PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα πλατη-θωρακας



alkispanorama
28-12-09, 16:07
παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα... κανω βαρη εδω και 1 χρονο... τα αποτελεσματα στο σωμα μου ειναι εκπληκτικα αλλα θελω να ανοιξει περισσοτερο η πλατη μου και ο θωρακας μου... μπορειτε να μου προτεινετε καποιες ασκησεις η να μου δωσετε αλλες συμβουλες για να το επιτυχω???

thegravijia
28-12-09, 16:10
παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα... κανω βαρη εδω και 1 χρονο... τα αποτελεσματα στο σωμα μου ειναι εκπληκτικα αλλα θελω να ανοιξει περισσοτερο η πλατη μου και ο θωρακας μου... μπορειτε να μου προτεινετε καποιες ασκησεις η να μου δωσετε αλλες συμβουλες για να το επιτυχω???
παγκος - μονοζυγο - pull over (μαζι με την πλατη) - ΣΚΟΥΟΝΤ ΕΛΕΥΘΕΡΟ

albertob30
28-12-09, 16:19
η πλατη δεν ειναι πατζουρι ανοιγει κλινει!

απλα βαζεις μυες και φαινεται πιο ανοιχτη..αρα :weights:

alkispanorama
28-12-09, 17:48
ναι αλλα η πλατη μου δεν εχει την αντιστοιχη αναπτυξη με τις αλλες μυικες ομαδες... για παραδειγμα τα χερια μου εχουν φουσκωσει αρκετα...παντως τις ασκησεις που μου προτεινε ο thegravija τις κανω... ισως χρειαζεται περισσοτερη υπομονη... παντως σας ευχαριστω για τις συμβουλες!!!

-beba-
28-12-09, 17:49
ναι αλλα η πλατη μου δεν εχει την αντιστοιχη αναπτυξη με τις αλλες μυικες ομαδες... για παραδειγμα τα χερια μου εχουν φουσκωσει αρκετα...παντως τις ασκησεις που μου προτεινε ο thegravija τις κανω... ισως χρειαζεται περισσοτερη υπομονη... παντως σας ευχαριστω για τις συμβουλες!!!

Τι ασκήσεις κάνεις για την πλάτη?

jmone
28-12-09, 18:09
για ώμους τι ασκήσεις κάνεις? μήπως δεν είναι αρκετά ανεπτυγμένοι οι πλάγιοι δελτοειδείς ?

St3f
28-12-09, 18:29
Για το στη8ος εγω 8α ελεγα ανοιγματα σε ισιο και επικληνη.Καποτε εκανα σουπερ σετ ανοιγματα με αλτηρες και μετα πους απς με αρκετα μεγαλη αποσταση αναμεσα στα χερια,πιανει και λιγο μπροστινους δελτοειδης.Για πλατη οπισ8ολεμιες μονοζυγο η κωπιλατικη σε μηχανημα με μεγαλη λαβη.Ενας φιλος π ασχολειται χρονια με το θεμα ειχε φτιαξει μια λαβη για πλατη οπισθολεμιες η οποια ηταν αναποδη απο την κανονικη λαβη,δηλαδη τα τελιωματα(ακρες) κοιτουσαν προς τα πανω κ εκανες τρομερη δουλεια.Τελος δοκιμασε να κανεις αρσεις αλτηρων με φτερα δεν θυμαμαι πως ακριβως λεγεται η ασκηση¨:unsure:.

-Giannis-
28-12-09, 18:51
εμπροσθολεμιες και οπισθολεμιες έλξης φιλαράκο και κωπηλατική με μπάρα η αλτήρα:weights:

albertob30
28-12-09, 18:56
γενικα να ξερεις για μαζα για πλατη παιξε κωπηλατικες για ευρος ελξεις! αυτο ειναι βασικος κανονας.

τωρα για στηθος πιεσεις και εκτασεις αν θελεις μαζα και ευρος αντιστοιχα.

TEFAAtzis
28-12-09, 19:58
ναι αλλα η πλατη μου δεν εχει την αντιστοιχη αναπτυξη με τις αλλες μυικες ομαδες... για παραδειγμα τα χερια μου εχουν φουσκωσει αρκετα...παντως τις ασκησεις που μου προτεινε ο thegravija τις κανω... ισως χρειαζεται περισσοτερη υπομονη... παντως σας ευχαριστω για τις συμβουλες!!!

Εγω πχ δεν εχω μεγαλη αναπτυξη στα χερια.Ετσι ειναι στους περισσοτερους.Εννοω οτι συνιθως καποιες μυικες ομαδες στο σωμα μας δεν αναπτυσονται το ιδιο ευκολα με καποιες αλλες και θελουν περισσοτερη υπομονη

St3f
28-12-09, 20:34
Κατα κυριο λογο για εκταση πλατης η χρηση των λαβων ειναι αυτη π μετραει.Και σε κωπηλατικη και σε ελξεις αν χρησιμοποιεις μεγαλες λαβες δουλευεις το ευρος της πλατης και με κλειστες λαβες τη μαζα ;),χωρις αυτο να ειναι απολυτο.Παντως οσο μεγαλυτερες λαβες κανεις τοσο μεγαλυτερη εκταση 8α επιτυχεις.

TEFAAtzis
28-12-09, 23:38
Κατα κυριο λογο για εκταση πλατης η χρηση των λαβων ειναι αυτη π μετραει.Και σε κωπηλατικη και σε ελξεις αν χρησιμοποιεις μεγαλες λαβες δουλευεις το ευρος της πλατης και με κλειστες λαβες τη μαζα ;),χωρις αυτο να ειναι απολυτο.Παντως οσο μεγαλυτερες λαβες κανεις τοσο μεγαλυτερη εκταση 8α επιτυχεις.

+100:thumbup:

alkispanorama
29-12-09, 02:59
σας ευχαριστω πολυ...