PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματισμός



alekos
26-01-10, 17:42
Αφού διαβάζεις λίγο καιρό το φόρουμ, θα ξέρεις πως δε γίνεται να κάνεις γράμμωση και να μείνεις στα ίδια κιλά, θα χάσεις βάρος και μαζί και λίγη μυικότητα.
Για μένα, είναι νωρίς ακόμη για να μπεις σε περίοδο γράμμωσης, το ποσοστό λίπους σου είναι πολύ χαμηλό. Συνέχισε όγκο.



Xαίρεται...με βάση αυτό το post από ένα μέλος μπήκα στ σκέψη ίσως θα έπρεπε να αλλάξω σε ένα μέρος την διατροφή μου και το πρόγραμμα γυμναστικής μου?
για να μην υπάρχουν τυχόν απορίες θέλω να ξεκαθαρίσω πως ο στόχος μου είναι να μην πάρο κιλά ούτε φουσκώματα...απλά να χτίσω κάποιους μυς να τους φτάσω σε ένα σημείο που να μην θεωρούνται φουσκωμένοι να έχουν κατάλληλη γράμμωση και να είναι όμορφα δομημένοι...
δεν ξέρω κατά ποσο είναι εφικτό να συνδυαστούν όλα αυτά...απλά κύριως και πρωταρχικός στόχος μου να μην βάλω κιλά..
έχω ύψος 1.73 ζυγίζω 68 κιλά...περαιτέρω λίπος μυϊκή μάζα και τα συννάφη δεν τα γνωρίζω...ίσως σας διευκολύνουν οι φωτογραφίες μου σε αυτό το link του φόρουμ...
ευχαριστω πολύ..:toast:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=6853

Jud0ka
26-01-10, 17:59
δεν ειναι εφικτο!γτ δεν γινεται!ολα 8ελουν σειρα και χρονο!αν δεν χτισεις πρωτα τους μυς δεν θα γραμμωσεις!αν δεν βαλεις κιλα δεν θα φτιαξεις μυς!μυικα κιλα παντα!αρα...

alekos
26-01-10, 18:24
το γνωρίζω πως θέλουν όλα την σειρά τους και τον χρόνο τους...ο προβληματισμός μου είναι πως δεν θέλω να φουσκώσω..ξέρω εγώ να παραμείνω σε ένα σημείο σε θέμα πρηξίματος...να μην παιρνω κιλά...μετά δηλαδη ειναι άσκοπο να κανεις γυμναστική αφού δεν έχεις βάλει κιλά πάνω σου?δηλαδή είναι άσκοπο να δουλεύεις πρόγραμμα γραμμώσης αν δεν έχεις μάζα πάνω σου?

sTeLaKoS
26-01-10, 18:39
Κοίταξε, είσαι 68 κιλά. Είσαι διατεθημένος να μπεις σε φάση γράμμωσης και να χάσεις ακόμη 3-4 κιλά;

alekos
26-01-10, 18:43
Οχι δεν ειμαι διατεθιμενος να το κανω αυτο...απλα θελω στον στοχο μου να φτασω...δηλαδη να μην φουσκωσω να μην βαλω κιλα και να κανω πιο δομημενο το σωμα μου..

St3f
26-01-10, 20:13
οπως ειπαν και τα παιδια αυτη τη στιγμη εχεις ηδη ενα γραμμωμενο σωμα το να παιζεις γραμμωση και να παρεχεις στο εαυτο σου τροφες για γραμμωση,χαμηλους υδατανθρακες κλπ σημαινεις πως θες να διατηρησεις το σωμα σου ως εχει και ισως κατεβεις και 2-3 κιλα.Φαντασου τους μυς σαν ενα κομματι ξυλου οταν εισαι στο ογκο το ξυλο εχει ενα α μεγεθος αλλα δεν εχει σχημα.Ετσι οταν μπεις στη γραμμωση εχεις μια βαση να δουλεψεις να το σχηματισεις.

alekos
26-01-10, 21:17
κοιταχτε να δειτε αυτο το γνωριζω...ειναι γεγονος και αληθεια....να συνυπαρξει γραμμωση χωρις ογκο ειναι ανυπαρκτο...δν μπορει να συμβει και ειναι λογικο και φυσιολογικο..δεν χρειαζετε νοημοσυνη για να το καταλαβεις....υπαρχει περιπτωση να δωσεις στο σωμα σου ενα μικρο ογκο χωρις να παρεις κιλα?ειναι μια ακυρη μπορει και αστοχη ερωτηση...δηλαδη χωρις καποια συγκεκριμενη διατροφη ωστε να παρεις κιλα παρα μονο με προγραμμα γυμναστικης να αλλαξεις η δομη του σωματος?δηλαδη λιγοτερες επαναλληψεις περισσοτερα κιλα η το αντιθετο?

giannis64
26-01-10, 21:33
αν εισαι μικρος σε ηλικια και ο μεταβιλησμο σου ειναι στα υψη κατι μπορεις να καταφερεις. με το σωμα που εχεις τωρα. τρωγε οσο πιο καθαρα και αυστηρα μπορεις. ανεβαζε αργα και σταθερα της θερμιδες σου και παρακολουθα την συμπερηφορα του σωματος σου. αν δεις πως ξεφευγεις χαμηλωσε. ανεβασε την αεροβικη σου περισοτερο και στα βαροι προσπαθησε τα διαληματα αναμεσα στα σετ να ειναι μικρα. δουλεψε με οσο πιο πολλα γευματα μπορεις(αλλα μικρα). παρε τα καταληλα συμπληρωματα,και να ξερεις πως αυτο που προσπαθεις ειναι πολυ χρονοβορο και δυσκολο. (ολα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη.)

ΥΓ. μιλαμε για 2-3 ως 4 κιλα βαρια βαρια. για παραπανω ουτε λογος.

alekos
27-01-10, 00:18
Σε ευχαριστω πολυ για την αποψη σου...καπως συμφωνω και εγω,,,απλα επειδη βλεπω πως σε πολλα θεματα υπαρχουν απαντησεις συμφωνα με τους στοχους του καθενος και οχι τους στοχους αυτου που ανοιγει το θεμα...δηλαδη...δεν θελω ουτε BB να γινω ουτε φουσκωτος.(δεν με ενοχλει απλα δεν μου αρεσει).αλλα γνωριζω παραλληλα πως για να φτιαξεις ενα σωμα με ομορφη γραμμωση πρεπει να εχεις τα καταλληλα κιλα...εγω ομως δεν ειμαι διατεθιμενος να αυξησω τα κιλα μου οποτε ψαχνω ρωταω και προσπαθω να καταληξω σε ενα ενδιαμεσο δρομο για να φτασω εκει που θελω και να συνεχισω στη διατηρηση και καλυτερευση του αρχικου στοχου..το σωστο ειναι εμφανες γνωρισμα προς ολους...απλα επιμενω στον στοχο μου..ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω...οσο για τις συμβουλες σε ευχαριστω...στο γυμναστηριο της τηρω..σε διατροφη ειμαι πολυ ατσαλος διοτι δεν προσεχω τιποτα απολυτως..δηλαδη μεσα στην εβδομαδα εχω κ σοκολατες και σουβλακια και κοκα κολες και διαφορα αλλα...αχρηστα και επιβαρυντικα για τον στοχο μου...οπου τωρα σιγα σιγα θα εξφανισω τις ααχρηστες τροφες...σε ευχαριστω παντος! :)

Jud0ka
27-01-10, 00:33
τοτε φιλε μ δεν χρειαζεται να το συζηταμε καν^^ δεν γινεται να κανεις αυτο π θες ετσι...χωρις πολλα απαραιτητα πραγματα...αλλα πρωτο και κυριο την διατροφη=/

alekos
27-01-10, 00:40
Ναι δεν διαφωνω η διατροφη διορθωνετε και την φτιαχνω σιγα σιγα...ομως δηλαδη πιστευεις πως αν δεν κανω διατροφη για ογκο αλλα η προπονησεις μου ειναι σωστες δεν θα δω κατι θετικο πανω στο σωμα μου?ως προς καποια βελτιωση?

Jud0ka
27-01-10, 01:49
Ναι δεν διαφωνω η διατροφη διορθωνετε και την φτιαχνω σιγα σιγα...ομως δηλαδη πιστευεις πως αν δεν κανω διατροφη για ογκο αλλα η προπονησεις μου ειναι σωστες δεν θα δω κατι θετικο πανω στο σωμα μου?ως προς καποια βελτιωση?

η διατροφη παιζει τον κυριοτερο ρολο σε ολο αυτο...λογικα θα δεις καποια αλαγη στον ογκο...αλλα οχι σε γραμμωση...

albertob30
27-01-10, 13:49
κοιτα..εχει θιχτει παρα πολλεσ φορες το θεμα του ποσοστου που παιζει ρολο η διατροφη στο σωμα μας..

και ενα 15% να ειναι αν κανεισ πολυ καλη προπονηση ( με την ΙΔΙΑ διατροφη) δηλαδη φτασεις στο μαξ, θα δεις διαφορα..η απλη λογικη το λεει..

αν δηλαδη τωρα κανεις προπονηση για 10% αν πας στο 15% θα βελτιωθεις ενα 5%..αλλα θα ειναι αμιλιτεα η διαφορα..

γιαυτο εδω μεσα ολοι φωναζουμε για διατροφη..αν δεν θεσ να παρεις κιλα..μεινε στις ιδιες θερμιδες απλα φαε σωστα..οσο μπορεις τουλαχιστον..και θα δεις αυτο που θες στο σωμα σου...

και εγω ειμαι σε φαση που δεν θελω να παρω αλλα κιλα και απλα λεω να ανεβασω την αεροβικη λιγο και ισως ελλατωσω τα βαρη λιγο..

alekos
27-01-10, 16:36
Σωστα με αυτην την λογικη δουλευω και εγω...προσπαθω να κραταω καλη διατροφη το τελευταιο χρονικο διαστημα:)
Ευχαριστω

the_big_litho
27-01-10, 17:53
Επειδη το εχω ακουσει απειρες φορες και εχω απαντησει αλλες τοσες...
Εισαι 68 κιλα, δηλαδη τι νομιζεις οτι αν κανεις διατροφη και προπονηση bb θα γινεις σε 3 μηνες 100 κιλα.... Εδω εμεις με πολλα χρονια στην πλατη παλευουμε να κατεβουμε σε ενα αγωνα και να βαλουμε 5 κιλα σε ενα χρονο και δεν μπορουμε.

Και γιατι δεν θελεις να βαλεις και κιλα, παιζεις box και εχεις κατηγοριες βαρους?

Το καλυτερο απ ολα ειναι να μην ξανα ανεβεις σε ζυγαρια, κανε τον καθρευτη κολλητο σου, προπονησου σωστα και φαε σωστα και βλεπε το αποτελεσμα εκει.

Αναλογα τι σου αρεσει σε αυτο που βλεπεις και τι δεν σου αρεσει πραττεις.

TEFAAtzis
27-01-10, 19:47
Επειδη το εχω ακουσει απειρες φορες και εχω απαντησει αλλες τοσες...
Εισαι 68 κιλα, δηλαδη τι νομιζεις οτι αν κανεις διατροφη και προπονηση bb θα γινεις σε 3 μηνες 100 κιλα.... Εδω εμεις με πολλα χρονια στην πλατη παλευουμε να κατεβουμε σε ενα αγωνα και να βαλουμε 5 κιλα σε ενα χρονο και δεν μπορουμε.

Και γιατι δεν θελεις να βαλεις και κιλα, παιζεις box και εχεις κατηγοριες βαρους?

Το καλυτερο απ ολα ειναι να μην ξανα ανεβεις σε ζυγαρια, κανε τον καθρευτη κολλητο σου, προπονησου σωστα και φαε σωστα και βλεπε το αποτελεσμα εκει.

Αναλογα τι σου αρεσει σε αυτο που βλεπεις και τι δεν σου αρεσει πραττεις.

:thumbup: + 1000

alekos
27-01-10, 23:14
Επειδη το εχω ακουσει απειρες φορες και εχω απαντησει αλλες τοσες...
Εισαι 68 κιλα, δηλαδη τι νομιζεις οτι αν κανεις διατροφη και προπονηση bb θα γινεις σε 3 μηνες 100 κιλα.... Εδω εμεις με πολλα χρονια στην πλατη παλευουμε να κατεβουμε σε ενα αγωνα και να βαλουμε 5 κιλα σε ενα χρονο και δεν μπορουμε.

Και γιατι δεν θελεις να βαλεις και κιλα, παιζεις box και εχεις κατηγοριες βαρους?

Το καλυτερο απ ολα ειναι να μην ξανα ανεβεις σε ζυγαρια, κανε τον καθρευτη κολλητο σου, προπονησου σωστα και φαε σωστα και βλεπε το αποτελεσμα εκει.

Αναλογα τι σου αρεσει σε αυτο που βλεπεις και τι δεν σου αρεσει πραττεις.

Προπονηση bb δεν κανω ουτε προκειται να κανω...μην ταυτιζεις τον στοχο των περισσοτερων μελων και με τον δικο μου...δεν μιλανε μονο ατομα που σχετιζοντε με bodybuilding εδω μεσα απο οτι διαβαζω...οχι δεν το νομιζω ειναι ανεφικτο αυτο..καταλαβεινω και την δικη σας δυσκολη δουλεια ομως εδω μεσα δεν εχουμε οολοι τους ιδιους στοχους οποτε δεν μιλαμε με τα ιδια δεδομενα...και γιατι δεν θελω να βαλω κιλα??γιατι πολυ απλα δεν θελω να βαλω κιλαα...προσωπικος λογος και αν σας ενοχλει αυτο...με την ιδια λογικη γιατι να μην χασω κιλα και γιατι να μην φτανουν ολοι στο μεγιστο των κιλων που μπορουν να βαλουν?ειναι καθαρα προσωπικο θεμα...

εγω αυτο που κραταω ειναι αυτο
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Αναλογα τι σου αρεσει σε αυτο που βλεπεις και τι δεν σου αρεσει πραττεις.

Jud0ka
27-01-10, 23:20
Προπονηση bb δεν κανω ουτε προκειται να κανω...μην ταυτιζεις τον στοχο των περισσοτερων μελων και με τον δικο μου...δεν μιλανε μονο ατομα που σχετιζοντε με bodybuilding εδω μεσα απο οτι διαβαζω...οχι δεν το νομιζω ειναι ανεφικτο αυτο..καταλαβεινω και την δικη σας δυσκολη δουλεια ομως εδω μεσα δεν εχουμε οολοι τους ιδιους στοχους οποτε δεν μιλαμε με τα ιδια δεδομενα...και γιατι δεν θελω να βαλω κιλα??γιατι πολυ απλα δεν θελω να βαλω κιλαα...προσωπικος λογος και αν σας ενοχλει αυτο...με την ιδια λογικη γιατι να μην χασω κιλα και γιατι να μην φτανουν ολοι στο μεγιστο των κιλων που μπορουν να βαλουν?ειναι καθαρα προσωπικο θεμα...

εγω αυτο που κραταω ειναι αυτο
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

φιλε μ...αποτι εχω καταλαβει εσι νομιζεις οτι θα γινεις bb αν κανεις αυτα?δεν φανταζεσαι τι δουλεια κανουν τα παιδια για να γινουν...αυτο π σ λενε ειναι κατι το οποιο αν δεν το κανεις δεν ειναι εφικτο να φτιαξεις αυτο π θες...και αν δεν θες να ακουσεις τα παιδια τοτε πηγαινε σε αθληατρο...τα ιδια θα σ πει:thumbup:΄!
Καλη τυχη!:welcome:

KATERINI 144
27-01-10, 23:25
Προπονηση bb δεν κανω ουτε προκειται να κανωδε βγαζω ακρη, τη προπόνηση κανεις δλδ ?!

alekos
27-01-10, 23:32
Δεν αμφησβιτησα την δουλεια των παιδιων αντιθετως την θαυμαζω...ουτε θελω να πω πως ειναι σωστο αυτο που ισχυριζομαι...αλλα για να πραξεις πανω σε κατι πρεπει να γνωριζεις τον στοχο...
για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα...ξανα λεω αν κανεις προπονηση και δεν τρως για να βαλεις κιλα δεν παιρνει το σωμα σου?

Η προοπονηση η οποια κανω δεν ειναι κατι αξιολογο...
Δηλαδη 2 φορες την εβδομαδα καθε ομαδα..μεγγαλες μυικες ομαδες 4 ασκησεις μικρες 3 σετ 3 επαναλληψεις 15 κιλα οσα μπορω μεχρι να βγαζω τελευατια επαναληψη με ζορι...

KATERINI 144
27-01-10, 23:42
για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα...ξανα λεω αν κανεις προπονηση και δεν τρως για να βαλεις κιλα δεν παιρνει το σωμα σου?σε βαθος χρονου θα μετατρεπει το οποιο λιπος σε μυς, εφόσον θα τρως ''καθαρα'' , αυτη ειναι η δύσκολη μεθοδος, γιατι οταν λεμε βαθος χρονου μπορεί να ειναι κανένας χρονος +, φαντάσου να τρως στεγνά 1 χρόνο....................

Jud0ka
27-01-10, 23:58
Δεν αμφησβιτησα την δουλεια των παιδιων αντιθετως την θαυμαζω...ουτε θελω να πω πως ειναι σωστο αυτο που ισχυριζομαι...αλλα για να πραξεις πανω σε κατι πρεπει να γνωριζεις τον στοχο...
για να μην ξεφυγουμε απο το θεμα...ξανα λεω αν κανεις προπονηση και δεν τρως για να βαλεις κιλα δεν παιρνει το σωμα σου?

Η προοπονηση η οποια κανω δεν ειναι κατι αξιολογο...
Δηλαδη 2 φορες την εβδομαδα καθε ομαδα..μεγγαλες μυικες ομαδες 4 ασκησεις μικρες 3 σετ 3 επαναλληψεις 15 κιλα οσα μπορω μεχρι να βγαζω τελευατια επαναληψη με ζορι...

΄φιλε αλεκο οταν σ λεμε οτι πρεπει να φας ενοουμε φαι το οποιο δεν θα σε κανει χοντρο!!!αλλα αντι8ετος θα φτιαξεις μυς!αρκει να γυμναζεσαι γτ δεν γινεται απο μονο τ!και επισης να μην σαβουριαζεις γλυκα φαστ φουντ και τετοια!αμα κανεις υγειηνη διατροφη δεν θα παρεις κιλα σε λιπος

alekos
28-01-10, 00:18
Μα εδω ειναι η διαφορα φιλε τζουντοκα...το γνωριζω ρε αγορινα αλλα δεν θελω να το εφαρμοσω γιατι που απλα δν θελω να βαλω κιλα!

sTeLaKoS
28-01-10, 00:20
Εντάξει το θέμα είναι απλό, αφού γνωρίζεις τα βασικά τρώγε κοντά στις θερμίδες συντήρησής σου και θα μένεις στο ίδιο βάρος. Η ποιότητα των μυών σου σταδιακά θα φτιάχνει, με αργό ρυθμό αλλά θα φτιάχνει,

alekos
28-01-10, 00:21
σε βαθος χρονου θα μετατρεπει το οποιο λιπος σε μυς, εφόσον θα τρως ''καθαρα'' , αυτη ειναι η δύσκολη μεθοδος, γιατι οταν λεμε βαθος χρονου μπορεί να ειναι κανένας χρονος +, φαντάσου να τρως στεγνά 1 χρόνο....................

να ενας που με βοηθαει...αυτο αναφερω...;)

alekos
28-01-10, 00:27
πολυ σωστα!

Jud0ka
28-01-10, 00:30
να ενας που με βοηθαει...αυτο αναφερω...;)

αυτο λεμε ολοι βσκ...

alekos
03-02-10, 22:15
Χαιρετε και παλι και για να μην ανοιγω καινουριο ποστ αναφερω εδω περα πως για ενα τριμηνο αρχισα προγραμμα ογκου σε θεμα προπονησης και διατροφης ειμαι κοντα σε θερμιδες συντηρησης ουτε να παιρνω ουτε να χανω...
τωρα ελπιζω να δω καποια βελτιωση...ευχαριστωωω