PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραδυνές προπονήσεις και δεξτροζη !



Svein
04-02-10, 14:09
Παιδια λογο υποχρεώσεων αναγκάζομαι να κάνω βραδυνές προπονήσεις που σημαίνει δεξτροζη και μετά στο γεύμα πολύ υδατάνθρακα που σημαίνει λίπος .... σε αυτη την περίπτωση τη κάνετε εσείς (και μην απαντήσετε προπόνηση πιο νωρίς δεν γίνετε :weights::weights::weights:! )

thegravijia
04-02-10, 14:14
Παιδια λογο υποχρεώσεων αναγκάζομαι να κάνω βραδυνές προπονήσεις που σημαίνει δεξτροζη και μετά στο γεύμα πολύ υδατάνθρακα που σημαίνει λίπος .... σε αυτη την περίπτωση τη κάνετε εσείς (και μην απαντήσετε προπόνηση πιο νωρίς δεν γίνετε :weights::weights::weights:! )
kaνονικα την διατροφη.θα εκανα εγω.και αμα ειναι βραδυ τι να λεει?
το σωμα δεν ξερει τι ωρα ειναι .μετα την προπονα θελει card

stamthedrum
04-02-10, 15:04
kaνονικα την διατροφη.θα εκανα εγω.και αμα ειναι βραδυ τι να λεει?
το σωμα δεν ξερει τι ωρα ειναι .μετα την προπονα θελει card

Σωστός ο thegravijia . :thumbup:

Άμα έχουν αδειάσει οι αποθήκες γλυκογόνου σου (συκώτι και μυς) μετά από έντονη προπόνηση, ο οργανισμός σου ό,τι υδατάνθρακες πάρει θα τους χρησιμοποιήσει για να τις ξαναγεμίσει. Δεν τον συμφέρει να μετατρέψει εκείνη τη στιγμή τον υδατάνθρακα σε λίπος.

Svein
04-02-10, 15:24
Ωραία απλά επειδη κοιμαμε μετα το λέω....!

Jeik
04-02-10, 17:53
svein έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα και τώρα που μπαίνω στη γράμμωση σκέφτομαι τι θα κάνω...γιατι αν γυρνάω στις εννιά σπίτι και τρώω υδτανάθρακα φοβάμαι ότι θα αποθηκεύεται σαν λίπος..μήπως είναι σωστό να μειώνουμε απλά λίγο την πσοότητα δηλ έστω το μεσημέρι 80 γρ ρύζι, το βράδι να τρώμε 40-45 γρ ρύζι?

kutsup
04-02-10, 20:37
Κι εγώ κατά τις 9 γυρνάω από την προπόνηση, πίνω μια σκέτη πρωτείνη και μετά από καμιά ώρα 400γρ γιαούρτι με μια κουταλιά μέλι. Μετά από μισή έως μία ώρα πάω για ύπνο και είμαι μια χαρά.

savage
05-02-10, 01:24
ρε παιδια εχει δικιο ο μπιλυ κ ο cutsup.το σωμα δεν ξερει τι ωρα ειναι.ξερει οτι εχασε ενεργεια(γλυκογονο) κ πρεπει να γινει υπερπληρωση γλυκογονου το ταχυτερο δυνατον. το εχω διαβασει κ απο τον charles glass,γνωστο προπονητη bodybuilding(προπονει πολλους συμμετεχοντες στο mr olympia).
τρωτε υδατανθρακα ΑΦΟΒΑ στο μεταπροπονητικο.

dominic
05-02-10, 01:47
χαιρετω!..παιδια και εμενα η αποψη μου ειναι οτι τα 2 γευματα στα οποια υπαρχει μηδενικη αποθηκευση λιπους ειναι το πρωινο(αφου ο οργανισμος εχει πολη χαμηλα χαμηλα επιπεδα γλυκοζης και επιπλεον χρειαζεται ενεργεια για να ξεκινησει η μερα) και το μεταπροπονητικο αφου οι υδατανδρακες που παιρνουμε αντικαθιστουν τους χαμενους της προπονησης... φαε αφοβα!..:thumbup:

Svein
06-02-10, 13:32
Μπορει ο οργανισμος μας να μην ξέρη τι ωρα ειναι αλλα μετα απο λιγο κοιμομαστε ---> καιμε ελαχιστες θερμιδες ---> ΛΥΠΟΣ αδικο εχω ? γιοαυτο προτείνετε καμια λυση....!

savage
06-02-10, 13:35
Μπορει ο οργανισμος μας να μην ξέρη τι ωρα ειναι αλλα μετα απο λιγο κοιμομαστε ---> καιμε ελαχιστες θερμιδες ---> ΛΥΠΟΣ αδικο εχω ? γιοαυτο προτείνετε καμια λυση....!

ρε συ αφου λεμε οτι ο υδατανθρακας που θα φας θα χρησιμοποιηθει για υπερπληρωση γλυκογονου.πως γινεται να γινει λιπος??

Jeik
06-02-10, 13:57
σάβατζ έχεις δίκιο σε αυτό απλά το θέμα είναι ότι μετά την προπόνηση εφόσον έχεισ πολύ γλυκογόνο πεινάσ πολύ;) και θες να φας σαν λυκος..εγώ δηλαδη γυρνάω στις εννιά πίνω γουέι με μια μπανάνα και μετα απο μια ώρα τρώω...και πριν κοιμηθώ γιαουρτάκι με αμύγδαλα...θέλω να σου πω είναι πού φαγητό ρε συ και μετά πέφτουμε για ύπνο...

savage
06-02-10, 14:41
σάβατζ έχεις δίκιο σε αυτό απλά το θέμα είναι ότι μετά την προπόνηση εφόσον δενέχεισ πολύ γλυκογόνο πεινάσ πολύ;) και θες να φας σαν λυκος..εγώ δηλαδη γυρνάω στις εννιά πίνω γουέι με μια μπανάνα και μετα απο μια ώρα τρώω...και πριν κοιμηθώ γιαουρτάκι με αμύγδαλα...θέλω να σου πω είναι πολύ φαγητό ρε συ και μετά πέφτουμε για ύπνο...

εκανα καποιες διορθωσεις γιατι δεν εβγαζε νοημα το κειμενο σου.υποθετω πως αυτα εννοουσες.

λοιπον ακου:
εχει τυχει να γυρναω σπιτι κατα τις 11 το βραδυ μετα απο βαρη κ προπ μπασκετ(οπου στο ενδιαμεσο των προπονησεων ειχα πιει μονο ροφηματα)κ να τρωω πιτα γιγας βρωμης με αυγα-κουακερ-μελι κ να στιβω κ πορτοκαλια βραδιατικα!!!!
κ δεν πιστεψε με δεν εχω κανενα προβλημα λιπους.check it out yourself
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?goto=newpost&t=5691

Jeik
06-02-10, 14:50
σάβατζ έχεισ δίκιο απλά τώρα μπαίνω στηνν γράμμωση και με προβληματίζει αυτό...δηλαδή ότι θα γυρίζω αργά απο προπόνα και θα πρέπει να τρώω..μήπως να τρώω υδατάνθρακα μόνο στο μεταπροπονητικό και μετα φιλέτο με σαλάτα και ένα γιαουρτάκι με αμύγδαλα πριν τον ύπνο??

Svein
06-02-10, 18:29
εκανα καποιες διορθωσεις γιατι δεν εβγαζε νοημα το κειμενο σου.υποθετω πως αυτα εννοουσες.

λοιπον ακου:
εχει τυχει να γυρναω σπιτι κατα τις 11 το βραδυ μετα απο βαρη κ προπ μπασκετ(οπου στο ενδιαμεσο των προπονησεων ειχα πιει μονο ροφηματα)κ να τρωω πιτα γιγας βρωμης με αυγα-κουακερ-μελι κ να στιβω κ πορτοκαλια βραδιατικα!!!!
κ δεν πιστεψε με δεν εχω κανενα προβλημα λιπους.check it out yourself
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?goto=newpost&t=5691

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown: είσαι κομμάτια ! Αλλα εσυ ετσι οπωσ εισαι καις 2000000000000000000000000000000000000000000000000000 θερμίδες ! εμεις με το ζόρι 3000 !

savage
06-02-10, 23:36
σάβατζ έχεισ δίκιο απλά τώρα μπαίνω στηνν γράμμωση και με προβληματίζει αυτό...δηλαδή ότι θα γυρίζω αργά απο προπόνα και θα πρέπει να τρώω..μήπως να τρώω υδατάνθρακα μόνο στο μεταπροπονητικό και μετα φιλέτο με σαλάτα και ένα γιαουρτάκι με αμύγδαλα πριν τον ύπνο??

γνωμη μου να τρως λιγο καστανο ρυζι μαζι με το φιλετο για αρχη κ μετα το κοβεις.μην τα κοψεις ολα αποτομα

savage
06-02-10, 23:37
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown: είσαι κομμάτια ! Αλλα εσυ ετσι οπωσ εισαι καις 2000000000000000000000000000000000000000000000000000 θερμίδες !!

αυτο ειναι αληθεια... τρωω τον αμπακα.
αυτα ειναι τα πλεονεκτηματα του μπασκετ ε big litho?:green:

Svein
06-02-10, 23:54
Για εμας τι θα γινει που θελουμα άλυπη μυική μαζα?

Jeik
06-02-10, 23:55
σαβατζ καταρχην έπιαζα και εγώ μπάσκετ για 12 χρόνια και ακόμη παίζω όποτε μπορώ και έχω σχετικά καλό μεταβολίσμό!!και είμαι fan του μιχαλακη:) ήδη έχω κόψει το βραδινό υδατάνθρακα γιατί πήρα αρκετά κιλάστον όγκο και έχω ξεινήσει να κόβω σιγα σιγά υδατάνθρακα ώστε να συνηθίζω..

TRIANTAFYLLOU
11-02-10, 03:43
έχουμε και πολλα παραδείγματα επαγγελματιών που έφτασαν πολύ ψηλά και όμως είχαν πολλες διαφορές μεταξύ τους ώς πρός τις συνήθειες και τον χρόνο προπόνησης τους .
κάποιοι γυμναζόταν νωρίς το πρωί κάποιοι άλλοι αργά το βράδυ και όμως ο καθένας πέτυχε αυτό που ήθελε .

το βιολογικό ρολόι του καθενός ρυθμίζετε ανάλογα με τις συνήθειές του , πολλες φορες με ρωταν άτομα που δουλεύουν νύχτα η ξυπνάν αργα , πως να προσαρμόσουν την διατροφή τους , απλα ξεκινάν την μέρα τους με τα γεύματα σαν να σηκωνόταν νωρίς και όταν η προπόνηση γίνετε αργά αυτό έχει και τα θετικά του, γιατι το σώμα έχει περισσότερα γεύματα στο ενεργητικό του και το μεταπροπονητικο γεύμα πρέπει απαραιτήτως να γίνετε και να περιέχει και υδατάνθρακες , εκτός περιπτώσεων δίαιτας που εκεί απλα ελλατώνουμε τους υδατάνθρακες .

εγω εχω κάνει για μεγαλα διαστήματα και 12-2 προπόνηση το βράδυ και ποτε δεν εχω κόψει υδατάνθρακες , βέβαια παίζει και βασικό ρόλο ποσο καλά ξέρει ο καθενας το σωμα του και πως ανταποκρίνετε .

οπότε υδατάνθρακες και πρωτείνη απαραίτητα για όποιους θελουν να κάνουν σοβαρή δουλεια και αμινοξεα πρίν τον ύπνο , ειδικα κάποιος που κάνει και άλλες δραστηριότητες όπως μπάσκετ , δεν εχει να φοβηθεί τίποτε γιατι έχει και αυξημένες καύσεις , βλέπετε δεν μπορεί όλοι να έχουν την πολυτέλεια να κάνουν την ώρα που θα ήθελαν προπόνηση , αλλα πάλι δουλεια γίνετε

gj
11-02-10, 09:32
O savage έχει δίκιο. Στο μεταπροπονητικό ρόφημα οποσδήποτε υδατάνθρακες ανάλογα με την προπόνηση που κάνεις.
Στο γεύμα που ακολουθεί μετά απο μια ώρα αν είναι πολύ βράδυ και πέφτεις για ύπνο γιαουρτάκια με μια χουφτα ξυροκάρπια. Αν ανέβεις ζυγαριά και δεις ότι κάτι δεν πάει καλά ελλατώνεις ξυροκάρπια.
Μην κάνετε αυτό που έκανε ο savage βραδυάτικο προς θεού. Ο τύπος είναι περίπτωση....εχει έναν οργανισμό πυρινικό αντιδραστήρα καύσης θερμιδών :P:P:P
Κάθε σώμα είναι διαφορετικό και λειτουργεί αλλίως...πειραματιζόμαστε και το μαθαίνουμε...δεν έγινε και τπτ να μείνουμε 1-2 βδομάδες πίσω ;)

Geo84
11-02-10, 10:08
Δηλαδή που το στηρίζεται ότι θα πάρετε λίπος.

Στο ότι η κυρα Κούλα δε τρώει 6 ώρες πριν τον ύπνο γιατί θα γίνει λίπος? Ή νομίζετε ότι ό,τι και να φάτε μετά τις εννιά θα γίνει λίπος επειδή θα κοιμηθείτε στις έντεκα?

Και γω σου λέω ότι έχει γίνει έρευνα που λέει ότι στον ύπνο καις πιο πολλές θερμίδες. Που έχει γίνει. Ποιον θα πιστέψεις.

Θα πιστέψεις ότι το γλυκογόνο σου είναι στο ναδιρ και ότι αν δε φτάσει το 100% δε πρόκειται να αποθηκευτεί λίπος είτε παίζεις μπάσκετ είτε βλέπεις τηλεόραση είτε κοιμάσαι με πλευρό, μπρούμυτα ή ανάσκελα.

Στη τελική άμα έχετε πολύ άγχος για τον υδατάνθρακα στη γράμμωση ακολουθήστε κετο με 20-50γρ υδατάνθρακα ημερησίως.

Svein
13-02-10, 00:07
O savage έχει δίκιο. Στο μεταπροπονητικό ρόφημα οποσδήποτε υδατάνθρακες ανάλογα με την προπόνηση που κάνεις.
Στο γεύμα που ακολουθεί μετά απο μια ώρα αν είναι πολύ βράδυ και πέφτεις για ύπνο γιαουρτάκια με μια χουφτα ξυροκάρπια. Αν ανέβεις ζυγαριά και δεις ότι κάτι δεν πάει καλά ελλατώνεις ξυροκάρπια.
Μην κάνετε αυτό που έκανε ο savage βραδυάτικο προς θεού. Ο τύπος είναι περίπτωση....εχει έναν οργανισμό πυρινικό αντιδραστήρα καύσης θερμιδών :P:P:P
Κάθε σώμα είναι διαφορετικό και λειτουργεί αλλίως...πειραματιζόμαστε και το μαθαίνουμε...δεν έγινε και τπτ να μείνουμε 1-2 βδομάδες πίσω ;)

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:


Δεν είμαστε για πειράματα τώρα...περιμένω και τις απόψεις των άλλων !

savage
13-02-10, 06:05
Μην κάνετε αυτό που έκανε ο savage βραδυάτικο προς θεού. Ο τύπος είναι περίπτωση....εχει έναν οργανισμό πυρινικό αντιδραστήρα καύσης θερμιδών :P:P:P


xεχεχε αυτο ειναι αληθεια!!!:green:

Levrone
13-02-10, 10:40
οπότε υδατάνθρακες και πρωτείνη απαραίτητα για όποιους θελουν να κάνουν σοβαρή δουλεια και αμινοξεα πρίν τον ύπνο

κουμπαρε αυτο που ειπες τι ειναι? πριν τον υπνο αμινξεα σκετα?