PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα προσπάθεια



seirios77
08-01-10, 18:20
καλησπερα στην παρεα εχω μια απορια
ειμαι 1.68, 70 κιλα, κανω περιπου 4 χρονια γυμν. χωρις αποτελεσματα ομως
τι προγραμμα πρεπει να ακολουθησω γραμμωση η ογκου?
δυστυχως δεν ξερω να στελνω φωτο μηπως βοηθουσε

**** Ανoίχτηκε νεο τόπικ για το μελος σειριος77,παρακαλείσθε να μην κανετε ερωτησεις προσωπικες σε τόπικς άλλων μελων,επίσης μην ποσταρετε όπου να ναι τις ερωτησεις σας.Mods Team ****

jmone
08-01-10, 18:26
αφού θες να μεγαλώσεις το σώμα σου και να γίνεις πιο ογκώδης
πρόγραμμα όγκου θα κάνεις

seirios77
08-01-10, 19:02
ευχαριστω
ξερεις ποιο απο ολα τα προγραμματα πρεπει να ξεκινησω εχει αρκετα για ογκο?

jmone
08-01-10, 20:48
διάλεξε ένα που να μπορείς να το "βγάλεις" και πάνω απ όλα
να φτιάξεις τη διατροφή σου (διάβασε το παρακάτω άρθρο)

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

seirios77
09-01-10, 00:24
καλησπερα ,θα ηθελα την γνωμη σας ειμαι 1.68 68 κιλα και κανω γυμν. 4 χρονια
χωρις βεβαια πολλες βελτιωσεις στο σωμα μου
υπαρχει καποιο προγραμμα αναμεσα ας πουμε σε αυτο που εδωσε ο γιαννης για
τους αρχαριους (μου φαινετε σχετικα ευκολο) και στα ποιο εξειδικευμενα που εχει δωσει για ογκο(αρκετα δυσκολο) περιμενω με αγωνια την βοηθεια σας
ευχαριστω

GEORGEXX1
09-01-10, 00:33
καλησπερα ,θα ηθελα την γνωμη σας ειμαι 1.68 68 κιλα και κανω γυμν. 4 χρονια
χωρις βεβαια πολλες βελτιωσεις στο σωμα μου
υπαρχει καποιο προγραμμα αναμεσα ας πουμε σε αυτο που εδωσε ο γιαννης για
τους αρχαριους (μου φαινετε σχετικα ευκολο) και στα ποιο εξειδικευμενα που εχει δωσει για ογκο(αρκετα δυσκολο) περιμενω με αγωνια την βοηθεια σας
ευχαριστω

δοκιμασε αυτο

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1203

seirios77
09-01-10, 00:52
ευχαριστω για την αμεσση απαντηση george διοτι δευτερα ξεκιναω να ρωτησω ακομα κατι που ξεχασα δεν ξερω να κατεβαζω φωτο αλλα το σωμα μου ειναι περιπου ιδιο
με του νεου φιλου του παναγου στην παραπανω φωτογραφια(οκ με λιγη μπακα παραπανω) νομιζεις οτι ταιριαζει αυτο το προγραμμα στο σωμα μου?
συγγνωμη αν γινομε λιγο κουραστικος αλλα με τους γυμναστες εκει που παω δεν βγαζω ακρη γιαυτο και το σωμα μου ειναι ακομα ετσι παρολι την προσπαθεια που κανω

GEORGEXX1
09-01-10, 01:05
ευχαριστω για την αμεσση απαντηση george διοτι δευτερα ξεκιναω να ρωτησω ακομα κατι που ξεχασα δεν ξερω να κατεβαζω φωτο αλλα το σωμα μου ειναι περιπου ιδιο
με του νεου φιλου του παναγου στην παραπανω φωτογραφια(οκ με λιγη μπακα παραπανω) νομιζεις οτι ταιριαζει αυτο το προγραμμα στο σωμα μου?
συγγνωμη αν γινομε λιγο κουραστικος αλλα με τους γυμναστες εκει που παω δεν βγαζω ακρη γιαυτο και το σωμα μου ειναι ακομα ετσι παρολι την προσπαθεια που κανω

κοιτα αυτο το λινγκ στο εδωσα με την λογικη οτι
κανεις 4 χρονια γυμναστικη.
αμα σου φενετε βαρη που ειναι λιγο το αλαζεις
διαβασε καλα τα σχολεια τον παιδιων και θα το καταλαβεις.

seirios77
09-01-10, 17:26
καλησπερα σε ολους μετα απο μια μικρη περιηγηση στην σελιδα και περνωντας αποψεις απο καποιους πιο εμπειρους λεω να κανω μια νεα προσπαθεια.θελω την βοηθεια σας σε ορισμενα θεματα.Λεω να ξεκινησω με ογκο(1.68,70κιλα με μπακα)και θελω να ρωτησω τον ioanni 1 αν μπορει βεβαια να μου πει ενα προγραμμα καπου αναμεσα σε αυτο που εχει βγαλει για αρχαριους και τα αλλα δυο για πιο εμπειρους μπορω να πηγαινω γυμν, απο δευτερα εως παρασκευη και εχω 1 ωρα και 15 λεπτα
στην διαθεση μου(λογω δουλειας).
Η διατροφη μου ειναι η εξης
πρωι 8:30 δυο φετες μαυρο ψωμι με ταχινι 1,5 σκουπ whey
12:00 μια μπανανα, 1 κουταλια μελι, 1,5 whey
14:00-15:15 γυμναστηριο
στο τελος 1,5 πρωτεινη
17:00 φαγητο(οτι φτιαξει η μανα)
19:00 1 φρουτο με γιαουρτι και 10 καρυδια η αμυγδαλα
21:30 1 γιαουρτι με κορν φλεικς και 1 κουταλια μελι
πριν απο τον υπνο 1,5 πρωτεινη

θα ηθελα πολυ την πιο εμπειρη γνωμη σας

seirios77
10-01-10, 15:06
καμια γνωμη που ειστε ολοι η δυτερα πλησιαζει?

drago
10-01-10, 19:28
καλησπερα ,θα ηθελα την γνωμη σας ειμαι 1.68 68 κιλα και κανω γυμν. 4 χρονια
χωρις βεβαια πολλες βελτιωσεις στο σωμα μου
υπαρχει καποιο προγραμμα αναμεσα ας πουμε σε αυτο που εδωσε ο γιαννης για
τους αρχαριους (μου φαινετε σχετικα ευκολο) και στα ποιο εξειδικευμενα που εχει δωσει για ογκο(αρκετα δυσκολο) περιμενω με αγωνια την βοηθεια σας
ευχαριστω

φιλε, νομιζω οτι σε 4 χρονια θα επρεπε να βλεπεις συμαντικη βελτιωση στο σωμα σου.

για να μην κανουμε hijack το τοπικ του παιδιου, θα σου προτεινα να ανοιξεις καινουριο τοπικ να να γραψεις το προγραμμα και τη διατροφη σου και ολα τα σχετικα για να μπορεσει ο κοσμος να σε βοηθησει.

γιατι εσυ μπορει να νομιζεις οτι φταιει το προγραμμα και πρεπει να τ' αλλαξεις, αλλα μπορει να μην ειναι ετσι τα πραγματα...

Ntinos
10-01-10, 19:48
Αδελφε θα ηθελα πολυ να σε βοηθησω και να σε πω τη γνωμη μου, αλλα πραγματικα και εγω ειμαι στα πρωτα βηματα. Ισως θα ηταν καλυτερο να ρωτησεις καποιον πιο εμπειρο.:bbbiceps:

seirios77
10-01-10, 22:21
συγγνωμη αλλα δεν ξερω πως να ανοιξω καινουργιο τοπικ εχω μπερδευτει μεσα στο φορουμ ?

Polyneikos
10-01-10, 22:39
Σου ανοιξα εγω τόπικ και σου μετεφερα όλα τα μηνυματα.Παμε από εδω...

GEORGEXX1
10-01-10, 22:52
για προγραμα ογκου σου εδωσα λινγκ πιο πανω.

οσο για την διατροφη δεν τρως και τιποτα
δες εδω και πραξε αναλογα.

http://www.bodybuilding.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=86:2009-09-25-06-37-51&catid=3:2009-09-23-07-10-00&Itemid=4

seirios77
11-01-10, 14:53
εχεις δικιο ελαφρια ειναι η διατροφη που κανω για ογκο αρα για πρωινο εφαγα σημερα
1 γιαουρτι(2%)με βρωμη 2 κουταλιες μελι και τριμενα καρυδιακαι 1,5 σκουπ πρωτεινη
ενδιαμεσο 2 ωρες πριν την προπονηση 1 τοστ με γαλοπουλα και τυρι και 2 μανταρινια
αυτο πως φαινετε καλυτερο?

GEORGEXX1
11-01-10, 15:15
παλι τιποτα.
αν φοβασε να φας δουλεια δεν γινετε.
διαβασε εδω.

Παράδειγμα διατροφικού προγράμματος 4000 θερμίδων

Γεύμα 1ο – (Πρωινό)
30 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
2 ολόκληρα αυγά
100 γραμμάρια βρώμης
1 μήλο

Γεύμα 2ο
200 γραμμάρια κοτόπουλο στήθος
1 ½ κούπες βρασμένο ρύζι
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο

Γεύμα 3ο
10 βρασμένα ασπράδια αυγού
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
2 κουταλιές του γλυκού ελαιόλαδο
Πράσινη σαλάτα

Γεύμα 4ο (Πριν την προπόνηση)
30 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
500 ml γάλα 1%
100 γραμμάρια σταρένιο ψωμί

Μεταπροπονητική διατροφή
46 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
45 γραμμάρια δεξτρόζης
45 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνης

Γεύμα 5ο
200 γραμμάρια φιλέτο μοσχάρι
200 γραμμάρια βραστή πατάτα
Πράσινη σαλάτα

Γεύμα 6ο
23 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
250 γραμμάρια τυρί cottage χαμηλών λιπαρών
2 κουταλιές του γλυκού λινέλαιο
Πράσινη σαλάτα

Το παραπάνω διατροφικό πρόγραμμα παρέχει περίπου 4000 θερμίδες και 350 γραμμάρια πρωτείνης.

seirios77
11-01-10, 15:42
φαινετε πολυ καλο george ευχαριστω μια απορια μονο τα 100γρ βρωμης πως τα τρως σκετα?
ξερεις αν και ειμαι μονο 68 κιλα εχω μπακα και φοβαμαι λιγο μην τα κανω χαλια

Υ.Γ ευχαριστω για τις αμεσσες και ευστοχες απαντησεις το εκτιμω

sTeLaKoS
11-01-10, 15:46
φαινετε πολυ καλο george ευχαριστω μια απορια μονο τα 100γρ βρωμης πως τα τρως σκετα?
ξερεις αν και ειμαι μονο 68 κιλα εχω μπακα και φοβαμαι λιγο μην τα κανω χαλια

Υ.Γ ευχαριστω για τις αμεσσες και ευστοχες απαντησεις το εκτιμω

Κοίταξε, αυτό το πλάνο που σου έδωσε ο Γιώργος είναι τεσσάρων χιλιάδων θερμίδων(4000). Είσαι 68 κιλά άρα σίγουρα δε χρειάζεσαι τέτοιες ποσότητες.

Αλήθεια, ξέρεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι?

GEORGEXX1
11-01-10, 15:53
βαλε την προτεϊνη με ενα ποτηρι γαλα και ριξε μεσα την βρωμη.
αν σου γλυκιζει πιες την προτεινη ξεχωριστα.
λεγοντας προγραμα ογκου αναφερομαστε
σε ογκο μυικης μαζας οχι λιπους
ακολουθα την διατροφη και μην το
σκεφτεσε.

sTeLaKoS
11-01-10, 16:00
βαλε την προτεϊνη με ενα ποτηρι γαλα και ριξε μεσα την βρωμη.
αν σου γλυκιζει πιες την προτεινη ξεχωριστα.
λεγοντας προγραμα ογκου αναφερομαστε
σε ογκο μυικης μαζας οχι λιπους
ακολουθα την διατροφη και μην το
σκεφτεσε.


Γιώργο, χωρίς να ξέρω την ηλικία του, μόνο από το ύψος και το βάρος έχει θερμίδες συντήρησης κοντά στις 2.300-2.400. Συζητάμε για όγκο άρα άντε να προσθέσουμε 500 και να φτάσει στις 2.900 αλλά σε καμία περίπτωση 4000. Είναι πάρα πολλές...

seirios σαν πρότυπο διατροφής είναι πάρα πολύ σωστό αλλά όχι σε αυτές τις ποσότητες, αυτή είναι η δική μου ένσταση. It's up to you :welcome:

GEORGEXX1
11-01-10, 16:01
Κοίταξε, αυτό το πλάνο που σου έδωσε ο Γιώργος είναι τεσσάρων χιλιάδων θερμίδων(4000). Είσαι 68 κιλά άρα σίγουρα δε χρειάζεσαι τέτοιες ποσότητες.

Αλήθεια, ξέρεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι?

στελιο του το εδωσα με βαση τα 4χρονια
που ασχολειται.
λογικα παρα τα κιλα του, πρεπει να εχει καποια μαζα.
ναι ισος να πρεπει να κοψει κατι.

seirios77
11-01-10, 17:44
καλησπερα παιδια μολις γυρισα απο γυμν. ξεκινησα το προγραμμα αρχαριων που εδωσε ο ioannis1 πρωτη μερα πλατη-στηθος-τρικεφαλο σχετικα ευκολα(αληθεια μετα
απο αυτο το προγραμμα ποιο πρεπει να ακολουθησω?)
stelako ειμαι 32 ετων που ρωτησες και οχι δεν ξερω ποσες θερμιδες χρειαζομε
οντως εκανα 4 χρονια γυμν. αλλα πραγματικα χωρις κανενα αποτελεσμα δεν ξερω τι εκανα λαθος μαλλον στην διατροφη κριμα για τοσο χαμενο χρονο και χρηματα

-beba-
11-01-10, 17:46
καλησπερα παιδια μολις γυρισα απο γυμν. ξεκινησα το προγραμμα αρχαριων που εδωσε ο ioannis1 πρωτη μερα πλατη-στηθος-τρικεφαλο σχετικα ευκολα(αληθεια μετα
απο αυτο το προγραμμα ποιο πρεπει να ακολουθησω?)
stelako ειμαι 32 ετων που ρωτησες και οχι δεν ξερω ποσες θερμιδες χρειαζομε
οντως εκανα 4 χρονια γυμν. αλλα πραγματικα χωρις κανενα αποτελεσμα δεν ξερω τι εκανα λαθος μαλλον στην διατροφη κριμα για τοσο χαμενο χρονο και χρηματα

Mπράβο σου. Καλό ξεκίνημα.

sTeLaKoS
11-01-10, 17:52
καλησπερα παιδια μολις γυρισα απο γυμν. ξεκινησα το προγραμμα αρχαριων που εδωσε ο ioannis1 πρωτη μερα πλατη-στηθος-τρικεφαλο σχετικα ευκολα(αληθεια μετα
απο αυτο το προγραμμα ποιο πρεπει να ακολουθησω?)
stelako ειμαι 32 ετων που ρωτησες και οχι δεν ξερω ποσες θερμιδες χρειαζομε
οντως εκανα 4 χρονια γυμν. αλλα πραγματικα χωρις κανενα αποτελεσμα δεν ξερω τι εκανα λαθος μαλλον στην διατροφη κριμα για τοσο χαμενο χρονο και χρηματα


Κάντο για κανένα μήνα φτιάχνοντας τη διατροφή σου. Μετά θα μπορέσεις να ακολουθήσεις ένα απ' τα προγράμματα όγκου που υπάρχουν στο φόρουμ.

http://www.nutr.teithe.gr/calories.htm Συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα και δες τι θα σου βγάλει, σε ότι σου βγάλει υπολόγισε τις 2 πρώτες εβδομάδες +250 θερμίδες και μετά αυξάνεις ακόμη 250. Φυσική δραστηριότητα εννοεί σε όλη τη διάρκεια της ημέρας και όχι στη προπόνηση άρα μη βάλεις Έντονη εκτός κι αν η δουλειά σου είναι χειρωνακτική και σε εξουθενώνει.

Στη προσπάθεια σου θα χρειαστείς μια ζυγαριά κουζίνας και ένα θερμιδομετρητή (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6170).

Αυτά από μένα, καλό ξεκίνημα.

GEORGEXX1
11-01-10, 18:44
σειριε καλη αρχη
εχιε κουπι το πραγμα.

St3f
11-01-10, 20:28
1,5 σκουπ χ 4 φορες την ημερα ειναι υπερβολη πιστευω και το τι τρως απορω πως αντεχεις και πηγαινεις γυμναστηριο μετα απ αυτα π τρως!καρυδια γιαουρτακια κλπ καλα ειναι αλλα οταν εισαι στον ογκο καλο ειναι να τρως πολυ.Απορω παντως γιατι εφοσον εβλεπες οτι δεν ειχες αλλαγες στα 4 αυτα χρονια δεν ψαχτηκες πιο νωρις.

seirios77
12-01-10, 18:36
καλησπέρα δευτερη μερα σήμερα στο γυμν. με τρεξιμο 40 λεπτα και κοιλιακους
καλα ηταν.
θελω μια βοηθεια στην διατροφη με τι μπορω να αντικαταστησω την βρωμη στο πρωινο ,δοκιμασα σημερα και ηταν απαισια
καθως επισης πριν απο την προπονηση ποιο εινα το πιο ιδανικο γευμα?

seirios77
12-01-10, 19:06
stelako καλησπερα εκανα την φορμα που μου εστειλες και βγαζει 2228 +250=2478
θερμιδες ημερισιως αρα πωσ θα το προσαρμοσω αυτο στην διατροφη που μου εδωσε
ο george?

sTeLaKoS
12-01-10, 19:16
Κάντο για κανένα μήνα φτιάχνοντας τη διατροφή σου. Μετά θα μπορέσεις να ακολουθήσεις ένα απ' τα προγράμματα όγκου που υπάρχουν στο φόρουμ.

http://www.nutr.teithe.gr/calories.htm Συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα και δες τι θα σου βγάλει, σε ότι σου βγάλει υπολόγισε τις 2 πρώτες εβδομάδες +250 θερμίδες και μετά αυξάνεις ακόμη 250. Φυσική δραστηριότητα εννοεί σε όλη τη διάρκεια της ημέρας και όχι στη προπόνηση άρα μη βάλεις Έντονη εκτός κι αν η δουλειά σου είναι χειρωνακτική και σε εξουθενώνει.

Στη προσπάθεια σου θα χρειαστείς μια ζυγαριά κουζίνας και ένα θερμιδομετρητή (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6170).

Αυτά από μένα, καλό ξεκίνημα.

:thumbup: