PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για το πρόγραμμα προπόνησης...



atheniang
30-01-10, 20:08
Καλησπέρα! :welcome:
Λοιπόν είμαι 27 ετών, 1,81cm κι έχω 71 κιλά. Λιπομέτρηση και τέτοια δεν
έχω κάνει αλλά γενικά λίπος κρατάω ελάχιστο και ο μεταβολισμός μου υπερλειτουργεί. Στόχος μου είναι να πάρω κιλά,μυικά σαφώς αφού έτσι κι αλλιώς διαφορετικά δύσκολα να τα πάρω.
Με τις μετρήσεις που έκανα σε περίοδο κανονικής προπόνησης θα πρέπει να παίρνω 3350 (πάνω-κάτω) την ημέρα σε αναλογία 50% υδατάνθρακες, 35% πρωτείνες και 15 % λίπη. Το ολοκληρωμένο και λεπτομερές πρόγραμμα διατροφής μου το οποίο θα περιέχει και σκεύασμα πρωτείνης και δεξτρόζη (και πιθανώς κι αμινοξέα) θα το αναρτήσω προσεχώς να μου δώσετε τα φώτα σας και γι'αυτό. :wink:
Γενικά, αν δείτε και στο πρώτο thread που ανάρτησα,έχω κανει αρκετή γυμναστική στη ζωή μου και το σώμα μου είναι σε καλή κατάσταση.
Έχετε λοιπόν να μου προτείνεται κάποιο καλό πρόγραμμα για ξεκίνημα?
Υπενθυμίζω ότι ο στόχος μου είναι να βάλω μυική μάζα αρχικά.
Το πρόγραμμα για αρχάριους ή το πρόγραμμα του Μπουρνάζου για όγκο ή και κάποιο άλλο πρόγραμμα που είναι ήδη αναρτημένο (εφόσον βέβαια το προσαρμόσω στο σώμα μου κτλ) μ'εξυπηρετεί ?
Περιμένω τα φώτα σας guys!!! :help:
Thank you!!! :thumbsup:

sTeLaKoS
30-01-10, 20:53
Αυτή τη στιγμή κάνεις βάρη; Αν όχι τότε ξεκίνα με το πρόγραμμα αρχαρίων, τουλάχιστον ένα μήνα +...

Έπειτα, αυτά που είναι ανεβασμένα στο φόρουμ για όγκο είναι πολύ καλά, όπως είπες όμως προσάρμοσέ το στο σώμα σου γιατί είναι κάπως βαριά. Αν έχεις απορίες για κάποιο απ' τα προγράμματα ρώτησε στο ανάλογο thread και θα σε βοηθήσουν τα παιδιά.

Το 3350 είναι οι θερμίδες συντήρησής σου;

atheniang
31-01-10, 19:36
Ξεκινάω αυτήν την εβδομάδα. 3350 είναι οι θερμίδες που θα πρέπει να καταναλώνω ημερησίως με 1 ώρα τουλάχιστον βάρη αν θέλω να βάλω βάρος. Το υπολόγισα σύμφωνα με τους τρόπους που δίνει στο forum.

atheniang
31-01-10, 19:54
Αυτή τη στιγμή κάνεις βάρη; Αν όχι τότε ξεκίνα με το πρόγραμμα αρχαρίων, τουλάχιστον ένα μήνα +...

Έπειτα, αυτά που είναι ανεβασμένα στο φόρουμ για όγκο είναι πολύ καλά, όπως είπες όμως προσάρμοσέ το στο σώμα σου γιατί είναι κάπως βαριά. Αν έχεις απορίες για κάποιο απ' τα προγράμματα ρώτησε στο ανάλογο thread και θα σε βοηθήσουν τα παιδιά.

Το 3350 είναι οι θερμίδες συντήρησής σου;

Στο πρόγραμμα αρχαρίων έχει 2 μέρες αερόβια άσκηση. Μήπως επειδή σκοπός μου είναι να βάλω βάρος να το αντικαθιστούσα με κάτι άλλο π.χ. να έσπαγα τις μυικές ομάδες σε 2 μέρες,να έβαζα περισσότερες ασκήσεις ή και κάτι άλλο...
Επίσης λόγω δουλειάς αερόβια άσκηση κάνω καθημερινά για καμιά ώρα περίπου...

sTeLaKoS
31-01-10, 22:55
Στο πρόγραμμα αρχαρίων έχει 2 μέρες αερόβια άσκηση. Μήπως επειδή σκοπός μου είναι να βάλω βάρος να το αντικαθιστούσα με κάτι άλλο π.χ. να έσπαγα τις μυικές ομάδες σε 2 μέρες,να έβαζα περισσότερες ασκήσεις ή και κάτι άλλο...
Επίσης λόγω δουλειάς αερόβια άσκηση κάνω καθημερινά για καμιά ώρα περίπου...

Θα μπορούσες να σπάσεις τις ομάδες για να γεμίσεις τη βδομάδα σου, αλλά όχι να βάλεις άλλες ασκήσεις. Η φιλοσοφία των προγραμμάτων για αρχάριους είναι να μη πιέσουνε το σώμα για αρχή.

Τι είδους αερόβια κάνεις λόγω δουλειάς;

atheniang
01-02-10, 13:20
Θα μπορούσες να σπάσεις τις ομάδες για να γεμίσεις τη βδομάδα σου, αλλά όχι να βάλεις άλλες ασκήσεις. Η φιλοσοφία των προγραμμάτων για αρχάριους είναι να μη πιέσουνε το σώμα για αρχή.

Τι είδους αερόβια κάνεις λόγω δουλειάς;

Είμαι ηθοποιός και η παράσταση είναι αρκετά έντονη σωματικά,χορό,λίγο ακροβατική και γενικά..στην τσίτα!.. :eleph::lol:
Δηλαδή θα μου βγει ένα πρόγραμμα 30 λεπτά τη μέρα?..

sTeLaKoS
01-02-10, 17:19
Είμαι ηθοποιός και η παράσταση είναι αρκετά έντονη σωματικά,χορό,λίγο ακροβατική και γενικά..στην τσίτα!.. :eleph::lol:
Δηλαδή θα μου βγει ένα πρόγραμμα 30 λεπτά τη μέρα?..

Εάν είσαι σε ένταση και ιδρώνεις οκ.. :thumbup:

Ναι μια χαρά μου ακούγεται μισή ώρα, ούτως η άλλως και μετά που θα μπεις κανονικά σε πρόγραμμα δε θα ξεπερνάς τα 45-60 λεπτά.
Για κανένα μήνα έτσι να τονωθούν λίγο οι μύες σου και να προσαρμοστούν στην άσκηση. Μετά θα πιέζεις στο 100%.

Υ.Γ 30 λεπτά τα βάρη. Βάλε κανένα 10 λεπτό ζέσταμα και άλλο τόσο για αποθεραπεία.
Μην ξεχνάς τις διατάσεις μετά το ζέσταμα και πριν τα βάρη.