PDA

Επιστροφή στο Forum : χαμηλός αιματοκρίτης



joannita
15-01-10, 16:01
παιδιά γεια σας. είμαι καινούργια στο άθλημα (8 μήνες) και στο forum. έχω το εξής πρόβλημα: έχω χαμηλό αιματοκρίτη -δεν έχω ψάξει το γιατί- και κάποιες φορές όταν προπονούμαι έντονα ζαλίζομαι. υπάρχει ειδική διατροφή ή ασκήσεις που πρέπει να απφεύγω; ευχαριστώ.

Μαρία
15-01-10, 16:04
παιδιά γεια σας. είμαι καινούργια στο άθλημα (8 μήνες) και στο forum. έχω το εξής πρόβλημα: έχω χαμηλό αιματοκρίτη -δεν έχω ψάξει το γιατί- και κάποιες φορές όταν προπονούμαι έντονα ζαλίζομαι. υπάρχει ειδική διατροφή ή ασκήσεις που πρέπει να απφεύγω; ευχαριστώ.

Πρέπει να προσεξεις πολύ την διατροφη σου να τρως σωστα και υγιεινα και ποσο μαλλον την στιγμη που γυμναζεσαι.Σιδηρο εχεις σε νορμαλ επιπεδα?φεριτινη?
Μηπως η διατροφη σου ειναι χαμηλης θερμιδικης αξιας σε σχεση με τον μεταβολλισμο σου και ελλειπης σε πρωτεινη?

joannita
15-01-10, 16:12
Σιδηρο εχω νορμαλ καθώς και φεριτινη.
και διατροφή κάνω σωστή, δεν είμαι σε δίαιτα.. ίσως πάρω γνώμη και από γιατρό τελικά...:weights:

KATERINI 144
15-01-10, 16:34
οταν λες σωστη διατροφη? μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα περιληπτικά?

joannita
16-01-10, 04:46
πρωί βρώμη-αμύγδαλα-συμπλήρωμα με γάλα
10ανό: 5 ασπράδια, αμύγδαλα
μεσημέρι πρωτείνη (κοτόπουλο/ψάρι/μοσχάρι) με υδατάνθρακα
απόγ φρούτο
βράδυ: όπως το μεσημέρι σε μικρότερη ποσότητα
προ ύπνου: συμπλήρωμα

Levrone
16-01-10, 08:51
Γιαννα αφου λες για σιδηρο οκ,
απο φολικο οξυ και Β12 πως παμε?

Billy
16-01-10, 14:52
παιδιά γεια σας. είμαι καινούργια στο άθλημα (8 μήνες) και στο forum. έχω το εξής πρόβλημα: έχω χαμηλό αιματοκρίτη -δεν έχω ψάξει το γιατί- και κάποιες φορές όταν προπονούμαι έντονα ζαλίζομαι. υπάρχει ειδική διατροφή ή ασκήσεις που πρέπει να απφεύγω; ευχαριστώ.


πολλές γυναίκες έχουν χαμηλό αιματοκρίτη ιδιαίτερα όταν έχουν περίοδο αλλά θα πρέπει να ψάξεις τους λόγους που συμβαίνει αυτό.
Υπάρχουν περιπτώσεις που ο οργανισμός δεν μπορεί να απορροφήσει τον Σίδηρο ακόμα και όταν παίρνεις χάπια.
Σε πρώτη φάση πάρε από το Φαρμακείο χάπια Σιδήρου και μετά από κανα μήνα ξανακανε Εξέταση αίματος, αν έχει ανέβει ο Αιματοκρίτης, η φεριτινη και ο Σηδερος στον Ορό του Αιματος (αυτές ειναι οι 3 βασικοί δεκτες) τοτε έχεις απλά μία Σηδιροπενική Αναιμία, δηλαδή δεν προσλαμβάνεις τις απαραίτητες ποσότητες Σιδήρου που χρειάζεσαι.

Επίσης οι τροφές που εχουν Σιδηρο είναι το Μοσχαρίσιο κρεας, Συκώτι, φακές, σπανακι κλπ
Αλλά και ένα χαπάκι να παίρνεις μια φορά την ημέρα ή μέρα παρά μέρα δεν χάλασε ο κόσμος.

Levrone
16-01-10, 15:42
χμ,

και αν εχει μια δυσαπορροφηση φολικου οξεος και βιταμινης Β12...λεω τωρα εγω..

joannita
16-01-10, 19:42
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. μάλλον θα επισκεφθώ ιατρό, απ ότι κατααβαίνω δεν είναι να παίζουμε μ αυτά. τρόμαξα...:-(

TRIANTAFYLLOU
19-01-10, 02:56
κάνε τις εξετάσεις σου κατ αρχήν και είναι συνηθισμένο οι γυναίκες να έχετε χαμηλό αιματοκρίτη , βασικό είναι όμως η φεριτίνη και ο σίδηρος όπως ανέφεραν και τα παιδια να είναι σε νορμάλ επίπεδα γιατι με πεσμένα αυτα δεν μπορείς ούτε επιδόσεις αλλα και κουραζεσαι και ατονείς εύκολα .

εγω έχω πάρα πολλα παραδείγματα με αθλητες του στίβου που είχαν πρόβλημα σιδήρου η χαμηλού αιματοκρίτη αλλα δεν ήταν παθολογικό αλλα κληρονομικο και πάντα τα ελέγχαμε γιατι έπεφτε πάρα πολυ η απόδοση .

δεν είναι τίποτε πέρα απο την διατροφη παίζουν ρόλο και οι συνδιασμοί τροφων άν πχ εχεις και σίδηρο σε χαμηλά επίπεδα το ασβέστιο πχ εμποδίζει στην απορόφηση .

εγω θα σου συνηστούσα κατι φυσικό και το εχω δοκιμάσει και σε αθλητες με πολύ καλα αποτελέσματα και χωρίς απολύτως καμια παρενέργεια εδω και τουλάχιστον 15 χρόνια και είναι η σπιρουλίνα πρίν ακόμη γίνει ευρέως γνωστη στην ελλάδα γιατι βγαίνει μόνο σε 2 σημεία στον κόσμο και ενα είναι στην περιοχή των σερρών και είναι σε σκόνη και σε ταμπλέτα . εμείς τότε περισσότερο την σκόνη χρησιμοποιούσαμε .

είναι και η τροφη των αστροναυτων αυτό το φύκι και όσο βάρος έχει τόσα πολύτιμα συστατικα έχει και είναι πλούσιο σε όλα τα μέταλα και ιχνοστοιχεία .

πάντως ο χαμηλός αιματοκρίτης είναι κατι που διορθωνετε και πολλες φορες χωρίς φάρμακα η σπιρουλίνα είναι κατι φυσικό και ο σίδηρος και ο αιματοκρίτης πέφτει και απο την υπερβολική προπόνηση ειδικα ο σίδηρος με την προπόνηση πέφτει και αν υπάρχει η προδιάθεση ακόμη περισσότερο

sctp
19-01-10, 16:52
Μια φορα την εβδομαδα οποιος αθλειται νομιζω πως πρεπει να τρωει συκωτι συνδυασμενo με λαχανικο η φρουτο πλουσιο σε vit C,πιστευω σε βαθος χρονου θα ειναι ΟΚ οποιος δεν εχει καποιο σοβαρο προβλημα η καποια δυσλειτουργεια με την απορροφηση.

flowin_through
27-01-10, 16:47
οι τροφές που εχουν Σιδηρο είναι (...] φακές, σπανακι κλπ
.

Μεγαλος μυθος.

s0k0s
14-08-12, 22:08
Οταν εχει καποιος χαμηλο αιματοκριτη επιτρεπεται το σκορδο; (απλα ο θειος μου τρωει καθε μερα αρκετο και λεμε μιπως απο αυτο ειναι πεσμενο)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
01-09-12, 23:37
σε περιοδο εμμηνου ρησης,πρεπει να περνεις σιδηρο σε συμπληρωμα,μαζι με ασκορβικο οξυ(500mg vit.c) που δρα ως καταλητης.επισης,μοσχαρι/σπληνα/σηκωτι,μαζι με πορτοκαλι.κροκος αβγου επισης περιεχει αφθονο τρισθενη σιδηρο,ο οποιος ειναι αποροφησημος,εν αντιθεση με το δισθενη των φυτικων τροφων(σπανακι,φακες).ταμπλετες αμινοξεων σηκωτιου και βοδιου επισης βοηθουν.εαν εχεις στιγμα μεσογειακης αναιμιας(ΜCV<60)πρεπει ισοβια να περνεις φυλλικο οξυ.ακομη η ενεσιμη κυανοκοβαλαμινη(VIT.B12),βοηθα στην αιμοποιηση.ο χαμηλος αιματοκριτης υποδηλωνει απωλεια αιματος.αυτη μπορει να ειναι απο το ανωτερο πεπτικο(γαστροραγια)που εκδηλωνεται με μελαινα κενωση,η απο το κατωτερο(κολον)με αιμοχεσια.καλο ειναι να κανεις μια εξεταση mayer κοπρανων,η οποια θα διξει εαν εχεις μικροσκοπικες απωλειες αιματος,καθως επισης και γενικη ουρων για πιθανη μικροσκοπικη αιματουρια.

sobral
01-09-12, 23:46
για τον υψηλό αιματοκρίτη ποιες οι επισημάνσεις σας? τι θα πρέπει να προσέξουμε? ποιες οι προτάσεις και ποιες οι αντενδείξεις σας ως προς τα συμπληρώματα?

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
02-09-12, 00:16
τα ανδρογονα και οι αυξητικοι παραγοντες(τεστο-α.ο)αυξανουν την αιμοποιηση μεσω της διεγερσης του μυελου.εγω απο χρονια καταχρηση τεστο(και κληρονομικου απο τον πατερα μου)εφτασα το επικινδυνο νουμερο 59 με αποτελεσμα να αναγκαστω να κανω αφαιμαξεις και να γινω τακτος αιμοδοτης.περνω ασπιρινη καθε πρωι και το χειμωνα κυκλοφορουσα με κοντομανικο.επρεπε να κοψω το κοκκινο κρεας και να απεχω απο τα αναβολικα για 4 μηνες.

s0k0s
02-09-12, 09:41
Ευχαριστω Τουλιατε ;)

vaggan
02-09-12, 13:31
τα ανδρογονα και οι αυξητικοι παραγοντες(τεστο-α.ο)αυξανουν την αιμοποιηση μεσω της διεγερσης του μυελου.εγω απο χρονια καταχρηση τεστο(και κληρονομικου απο τον πατερα μου)εφτασα το επικινδυνο νουμερο 59 με αποτελεσμα να αναγκαστω να κανω αφαιμαξεις και να γινω τακτος αιμοδοτης.περνω ασπιρινη καθε πρωι και το χειμωνα κυκλοφορουσα με κοντομανικο.επρεπε να κοψω το κοκκινο κρεας και να απεχω απο τα αναβολικα για 4 μηνες. μου αρεσει που τα λες εξω απο τα δοντια...

sobral
02-09-12, 13:53
τα ανδρογονα και οι αυξητικοι παραγοντες(τεστο-α.ο)αυξανουν την αιμοποιηση μεσω της διεγερσης του μυελου.εγω απο χρονια καταχρηση τεστο(και κληρονομικου απο τον πατερα μου)εφτασα το επικινδυνο νουμερο 59 με αποτελεσμα να αναγκαστω να κανω αφαιμαξεις και να γινω τακτος αιμοδοτης.περνω ασπιρινη καθε πρωι και το χειμωνα κυκλοφορουσα με κοντομανικο.επρεπε να κοψω το κοκκινο κρεας και να απεχω απο τα αναβολικα για 4 μηνες.

+1 και από μένα για την ειλικρίνεια. Έτσι για να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.:toast: Εγώ γιατρέ μου έχω υψηλό (49-50 αν θυμάμαι καλά) χωρίς να έχω ακουμπήσει ΑΑΣ, ούτε καν πιο advanced συμπληρώματα δηλ. Αλλά υπάρχει κληρονομικότητα, έχει ο πατέρας μου κ τα δύο του αδέρφια επίσης υψηλό. Αιμοδοσία έκανα πρώτη φορά εφέτος. Δεν καπνίζω επίσης (γιατί όλοι οι γιατροί με ρωτούσαν:unsure: ).

sobral
05-09-12, 20:48
θα πρέπει να προσέξω κάτι κ.Γιώργο? Υπάρχει ενδεχόμενο κάποια συμπληρώματα ή τροφές να επηρεάζουν σημαντικά τα ποσά του αιματοκρίτη? ευχαριστώ.

COBRA_STYLE
05-09-12, 21:06
το κοκκινο κρεας απο οσο ξερω τον ανεβαζει.Οπως και η πορτοκαλαδα αν δεν κανω λαθος.

sobral
05-09-12, 21:09
το κοκκινο κρεας απο οσο ξερω τον ανεβαζει.Οπως και η πορτοκαλαδα αν δεν κανω λαθος.

ναι αυτά τα ξέρω φίλε cobra:) πιο πολύ για τα συμπληρώματα ρωτάω...αν δεν κάνω λάθος το έχω δει σαν υποσημείωση στο grape seed.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
05-09-12, 21:51
σχετικα με την πορτοκαλαδα δε γνωριζω πως και εαν το κανει.απ ο,τι ξερω ο χυμος πορτοκαλι ειναι πλουσιος σε καλιο.ο αιματοκριτης πλασματικα αυξανει οταν ειμαστε αφυδατωμενοι,επειδη γινεται αιμοσυμπυκνωση.αντιθετως,οταν ειμαστε υπερενυδατωμενοι,ελατωνεται.κατο αλλο που αυξανει τον αιματοκριτη(HTC),ειναι το καπνισμα,λογω του οτι το μονοξειδιο του ανθρακα προκαλει υποξαιμια και οι νεφροι για αντιροπηση παραγουν ερυθροποιητινη.επισης,η ζωη στο βουνο προκαλει εκκριση EPO γιατι στο υψομετρο ο αερας ειναι αραιωμενος.το κοκκινο κρεας συμβαλει στην αυξηση του,οπως και τα αμινοξεα σηκωτιου,βοδιου,η β12.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
05-09-12, 21:54
υγ-ολη μου τη ζωη ημουν σπαθι και ντομπρος-χυμα.απεχθανομουν τους δηθεν και ημουν υπερμαχος της ειλικρινειας,σε βαθμο που εφερνε σε δυσκολη θεση τους αλλους και σοκαρε.οταν λοιπον λεω τι περνω και ποσο περνω,στελνω ενα μηνυμα σε εκεινα τα γεννετικα φρικια με τη σκληραδα και τους κοιλιακους των φαρμακωμενων...γιατι ολους μανες μας γεννησαν.εαν καποιος ''φυσικος''ειναι τοσο προικισμενος,ας τα παρει να γινει υπερπρωταθλητης.

sobral
05-09-12, 23:38
σχετικα με την πορτοκαλαδα δε γνωριζω πως και εαν το κανει.απ ο,τι ξερω ο χυμος πορτοκαλι ειναι πλουσιος σε καλιο.ο αιματοκριτης πλασματικα αυξανει οταν ειμαστε αφυδατωμενοι,επειδη γινεται αιμοσυμπυκνωση.αντιθετως,οταν ειμαστε υπερενυδατωμενοι,ελατωνεται.κατο αλλο που αυξανει τον αιματοκριτη(HTC),ειναι το καπνισμα,λογω του οτι το μονοξειδιο του ανθρακα προκαλει υποξαιμια και οι νεφροι για αντιροπηση παραγουν ερυθροποιητινη.επισης,η ζωη στο βουνο προκαλει εκκριση EPO γιατι στο υψομετρο ο αερας ειναι αραιωμενος.το κοκκινο κρεας συμβαλει στην αυξηση του,οπως και τα αμινοξεα σηκωτιου,βοδιου,η β12.

πολύ χρήσιμα και απολύτως επεξηγηματικά.:clap: Στην περίπτωση μου μάλλον το κληρονομικό παίζει τον βασικό ρόλο. Ούτε σε βουνό μένω, ούτε καπνίζω ούτε τόσο κόκκινο κρέας τρώω (είμαι κοτοπουλάκιας:green: ). Αν ξέρετε και για κάποια συμπληρώματα που μπορεί να επηρεάζουν τιμες του αιματοκρίτη θα χαρώ να ακούσω τη γνώμη σου.

Υ.Γ. πάντα οι ντόμπροι και οι ευθύς άνθρωποι ενοχλούν, σοκάρουν αλλά στο τέλος μένουν με τους αληθινούς ανθρώπους που τους σέβονται. Λίγοι και καλοί.;) Δεν γίνεται να είμαστε με όλους κολλητοί ούτε να τα έχουμε με όλους καλά.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
05-09-12, 23:55
κι εγω πασχω απο υψηλο αιματοκριτη,οπως και ο πατερας μου.χαρακτηριστικα ζεσταινομαι ευκολα και το χρωμα μου ειναι ζωφερο κοκκινο.κατα το 2007-2008 ημουν εξω απο τα φαρμακα για περιπου 15 μηνες.θυμαμαι τοτε που εξεταζομουνα στο νοσοκομειο,ειχα αιματοκριτη 45.κατα το ετος 2009,ημουν συνολικα 6 μηνες σε θεραπειες.οπως και το ετος 2010 αλλους 6.το ετος 2011 ακομα 5.αποτελεσμα ολων αυτων,ηταν να εκτοξευτει ο αιματροκριτης μου στο αστρονομικο και επικινδυνο για αιμοραγικο εγκεφαλικο,νουμερο 59.θυμαμαι ειχα εμβοες στα αφτια και πονοκεφαλους,ρινοραγιες,βαρυ κεφαλι με εντονες εξαψεις.αναγκαστηκα να κανω τεχνητες αιμοραγιες,να τρωω πουλερικα και ψαρι και να απεχω απο μοσχαρι.εκανα μια ακριβη εξεταση στο ιδρυμα της ακαδημιας αθηνων,τη λεγομενη ''jack 2'',οπου διαπιστωνεται εαν εχεις γονιδιακο προβλημα.εν τελη καταλαβα οτι η τεστο,οποιας μορφης και να ειναι,οπως και η ******,******,********,αυξανουν την τιμη του HTC.κι επειδη ειμαι προνομιουχος να ανηκω στην ομαδα 0 rhesus(-),εδινα οποτε μπορουσα αιμα.δεν υπαρχει συμπληρωμα για κατι τετοιο,παρα μονο προληπτικη χορηγηση σαλικιλικου οξεως,το οποιο δρα αντι-αιμοπεταλιακα και προφυλασει απο τυχον θρομβους.το ιξωδες του αιματος αυξανει και αυτο μελλοντικα κουραζει την καρδια,που οδηγει ειτε σε χρονια υπερταση,η σε καρδιακη καμψη.και φυσικα,σε ενα υπερτασικο επεισοδιο,να γινει ρηξη ανευρυσματος στον εγκεφαλο.παντως,τα αναβολικα στεροειδη διδονται σε υπερπικτηκοτητες του αιματος.αυτο κατα εναν τροπο συμβαλει στην καλυτερη ρευστοτητα του αιματος,απο την αλλη ομως εγκυμονει τον κινδυνο της ελλατωμενης πηκτικοτητος,η οποια σε μια αιμοραγια,μπορει να αποβει μοιραια.

sobral
06-09-12, 00:11
κι εγω πασχω απο υψηλο αιματοκριτη,οπως και ο πατερας μου.χαρακτηριστικα ζεσταινομαι ευκολα και το χρωμα μου ειναι ζωφερο κοκκινο.κατα το 2007-2008 ημουν εξω απο τα φαρμακα για περιπου 15 μηνες.θυμαμαι τοτε που εξεταζομουνα στο νοσοκομειο,ειχα αιματοκριτη 45.κατα το ετος 2009,ημουν συνολικα 6 μηνες σε θεραπειες.οπως και το ετος 2010 αλλους 6.το ετος 2011 ακομα 5.αποτελεσμα ολων αυτων,ηταν να εκτοξευτει ο αιματροκριτης μου στο αστρονομικο και επικινδυνο για αιμοραγικο εγκεφαλικο,νουμερο 59.θυμαμαι ειχα εμβοες στα αφτια και πονοκεφαλους,ρινοραγιες,βαρυ κεφαλι με εντονες εξαψεις.αναγκαστηκα να κανω τεχνητες αιμοραγιες,να τρωω πουλερικα και ψαρι και να απεχω απο μοσχαρι.εκανα μια ακριβη εξεταση στο ιδρυμα της ακαδημιας αθηνων,τη λεγομενη ''jack 2'',οπου διαπιστωνεται εαν εχεις γονιδιακο προβλημα.εν τελη καταλαβα οτι η τεστο,οποιας μορφης και να ειναι,οπως και η ******,******,********,αυξανουν την τιμη του HTC.κι επειδη ειμαι προνομιουχος να ανηκω στην ομαδα 0 rhesus(-),εδινα οποτε μπορουσα αιμα.δεν υπαρχει συμπληρωμα για κατι τετοιο,παρα μονο προληπτικη χορηγηση σαλικιλικου οξεως,το οποιο δρα αντι-αιμοπεταλιακα και προφυλασει απο τυχον θρομβους.το ιξωδες του αιματος αυξανει και αυτο μελλοντικα κουραζει την καρδια,που οδηγει ειτε σε χρονια υπερταση,η σε καρδιακη καμψη.και φυσικα,σε ενα υπερτασικο επεισοδιο,να γινει ρηξη ανευρυσματος στον εγκεφαλο.παντως,τα αναβολικα στεροειδη διδονται σε υπερπικτηκοτητες του αιματος.αυτο κατα εναν τροπο συμβαλει στην καλυτερη ρευστοτητα του αιματος,απο την αλλη ομως εγκυμονει τον κινδυνο της ελλατωμενης πηκτικοτητος,η οποια σε μια αιμοραγια,μπορει να αποβει μοιραια.

εστιάζοντας σε αυτό που λες για την τέστο, υπάρχει ενδεχόμενο ακόμη και συμπληρώματα τέστο (όχι banned substances) όπως πχ d-aspartic acid, fenugreek, epimedium etc να επηρεάσουν? όσον αφορά την πίεση εγώ προσωπικά έχω συστολική 110mmHg σχετικά χαμηλή αλλά μες στα φυσιολογικά όρια. Πάντως σαν γιατρός νομίζω δεν χρειαζόταν να φτάσεις σε τέτοιες -επικίνδυνες- τιμές, χωρίς να θέλω να επέμβω στην ζωή σου, ο καθένας κάνει αυτό που θέλει για τον οργανισμό του.

Eddie
06-09-12, 00:15
Ευγε doc..καλυτερα την αληθεια παρα μισολογα και ψεμματα..η μερα που θα κριθουμε ολοι πλησιαζει.. :clap:

Ο αιματοκριτης μου ειναι χαμηλα..0.2 μοναδες κατω απ το οριο για την ακριβεια.Κοκκινο κρεας τρωω οσο με παιρνει,μοσχαρισια μπριζολα φιλετο κατα βαση και μοσχαρισιο απαχο κιμα.Σκεφτηκα να ενταξω και μοσχαρισιο συκωτι στο προγραμμα μου αλλα προσφατα εμαθα οτι τα κορεσμενα λιπαρα βρισκονται εν αφθονια..δε το διασταυρωσα παρ ολα αυτα.

Με ποιο αλλο τροπο μπορω να αυξησω τον αιματοκριτη?Κροκους τρωω 2 καθε μερα.Συμπληρωμα σιδηρου θα βοηθουσε?

Προχθες οταν εφυγα απ το γυμναστηριο μετα απο βαρη και διαδρομο ημουν αρκετα χλωμος και σκεφτομαι μηπως φταιει αυτο..εχω και μηνες να κανω γενικη αιματος.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
06-09-12, 00:28
το ασκορβικο οξυ-βιταμινη C,δρα ως καταλυτης για την αποροφηση του σιδηρου.επεισης ενεσιμη κυανοκοβαλαμινη-β12,αμινοξεα σηκωτιου-βοδιου,φυλλικο οξυ.σπανακι και φακες,δεν αποροφουνται τοσο καλα,καθοτι δισθενης ο σιδηρος τους.

Eddie
06-09-12, 00:31
το ασκορβικο οξυ-βιταμινη C,δρα ως καταλυτης για την αποροφηση του σιδηρου.επεισης ενεσιμη κυανοκοβαλαμινη-β12,αμινοξεα σηκωτιου-βοδιου,φυλλικο οξυ.σπανακι και φακες,δεν αποροφουνται τοσο καλα,καθοτι δισθενης ο σιδηρος τους.

Ευχαριστω :clap:

BlooDdeaD_MefiSt
06-09-12, 01:12
Ρε παιδια εγω ειχα υψηλο αιματοκριτη και υψηλα ερυθρα αιμοσφαιρια στις τελευταιες εξετασεις που ειχα κανει. Παιζει να ειναι απο το πολυ κρεας που τρωω και απο την πολυβιταμινη? Και ειναι προβλημα να ειναι υψηλα αυτα? Κατι ειχα ακουσει για εγκεφαλικα...

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
06-09-12, 01:46
εαν εχεις πανω απο 55 και αιμοσφαιρινη >18,πρεπει να περνεις μια ασπιρινη εντεροδιαλυτη-salospir 80mg με το φαγητο,σε καθημερινη βαση,προληπτικως.κοψε το κοκκινο κρεας και δινε αιμα οποτε εισαι εκτος θεραπειας

SHRED
06-09-12, 02:58
ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη γιατι Θα ξεφύγω λίγο απο το θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω τον GEORGE TOUL για τις εξέτασεις τύπου Jak που έκανε και ο ίδιος. Ξέρεις τι παίζει με αυτές? μπορείς να διαγνώσεις κάποιο γονιδιακό πρόβλημα και που? Μπορείς πχ να διαγνώσεις εάν υπάρχει γονιδιακό πρόβλημα σε κάποιους νευροδιαβιβαστές όπως σεροτονίνη ? ή μια μετάλαξη? Μπορείς μήπως να καταλάβεις την ανεκτικότητα σου σε αλκοόλ? η καμία σχέση?

Alkean
09-01-13, 19:00
Θελω να κανω μια ερωτηση και να μου απαντησει καποιος που ειναι γνωστης...
Εχω χαμηλο αιματοκριτη και σιδηρο(για τον σιδηρο παιρνω κ συμπληρωμα απο φαρμακειο με folic acid για να τον ανεβασω),να προσθεσω οτι ειναι χαμηλα και τα δυο λογω κληρονομηκοτητας και δεν ειναι παθολογικο.Και αναρωτιεμαι χρηση νιτρικου μπορω να κανω ή θα χω προβλημα?ρωταω κιολας γιατι εχω δοκιμασει δειγμα απο superpump max και με κρασαρε μολις τελειωσα την προπο και αγχωθηκα :-)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 23:11
Η καφείνη δρα διουρητικά και οδηγεί σε δυσαπορόφηση του σιδήρου.Καλό θα είναι ο σίδηρος σου να είναι δισθενής ζωικής προέλευσης προερχόμενος από κόκκινο κρέας,ήπαρ,σπλήνα,κρόκο αυγού,μαζί με ασκοβρικό οξύ (vitamin C).Το φυλλικό οξύ σε συνδυασμό με κυανοκοβαλαμίνη (vitamin B12) δρα αποτελεσματικότερα στην αιμοποίηση και την ανασύνθεση του DNA της κυτταρικής μεμβράνης των ερθθροκυττάρων (RBC's).