PDA

Επιστροφή στο Forum : Το φουλ προγραμα διατροφης/προπονισης μου.



Panagos7
08-01-10, 21:29
Καλησπέρα pedia.apo Δευτερα αρχίζω γυμναστήριο.Ήδη έβγαλα τι διατροφή θα κάνω και πάνω κάτω έχουν συμφωνήσει πολoi.Αυτό που θα ήθελα είναι να μου προτείνεται ένα πρόγραμμα κατά προτίμηση λέω να πάω για όγκο για να φανεί το σώμα πιο καλά. Και πιστεύω ότι οι μέρες που μπορώ να προπονούμαι είναι. Δευτερα/τρίτη/τεταρτη/Πέμπτη OFF/παρασκευή/σάββατο/Κυριακή off.(έτσι και αλλιώς το γυμναστήριο μου είναι κλειστό κυριακές ) Δηλαδή πιστεύω ένα πρόγραμμα με 3 μέρες προπόνηση μετά 1 μέρα off μετά 2 φορες προπόνηση και κυριακή πάλι off είναι μια χαρά.Τι έχετε να μου προτείνεται ? ευχαριστώ.

sTeLaKoS
08-01-10, 21:40
Κοίτα Παναγιώτη στο είπα και σε pm, το σώμα σου ξεκινώντας δε θα σηκώσει ένα πρόγραμμα όγκου. Θα τραυματιστείς, θα ξενερώσεις και θα αφήσεις τη γυμναστηκή πριν καν τη ξεκινήσεις. Ξεκίνα με ένα πρόγραμμα αρχαρίων, αυτό που προτείνει ο ioannis1 είναι μια χαρά. Μη ξεχνάς πως ο όγκος ή η γράμμωση είναι κατά 90% θέμα φαγητού και μόνο 10% θέμα προπόνησης.

Τη προσωπική μου γνώμη εκφέρω, οποιοσδήποτε θέλει να τον συμβουλέψει διαφορετικά...

Panagos7
08-01-10, 21:47
hmmm ο ιωάννης γραφει στο πρόγραμμα αυτό.

ΔΕΥΤΕΡΑ πλατη-στηθος-τρικεφαλοι

ΤΡΙΤΗ αεροβια 30 λεπτα

ΤΕΤΑΡΤΗ ωμοι-δικεφαλοι

ΠΕΜΠΤΗ αεροβια 30 λεπτα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ποδια-γαμπεs

Δεν ξέρω αλλα μου φαίνεται κάπως περίεργο.ενόw ότι τρίτη και τεταρτη θα πηγαίνω μονο 30 λεπτά διάδρομο πχ. Και επίσης θα έχω σάββατο και κυριακή off 2 μέρες? Και κάτι άλλο.επειδή θα αρχίσω τώρα πρέπει τις πρώτες μέρες να πηγαίνω και να κάνω προπόνηση όλα τα μέρει του σώματος μέχρι να συνηθίσω η αυτό θα με κάψει τελείως και δεν είναι καλο?
Γιατί ΠΧ για να δουλέψω το σώμα μου από την μέση και πάνω από ότι βλέπω θα περνάνε από την τεταρτη μετά την προπόνηση μέχρι και την δευτερα.μήπως περνάνε πολλές μέρες?και επίσης θα κάνω κάθε μέρα κοιλιακούς και ραχιαίους όταν πηγαίνω gym e?sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλα τώρα αρχίζω και ελπίζω να μου τις λύσετε.

GEORGEXX1
08-01-10, 23:19
βρε παληκαρι σκαλυζεις συνεχεια τα πραγματα
χωρις να δοκιμασεις κατι.
ξεκηνα δες τη ειναι αυτο που σου προτεινουν
και μετα ζητα βοηθεια για αλαγη οταν δεν μπορεις.
Αφου υπαρχει διατροφη και προγραμα γιατι δεν τα
εφαρμοζεις;;;
απλα κανεις κριτικη σε κατι δοκιμασμενο.

Panagos7
08-01-10, 23:24
θα μπορούσες να με βοηθήσεις σε αυτά που ρώτησα από το να πεις ότι κρίνω δοκιμασμένα pragmata.an δεν μπορείς να βοηθήσεις απλά μην μιλάς.Το forum είναι για να κάνουμε ερωτήσεις και οποιος θέλει να μας βοηθάει.τέλος

drago
08-01-10, 23:26
...
Γιατί ΠΧ για να δουλέψω το σώμα μου από την μέση και πάνω από ότι βλέπω θα περνάνε από την τεταρτη μετά την προπόνηση μέχρι και την δευτερα.μήπως περνάνε πολλές μέρες?

λες ο ιωαννης να μην τα σκευτικε αυτα οταν εκανε το προγραμμα???

ξεκινα το ακριβως οπως ειναι και μην πηζεις. εχεις χρονο μετα να κανεις αλλαγες αν χρειαζονται.

σχετικα με αυτο με το ολο το σωμα, νομιζω στα γυμναστηρια το κανουν στην αρχη. ενας λογος ειναι για να μην πιαστεις πολυ οταν αρχισεις το προγραμμα. αλλος λογος ειναι οτι σε περνανε απ τα μηχανηματα βαρη κλπ και σου λενε και πως δουλευουν και κανεις και λιγο να τα δεις.

GEORGEXX1
08-01-10, 23:41
θα μπορούσες να με βοηθήσεις σε αυτά που ρώτησα από το να πεις ότι κρίνω δοκιμασμένα pragmata.an δεν μπορείς να βοηθήσεις απλά μην μιλάς.Το forum είναι για να κάνουμε ερωτήσεις και οποιος θέλει να μας βοηθάει.τέλος

επειδη το υφακι σου ειναι απαραδεχτο
μαζι με εμενα εδω και 2 ημερες σου γραφουμε
ολοι πως μπορεις να κανεις ενα καλο ξεκινημα.

απο την αλη εσυ αντι να ξεκινησης διαρκως αντιδρας
με κουφιες ερωτισεις.

Panagos7
08-01-10, 23:52
Το υφάκι μου είναι μια χαρά.απλά πιστεύετε ότι κάθομαι και asxoliazw με άσχημο τρόπο αυτά που έχουν γράψει αυτοί που ξέρουν.απλά τα βλέπω και έχω κάποιες απορίες.και θα ξεκινήσω από δευτερα γιατί αύριο και την κυριακή θα είναι κλειστό το γυμναστήριο μου αν θες να ξέρεις. Ήδη αγόρασα τα υλικά τις διατροφής μου οποτε την αρχή την έχω κάνει ήδη. Thanks που μου γραφεις 2 μέρες αλλα το δικό σου υφάκι μου φάνηκε κάπως. Και ξαναλέω απλά διαβάζω κάτι και μου δημιουργεί απορίες.Μην το παίρνετε και καλά ότι κάποιος ασχετos σχολιάζει έναν μεγάλο στο BB. τέσπα ελπίζω να καταλάβατε.

Panagos7
09-01-10, 03:10
Γεια σας.εδώ είναι το πρόγραμμα γυμναστηρίου μου και η διατροφή η οποια θα κάνω.παρακαλώ οποιος πιστεύει ότι πρέπει αν διορθώσω κάτι ας μου πει.Ευχαριστώ πολύ.

Πρόγραμμα διατροφής.

1.Πρωινό 35 Γραμμάρια πρωτεΐνη 2 αυγά 100 gr βρώμη 1 φρούτο
2.Δεκατιανό 1 tost με γαλοπούλα τυρί ντομάτα μαρούλι
3.μεσημέρι κρέας η ψάρι με μακαρόνια η ρύζι η πατάτες η όσπρια με 2 κουταλιές γλυκού λάδι και σαλάτα πράσινη.
4.πριν την προπόνηση 35 γραμμάρια πρωτεΐνη 500ml γαλλα 1% 1 κουταλια γλυκού meli.
5.μετά την προπόνηση 35 γραμμάρια πρωτεΐνη 2 κουταλιες γλυκού meli.
6. 2 ώρες μετά προπόνηση. 100gr κρέας χωρίς λίπος 200 gr βραστή πατάτα πράσινη "σαλαtα".
και πριν κοιμηθώ να τρώω κανένα μικρό γιαουρτάκι με αμυγδαλα.
Επίσης την πρωτεΐνη με τι να την πίνω? με νερό/γala?

Πρόγραμμα γυμναστηρίου.

δευτερα στήθος δικέφαλοι
*τρίτη διάλυμα
*τεταρτη πλάτη τρικέφαλοι
*πέμπτη ώμοι πόδια
*παρασκευή διάλυμα
*σαββατο μονο στήθος
*κυριακή διάλυμα.

ΥΓ.πριν από κάθε προπόνηση λέω να κάνω 5 λεπτακια ζέσταμα και μετά την προπόνηση μου με τα βάρη να κάνω 30 λεπτά γρήγορο περπάτημα γύρο στο 6 ταχύτητα.

Οποιος έχει να μου πει για κάποια διόρθωση παρακαλώ ας γραψει.

St3f
09-01-10, 12:23
Πριν την προπονηση καλο 8α ηταν να μην πινεις γαλα αν 8ες παρε την πρωτεινη με νερο πριν την προπονηση.Οσο για το προγραμμα 8α μπορουσες αντι για στηθος το σαββατο να σπασεις τους ωμους με τα ποδια και να παιζεις ποδια το σαββατο με λιγους κοιλιακους επιπλεον.

edit:Αν θες γραψε και τι ασκησεις κανεις

albertob30
09-01-10, 14:01
βγαλε το στηθος απο το σαββατο

δεν προλαβαινει να αναρρωσει μεχρι την δευτερα αν οντως κανεις προπονα.
επισης δεν λες αν πας για ογκο ή για γραμμωση..αλλα απο οτι φανταζομαι επειδη εισαι νεος ακομα θελεις ογκο ετσι?

στο pre workout γευμα η γνωμη μου ειναι να βγαλεις το γαλα και το μελι και να φας 4-5 ασπραδια με μια φετα ή 2 μαυρο ψωμι. υδατανθρακα αργης αποροφησης χρειαζεσαι τοτε

Panagos7
09-01-10, 15:49
Κοιλιακούς και ραχιαίους λέω να κάνω κάθε φορα που θα πηγαίνω γυμναστήριο. Ναι θέλω όγκο αλλα όχι να γίνω κεφτές που λένε.μυϊκό όγκο,γιατί δείχνει το σώμα πιο καλά από ότι με την γράμμωση πιστεύω. Επίσης λέω να κάνω στήθος και το σάββατο για να τονώσω πιο πολύ γιατί δεν έχω στήθος τώρα αλλα και για να μην περάσει 1 βδομάδα μέχρι να ξανακάνω. Από το σάββατο το μεσημεράκι μέχρι την δευτερα μεσημέρι δεν προλαβαίνει να αναρρώσει dld το στήθος? Ευχαριστώ paidia.tis ασκήσεις θα τις ξέρω από την δευτερα μεσημεράκι γιατί από δευτερα αρχίζω.

sTeLaKoS
09-01-10, 18:24
Όχι δεν αναρρώνεις σε 1μιση μέρα. Ούτε σε 2. 1 φορά τη βδομάδα μια χαρά είμαι, οι μυς μεγαλώνουν όταν ξεκουράζονται και όχι όταν είσαι στο γυμναστήριο. Κοιλιακούς ραχιαίους εγώ θα σου πρότεινα εναλλάξ ανά μέρα. Πχ, Δευτερα κοιλιακούς, Τρίτη ραχιαίους, Τετάρτη κοιλιακους και ούτω καθεξής. Σύνολο όχι πάνω από 2-3 φορές τη βδομάδα. Είναι κι αυτοί μυς σαν τους άλλους και θέλουνε ξεκούραση. Και όχι μαζί για να μην επιβαρύνεις πολύ τη μέση σου

Panagos7
10-01-10, 01:23
Αν βγάλω από το σάββατο το στήθος πηγαίνει μετά 3 μέρες συνεχόμενες off(ΠΣΚ) ....μήπως το σάββατο πρέπει να γυμνάσω κάτι άλλο?Για πείτε μου μια τι πρόγραμμα θα λέγατε να κάνω?

sTeLaKoS
10-01-10, 04:45
Βγάλε off τη τετάρτη και θα εισαι οκ.