν υπαρχει αυξημενη κοπωση δηλαδη,χωρις αυτο να δικαιολογει το 120..απλως το αναφερω για καποιους που μπορει να δουν μια τιμη στα ορια η και λιγο παραπανω.

Για να πάω το Πάσχα για εξετάσεις πρέπει να κόψω τη χρηση συμπληρώματος πρωτεΐνης που παίρνω εδω και 4μήνες;

Δεν εχει νοημα να κοψεις τιποτα απο αυτα που παιρνεις.Σημασια εχει να δεις τι τιμες θα βγαλεις και πως δουλευουν τα οργανα σου κατω υπο πιεση..ειναι λογικο οταν τα κοψεις ολα να πεσουν οι τιμες.Σαν να σου λεω οτι θα παω να κανω χοληστερινη τη μεγαλη βδομαδα οταν θα εχω ηδη ενα μηνα που δε τρωω κρεας..λιγο κοροιδια ;)

amateur666
13-04-13, 14:43

οχι δεν εχει νοημα να την κοψεις για να κανεις εξετασεις..
νοημα εχει να εχεις 3 με 4 μερες αποχη απο γυμναστικη πριν κανεις εξετασεις...

SkillBill
13-04-13, 16:48
στο απο πανω,μην παρεις το πρωινο σκουπ πριν πας να δωσεις αιμα.

πηγα και γω νοσοκομειο σημερα και μου κανανε και μια γενικη αιματος μεσα σ ολα τα υπολοιπα,μπομπα βγηκα:turtle:
χοληστερινη κακη κατω και του κατωτατου οριου,κρεατινη ουρια στη θεση τους νατριο καλιο σωστα!οι πρωτεινες μου μονο βγηκαν 0.7 αλλα ειναι απ την αφαγια τωρα που ειμαι κρεβατωμενος..

isis
14-04-13, 00:55
Ευχαριστώ για την απάντησή σου,
για το cpk τι λέτε??????!!!

με τον δείκτη αυτό (CPK) μόνο δεν μπορεί να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα. Γι' αυτό συνήπως οι γιατροί παραγγέλλουν εξετάσεις και για τροπονίνη και ομοκυστεΐνη.

isis
14-04-13, 01:01

Συνήθως κάποιος άλλος παράγοντας ευθύνεται και όχι η whey , εφόσον τηρούνται κάποια standards στην παρασκευή της. Ένα υπερηχογράφημα ήπατος πάντως δεν θα έβλαπτε , για να αποκλεισθούν κάποιες παθολογικές καταστάσεις , οπως η λιπώδης εκφύλιση που δίνει τέτοιες αυξήσεις σε τιμές ηπατικών ενζύμων.

Όμως αυτό θα το αποφασίσει ο ιατρός που σε παρακολουθεί.

DORIAN CAP
19-04-13, 09:15
Καλημερα :welcome: ...εκανα το Σαββατο εξετασεις αιματος και ουρων ,γενικως οι εξετασεις ηταν καλες ,ο αιματοκριτης εχει πεσει στο 42,5 αλλα αυτο δικαιολογειτε καθως το Γεναρη εδωσα αιμα ,ενα θεμα που παιζει ειναι με το σιδηρο και την φερριτινη γιατι ενω ο σιδηρος ειναι στο 118 η φερριτινη ειναι στο 16,5 (οι αποθηκες δηλαδη ειναι στο οριο) ,ο γιατρος συστησε οσπρια ,μοσχαρισιο κρεας και λαχανικα που δινουν σιδηρο ,λογω ομως και καποιων αλλων εξετασεων που κανω ο γαστρεντερολογος προτεινε και μια εξεταση απο αιματολογο γιατι ενω ο αιματοκριτης δικαιολογει την πτωση του λογω αιμοδοσιας η κατασταση της φερριτινης δεν θα επρεπε να ειναι στα ορια ......Επισης θα ηθελα να επισημανω οτι καλο ειναι στις εξετασεις αιματος να γραφουνε και για το σιδηρο και για την ταχυτητα του αιματος(συμβουλη του γαστρεντερολογου) και το γραφω γιατι αν δεν το ελεγα εγω στο γιατρο που μου εγραψε τις εξετασεις και ειδικα για το σιδηρο εκεινος δεν θα εγραφε τιποτα ,και την εχω πατησει 2 φορες ετσι......

Stefanos4
22-04-13, 09:19
μες το Πάσχα θέλω να κάνω γενικές. έκανα κύκλο με κρεατινη την έχω κόψει εδώ και δέκα μέρες. πολυβιταμινες και πτωτεινη παίρνω πεντε μήνες. να κόψω για λίγο πριν πάω; είδα βέβαια παλιά ποστ που λένε όχι. Κανένα tip να ζητήσω στην εξέταση;

GeoDask
22-04-13, 09:56
μες το Πάσχα θέλω να κάνω γενικές. έκανα κύκλο με κρεατινη την έχω κόψει εδώ και δέκα μέρες. πολυβιταμινες και πτωτεινη παίρνω πεντε μήνες. να κόψω για λίγο πριν πάω; είδα βέβαια παλιά ποστ που λένε όχι. Κανένα tip να ζητήσω στην εξέταση;

όχι δεν χρειάζεται, εγώ το μόνο που θα σου έλεγα είναι περίπου 8 ώρες πριν τις εξετάσεις να μην φάς τίποτα.

DORIAN CAP
22-04-13, 23:50
όχι δεν χρειάζεται, εγώ το μόνο που θα σου έλεγα είναι περίπου 8 ώρες πριν τις εξετάσεις να μην φάς τίποτα.

Καλησπερα ...αυτο που γραφεις για τις οχτω ωρες ,νομιζω ειναι δωδεκα οι ωρες που πριν δωσεις αιμα θα πρεπει να εχεις κανει το τελευταιο σου γευμα :food: ,εγω τουλαχιστον οσες φορες εχω κανει εξετασεις αυτο εχω κανει ......

TRIANTAFYLLOU
23-04-13, 00:39
δεν παίζει και τοσο μεγάλο ρολο αυτη η λεπτομέρεια εφόσον απο το τελευταίο γεύμα μεχρι το πρωί που θα πάει να δωσει αίμα κάποιος έχουν περάσει τουλάχιστον 10 ωρες , εκείνο που παίζει ρόλο είναι να είναι με άδειο στομάχι και να μην πιεί ούτε νερό , σε αντιθεση με την αιμοδοσία που θέλει φαγητο και όχι νηστικός

απλα θέλει αποχη απο καταχρήσεις πρίν μερικες μερες αλλα τις καθημερινες συνήθειες κανονικα ώστε να υπάρχει άποψη αν κατι πειράζει

tolis93
10-06-13, 15:37
παιδες δν ηξερα που αλλου να το γραψω.εχω παρατηρησει το τελευταιο καιρο σχεδον 2 βδομαδες οτι τα ουρα μ μυριζουν καπως περιεργα.ουτε αμμωνια ουτε τπτ τετοιο να πω οτι ειναι απο πολυ πρωτεινη η απο κατι αλλο.ειναι πιο βαρυα η μυρωδια θα ελεγα.δε μπορω να τη χαρακτηρησω ακριβως.μονο flax seed oil soft gels παιρνω κ πρωτεινη κ αυτη οχι καθε μερα.υποπτεβομαι τα softgels αλλα εφαγα ολο το νετ κ τα ιατρικα κ μονο η βιταμινες Β επιρεαζουν την οσμη...εχει παθει κανενας τπτ παρομοιο εχει καμια ιδεα?

HIAB XS
11-06-13, 22:32
Ολες οι εξετασεις αιματος που εκανα ηταν φυσιολογικες εκτος απο αυτες που παραθετω

Τριγλυκεριδια 24 mg/dl φυσικες τιμες 60-165

Χοληστερινη VLDL 5 mg/dl φυσ.τιμες 8-40

Σιδηρος 57 mg/dl φυσ.τιμες 59-158

Nατριο 134 mmol/l φυσ.τιμες 136-149

beefmeup
11-06-13, 23:23
λιπαρα τρως καθολου?

Eddie
12-06-13, 00:17
λιπαρα τρως καθολου?

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

Φιλε,μια βδομαδα με προβεια παϊδακια για μεσημεριανο θαρρω πως οι τιμες θα γινουν φυσιολογικες. :green:

Για το νατριο ξερεις τι πρεπει να κανεις.Για τον σιδηρο..μπορεις να γραψεις ποσο φερριτινη ειχες επισης και ποσο αιματοκριτη?

COBRA_STYLE
12-06-13, 00:26
η HDL ποσο ηταν?

HIAB XS
12-06-13, 00:30
Λιπαρα τρωω μονο παστελι! Κ κατι τυρακια λαβας τυρι! Ο Αιματοκτριτης ειναι 46.2 με φυσ.τιμες 42-52! Την φεριτινη δεν την βρισκω! θα ξεκινησω να τρωω καμοια πιτσα κ κανενα σαβουρακι να παρω τα πανω μου!

HIAB XS
12-06-13, 00:33
H HDL Ειναι 75 mg/dl με φισικες τιμες το >35!

vaggan
12-06-13, 01:31
αλεξ δεν χρειαζονται τετοιες υπερβολες τρωγε καλα λιπαρα μην φοβασαι θα χασεις και με αυτα

HIAB XS
12-06-13, 13:44
αλεξ δεν χρειαζονται τετοιες υπερβολες τρωγε καλα λιπαρα μην φοβασαι θα χασεις και με αυτα

Μου φαινεται οτι εχεις δικιο Βαγγελη! Γι αυτο νιωθω αδυναμος πολλες φορες....Ειπα κ εγω να γραμμωσω κ τρωω λες κ θα κατεβω για αγωνες! Αλλαζω τακτικη κ θα ερχομαι που κ που στο μαγαζι σου να τρωω κ καμοια βαφλα με την οικογενεια!!:welcome:

leftis
17-06-13, 12:19
Πήρα στον ΕΟΠΥΥ για ενδοκρινολόγο και το κοντινότερο ραντεβού που είχαν ήταν μέσα Αυγούγτου. Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω εξετάσεις ορμονολογικές σύντομα χωρίς να πληρώσω τα κέρατα μου?

COBRA_STYLE
17-06-13, 13:08
Σε καποιο μικροβιολογικο κεντρο,κοντα σου...υπολογισε κανα 15-20ευρω καθε τιμη...εγω για LH,FSH,Total Test,Free Test,E2,Prolactin ειχα δωσει 90 ας πουμε.

ger1975
17-06-13, 15:34
Για τον Lefti(ξέχασα να κάνω παράθεση)....

Εκτός από το να κλείσεις ραντεβού και να πας σε κάποιο υποκατάστημα του ΕΟΠΠΥ υπάρχουν και συμβεβλημένοι ιατροί που πας στο ιατρείο τους και δεν πληρώνεις τίποτα ούτε την επίσκεψη ούτε βέβαια τις εξετάσεις που θα σου γράψει.

Βέβαια η ειδικότητα του ενδοκρινολόγου είναι λίγο περίεργη και ίσως και στο ιατρείο (όταν είναι ραντεβού μέσο ΕΟΠΥΥ) να μην βρίσκεις και εκεί κοντινό ραντεβού....... παίζει ρόλο και η περιοχή που είσαι.....

Ένα καλό site που συμβουλεύομαι πάντα είναι αυτό : http://www.eopyy.gov.gr/MedSupplier#

Βάλε την περιοχή σου και την ειδικότητα του γιατρού που θέλεις και θα σου βγάλει όσους είναι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΠΥ και μπορείς να πας στο ιατρείο τους. Λέει μέσα και τηλέφωνα του κάθε ιατρού , πάρε να δεις αν έχει κάποιος κοντινό ελεύθερο ραντεβού.....

Giwrgos16
23-06-13, 18:24
Καλησπερα παιδια θα ηθελα να σας ρωτισω αν τα συμπληρωματα που χρησιμοποιω μπορει να επηρεασουν τισ εξαιτασεις αιματος και ουρων . Χρησιμοποιω πρωτεινη , αμινοξεα, cla , test booster, νιτρικο και θερμογενετικο . Υπαρχει περιπτωση να δω αυξημενες τιμες η να δω οτι εχει προβλημα καποιο οργανο εξαιτιας των συμπληρωματων?

dimitrispump
04-07-13, 16:33
ληγμενη πρωτεινη υπαρχει περιπτωση να ανεβασει την sgot kai sgpt λιγο πανω απο το ανωτατο οριο?

Little Lion Man
07-07-13, 23:46
Έκανα εξετάσεις αίματος πριν μερικές μέρες και όλα καλά εκτός απο τον αιματοκρίτη. Έχει φτάσει 53.3 :unsure: και ο γιατρος ήταν σε φαση WTF. Πάντα ήταν ψηλά ακόμη και όταν ήμουν απελπιστικά αδύνατος πριν χρόνια αλλα 53.3 ειναι κάπως. Ο υψηλός αιματοκρίτης καταπονει την καρδια και αναρωτιέμαι αν επειδή προσπαθώ να ανεβάσω βάρος που σημαίνει σταδιακα περισσοτερες θερμίδες θα προκαλέσει άυξηση του..., ή αν επηρεαζεται από την πρωτείνη αν και είχα σταματήσει επι μήνες να παίρνω οτιδήποτε.

PALAISTIS
08-07-13, 00:00
paidia mia erwtisi epeigon!!!!meta apo 15 meres se kyklo ekana eksetaseis k eixa HDL tragika xamila kai stamatisa.Ti symvouleuete an kserei kapoios???

Euxaristw ek twn proterwn..

******Γραφε με Ελληνικα ειναι κανονας του Forum Mods Team******

vaggan
08-07-13, 00:04
Μου φαινεται οτι εχεις δικιο Βαγγελη! Γι αυτο νιωθω αδυναμος πολλες φορες....Ειπα κ εγω να γραμμωσω κ τρωω λες κ θα κατεβω για αγωνες! Αλλαζω τακτικη κ θα ερχομαι που κ που στο μαγαζι σου να τρωω κ καμοια βαφλα με την οικογενεια!!:welcome::rolf::rolf::rolf:θα λανσαρω την καινουργια βαφλα του bodybuilder

Michaelangelo
14-07-13, 15:47
ληγμενη πρωτεινη υπαρχει περιπτωση να ανεβασει την sgot kai sgpt λιγο πανω απο το ανωτατο οριο?

ΌΧΙ! Όσο είναι κλειστή μια σκόνη, ειδικά πρωτείνη, θα παραμένει καλή χωρίς κανένα πρόβλημα! Και στείλε μου pm να μάθω από που παίρνεις τα ληγμένα! ^^