PDA

Επιστροφή στο Forum : προπονηση 13χρονου



giannis64
30-12-09, 12:18
καλημερα παιδια. εχω ενα ιδιετερο θεμα.(προβλημα) και χρειαζομαι την βοηθεια σας. εχω παρει την κορη μου στο γυμ μαζι μου (για να μπει στο κλιμα και να την αποτρεψω απο κακες παρε=αιες του δρομου).. ασκησεις αεροβιας μπορω να την βαλω να κανει? τι ενταση και σε ποση ωρα? επισης επιδη δεν τρωει ισοροπημενα (ειναι δυσκολη στα φαγητα) αν μπορω να της δωσω μια πολυβιταμηνη. γενικα τι μπορω να κανω και πως μπορω να το διαχειρηστω?

αν ειμαι σε λαθος τοπικ ζητω προκαταβοληκα συγνωμη.

-beba-
30-12-09, 12:31
Πιστευω πως πρέπει να συμβουλευτείς τον παιδίατρο πριν να δώσεις στην κόρη σου πολυβιταμίνη. Αλλωστε, αν θυμάμαι καλά, έχω δεί πάνω σε μπουκαλάκια με πολυβιταμίνες να γράφουν ότι είναι μόνο για ενήλικες.
Μια φίλη μου παίρνει και αυτή την κόρη της στο γυμναστήριο για τους ίδιους λόγους. Αυτό που κάνει η μικρή που είναι και υπερκινητική είναι το εξής. Κάνει λίγο τροχάδιν στο διάδρομο. Κάνει λίγο ποδήλατο, αεροστεπ και άμα βαρεθεί φοράει γάντια και ρίχνει καμια γροθιά στον σάκο.
Ισως είναι καλή ιδέα να πηγαίνει η κόρη σου να κάνει πολεμικές τέχνες όσο εσύ είσαι γυμναστήριο. Εκεί δεν θα βαριέται γιατί έχει και άλλα παιδάκια και έχει και περισσότερο ενδιαφέρον.

giannis64
30-12-09, 12:35
το σκεφτηκα αλλα δεν της αρεσουν οι πολεμικες τεχνες. της αρεσει το γυμ. εδω και δυο μερες την βαζω και κανει 20 λεπτα διαδρομο 20 ποδηλατο 10 ελιπτικο κοιλιακους και λιγο ασκησεις για τα ποδια. (οχι σκουοτ φυσηκα.)

-beba-
30-12-09, 12:43
Καλή ιδέα είναι να μιλήσεις και με τον γυμναστή του σχολείου που πάει η κόρη σου.

giannis64
30-12-09, 12:53
ααα!!! αυτους αμα τους ακουσεις λενε οτι ολοι οι αλλοι ειναι ανηδεοι!!

giannis64
30-12-09, 12:54
για να δουμε και τα υπολοιπα μελοι αν εχουν καμια αποψη.

LoneWolf
30-12-09, 12:58
Δεν ειμαι κανενας ειδικος αλλα πιστευω πως η προπονηση θα πρεπει να αρκεστει
σε αυτα που κανει τωρα.Οσο για την διατροφη καλα θα ηταν να τρωει φρουτα συχνα αντι να περνει πολυβιταμινες εκτος αν ειναι παιδικες γιατι υπαρχουν ειδικα σκευασματα για παιδια.

Μαρία
30-12-09, 13:33
καλημερα παιδια. εχω ενα ιδιετερο θεμα.(προβλημα) και χρειαζομαι την βοηθεια σας. εχω παρει την κορη μου στο γυμ μαζι μου (για να μπει στο κλιμα και να την αποτρεψω απο κακες παρε=αιες του δρομου).. ασκησεις αεροβιας μπορω να την βαλω να κανει? τι ενταση και σε ποση ωρα? επισης επιδη δεν τρωει ισοροπημενα (ειναι δυσκολη στα φαγητα) αν μπορω να της δωσω μια πολυβιταμηνη. γενικα τι μπορω να κανω και πως μπορω να το διαχειρηστω?αν ειμαι σε λαθος τοπικ ζητω προκαταβοληκα συγνωμη.


Καλημερα!!!Πολύ καλα κανεις που βαζεις το παιδι σε αυτο το δρομο και ποσο μαλλον και στην ηλικια που ειναι....!!!
Το παιδι στην ηλικια που ειναι μπορει να ξεκινησει και τρεξιματα χαλαρα στην αρχη και αεροβιο παλι χαλαρα στην αρχη(οπως και με καθε εναν που θα ασχολιοταν πρωτη φορα)και βαρη οχι ελευθερα(οχι γιατι θα σταματησει να ψηλωνει αλλα για να μην καταπονει τις αρθρωσεις μιας και ξεκιναει τωρα) στα μηχανηματα με ελξεις με λιγα κιλα.Μην φοβασαι δεν θα συμβει κατια ασχημο στην ηλικια της αλλα θα παραμεινει στο επιπεδο του αθλητισμου και ειναι οκ(εγω στην ηλικια της ειχα μπει σε προετοιμασια κανονικα πρωταθλητισμου)και καλο θα της κανει μιας και με την εφηβεια το σωμα αρχιζει να αλλαζει.
Δεν ενδεικνύεται σε παιδια που δεν εχουν ολοκληρωσει την αναπτυξη να μπαινουν σε διαδικασια πρωταθλητισμου,η δικια σου μιας και θα ειναι σε φαση αθλητισμου δεν εχεις προβλημα,υπαρχουν συλλογοι αν σε ενδιαφερει που μπορεις να γραψεις το παιδι και να εχει και κοινα ενδιαφεροντα με συναθλητες της(πχ συλλογος στιβου η αλλων ομαδικω αθληματων).

Qlim4X
30-12-09, 13:37
Αποψη μου,

Στην ηλικια που βρισκετε η κορη σου καλο θα ηταν να τις βρεις ενα ομαδικο αθλημα που να της αρεσει. και αν δεν το βρει με την μια υπαρχουν και αλλα.

η ατομικοτιτα σε αυτη την ηλικια δεν κανει καλο. οσο περισοτερο κοινονικοποιουντε τοσο πιο ομαλα θα μεγαλονουν.

giannis64
30-12-09, 13:38
το δοκιμασα. δεν της αρεσουν. γυμναστηριο ειπε και εσκασε. εεεεεεεε γυμναστηριο αφου θελει ε τοτε γυμναστηριο.

giannis64
30-12-09, 13:40
εχει γνωστους και γνωστες στο γυμ. δεν αλλαζει γνωμη οτι και να λεμε. τωρα τι γινετε?

Qlim4X
30-12-09, 13:44
aerobic? yoga? pilates?

στο γυμναστηριο ειναι και αυτα.

εκτος απο αεροβια ασκηση θα μπορουσε να κανει και μερικα οργανα αλλα παντα με λιγα κιλα γιατι δεν εχει σαν σκοπο να βαλει ογκο.

Polyneikos
30-12-09, 14:06
Γιαννη θα πρεπει να τοποθετηθει ο Ηλίας εδω,σαν γνωστης αλλά και ιδιοκτητης γυμναστηρίου σίγουρα θα εχει αντιμετωπίσει τετοιες περιπτωσεις και θα μπορεί σιγουρα να σε καθοδηγησει...
Απλα πρέπει να υπαρξει προσοχη κ έλεγχος γιατί τα παιδια σε αυτη την ηλικία αντιμετωπίζουν τα μηχανηματα κ τα όργανα σε ενα γυμναστηριο σαν παιχνίδια παίρνωντας με την σειρα ενα ενα κανωντας ασκησεις και διατρεχουν κινδυνους από κακή εκτελεση ασκήσεων ως και τραυματισμους καθως δεν ξερουν τις δυναμεις τους.

giannis64
30-12-09, 14:18
ναι το καταλαβενω αλλα ειμαι εγω απο κοντα. σιγουρα και ο Ηλιας θα με βοηθεισει οπως εχω στειλει και μυνημα στην κωσταντινα.