PDA

Επιστροφή στο Forum : Βότανα (by Flinstone)

Polyneikos
12-01-10, 23:16
Αρθρο : Βότανα (by Flinstone) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6696)

Machiavelli
12-01-10, 23:19
Μπράβο Flinstone. Το πες και το έκανες, πάω να το ξεκοκαλίσω.

Polyneikos
12-01-10, 23:22
Σπύρο ευχαριστούμε για το άρθρο !!Η αλήθεια είναι ότι ενω σαν λαος έχουμε παραδοση στα βοτανα και στην χρήση τους,οι νεες γενιες τείνουμε να τα ξεχασουμε και αγνοουμε τις ευεργετικες τους δράσεις !:clap::clap:

AGGELOS.K
12-01-10, 23:27
Βότανα μεγάλη και εξαιρετική η δράση τους όπως και η αναφορά τους μπράβο σας παιδια για την καλή δουλειά:clap::clap:

ioannis1
12-01-10, 23:47
πολυ ωραιο αρθρο σπυρο βλεπω εισαι ψαγμενος.περιμενουμε και αλλα απο σενα.:clap:

TRIANTAFYLLOU
12-01-10, 23:48
μπραβο στο σπύρο πολυ καλό και χρήσιμο άρθρο απο τα πιο χρήσιμα πιστεύω γιατι μας δείχνει ότι η φυση εχει προβλέψει για τα πάντα και τα έχει όλα αρκεί να ξερουμε την ορθή χρήση του καθενός βοτανου και πραγματικα κατατοπιστικό το άρθρο:clap::clap::clap::clap:

Muscleboss
13-01-10, 01:02
Συγχαρητήρια Σπύρο!!! περιμένουμε κι άλλα!:clap:

Δεν ήξερα οτι γίνεται και οφθαλμόλουτρο με βότανα... συνήθως αυή τη λέξη τη είχα συνδυάσει με θεάματα :green:

ΜΒ

KATERINI 144
13-01-10, 01:08
πολύ κάλο και παρα πολύ χρήσιμο, ευχαριστούμε :toast::toast:

NASSER
13-01-10, 03:36
Πολυ καλο αρθρο :thumbup:
Σπυρο αν θες πες μας ποια βοτανα συστηνεις ειδικα σε καποιον που ασχολειται με το αθλημα και γενικα με τον αθλητισμο. Εγω τα βρισκω ολα χρησημα και πολλα απο αυτα τα χρησημοποιω.

Το καθενα εχει διαφορετικη χρηση και μαλλον δεν εχουμε εικονα ολων των βοτανων.

Ειμαι σιγουρος πως οι περισσοτεροι κολησαν στην εφεδρα :green:

gj
13-01-10, 04:28
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

-beba-
13-01-10, 12:05
Σε ευχαριστούμε flinstone.:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Μαρία
13-01-10, 12:09
Μπράβο flinstone πολύ καλο αρθρο και πολύ κατατοπιστικο,σε ευχαριστουμε πολύ!!!!:thumbup::thumbup::thumbup:

kaiowas
13-01-10, 13:54
Bravo Flinstone πολύ καλό το άρθρο:thumbup:

GEORGEXX1
13-01-10, 14:16
παρα πολυ καλη δουλεια.
ειναι καιρος να στραφουμε σε πιο φυσικες
πηγες.

flinstone
14-01-10, 01:26
κατ΄αρχην θελω να ευχαριστησω το φορουμ που μου εδωσε το δικεωμα να δημοσιεφσω αυτο το αρθρο. επισης θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον πολινικο για την βοηθεια του. μου ειρθε η ιδεα να σηλεξω πληροφοριες και να φτιαξω αυτο το αρθρο για να γνωρισουμε και μια αλλη μορφη συμπληρωματων, τα οποια μπωρουν να μας βελτιοσουν την ηγεια, την αντοχη την δυναμη κ.α. χωρης παρενεργιες. εγω προσοπικα χρισημοποιω βοτανα και πηραματιζομε με αυτα. μην γελασετε, αλλα μου εχει μπει η ιδεα να φτιαξω ενα θερμογενετηκο εποκλιστηκα απο βοτανα ( για πρωσοπηκη χρηση ενοητε). πηστευω να τα καταφερω. λιπον να απαντισω και στο ερωτιμα του νασερ. ενα πολυ καλο βοτανο που μπωρουμε να χρησημοποιησουμε ειναι η ριζα τζινσενκ. ειναι αναζωογονητικο, ηρεμη, βελτιονει την αμυνα του οργανισμου, ενισχιει λιμπιντο και γονιμοτητα και το καλιτερο εχει αντιοξιδοτικες ιδιοτιτες. ενα κοματι 1 ποντου ειναι αρκετο καθε μερα.
και ενα αλλο βοτανο για αυτους που εχουν αιπνιες ειναι το τιλιο.

θελω επισης να προσθεσω οτι ειναι προτιμοτερο να χρησημοποιουμε βοτανα με την φυσικη μορφη τους και οχι συσκευασμενα ( σε καψουλες κλπ ).

NASSER
14-01-10, 14:29
ΠΟλυ χρησημα αυτα που μας λες Σπυρο :thumbup:

Μπορεις να μας πεις κατα ποσο ευκολο ειναι να προμηθευομαστε τα βοτανα και απο που? Ελπιζω να μην τα αναζητουμε στη φυση :)

Η ριζα τζινσενκ πολυ ενδιαφερον φαινεται! Οντως οτι καλυτερο για αυτους που ασχολουνται με το αθλημα του ββ!

Για το σαφραν τι εχεις να πεις? Σιγουρα υπαρχουν πολλα βοτανα και ειναι δυσκολο να τα αναλυσουμε ολα.

flinstone
15-01-10, 00:01

Μπορεις να μας πεις κατα ποσο ευκολο ειναι να προμηθευομαστε τα βοτανα και απο που? Ελπιζω να μην τα αναζητουμε στη φυση :)

Η ριζα τζινσενκ πολυ ενδιαφερον φαινεται! Οντως οτι καλυτερο για αυτους που ασχολουνται με το αθλημα του ββ!

Για το σαφραν τι εχεις να πεις? Σιγουρα υπαρχουν πολλα βοτανα και ειναι δυσκολο να τα αναλυσουμε ολα.

ηπαρχουν καταστιματα αποκλιστικα με βοτανα. εγω ειμαι τυχερος με τα βοτανα γιατι εδω που μενω ηπαρχει ενα μαγαζι με σχεδον ολα τα βοτανα που υπαρχουν στον κοσμο!!!!!!! αφου να φανταστεις το εχει διξει παλεοτερα BBC και CNN. ο τιπος δεν πεζετε. οποιος θελει μπωρω να δοσω το τηλ. να παραγκηλει και το λεω αυτο γιατι οσο καιρο εμενα στην αθηνα δεν ειχα δει τετιο μαγαζι.
ριζα τζινσενγκ περνω και εχω δει διαφορα ως προς την διαθεση. πολυ καλο.
κροκο εχω παρει κανα δυο φορες και ετσι δεν μπωρω να σχηματισω γνωμη. οσο για τις ιδιοτιτες του με βαση αυτα που εχω διαβασει εχει αντιοξειδωτικη, αντικαρκινικη και αντιθρομβοτικη δραση.Οι θεραπευτικές του ιδιότητες είναι γνωστές από την αρχαιότητα, όπως αναφέρεται σε αιγυπτιακό πάπυρο που χρονολογείται από το 1550π.Χ., ενώ αποτελούσε απαραίτητο συστατικό στα ιατρικά σκευάσματα του Ιπποκράτη, του Διοσκουρίδη και του Γαληνού, οι οποίοι τον συνιστούσαν ως παυσίπονο, αντιπυρετικό, υπνωτικό, εμμηναγωγό, επουλωτικό και αφροδισιακό.

gym
15-01-10, 00:35

επειδη βλεπω λες θεσσαλονικη ξερω ενα μαγαζι που εχει τα παντα πο βοτανα ο ποιος προμηθευει τα μαγαζια κ βορειο ελλαδα κμεχρι κ φλωρινα παει.εχει πολλα!αν θελετε το λεω!

NASSER
15-01-10, 00:41
επειδη βλεπω λες θεσσαλονικη ξερω ενα μαγαζι που εχει τα παντα πο βοτανα ο ποιος προμηθευει τα μαγαζια κ βορειο ελλαδα κμεχρι κ φλωρινα παει.εχει πολλα!αν θελετε το λεω!

Το ξερω το μαγαζακι στο κεντρο της Θεσσαλονικης.
Το θεμα ειναι να ενημερωνονται ολοι απο που θα προμηθυονται τα βοτανα.

Machiavelli
10-02-10, 19:39
Flinstone (ή και οποιοσδήποτε άλλος) έχεις γνώμη για την τσουκνίδα; Διάβασα ότι βοηθάει τα νεφρά και λέω να πάρω.

Paco
12-02-10, 09:53
η αληθεια είναι ότι εχουμε πεσει με τα μούτρα στα συμπληρωματα και εχουμε ξεχασει τα ωφελη των βοτανων που υπάρχουν και είναι τα πιο φυσικα.Πολυ καλό το άρθρο.

flinstone
13-02-10, 23:28
Flinstone (ή και οποιοσδήποτε άλλος) έχεις γνώμη για την τσουκνίδα; Διάβασα ότι βοηθάει τα νεφρά και λέω να πάρω.

είναι αλήθεια οτι βοηθάει τα νεφρά. τα φύλα και οι βλαστοί είναι γεμάτοι με βιταμίνες και μεταλλικά στοιχεια ( Α C καλιο σιδηρο ασβέστιο ). η διουρητική δράση του αφεψήματος συμβάλλει στον καθαρισμό του οργανισμού από τις τοξίνες ενό η στυπτικότητα του βοηθαει στο σταμάτιμα της αιμοραγίας και μείωση της διάριας και στην επούλοση των ελκών. οι ρίζες μπορούν να αποτρέψουν την απωλεια μαλιών και να βοηθήσουν στη μείωση του διογκωμένου προστάτη. επίσης είναι κατάλιλη και για την περιοδο της εμμηνόπαυσης.

ιδιότητες/δράσεις
αντιαιμορραγικό, διουρητικό, στυπτικό, αναζωογονητικό, γαλακταγωγό, αποτοξινωτικό, αντιφλεγμονώδες, αντισπασμωδικό.

αυτά τα ολίγα. πηστεύω να σε κάλιψα.

Machiavelli
14-02-10, 01:34
Ωραία, γιατί αγόρασα ήδη μερικά φύλλα τσουκνίδας και απ' ότι φαίνεται θα καταναλωθούν άμεσα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Doctorg
14-02-10, 02:41
Ενδιαφέρον και πολύ χρήσιμο post :clap:

kaiowas
14-02-10, 12:20
Παιδιά τα φύλλα της τσουκνίδας τα βράζουμε και τα πίνουμε υποθέτω.
υπάρχει συγκεκριμένη δοσολογία ή βράζουμε ότι να΄ναι:unsure:

Machiavelli
14-02-10, 16:02
Με λίγο λεμόνι έχει και πολύ ωραία γεύση το ρόφημα τσουκνίδας, τώρα δοσολογία... Με το μάτι. Σήμερα κάλυψα με φύλλα το 1/7 περίπου της κούπας, την επόμενη φορά θα βάλω παραπάνω.

Polyneikos
07-03-10, 20:22
Στελιο σε ευχαριστουμε που συμπληρωσες το άρθρο,ειδικα ο οδηγος βασει της δρασης των βοτανων μπορεί να βοηθησει πολυ !!Αυτο που μενει ειναι να εντοπίσεις ένα καλό βοταναδικο.:thumbup:

Machiavelli
08-03-10, 13:49
Ευχαριστώ, πολύ πρακτική προσθήκη.

flinstone
11-03-10, 21:13
Παιδιά τα φύλλα της τσουκνίδας τα βράζουμε και τα πίνουμε υποθέτω.
υπάρχει συγκεκριμένη δοσολογία ή βράζουμε ότι να΄ναι:unsure:

η δοσολογία ολλάζει ανάλογα με το τι θέλουμε να φτιάξουμε αν διαβάσετε το άρθρο θα βρείτε αυτό που ζητάτε. χονδρικά ισχύει 1 κουταλί του γλυκού για 1 κούπα νερό.

GEORGEXX1
11-03-10, 21:35
Στελιο πολυ καλο το συμπληρωμα του αρθρου.
Τωρα ξερουμε τι και ποτε το χρειαζομαστε κατι.
Εχω διαλεξει καποια χρησιμα βοτανα τωρα μενει
να ψαξω που θα τα βρω εδω στην θεσσαλονικη.

Bane
20-03-10, 13:52
Το καλύτερο τζίνσενγκ είναι το korean red, ξεχωρίζει απ τα άλλα όντας πιο ακριβό και όταν το σπας μέσα είναι συμπαγές σαν κερί, επίσης έχει ωραία γεύση(εμένα τουλάχιστον μου αρέσει). Δυστηχώς το πρόβλημα με τα τζινσενγκ είναι πως γίνεται ένας ψιλοχαμός στην διαφορά δραστικότητας, δεν είναι μόνο το ποσοστό αλλά πολύ περισσότερο το είδος των ζινκενοσίδων που καθορίζει αν ένα τζινσενγκ είναι καλό η μάπα.

Bane
20-03-10, 13:59
Btw ΠΡΟΣΟΧΗ το yohimbe όπως και όλοι οι αναστολείς της μονοοξυδάσης ΔΕΝ πρέπει να καταναλώνεται με τρόφιμα που περιέχουν τυραμίνη(κυρίως γαλακτοκομικά και κόκκινα τυριά.
Ωσον αφορά το καβα κάβα η τοξική δράση του οφείλεται σε συστατικά που υπάρχουν μόνο στα υπέργεια μέρη του. Αναζητήστε ρίζες ή ένα συμπλήρωμα που να αναγράφει σαφώς ότι έχουν χρησιμοποιηθεί μόνο ρίζες.
Η αγκινάρα (τα φύλλα) είναι επίσης καταπληκτικό αντιυπερτασικό, αλλά προσοχή μπορεί να "σακατέψει" την πίεση.

Ένα λαθάκι που παρατήρησα
"Η εφεδρίνη θεωρείται ισχυρό αναβολικό"

Το σωστό θα ήταν

"Η εφεδρίνη θεωρείται ισχυρό διεγερτικό"

Michaelangelo
23-03-10, 13:19
Btw ΠΡΟΣΟΧΗ το yohimbe όπως και όλοι οι αναστολείς της μονοοξυδάσης ΔΕΝ πρέπει να καταναλώνεται με τρόφιμα που περιέχουν τυραμίνη(κυρίως γαλακτοκομικά και κόκκινα τυριά.
Ωσον αφορά το καβα κάβα η τοξική δράση του οφείλεται σε συστατικά που υπάρχουν μόνο στα υπέργεια μέρη του. Αναζητήστε ρίζες ή ένα συμπλήρωμα που να αναγράφει σαφώς ότι έχουν χρησιμοποιηθεί μόνο ρίζες.
Η αγκινάρα (τα φύλλα) είναι επίσης καταπληκτικό αντιυπερτασικό, αλλά προσοχή μπορεί να "σακατέψει" την πίεση.

Ένα λαθάκι που παρατήρησα
"Η εφεδρίνη θεωρείται ισχυρό αναβολικό"

Το σωστό θα ήταν

"Η εφεδρίνη θεωρείται ισχυρό διεγερτικό"

Εδώ και μερικά χρονια θεωρείται kai αναβολικό! Δεν ξέρω για ισχυρό (και είναι κρίμα γιατί γινόντουσαν κορυφαία συμπληρώματα), αλλα έχει βγει από την αγορά μετά την απαγόρευση του εδώ και μια 5eτια περίπου (ίσως και λίγο παραπάνω).

Eddie
23-03-10, 15:22
Ωραιο το αρθρο!!

Flinstone ειπες οτι το τηλιο βοηθαει στις αυπνιες.Το εχεις δοκιμασει?Επειδη εχω σοβαρο προβλημα,κανω πανω 1ωρα να κοιμηθω,και εαν την πεσω πριν τις 12 ισως και παραπανω.Και το σημαντικοτερο ειναι οτι ξυπναω πολλες φορες μεχρι το πρωι.Οπως καταλαβαινετε,ειδικα για εναν αθλητη δεν ειναι οτι καλυτερο.Και ειδικοτερα κανει ζημια στη δουλεια μου επειδη οδηγω φορτηγο και θελει πολυ προσοχη.

Εκανα και γω μια ερευνα για τα βοτανα και πριν λιγες μερες αποφασισα να κανω ενα συνδιασμο,Βαλεριανα-Λουιζα-Μελισσοχορτο-Πασιφλορα.Βραζω νερο και τα ριχνω μεσα για κανα 10λεπτο μεχρι να ποτισουν.

Στο παρελθον επερνα και μελατονινη,για οσους γνωριζουν.

Βελτιωση καμμια ομως:(

Εν τω μεταξυ επειδη θελω απεγνωσμενα να χασω κιλα εδω και πολλους μηνες παιρνω θερμογεννητικα,πινω και ενα καφε τη μερα..να επηρεαζει αυτο?

ΖΜΑ θα βοηθουσε,η χρωμιο?Ειμαι λιγο off topic:unsure:

sTeLaKoS
23-03-10, 17:29
Ωραιο το αρθρο!!

Flinstone ειπες οτι το τηλιο βοηθαει στις αυπνιες.Το εχεις δοκιμασει?Επειδη εχω σοβαρο προβλημα,κανω πανω 1ωρα να κοιμηθω,και εαν την πεσω πριν τις 12 ισως και παραπανω.Και το σημαντικοτερο ειναι οτι ξυπναω πολλες φορες μεχρι το πρωι.Οπως καταλαβαινετε,ειδικα για εναν αθλητη δεν ειναι οτι καλυτερο.Και ειδικοτερα κανει ζημια στη δουλεια μου επειδη οδηγω φορτηγο και θελει πολυ προσοχη.

Εκανα και γω μια ερευνα για τα βοτανα και πριν λιγες μερες αποφασισα να κανω ενα συνδιασμο,Βαλεριανα-Λουιζα-Μελισσοχορτο-Πασιφλορα.Βραζω νερο και τα ριχνω μεσα για κανα 10λεπτο μεχρι να ποτισουν.

Εν τω μεταξυ επειδη θελω απεγνωσμενα να χασω κιλα εδω και πολλους μηνες παιρνω θερμογεννητικα,πινω και ενα καφε τη μερα..να επηρεαζει αυτο?

Έδωσες μόνος σου την απάντηση.
Μπορεί να πέρνεις μέχρι και 600-700mg καφείνης. Λογικό να έχεις αυπνίες.
Τα υπόλοιπα τα συζητάμε σε άλλο τόπικ αν θες. :welcome:

The Rock
24-03-10, 00:46
Ωραιο το αρθρο!!

Πρόσεξε με την ποσότητα των διεγερτικών που χρησιμοποιείς και δοκίμασε κάτι από τα παρακάτω για βελτίωση της ποιότητας του ύπνου σου:
Ταυρίνη,Γλουταμίνη,Θιανίνη,5 HTP και GABA.

Eddie
24-03-10, 01:16
@Στελιο ευχαριστω:thumbup:

@Βραχε,θα δοκιμασω και βλεπουμε.Οσο για τα λιποδ. 4 καψουλες τη μερα παιρνω,μετρια πραγματα.

foko
17-07-10, 21:27
Πολλυ ωραιο και ενημερωτικο αρθρο , αυτο που δεν ξερω ειναι τι παιζει με τον μαιντανο , τωρα τελευταια τον ακουω πολλυ σε περιοδους γραμμωσης

Doctorg
03-03-12, 13:06
Τέλος οι πολύ καφέδες κι επιστροφή στα βότανα. Αν όντως κάνουν τα μισά από αυτά που αναφέρονται τότε θα γίνεται καλή δουλειά. Αν ξέρει και κάνα μαγαζί κάποιος στην Αθήνα ή στα πέριξ που να μπορούμε να βρούμε θα βοηθούσε.

skourias
03-03-12, 17:17
Τέλος οι πολύ καφέδες κι επιστροφή στα βότανα. Αν όντως κάνουν τα μισά από αυτά που αναφέρονται τότε θα γίνεται καλή δουλειά. Αν ξέρει και κάνα μαγαζί κάποιος στην Αθήνα ή στα πέριξ που να μπορούμε να βρούμε θα βοηθούσε.

Εγώ τους έκοψα τελείως γιατί ξεκίνησα ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο.
Πίστευα ότι θα υποφέρω, θα βαράω χαρμάνες (ημουν πρεζάκι με τον καφέ), δεν θα μπορώ να ξυπνήσω κτλ.
Τελικά δεν έγινε τίποτα από αυτά.;)

Σε ποια περιοχή ψάχνεις μαγαζί?

kleiza7
03-03-12, 22:22

εχει στη Γλυφαδα ενα ΠΟΛΥ σπανιο μαγαζακι. απο αυτα με τα πολλα ραφακια που οπου κοιταξεις εχεις βοτανα τσαι κ.τ.λ ΑΡΚΕΥΘΟΣ λεγεται αν εισαι κοντα αξιζει γιατι εχει μεγαλη ποικιλια...
απο εκει και περα εχω βρει πολυ καλες τιμες στο κεντρο στην κλασσικη αγορα...

Για το Yohimbe που λετε παιδια.. εχω.....περιεργη εμπειρια...

εχω ενα βαζακι γεματο σπιτι μου. 2 φορες εχω φτιαξει να πιω.

ΚΑΙ τις 2... με επιασε ΤΡΟΜΕΡΗ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΑ, υπερδιεγερση, κρυαδες και γενικως ενα αισθημα οτι περισσοτερο ειμαι αρρωστος. ενα τρεμουλο μου εφερε. ενιωθα πως ειχα πυρετο...
απο την πρωτη φορα. Την δευτερη φορα που συνεβη αυτο ημουν σιγουρος οτι το προκαλεσε το Yohimbe και δεν ημουν αρρωστος... εβαλα θερμομετρο ας πουμε τοσο πολυ.

και για να το τονιζω ΟΧΙ καλη διεγερση... ετρεμα σαν αρρωστος...
Το εχει παθει κανεις??
μαλλον θα εχει να κανει με εμενα.... δεν το αντεχει ισως ο οργανισμος μου...
με αλλα βοτανα δεν ειχα κατι. και γενικα με πιανουν. π.χ και βαλεριανα η πασυφλορα που σε αλλους δεν κανουν τιποτα εμενα με ενα καλο Mix θα με χαλαρωσουν ωραια για υπνακο(σε περιπτωση που νυσταζω και λιγο)
η δοση που χρησιμοποιησα ηταν 2-3 κουταλιες τυο γλυκου. Μηπως το παρακανα? μηπως ηταν "καλο το πραμα" και θελει λιγοτερο ??? χαχαχαχα
ή μηπως να το αποφυγω για παντα?
εχω ακουσει οτι το Yohimbe Θελει και προσοχη...

Andrikos
04-03-12, 02:51
Το ότι ειναι κάτι βότανο ή φυσικο προίον γενικά δεν το καθιστά ασφαλές - τα μεγαλύτερα δηλητηρία είναι παραγωγή της μητέρας φύσης.

s0k0s
21-05-12, 23:08
Διαβασα οτι επιληψια: πασιφλορα βαλεριανα κλπ. Προσωπικα δεν με βοηθησε καθολου.

gate 7
24-04-14, 13:26
στο γιοχιμπε δεν λεει την συνιστωμενη δοσολογια και επισης ποσες φορες την ημερα παιρνουμε αυτο το βοτανο..

jimaras22
24-04-14, 18:55
στο γιοχιμπε δεν λεει την συνιστωμενη δοσολογια και επισης ποσες φορες την ημερα παιρνουμε αυτο το βοτανο..

αναλογα απο οτι διαβασα ειναι 2,5mg 2/3 φορες τη μερα σε χαπια κ ανεβενεις πολυ σιγα

τωρα σε σκονη η οπως το εχεις εσυ βαλε λιγο και δες.η πεσ μου εδω σε τι μορφη το χεις ακριβως να σε βοηθησω.

αλλα για πιο λογο το πηρες αυτο ετσ κ αλλιως δεν κανει και πολλα

gate 7
24-04-14, 19:08
φιλε εγω προκειται να παρω σε μορφη σκονης εχω διαβασει 6-7 γραμμαρια την ημερα βοηθηθουν για να εχεις πιοτικοτερες στυσεις .. στο τελευταιο που λες δεν καταλαβαινω γιατι μου λες οτι το γιοχιμπε δεν κανει τιποτα?? σους εχω ρωτησει και στο γυμναστηριο μου λενε πως ειναι πανισχυρο συμπληρωμα βεβαια εξαρταται και τον λογο που το θες ;)