PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορά όγκου και γράμμωσης.



zane14
05-02-10, 15:53
Γειά σε όλα τα παιδιά και συγχαρητήρια για το επίπεδο του φόρουμ. Ασχολούμαι εδώ και ένα χρόνο με την προπόνηση με βάρη και γενικώς μου αρέσει να διαβάζω και να παίρνω πληροφορίες γύρω από το θέμα. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιές οι βασικές διαφορές μεταξύ της προπόνησης για όγκο και της προπόνησης για γράμμωση? (εκτός της αερόβιας) Με ποιόν τρόπο θα προπονηθώ για να αποκτήσω όγκο και με ποιόν για να γραμμώσω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα σχόλια σας. Είμαι 20 χρονών, 1,69 και 65 κιλά.

thegravijia
05-02-10, 15:58
για μενα δεν υπαρχει καμια διαφορα .η διαφορα ειναι μονο στο φαι.και εκει λιγα πραγματα απλα τρως λιγοτερους υδατανθρακες στη γραμμωση.

η προπονηση ιδια πρεπει να μενει.

τωρα αυτοι που οταν αρχιζουν γραμωση παν κ μου κανουν 15 επαν+ / μονο μαζα χανουν .

αποψεις μου

zane14
05-02-10, 17:10
Αυτό που έχω καταλάβει (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) είναι ότι για τον όγκο τρώς περισσότερο, προπονήσε με βασικές ασκήσεις και αυξάνεις σταδιακά την ένταση όπως και ότι κάνεις ελάχιστη αερόβια. Για την γράμμωση προσπαθείς να διατηρήσεις την μυική μάζα και απλά τρως λιγότερο και φυσικά κάνεις περισσότερη αερόβια.

alekos
07-02-10, 16:18
Οι μεγαλυτεροι τι εχουν να πουν πανω σε αυτην την ερωτηση?:)

stamthedrum
07-02-10, 16:33
για μενα δεν υπαρχει καμια διαφορα .η διαφορα ειναι μονο στο φαι.και εκει λιγα πραγματα απλα τρως λιγοτερους υδατανθρακες στη γραμμωση.

η προπονηση ιδια πρεπει να μενει.

τωρα αυτοι που οταν αρχιζουν γραμωση παν κ μου κανουν 15 επαν+ / μονο μαζα χανουν .

αποψεις μου

:clap: :clap: :clap:

Haris Pilton
07-02-10, 16:47
Με περισσότερες επαναλήψεις και μικροτερα διαλύματα,ανεβάζεις περισσότερους παλμούς με οτι αυτο συνεπάγεται,και ενεργοποιούνται περισσότερες μυικές ίνες και γινεται καλυτερος διαχωρισμός.
Αλλαζουν οι ασκησεις,και μπαινουν,διαχωρισμου.
Στα τυπικα προγραματα γραμωσης.

alekos
07-02-10, 17:00
Συμφωνω με το αποπανω οπως και επισης στις λιγες επαναλληψεις με τα πολλα κιλα συσσωρευτε περισσοτερο γαλακτικο οξυ μεσα στους μυς οποτε δινουν περισσοτερο φουσκωμα..αντιθετα στις πολλες επαναλληψεις δισπατε πιο ευκολα λογω χαμηλοτερης αλλα γρηγορης εντασης

alekos
13-02-10, 22:13
Καποιος δεν εχει να πει κατι πανω σε αυτο το ζητημα?

giannis64
13-02-10, 22:38
ο πρωτος παραγοντας ειναι η διατροφη. δευτερος παραγοντας ειναι οι παλμοι κατα την ασκηση!! μεγηστο βαρος και σωστη αποκαταστασει αναπνοης αναμεσα στα σετ.
και η αεροβια επισης.

για πιο αναλυτικα διαβασε τα παραπανω προγραμματα ογκου και γραμμωσεις, να δεις της διαφορες!!

για την διαφορα διατροφης


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1050

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=107