PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοκρασία σώματος



sTeLaKoS
30-01-10, 14:36
Θα ήθελα να ρωτήσω, ποια είναι η φυσιολογική θερμοκρασία του ανθρώπινου σώματος; 36,6 ξέρω. Η δική μου στις περισσότερες περιστασιακές μετρήσεις έιναι περίπου 36,1.
Να με ανησυχεί αυτή η μειωμένη θερμοκρασία; Σημαίνει κάτι για τον μεταμβολισμό μου; Η τελευταία μέτρηση έγινε τώρα έχοντας φάει ένα γερό πρωινό 3 ώρες πριν.
Έβαλα 2 διαφορετικά θερμόμετρα, ένα υδραργύρου και ένα ψηφιακό. Στη μασχάλη ή στο στόμα για να έχουμε καλύτερη μέτρηση;

Μαρία
30-01-10, 14:47
Η κανονικη θερμοκρασια του σωματος ποικιλει κατα πολλους βαθμους κατα την διαρκεια της μερας,αναλογα με την φυσικη δραστηριοτητα,τα συναισθήματα και τις διακυμανσεις της ατμοσφαιρικης θερμοκρασιας.Οι χαμηλότερες θερμοκρασιες παρουσιαζονται κατα την διαρκεια του υπνου ενω λιγο ψηλότερεςσημειωνονται οταν το ατομο ξυπνα ακομα και οταν παραμενει στο κρεβατι.
Στελακο δεν νομιζω οτι ειναι κατι το ανησυχητικο:thumbup:


Υ.Σ στο στομα υπαρχει καποια αποκληση,καλυτερα μασχαλη η.......εκει που το βαζουν τα μωρακια

sTeLaKoS
30-01-10, 14:52
Θα κάνω κάποιες μετρήσεις τα επόμενα πρωινά για να δω τι γίνεται γιατί αν είναι συνέχεια χαμηλή μπορεί να σημαίνει και αργό μεταμβολισμό..

Χμ... εκεί που το βάζουν τα μωράκια; Μπα, λέω να προτιμήσω τη μασχάλη!

Ευχαριστώ Μαρία :thumbup:

giannis64
31-01-10, 14:41
Θα κάνω κάποιες μετρήσεις τα επόμενα πρωινά για να δω τι γίνεται γιατί αν είναι συνέχεια χαμηλή μπορεί να σημαίνει και αργό μεταμβολισμό..

Χμ... εκεί που το βάζουν τα μωράκια; Μπα, λέω να προτιμήσω τη μασχάλη!

Ευχαριστώ Μαρία :thumbup:

Τυχερέ!! Για ρώτα και μένα!! 6 μέρες 37.5!!!! ο μεταβολισμός φταίει?

sTeLaKoS
31-01-10, 18:02
Τυχερέ!! Για ρώτα και μένα!! 6 μέρες 37.5!!!! ο μεταβολισμός φταίει?

Χα χα χα! Εσύ είσαι εκτός συναγωνισμού! Με τέτοια θερμοκρασία τι να τα κάνεις τα θερμογενετικά, μιλάμε για τρελές καύσεις! :toast:

-beba-
01-02-10, 11:17
Στέλιο μην σε αγχώνει το γεγονός αυτό. Και εγώ έχω παρατηρήσει κάποιες φορές η θερμοκρασία μου να είναι κάτω από το 36,6. Δεν έχω δώσει ιδιαίτερη σημασία όμως.
Το πιο ακραίο μου είχε συμβεί κάποτε που ήμουν στο νοσοκομείο και είχα κάποιο πρόβλημα υγείας και είχα θερμοκρασία αρκετά κάτω απο τους 36 βαθμούς για λίγες μέρες.
Ηταν καυσωνας και εγώ πάγωνα και τρέχαν οι νοσοκόμες να βρούν κουβέρτες γιατί τις είχαν φυλαγμένες σε αποθήκες. Στο τέλος με είχαν κουκουλώσει με δυο -τρεις κουβέρτες και εμένα τρίζαν τα δόντια μου από το κρύο που ένιωθα. Οι επισκέπτες που έρχονταν να δούν την κοπέλα που ήταν στο ίδιο δωμάτιο με κοιτούσαν σαν να ήμουν εξωγήινη.

sTeLaKoS
01-02-10, 17:14
Από αύριο το πρωί θα ξεκινήσω να μετράω τη θερμοκρασία μου μόλις σηκώνομαι απ' το κρεβάτι. Ίσως και σε μία ακόμη στιγμή της ημέρας και θα καταγράφω τις μετρήσεις. Για καμιά βδομάδα..... να βγάλω έναν μέσο όρο για να ξέρω τι γίνεται.