PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικροτερες μυικες ομαδες----->περισσοτερα σετ???



psv
27-01-10, 15:11
Συμφωνα με τον Charles Poliquin και το βιβλιο The poliquin principles οι μικροτερες μυικες ομαδες χρειαζονται περισσοτερα σετ απο τις μεγαλες γιατι αναρρωνουν πιο γρηγορα...Παντου βλεπω ομως προγραμματα με περισσοτερα σετ για πλατη απο δικεφαλους πχ,η περισσοτερα σετ για στηθος απ'ο,τι για τρικεφαλους...Τι ισχυει τελικα???

KATERINI 144
27-01-10, 15:31
οτι διαβασες στα προγράμματα, εκτος αν μικρές μυικές ομάδες εννοεί κοιλιακούς και γαμπες, εκεί ίσως να χρειάζονται,

αν το λεει για δικεφαλους ειναι πολυ άκυρος, κατα τη γνωμη μου........

albertob30
27-01-10, 16:35
συνεχως βγαινουν καινουργιες θεωρειες για το ββ και γενικα για την γυμναστικη..

αλλες λειτουργουν αλλες οχι..μην ξεχνας οτι ο καθενας μας ειναι μοναδικος ομως..

καποτε κανανε 3 ωρες προπονηση την μερα τωρα κανουμε 45-60 λεπτα..

KATERINI 144
27-01-10, 17:09
η φιλοσοφία εκγύμνασης των δικεφάλων αλλα και όλων των μυών του σώματος:

ξεκινάμε με τα κλασικά:
μια εκγύμναση την εβδομάδα του καθε μυ,
αν δουμε στην πορεία πως αυτός δεν αναπτύσσετε οπως πρέπει (και οχι οπως θα θελαμε)
κανουμε δισετ (πχ μαζι με τρικεφαλους) για ενα μηνα και βλεπουμε τη αποτελεσματα εχουμε,
αν δουμε πάλι πως αυτός δεν αναπτύσσετε οπως πρέπει (και οχι οπως θα θελαμε) αλλαζουμε και παλι τον τροπο εκγύμνασης και
γυμνάζουμε τον μυ ανα δυο εβδομάδες
μια ακομη δοκιμη που μπορουμε να κανουμε ειναι: προπόνηση τον συγκεκριμένο μυ δυο φορες τη βδομάδα (αλλα με μεγαλη προσοχη για αποφυγή τραυματισμού του μυ η τένοντα) με την προϋπόθεση πως είμαστε σε προχωρημένο στάδιο και οχι αρχάριοι, η με ''προϋπηρεσία'' πχ μονο ενος χρονου.

τη αλλαξε δλδ απο τοτε μεχρι σημερα, αλλαξε το σωμα του ανθρωπου?!

βγαινει ο καθενας και γραφει μια (μλκια για μενα) ερεύνα που μπορει να απευθύνεται ΜΟΝΟ σε επαγγελματίες, την διαβάζεις εσυ ακολουθείς αυτα που λεει και κανεις τον δικέφαλο σου σκ@τ@.........................

the_big_litho
27-01-10, 17:47
συνεχως βγαινουν καινουργιες θεωρειες για το ββ και γενικα για την γυμναστικη..

αλλες λειτουργουν αλλες οχι

Kαι παντα θα γινεται αυτο...

Οι καλυτερες ερευνες ειναι αυτες που κανουμε πανω μας....

psv
27-01-10, 20:35
:toast:

thegravijia
27-01-10, 20:43
δοκιμασε το και βρες τι ταιριαζει πανω σου..εγω πχ γυμναζω καθε μυικη ομαδα μια φορα καθε 4-6 μερες αλλα με λιγα σετ..οχι μια φορα την βδομαδα οπως κανουν οι περισσοτεροι...
πειραματισου

ioannis1
27-01-10, 22:52
η φιλοσοφία εκγύμνασης των δικεφάλων αλλα και όλων των μυών του σώματος:

ξεκινάμε με τα κλασικά:
μια εκγύμναση την εβδομάδα του καθε μυ,
αν δουμε στην πορεία πως αυτός δεν αναπτύσσετε οπως πρέπει (και οχι οπως θα θελαμε)
κανουμε δισετ (πχ μαζι με τρικεφαλους) για ενα μηνα και βλεπουμε τη αποτελεσματα εχουμε,
αν δουμε πάλι πως αυτός δεν αναπτύσσετε οπως πρέπει (και οχι οπως θα θελαμε) αλλαζουμε και παλι τον τροπο εκγύμνασης και
γυμνάζουμε τον μυ ανα δυο εβδομάδες
μια ακομη δοκιμη που μπορουμε να κανουμε ειναι: προπόνηση τον συγκεκριμένο μυ δυο φορες τη βδομάδα (αλλα με μεγαλη προσοχη για αποφυγή τραυματισμού του μυ η τένοντα) με την προϋπόθεση πως είμαστε σε προχωρημένο στάδιο και οχι αρχάριοι, η με ''προϋπηρεσία'' πχ μονο ενος χρονου.

τη αλλαξε δλδ απο τοτε μεχρι σημερα, αλλαξε το σωμα του ανθρωπου?!

βγαινει ο καθενας και γραφει μια (μλκια για μενα) ερεύνα που μπορει να απευθύνεται ΜΟΝΟ σε επαγγελματίες, την διαβάζεις εσυ ακολουθείς αυτα που λεει και κανεις τον δικέφαλο σου σκ@τ@.........................
+1:clap:

psv
28-01-10, 12:06
Πειραματισμος λοιπον!:green::green::green::green::green:

Luffy
29-01-10, 17:44
Δικιο εχετε σε αυτο που λετε θελω να το δοκιμασω αλλα δεν ξερω αν θα παρατηρησω τη διαφορα.

psv
29-01-10, 22:57
Luffy,κι εγω κατι τετοιο σκεφτομαι...Δηλαδη αν το σωστο ειναι να κανω πχ 9 σετ συνολικα για δικεφαλους κι εγω κανω 12 πως θα καταλαβω τη διαφορα?Αφου και το σωστο να κανεις,παλι με τον καιρο θα αναπτυχθουν οι μυες...Ε,μαλλον εκει ειναι που ενας αθλουμενος κανει τη διαφορα απο τους αλλους,στο πως καταλαβαινει το σωμα του και προσαρμοζεται.I guess:unsure::P

KATERINI 144
29-01-10, 23:21
Ε,μαλλον εκει ειναι που ενας αθλουμενος κανει τη διαφορα απο τους αλλους,στο πως καταλαβαινει το σωμα του και προσαρμοζεται.ετσι, καποια στιγμη πρεπει να καταλαβαίνεις το σωμα σου.

Luffy
30-01-10, 00:52
Αυτη τι στιγμη περιμενω :P

Εγω πχ γυμναζω καθε μυ 2 φορες την εβδομαδα παω 6 φορες γυμναστηριο τη βδομαδα.. κανο πχ μια μερα στηθος δικεφαλο την αλλη πλατη τρικ. κ μετα ωμους ποδια.. εσεις τι προτεινετε για καλυτερη αυξηση να κανω 1 μυικη ομαδα την ημερα? απλα να βαλω περισσοτερες ασκησεις εφοσον θα κανο μονο μια μυικη ομαδα.. πχ στηθος κανω 4 ασκησεις δικεφαλο 3 αλλα τα κανω την ιδια μερα.. αμα ομως κανω αποκλειστικα μονο στηθος μια μερα δηλαδη μονο μια μυικη ομαδα να αυξησω τις ασκησεις ι τα σετ????

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

KATERINI 144
30-01-10, 01:11
κανε:

στηθος τρικεφαλους
πλατη δικεφαλους
ρεπο
ποδια
ώμους
ρεπο
ρεπο

αν θελεις να κανεις ξεχωριστά τα χερια κανε τα μετα τους ώμους.

Γιωργος Β.
30-01-10, 02:27
Εγω κανω 1)ηστηθος-δικεφαλο,2η)πλατη τρικεφαλο,3)ομους τραπεζοειδεις ποδια,4)στηθος δικεφαλο και 5)πλατη τρικεφαλο + λιγο ομους..Και παλι απ την αρχη καθε βδομαδα..Αλλα συμφωνω με αυτο που ειπαν τα παιδια παραπανο ο καθενας μαθαινει το σωμα του βρισκει τα ορια του και υπερβολες δεν χρειαζονται...Με ποικιλια ασκησεων και ευρους κινησεων εγω πιστευω οτι πετυχαινεις πολυ καλα αποτελεσματα...

KATERINI 144
30-01-10, 02:31
προς θεου εσυ δεν κανεις υπερβολη! :green:

προγραμμα αρχαριων κανεις ρε αληταρα? απο μια ασκηση για καθε μυ?

Γιωργος Β.
30-01-10, 02:35
Χαχα εγω **** στην υπερβολη αλλα δεν ειχα προβληματα τραυματισμου εδω και καιρο και ετσι με πιανει μονο εντελει....Οι δευτερες φορες στηθους και πλατης στη βδομαδα ειναι για τη λεπτομερια πιο πολυ δλδ κυκλικες ασκησεις καψιματα κτλ οχι max οπως οπως οι αλλες..Αλλα δεν μπορω και να καθομαι τοσες μερες συνηθεια ειναι ασε που τρωω και σα ζωο πρεπει να τα καιω!! :)

Luffy
30-01-10, 17:43
τι λαθος κανω εγω στο προγραμμα μου?? δηλαδη πρεπει να εχω και 2-3 μερες ρεπο? και γιατι καλυτερα στηθος μαζι με τρικεφαλο? :P επισης δεν με καταλαβες δεν εννοω μια ασκηση για καθε μυ απλα εννοω μηπως ειναι καλυτερα να κανω μια μυικη ομαδα αντι για 2 καθε μερα απλα να ανεβασω τις ασκησεις πχ 4-5 για στηθος 3-4 για δικεφαλο

psv
01-02-10, 22:52
Ωραιο το σπλιτ κατερινι κι εγω αυτο το σπλιτ εχω,απλα με διαφορετικη σειρα και αυτο θελω να πω,οτι ισως ειναι καλυτερα να κανει πρωτα πλατη δικεφαλους και μετα στηθος,για να μην ειναι πιασμενος οταν θα ανοιγει τα χερια για πλατη.Μικρη παρατηρηση,αλλα εμενα ας πουμε με ενοχλουσε το πιασμενο στηθος οταν εκανα πλατη την επομενη