PDA

Επιστροφή στο Forum : γυμνασμενο αλλα στασιμο σωμα



TEFAA 2009
09-01-10, 14:24
το μονο προβλημα μου με αυτο το προγραμμα ειναι οτι το σωμα μου πριζεται και εδω και 2 χρονια που το κανω(το προγραμμα αυτο) το σωμα μου μενει στασιμο γιατι?????

το προγραμμα ειναι

δευτερα στηθος 70 κιλα 30-35 επαναληψεις σε παγκο αρσης βαρων και με κιλα αρσης βαρων μετα πλατη 100 επαναληψεις τροχαλια και τελος μπρατσα με στραβομπαρα

τριτη προπονηση στιβου

τεταρτη το ιδιο με δευτερα

πεμπτη προπονηση στιβου

παρασκευη το ιδιο με δευτερα

σαββατο και κυριακη ξεκουραση

δηλαδη γυμναζω 3 φορες την εβδομαδα στηθος παλτη και μπρατσα:shock:

μιλαω για γυμναστηριο μονο για αθλητες στιβου με 4 - 5 οργανα οπως παγκος πλατη πρεσα κτλπ

2 χρονια απλα μενω στασιμος εχοντας απλα ενα γυμνασμενο σωμα:(:(

NASSER
09-01-10, 14:39
δηλαδη γυμναζω 3 φορες την εβδομαδα στηθος παλτη και μπρατσα:shock:

μιλαω για γυμναστηριο μονο για αθλητες στιβου με 4 - 5 οργανα οπως παγκος πλατη πρεσα κτλπ

2 χρονια απλα μενω στασιμος εχοντας απλα ενα γυμνασμενο σωμα:(:(

Καταρχην πας σε γυμναστηριο κολυμβητων και οχι στιβικων... στο λεω επειδη καταλαβα που πας και δεν θελουν περισσοτερα οργανα...

Επειτα φυσικο ειναι μην βλεπεις βελτιωση. Δεν γινεται ουτε οταν τρως το ιδιο φαι ουτε οταν κανεις την ιδια γυμναστικη να βλεπεις βελπτιωση.

Καλο θα ηταν να διαβασεις τα προγραμματα προπονησης στο φορουμ και θα βρεις τη λυση. Αυτο που περιγραφεις οτι κανεις ειναι τελειως ακυρο αν θες να δεις βελτιωση.
Οσο γιατην προπονηση στιβου που κανεις... δεν την περιγραφεις και δεν ειμαι ο αρμοδιος εδω να σου πω αν την κανεις σωστα.

TEFAA 2009
09-01-10, 15:27
ειναι καλυτερο να γυμναζεις καθε μερα διαφορετικη μυικη ομαδα ? ετσι βελτιωνεσαι εμφανισιακα?:bbbiceps:

αυτα ολα φυσικα σε κανονικο γυμναστηριο με οργανα

NASSER
09-01-10, 19:19
Εννοειται πως καθημερινα οταν κανεις διαφορετικη μυικη ομαδα εχεις καλυτερα αποτελεσματα. Η διαδικασια προπονσης ειναι καταστροφη μυικων ινων, η ξεκουραση αναρρωση και απο αντισταση διογκωση των μυικων ινων. Επομενως απο αυτο και μονο μπορεις να καταλαβεις πως η ξεκουραση και αποχη της μυικης ομαδας απο καταπονηση δινει τη δυνατοτητα αναπτυξης.
Το κανονικο γυμναστηριο ή μη κανονικο ειναι η αντιληψη του καθενος οπτικα. Προσωπικα αμα εχω ελευθερα κιλα και παγκο, μπορω να κανω τα παντα. Απλα θελει λιγη εμπειρια. Γιαυτο προτιμαω ενα σιδεραδικο απο ενα υπερλουξ γυμναστηριο. Επισης το Α και Ω σε ενα γυμναστηριο ειναι η διαχειρηση και ο γυμναστης του!

GEORGEXX1
09-01-10, 19:23
Εννοειται πως καθημερινα οταν κανεις διαφορετικη μυικη ομαδα εχεις καλυτερα αποτελεσματα. Η διαδικασια προπονσης ειναι καταστροφη μυικων ινων, η ξεκουραση αναρρωση και απο αντισταση διογκωση των μυικων ινων. Επομενως απο αυτο και μονο μπορεις να καταλαβεις πως η ξεκουραση και αποχη της μυικης ομαδας απο καταπονηση δινει τη δυνατοτητα αναπτυξης.
Το κανονικο γυμναστηριο ή μη κανονικο ειναι η αντιληψη του καθενος οπτικα. Προσωπικα αμα εχω ελευθερα κιλα και παγκο, μπορω να κανω τα παντα. Απλα θελει λιγη εμπειρια. Γιαυτο προτιμαω ενα σιδεραδικο απο ενα υπερλουξ γυμναστηριο. Επισης το Α και Ω σε ενα γυμναστηριο ειναι η διαχειρηση και ο γυμναστης του!

πολυ σωστος nasser:clap::clap:

TEFAA 2009
10-01-10, 17:02
μια φορα την εβδομαδα δεν ειναι πολυ λιγο! εννοω ρε παιδια οτι αν κανω μια φορα την εβδομαδα πλατη 100 επαναληψεις στη τροχαλια τοτε μεχρι να περασει μια εβδομαδα για να την ξαναγυμνασω ,η πλατη λογικα δεν θα ειναι πεσμενη ? αφου θα εχω να τη γυμνασω 7 ολοκληρες μερες !!!! αυτο το λεω και για ολους τους μυς!

γτ να μη κανω μια κυκλικη προπονηση γυμναζοντας καθε μυικη ομαδα οχι 1 αλλα 2 φορες την εβδομαδα!

με πιανετε?????

Μαρία
10-01-10, 17:27
μια φορα την εβδομαδα δεν ειναι πολυ λιγο! εννοω ρε παιδια οτι αν κανω μια φορα την εβδομαδα πλατη 100 επαναληψεις στη τροχαλια τοτε μεχρι να περασει μια εβδομαδα για να την ξαναγυμνασω ,η πλατη λογικα δεν θα ειναι πεσμενη ? αφου θα εχω να τη γυμνασω 7 ολοκληρες μερες !!!! αυτο το λεω και για ολους τους μυς!

γτ να μη κανω μια κυκλικη προπονηση γυμναζοντας καθε μυικη ομαδα οχι 1 αλλα 2 φορες την εβδομαδα!

με πιανετε?????


Ριξε μια ματια στα τοπικ που ηδη υπαρχουν στο φορουμ με προγραμματα προπονησης.
και θα σου λυθουν πολλες αποριες.:thumbup:

kyriakos23
10-01-10, 17:45
κ γω ετσι πιστευα.
μια φωρα την εβδομαδα βλεπεις καλυτερη αναπτυξη γιατι ξεκουραζετε ο μυς.
τι ετος εισαι στην σχολη σου?