PDA

Επιστροφή στο Forum : Φατε φαϊ ρε παιδια και αφήστε τα συμπληρώματα



ANTONISSS
31-12-09, 23:37
εχετε σκεφτει ποσο παραπανω φαι θα ετρωγε καποιος για να παρει αυτα που περνει απο ενα συμπληρωμα διατροφης?Δεν ειναι αμαρτια?καθε γνωμη στο θεμα εινα δεκτη

thegravijia
01-01-10, 00:03
εχετε σκεφτει ποσο παραπανω φαι θα ετρωγε καποιος για να παρει αυτα που περνει απο ενα συμπληρωμα διατροφης?Δεν ειναι αμαρτια?καθε γνωμη στο θεμα εινα δεκτη

σιγουρα δεν ειναι φτηνά, αλλα εδω συγκρίνουμε μια δωση συμπλήρωματος πρωτεΐνης (24γρμ πρωτεΐνης) με 100 γραμμ κοτοπουλο (24γρμ πρωτεΐνης περίπου)

100γρμ κοτοπουλο= 0,63 ευρω (εγω το βρισκω και με 5,50 το κιλο αλλα λεμε μεσο ορο)

μια συσκευασια 2200 γραμ απο συμπληρωμα ειναι 73 δωσεις και στοιχιζει πανω κατω 50 ευρω /73 =0,69 ευρω

πρόχειρα το υπολόγισα, για δειτε το ετσι δεν ειναι?!
αντε γεια:welcome:

ANTONISSS
01-01-10, 00:31
αντε γεια:welcome:

ναι φιλε μου εχεις δικιο σε αυτα που γραφεις...εγω ρωτησα ποιοσ ο σκοπος των συμπληρωματων οταν υπαρχει το φαι???το οικονομικο ειναι αλλο θεμα...και να κανω και μια παρατηριση...το οτι θα περνεις το συμπλιρωμα δν συμαινει οτι αντικαθηστας το κοτοπουλο π.χ αρα καλυτερα ας μην τα μπερδευουμε τα πραγματα...δν διαφωνω οτι βοηθανε σε μεγαλο βαθμο αλλα ποιος ο λογος της χρησης τουσ οταν υπαρχει το φαι?

sTeLaKoS
01-01-10, 00:52
ναι φιλε μου εχεις δικιο σε αυτα που γραφεις...εγω ρωτησα ποιοσ ο σκοπος των συμπληρωματων οταν υπαρχει το φαι???το οικονομικο ειναι αλλο θεμα...και να κανω και μια παρατηριση...το οτι θα περνεις το συμπλιρωμα δν συμαινει οτι αντικαθηστας το κοτοπουλο π.χ αρα καλυτερα ας μην τα μπερδευουμε τα πραγματα...δν διαφωνω οτι βοηθανε σε μεγαλο βαθμο αλλα ποιος ο λογος της χρησης τουσ οταν υπαρχει το φαι?


Το οτι σε πάνε ένα βήμα παραπάνω. Η στερεά τροφή δεν είναι όλες τις ώρες η ιδανικότερη λύση

albertob30
01-01-10, 01:45
ναι φιλε μου εχεις δικιο σε αυτα που γραφεις...εγω ρωτησα ποιοσ ο σκοπος των συμπληρωματων οταν υπαρχει το φαι???το οικονομικο ειναι αλλο θεμα...και να κανω και μια παρατηριση...το οτι θα περνεις το συμπλιρωμα δν συμαινει οτι αντικαθηστας το κοτοπουλο π.χ αρα καλυτερα ας μην τα μπερδευουμε τα πραγματα...δν διαφωνω οτι βοηθανε σε μεγαλο βαθμο αλλα ποιος ο λογος της χρησης τουσ οταν υπαρχει το φαι?

οταν μετα την προπονηση χρειαζεσαι μια πηγη πρωτεινης ΑΜΕΣΗΣ ΑΦΟΜΙΩΣΗΣ και το κοτοπουλο απορροφαται σε 2-3 ωρες ΕΝΩ η πρωτεινη(το σεικ) σε 40min πιστευεις πως ειναι καλυτερο τουλαχιστον για εκεινη την ωρα?

επιπροσθετα, το να κοψεις την πρωτεινη εστω για ενα μηνα θα πρεπει να φας τοσο μεγαλυτερη ποσοτητα τρωφης που πραγματικα θα μπουκωσεις.. δλδ αντε καντο μια 2 μερες αλλα μετα δεν παλευεται πιστεψε με..!!

NASSER
01-01-10, 10:04
εχετε σκεφτει ποσο παραπανω φαι θα ετρωγε καποιος για να παρει αυτα που περνει απο ενα συμπληρωμα διατροφης?Δεν ειναι αμαρτια?καθε γνωμη στο θεμα εινα δεκτη

Σημερα εχουμε 2010. Ανοιξε τον οριζοντα σκεψεων σου και ζύγισε τα θετικα και τα αρνητικα χρησης συμπληρωματων στον αθλητισμο και στον πρωταθλητισμο.

Machiavelli
01-01-10, 14:27
Τα συμπληρώματα είναι κακά, μη παίρνετε συμπληρώματα.

savage
01-01-10, 15:25
Τα συμπληρώματα είναι κακά, μη παίρνετε συμπληρώματα.

xaxaxaxaxa

ANTONISSS
01-01-10, 16:37
Παιδια καταρχας χρονια πολλα,ευχαριστω για τις γνωμες σας και τις συμβουλες σας.Τωρα βεβαια καταλαβαινετε πως η γνωμη ενως ανθρωπου ειναι δυσκολο να αλλαξει,ειδικα μεσα απο ενα φορουμ.Εκτιμω παντως οτι απαντησατε και σας ευχομαι οτι καλυτερο για το 2009

sTeLaKoS
01-01-10, 16:41
Παιδια καταρχας χρονια πολλα,ευχαριστω για τις γνωμες σας και τις συμβουλες σας.Τωρα βεβαια καταλαβαινετε πως η γνωμη ενως ανθρωπου ειναι δυσκολο να αλλαξει,ειδικα μεσα απο ενα φορουμ.Εκτιμω παντως οτι απαντησατε και σας ευχομαι οτι καλυτερο για το 2009



Σημερα εχουμε 2010. Ανοιξε τον οριζοντα σκεψεων σου και ζηγησε τα θετικα και τα αρνητικα χρησης συμπληρωματων στον αθλητισμο και στον πρωταθλητισμο.



:toast::toast::toast::toast:

Καλή χρονιά, ευτυχισμένο το 2010!

noz1989
01-01-10, 17:51
οταν μετα την προπονηση χρειαζεσαι μια πηγη πρωτεινης ΑΜΕΣΗΣ ΑΦΟΜΙΩΣΗΣ και το κοτοπουλο απορροφαται σε 2-3 ωρες ΕΝΩ η πρωτεινη(το σεικ) σε 40min πιστευεις πως ειναι καλυτερο τουλαχιστον για εκεινη την ωρα?

επιπροσθετα, το να κοψεις την πρωτεινη εστω για ενα μηνα θα πρεπει να φας τοσο μεγαλυτερη ποσοτητα τρωφης που πραγματικα θα μπουκωσεις.. δλδ αντε καντο μια 2 μερες αλλα μετα δεν παλευεται πιστεψε με..!!

Γιατι οταν λεμε για τα συμπληρωματα αμεσως εχουμε στο μυαλο μας μονο την whey?
Συμφωνω οτι η whey ''δουλευει καλυτερα'' ως προς το BB (κατ εμε μονο μεταπροπονητικα, σε σχεση με τις αλλες πηγες πρωτεινης)

Βασικα αυτο που θελω να πω ειναι πως ο ρολος των συμπληρωματων ειναι να βοηθησουν, καλυψουν τυχον ελλειψεις στην διατροφη του αθλητη.

Π.χ. Δηλαδη πως θα παρουμε απο την τροφη την απαραιτητη ποσοτητα για τον αθλητη κρεατινης?? πρεπει δηλαδη να φαμε πολυ μεγαλες ποσοτητες κοκκινου κρεατος. Αρα σε αυτη την περιπτωση η ''σωστη'' χρηση συμπληρωματος κρεατινης εχει θεση στην διατροφη μας.

Κατα τα αλλα λιγα ειναι τ συπληρωματα που δουλευουν και ''κανουν την αποσβεση'' των χρηματων τους.

Απλα το θεμα ειναι οτι γενικα ειναι υπερτιμημενα και αλλου πρεπει να δωθει η μεγαλυτερη βαρυτητα, δηλ στην προπονηση πρωτα (κατ εμε) και επισης (μετα) στην διατροφη. μετα ερχονται ολοι οι αλλοι παραγοντες που εκει βρισκονται και τα συμπληρωματα οπου χρειαζονται και αυτοι για να επιτευχθει ο στοχος του αθλητη, οποιος και αν ειναι αυτος (δυναμη, αποδοση, ταχυητητα, μυηκη υπερτροφια κλπ.)

albertob30
01-01-10, 18:39
Γιατι οταν λεμε για τα συμπληρωματα αμεσως εχουμε στο μυαλο μας μονο την whey?
Συμφωνω οτι η whey ''δουλευει καλυτερα'' ως προς το BB (κατ εμε μονο μεταπροπονητικα, σε σχεση με τις αλλες πηγες πρωτεινης)

Βασικα αυτο που θελω να πω ειναι πως ο ρολος των συμπληρωματων ειναι να βοηθησουν, καλυψουν τυχον ελλειψεις στην διατροφη του αθλητη.

Π.χ. Δηλαδη πως θα παρουμε απο την τροφη την απαραιτητη ποσοτητα για τον αθλητη κρεατινης?? πρεπει δηλαδη να φαμε πολυ μεγαλες ποσοτητες κοκκινου κρεατος. Αρα σε αυτη την περιπτωση η ''σωστη'' χρηση συμπληρωματος κρεατινης εχει θεση στην διατροφη μας.

Κατα τα αλλα λιγα ειναι τ συπληρωματα που δουλευουν και ''κανουν την αποσβεση'' των χρηματων τους.

Απλα το θεμα ειναι οτι γενικα ειναι υπερτιμημενα και αλλου πρεπει να δωθει η μεγαλυτερη βαρυτητα, δηλ στην προπονηση πρωτα (κατ εμε) και επισης (μετα) στην διατροφη. μετα ερχονται ολοι οι αλλοι παραγοντες που εκει βρισκονται και τα συμπληρωματα οπου χρειαζονται και αυτοι για να επιτευχθει ο στοχος του αθλητη, οποιος και αν ειναι αυτος (δυναμη, αποδοση, ταχυητητα, μυηκη υπερτροφια κλπ.)


πρωτα ειναι η διατροφη μετα η προπονηση

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΠΑΙΞΕ ΚΑΜΙΑ 21 ΓΤ ΓΙΑ ΒΒ ΔΕΝ

Qlim4X
01-01-10, 21:09
θα ηθελα να σου απαντισω απο κατι που δοκιμασα.

ενα τριμινο ασχοληθικα γυμναστηριο και φαι μονο!

αποτελεσμα ηταν να ανεβω στα 92 κιλα. στα οπια ανεβηκε η μυηκη μου μαζα επεσαν τα υγρα μου και το λιπος εμηνε σταθερο. το σωμα μου τιγκα θολομενο με κιλιτσα.

εδω και 1 μηνα με διατροφη σωστη και συμπληρωματα τα βασικα εχασα 4 κιλα και ξεκινισα να κοβο.

που θελω να καταλιξω.

οτι με πολυ φαι θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα αλλα και τον παραγοντα λιπη τα οπια δεν τα γλυτονις οπως με τα συμπληροματα.

οποτε εγω συνεχιζω τα κοτοπουλακια μου και τις σαλατουλες μου και τις πρωτεινες μου και ας ειναι κουραστικο αλλα αυτο που βλεπω πανο μου με κανει και χαμογελαω ;)

sTeLaKoS
01-01-10, 21:11
noz1989 πολύ σωστό το 1ο σου ποστ. Άνοιξε και ενα thread στην ενότητα Νέα Μέλη για να σε γνωρίσουμε, όνομα, ηλικία, πόσα χρόνια γυμνάζεσαι κ.α.

Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου εκτός του σημείου που σχολίασε ο albertob30.
ΠΡΩΤΑ η διατροφή, μετά η προπόνηση και μετά η ξεκούραση. Τουλάχιστον για το bbing...

ANTONISSS
01-01-10, 21:22
παιδια συμφωνω αλλα αμα το προσεξετε ο καθενας που γραφεται γυμναστηριο πριν καν δει τι προγραμμα θα ακολουθηση κοιταει ποια προτεινη θα παρει...το να εχεις καποια μυικα κιλα και να πρεπει να τα συντιρισεις το καταλαβαινω οτι δν γινεται απλα με φαι αλλα το να πας για να γινεις <<τεραστιος>> εχει καταντηση αστειο...απο τα συμπληρωματα και οτιδηποτε βοηθαει στην μυικη αναπτηξη οι μισοι στην Ελλαδα δεν χορανε να περασουν απο την πορτα..Ελεος δηλαδη

fotis hks
02-01-10, 00:17
κατ'αρχάς καλη χρονιά...κατα 2ον οπως σου ε3ηγησαν και ποιο πριν οι φιλοι τα συμπληρώματα τα παιρνεις με σκοπο να αναιβεις ενα βημα παραπανω(καλυτερη αφομοιωση κυριως μετα τη προπονηση κτλ).....αν όμως η διατροφή σου ειναι ενα μπάχαλο......το να πάρεις ενα συμπλήρωμα ειναι πέταμα Χ.Ρ.Η.Μ.Α.Τ.Ω.Ν. τωρα εσένα προσωπικα τι σε πειραζεί; αστους να κοψουν το λαιμο τους...ε3αλου εσυ τους τα αγοραζεις? τωρα σχετικα με το οτι η μιση ελλαδα ειναι ολο "ΦΟΥΣΚΟΤΟΥΣ" αν εννοεις παχυσαρκους χερω πολυ το 3ερουμε.....αν εννοεις μυικα πρισμενους....τι να σου πω....η μυοπια εχω.....η ζω σε αλλη εποχη....παντως απο τα συμπληρωματα και μονο....μμυσ δε φτιαχνεις πως να στο πω απλουστερα.....;)

albertob30
02-01-10, 01:40
noz1989 πολύ σωστό το 1ο σου ποστ. Άνοιξε και ενα thread στην ενότητα Νέα Μέλη για να σε γνωρίσουμε, όνομα, ηλικία, πόσα χρόνια γυμνάζεσαι κ.α.

Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου εκτός του σημείου που σχολίασε ο albertob30.
ΠΡΩΤΑ η διατροφή, μετά η προπόνηση και μετά η ξεκούραση. Τουλάχιστον για το bbing...

καλα ρε στελακο με δουλευεις? αφου και εγω αυτο λεω..

ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕΤΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

μηπως δεν καταλαβα κατι καλα?

sTeLaKoS
02-01-10, 06:58
καλα ρε στελακο με δουλευεις? αφου και εγω αυτο λεω..

ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕΤΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ

μηπως δεν καταλαβα κατι καλα?



Συμφωνούμε alberto:toast:

ANTONISSS
02-01-10, 12:35
ευχαριστω και παλι που ασχολειθηκατε στο θεμα που εθεσα

SeXperT
02-01-10, 17:19
Γενικά από πολύ πολύ μικρός ήμουν πολύ αθλητικό κορμί. Κολυμβητήρια κακό, ιστορίες.

Τώρα που δεν με πέρνει να συνεχίσω πρωταθλητισμό στο κολύμπι, έχω ξεκινήσει σοβαρά διατροφή και γυμναστήριο με σκοπό να κάνω το σώμα μου ακόμα καλύτερο. Έκανα και παλαιότερα γυμναστήριο λίγο, αλλά καμία σχέση με σςστή και έξυπνη διατροφή. Απλώς έτρωγα υγιεινά.

Πίστεψε με ΑΝΤΟΝΙ οι τύποι εδώ είναι ανοιχτή εγκυκλοπαίδεια, διατροφολόγοι, γυμναστές. ΟΛΑ ΣΕ ΈΝΑ.

έχω δει τόση διαφορά στα κιλά μου, στη δύναμη, σε όλα, σε αυτό το διάστημα, που δεν νομίζω να έβλεπα διαφορετικά.

Ρώτα, μάθε και κυρίως διάβασε εδώ κάποια πράγματα για διατροφή και θα με θυμηθείς. Κι εγώ το πιστεύω ότι πρώτα πάει η διατροφή. Ασκήσεις μπορείς να δεις από παντού και να κάνεις. και όλοι μπορούν να το κάνουν. Αλλά λίγοι μπορούνε να φάνε σωστά.

noz1989
02-01-10, 17:36
Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου εκτός του σημείου που σχολίασε ο albertob30.
ΠΡΩΤΑ η διατροφή, μετά η προπόνηση και μετά η ξεκούραση. Τουλάχιστον για το bbing...


Καλα μην πιανεστε απο τις λεξεις! μαλλον δεν το εθεσα σωστα. Δεν επρεπε να κανω καν τον διαχωρισμο.

Σωστη διατροφη και καλη προπονηση πανε μαζι χερι-χερι.:bbbiceps:

GEORGEXX1
02-01-10, 20:58
Εγω ακομα δεν τα εχω βρει με την
διατροφη και την προπονηση ισως λογο δουλειας.
προσπαθω να εχω οσο μπορω ισοροπιμενη διατροφη
αλλα ρυχνω μεγαλο βαρος στην προπονηση.
δεν εχω ασχολιθει ποτε με μετρισεις λιπουσ,μαζας
και οτι αλο ενδεχομενος πολυ σωστα κανουν καπιοι.
το μονο μου κριτηριο ειναι ο καθρεφτης.

flinstone
02-01-10, 21:32
Εγω ακομα δεν τα εχω βρει με την
διατροφη και την προπονηση ισως λογο δουλειας.
προσπαθω να εχω οσο μπορω ισοροπιμενη διατροφη
αλλα ρυχνω μεγαλο βαρος στην προπονηση.
δεν εχω ασχολιθει ποτε με μετρισεις λιπουσ,μαζας
και οτι αλο ενδεχομενος πολυ σωστα κανουν καπιοι.
το μονο μου κριτηριο ειναι ο καθρεφτης.

εαν ο λογος που δισκολευεσε με το φαγητο ειναι πως πρεπει να κανεις πολλα γευματα μεσα στη μερα καλο θα ηταν να τα ετιμαζεις απο το βραδυ και να τα περνεις μαζη σου. επισης μπωρεις να περνεις και καποιο συμπληρομα. δοσε περισοτερη προσοχη στο φαγητο σου και δεν θα χασεις. οσο προπ. και να κανεις αν δεν τρως σωστα τσαμπα κοπος.

''σπιτι χωρις λασπη δεν χτηζετε''

GEORGEXX1
02-01-10, 21:56
εαν ο λογος που δισκολευεσε με το φαγητο ειναι πως πρεπει να κανεις πολλα γευματα μεσα στη μερα καλο θα ηταν να τα ετιμαζεις απο το βραδυ και να τα περνεις μαζη σου. επισης μπωρεις να περνεις και καποιο συμπληρομα. δοσε περισοτερη προσοχη στο φαγητο σου και δεν θα χασεις. οσο προπ. και να κανεις αν δεν τρως σωστα τσαμπα κοπος.

''σπιτι χωρις λασπη δεν χτηζετε''

Eχεις απολυτο δικιο αλα......
ετοιμαζω απο το σπιτι και ροφηματα και στερεα
ερχονται μερες που καταναλονω τα μισα
λογο φορτου.
αλλααααα στο gym βγαζω τα σπασμενα.

Machiavelli
03-01-10, 06:35
παιδια συμφωνω αλλα αμα το προσεξετε ο καθενας που γραφεται γυμναστηριο πριν καν δει τι προγραμμα θα ακολουθηση κοιταει ποια προτεινη θα παρει...το να εχεις καποια μυικα κιλα και να πρεπει να τα συντιρισεις το καταλαβαινω οτι δν γινεται απλα με φαι αλλα το να πας για να γινεις <<τεραστιος>> εχει καταντηση αστειο...απο τα συμπληρωματα και οτιδηποτε βοηθαει στην μυικη αναπτηξη οι μισοι στην Ελλαδα δεν χορανε να περασουν απο την πορτα..Ελεος δηλαδη

Καλά, δε λέμε για MuscleTech εμείς, για απλά συμπληρώματα.

ANTONISSS
03-01-10, 11:25
Γενικά από πολύ πολύ μικρός ήμουν πολύ αθλητικό κορμί. Κολυμβητήρια κακό, ιστορίες.

Τώρα που δεν με πέρνει να συνεχίσω πρωταθλητισμό στο κολύμπι, έχω ξεκινήσει σοβαρά διατροφή και γυμναστήριο με σκοπό να κάνω το σώμα μου ακόμα καλύτερο. Έκανα και παλαιότερα γυμναστήριο λίγο, αλλά καμία σχέση με σςστή και έξυπνη διατροφή. Απλώς έτρωγα υγιεινά.

Πίστεψε με ΑΝΤΟΝΙ οι τύποι εδώ είναι ανοιχτή εγκυκλοπαίδεια, διατροφολόγοι, γυμναστές. ΟΛΑ ΣΕ ΈΝΑ.

έχω δει τόση διαφορά στα κιλά μου, στη δύναμη, σε όλα, σε αυτό το διάστημα, που δεν νομίζω να έβλεπα διαφορετικά.

Ρώτα, μάθε και κυρίως διάβασε εδώ κάποια πράγματα για διατροφή και θα με θυμηθείς. Κι εγώ το πιστεύω ότι πρώτα πάει η διατροφή. Ασκήσεις μπορείς να δεις από παντού και να κάνεις. και όλοι μπορούν να το κάνουν. Αλλά λίγοι μπορούνε να φάνε σωστά.

πραγματι εδω μεσα θα βρεις πολλους γνωστες,αλλα θα βρεις και πολλουσ οι οποιοι απλα ασχολουνται με το γυμναστηριο και σε 3-6 μηνες γινονται ειδικοι και δινουν συμβουλες σε φορουμ σχετικα με το γυμναστηριο αλλα ακομα χειροτερα σχετικα με τα συμπληρωματα...Πιστευω με καταλαβαινεις...ουτε εγω θα ελεγα πως ειμαι ο ειδικος,αλλα ειμαι 14 χρονια ΚΑΘΑΡΟΣ αθλητης.ο αδερφος μου ειναι διατροφολογος και πιστευω πως σε καποια θεματα μπορω να εχω καποια γνωμη...Οσο για τα συμπληρωματα δεν ειμαι υπερ αλλα δεν ειπα και πως σκοτωνουν...Βεβαια ενταξει αυτα που θα κανει καποιος απλα με μια πρωτεινουλα εγω θα τα κανω στο διπλο χρονικο διαστημα...Δεν εχει να λεει ομως...εγω παιζω χρονια ποδοσφαιρο ειμαι μικρος σε ηλικια...αρκετα καλος στα κιλα μου,τρωω τα παντα,εχω μια πολυ ικανοποιητικη αντοχη και ποτε μα ποτε δν πηρα συμπληρωμα...Βεβαια τι λεω οι μισοι απο το φορουμ(και γενικα απο την χωρα) με μια κατοσταρα πρωτεινη και ισως και ενα λιποδυαλιτικο το καλοκαιρι θα βγουν μοντελα ενω εγω 90% θα ειμαι θωλος...Αλλα ετσι παει...Εγω το μονο που θελω να επισημανω ειναι οτι δεν γραφτηκα για να προσβαλλω κανενα,δεν το παιζω εξυπνος σε κανενα,απλα λεω την γνωμη μου...Και οσο για το οτι σε πανε 1 επιπεδο πανω...ναι σε εμφανηση......εχω <<σβησει>> πολλους σωματαραδες και στο γυμναστηριο αλλα και μεσα στο γηπεδο...φιλικα παντα ευχαριστω για τις συμβουλες ολων σας ΑΝΤΟΝΙΣΣΣ

Polyneikos
03-01-10, 11:54
Αντωνη τα εχεις πολύ μπερδεμενα ρε φίλε στο μυαλο σου ,πραγματικα !
Περιγραφεις τα συμπληρωματα λες και είναι στεροειδη και αναφερεις ότι με πια πρωτεϊνη συμπληρωμα ο αλλος θα εχει σε μισό χρόνο τα ίδια αποτελέσματα με σενα...Αυτο μου δείχνει πόσο εξω από τον χωρο είσαι ενω δηλωνεις ότι ξερεις αρκετα..Και στο τελος αναφερεις για σωματαραδες που τους έδειξες μεσα στο γήπεδο,δηλαδή τι,τους εσκασες καμια ποδια και τους ξεφτίλισες...:green: , δεν πρόκειται να προσπαθω να αποδυκνειω πραγματα κ στοιχεία που εχουν αποδειχθει πολλακις αλλα καλό είναι να είμαστε πιο εγκρατείς....

Μαρία
03-01-10, 12:38
πραγματι εδω μεσα θα βρεις πολλους γνωστες,αλλα θα βρεις και πολλουσ οι οποιοι απλα ασχολουνται με το γυμναστηριο και σε 3-6 μηνες γινονται ειδικοι και δινουν συμβουλες σε φορουμ σχετικα με το γυμναστηριο αλλα ακομα χειροτερα σχετικα με τα συμπληρωματα...Πιστευω με καταλαβαινεις...ουτε εγω θα ελεγα πως ειμαι ο ειδικος,αλλα ειμαι 14 χρονια ΚΑΘΑΡΟΣ αθλητης.ο αδερφος μου ειναι διατροφολογος και πιστευω πως σε καποια θεματα μπορω να εχω καποια γνωμη...Οσο για τα συμπληρωματα δεν ειμαι υπερ αλλα δεν ειπα και πως σκοτωνουν...Βεβαια ενταξει αυτα που θα κανει καποιος απλα με μια πρωτεινουλα εγω θα τα κανω στο διπλο χρονικο διαστημα...Δεν εχει να λεει ομως...εγω παιζω χρονια ποδοσφαιρο ειμαι μικρος σε ηλικια...αρκετα καλος στα κιλα μου,τρωω τα παντα,εχω μια πολυ ικανοποιητικη αντοχη και ποτε μα ποτε δν πηρα συμπληρωμα...Βεβαια τι λεω οι μισοι απο το φορουμ(και γενικα απο την χωρα) με μια κατοσταρα πρωτεινη και ισως και ενα λιποδυαλιτικο το καλοκαιρι θα βγουν μοντελα ενω εγω 90% θα ειμαι θωλος...Αλλα ετσι παει...Εγω το μονο που θελω να επισημανω ειναι οτι δεν γραφτηκα για να προσβαλλω κανενα,δεν το παιζω εξυπνος σε κανενα,απλα λεω την γνωμη μου...Και οσο για το οτι σε πανε 1 επιπεδο πανω...ναι σε εμφανηση......εχω <<σβησει>> πολλους σωματαραδες και στο γυμναστηριο αλλα και μεσα στο γηπεδο...φιλικα παντα ευχαριστω για τις συμβουλες ολων σας ΑΝΤΟΝΙΣΣΣ


Οπως λεει και ο Polyneikos τα εχεις λιγο μπερδεμενα.Τα συμπληρωματα οπως το λεει και η λεξη ειναι συμπληρωματα σκετο ουτε θα σε κανουν Θεο ουτε σουπερμαν.Εγω εκανα πρωταθλητισμο χρονια στιβο και πρωτη φορα που πηρα συμπληρωματα ηταν το καλοκαιρι στα 27μου γιατι βαρεθηκα να ειμαι ολη την ωρα πανω απο μια κατσαρολα και να μαγειρευω ποσο μαλλον για δυο ???αντικατεστησα καποια γευματα με πρωτεινη και μου ηρθε και βολικο σε θεμα χρονου και οικονομικο,αυτο ειναι και το ζητουμενο.Δεν παιρνεις συμπηρωματα λες και ειναι αναβολικα ουτε αυτη την ιδιοτητα εχουν,και τωρα στην εγκυμοσυνη πινω καμια πρωτεινη γιατι μου αρεσει η γευση και αν βαριεμαι να μαγειρεψω,αν ηταν κακο λες να το επαιρνα για να βλαψω το παιδι μου?η να το ντοπαρω?Ξεμπερδεψε τα λιγο....φιλικα παντα!!!

flinstone
03-01-10, 12:40
θα συμφονισω με αυτα που ειπε ο πολινικος και θα προσθεσω πως μοντελο δεν γινεσε μονο με πρωτείνη και λιποδιαλιτη. χριαζετε σκληρη δουλια και σηνεπια ιδικα στη διτροφη. και για να μην παρεξηγιθω δεν ενοω οτι πρεπη να χρισιμοποιησουμε αας. τωρα για το οτι θα φενεσε θολος στην παραλια, μηπος θα πρεπει να αναθεορισεις καπια πραγματα σε σχεση με το φαγητο σου, γιατι οπως εγραψες παραπανο τρως τα παντα.

ANTONISSS
03-01-10, 12:41
Αντωνη τα εχεις πολύ μπερδεμενα ρε φίλε στο μυαλο σου ,πραγματικα !
Περιγραφεις τα συμπληρωματα λες και είναι στεροειδη και αναφερεις ότι με πια πρωτεϊνη συμπληρωμα ο αλλος θα εχει σε μισό χρόνο τα ίδια αποτελέσματα με σενα...Αυτο μου δείχνει πόσο εξω από τον χωρο είσαι ενω δηλωνεις ότι ξερεις αρκετα..Και στο τελος αναφερεις για σωματαραδες που τους έδειξες μεσα στο γήπεδο,δηλαδή τι,τους εσκασες καμια ποδια και τους ξεφτίλισες...:green: , δεν πρόκειται να προσπαθω να αποδυκνειω πραγματα κ στοιχεία που εχουν αποδειχθει πολλακις αλλα καλό είναι να είμαστε πιο εγκρατείς....

οχι φιλε μου δεν τα εχω μπερδεψει ισα ισα ι πρωτεινη ορου γαλακτος παραδειγμα μπορει να σου δωσει πολυ καλα αποτελεσματα στο θεμα γραμμωση κατι που εγω δεν θα μπορουσα να το κανω απο το φαι...ειναι πολυ πιο αφομιωσιμη και επισης χωρις λιπος...αλλα δεν παυει για εμενα να ειναι χημικο...οσο για τους σωματαραδες πιστεψε με δεν ειμαι απο τα παιδακια που θα κυνηγαγα ποδιες...αυτα ειναι για κανενα επειδιξια...τους εχω σβησει σε δυναμι,αντοχη,τρεξιμο σε πραγματα τα οποια αν εξερεσουμε τν αντοχη με τα μυικα τους παραπανισια κιλα θα επρεπε να εχουν υπεραφξιμενα σε σχεση με καποιον που ακολουθει απλα μια ισσοροπιμενη διατροφη...Και οσο για την πρωτεινη το εχω ψαξει αρκετα και βοηθαει πολυ και οχι δεν ειναι στεροιδη αλλα οτι και να ναι δεν ειναι αναγκαια σε καποιον που κανει απλα την γυμναστικη του...οπως πολλοι απο το φορουμ...Δεν ξερω τις γνωσεις σας ρε παιδια αλλα δεν θα εμπιστευομουν και την γνωμη καποιου που απλα συνομιλω σε ενα φορουμ...πιστευω ειναι λογικο...με τα λεφτα που δινετε ομως για συμπλιρωματα προτεινω να πατε σε εναν διατροφολογο να σας δειξει πως μπορεις να <<χτισεις>> χωρις κατι χημικο...και ας αφησουμε την ευκολη λυση...

Polyneikos
03-01-10, 12:52
Δηλαδη ηρθες σε bbing forum να μας πεις ότι επαιξες καλύτερη μπαλα,ότι ετρεξες ,αντεξες περρισσότερο από ένας bber ;Συγχαρητηρια,εσυ μπορείς να κανεις τα ίδια σκουωτ με καποιον bber ;Μπορείς να αναφερεις ηλικια,stats,και βασικες ασκησεις-κιλα;

ANTONISSS
03-01-10, 13:01
θα συμφονισω με αυτα που ειπε ο πολινικος και θα προσθεσω πως μοντελο δεν γινεσε μονο με πρωτείνη και λιποδιαλιτη. χριαζετε σκληρη δουλια και σηνεπια ιδικα στη διτροφη. και για να μην παρεξηγιθω δεν ενοω οτι πρεπη να χρισιμοποιησουμε αας. τωρα για το οτι θα φενεσε θολος στην παραλια, μηπος θα πρεπει να αναθεορισεις καπια πραγματα σε σχεση με το φαγητο σου, γιατι οπως εγραψες παραπανο τρως τα παντα.

φιλε μου ναι φυσικα και τρωω τα παντα,γιατι να τα στερηθω?μια ζωη την εχουμε....σαμπως θα με πληρωσει κανεις για να ειμαι κομματια η μηπως θα βγω να κορδωνομαι στιν παραλια για να δειξω τι εκανα ολο τον χειμωνα...σκεψου μονο οτι οι μισοι χωριζουν την ζωη τους σε εποχες...π.χ χειμωνας=ογκος και καλοκαιρι=γραμμωση...οτι να ναι ομως...αυτο και μονο δειχνει οτι ολοι σχεδον αυτο που κανουν γινεται για μια μη προσωπικη ικανοποιηση αλλα απλα για να φανουν στα ματια των αλλων...αλλιως αφου θελουν να ειναι ογκοδεις γιατι το καλοκαιρι να γραμμωνουν?για την παραλια?λεω εγω τωρα...Ξεκολατε παιδια μια ζωη την εχουμε,καντε την γυμναστηκη και την ισσοροπημενη διατροφη τροπο ζωης και ολα τα αλλα αφηστε τα στην ακρη...Μην κοιτατε τι κανουν οι αλλοι...Οι μισοι αργοτερα(στα 45)εχουν τα προβληματα τις ζωης τους(νεφρα,συκωτια οτι θες)η ζωη δεν σταματα ομως εκει...και εαν στεριστε τωρα αργοτερα που δεν θα πρεπει να φατε να δω τι θα κανετε...Θα λετε στα εγγονια σας(που οι μισοι απο τα ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ δεν θα δουν)αρε τι καθομουν και εκανα τοτε,στερομουν τα παντα για ενα σωμα και δεν χαρηκα πολλα...Τελος παντων να σας αλλαξω γνωμη δεν ειμαι εγω υπεφθηνος αλλα εσεις οι ιδιοι...Τωρα τι να πω η ζωη σας ειναι στα χερια σας...;)

ANTONISSS
03-01-10, 13:11
Δηλαδη ηρθες σε bbing forum να μας πεις ότι επαιξες καλύτερη μπαλα,ότι ετρεξες ,αντεξες περρισσότερο από ένας bber ;Συγχαρητηρια,εσυ μπορείς να κανεις τα ίδια σκουωτ με καποιον bber ;Μπορείς να αναφερεις ηλικια,stats,και βασικες ασκησεις-κιλα;

ειμαι 18,ασχολουμε απο τα 4-5 με ποδοσφαιρο και αργοτερα και γυμναστηριο,1.83 υψος,77 κιλα γραμμωμενος(χαμιλα ποσοστα λιπους)απο βασικες ασκησεις να σου πω καποια παραδειγματα...εκτασεις τετρακεφαλων τα βαζω ολα που εαν θυμαμαι καλα ειναι 12 πλακες των 5 κιλων αλλα συνιθως βαζω 3-4 πλακες κατω και πεζω με καθε ποδι ξεχωριστα...πιεσεις με αλτηρες για στηθος περνω τα 22.5....παγκο(μπαρα) παιζω κοντα 70-80 κιλα...μονοζυγο βγαζω σχετικα ευκολα 3 σετ των 12 επαναλιψεων με τερμα ανοιχτα τα χερια....τ αλλο να σου πω?

ANTONISSS
03-01-10, 13:14
Δηλαδη ηρθες σε bbing forum να μας πεις ότι επαιξες καλύτερη μπαλα,ότι ετρεξες ,αντεξες περρισσότερο από ένας bber ;Συγχαρητηρια,εσυ μπορείς να κανεις τα ίδια σκουωτ με καποιον bber ;Μπορείς να αναφερεις ηλικια,stats,και βασικες ασκησεις-κιλα;

α και ας μην ονομαζουμε τον καθενα που περνει απλα καποια συμπληρωματα ββερ....καλυτερα να τον πουμε πιο ολοκληρωμενο αθλητη

NASSER
03-01-10, 13:22
Οπως λεει και ο Polyneikos τα εχεις λιγο μπερδεμενα.Τα συμπληρωματα οπως το λεει και η λεξη ειναι συμπληρωματα σκετο ουτε θα σε κανουν Θεο ουτε σουπερμαν.Εγω εκανα πρωταθλητισμο χρονια στιβο και πρωτη φορα που πηρα συμπληρωματα ηταν το καλοκαιρι στα 27μου γιατι βαρεθηκα να ειμαι ολη την ωρα πανω απο μια κατσαρολα και να μαγειρευω ποσο μαλλον για δυο ???αντικατεστησα καποια γευματα με πρωτεινη και μου ηρθε και βολικο σε θεμα χρονου και οικονομικο,αυτο ειναι και το ζητουμενο.Δεν παιρνεις συμπηρωματα λες και ειναι αναβολικα ουτε αυτη την ιδιοτητα εχουν,και τωρα στην εγκυμοσυνη πινω καμια πρωτεινη γιατι μου αρεσει η γευση και αν βαριεμαι να μαγειρεψω,αν ηταν κακο λες να το επαιρνα για να βλαψω το παιδι μου?η να το ντοπαρω?Ξεμπερδεψε τα λιγο....φιλικα παντα!!!

Εδω γιατι δεν εχεις να πεις τιποτα ANTONISSS. Το ξερεις πως αμα κοντραριστεις με τη Μαρία τωρα θα γινεις ρεζιλι?
Εγω σε δικαιολογω λογο ηλικιας καθως βιαζεσαι να κρινεις χωρις να εχεις ολοκληρωμενες αποψεις γυρο απο ενα αθλημα που δεν γνωριζεις, στοιχεια οπως συμπληρωματα και αναβολικα που παλι δεν γνωριζεις και τελος απευθυνεσαι σε ενα χωρο με καταξιομενους ανθρωπους, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΕΣ που μονο σκοπο εχουν τη σωστη καθοδηγηση.
Καλο θα ηταν να κατεβασεις τους τονους και να ηρεμησεις καθως μετα θα μετανιωσεις για οσα εκθετεις καθως δεν εισαι σωστα κατατοπισμενος και διαβασμενος.


α και ας μην ονομαζουμε τον καθενα που περνει απλα καποια συμπληρωματα ββερ....καλυτερα να τον πουμε πιο ολοκληρωμενο αθλητη

το ββ ειναι τροπος ζωης και ββερ λεμε αυτον που ασχολειται και κανει τροπο ζωης το ββ.

ANTONISSS
03-01-10, 13:30
Εδω γιατι δεν εχεις να πεις τιποτα ANTONISSS. Το ξερεις πως αμα κοντραριστεις με τη Μαρία τωρα θα γινεις ρεζιλι?
Εγω σε δικαιολογω λογο ηλικιας καθως βιαζεσαι να κρινεις χωρις να εχεις ολοκληρωμενες αποψεις γυρο απο ενα αθλημα που δεν γνωριζεις, στοιχεια οπως συμπληρωματα και αναβολικα που παλι δεν γνωριζεις και τελος απευθυνεσαι σε ενα χωρο με καταξιομενους ανθρωπους, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΕΣ που μονο σκοπο εχουν τη σωστη καθοδηγηση.
Καλο θα ηταν να κατεβασεις τους τονους και να ηρεμησεις καθως μετα θα μετανιωσεις για οσα εκθετεις καθως δεν εισαι σωστα κατατοπισμενος και διαβασμενος.

φιλε μου νασσερ οπως ειπες πολλοι απο εδω μεσα με εχουν σε κιλα σε ολες τις ασκησεις αλλα μην ξεχναμε σε τι αθλημα παιζω οτι δεν παιρνω συμπληρωματα και οτι δεν ασχολουμαι με το ββ...και επισης κανω προπονησεις με 2 τμηματα το οποιο σημαινει οτι καιω οτι παιρνω απο το φαι μου ειδικα σε συνδιασμο με το γυμναστηριο...κατι το οποιο σαν γνωστης των αθληματων θα καταλαβαινεις πως και 77 κιλα ειναι αρκετα για αυτα που καιω...οσο για τα βαροι να σου πω την αληθεια δεν με ενδιαφερουν ουτε μπηκα στο φορουμ για να με κατατοπισουν...μπηκα για να ανταλλαξω αποψεις και γενικα για να μιλισω με ανθρωπους που ειναι μεσα στον αθλητισμο...αλλα οι περισσοτεροι θα εχεις καταλαβει οτι ξεφευγουν απο αυτον τον ορο και πανε στον ορο vin diesel(παραδειγμα)

GEORGEXX1
03-01-10, 13:33
φιλε αντωνη χρονια πολλα.
καλο και συνετο θα ειταν να πεις εσυ τι επειδιοκεις απο
την ασκιση με τα βαρη, αφου οπως ειπες εχεις μια υποδομη απο την
ενασχολειση σου με την μπαλα.

Εξαρχης εκδηλωσες μεσα απο μια ερωτιση σου,
τη ειναι καλο τροφη η συμπληρωμα,μια αρνησει τον πραγματων
που στην ουσια εχει θεσει μονο στην δικη σου καθημερινη πρακτικη.

Στο πιο πανω ποστ σου ειπες οτι υπαρχουν παιδια που με 6μηνες στο γυμναστηριο τολμουν και εχουν αποψη.Αυτο ειναι στην ουσια το ζητουμενο
σε ενα φορουμ η ανταλαγη αποψεων και η σωστη καθοδιγησει απο ανθρωπους
του χωρου με εμπειρια, αλιως πως θα γινοτανε;;;

Και για το τελος,ασε στον καθε ενα αθλητη,να οριζει εκεινος τη θελει,τη μπορει,
και πιος ειναι ο λογος που κανει bodubuildihg.

εγω περιμενω περα απο τις ενστασεις σου να δω
το διατροφικο σου προφιλ
και το προγραμα σου.

με φιλικους χαιρετισμους georgexx1.

jmone
03-01-10, 13:33
antonisss άραξε παιδί μου τι αχταρμάς είναι αυτός και τι αποφθέγματα περί ζωής
εγώ δεν έπαιρνα πρωτεΐνη και κάποια μέρα αποφάσισα να πάρω και δεν είδα
διαφορά λες να ήταν τζούφια? Επίσης δοκίμασα λιποτροπικό και δεν είδα τα κιλά
να κατεβαίνουν :( να δεις που κ αυτό ήταν τζούφιο και με κορόιδεψαν

είδα διαφορά μόνο όταν έφτιαξα τη διατροφή μου και αποφάσισα να δουλέψω
σοβαρά στο γυμναστήριο και κατάλαβα ότι και αας να πάρω αν δεν είμαι
στρατιώτης στα υπόλοιπα δουλειά δεν γίνεται

οπότε εσύ κάτσε τρώγε ότι σου ρθει μιας και είσαι τυχερός με γρήγορο
μεταβολισμό και άσε εμάς που θέλουμε να βάλουμε μύες (χειμώνας = όγκος)
και μετά να χάσουμε το περιττό λίπος (καλοκαίρι = γράμμωση) για να
δούμε τι πραγματικά κερδίσαμε (απολαβές από τον αγώνα και τις στερήσεις
που τραβήξαμε). Όσο περισσότερο στέρησε τόσο μεγαλύτερη χαρά παίρνεις
και τόσο καλύτερα αποτελέσματα

και επί της ουσίας του θέματος τώρα (γιατί ξέφυγε πολύ off-topic)
τα συμπληρώματα είναι ΆΧΡΗΣΤΑ αν μπορείς να τρως σωστά
αλλά εγώ δεν μπορώ να έχω πάντα μαζί μου φαγητό οπότε
πίνω 1-2 πρωτείνες την ημέρα να πέσει κάτι στο στομάχι μου
γιατί δεν θέλω να φάω τυρόπιτες και βλακείες και όταν ρίχνω
τις θερμίδες μου και θέλω ν αδυνατίσω ψάχνω να βρω κάτι να
μου δώσει ένα boost και επειδή οι καφέδες δεν με πιάνουν πίνω
λιποτροπικό . Αν νομίζεις ότι μπορείς να πάρεις κάτι παραπάνω
απ τα συμπληρώματα τότε είσαι βαθιά νυχτωμένος

και επειδή είμαστε σ ένα bodybuilding forum μην ξεχνάμε ότι
αυτό που μετράει είναι αυτό που φαίνεται. όσα κιλά και να
κάνεις, όσα χιλιόμετρα και να τρέχεις αν ο άλλος είναι με κάτι
κοιλιακούς φέτες με έναν μπράτσο όσο το κεφάλι μου και
κάνεις πάνω του ανατομία τότε ας σηκώνει και 10 κιλά
πραγματικά δεν ενδιαφέρει κανέναν (εντάξει δεν γίνεται
αυτό που είπα αλλά το νόημα ελπίζω να το πιάσατε)

ANTONISSS
03-01-10, 13:36
Οπως λεει και ο Polyneikos τα εχεις λιγο μπερδεμενα.Τα συμπληρωματα οπως το λεει και η λεξη ειναι συμπληρωματα σκετο ουτε θα σε κανουν Θεο ουτε σουπερμαν.Εγω εκανα πρωταθλητισμο χρονια στιβο και πρωτη φορα που πηρα συμπληρωματα ηταν το καλοκαιρι στα 27μου γιατι βαρεθηκα να ειμαι ολη την ωρα πανω απο μια κατσαρολα και να μαγειρευω ποσο μαλλον για δυο ???αντικατεστησα καποια γευματα με πρωτεινη και μου ηρθε και βολικο σε θεμα χρονου και οικονομικο,αυτο ειναι και το ζητουμενο.Δεν παιρνεις συμπηρωματα λες και ειναι αναβολικα ουτε αυτη την ιδιοτητα εχουν,και τωρα στην εγκυμοσυνη πινω καμια πρωτεινη γιατι μου αρεσει η γευση και αν βαριεμαι να μαγειρεψω,αν ηταν κακο λες να το επαιρνα για να βλαψω το παιδι μου?η να το ντοπαρω?Ξεμπερδεψε τα λιγο....φιλικα παντα!!!

ολοι λετε κατι το οποιο δεν εχω πει εγω....δεν ανεφερα πουθενα οτι η πρωτεινη ειναι ντοπα ισα ισα ειπα οτι βοηθαει υπερ αρκετα...και δεν νομιζω να εχει κανεις αντιριση σε αυτο...το θεμα που ανοιξα που πολλοι αλλαξαν καπως ειναι πως τα συμπληρωματα δεν ειναι αναγκαια...φιλικα παντα και να σου ζησει το παιδακι :thumbup:

NASSER
03-01-10, 13:38
φιλε μου νασσερ οπως ειπες πολλοι απο εδω μεσα με εχουν σε κιλα σε ολες τις ασκησεις αλλα μην ξεχναμε σε τι αθλημα παιζω οτι δεν παιρνω συμπληρωματα και οτι δεν ασχολουμαι με το ββ...και επισης κανω προπονησεις με 2 τμηματα το οποιο σημαινει οτι καιω οτι παιρνω απο το φαι μου ειδικα σε συνδιασμο με το γυμναστηριο...κατι το οποιο σαν γνωστης των αθληματων θα καταλαβαινεις πως και 77 κιλα ειναι αρκετα για αυτα που καιω...οσο για τα βαροι να σου πω την αληθεια δεν με ενδιαφερουν ουτε μπηκα στο φορουμ για να με κατατοπισουν...μπηκα για να ανταλλαξω αποψεις και γενικα για να μιλισω με ανθρωπους που ειναι μεσα στον αθλητισμο...αλλα οι περισσοτεροι θα εχεις καταλαβει οτι ξεφευγουν απο αυτον τον ορο και πανε στον ορο vin diesel(παραδειγμα)

Εδω ισως πολλοι ειναι για να κανουν ενα σωμα vin diesel(παραδειγμα) και βρεθηκαν στο σωστο φορουμ. Αυτο τι ενοχλει εσενα που οπως λες ανήκεις σε αλλο χωρο? Το παραδειγμα που σου ανεφερα σε εχει σε ολα τα αθληματα ειτε δυναμης ειτε αποδοσης ειτε αντοχης! Ανηκει σε αλλο χωρο αλλα η παραλληλη ενασχοληση με ββ αυξησε κατα πολυ τις αποδοσεις στους στοχους του αθληματος ενασχολησης.
Επομενως εδω εχει πολλα ακομα να διαβασεις και να μαθεις. Μην βιαζεσαι να εκφραζεις αποψεις. Και φυσικα εδω ειμαστε για να κανουμε συζητηση αλλα με κυριο αξονα συζητησης το ββ. Και ξανα λεω πως ββ και ββερ ειναι τροπος ζωης! Ο πρωταθλητισμος ειναι αλλο κομματι.

oxide
03-01-10, 13:45
Καλά, δε λέμε για MuscleTech εμείς, για απλά συμπληρώματα.

:rolf::rolf::rolf:

ANTONISSS
03-01-10, 13:49
φιλε αντωνη χρονια πολλα.
καλο και συνετο θα ειταν να πεις εσυ τι επειδιοκεις απο
την ασκιση με τα βαρη, αφου οπως ειπες εχεις μια υποδομη απο την
ενασχολειση σου με την μπαλα.

Εξαρχης εκδηλωσες μεσα απο μια ερωτιση σου,
τη ειναι καλο τροφη η συμπληρωμα,μια αρνησει τον πραγματων
που στην ουσια εχει θεσει μονο στην δικη σου καθημερινη πρακτικη.

Στο πιο πανω ποστ σου ειπες οτι υπαρχουν παιδια που με 6μηνες στο γυμναστηριο τολμουν και εχουν αποψη.Αυτο ειναι στην ουσια το ζητουμενο
σε ενα φορουμ η ανταλαγη αποψεων και η σωστη καθοδιγησει απο ανθρωπους
του χωρου με εμπειρια, αλιως πως θα γινοτανε;;;

Και για το τελος,ασε στον καθε ενα αθλητη,να οριζει εκεινος τη θελει,τη μπορει,
και πιος ειναι ο λογος που κανει bodubuildihg.

εγω περιμενω περα απο τις ενστασεις σου να δω
το διατροφικο σου προφιλ
και το προγραμα σου.

με φιλικους χαιρετισμους georgexx1.

φιλε μου γιωργο χρονια σου πολλα...οσο αναφορα το προγραμμα μου στο γυμναστηριο κανω ενα προγραμμα βγαλμενο απο τον αθλιατρο μου που σε πολυ γενικα πλαισια μου δινει μια μικρι αυξιση τις μυικης μου μαζας συμπεριλαμβανομενου και το αθλημα που κανω...δεν εχω τα τρελα μυικα κιλα στον ανω κορμο(οπως οι περισσοτεροι)αλλα εχω σε σχεση με το σωματοτυπο μου μεγαλα ποδια...δεν εχω πολυ λιπος(πολυ τρεξιμο καθημερινα)...Οσο για το διατροφικο μου προγραμμα αποτελειτε απο ενα πληρες πρωινο καθως ειναι ακρος απαραιτητο για να κρατηθω την υπολειπη ημερα,και μετα τρωω καποια γευματα με αρκετο υδατανθρακα και προτεινη(παντα υπαρχει και καποιο λιπος)παραδειγμα ρυζι με κοτοπουλο η μοσχαρισια μπριζολα,μακαρονια με τονο....σαν σνακ προτειμο αμυγδαλα(πρωτεινη) και φυστικα,καρυδια...καθημερινα καταναλωμω τουλαχιστον 3 λιτρα νερο και 3 κουταλιες τις σουπας ελαιολαδο...γενικα φιλε μου το προγραμμα της διατροφης μου ειναι βγαλμενο απο τον βρο μου που ειναι διατροφολογο.σε γενικα πλαισια περνω κοντα 4300-4600 θερμιδες καθημερινα

ANTONISSS
03-01-10, 13:55
Εδω ισως πολλοι ειναι για να κανουν ενα σωμα vin diesel(παραδειγμα) και βρεθηκαν στο σωστο φορουμ. Αυτο τι ενοχλει εσενα που οπως λες ανήκεις σε αλλο χωρο? Το παραδειγμα που σου ανεφερα σε εχει σε ολα τα αθληματα ειτε δυναμης ειτε αποδοσης ειτε αντοχης! Ανηκει σε αλλο χωρο αλλα η παραλληλη ενασχοληση με ββ αυξησε κατα πολυ τις αποδοσεις στους στοχους του αθληματος ενασχολησης.
Επομενως εδω εχει πολλα ακομα να διαβασεις και να μαθεις. Μην βιαζεσαι να εκφραζεις αποψεις. Και φυσικα εδω ειμαστε για να κανουμε συζητηση αλλα με κυριο αξονα συζητησης το ββ. Και ξανα λεω πως ββ και ββερ ειναι τροπος ζωης! Ο πρωταθλητισμος ειναι αλλο κομματι.

φιλε νασσερ θα χαρω να ακουσω συμβουλες που θα βοηθησουν την διατροφη μου αλλα και την σωματικη μου κατασταση...για αυτο γραφτηκα και στο φορουμ,για να ανταλλαξω αποψεις...αλλα στο θεμα συμπληρωματα ειμαι καθετος σαν αντωνης...τωρα τι κανουν οι αλλοι ειναι δικο τους θεμα οχι δικο μου...την γνωμη μου εκφραζω

flinstone
03-01-10, 13:59
φιλε μου ναι φυσικα και τρωω τα παντα,γιατι να τα στερηθω?μια ζωη την εχουμε....σαμπως θα με πληρωσει κανεις για να ειμαι κομματια η μηπως θα βγω να κορδωνομαι στιν παραλια για να δειξω τι εκανα ολο τον χειμωνα...σκεψου μονο οτι οι μισοι χωριζουν την ζωη τους σε εποχες...π.χ χειμωνας=ογκος και καλοκαιρι=γραμμωση...οτι να ναι ομως...αυτο και μονο δειχνει οτι ολοι σχεδον αυτο που κανουν γινεται για μια μη προσωπικη ικανοποιηση αλλα απλα για να φανουν στα ματια των αλλων...αλλιως αφου θελουν να ειναι ογκοδεις γιατι το καλοκαιρι να γραμμωνουν?για την παραλια?λεω εγω τωρα...Ξεκολατε παιδια μια ζωη την εχουμε,καντε την γυμναστηκη και την ισσοροπημενη διατροφη τροπο ζωης και ολα τα αλλα αφηστε τα στην ακρη...Μην κοιτατε τι κανουν οι αλλοι...Οι μισοι αργοτερα(στα 45)εχουν τα προβληματα τις ζωης τους(νεφρα,συκωτια οτι θες)η ζωη δεν σταματα ομως εκει...και εαν στεριστε τωρα αργοτερα που δεν θα πρεπει να φατε να δω τι θα κανετε...Θα λετε στα εγγονια σας(που οι μισοι απο τα ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ δεν θα δουν)αρε τι καθομουν και εκανα τοτε,στερομουν τα παντα για ενα σωμα και δεν χαρηκα πολλα...Τελος παντων να σας αλλαξω γνωμη δεν ειμαι εγω υπεφθηνος αλλα εσεις οι ιδιοι...Τωρα τι να πω η ζωη σας ειναι στα χερια σας...;)
το ββ ειναι τροπος ζωης και οχι συμπλιροματα, βεβαια οποιος θελει μπωρει να τα χρεισιμοποιησει, τωρα για την επιδιξη στην παραλια οπως λες θα δεχτω οτι ηπαρχουν καπηοι τυποι που ερεσκοντε να πουλανε μουρη που ομως καθε αλλο αντιπροσοπευουν το αθλημα. δεν νωμιζω να ηπαρχει κανεις σοβαρος ββερ που να περιμενει να παει στην παραλια για να αποδιξει ποιος ειναι. και κατι αλλο που για πρωτη φορα θα το πω μεσα απο το φορουμ, το νοεμβρη καταβικα σε αγωνες για πρωτη φορα, λοιπον μαθε οτι τα συμπλιροματα που πειρα ηταν μια πολιβηταμινη, αμινοξεα και λιποδιαλιτη. μονο αυτα . ψαξε στο φορουμ να δεις πως ειμουν. και να ξερεις πως καλιτερα να περασω την ζωη μου σα ενα γυμναστηριο παρα σε μια κλινηκη. επισης καλιτερα να περνω συμπλιροματα παρα κα καπνιζω και να πινω ( το γνωριζω καλα και αυτο το σταδιο).

ANTONISSS
03-01-10, 14:04
εγω θα απεφευγα και τα δυο(σημπληρωματα,ποτο,καπνισμα)οσο για αυτα που πηρες εαν βγαλεις τον λιποδιαλητη τα αλλα βοηθανε και την σωστα λειτουργια του οργανισμου σου...αρκετα καλα!!!

thegravijia
03-01-10, 14:58
φιλε μου ναι φυσικα και τρωω τα παντα,γιατι να τα στερηθω?μια ζωη την εχουμε....σαμπως θα με πληρωσει κανεις για να ειμαι κομματια η μηπως θα βγω να κορδωνομαι στιν παραλια για να δειξω τι εκανα ολο τον χειμωνα...σκεψου μονο οτι οι μισοι χωριζουν την ζωη τους σε εποχες...π.χ χειμωνας=ογκος και καλοκαιρι=γραμμωση...οτι να ναι ομως...αυτο και μονο δειχνει οτι ολοι σχεδον αυτο που κανουν γινεται για μια μη προσωπικη ικανοποιηση αλλα απλα για να φανουν στα ματια των αλλων...αλλιως αφου θελουν να ειναι ογκοδεις γιατι το καλοκαιρι να γραμμωνουν?για την παραλια?λεω εγω τωρα...Ξεκολατε παιδια μια ζωη την εχουμε,καντε την γυμναστηκη και την ισσοροπημενη διατροφη τροπο ζωης και ολα τα αλλα αφηστε τα στην ακρη...Μην κοιτατε τι κανουν οι αλλοι...Οι μισοι αργοτερα(στα 45)εχουν τα προβληματα τις ζωης τους(νεφρα,συκωτια οτι θες)η ζωη δεν σταματα ομως εκει...και εαν στεριστε τωρα αργοτερα που δεν θα πρεπει να φατε να δω τι θα κανετε...Θα λετε στα εγγονια σας(που οι μισοι απο τα ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ δεν θα δουν)αρε τι καθομουν και εκανα τοτε,στερομουν τα παντα για ενα σωμα και δεν χαρηκα πολλα...Τελος παντων να σας αλλαξω γνωμη δεν ειμαι εγω υπεφθηνος αλλα εσεις οι ιδιοι...Τωρα τι να πω η ζωη σας ειναι στα χερια σας...;)

ρε φιλε κανε οτι γουσταρεις αλλα ΜΗΝ προσπαθεις να μας περασεις τις αποψεις σου...
οτι να ναι λες...
ενω ο περισσοτεροι με τα ουισκια και τα τσιγαρα θα ζησουν περισσοτερο απο μας που κανουμε ββ...ασε ρε ...και δεν ηξερα οτι μας εχει ψιχολογησει ολους οτι το κανουμε για την παραλια ..σε πληροφορω οσοι το κανουν για την παραλια δεν κρατανε πολυ αντε κανα χρονο μετα τα παρατανε...
αντε γεια

εγω θα απεφευγα και τα δυο(σημπληρωματα,ποτο,καπνισμα)οσο για αυτα που πηρες εαν βγαλεις τον λιποδιαλητη τα αλλα βοηθανε και την σωστα λειτουργια του οργανισμου σου...αρκετα καλα!!!
εσυ να ζησεις μεχρι τα 100..εμεις θα πεθανουμε απο τα συμπληρωματα

sTeLaKoS
03-01-10, 15:24
οχι φιλε μου δεν τα εχω μπερδεψει ισα ισα ι πρωτεινη ορου γαλακτος παραδειγμα μπορει να σου δωσει πολυ καλα αποτελεσματα στο θεμα γραμμωση κατι που εγω δεν θα μπορουσα να το κανω απο το φαι...ειναι πολυ πιο αφομιωσιμη και επισης χωρις λιπος...αλλα δεν παυει για εμενα να ειναι χημικο...οσο για τους σωματαραδες πιστεψε με δεν ειμαι απο τα παιδακια που θα κυνηγαγα ποδιες...αυτα ειναι για κανενα επειδιξια...τους εχω σβησει σε δυναμι,αντοχη,τρεξιμο σε πραγματα τα οποια αν εξερεσουμε τν αντοχη με τα μυικα τους παραπανισια κιλα θα επρεπε να εχουν υπεραφξιμενα σε σχεση με καποιον που ακολουθει απλα μια ισσοροπιμενη διατροφη...Και οσο για την πρωτεινη το εχω ψαξει αρκετα και βοηθαει πολυ και οχι δεν ειναι στεροιδη αλλα οτι και να ναι δεν ειναι αναγκαια σε καποιον που κανει απλα την γυμναστικη του...οπως πολλοι απο το φορουμ...Δεν ξερω τις γνωσεις σας ρε παιδια αλλα δεν θα εμπιστευομουν και την γνωμη καποιου που απλα συνομιλω σε ενα φορουμ...πιστευω ειναι λογικο...με τα λεφτα που δινετε ομως για συμπλιρωματα προτεινω να πατε σε εναν διατροφολογο να σας δειξει πως μπορεις να <<χτισεις>> χωρις κατι χημικο...και ας αφησουμε την ευκολη λυση...



το ββ ειναι τροπος ζωης και οχι συμπλιροματα, βεβαια οποιος θελει μπωρει να τα χρεισιμοποιησει, τωρα για την επιδιξη στην παραλια οπως λες θα δεχτω οτι ηπαρχουν καπηοι τυποι που ερεσκοντε να πουλανε μουρη που ομως καθε αλλο αντιπροσοπευουν το αθλημα. δεν νωμιζω να ηπαρχει κανεις σοβαρος ββερ που να περιμενει να παει στην παραλια για να αποδιξει ποιος ειναι. και κατι αλλο που για πρωτη φορα θα το πω μεσα απο το φορουμ, το νοεμβρη καταβικα σε αγωνες για πρωτη φορα, λοιπον μαθε οτι τα συμπλιροματα που πειρα ηταν μια πολιβηταμινη, αμινοξεα και λιποδιαλιτη. μονο αυτα . ψαξε στο φορουμ να δεις πως ειμουν. και να ξερεις πως καλιτερα να περασω την ζωη μου σα ενα γυμναστηριο παρα σε μια κλινηκη. επισης καλιτερα να περνω συμπλιροματα παρα κα καπνιζω και να πινω ( το γνωριζω καλα και αυτο το σταδιο).


εγω θα απεφευγα και τα δυο(σημπληρωματα,ποτο,καπνισμα)οσο για αυτα που πηρες εαν βγαλεις τον λιποδιαλητη τα αλλα βοηθανε και την σωστα λειτουργια του οργανισμου σου...αρκετα καλα!!!



Ο flinstone σoυ λέει για πολυβιταμινη, λίποδιαλυτη και αμινοξέα.

Και λες οκ στη πολυβιταμινη και τα αμινοξεα.
Σα να αντιφασκεις λίγο. Η πολυβιταμίνη χημική δεν είναι? Τα αμινοξέα το ίδιο.
Τι το χειρότερο έχει η πρωτείνη whey σε σχέση με αυτά τα δύο?

Γι' αυτό σου λέμε πως είσαι ανενημέρωτος και ημιμαθής. Όσο για το ο,τι ο αδερφός σου είναι διατροφολόγος δε λέει κάτι, το ότι ο θείος μου είναι αθλίατρος δε με κάνει γιατρό.

Αναθεώρησε τις απόψεις σου ANTONISSS και μη μιλάς για πράγματα που δε γνωρίζεις. Δεν είμαστε εδώ για να σε πείσουμε να πάρεις οτιδήποτε, δεν έχουμε κέρδος από αυτό.

Polyneikos
03-01-10, 15:24
Δεν μου αρεσει να φαίνεται ότι γινεται μαζικη επίθεση όλων προς ένα αλλα φίλε Αντωνη είσαι λαθος σε αρκετες σου αντιληψεις,μου αναφερεις την παραλία,ρε φίλε αν είναι ο άλλος επιδειξιομανης κ καγκουρας δεν χρειαζεται να ασχοληθει με το bbing για να το βγαλει στην επιφανεια..
Δηλαδη όσοι παίρνουν κατι σακατεμενα αυτοκινητα κ προσπαθουν να τα κανουν με μετατροπες Porsche και γκαζωνουν μεσα στα στενακια τι είναι,δεν είναι επιδειξιομανεις;
Αυτοι που περνανε και εχουν μεσα στο αυτοκινητο περισσόετα db από ότι έχει μια disco τι κανουν,δεν προσπαθουν να τραβηξουν την προσοχή του κόσμου;
Θα μπορουσα να σου αναφερω και αλλα παραδείγματα αλλά δεν χρειαζεται για να σου αποδείξω ότι το ανθρωπινο μυαλο κ ο τρόπος σκεψης δεν καθορίζεται αν κανεις γυμναστική ,αν παίζεις ποδόσσφαιρο ή αν είσαι επιστήμονας.
Η αγωγη του καθενός εχει να κανει με τι παραστασεις έχει και τι κοινωνική παιδεία του εχουν προσφερει και μεταδωσει.
Κοινως αν είσαι σοβαρός το μεταφέρεις σε όλη σου την καθημερινότητα,δεν μπορω να φανταστω καποιος που είναι σοβαρός και μετρημενος και στην παραλία να γίνεται καραγκιόζης για 2 ωρες.
Και φυσικα αυτός που είναι τζιτζιφιόγκος θα είναι σε όλα του τις δραστηριότητες,σε αυτα δεν μπορουν να υπάρχουν On/off.`

Giannis9
03-01-10, 15:28
γεια σασ και καλη χρονια και απο μενα..
παιδια ,εγω ειμαι στο ποσοστο των ανθρωπων που ειναι προκατιλιμενοι με τα συμπληρωματα κτλ,ξερω οτι αν δεν θα παρω ποτε δεν θα γινω ετσι πως θελω.
το βλεπω ομως και σαν ντοπαρισμα-κλεψιμο,και για αγωνες και για τη παρτυ του καθενος,,δηλαδη εγω μπορει να γυμναζομαι πιο πολθ καιρο απο εναν αλλον αλλα ο αλλοσ λογω συμπληρωματων ειναι καλυτεροσ,η και στουσ αγωνες,ασ γινει ενασ που να απαγορευει ολα αυτα,....σκεφτητε τα σωματα,δεν θα ειναι ολα σχεδον ιδια και σχεδον τελεια,εκει θα φανει ποιοσ ειναι ποιοσ
γνωμη μου παντα,δε ξερω κατα ποσο στεκει

thegravijia
03-01-10, 15:36
γεια σασ και καλη χρονια και απο μενα..
παιδια ,εγω ειμαι στο ποσοστο των ανθρωπων που ειναι προκατιλιμενοι με τα συμπληρωματα κτλ,ξερω οτι αν δεν θα παρω ποτε δεν θα γινω ετσι πως θελω.
το βλεπω ομως και σαν ντοπαρισμα-κλεψιμο,και για αγωνες και για τη παρτυ του καθενος,,δηλαδη εγω μπορει να γυμναζομαι πιο πολθ καιρο απο εναν αλλον αλλα ο αλλοσ λογω συμπληρωματων ειναι καλυτεροσ,η και στουσ αγωνες,ασ γινει ενασ που να απαγορευει ολα αυτα,....σκεφτητε τα σωματα,δεν θα ειναι ολα σχεδον ιδια και σχεδον τελεια,εκει θα φανει ποιοσ ειναι ποιοσ
γνωμη μου παντα,δε ξερω κατα ποσο στεκει
ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ ΕΛΕΟς ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟ


Η ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΓΑΛΑ!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΚΡΕΑς ΑΜΑ ΦΑς ΕΧΕΙ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΜΕΣΑ

SeXperT
03-01-10, 15:41
Σακατευομαστε στη διατροφη, τα δινουμε ολα στο gym, οποτε μας αξιζει το καλυτερο απο τους τελειωμενους που πινουν 5 ουισκια τη μερα και 10 πιτογυρα.

Ο καθενας οτι το κανει το κανει για τους λογους του. Χιλιες φορες 6 2κιλες πρωτεινες το χρονο παρα 500 μπουκαλια ουισκι...

Οταν 100 ανθρωποι εδω και αλλες τοσες ερευνες σε διαβεβαιωνουν οτι με μια πρωτεινη και μια πολυβιταμινη θα αγγιξεις τους στοχους σου λιγο ευκολοτερα και θα βελτιωσεις τη ζωη σου τοτε δεν χρειαζεσαι περαιτερω εξηγησεις.

Μαρία
03-01-10, 15:46
γεια σασ και καλη χρονια και απο μενα..
παιδια ,εγω ειμαι στο ποσοστο των ανθρωπων που ειναι προκατιλιμενοι με τα συμπληρωματα κτλ,ξερω οτι αν δεν θα παρω ποτε δεν θα γινω ετσι πως θελω.
το βλεπω ομως και σαν ντοπαρισμα-κλεψιμο,και για αγωνες και για τη παρτυ του καθενος,,δηλαδη εγω μπορει να γυμναζομαι πιο πολθ καιρο απο εναν αλλον αλλα ο αλλοσ λογω συμπληρωματων ειναι καλυτεροσ,η και στουσ αγωνες,ασ γινει ενασ που να απαγορευει ολα αυτα,....σκεφτητε τα σωματα,δεν θα ειναι ολα σχεδον ιδια και σχεδον τελεια,εκει θα φανει ποιοσ ειναι ποιοσ
γνωμη μου παντα,δε ξερω κατα ποσο στεκει

Το λεει και ο thegravijia συγκεκριμενα το φωναζει,διαβασε λιγο πιο πανω να δεις ολες τις αποψεις και να εχεις πιο σφαιρικη γνωμη.....με τα συμπληρωματα δεν γινεσαι σουπερμαν,τελος,εκανα χρονια πρωταθλητισμο το ξαναλεω χωρις συμπληρωματα και πηρα φετος το καλοκαιρι επειδη ειμαστε δυο που γυμναζομαστε τι επρεπε να κανω πλουσιο το χασαπη της γειτονιας?αμ δε....και τα συμπληρωματα βοηθανε εκει οχι γιατι θα με κανουν να τρεχω γρηγοροτερα η να σηκωνω πιο πολλα κιλα.....η να εχω περισσοτερο αντοχη.Ελεος αλλο συμπληρωματα αλλο αναβολικα..!

flinstone
03-01-10, 15:48
Σακατευομαστε στη διατροφη, τα δινουμε ολα στο gym, οποτε μας αξιζει το καλυτερο απο τους τελειωμενους που πινουν 5 ουισκια τη μερα και 10 πιτογυρα.

Ο καθενας οτι το κανει το κανει για τους λογους του. Χιλιες φορες 6 2κιλες πρωτεινες το χρονο παρα 500 μπουκαλια ουισκι...

Οταν 100 ανθρωποι εδω και αλλες τοσες ερευνες σε διαβεβαιωνουν οτι με μια πρωτεινη και μια πολυβιταμινη θα αγγιξεις τους στοχους σου λιγο ευκολοτερα και θα βελτιωσεις τη ζωη σου τοτε δεν χρειαζεσαι περαιτερω εξηγησεις.

φιλε SeXrerT γιατι λες 6 2κιλες το χρονο; πες καλητερα 6 τσουβαλια, πρωτεϊνουλα του θεου ειναι. αχαχαχαχ:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:

isis
03-01-10, 16:17
Nα προσθέσω κάτι με τη σειρά μου:

Σε μερικά ξένα board στους κανόνες προς τα μέλη αναγράφεται : "δεν είναι δικαίωμά σας να συμμετέχετε στο φόρουμ , είναι τιμή σας και προνόμιο , το οποίο δύσκολα κερδίζεται και εύκολα χάνεται". Αυτό ισχύει και σε αυτό το φόρουμ , κάποιοι άνθρωποι πληρώνουν τους λογαριασμούς του και αφιερώνουν αρκετές ώρες από τη ζωή τους , για τη συντήρηση και εποπτεία αυτού του φόρουμ , όπως συμβαίνει και σε κάθε φόρουμ και πρέπει να το σεβόμαστε.

Όποιος δε γουστάρει κοινώς τα συμπληρώματα ή τα θεωρεί άσκοπα και κριτικάρει την όποια βοήθεια χρησιμοποιεί ο καθένας για τη σωματική του βελτίωση , είτε είναι συμπλήρωμα είτε έχει συνθετική φύση , δεν έχει θέση εδώ μέσα και καλό θα ήταν να μπανάρεται. Όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών και τίποτα περισσότερο.

Φιλικά!

the_big_litho
03-01-10, 17:10
Κωστα το θεμα δεν ειναι να φυγει καποιος με μπαν απο το φορουμ, ισα ισα προσπαθουμε να βοηθησουμε ατομα, οπως καποιους προλαλησαντες να ξεκολλησουν λιγο απο τον μεσαιωνα των αποψεων τους....

Βαριεμαι να κατσω να γραψω 2000 λεξεις με τεκμηρια και ερευνες και ορους που δεν θα καταλαβετε.... Καποιοι εδω που γραφουν ειναι γιατροι, εξειδικευμενοι γυμναστες, χημικοι, προπονητες και ολα αυτα που γραφουν δεν ειναι αποψεις της λαικης....

Οι αποψεις καποιων εδω δεν ειναι τυπου ''μου το πε αυτο ο τυπος που πουλαει συμπληρωματα'' ''ενας γνωστος μου μου ειπε αυτο και εκεινο''.... Καποιοι εδω εχουν εμπειρια στον αθλητισμο παραπανω απο 15 χρονια.... Οποτε μην αναιρειται πραγματα επειδη ειστε προκατηλειμενοι.

ΥΓ. Επειδη ακουσα κατι για ομαδικο αθλημα, προσωπικα εκανα επαγγελματικο ομαδικο αθλητισμο, ειμαι γυμναστης σε ομαδα στο αθλημα με την πορτοκαλι μπαλα, ο πατερας μου προπονητης σε ομαδες Α,Β,Γ εθνικης ποδοσφαιρου, πληροφοριακα αναφερω οτι γινοταν τερστια καταναλωση συμπληρωματων απο τους αθλητες και πολυ σωστα επραταν ομαδες και γυμναστες γιατι ειναι κατι που ειναι απαραιτητο σε μεγαλο φορτο προπονησης....

Littlejohn
03-01-10, 17:14
.σε γενικα πλαισια περνω κοντα 4300-4600 θερμιδες καθημερινα

Εγώ κόλλησα εδώ! Που το βάζεις τόσο φαί? Μαραθώνιο τρέχεις κάθε μέρα?
Μήπως δεν τα έχεις υπολογίσει σωστά? Γιατί με 77 κιλά σωματικό βάρος, ακόμα και σε φάση, που βάζεις μυικά κιλά να είσαι και με μια πολύ έντονη δραστηριότητα, ημερησία πρόσληψη πάνω από 3500 θερμίδες είναι overkill...

-----------------------------------------

Επίσης η πρωτείνη (τουλάχιστον η whey που τρώμε οι περισσότεροι) είναι πρωτείνη ορού γάλακτος. Όταν οι παππούδες μας φτιάχνουν τυρί, με ορό γάλακτος το φτιάχνουν.
Δηλαδή άμα εγώ τρώω ανθότυρο του παππού μου, ``ενισχύομαι`` χημικά?

:welcome:

isis
03-01-10, 17:24
Κωστα το θεμα δεν ειναι να φυγει καποιος με μπαν απο το φορουμ, ισα ισα προσπαθουμε να βοηθησουμε ατομα, οπως καποιους προλαλησαντες να ξεκολλησουν λιγο απο τον μεσαιωνα των αποψεων τους....
Ναι μεν , ωστόσο πρέπει να υπάρχει σεβασμός στις επιλογές του καθενός και όταν κάποιος εγγράφεται σε ένα φόρουμ fitness και bbing , είναι φυσικό ότι δε θα βλέπει συζητήσεις για καλτσόν και μανικιούρ , θα υπάρχουν και τα συμπληρώματα και τα αας , είτε αρέσει σε κάποια μέλη είτε όχι. Φιλικά!

Orc
03-01-10, 17:26
Κλασσικά πράγματα. Παίρνεις συμπληρώματα ουουου 666. Και σε άλλα forum έχω διαβάσει τα χειρότερα όταν τολμήσει να πει κάποιος πως πίνει καμιά πρωτείνη. Εδώ βέβαια δεν τους παίρνει να μιλήσουν όπως θέλουν και το πάνε μέσω της πλαγίας οδού "δε συμφωνώ με τη λήψη συμπληρωμάτων¨αντί να πουν "ρε ουστ φούσκες είστε ρεεεε κόψτε τα να δείτε πως θα καταντήσετε". Ειλικρινά τους έχω σιχαθεί όσους θεωρούν τους bodybuilders φουσκωτούς.

Μαρία
03-01-10, 17:42
Ναι μεν , ωστόσο πρέπει να υπάρχει σεβασμός στις επιλογές του καθενός και όταν κάποιος εγγράφεται σε ένα φόρουμ fitness και bbing , είναι φυσικό ότι δε θα βλέπει συζητήσεις για καλτσόν και μανικιούρ , θα υπάρχουν και τα συμπληρώματα και τα αας , είτε αρέσει σε κάποια μέλη είτε όχι. Φιλικά!

Ναι ειναι φορουμ BB και fitness αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οποιος θελει να ενημερωθει για συμπληρωματα η προπονησεις εστω και αν ακουσε κατι απο καπου αλλου και μπερδευτηκε δεν εχει θεση εδω.Ετσι και αλλιως τα αας ειναι σε αλλη ενοτητα σωστα?Αθλητικο φορουμ δεν ειμαστε?Και στα στιβικα σαιτ υπαρχουν αυτα(τα αασ) και δεν ενημερωνουν αθλητικα?Αν καποιος εχει αποριες δεν ειμαστε εδω να του τις λύσουμε?Δεν θα μιλησουμε για καλσον και μανικιουρ κανεις δεν ειπε το αντιθετο.Φιλικα!

drago
03-01-10, 17:58
οχι φιλε μου δεν τα εχω μπερδεψει ισα ισα ι πρωτεινη ορου γαλακτος παραδειγμα μπορει να σου δωσει πολυ καλα αποτελεσματα στο θεμα γραμμωση κατι που εγω δεν θα μπορουσα να το κανω απο το φαι...ειναι πολυ πιο αφομιωσιμη και επισης χωρις λιπος...αλλα δεν παυει για εμενα να ειναι χημικο...οσο για τους σωματαραδες πιστεψε με δεν ειμαι απο τα παιδακια που θα κυνηγαγα ποδιες...αυτα ειναι για κανενα επειδιξια...τους εχω σβησει σε δυναμι,αντοχη,τρεξιμο σε πραγματα τα οποια αν εξερεσουμε τν αντοχη με τα μυικα τους παραπανισια κιλα θα επρεπε να εχουν υπεραφξιμενα σε σχεση με καποιον που ακολουθει απλα μια ισσοροπιμενη διατροφη...Και οσο για την πρωτεινη το εχω ψαξει αρκετα και βοηθαει πολυ και οχι δεν ειναι στεροιδη αλλα οτι και να ναι δεν ειναι αναγκαια σε καποιον που κανει απλα την γυμναστικη του...οπως πολλοι απο το φορουμ...Δεν ξερω τις γνωσεις σας ρε παιδια αλλα δεν θα εμπιστευομουν και την γνωμη καποιου που απλα συνομιλω σε ενα φορουμ...πιστευω ειναι λογικο...με τα λεφτα που δινετε ομως για συμπλιρωματα προτεινω να πατε σε εναν διατροφολογο να σας δειξει πως μπορεις να <<χτισεις>> χωρις κατι χημικο...και ας αφησουμε την ευκολη λυση...

ρε μαν, δεν καταλαβαινω γιατι συγκρινεις ανομοια πραγματα και που θες να καταληξεις μ' αυτο.

τι παει να πει τους εσβησες στο γηπεδο? κι εσυ αν ενεβαινες στην σκηνη με καποιον στα ιδια κιλα με εσενα και αρχιζατε να ποζαρετε θα σε εσβηνε αυτος ευκολα.

κι αν αρχισετε να τρεχετε εσυ και ενας ΒΒερ μαζι με ενα μαραθονοδρομο, θα σας εσβηνε και τους δυο στο θεμα αντοχης.

κι αν κοντραριστειτε στο σκουοτ με εναν PLer, θα σβησετε ολοι γιατι θα βαλει τα κιλα τα δικα σου για προθερμανση.

αλλα δεν μπορω να καταλαβω αυτες οι συγκρισεις τι νοημα εχουν.

τι ακριβως θες να πεις με αυτα του στιλ μια ζωη την εχουμε και να τρωμε τα παντα κλπ? τα ατομα εδω μεσα ασχολουνται με ενα συγκεκρημενο αθλημα. εγω τεινω περισσοτερο προς PL και δεν μου καιγεται καρφι για 6-pac και τρωω και πινω οτι γουσταρω και βλεπω κατι ποστς του στιλ 'να φαω κουραμπιε στις γιορτες η θα θολωσω' και βαζω τα γελια.

ΑΛΛΑ!!!! πρεπει να καταλαβεις οτι το αθλημα του ΒΒ αυτα απαιτει! δεν τρως οτι γουσταρεις. τρως οτι πρεπει και οποτε πρεπει και περνεις και τα συμπληρωματα που πρεπει αναλογα με το επιπεδο και τους στοχους σου. και μπορει εσυ κι εγω να γελαμε με θεματα του στιλ 'αν πιω γαλα θα θολοσω?' αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι ο ΒΒερ κανει αλλο αθλημα. εχει φαει σκ@τ@ για να φτασει εκει που ειναι, και πολυ καλα κανει που δεν θελει να το χαλασει για μερικους κουραμπιεδες η μερικα ποτηρια γαλα.

τελος, ολοι εμεις που κανουμε αλλα αθληματα και οχι ΒΒ, απλα φιλοξενουμαστε εδω μεσα!!! δεν εχουμε κανενα δικαιομα να τους την λεμε για το αθλημα τους, σε κανενα επιπεδο.

η γνωμη μου στο θεμα ειναι να διαβαζεις και να συμετεχεις στα θεματα που σε αφορουν, και απλα αγνοησε τα υπολοιπα. το φορουμ οπως βλεπεις ειναι ανοιχτο και σε ανθρωπους απο αλλα αθληματα οι οποιοι μπορουν να μπουν και να ρωτησουν περι υπερτροφιας, λιποδιαλυσης, αντοχης κλπ χωρις να δεχονται καμια κριτικη για το αθλημα τους. οποτε, μην κρινεις ουτε εσυ.

και σε τελικη αναλυση, απ οτι εχω δει, οι γνωμες των παλιων εδω μεσα ειναι του στιλ οτι μεταξυ διατροφης, προπονησης, ξεκουρασης και συμπληρωματων, τα συμπληρωματα συμβαλουν λιγοτερο απ' ολα, και πρεπει να εχεις 'φτιαξει' τα αλλα πριν τα παρεις. οποτε και παλι δεν καταλαβαινω την διαφωνια σου.

isis
03-01-10, 18:01
Ναι ειναι φορουμ BB και fitness αλλα αυτο δεν σημαινει οτι οποιος θελει να ενημερωθει για συμπληρωματα η προπονησεις εστω και αν ακουσε κατι απο καπου αλλου και μπερδευτηκε δεν εχει θεση εδω.Ετσι και αλλιως τα αας ειναι σε αλλη ενοτητα σωστα?Αθλητικο φορουμ δεν ειμαστε?Και στα στιβικα σαιτ υπαρχουν αυτα(τα αασ) και δεν ενημερωνουν αθλητικα?Αν καποιος εχει αποριες δεν ειμαστε εδω να του τις λύσουμε?Δεν θα μιλησουμε για καλσον και μανικιουρ κανεις δεν ειπε το αντιθετο.Φιλικα!

Η προκειμένη περίπτωση δε νομίζω να αφορά άνθρωπο που έχει απορίες , αλλά μέλος με ξεκάθαρες και σε πολλά σημεία προσβλητικές απόψεις , τουλάχιστο για τις δικές μου αντιλήψεις. Είναι δυνατόν να λέει κάποιος
από τα συμπληρώματα και τα άλλα οι μισοί στην Ελλάδα δε χωράνε να περάσουν από τη πόρτα Με συγχωρείς , αλλά αυτό είναι θράσος και υποδηλώνει άνθρωπο με παντελή έλλειψη σεβασμού.P.S: Εν ανάγκη θα τις κάνουμε τις πόρτες μεγαλύτερες , για να χωράμε!

Giannis9
03-01-10, 19:42
ισισ κουλ δε σε βρισαμε και τιποτα..

giannis64
03-01-10, 20:18
ας πω και εγω κατι για τους διατρωφολογους και τους γυμναστες. οι πρωτοι εχουν τα δικα τους κοληματα με τα συμπληρωματα και οχι μονο. επισης νομιζουν οτι τα ξερουν ολα. οι δευτεροι το ιδιο.
τωρα μια αποψη. συμπληρωματα =
1) συμπληρωματα διατροφης
2)οικονομια. αν υπολογησεις και το μαγηρεμα.
3)χρονος (αντε να ετοιμαζεις και αντε να τρως)(οσοι ειναι εργενηδες η τα κανουν μονοι τους καταλαβενουν).
4)πληρης ελενχος δωσωλογειας.
Υ.Γ.οσο για το ποδοσφαιρο που αναφερθηκε στους παραπανω,μαλλον δεν ασχοληθηκαν επαγκελματηκα γιατι εγω που ασχοληθηκα ξερω τι συμπληρωματα περνουν και οι ποδοσφαιρηστες και αυτη την στιγμη δεν θελω να το αναλησω παραπανω.

pepeismenos karga
03-01-10, 20:35
θα γραψω και εγω τη γνωμη μου..........γιατι μαρεσουν κατι τετια...πρωτον αντοννις ουτε θα σε κρινω,ουτε θα σε επικρινω....απλα θα σου πω με λιγα λογια τι γραφεις και οτι σε ολα αντιφασκεις....
πρωτον....λες την πρωτεινη χημικη ενω την πολυβιταμινη,τα αμινοξεα οχι...λες οτι η τροφη που τρως ειναι φυσικη....συγνωμη που θα σε στεναχωρησω δεν υπαρχει τιποτα φυσικο ακομα και στην τροφη απο το σπυπερ μαρκετ...μονο τα βιολογικα προιοντα και οτι παραγεις μονο σου...εαν νομιζεις οτι το κοτοπουλο που τρως δεν εχει ορμονες[ΣΤΕΡΟΕΙΔΗ ΔΗΛΑΔΗ],η ντοματα φυτοφαρμακα,η κονσερβες χημικη επεξεργασια,τα συσκευασμενα ζαμπον,τα τυρια....ακομα και το γαλα που πινεις εχει επεξεργαστει γιατι αλλιως θα παθαινες τιποτα απο τα μικροβια που ειχε...μπερδευεις λιγο τα πραγματα...η τεχνολογια εχει προχωρησει εχεις ολα τα τροφιαμ που θες ολο τον χρονο και οποτε θες που δεν γινεται με ΦΥΣΙΚΟ τροπο να υπαρχουν ολο το χρονο και ετσι οπως ειναι στο πιατο σου...ολα ειναι επεξεργασμενα για να τα εχουμε και να διευκολυνομαστε...τα συμπληρωματα ειναι το ιδιο επεξεργασμενα ακομα και νοθευμενα να ειναι το ιδιο γινεται και σε πολλα τροφιμα και ουτε που το ξερεις αρα μην το ψαχνεις....τα απαραιτητα συμπληρωματα[το διευκρινιζω αυτο]υπαρχουν και στη φυση ομως επειδη δεν μπορεις να φας 5 κιλα μοσχαρι για να παρεις την απαραιτητη κρεατινη εχουν παρει απο αυτη τα γραμμαρια που θελουν ακαι τ αεχουν βαλλει μεσα σε ενα κουτι με τα κααταλληλα συντηρητικα για να την περνει ο ανθρωπος....οπως και τα υπολοιπα τροφιμα...το να τα θεωρεις χημικο δικαιωμα σου ειναι...αν νομιζεις οτι εισαι πιο νατουραλ δικαιωμα σου ....εαν πιστευεις οτι εαν παρεις πρωτεινη θα αναπτυχθεις περισσοτερο απο ενα κομαμτι κοτοπουλο δικαιωμα σου...αλλωστε ο οργανισμος ξεχωριζει και καταλαβαινει οτι οταν τρωει κοτοπουλο θα αναπτυχθει τοσο ,ενω με την εετοιμη πρωτεινη δινει σημα για τρελλη αναπτυξη....

το να εχεις ενα καλο αθλητικο σωμα επιλογη σου ειναι ....το να κατακρινεις καποιων αλλον επειδη περνει ακομα και αναβολικα δεν εχεις κανενα δικαιωμα γιατι εσυ διαλεξες αλλο δρομο και αυτος αλλον δρομο αρα τι περιμενεις?να ειστε ιδιοι?αρα ειναι εγωιστικο να τον κρινεις....εσυ εισαι ετσι γιατι εισαι ετσι και ο αλλος ειναι ετσι επειδη ειναι ετσι...μην συγκρινεις πατατες με αγγορυρια και καρπουζια....ολα ειναι διαφορετικα για καπιον λογο.....
τελος ειπες κατι για το οτι χωριζουμε τη ζωη μας σε 2 φασεις...ογκος γρμαμωση...και παλι αυτο ειναι αεπιλογη μας ...και εσυ κανεις ακριβως ο ιδιο....εμεις θελουμε να βαλλουμε μυικα κιλα και τρωμε τον χειμωνα και βαζουμε και λιπος το καλοκαιρι κανουμε διαιτα για να φυγει το λιπος επειδη θελουμε να φανουν οι καινουργιοι μυς μας...εσυ εχεις επιλεξει να τρως οτι θελεις ολο το χρονο...επιλογη σου...θες να εισαι χοντρος επιλογη σου...θες να εισαι αδυνατος επιλογη σου....εσυ τρως οτι θελεις και πινεις οτι θελεις....εμεις δεν το κανουμε αυτο....το κανουμε ανα περιοδους...ακομα ακι αρχαιοι σπαρτιατες διατροφη κανανε...τεσπα...εσυ εχεις χωρησει τη ζωη σου αλλιωςκαι ικανοποιεισαι επειδη χαιρεσαι τη ζςω σου ετσι οπως ειναι...εγω ικανοποιουμε επειδη κανω γραμμαση και ογκο....και πρωτα απο ολα για εμενα και για κανενα αλλο...εσυ αμα σου αρεσουν τ αμαθηματικα και εγω τα συχενομαι και δεν τα θελω να τα δω τι θα σου πω οτι χανεις το χρονο σου επειδη λυνεις ασκησεις?αφου αφτο σε χαροποιει...ι αυτο ειμαστε ολοοι διαφορετικοι...για να υπαρχει ποικιλια στη ζωη....

ANTONISSS
03-01-10, 21:39
Για να ληξουμε το θεμα πινετε οτι θελετε δεν σας κατακρινε κανεις...το να λεει ο καθενας τα δικα του σχετικα με τα συμπλιρωματα για να βγει γνωστης ειναι το χειροτερο...γαλα παντως δεν ειναι...φιλε μου πολινικε μην νοιαζεσαι το οτι γινεται μαζικη επιθεση δεν με απασχολει καθολου,σε ευχαριστω παντως και που το ανεφερες...και οσο αναφορα τα αναβολικα δεν συγκρινε κανεις την πρωτεινη με κατι τετοιο αλλα δεν ειναι και γαλα ελεος...

ANTONISSS
03-01-10, 21:43
θα γραψω και εγω τη γνωμη μου..........γιατι μαρεσουν κατι τετια...πρωτον αντοννις ουτε θα σε κρινω,ουτε θα σε επικρινω....απλα θα σου πω με λιγα λογια τι γραφεις και οτι σε ολα αντιφασκεις....
πρωτον....λες την πρωτεινη χημικη ενω την πολυβιταμινη,τα αμινοξεα οχι...λες οτι η τροφη που τρως ειναι φυσικη....συγνωμη που θα σε στεναχωρησω δεν υπαρχει τιποτα φυσικο ακομα και στην τροφη απο το σπυπερ μαρκετ...μονο τα βιολογικα προιοντα και οτι παραγεις μονο σου...εαν νομιζεις οτι το κοτοπουλο που τρως δεν εχει ορμονες[ΣΤΕΡΟΕΙΔΗ ΔΗΛΑΔΗ],η ντοματα φυτοφαρμακα,η κονσερβες χημικη επεξεργασια,τα συσκευασμενα ζαμπον,τα τυρια....ακομα και το γαλα που πινεις εχει επεξεργαστει γιατι αλλιως θα παθαινες τιποτα απο τα μικροβια που ειχε...μπερδευεις λιγο τα πραγματα...η τεχνολογια εχει προχωρησει εχεις ολα τα τροφιαμ που θες ολο τον χρονο και οποτε θες που δεν γινεται με ΦΥΣΙΚΟ τροπο να υπαρχουν ολο το χρονο και ετσι οπως ειναι στο πιατο σου...ολα ειναι επεξεργασμενα για να τα εχουμε και να διευκολυνομαστε...τα συμπληρωματα ειναι το ιδιο επεξεργασμενα ακομα και νοθευμενα να ειναι το ιδιο γινεται και σε πολλα τροφιμα και ουτε που το ξερεις αρα μην το ψαχνεις....τα απαραιτητα συμπληρωματα[το διευκρινιζω αυτο]υπαρχουν και στη φυση ομως επειδη δεν μπορεις να φας 5 κιλα μοσχαρι για να παρεις την απαραιτητη κρεατινη εχουν παρει απο αυτη τα γραμμαρια που θελουν ακαι τ αεχουν βαλλει μεσα σε ενα κουτι με τα κααταλληλα συντηρητικα για να την περνει ο ανθρωπος....οπως και τα υπολοιπα τροφιμα...το να τα θεωρεις χημικο δικαιωμα σου ειναι...αν νομιζεις οτι εισαι πιο νατουραλ δικαιωμα σου ....εαν πιστευεις οτι εαν παρεις πρωτεινη θα αναπτυχθεις περισσοτερο απο ενα κομαμτι κοτοπουλο δικαιωμα σου...αλλωστε ο οργανισμος ξεχωριζει και καταλαβαινει οτι οταν τρωει κοτοπουλο θα αναπτυχθει τοσο ,ενω με την εετοιμη πρωτεινη δινει σημα για τρελλη αναπτυξη....

το να εχεις ενα καλο αθλητικο σωμα επιλογη σου ειναι ....το να κατακρινεις καποιων αλλον επειδη περνει ακομα και αναβολικα δεν εχεις κανενα δικαιωμα γιατι εσυ διαλεξες αλλο δρομο και αυτος αλλον δρομο αρα τι περιμενεις?να ειστε ιδιοι?αρα ειναι εγωιστικο να τον κρινεις....εσυ εισαι ετσι γιατι εισαι ετσι και ο αλλος ειναι ετσι επειδη ειναι ετσι...μην συγκρινεις πατατες με αγγορυρια και καρπουζια....ολα ειναι διαφορετικα για καπιον λογο.....
τελος ειπες κατι για το οτι χωριζουμε τη ζωη μας σε 2 φασεις...ογκος γρμαμωση...και παλι αυτο ειναι αεπιλογη μας ...και εσυ κανεις ακριβως ο ιδιο....εμεις θελουμε να βαλλουμε μυικα κιλα και τρωμε τον χειμωνα και βαζουμε και λιπος το καλοκαιρι κανουμε διαιτα για να φυγει το λιπος επειδη θελουμε να φανουν οι καινουργιοι μυς μας...εσυ εχεις επιλεξει να τρως οτι θελεις ολο το χρονο...επιλογη σου...θες να εισαι χοντρος επιλογη σου...θες να εισαι αδυνατος επιλογη σου....εσυ τρως οτι θελεις και πινεις οτι θελεις....εμεις δεν το κανουμε αυτο....το κανουμε ανα περιοδους...ακομα ακι αρχαιοι σπαρτιατες διατροφη κανανε...τεσπα...εσυ εχεις χωρησει τη ζωη σου αλλιωςκαι ικανοποιεισαι επειδη χαιρεσαι τη ζςω σου ετσι οπως ειναι...εγω ικανοποιουμε επειδη κανω γραμμαση και ογκο....και πρωτα απο ολα για εμενα και για κανενα αλλο...εσυ αμα σου αρεσουν τ αμαθηματικα και εγω τα συχενομαι και δεν τα θελω να τα δω τι θα σου πω οτι χανεις το χρονο σου επειδη λυνεις ασκησεις?αφου αφτο σε χαροποιει...ι αυτο ειμαστε ολοοι διαφορετικοι...για να υπαρχει ποικιλια στη ζωη....

φιλε μου σωστος μονο που εγω δεν κατεκρινα αυτους που περνουν οτιδηποτε...δες τι γραφω...φραφω ποιος ο λογος των συμπληρωματων οταν υπαρχει το φαι...τωρφα με τον καθενα να λεει τα δικα του πηρε αλλη φορα η συζητιση

ANTONISSS
03-01-10, 21:45
ας πω και εγω κατι για τους διατρωφολογους και τους γυμναστες. οι πρωτοι εχουν τα δικα τους κοληματα με τα συμπληρωματα και οχι μονο. επισης νομιζουν οτι τα ξερουν ολα. οι δευτεροι το ιδιο.
τωρα μια αποψη. συμπληρωματα =
1) συμπληρωματα διατροφης
2)οικονομια. αν υπολογησεις και το μαγηρεμα.
3)χρονος (αντε να ετοιμαζεις και αντε να τρως)(οσοι ειναι εργενηδες η τα κανουν μονοι τους καταλαβενουν).
4)πληρης ελενχος δωσωλογειας.
Υ.Γ.οσο για το ποδοσφαιρο που αναφερθηκε στους παραπανω,μαλλον δεν ασχοληθηκαν επαγκελματηκα γιατι εγω που ασχοληθηκα ξερω τι συμπληρωματα περνουν και οι ποδοσφαιρηστες και αυτη την στιγμη δεν θελω να το αναλησω παραπανω.

φιλε μου γιαννη και εγω βλεπω τι περνει ο καθε ποδοσφαιριστης εκει που ειμαι...αλλα ας μην τα αναφερουμε γιατι περνουν πολλα...ας μην τα βαζουμε ολα και ολους στο ιδιο καζανη...δειτε πως αρχισε η συζητηση γιατι το θεμα εχει ξεφυγει και ο καθενας λεει οτι να ναι αθελα του

ANTONISSS
03-01-10, 21:58
ρε μαν, δεν καταλαβαινω γιατι συγκρινεις ανομοια πραγματα και που θες να καταληξεις μ' αυτο.

τι παει να πει τους εσβησες στο γηπεδο? κι εσυ αν ενεβαινες στην σκηνη με καποιον στα ιδια κιλα με εσενα και αρχιζατε να ποζαρετε θα σε εσβηνε αυτος ευκολα.

κι αν αρχισετε να τρεχετε εσυ και ενας ΒΒερ μαζι με ενα μαραθονοδρομο, θα σας εσβηνε και τους δυο στο θεμα αντοχης.

κι αν κοντραριστειτε στο σκουοτ με εναν PLer, θα σβησετε ολοι γιατι θα βαλει τα κιλα τα δικα σου για προθερμανση.

αλλα δεν μπορω να καταλαβω αυτες οι συγκρισεις τι νοημα εχουν.

τι ακριβως θες να πεις με αυτα του στιλ μια ζωη την εχουμε και να τρωμε τα παντα κλπ? τα ατομα εδω μεσα ασχολουνται με ενα συγκεκρημενο αθλημα. εγω τεινω περισσοτερο προς PL και δεν μου καιγεται καρφι για 6-pac και τρωω και πινω οτι γουσταρω και βλεπω κατι ποστς του στιλ 'να φαω κουραμπιε στις γιορτες η θα θολωσω' και βαζω τα γελια.

ΑΛΛΑ!!!! πρεπει να καταλαβεις οτι το αθλημα του ΒΒ αυτα απαιτει! δεν τρως οτι γουσταρεις. τρως οτι πρεπει και οποτε πρεπει και περνεις και τα συμπληρωματα που πρεπει αναλογα με το επιπεδο και τους στοχους σου. και μπορει εσυ κι εγω να γελαμε με θεματα του στιλ 'αν πιω γαλα θα θολοσω?' αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι ο ΒΒερ κανει αλλο αθλημα. εχει φαει σκ@τ@ για να φτασει εκει που ειναι, και πολυ καλα κανει που δεν θελει να το χαλασει για μερικους κουραμπιεδες η μερικα ποτηρια γαλα.

τελος, ολοι εμεις που κανουμε αλλα αθληματα και οχι ΒΒ, απλα φιλοξενουμαστε εδω μεσα!!! δεν εχουμε κανενα δικαιομα να τους την λεμε για το αθλημα τους, σε κανενα επιπεδο.

η γνωμη μου στο θεμα ειναι να διαβαζεις και να συμετεχεις στα θεματα που σε αφορουν, και απλα αγνοησε τα υπολοιπα. το φορουμ οπως βλεπεις ειναι ανοιχτο και σε ανθρωπους απο αλλα αθληματα οι οποιοι μπορουν να μπουν και να ρωτησουν περι υπερτροφιας, λιποδιαλυσης, αντοχης κλπ χωρις να δεχονται καμια κριτικη για το αθλημα τους. οποτε, μην κρινεις ουτε εσυ.

και σε τελικη αναλυση, απ οτι εχω δει, οι γνωμες των παλιων εδω μεσα ειναι του στιλ οτι μεταξυ διατροφης, προπονησης, ξεκουρασης και συμπληρωματων, τα συμπληρωματα συμβαλουν λιγοτερο απ' ολα, και πρεπει να εχεις 'φτιαξει' τα αλλα πριν τα παρεις. οποτε και παλι δεν καταλαβαινω την διαφωνια σου.

φιλε μου δεν κατακρινω κανενα...στο κατω κατω δεν με νοιαζει τι περνουν απλά οταν προσπαθουν να σου βγαλουν τα συμπληρωματα απαραιτητα με διαφορες αποψεις και ακυρες αλλα και εγκυρες δεν καθεσαι απλα να βγαινεις λαθος...εγς ειμαι κατα και λεω φωναχτα τι γνωμη μου γι'αυτο και οι μισοι εμεσα πεφτουν πανω μου...για να περασει η γνωμη τους...βεβαια ακουσα και γνωμες σεβασμιες οι οποιες χωραγαν μεσα σε μια συζητηση...τωρα για τους αλλους που προσπαθουν να μου την <<πουν>>το μονο που εχω να πω ειναι να κοιταξουν να μαθουν να συζητανε και να μην ειναι μονοπλεβροι γιατι δεν βγαινουν πουθενα...και φυσικα πολλοι απο εδω μεσα ειναι πολλοι πιο μπροστα απο εμενα αλλα αυτο δεν μου λεει κατι...πες με προκατελημενο αλλα εχω αλλες αποψεις

Polyneikos
03-01-10, 21:58
Γενικα ας συμμαζευτεί λίγο το τόπικ γιατί έχει παρει περίεργη τροπή...Το θεμα μας είναι αν μπορεί το φαγητο να αντικαταστησει επαρκως τα συμπληρώματα και αν τελικα η χρήση συμπληρωματων είναι εύχρηστη.Please stay on topic guys !

ANTONISSS
03-01-10, 22:01
Η προκειμένη περίπτωση δε νομίζω να αφορά άνθρωπο που έχει απορίες , αλλά μέλος με ξεκάθαρες και σε πολλά σημεία προσβλητικές απόψεις , τουλάχιστο για τις δικές μου αντιλήψεις. Είναι δυνατόν να λέει κάποιος Με συγχωρείς , αλλά αυτό είναι θράσος και υποδηλώνει άνθρωπο με παντελή έλλειψη σεβασμού.P.S: Εν ανάγκη θα τις κάνουμε τις πόρτες μεγαλύτερες , για να χωράμε!

σε μια συζητηση ειμαστε και η συζητηση ποτε δεν γινετε για να προσβαλει κανενα...αμα ηθελα να προσβαλω καποιον πιστεψε με δεν θα εμπαινα ανωνιμα σε ενα φορουν για να προσβαλω καποιον μεσο τσατ...ελεος

ANTONISSS
03-01-10, 22:04
Γενικα ας συμμαζευτεί λίγο το τόπικ γιατί έχει παρει περίεργη τροπή...Το θεμα μας είναι αν μπορεί το φαγητο να αντικαταστησει επαρκως τα συμπληρώματα και αν τελικα η χρήση συμπληρωματων είναι εύχρηστη.Please stay on topic guys !

ευτιχως φιλε πολυνικε που υπαρχει και καποιος να ξερει περι τινος μιλαμε...δεν ξερω πλεον σε τι απανταω.ο καθενας μου λεει οτι να ναι...οχι απλα δεν μου δινουν να καταλαβω κατι διαφορετικο απο αυτο που πιστευω αλλα με μπερδευουν κ'ολας...κυριολεκτικα χωρις παρεξηγηση <ο καθενας τα δικα του>>

TRIANTAFYLLOU
03-01-10, 22:17
το φαγητό η διατροφη γενικότερα είναι αναπόσπαστο κομάτι του αθλητισμού και του πρωταθλητισμού , απλα επειδη η επιστήμη και τεχνολογία τροφίμων εχει εξεληχθεί είναι αδιανόητο να μην συμπληρώσουμε την διατροφή μας με έτοιμα συστατικα χρήσιμα για τον οργανισμό μας , αλλα αυτα πάντα σε συνδιασμό με την σωστή διατροφη για μέγιστα αποτελέσματα .

εγω διαχωρίζω σε 2 κατηγορίες τους λόγους που πρέπει κάποιος να χρησιμοποιεί τα συμπληρώματα διατροφής , ό ενας είναι γι αυτούς που ο σύγχρονος τρόπος ζωής στερεί πολύτιμα συστατικα απο τον οργανισμό λόγω πλαστικής τροφης που λέμε οτι τρώμε και έλειψης καθορισμένων γευμάτων , οπότε παίρνουμε αυτα σε μορφή κάποιων βιταμινών η σνάκ πρωτεινης και άλλων συστατικών.

και ο άλλος είναι γι αυτούς που αναζηταν το καλύτερο δυνατο σε επιδόσεις είτε είναι αθλητες που απλα γυμνάζονται η που κάνουν πρωταθλητισμό και θελουν το μεγιστο δυνατό αποτέλεσμα , αφού απο αρχαιοτατων χρόνων χρησιμοποιούσαν διάφορες τροφες σε μεγαλες ποσότητες για να ανεβάζουν τις επιδόσεις , πόσο μάλιστα στην σύγχρονη εποχή γιατι όπως σωστα αναφέρθηκε για να πάρουμε αυτα που χρειαζόμαστε απο την τροφή χρειάζετε να καταναλώνουμε μεγάλες ποσότητες , οπότε θα πάρουμε και σαβούρα που δεν χρειαζόμαστε .

τωρα επειδη πολλες φορες με ρωταν τι είναι πιο χρήσιμο να παίρνουμε απο την διατροφη η τα συμπληρώματα , εχω να πω σ αυτο πως για να κάνουμε χαρμάνι να χτήσουμε εναν τοίχο ρωταω τι χρειάζετε νερο τσιμέντο άμμο η τούβλά ? λένε όλα , έ έτσι λοιπόν μια σωστη διατροφη χρειάζετε απο όλες τις ομάδες τροφων και όλα είναι χρήσιμα απλα ανάλογα με το άυλημα και τις απαιτήσεις του καθενός .

απλα η βαση είναι η διατροφη και μετα τα συμπληρώματα κατα περίπτωση όπως ανέφερα ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός , γιατι αλλιώς το συμπλήρωμα έρχετε απλα να καλύψει κάποιες ελείψεις του οργανισμού χωρίς κανένα εμφανές αποτελεσμα στο σωμα αν δεν υπάρχει και η σωστη διατροφή

GEORGEXX1
03-01-10, 22:28
ευτιχως φιλε πολυνικε που υπαρχει και καποιος να ξερει περι τινος μιλαμε...
δεν ξερω πλεον σε τι απανταω.ο καθενας μου λεει οτι να ναι...οχι απλα δεν μου δινουν να καταλαβω κατι διαφορετικο απο αυτο που πιστευω αλλα με μπερδευουν κ'ολας...κυριολεκτικα χωρις παρεξηγηση <ο καθενας τα δικα του>>


Aντωνη αν μπορουσα να κανω παραθεση στα ποστ ολης της ημερας
θα σου εδειχνα τουλαχιστον 10 απαντησεις.
χωρις παρεξηγησει τελικα εσυ δεν εβγαλες κανενα συμπερασμα απο την αρχικη
σου ερωτιση;;

ANTONISSS
03-01-10, 22:29
σωστος ηλια συμφωνω...ειναι απλα ενα συμπλιρωμα για καποια πραγματα που δεν μπορεις να καλυξεις απο την διατροφη σου...μην τα κανουμε ομως και τροπο ζωης...με μια ισοροπιμενη και γεματη διατροφη για μενα εισαι μια χαρα...ειδικα εαν εχεις παραπανω αναγκες συμπληρωσε τες με φαι..εαν δεν μπορεις για οποιοδηποτε λογο παρε ενα συμπληρωμα αλλα μονο τοτε...(γνωμη μου για να μην αρχιζουμε παλι)απλα φιλε μου ηλια δεν καταλαβαινω το λογο για τον οποιο βαζουν το σημπληρωμα πανω απο το φαι...και ας μην το παραδεχονται οι πιο πολλοι...βεβαια υπαρχουν και καποιοι που ξερουν τι λενε δεν αντιλεγω

ANTONISSS
03-01-10, 22:31
Aντωνη αν μπορουσα να κανω παραθεση στα ποστ ολης της ημερας
θα σου εδειχνα τουλαχιστον 10 απαντησεις.
χωρις παρεξηγησει τελικα εσυ δεν εβγαλες κανενα συμπερασμα απο την αρχικη
σου ερωτιση;;

φιλε μου πηρα καποιες γνωμες και χαρηκα για αυτο αλλα με το να μου λεει ο καθενας οτι να ναι και να πρεπει να απανταω στον καθενα για κατι εντελως ακυρο απο αυτο που ρωτησα το μονο που καταφερα ειναι να ζαλιστω αλλα και να ξεχωρισω καποια ατομα με τα οποια μπορεις να μιλισεις σοβαρα και να παρεις μια γνωμη...τιποτα αλλο

NASSER
04-01-10, 01:57
ANTONISSS πες μας τελικα τι καταλαβες απο ολα οσα ειπαμε και τι γνωμη εχεις πλεον. Να συμπεριλαβεις πως βρισκεσαι σε ενα ββ φορουμ.

kyriakos23
04-01-10, 05:34
καταρχας φιλε αντωνη εγω δεν καταλαβα να προσβαλεις κανενα.
δευτερο για να δωσω κ εγω την απαντηση μου πηγενετε στον οροφο του νοσοκομειου που πεθενουν χιλιαδες παιδια που ουτε συμπληρωματα πινανε,ουτε τσιγαρο ,μονο φαγητο .
τριτο σκεφτειτε ποσα φαγητα βγαζουνε ,λαδια,νερα κ.τ.λ ακαταλληλα.
τωρα αν ενα συμπηρωμα εχει κατι απαγορευμενο η βλαβερο το ιδιο συμβενει και στο φαγητο.σημαινει δεν πρεπει να τρωμε?

tvg5
07-01-10, 23:05
Δηλαδη ηρθες σε bbing forum να μας πεις ότι επαιξες καλύτερη μπαλα,ότι ετρεξες ,αντεξες περρισσότερο από ένας bber ;Συγχαρητηρια,εσυ μπορείς να κανεις τα ίδια σκουωτ με καποιον bber ;Μπορείς να αναφερεις ηλικια,stats,και βασικες ασκησεις-κιλα;

Έχει δίκιο ο Polyneikos φίλε Antonisss.

Εσύ μπορεί στο τρέξιμο και στο sprint να περνάς τον "Big" Ronnie Coleman :shock: και τι μ'αυτό όμως????????

Ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Το πρόγραμμα γυμναστικής και η διατροφή που κάνει ένας bodybuilder δεν το κάνει κανένας άλλος αθλητής, κανένα άλλο άθλημα.

"It's the Greatest Sport",
όπως λέει και ο Arnold "Strong" Schwarzenegger.

fotis hks
12-01-10, 17:38
Οπως λεει και ο Polyneikos τα εχεις λιγο μπερδεμενα.Τα συμπληρωματα οπως το λεει και η λεξη ειναι συμπληρωματα σκετο ουτε θα σε κανουν Θεο ουτε σουπερμαν.Εγω εκανα πρωταθλητισμο χρονια στιβο και πρωτη φορα που πηρα συμπληρωματα ηταν το καλοκαιρι στα 27μου γιατι βαρεθηκα να ειμαι ολη την ωρα πανω απο μια κατσαρολα και να μαγειρευω ποσο μαλλον για δυο ???αντικατεστησα καποια γευματα με πρωτεινη και μου ηρθε και βολικο σε θεμα χρονου και οικονομικο,αυτο ειναι και το ζητουμενο.Δεν παιρνεις συμπηρωματα λες και ειναι αναβολικα ουτε αυτη την ιδιοτητα εχουν,και τωρα στην εγκυμοσυνη πινω καμια πρωτεινη γιατι μου αρεσει η γευση και αν βαριεμαι να μαγειρεψω,αν ηταν κακο λες να το επαιρνα για να βλαψω το παιδι μου?η να το ντοπαρω?Ξεμπερδεψε τα λιγο....φιλικα παντα!!!

+:thumbup:

fotis hks
12-01-10, 17:49
Για να ληξουμε το θεμα πινετε οτι θελετε δεν σας κατακρινε κανεις...το να λεει ο καθενας τα δικα του σχετικα με τα συμπλιρωματα για να βγει γνωστης ειναι το χειροτερο...γαλα παντως δεν ειναι...φιλε μου πολινικε μην νοιαζεσαι το οτι γινεται μαζικη επιθεση δεν με απασχολει καθολου,σε ευχαριστω παντως και που το ανεφερες...και οσο αναφορα τα αναβολικα δεν συγκρινε κανεις την πρωτεινη με κατι τετοιο αλλα δεν ειναι και γαλα ελεος...

φίλε ANTONISSS γνωριζεις πόσα χρόνια σε περνάνε αυτοι με τους οποιους επικοινωνείς??? δεν μιλαώ για θέμα επιπέδου...αλλα για θέμα γνωσεων και εμπειριών...δεν λέω πως γνωρίζουν 100% τα πάντα...αλλα απ'οτι βλαίπω σε φανταζομαι οτι καθεσαι και ψάχνεις απο εδω και απο εκει και τελικα καταληγεις να μαθαιανεισ μισά πραγματα και να επιμένεις κιόλας....τουλαχιστον πιστύέ τα και μην χολοσκας τον καθένα μασ για να σε κανουμε να κατανοησεις την πραγματικότητα....δικιά σου προτιμηση και σεβαστη να μην πέρνεις συμπληρώματα...αλλα μην νομίζεις πως το φαι που τρως ειναι φυσικο στις μέρες μασ...απο τα λαχανικα μεχρι το κρέας......και αν δεν εχεις φτιά3ει μια τέλεια διατροφη ποιος ο λογοσ εσυ να παρεις συμπηρωμα??? δεν 8α καταφέρεις τπτ...αλλα οχι να λες αστοχα πραγματα και να προσβαλεις αν8ρωπους οι οπιοι με πολυ κοπο καταφεραν να φτιά3ουν ενα σωμα που πολοι 8α ζηλευαν μεσα τους και ασ τους χλευαζουν απο ε3ς τους......(ΦΙΛΙΚΑ);)






ΥΓ. Επειδη ακουσα κατι για ομαδικο αθλημα, προσωπικα εκανα επαγγελματικο ομαδικο αθλητισμο, ειμαι γυμναστης σε ομαδα στο αθλημα με την πορτοκαλι μπαλα, ο πατερας μου προπονητης σε ομαδες Α,Β,Γ εθνικης ποδοσφαιρου, πληροφοριακα αναφερω οτι γινοταν τερστια καταναλωση συμπληρωματων απο τους αθλητες και πολυ σωστα επραταν ομαδες και γυμναστες γιατι ειναι κατι που ειναι απαραιτητο σε μεγαλο φορτο προπονησης....

τι μου λες τωρα??? εδω στο AMERICA! οι προπονητές συνιστουν στους γονεις των παιδιων απο ομαδες ''μπαιισμπολ" να κανουν και χρηση κρεατίνης μερικες φορές σε αγωνες κτλ........μιλάμε για ηλικιες 15-16 τουλαχιστον ετσι 3ερω....:rolf:

psycho_steve
16-01-10, 01:44
ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΒΟΛΙΚΑ ΕΛΕΟς ΠΛΕΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟ


Η ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΕΙΝΑΙ ΓΑΛΑ!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΚΡΕΑς ΑΜΑ ΦΑς ΕΧΕΙ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΜΕΣΑ


ΡΕ ΦΙΛΕ ΦΑΕ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΚΡΕΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΠΡΙΣΤΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ Κ ΑΝ 9Α ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΜΥΣ ΣΟΥ ΝΕΡΑ....

KATERINI 144
16-01-10, 01:54
καλα μην εξάπτεσαι, αν φας μοσχαρίσιο κρεας δε θα φας μονο την κρεατίνη του, θα φας και πρωτεΐνη και λίπος, ισως γιαυτο να προτιμάει καποιος κρεατινη απο συμπλήρωμα.

psycho_steve
16-01-10, 02:04
Χεχε αναθεμα για ολα μια απαντηση ετοιμη...Φιλικα

KATERINI 144
16-01-10, 02:09
πληροφοριακά εγω χρησιμοποιώ πρωτεινη, Ω3, και βιταμινες απο συμπληρώματα, αυτα μου αρκουν, αλλοι θελουν περισσότερα, να αρχισω να φωναζω για να τα κοψουν?! :rolf::rolf::rolf::rolf:

sogoku
21-01-10, 03:44
Για βαλε μια φωμη κατερινι..........

Geo84
22-01-10, 11:24
Πολύ συζήτηση για το τίποτα. Τα συμπληρώματα χρησιμοποιούνται από ανθρώπους που θέλουν να πάρουν το κάτι παραπάνω και δε μπορούν να το κάνουν εξ'ολοκλήρου από το φαγητό και από αυτούς που θέλουν να πάρουν κάποιο συστατικό χωρίς να θέλουν να πάρουν κάποιο άλλο και που όλα αυτά περιλαμβάνονται μαζί σε μια τροφή.

Όσο για τη κρεατίνη που λέει ο φίλος ότι σε πρήζει σα γουρούνι και σου φορτώνει τους μυες με νερά ας έρθει να μου πει γιατί εμένα δε με πρήζει σχεδόν καθόλου και να συζητήσουμε ποιος είναι ο αυτοσκοπός της και πια τα παράπλευρα που δεν ισχύουν για όλους τους ανθρώπους.

the_big_litho
22-01-10, 18:43
ΡΕ ΦΙΛΕ ΦΑΕ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΚΡΕΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΠΡΙΣΤΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ Κ ΑΝ 9Α ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΜΥΣ ΣΟΥ ΝΕΡΑ....

Αυτα ειναι παρενεργειες της κρεατινης, οταν μαθεις γιατι παιρνουμε την κρεατινη ελα και ποσταρε παλι.

albertob30
22-01-10, 19:27
ΡΕ ΦΙΛΕ ΦΑΕ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΚΡΕΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΠΡΙΣΤΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ Κ ΑΝ 9Α ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΜΥΣ ΣΟΥ ΝΕΡΑ....

γιατι οταν δεν ξερετε μιλατε και λετε τα δικα σας?

ενα κιλο μοσχαρι αν τρως την ημερα ΚΡΕΑΤΙΝΗ εχει μεσα..αλλα ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΧΟΛΗΣΤΕΡΙΝΗ ΑΝ ΦΑΣ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ..

-Giannis-
22-01-10, 20:09
άσχετο :green:

Απ' ότι ξέρω... το χοιρινό έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε κρεατίνη από το μοσχάρι ;)

thegravijia
02-02-10, 23:15
ΡΕ ΦΙΛΕ ΦΑΕ ΕΝΑ ΚΙΛΟ ΚΡΕΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΘΑ ΠΡΙΣΤΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ Κ ΑΝ 9Α ΓΕΜΙΣΟΥΝ ΟΙ ΜΥΣ ΣΟΥ ΝΕΡΑ....
ΕΝΩ ΡΕ ΑΣΧΕΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙς ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΣΟΥ ΑΜΑ ΠΑΡΕΙς ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΘΑ ΠΡΗΣΤΕΙς ΑΜΕΣΩς ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙς ΣΑΝ ΓΟΥΡΟΥΝΙ Ε ...??
ΤΡΑΒΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙς ΚΑΝΑ ΑΡΘΡΟ ΜΠΑς ΚΑΙ ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΕΙς ΚΑΙ ΜΑΘΕΙς 5 ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Haris Pilton
02-02-10, 23:18
Ο τερα κανει διετα,γι'αυτο μην τον εξάπτεται. :rolf:

KATERINI 144
02-02-10, 23:39
ΕΝΩ ΡΕ ΑΣΧΕΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙς ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΣΟΥ ΑΜΑ ΠΑΡΕΙς ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΘΑ ΠΡΗΣΤΕΙς ΑΜΕΣΩς ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙς ΣΑΝ ΓΟΥΡΟΥΝΙ Ε ...??
ΤΡΑΒΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙς ΚΑΝΑ ΑΡΘΡΟ ΜΠΑς ΚΑΙ ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΕΙς ΚΑΙ ΜΑΘΕΙς 5 ΠΡΑΓΜΑΤΑ Μ....Ατερα όμορφα, αφού εισαι λογικό παιδί !!

KATERINI 144
02-02-10, 23:40
άσχετο :green:

Απ' ότι ξέρω... το χοιρινό έχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε κρεατίνη από το μοσχάρι ;)σωστα.

thegravijia
02-02-10, 23:47
τερα όμορφα, αφού εισαι λογικό παιδί !!
σορυ σορυ αμα θελεις σβηστο:(

savage
03-02-10, 01:05
billy δεν υπαρχει λογος να εξαπτεσαι.εχουν δικιο τα παιδια.'ξερεις κ γω τι ακουω καθε μερα?
ο,τι μ... μπορεις να φανταστεις.αλλα να σου πω κατι?κ γω πριν 6-7 χρονια τα ιδια ελεγα,γιατι δεν ηξερα.και λιγο πολυ ολοι μας,πριν ξεκινησουμε το bodybuilding.γιατι δε νομιζω πως γεννηθηκε κανεις με τον αλτηρα στο χερι κ με ροφημα πρωτεινης στο μπιμπερο του, ε?

sTeLaKoS
03-02-10, 02:57
γιατι δε νομιζω πως γεννηθηκε κανεις με τον αλτηρα στο χερι κ με ροφημα πρωτεινης στο μπιμπερο του, ε?

Όχι αλλά είναι καλή ιδέα για το μωρό του Νάσσερ και της Μαρίας :turtle::turtle::turtle:
Τούμπανο θα γίνει ο πιτσιρίκος! :toast:

Machiavelli
03-02-10, 10:32
νομιζω πως γεννηθηκε κανεις με τον αλτηρα στο χερι κ με ροφημα πρωτεινης στο μπιμπερο του, ε?

Έλα όμως που είχαμε ορρογαλακτική στο μπιμπερό μας!