PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Nicholas Antony απαντα ....



NASSER
27-01-10, 00:45
Στο παρον τοπικ ο Νικολας Αντωνιου, γνωστος πρωταθλητης και φιλος του φορουμ θα παραθετει προσωπικες προπονησεις παρατηρησεις απο την προσωπικη του καθημερινοτητα και απο τις προετοιμασιες του!

Ωστοσο θα ειναι σε θεση να απανταει εδω ολες τις αποριες των ενδιαφερομενων τοσο για την καθημερινη προπονηση και διατροφη οσο και για αποριες γενικα γυρω απο το αθλημα, αποριες που εχουν σχεση με μακροχρονους στοχους. Για ολα αυτα ειναι εδω ο Νικολας! :)

Προσωπικα ευχαριστω τον Νικολα που θα ειναι σε θεση να κανει μια τετοια κινηση με αγαπη πρωτα στο αθλημα και τους φιλους του αθληματος!

ioannis1
27-01-10, 01:12
ευχαριστουμε τον νικολα για αυτη τη προσφορα του.:thumbup:

Muscleboss
27-01-10, 01:25
Έχει πολλά να μας πεί ο Νικόλας και είμαστε όλο αυτιά, είτε αυτά τα θέματα έχουν να κάνουν με προπόνηση, είτε με διατροφή, είτε με ψυχολογία του bber, είτε με bbing politics είτε με οτιδήποτε άλλο.

:thumbup:

ΜΒ

Μαρία
27-01-10, 01:41
Είναι πολύ ευχαριστο απο εναν καταξιωμενο αθλητη σαν τον Νικολα να θελει να βοηθησει,να λυσει αποριες και θεματα γυρω απο το φυση του αθληματος.
Ευχαριστουμε τον Νικολα Αντωνιου για αυτην την προσφορα!!!:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

-beba-
27-01-10, 10:46
Σε ευχαριστούμε πολύ Νικόλα.
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

AGGELOS.K
27-01-10, 17:59
Nick is the best nothing else......:thumbup::thumbup:
Μπράβο σου ρε Νίκο είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσεις πολύ κόσμο

Nick Anthony
27-01-10, 21:57
Προσωπικα ευχαριστω τον Νικολα που θα ειναι σε θεση να κανει μια τετοια κινηση με αγαπη πρωτα στο αθλημα και τους φιλους του αθληματος!

Εγώ πρέπει να σας πω ένα μεγάλο THANKS!!!!!!!!!!! Που με δεχτήκατε με ως μέλος του forum και ως φίλος. Θέλω να σας πω κιόλας ότι εσείς ανεβάζεται το άθλημα πάνω και δεν το αφήνεται να πεθάνει.
BIG THANKS TO ALL OF YOU

TRIANTAFYLLOU
27-01-10, 22:03
η αλήθεια είναι πως όλα τα παιδια το αγαπάν αυτό που κάνουν και τους αρεσει να προσφέρουν ανηδιοτελώς , αλλα πάντα τα ίδια πράγματα όταν γράφονται απο ανθρώπους που είναι καταξιωμένοι αθλητες και άνθρωποι στον χώρο έχουν άλλη βαρύτητα .
γι αυτό και είναι σημαντικό αν κάποια πόστ είναι γραμμένα απο εσένα και να καταλάβουν οι φίλοι του αθλήματος πως δεν υπάρχουν μεγάλα η πονηρά μυστικα γι αυτόν που θελει να βελτιώσει την φυσική και σωματικη του κατάσταση , αλλα σωστές γνώσεις πειθαρχεία και θέληση με υπομονή :clap::clap::clap::clap::clap:

vAnY
27-01-10, 22:10
:clap: Μπραβο καλη ιδεα,
ο Νικος αποτελει και παραδειγμα ειδικα προς τους εφηβους και γενικα νεοτερους του φορουμ καθως ειναι νεος αλλα με ηδη μεγαλη καριερα πισω του και εχει αποκτησει πολλες γνωσεις και εμπειριες, και χαιρομαι που θελει να τις μοιραστει μαζι μας :toast:;)

pepeismenos karga
27-01-10, 22:41
huge thanks to nickolas......σε ευχαριστουμε που μας λες αληθειες....αλλα και τι χρειαζεται για να φτασεις ψηλα...και τι θυσιες πρεπει αν κανει καπιος....και πανω απο ολα δειχνεις την αγαπη σου για το αθλημα...respect....

Nick Anthony
28-01-10, 20:42
Ήθελα να σας πω ότι θα αρχίσω να κάνω post από την δευτέρα είναι και πρώτη του μήνα (so we have a fresh start) αλλα αν έχετε ιδέες η ερώτησης plz post. Remember we can learn from each other

NASSER
29-01-10, 17:59
πολυ ωραια Νικολα! Εγω θα ηθελα να πεις σε ολους τι ψυχολογια πρεπει να εχουν οταν ξεκινανε ειτε ενα στοχο ειτε μια προετοιμασια για αγωνα.
Ποσο επιρεαζει το περιβαλλον του κοσμου που ειναι γυρω μας?
Πιστευω ειναι το πρωτο που πρεπει να προσαρμοσουμε για να εχουμε καλη αρχη.

Nick Anthony
02-02-10, 18:21
Για να φτασει καποιος ενα συγκεκριμενο στοχο, πρεπει να εχει πρωτα απ'ολα υπομονη. Ολα δεν γινονται σε μια νυχτα.(baby steps all the way)
Να μην αφηνει αλλους να τον επιρεαζουν και να ξεφευγει απο τον αρχικο στοχο.
Οπως εγραψα και στο μπλογκ, δεν ειναι ενα "solo" αθλημα αυτο, ολοι γυρω μας μας βοηθανε με τον τροπο τους. Ως και ο κρεοπωλης μας βοηθαει δινοντας μας το καθαροτερο, απαχο κομματι κρεας.
Τα ατομα που λενε οτι το ΒΒ ειναι ατομικο, ειναι εχουν μεγαλο ego, ειναι πολυ εγωιστες.
Π.χ ο Κεφαλιανος εχει τη γυναικα του και τον Βακη να τον στηριζουνε .

Nick Anthony
02-02-10, 18:24
Υ.Γ. παιδια το λαπτοπ μου εχει χαλασει και το αλλο που εχω δεν εχει ελληνικους χαρακτηρες, γι αυτο και αργω να σας απαντησω. πειραζει στο εξης για λιγο χρονικο διαστημα να γραφω greeklish οσπου να φτιαχτει το λαπτοπ μου?

Muscleboss
02-02-10, 19:50
Νικόλα προσπάθησε μήπως μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις αυτο:

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

ΜΒ

Nick Anthony
05-02-10, 09:00
a_99083w23E

αυτό το link είναι για τον MuscleBoss :)

Muscleboss
05-02-10, 12:14
έτσι!!! :rocking::rocking::rocking:

Thanks Nicolas!! Respect @ Muscleworks & Sav :bowdown:

MB

NASSER
05-02-10, 18:48
Ωραιος Νικολα :thumbup:

Polyneikos
05-02-10, 21:25
Εγώ πρέπει να σας πω ένα μεγάλο THANKS!!!!!!!!!!! Που με δεχτήκατε με ως μέλος του forum και ως φίλος. Θέλω να σας πω κιόλας ότι εσείς ανεβάζεται το άθλημα πάνω και δεν το αφήνεται να πεθάνει.
BIG THANKS TO ALL OF YOU

Nικολα καλή αρχη σου ευχομαι και ευχαριστουμε που συνεισφερεις και εσυ με τις γνωσεις σου και τις εμπειριες σου ,αληθεια είναι ότι δεν το κανουν πολύ φτασμενοι αθλητες,:clap::clap:

Polyneikos
05-02-10, 23:22
Εγω θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης Νικολα:Ποσο δυσκολο είναι στην πραξη να προσαρμόσεις και να φερεις στα μετρα σου το οικείο σου περιβαλλον και τα κοντικα σου πρόσωπα στις αγωνιστικες σου απαιτησεις;Ο δικος σου κυκλος ηταν εξοικιωμενος με αυτό που εκανες έτσι ώστε να υπαρχει στήριξη ή έπρεπε να τραβηξεις τον δρόμο μονος σου;Μιλαω για τα πιο απλα πραγματα όπως το μαγειρεμα των φαγητων εως και την ανοχή που πρεπει να εχει μαζι σου αυτος που σε ζει αυτες τις δύσκολες περιοδους της προετοιμασίας.Το αναφερω αυτο γιατί σιγουρα ενας τρίτος και ειδικα όταν δεν τον ενδιαφερει το άθλημα αμεσα ίσως δεν ανταποκρίνεται τόσο ευκολα.

Nick Anthony
07-02-10, 15:19
Ωραία ερώτηση Polyneiko ,για να πούμε την αλήθεια αυτό το άθλημα είναι παρεξηγημένο από πολύ κόσμο, και να σου πω δεν τους άδικο. διότι ο πιο πολλή μες αυτόν των χώρο δεν δίνουν καλή εικόνα. Εγώ μπορώ να σας πω ότι ήμουν μπάντα τυχερός για την στηρίξει, σπίτι η μαμά μου πάντα ήταν πίσω μου, διότι και αυτή στον καιρό τις ήταν αθλήτρια. αλλά σαν όλες τες μαμάδες μπάντα ανησυχούν και δεν δέχονται όλα αυτά μου κάνουμε διότι μας αγαπούν.

Στα 16 πήγα στους πρώτους μου αγώνες με την βοήθεια του Σάββα που αυτός με άρχισε με το ββ “we never forget where we started from, without these people you wouldn’t’t be what you are today” μιλάμε τότε μηδέν γνώσης για διατροφή προπόνηση κτλ, ούτε στο σπίτι ξέρανε τη θα χρειαστεί να κάνω για μια προετοιμασία απλώς ήξεραν ότι έκανα μια δίαιτα για να χάσω λίπος. Αnywaz μια μέρα καθόμουνα με τον Σάββα έξω από το γυμναστήριο και του λέω ότι πεινάω όλη μέρα χαχαχα με αυτήν την δίαιτα, και ότι μάλωσα με την μαμά μου χθες το βραδύ διότι παράγγελλε ένα φαγητό και το έτρωγε μπροστά μου. Μου θυμώνει και λέει: κάνεις σε πίεσε για να κάνεις όλα αυτά? και του απαντώ «όχι» τότε μου λέει κάνεις δεν πρέπει να σου φταίει αφού εσύ τα θέλεις.”You want to do this you learn to deal with it, it doesn’t mean if you suffer others that live with you have to suffer too”

Υια το το μαγειρεμα εγώ τα κάνω όλα μόνος διότι ζω μόνος. Αλλά μονό όταν έρθει η μαμά μου από Αγγλία μπορεί να τις πω να μου φταίξει κάτι “even then I cook everything on my own don’t what to trouble anybody with my crap hhehehehehe”
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όταν καταλάβουμε ότι εμείς διαλέγομαι να κάνουμε όλα αυτά και δεν χρειάζεται να μας φτενέ όλα τα αλλά άτομα γύρο μας διότι ήμαστε κουρασμένη η βαρεθήκαμε την προετοιμασία κτλ τότε όλα θα είναι καλά σε ένα σπίτι.

vAnY
07-02-10, 20:33
:)ναι συμφωνω στο ο,τι στο κατω κατω ειμαστε υπευθυνοι για τις αποφασεις μας , και δεν ειναι επειδη εμεις προσωπικα κανουμε διατροφη και προπονησεις ο,τι ολοι στο σπιτι ειναι αναγκασμενοι να ακολουθησουν...οχι.
Ομως πρεπει να το σεβαστουνε... πολλες φορες κι εμενα η μανα μου οταν μαγειρευει με ρωταει εαν θα κατσω μαζι τους τους λεω οχι γιατι βλεπω πω εχει πχ μακαροναδα η καποιο φαγητο που δεν θελω να φαω γιατι προσεχω.
Μερικες φορες δεν τους πολυαερεσει αλλα τους εχω πει οτι εχω καποιο στοχο τον οποιο θελω να φτασω, κι ετσι ειναι .
Βεβαια ειμαι καπως τυχερη γιατι συνηθως μαγειρευει υγιεινα φαγητα αρα δεν "τσακωνομαστε" ιδιαιτερα πολυ. :green:
Γι αυτο το λογο πιστευω πως ειναι λιγο εγωιστικο αθλημα.... πρεπει να σκεφτεσαι πολλες φορες τον εαυτο σιυ πρωτα, να τον βαλεις σε πρωτο πλανο, για να παρεις καποιες αποφασεις:weights:

TRIANTAFYLLOU
09-02-10, 01:30
οι αθλητες είναι και οι εκπρόσωποι του αθλήματός μας και πολύ σωστα είπε και ο νικόλας στην πρώτη παραγραφο ότι "πολλοί μέσα στον χώρο δεν δίνουν την σωστή εικόνα του αθλήματος μας"

το ββ μπορεί να είναι ατομικό άθλημα αλλα δεν πρέπει να το κάνουμε να φαινόμαστε σαν γκέτο απομωνομένων ανθρώπων , αλλα μπορούμε να είμαστε και αθλητες και αγωνιστικοί χωρίς να γινόμαστε αντικοινωνικοί , ενα παραδειγμα λέει η παρεα πάμε σε ταβέρνα όταν δεν είμαστε σε αυστηρα προαγωνιστική φαση μπορούμε να πάμε με την παρεα μας και απλα να φαμε αυτο που εμείς θέλουμε, μάλιστα επειδη με ξέραν στις ταβέρνες και φαντάζομαι πολλους στα δικά τους στέκια έτρωγα πάντα σωστα και ότι ήθελα τα ψητα μου τα φιλέτα και τα στηθακια απο κοτόπουλο και συνήθως μαζί με τον γιάννη τον ελευθεριάδη επαγγελματια της ιφββ , ακόμη και τις σαλάτες μας εμείς βάζαμε το λάδι που θελαμε .

δεν σημαίνει επειδη κανουμε δίαιτα πρέπει απαραίτητα να τρώμε και άνοστα με απλα και υγιεινα τρύκ μπορούμε να τρώμε και μείς νόστιμα δεν είναι ανάγκη όμως να φαμε παιδάκια η τηγανιτες πατατες αλλα μπορεί να είναι ψητες και αντι για παιδακια ενα νοστιμότατο φιλέτο αν δεν θελουμε στήθος κότας

οπότε δεν στερούμασταν την παρεα μας ούτε και γινόμασταν αντικοινωνικοί , ούτε σε σημείο να μας λυπούνται και να λέν τα καημένα τα παιδια τι τραβάν , γιατι εχουμε και κάποια περηφανεια και δεν γουστάρουμε να μας λυπούνται αλλα να μας ζηλεύουν με την καλή ένοια .

προσέξτε αυτα που λέω είναι πολύ σημαντικα και για την γενικότερη εικόνα του ββ

επίσης όποιος λέει ότι στην δίαιτα πεινάει τρομερα είναι ψεμα η δεν ξέρει τι κάνει ,η πείνα η το σύνδρομο της πείνας φεύγει γρήγορα αφου μαζέψει το στομάχι και προσαρμόζετε στο πρόγραμμα διατροφής μας

έπειτα αυτα που τρώμε μας χορταίνουν απλα ο τρόπος που τα μαγειρεύουμε και το είδος δεν έχει θερμίδες , οπότε αυτός ο μύθος καταρίπτεται και στο κάτω κάτω αυτοι όπως και γω που τους αρεσει το πολύ φαγητο κάνουμε και παραπάνω καύσεις και αντισταθμίζουμε .

το ββ πέρα απο όλα τα άλλα είναι και ψυχολογία και για να έχουμε καλή ψυχολογία πρέπει να έχουμε καλές σχέσεις με τους ανθρώπους του στενού περιβάλοντός μας που είναι η οικογένεια ή η σχέση μας

και τι ενοώ να το κάνω λιανα , αυτο περισσότερο ισχύει για τους νέους επίδοξους ββερ το να είμαστε σωστοί εμείς απέναντι στούς γονείς μας και στις υποχρεώσεις μας , αυτο θα έχει και σαν αντίκτυπο να θέλουν και αυτοί να μας βοηθήσουν και πολλες φορές να τους αρεσει ειδικα οι μάνες να μαγειρεύουν ξεχωριστα για το παιδί τους χωρίς αγανάκτηση , ενω αν εμείς δεν είμαστε ενταξει απέναντι τους θα αγανακτούν και όχι μόνο δεν θα μας τα κάνουν, αλλα θα είναι και επικρητικοί και αρνητικοί σ αυτο που κάνουμε και αυτο θα έχει σοβαρες συνέπειες σε όλα ακόμη και στις προπονήσεις μας .

με λίγα λόγια πρέπει να σκευτόμαστε και τους δικούς μας και να μην νομίζουμε πως όλος ο κόσμος πρέπει να περιστρέφετε γύρω μας, έτσι δεν κερδίζουμε αλλα χάνουμε και οι τυχόν γκρίνιες και φασαρίες μέσα στο στενο οικογενειακό περιβάλον έχουν αντίκτυπο ακόμη και στις σχέσεις μας .

γιατι όσο υπερεκτημούμε κάποια πράγματα και τα υπεριψώνουμε με τόσο μεγαλύτερη δύναμη θα φαμε τα μούτρα μας αν κάποτε δεν μπορούμε να είμαστε έτσι γιατι δεν μας το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις μας , γιατι εχουμε και παραδείγματα επαγγελματιών που κάποτε δεν είναι έτσι και ας είναι επαγγελματίες , απλα δεν γίνετε πχ κάποιος σαν τον κόλεμαν ακόμη να είναι πάντα σε αυτη την φόρμα αλλα έχει πετύχει τον σκοπό του έχει εξαργυρώσει αυτο που έκανε και είναι πλήρης και ευτυχισμένος και ας μην είναι όπως πρίν .

Muscleboss
16-02-10, 01:44
Nick, τι split μυικών ομάδων κάνεις τώρα?

ΜΒ

Nick Anthony
16-02-10, 18:14
Τώρα κάνω κλασικό split
Μέρα 1 ώμους /τρικέφαλα
Μέρα 2 πόδια
Μέρα 3 πλάτη/ πίσω ώμους /τραπεζοειδής
Μέρα 4 στήθος/ δικέφαλα
Αλλά αυτό το split είναι μονό για 4 εβδομάδες διότι πάω με αρκετό βάρος ως 6 επαναληψεις

Μετα η άλλες 4 εβδομάδες το split είναι
Μέρα 1 μπροστά ώμους /τρικέφαλα
Μέρα 2 πίσω ώμους/ γλουτούς/ πίσω πόδια
Μέρα 3 πλάτη/τραπεζοειδής
Μέρα 4 μπροστά πόδια/ γάμπες
Μέρα 5 στήθος/ δικέφαλα
Με αυτό το split κάνω γύρο στες 8-10 επαναληψεις και με πιο λίγο βάρος είναι κάπως (recovery mode)
αλλά και με τους 2 τρόπους δεν γυμνάζομαι πάνω από 4 φόρες την εβδομάδα

ioannis1
16-02-10, 23:51
ενδιαφερουσα προσεγγιση η δευτερη:thumbup:

KATERINI 144
19-02-10, 13:45
Τώρα κάνω κλασικό split
Μέρα 1 ώμους /τρικέφαλα
Μέρα 2 πόδια
Μέρα 3 πλάτη/ πίσω ώμους /τραπεζοειδής
Μέρα 4 στήθος/ δικέφαλα
Αλλά αυτό το split είναι μονό για 4 εβδομάδες διότι πάω με αρκετό βάρος ως 6 επαναληψεις

Μετα η άλλες 4 εβδομάδες το split είναι
Μέρα 1 μπροστά ώμους /τρικέφαλα
Μέρα 2 πίσω ώμους/ γλουτούς/ πίσω πόδια
Μέρα 3 πλάτη/τραπεζοειδής
Μέρα 4 μπροστά πόδια/ γάμπες
Μέρα 5 στήθος/ δικέφαλα
Με αυτό το split κάνω γύρο στες 8-10 επαναληψεις και με πιο λίγο βάρος είναι κάπως (recovery mode)
αλλά και με τους 2 τρόπους δεν γυμνάζομαι πάνω από 4 φόρες την εβδομάδα

πρώτη φορα βλεπω τέτοιο διαχωρισμό, δεν ειχα σκεφτεί ποτέ τετοιο στιλ προπόνησης, πολύ ενδιαφέρων και δινει ιδέες :clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
20-02-10, 01:48
είναι πολύ καλός συνδιασμός και δοκιμασμένος αυτο το πρόγραμμα το κάνω απο το 94 και μετα, το είχα σαν βάση με τον γιάννη τον ελευθεριάδη , μάλιστα το εχω βάλει και στα προγράμματα γυμναστικής στο φόρουμ .

είναι ενας έξυπνος συνδιασμός και έχει λογική εξήγηση :thumbup::thumbup::thumbup:

KATERINI 144
24-02-10, 17:37
ηλια δεν το ειχα δει :oops::oops:

οσοι εχετε καποιες απορίες και θελετε να ρωτήσετε τον νικ γιαυτες μπορείτε να το κανετε, αυτος ειναι ο σκοπος του θέματος. :thumbup:

Polyneikos
24-02-10, 23:20
Τώρα κάνω κλασικό split
Μέρα 1 ώμους /τρικέφαλα
Μέρα 2 πόδια
Μέρα 3 πλάτη/ πίσω ώμους /τραπεζοειδής
Μέρα 4 στήθος/ δικέφαλα
Αλλά αυτό το split είναι μονό για 4 εβδομάδες διότι πάω με αρκετό βάρος ως 6 επαναληψεις

Μετα η άλλες 4 εβδομάδες το split είναι
Μέρα 1 μπροστά ώμους /τρικέφαλα
Μέρα 2 πίσω ώμους/ γλουτούς/ πίσω πόδια
Μέρα 3 πλάτη/τραπεζοειδής
Μέρα 4 μπροστά πόδια/ γάμπες
Μέρα 5 στήθος/ δικέφαλα
Με αυτό το split κάνω γύρο στες 8-10 επαναληψεις και με πιο λίγο βάρος είναι κάπως (recovery mode)
αλλά και με τους 2 τρόπους δεν γυμνάζομαι πάνω από 4 φόρες την εβδομάδα

Νικολα θα ηθελα να σε ρωτησω τι ασκησεις "χωρας" στο πρωτο σπλιτ που είναι πιο βαρύ.Γενικα στα βαρια προγραμματα είσαι υπερ των βασικων/πολυαρθρικων ασκησεων ή δουλευεις και ασκησεις δευτερευοντες/απομονωσης;
Σε ρωταω γιατί υπάρχει η αντίληψη και η νοοτροπια αρκετων ότι όταν προσπαθουν να βαλουν μαζες τους ενδιαφερουν βασικες ασκησεις /πολλα κιλα,η δικια σου φιλοσοφία;;

Nick Anthony
27-02-10, 20:20
Ναι είναι σωστά ότι με βασικές ασκήσεις και πολλά κιλά θα βάλεις μάζα είναι από τις πιο γνωστές φιλοσοφίες διότι δουλεύει με όλους. Αλλά με αυτός τον τρόπο προπόνησης είναι πιο εύκολα να τραυματιστείς και είναι πολλή κουραστικό στο σώμα. Για αυτό δεν είναι καλά να κρατάς αυτό τον τρόπο προπόνησης πάνω από 4 με 6 εβδομάδες , διότι πρέπει να σκεφτόμαστε το μετά και όχι μονό το τώρα. είναι καλά να κάνεις mix τρόπο προπόνησης παραδείγματα έχετε τα πιο πάνω post.

Arlond
01-03-10, 23:18
καλησπερα και απο εμενα εγω θα θελα να μαθω ποσο εφικτο και ευκολο ειναι οταν καποιος
αποφασισει να αφισει πισω του την κακη ζωη (τσιγαρα ποτα φαι)
και να αρχισει την ζωη του γυμναστηριου (διατροφες-προπονηση)
σιγουρα καθε αρχη κ δυσκολη! αλλα οταν θα πρεπει να τρως συγκεκριμενα πραγματα
για την υπολοιπη ζωη σου εινα μεγαλη θυσια!