PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Αμινοξέα



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

liosis
05-09-10, 14:18
τα αμινοξεα αποροφουντε πιο γρηγορα απο τα υποληπα!

εντιτ. με προλαβες!!

:clap::thumbup:

Qlim4X
05-09-10, 14:31
γρηγοροτερη αφομιωση μεταποροπο..

η αν ειναι σε ταμπλετες,αναμεσα σε γευματα εισαι σιγουρος οτι εχεις αμινο στο αιμα σου.


τα αμινοξεα αποροφουντε πιο γρηγορα απο τα υποληπα!

εντιτ. με προλαβες!!


5-10g μετα απο προπονηση ειναι το ηδανικο ;)

lef
05-09-10, 14:40
προτιματε bcaa σε ταμπλετες η σε σκονη για προπονητικα και ποστ?

beefmeup
05-09-10, 15:00
προτιματε bcaa σε ταμπλετες η σε σκονη για προπονητικα και ποστ?

γενικα σε σκονη ειναι προτιμοτερο για μετα την προπονα..αλλα οι ταμπς ειναι καλυτερα για αναμεσα σε γευματα.

lef
05-09-10, 15:10
γενικα σε σκονη ειναι προτιμοτερο για μετα την προπονα..αλλα οι ταμπς ειναι καλυτερα για αναμεσα σε γευματα.

:thumbup:
αν κανεις ομως συχνα γευματα υπαρχει λογος να περνεις αναμεσα?

beefmeup
05-09-10, 15:37
:thumbup:
αν κανεις ομως συχνα γευματα υπαρχει λογος να περνεις αναμεσα?

αν περνεις οτι θες απο πρωτεινη μονο απτα γευμα τα σου η κανα σεηκ,οχι.
εγω οταν περνω ετσι το κανω οταν ενα γευμα ειναι ελλειπες η τσητ,κ δεν εχει οση πρωτεινη θελω.
η αν δω οτι το καθυστερω.

lef
05-09-10, 15:42
αν περνεις οτι θες απο πρωτεινη μονο απτα γευμα τα σου η κανα σεηκ,οχι.
εγω οταν περνω ετσι το κανω οταν ενα γευμα ειναι ελλειπες η τσητ,κ δεν εχει οση πρωτεινη θελω.
η αν δω οτι το καθυστερω.

οκ το χω.thanks:thumbup:

dimispappas
10-09-10, 20:40
καλησπερα, εχω να ρωτησω κατι τους γνωστες
πριν την προπο περνω bcaa ενα κουτλακι του γλυκου μετα την προπο αμεσως εχω μαζι μου 25γρ υγρα αμινοξεα και μολις φτασω σπιτι 20 λεπτα περιπου μετα πρωτε'ι'νη αργεις αποροφησεις και μια κουταλια μελι το απογευμα παλι υγρα αμοινοξεα στην ιδια ποσοτητα και καμια ωρα πριν τον υπνο την ιδια πρωτεινη, τις μερες που δεν γυμναζομαι περνω 2 φορες αμοινοξεα και αλλες 2 πρωτεινη συν τα γευματα μου πως με βλεπετε? χρειαζομαι αλλαγες?

GEORGEXX1
10-09-10, 23:09
καλησπερα, εχω να ρωτησω κατι τους γνωστες
πριν την προπο περνω bcaa ενα κουτλακι του γλυκου σωστο μετα την προπο αμεσως εχω μαζι μου 25γρ υγρα αμινοξεα σωστοκαι μολις φτασω σπιτι 20 λεπτα περιπου μετα πρωτε'ι'νη αργεις αποροφησειςεδω θες γρηγορης και παρτην μαζι με τα αμινο και μια κουταλια μελι το απογευμα παλι υγρα αμοινοξεα στην ιδια ποσοτητα γιατι φαι δεν εχει;;;τα υγρα ειναι για γρηγορη αποροφηση το απογευμα δεν τα χρειαζεσε εκτος αν δεν συμπληρωνεις πρωτεινη απο το φαγητο σου και καμια ωρα πριν τον υπνο την ιδια πρωτεινη, τις μερες που δεν γυμναζομαι περνω 2 φορες αμοινοξεα και αλλες 2 πρωτεινη συν τα γευματα μου πως με βλεπετε? χρειαζομαι αλλαγες?

γενικοτερα τα υγρα αμινοξεα τα χρησιμοποιουμε για πριν και μετα την προπονηση για να τα απορροφησει γρηγορα το σωμα μας, ασε που ειναι και πολυ ακριβα για να τα παιρνουμε ετσι αερατα.

dimispappas
10-09-10, 23:19
δλδ εσυ λες οκ bcaa πριν, οκ αμινοξεα υγρα ταυτοχρονα με πρωτεινη μετα
και η πρωτεινη να ειναι γρηγορης μετα , οταν επερνα γρηγορης και με γρηγορο μεταβολησμο που εχω στο μισαωρο με πηγαινε αιμα οσες και οποιες δοκιμασα με τις μονες που ειμαι οκ ειναι οι αργης, παντα υπαρχει φαγητο με προσοχη για τις ποσοτητες πρωτεινης , τις μερες που δεν παω προπο ακολουθω το ιδιο? bcaa και αμινο? μαζι με πρωτεινη?

Eddie
10-09-10, 23:24
Εγω θα ελεγα 5γρ bcaa πριν και μετα και υγρα αμινο πριν και μετα.Δε χρειαζεσαι πρωτεινη αν παιρνεις τα υγρα μετα την προπονηση,τα πινεις και μετα απο ενα μισαωρο φαι!

Γνωμη μου!

GEORGEXX1
10-09-10, 23:28
δλδ εσυ λες οκ bcaa πριν, οκ αμινοξεα υγρα ταυτοχρονα με πρωτεινη μετα
και η πρωτεινη να ειναι γρηγορης μετα , οταν επερνα γρηγορης και με γρηγορο μεταβολησμο που εχω στο μισαωρο με πηγαινε αιμα οσες και οποιες δοκιμασα με τις μονες που ειμαι οκ ειναι οι αργης, παντα υπαρχει φαγητο με προσοχη για τις ποσοτητες πρωτεινης , τις μερες που δεν παω προπο ακολουθω το ιδιο? bcaa και αμινο? μαζι με πρωτεινη?

για τις ημερες που δεν πας προπονηση οχι bcaa,αμινο υγρα μονο το πρωι μαζι με την πρωτεινη,και το βραδι μονο πρωτεινη.
οχι οτι δεν μπορεις να τα παρεις ολα, αλα δεν τα χρειαζεσαι αν τρως σωστα, και ετσι κανεις και οικονομια.

dimispappas
10-09-10, 23:28
εσυ δλδ λες μιγμα bcaa και υγρον πριν και μετα
και να γτιαξω διατροφη και πρωτεινη αναλογα τις αναγκες
5γρ ειναι μια κουταλια τις σουπας?

GEORGEXX1
10-09-10, 23:31
Εγω θα ελεγα 5γρ bcaa πριν και μετα και υγρα αμινο πριν και μετα.Δε χρειαζεσαι πρωτεινη αν παιρνεις τα υγρα μετα την προπονηση,τα πινεις και μετα απο ενα μισαωρο φαι!

Γνωμη μου!

βασιλη δεν του το πρωτεινα ετσι γιατι τα υγρα σχεδον ολα εχουν επαρκει ποσοτητα σε bcaa.

GEORGEXX1
10-09-10, 23:33
εσυ δλδ λες μιγμα bcaa και υγρον πριν και μετα
και να γτιαξω διατροφη και πρωτεινη αναλογα τις αναγκες
5γρ ειναι μια κουταλια τις σουπας?

οχι του γλυκου

dimispappas
10-09-10, 23:35
τις σουπας ειναι 15? για τα υγρα/

GEORGEXX1
10-09-10, 23:36
τις σουπας ειναι 15? για τα υγρα/

τη δοσολογια γραφει αυτο που εχεις;;

Eddie
10-09-10, 23:37
βασιλη δεν του το πρωτεινα ετσι γιατι τα υγρα σχεδον ολα εχουν επαρκει ποσοτητα σε bcaa.

Δε βαριεσαι,δε πανε χαμενα:green:

Εγω ουτως η αλλος 10γρ πριν και 10 μετα παιρνω.

dimispappas
10-09-10, 23:39
δεν μπορω να καταλαβω νομιζω ειναι γερμανικα και δεν βγαζω ακρη,επερνα της dymatize και τωρα πηρα της best body nutricion

GEORGEXX1
10-09-10, 23:39
Δε βαριεσαι,δε πανε χαμενα:green:

Εγω ουτως η αλλος 10γρ πριν και 10 μετα παιρνω.

ναι σιγουρα αν κανεις βαρια προπονηση επιβαλετε πριν και μετα για να εισαι σιγουρος οτι αναπληρωνεις σωστα:thumbup:

GEORGEXX1
10-09-10, 23:44
δεν μπορω να καταλαβω νομιζω ειναι γερμανικα και δεν βγαζω ακρη,επερνα της dymatize και τωρα πηρα της best body nutricion

η δοσολογια ειναι περιπου 25ml.καποια εχουν δοσομετρητη το καπακι η εξτρα ενα καπακι πανω στο καπακι.

dimispappas
10-09-10, 23:51
εχω μπουκαλακι απο υγρα bcaa που ειναι 25αρι οποτε θα το εχω για μετρητη σκεφτομαι να ακολουθησω τις συμβουλες σου αν και ο eddie με εβαλε σε σκεψεις για μιξη

GEORGEXX1
10-09-10, 23:58
εχω μπουκαλακι απο υγρα bcaa που ειναι 25αρι οποτε θα το εχω για μετρητη σκεφτομαι να ακολουθησω τις συμβουλες σου αν και ο eddie με εβαλε σε σκεψεις για μιξη

Να δοκιμασεις και να κρινεις,τα συμπληρωματα μπορει να εχουν συγκεκριμενο σκοπο και στοχο στην προπονηση μας αλα εχουν και δοσολογιες που πρεπει να ακολουθεις,η υπερβολη δεν κανει καλο,δοκιμασε ετσι, δοκιμασε και αλιος και δες την διαφορα.:thumbup::thumbup:

dimispappas
11-09-10, 00:06
ευχαριστω θα δοκιμασω πως ειναι καλυτερα και βλεπω και εγω ειμαι κατα τις υπερβολης γι αυτο και ρωταω αν και η μιξη μου κανει υπερβολη

kicko
13-09-10, 14:53
παλικαρια εχω μια ερωτηση.πηρα ενα μπουκαλι αμινοξεα υγρα της dymatize.τα παιρνω σκετα η τα αραιωνω σε νερο?μηπως μπορω να τα βαλω μεσα στην πρωτεινη που θα πιω μετα την προπονηση?

giannis64
13-09-10, 15:41
ο-πως μπορει πιεστα!

μαζι με την πρωτεινη δεν υπαρχει λογος να τα παρεις!
η το ενα η το αλλο! καλυτερα τα αμινοξεα!

Michaelangelo
13-09-10, 22:03
Λοιπόν για να ληθεί μια και καλή η απορία ας βρούμε 5 εθελοντές να διατρέφονται αποκλειστικά με 3 κιλά στήθος κοτόπουλο την ημέρα να δούμε αν θα παχήνουν

Υπήρξε mikri περίοδος που τρεφόμουν "αποκλειστιkα" με κρέας, όχι μονο κοτόπουλο, αλλα υποτίθεται από τα πρωτεϊνούχα. Μιλάμε όμως για ΠΟΛΎ κρέας! Όχι μονο δεν πείρα γραμμάριο, έχασα εξευτελιστικά αρκετά κιλά εκείνη την περίοδο.

Adinamos
15-09-10, 12:14
Ποιο καλο παιδι θα ριξει μια γνωμη για ελευθερα αμινοξεα (ταμπς ή καπς) για ενδιαμεσα στα γευματα, μαζι με γευματα? Τα υδρολυμενα ειναι πολυ 'γρηγορα' γι αυτο το σκοπο, σωστα?
Τα Amino 2222 της ΟΝ κανουν γι αυτη τη χρηση?

Adinamos
15-09-10, 21:28
Αντε βρε παιδια βοηθηστε εναν αδυναμο να δυναμωσει:turtle:

beefmeup
15-09-10, 21:31
Αντε βρε παιδια βοηθηστε εναν αδυναμο να δυναμωσει:turtle:

xaxa,καλυτερα παρε καπς γιαυτη την δουλεια που λες,αναμεσα σε γευματα η μαζι.

αυτα της ΟΝ ειναι οκ,κ βγαινουν κ σε καπς,αλλα εχε υποψιν σου οτι τα αμινο που εχουν ειναι απο προτεινη σογιας,οχι γαλακτος.

Adinamos
15-09-10, 23:38
Λες whey καλυτερα?? Εχεις να προτεινεις κατι εναλλακτικα?

metz
16-09-10, 11:32
xaxa,καλυτερα παρε καπς γιαυτη την δουλεια που λες,αναμεσα σε γευματα η μαζι.

αυτα της ΟΝ ειναι οκ,κ βγαινουν κ σε καπς,αλλα εχε υποψιν σου οτι τα αμινο που εχουν ειναι απο προτεινη σογιας,οχι γαλακτος.

Από την ετικέτα δεν φαίνεται κάτι τέτοιο...
http://www.emagemaker.gr/accounts/139/138/216/pictures/01-067-018_.gif

Έχεις κάποιες άλλες πληροφορίες;

metz
16-09-10, 11:36
Λες whey καλυτερα?? Εχεις να προτεινεις κατι εναλλακτικα?

Από προσωπική πείρα, σου πρωτείνω τα STACKER LIQUID AMINO (υγρά αμινοξέα) με αρκετά καλό προφίλ αμινοξέων και καλά αποτελέσματα - γρηγορότερη ανάρρωση, αύξηση δύναμης στην προπόνηση.

Μπορείς επίσης να πάρεις BCAA σε σκόνη πριν και μετά την προπόνηση.

Qlim4X
16-09-10, 12:57
Δε βαριεσαι,δε πανε χαμενα:green:

Εγω ουτως η αλλος 10γρ πριν και 10 μετα παιρνω.

eddie λες να το ανεβασω και εγω σε 10-10 γιατι τωρα περνω 5-5

tommygunz
16-09-10, 14:09
xaxa,καλυτερα παρε καπς γιαυτη την δουλεια που λες,αναμεσα σε γευματα η μαζι.

αυτα της ΟΝ ειναι οκ,κ βγαινουν κ σε καπς,αλλα εχε υποψιν σου οτι τα αμινο που εχουν ειναι απο προτεινη σογιας,οχι γαλακτος.

Beef, αυτό ισχύει μόνο για τα καπς, έτσι? Όχι και για αυτά που βγάζει η ΟΝ σε σκόνη?

Eddie
16-09-10, 15:20
eddie λες να το ανεβασω και εγω σε 10-10 γιατι τωρα περνω 5-5

Ναι,γιατι οχι!!Απ οσο θυμαμαι εχεις και μπολικα κιλα.

Qlim4X
16-09-10, 15:24
Ναι,γιατι οχι!!Απ οσο θυμαμαι εχεις και μπολικα κιλα.

σωματικα η σε αμινοξεα? :P

beefmeup
16-09-10, 15:25
Από την ετικέτα δεν φαίνεται κάτι τέτοιο...
http://www.emagemaker.gr/accounts/139/138/216/pictures/01-067-018_.gif

Έχεις κάποιες άλλες πληροφορίες;

εχω ναι..

πρωτα απο ολα ποσταρες την ετικετα για τα υγρα.εμεις λεγαμε για τις καψουλες.
για ριξε μια ματια κ απο κει.

κ 2ον,η ετικετα που ποστρες λεει πρωτεινη απο κολαγονο(gelatin)..σου φενεται καλο αυτο?

Eddie
16-09-10, 15:29
σωματικα η σε αμινοξεα? :P

Δε γνωριζω/δεν απαντω:P

Adinamos
16-09-10, 19:29
Από προσωπική πείρα, σου πρωτείνω τα STACKER LIQUID AMINO (υγρά αμινοξέα) με αρκετά καλό προφίλ αμινοξέων και καλά αποτελέσματα - γρηγορότερη ανάρρωση, αύξηση δύναμης στην προπόνηση.

Μπορείς επίσης να πάρεις BCAA σε σκόνη πριν και μετά την προπόνηση.

Oχι φιλε, ψαχνω αποκλειστικα για μεσα στη μερα με γευματα. Για πριν προπο, μετα προπο ειμαι καλυμενος. Και θελω σε καπς η ταμπς, να μη μπλεκω με σκονες παλι, η υγρα κτλ.

Devil
16-09-10, 22:26
τσεκαρε τη σειρα της ultimate εχει αρκετα προιοντα

metz
16-09-10, 22:51
εχω ναι..

πρωτα απο ολα ποσταρες την ετικετα για τα υγρα.εμεις λεγαμε για τις καψουλες.
για ριξε μια ματια κ απο κει.

κ 2ον,η ετικετα που ποστρες λεει πρωτεινη απο κολαγονο(gelatin)..σου φενεται καλο αυτο?

Δεν είχα προσέξει πως έχουν διαφορετικές ετικέτες :thumbup:

Το κολαγόνο σαν πηγή αμινοξέων σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο. Thanks για τη διευκρίνηση :toast:

palios
22-09-10, 16:36
είμαι 95 κ με 1,80 και επειδή θέλω να εντάξω στα συμπληρώματα και αμινοξέα ψάχνω να βρω τη σωστή ποσότητα για τα κιλά μου. όποιος γνωρίζει ας δώσει μια βοήθεια please.

Devil
22-09-10, 16:42
είμαι 95 κ με 1,80 και επειδή θέλω να εντάξω στα συμπληρώματα και αμινοξέα ψάχνω να βρω τη σωστή ποσότητα για τα κιλά μου. όποιος γνωρίζει ας δώσει μια βοήθεια please.

καπου στα 10γρ αλλα bcaa

αν και δεν υπαρχει στανταρ ποσοτητα

GEORGEXX1
22-09-10, 18:31
είμαι 95 κ με 1,80 και επειδή θέλω να εντάξω στα συμπληρώματα και αμινοξέα ψάχνω να βρω τη σωστή ποσότητα για τα κιλά μου. όποιος γνωρίζει ας δώσει μια βοήθεια please.

αν η διατροφη σου ειναι προσαρμοσμενη σε σωστα επιπεδα,τοτε θα υπολογισεις 2,5 γρ.πρωτεινης ανα κιλο βαρους,αν παιρνεις και αμινοξεα ξεχωριστα υπολογισε οτι ενα γρ.αμινοξεων ειναι περιπου πεντε γρ.πρωτεινης (συμπληρωμα),

palios
22-09-10, 20:49
άρα το μόνο που μένει είναι να διαλέξω μάρκα με επαρκή δόση δηλαδή, έτσι;

Adinamos
22-09-10, 22:59
αν η διατροφη σου ειναι προσαρμοσμενη σε σωστα επιπεδα,τοτε θα υπολογισεις 2,5 γρ.πρωτεινης ανα κιλο βαρους,αν παιρνεις και αμινοξεα ξεχωριστα υπολογισε οτι ενα γρ.αμινοξεων ειναι περιπου πεντε γρ.πρωτεινης (συμπληρωμα),

Kατσε. Δηλαδη αμα παιρνω 5γρ bcaa αμεσος μετα την προπο, μετα απο 20' ΔΕΝ χρειαζομαι πρωτεινη καθολου (ή εστω χρειαζομαι μια μιδαμινη ποσοτητα) ?:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

beefmeup
22-09-10, 23:01
Kατσε. Δηλαδη αμα παιρνω 5γρ bcaa αμεσος μετα την προπο, μετα απο 20' ΔΕΝ χρειαζομαι πρωτεινη καθολου (ή εστω χρειαζομαι μια μιδαμινη ποσοτητα) ?:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

μετα φαε κανονικα.εγω ετσι κανω.
αν οχι παρε πρωτεινη κ φαε αργοτερα.

Devil
22-09-10, 23:09
τα 5γρ δεν σου φτανουν ανεβα κι αλλο

Adinamos
22-09-10, 23:11
μετα φαε κανονικα.εγω ετσι κανω.
αν οχι παρε πρωτεινη κ φαε αργοτερα.

Πρωτεινη παιρνω. Αλλα παιρνω τα ιδια γραμμαρια που επαιρνα πριν αρχισω τα αμινοξεα... Λαθος ετσι? Ποσα γρ να παιρνω χοντρικα?

GEORGEXX1
22-09-10, 23:23
Kατσε. Δηλαδη αμα παιρνω 5γρ bcaa αμεσος μετα την προπο, μετα απο 20' ΔΕΝ χρειαζομαι πρωτεινη καθολου (ή εστω χρειαζομαι μια μιδαμινη ποσοτητα) ?:unsure::unsure::unsure::unsure::unsure::unsure:

εδω τωρα αλαζεις θεμα, μιλαμε για bcaa μετα την προπονηση η για συμπληρωμα αμινοξεων;;;μετα την προπονηση η αμινοξεα θα παρεις, η πρωτεινη,αν μιλας μονο για bcaa πρεπει να δεις τη ποσοτητα εχει μεσα η πρωτεινη σου η τα αμινο σου,και αναλογα να συμπληρωσεις.

mekefi
26-09-10, 23:27
sorry κι ολας
αλλα
οι πρωτεινες αποτελουνται απο αμινοξεα
οι πρωτεινες που αγοραζουμε εχουν μεσα διαφορα,πχ υδατανθρακες

ερωτηση : γιατι να μν παιρνουμε απευθειας αμινοξεα?

arisfwtis
26-09-10, 23:36
λογω τιμης

mekefi
27-09-10, 00:43
λογω τιμης

σε πιστευω,πες μου




:green:

sTeLaKoS
27-09-10, 16:12
Τι δε κατάλαβες; χεχε σε μπέρδεψε; :green:


Λόγο τιμής.. κόστους, πως το λένε! :rolf: :thumbup:

arisfwtis
27-09-10, 16:14
λογω υψηλης τιμης ρε συ εννοουσα
τωρα το ειδα:green::green::green:

palios
27-09-10, 16:25
Νομίζω ότι ο Narta μπορεί να μου καλύψει τις απορίες μου. Παίρνω πρωτεΐνη όγκου 2 scoops με 150 γρ. βρώμη το πρωί και 4 scoops σε σεϊκερ αμέσως μετά την προπόνηση, η κρεατίνη μου τελείωσε και παίρνω 4 καψ. cryotest πριν προπ. και 4 πριν τον ύπνο. Τι αμινοξέα σε τι ποσότητα και κάθε πότε προτείνεις;

mekefi
27-09-10, 16:36
οχου........αφου εβαλα και το γελιο απο κατω
χουμορ ηταν χουμορ
:green:

mekefi
29-09-10, 18:36
παιδια πειτε μου σας παρακαλω,πανω κατω σε τι τιμες κειμενονται τα bcaa σε σκονη
ελεγα να παραγγειλω, με 26$ εδω ποσο κανουν??

giannis64
29-09-10, 19:30
αυτό δεν γίνετε!!!

λυπάμαι αλλά θα το ψάξεις μόνος σου!;)

mekefi
04-10-10, 16:19
παιδια τα αμινοξεα σε σκονη σε ποσο νερο διαλυεται?
δεν γραφει πανω στο κουτι

arisfwtis
04-10-10, 16:21
δν διαλυονται ευκολα και εχουν και απαισια γευση
η καλυτερη λυση ειναι ενα κουταλακι στο στομα απο πισω νερο και τα κατεβαζεις

Eddie
04-10-10, 16:22
παιδια τα αμινοξεα σε σκονη σε ποσο νερο διαλυεται?
δεν γραφει πανω στο κουτι

Τα bcaa ΔΕΝ διαλυονται σε νερο.Μενουν στην επιφανεια και κανουν αφρο.

Εκτος και εαν αυτα που πηρες εχουν ειδικη συνθεση για να διαλυονται.:unsure:

mekefi
04-10-10, 16:24
δν διαλυονται ευκολα και εχουν και απαισια γευση
η καλυτερη λυση ειναι ενα κουταλακι στο στομα απο πισω νερο και τα κατεβαζεις

shit!!!

mekefi
04-10-10, 16:26
παιδια πειτε μου σας παρακαλω,πανω κατω σε τι τιμες κειμενονται τα bcaa σε σκονη
ελεγα να παραγγειλω, με 26$ εδω ποσο κανουν??

ηλιθιος.
ετσι αισθανομαι που τα αγορασα 38 ευρο:green:

mekefi
04-10-10, 16:27
Τα bcaa ΔΕΝ διαλυονται σε νερο.Μενουν στην επιφανεια και κανουν αφρο.

Εκτος και εαν αυτα που πηρες εχουν ειδικη συνθεση για να διαλυονται.:unsure:

οχι Eddie, απλα δεν ηξερα οτι δεν διαλυονται:green:

mekefi
04-10-10, 20:10
δν διαλυονται ευκολα και εχουν και απαισια γευση
η καλυτερη λυση ειναι ενα κουταλακι στο στομα απο πισω νερο και τα κατεβαζεις

χμ.τελικα δεν ηταν και τοσο ασχημα οσο περιμενα,τα πηρα ετσι οπως λες πριν την προπονηση,το θεμα τωρα ειναι μετα την προπονηση πως τα παιρνω,δοκιμασα με 70γρ waxy και ηταν δηλητηριο
και ουτε μπορω να μεταφερω την σκονη μαζι μου και να το κανω εκει
καμια ιδεα?

Eddie
04-10-10, 20:19
χμ.τελικα δεν ηταν και τοσο ασχημα οσο περιμενα,τα πηρα ετσι οπως λες πριν την προπονηση,το θεμα τωρα ειναι μετα την προπονηση πως τα παιρνω,δοκιμασα με 70γρ waxy και ηταν δηλητηριο
και ουτε μπορω να μεταφερω την σκονη μαζι μου και να το κανω εκει
καμια ιδεα?

Παιρνεις ενα μικρο κουτι απο πολυβιταμινη,αμινοξεα,κρεατινη οτιδηποτε εχεις και το γεμιζεις bcaa ωστε να ειναι λιγο διακριτικο και το παιρνεις στο γυμναστηριο μαζι με ενα κουταλακι που θα εχεις εκει συνεχεια.Εγω ετσι κανω.
Και μετα κλασσικα,το κουταλακι στο στομα και νερο.

mekefi
04-10-10, 20:41
Παιρνεις ενα μικρο κουτι απο πολυβιταμινη,αμινοξεα,κρεατινη οτιδηποτε εχεις και το γεμιζεις bcaa ωστε να ειναι λιγο διακριτικο και το παιρνεις στο γυμναστηριο μαζι με ενα κουταλακι που θα εχεις εκει συνεχεια.Εγω ετσι κανω.
Και μετα κλασσικα,το κουταλακι στο στομα και νερο.

μαλλοο θα κανω Eddie,ισως το κατεβαζω με το waxy

mekefi
12-10-10, 13:39
ρε παιδια τοσο καιρο δεν εχω ρωτησει τι δοση να βαζω
παιρνω 5γρ πριν την προπονηση και 5 μετα
καπου ειδα οτι δεν υπαρχει ΣΗΔ για τα αμινοξεα,οτι οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα
μπορω να παιρνω 10 πριν και να μν παιρνω μετα?
για πειτε..

beefmeup
12-10-10, 14:21
,οτι οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα
μπορω να παιρνω 10 πριν και να μν παιρνω μετα?
.

oxi κ στα 2.

οι ποσοτητες πανε σαν της πρωτεινης,αναλογα τα κιλα του καθενος.
αν υπερβεις ανα δοση,οση χρειαζεσαι δεν εχει νοημα.
για μετα την προπονα,δεν σε πειραζει αν παρεις κ κατι παραπανω,αντιθετως μαλιστα.
αλλα μονο εκει.

mekefi
12-10-10, 14:33
oxi κ στα 2.

οι ποσοτητες πανε σαν της πρωτεινης,αναλογα τα κιλα του καθενος.
αν υπερβεις ανα δοση,οση χρειαζεσαι δεν εχει νοημα.
για μετα την προπονα,δεν σε πειραζει αν παρεις κ κατι παραπανω,αντιθετως μαλιστα.
αλλα μονο εκει.

thnks beef

andreasaxo
20-10-10, 16:25
Για όσους προτιμούν αμινοξέα αντί για πρωτεΐνη όπως εμένα, προτιμότερο είναι να καταναλώνονται αμινοξέα full όπως τα animal nitro που παίρνω η και τα βασικά αμινοξέα bcaa μπορούν εξίσου καλά να αντικαταστήσουν την πρωτεΐνη;

giannis64
20-10-10, 18:17
με την πρωτεΐνη προσπαθούμε να αντικαταστήσουμε τα αμινοξέα.
τα αμινοξέα είναι ότι καλύτερο αλλά και ακριβότερο.

bcaa μόνο πριν και μετά την προπόνηση!

geo28
20-10-10, 18:21
επειδη εχω ξεμεινει απο whey αυτεσ τις μερες ,ποσα γραμ bcca να παιρνω?83 κιλα ειμαι...τα παινω σε καψουλες(η καθε μια εχει μεσα μισο γραμμαριο)..να παιρνω 10 ή 20 caps?

giannis64
20-10-10, 18:23
10γρ πριν και 10 μετα την προπονηση.

andreasaxo
20-10-10, 18:44
με την πρωτεΐνη προσπαθούμε να αντικαταστήσουμε τα αμινοξέα.
τα αμινοξέα είναι ότι καλύτερο αλλά και ακριβότερο.

bcaa μόνο πριν και μετά την προπόνηση!

Σ'ευχαριστω.

jimmy007
20-10-10, 22:13
Γνωρίζει κάποιος κάποιο συμπλήρωμα που περιλαμβάνει τα βασικά αμινοξέα που λείπουν από τις φυτικές πρωτείνες? Αναφέρομαι σε λευκίνη, μεθειονίνη και λυσίνη. Ακόμη καλύτερα αν υπάρχει κάτι με μεθειονίνη,λυσίνη γιατί λευκίνη παίρνω αρκετή αφού ανήκει στην κατηγορία αμινοξέων BCAA'S...

Eddie
20-10-10, 22:17
Γνωρίζει κάποιος κάποιο συμπλήρωμα που περιλαμβάνει τα βασικά αμινοξέα που λείπουν από τις φυτικές πρωτείνες? Αναφέρομαι σε λευκίνη, μεθειονίνη και λυσίνη. Ακόμη καλύτερα αν υπάρχει κάτι με μεθειονίνη,λυσίνη γιατί λευκίνη παίρνω αρκετή αφού ανήκει στην κατηγορία αμινοξέων BCAA'S...

Γιατι δεν παιρνεις τα κλασσικα ΕΑΑ και ψαχνεις λεπτομερειες?Παρε καποια απ τη σειρα της universal που ειναι πολυ καλα.Ας εχουν bcaa μεσα,που ειναι το προβλημα?Φοβασαι μην ξεπερασεις το ΣΗΔ?:P

beefmeup
20-10-10, 22:30
Γνωρίζει κάποιος κάποιο συμπλήρωμα που περιλαμβάνει τα βασικά αμινοξέα που λείπουν από τις φυτικές πρωτείνες? Αναφέρομαι σε λευκίνη, μεθειονίνη και λυσίνη. Ακόμη καλύτερα αν υπάρχει κάτι με μεθειονίνη,λυσίνη γιατί λευκίνη παίρνω αρκετή αφού ανήκει στην κατηγορία αμινοξέων BCAA'S...

κατι τετοιο υπαρχει σε bcaa+αυτα που λες,μαζι με γλουταμινη..αν θες το τσεκαρω κ το ποσταρω σαν προιον στην αξιολογηση,γιατι δεν νομιζω να υπαρχει θεμα.
το εχω δουλεψει αρκετα,αλλα το κακο ειναι οτι δεν βγαινει πια,κ το τελευταιο λοτ εχει ημερομηνια ληξης τον 4 του 2011..ακομα το προλαβαινεις:green:

jimmy007
20-10-10, 22:37
κατι τετοιο υπαρχει σε bcaa+αυτα που λες,μαζι με γλουταμινη..αν θες το τσεκαρω κ το ποσταρω σαν προιον στην αξιολογηση,γιατι δεν νομιζω να υπαρχει θεμα.
το εχω δουλεψει αρκετα,αλλα το κακο ειναι οτι δεν βγαινει πια,κ το τελευταιο λοτ εχει ημερομηνια ληξης τον 4 του 2011..ακομα το προλαβαινεις:green:

Aν μπορείς στείλε μου pm μήπως και προλάβω να εφοδιαστώ μία σεβαστή ποσότητα....:thumbup:
Το κακό βέβαια είναι ότι δεν τα έχει μόνα τους γιατί δεν τα θέλω μαζί με BCAA'S και γλουταμίνη...

thegravijia
20-10-10, 23:31
δηλ πιστευεται οτι μπορουμε να αντικαταστησουμε την γουει μεταπροπονητικα και να περνουμε μονο αμινοξεα +τους οποιους υδτανθρακες?

beefmeup
20-10-10, 23:33
δηλ πιστευεται οτι μπορουμε να αντικαταστησουμε την γουει μεταπροπονητικα και να περνουμε μονο αμινοξεα +τους οποιους υδτανθρακες?

αβιαστα γκραβι..

το κανω εδω κ 2 χρονια τωρα..απλα τα αμινο να ειναι ενα καλο μπλεντ σκονης.
η καμια 10αραγρ BCAA..εγω περνω waxy μαζι.κ 30 λεπτα μετα τρωω.

geo28
20-10-10, 23:36
αβιαστα γκραβι..

το κανω εδω κ 2 χρονια τωρα..απλα τα αμινο να ειναι ενα καλο μπλεντ σκονης.
η καμια 10αραγρ BCAA..εγω περνω waxy μαζι.κ 30 λεπτα μετα τρωω.

BEEF εγω που περνω καψουλες bcaa ειναι δυσκολο να παιρνω 20 καψ. για να βγουν 10 γραμ..οι 10 kcaps ειναι λιγες πιστευεις γαι μεταπροπονητικα?χωρις whey εννοω..

thegravijia
20-10-10, 23:38
αβιαστα γκραβι..

το κανω εδω κ 2 χρονια τωρα..απλα τα αμινο να ειναι ενα καλο μπλεντ σκονης.
η καμια 10αραγρ BCAA..εγω περνω waxy μαζι.κ 30 λεπτα μετα τρωω.
και καλυπτεσαι >?
δηλ καθε δοση αποο αυτα δινει ας πουμε 30γρ πρωτεινης>>?

παντως για μενα που τρωω 2 ωρες μετα δεν ενδεικτετε ε?

beefmeup
20-10-10, 23:43
και καλυπτεσαι >?
δηλ καθε δοση αποο αυτα δινει ας πουμε 30γρ πρωτεινης>>?

παντως για μενα που τρωω 2 ωρες μετα δεν ενδεικτετε ε?

ναι μια χαρα..κ ο ντεβιλ το ιδιο κανει.δεν μπορεις να υπολογισεις ετσι την αναλογια αμινο/πρωτεινης..διαφορετικα πραγματα,μην το βλεπεις ετσι.
σε αυτο που λες εχεις δικιο,αν τρως 2 ωρες μετα χεστο.
αυτο ειναι η για να φας πανω στο μισαωρο,η να παρεις πρωτεινη τοτε(στα 30 λεπτα μετα),κ να φας καμια ωρα μετα.


BEEF εγω που περνω καψουλες bcaa ειναι δυσκολο να παιρνω 20 καψ. για να βγουν 10 γραμ..οι 10 kcaps ειναι λιγες πιστευεις γαι μεταπροπονητικα?χωρις whey εννοω..

τωρα τι να σ πω ρε συ..αναλογα τα κιλα σου,αλλα καλο ειναι οταν τελειωσουν να περνεις μονο σκονη.
τσεκαρεις καλυτερα τις ποσοτητες κ ειναι κ value for money σε σχεση με τα χαπια.

lef
20-10-10, 23:47
αβιαστα γκραβι..

το κανω εδω κ 2 χρονια τωρα..απλα τα αμινο να ειναι ενα καλο μπλεντ σκονης.
η καμια 10αραγρ BCAA..εγω περνω waxy μαζι.κ 30 λεπτα μετα τρωω.

:thumbup:
αυτο κανω πλεον και εγω.σε ενα σεικερ 70γρ waxy 15 bcaa 5 creapure και μολις παω σπιτι φαι.παιζουν πεινες μετα το gym:green:

dimispappas
23-10-10, 19:14
εχω ναι..

πρωτα απο ολα ποσταρες την ετικετα για τα υγρα.εμεις λεγαμε για τις καψουλες.
για ριξε μια ματια κ απο κει.

κ 2ον,η ετικετα που ποστρες λεει πρωτεινη απο κολαγονο(gelatin)..σου φενεται καλο αυτο?
τα τελευταια υγρα αμινο γραφουν απο υδρολυμενη πρωτεινη κολαγονου να τα πεταξω?

Qlim4X
23-10-10, 19:33
τα τελευταια υγρα αμινο γραφουν απο υδρολυμενη πρωτεινη κολαγονου να τα πεταξω?

απ οτι εχει πει ο bane ειναι φτηνης ποιοτητας υληκα.

beefmeup
23-10-10, 20:38
τα τελευταια υγρα αμινο γραφουν απο υδρολυμενη πρωτεινη κολαγονου να τα πεταξω?

οχι ρε παλαβος εισαι??
χνιεχ!
πιες τα,απλα μην τα ξαναπροτιμησεις..
ειναι κατωτερης βιολογικες αξιας,αλλα αυτο δεν τα κανει επικυνδυνα η αχρηστα.
απλα γιατι να δινεις τα λεφτα σου να περνεις κατι τετοιο,ενω μπορεις με κατι παραπανω να περνεις σκονη που ειναι κομπλε?

lef
23-10-10, 20:51
τα τελευταια υγρα αμινο γραφουν απο υδρολυμενη πρωτεινη κολαγονου να τα πεταξω?

ναι αρκει να μας πεις που:P

λυπησου τα λεφτα σου man

lokatzis
24-10-10, 16:58
geia sas paidia eimai kainourgios sto forum..
ithela na pw epeidh paratirisa kati to opoio den kserw sta aminoksea an to exete dei kai eseis..sigekrimena xrisimopoiw ta super amino 4800mg, kai pisw grafei

Serving Size: 4 Caplets
Servings Per Container: 125

Amount Per Daily Supply(12 caplets) :

L-Alanine: 654 mg
L-Aspartic Acid: 1575 mg
L-Glutamic Acid: 2562 mg
L-Histidine: 324 mg
L-Leucine (BCAA): 1305 mg
L-Methionine: 231 mg
L-Proline: 861 mg
L-Threonine: 801 mg
L-Tyrosine: 450 mg
L-Arginine: 726 mg
L-Cysteine: 234 mg
Glycine: 441 mg
L-Isoleucine (BCAA): 825 mg
L-Lysine: 1086 mg
L-Phenylalanine: 582 mg
L-Serine: 763 mg
L-Tryptophan: 246 mg
L-Valine (BCAA): 795 mg

kai ama ta prostheseis vgainoun 14400 kati mg dhladh dia 3 pou einai oi doseis vgainei 4800 mg ti dosi.. wraia mexri edw..omws, sta alla aminoksea apo alles markes gia paradeigma hyper strength amino 4800 kai oxi mono ,grafei akrivws ta idia statistika kai leei amount per serving(4 caplets) kai oxi 12 pou ama ta prostheseis vlepeis oti me to 12 vgainoun swsta..tote ti skata grafoun 4800 enw i dosi exei 14400 kati mg apo aminoksea?????? to psaxnw meres twra alla den vlepw kapoios na to exei proseksei.. ??????

****γραφε ελληνικα,ειναι κανονας του φορουμ.mods team****

lokatzis
24-10-10, 19:11
ωχ συγνωμη το ξεχασα...αλλα για να μη τα ξαναγραφω αν μπορει καποιος ας απαντησει στο παραπανω..Ευχαριστω

dimispappas
25-10-10, 17:45
οχι ρε παλαβος εισαι??
χνιεχ!
πιες τα,απλα μην τα ξαναπροτιμησεις..
ειναι κατωτερης βιολογικες αξιας,αλλα αυτο δεν τα κανει επικυνδυνα η αχρηστα.
απλα γιατι να δινεις τα λεφτα σου να περνεις κατι τετοιο,ενω μπορεις με κατι παραπανω να περνεις σκονη που ειναι κομπλε?

εαν λεγοντας σκονη ενοεις bcaa παιρνω ειδη εαν οχι μπορεις να μου εξηγησεις?

beefmeup
25-10-10, 20:13
εαν λεγοντας σκονη ενοεις bcaa παιρνω ειδη εαν οχι μπορεις να μου εξηγησεις?

εκτος απο τα διακλαδισμενης που περνεις σε σκονη,υπαρχουν ολα τα απαραιτητα(eaas),σε σκονη.
η παρτα σε ταμπλετες/καψουλες στην χειροτερη αν δεν μπορεις σε σκονη.

ακομα κ αυτα ειναι καλυτερα απτα υγρα,απο πλευρας βιολογικης αξιας,απλα κοιτα να μην ειναι απο σογια,αλλα απο υδρολυμενη πρωτεινη ορου γαλακτος.

dimispappas
25-10-10, 20:26
εχω την εντυπωση οτι τα υγρα εκτως απο πιο γρηγορα στην αποροφηση ειναι και ισχυροτερα

beefmeup
25-10-10, 20:32
εχω την εντυπωση οτι τα υγρα εκτως απο πιο γρηγορα στην αποροφηση ειναι και ισχυροτερα

οχι κ στα 2.
την σκονη θα την πιεις μεσα σε υγρο,αρα κατεβαινει σε υγρη μορφη να αποροφηθει.
ισχυροτερα γιατι?

dimispappas
25-10-10, 20:38
ετσι εχω ακουσει και μου ειπαν οτι αυτο το βλεπεις στην περιεκτικοτητα πισω στην ετικετα

beefmeup
25-10-10, 20:46
ετσι εχω ακουσει και μου ειπαν οτι αυτο το βλεπεις στην περιεκτικοτητα πισω στην ετικετα

ρωτα αυτον που στο πε τι εννοει..εγω δυσκολευομαι.

κοιτα οτι κ να λεμε,ειναι χαμηλοτερης βιολογικης αξιας απτα σκονη,η ταμπς/καπς.
σου εγραψα κ πιο πανω οτι για γρηγορη λυση ειναι οκ,αλλα αν ψαχνεις την καλυτερη αναμεταξυ ολων των μορφων αμινο,σου ειπα ποια ειναι αυτη.

dimispappas
25-10-10, 20:51
οκ τα τελιωνω και πηγαινω σε σκονη οπως τα bcaa με νερακι η χυμο
ευχαριστω για τον κοπο σου και την βοηθεια

deluxe
02-11-10, 04:05
Beef τα φωτα σου, εισαι ειδικος στο θεμα βλεπω!!

Αναμεσα στην whey και τα αμινοξεα, τι θα προτιμουσες να εχεις μονο; Μπορουν τα αμινοξεα να αντικαταστησουν τη whey; Μεταπροπονητικα ισως ναι, αλλα στο πρωϊνο τι θα παρεις; Για το βραδυνο υπαρχουν πολλες λυσεις, οπως καζεϊνη, cottage κτλ..

Επισης ειναι απαραιτητα σε καποιον που παιρνει intra συμπληρωματα; Προσωπικα παιρνω το purple wraath αυτο το καιρο. Χρειαζομαι και επιπλεον αμινοξεα;

Αν τελικα ειναι καλυτερα απο την whey, θελω να μου πεις μια δοσολογια για τις ημερες προπονησης και τις ημερες που δε παω γυμναστηριο. Για τις δευτερες ημερες, εγω παιρνω μονο 1 scoop whey το πρωι, και συνηθως 1 scoop καζεινη το βραδυ.

Απ' οτι καταλαβαινω τα αμινοξεα ειναι πιο πολυ για cutting, ενω η whey για bulking; Ή κανω λαθος; Το λεω επειδη τα αμινοξεα δεν εχουν θερμιδες.

Devil
02-11-10, 05:23
Beef τα φωτα σου, εισαι ειδικος στο θεμα βλεπω!!

Αναμεσα στην whey και τα αμινοξεα, τι θα προτιμουσες να εχεις μονο; Μπορουν τα αμινοξεα να αντικαταστησουν τη whey; Μεταπροπονητικα ισως ναι, αλλα στο πρωϊνο τι θα παρεις; Για το βραδυνο υπαρχουν πολλες λυσεις, οπως καζεϊνη, cottage κτλ..

Επισης ειναι απαραιτητα σε καποιον που παιρνει intra συμπληρωματα; Προσωπικα παιρνω το purple wraath αυτο το καιρο. Χρειαζομαι και επιπλεον αμινοξεα;

Αν τελικα ειναι καλυτερα απο την whey, θελω να μου πεις μια δοσολογια για τις ημερες προπονησης και τις ημερες που δε παω γυμναστηριο. Για τις δευτερες ημερες, εγω παιρνω μονο 1 scoop whey το πρωι, και συνηθως 1 scoop καζεινη το βραδυ.

Απ' οτι καταλαβαινω τα αμινοξεα ειναι πιο πολυ για cutting, ενω η whey για bulking; Ή κανω λαθος; Το λεω επειδη τα αμινοξεα δεν εχουν θερμιδες.

μπορω?????.....οκ μπορω δεν κρατιεμαι....χιχιχιχι

αναμεσα σε whey και αμινοξεα.....αμινοξεα...bcaa
ναι στο post μπορουν να το κανουν ανετα.... οπως και στο πρωινο...(δεν εχει διαφορα) αλλα μ αρεσει η πρωτεινη το πρωι δυσκολο να καταπινω eaa πρωινιατικα
δεν εχει μεγαλη σημασια τις πρωτεινης το πρωι....γτ?:green: επειδη.... ετσι κι αλλιως μαζι με βρομη θα την παρεις ε?...ναι...αρα καθηστερης και παλι την αποροφηση της.....αρα τι σε νοιαζει απο τι πηγη θα ειναι???!!!

ισως και .... αναλογα με την διατροφη σου.... μερικοι δεν κανουν καν postwo και βαζουν τα αμινοξεα και τους υδατανθρακες στο intra....περιεργο ε?....ναι οντως αλλα γινετε... επεισης το pre ειναι πιο σημαντικο απο το ποστ κατα την γνωμη μου..

για τις μερες off εισαι οκ αν ετσι καληπτεσε απο πρωτεινη... καληπτεις την διατροφη σου... για τις μερες ον την πρωτεινη την παιρνεις οπως και τις μερες οφ αλλα αντι για whey στο ποστ βαζεις αμινοξεα...ποσα?....δεν ξερω ποσα κιλα εισαι?....αν και με καμια 10γρ bcaa εισαι καλα

σωστα.... ειναι ακομα καλητερα για cutting;)

deluxe
02-11-10, 05:32
73 κιλα ειμαι αυτο το καιρο. Ποια αμινοξεα προτεινεις; Τα animal nitro ειναι καλα; Επισης αν σκεφτουμε οτι τα περισσοτερα intra εχουν κοντα στα 20γρ αμινοξεα, ποσα θελει να παιρνω post; Μαζι με το waxy;

Τελος, υπαρχει καποιο συμπληρωμα που να περιεχει ολα τα αμινοξεα;

Devil
02-11-10, 06:15
73 κιλα ειμαι αυτο το καιρο. Ποια αμινοξεα προτεινεις; Τα animal nitro ειναι καλα; Επισης αν σκεφτουμε οτι τα περισσοτερα intra εχουν κοντα στα 20γρ αμινοξεα, ποσα θελει να παιρνω post; Μαζι με το waxy;

Τελος, υπαρχει καποιο συμπληρωμα που να περιεχει ολα τα αμινοξεα;

καλα ειναι αλλα ειναι τσαμπα τα λεφτα

τα μονα αμινο που θες ειναι τα bcaa και τα eaa

εχεις purple wraath βαλτο στο prewo και στο intra.... δλδ μια δοση pre και μια δοση intra

και για postwo παρε καμια 10γρ bcaa μαζι με wms

αυτα ειναι αρκετα για around workout;)

deluxe
02-11-10, 06:55
Δλδ με αυτα ειμαι καλυμενος και δε θελω whey; Να σε ρωτησω. Για pre παιρνω νιτρικο αυτο το καιρο, μαλλον θα ξεκινησω και C-bol. Πως θα τα βολεψω τα αμινοξεα;

Ποια bcaa μου προτεινεις; Λογικα σε σκονη, ε; Και ποιο waxy maize; Μαζι θα τα παιρνω, αμεσως μετα το γυμναστηριο;

Devil
02-11-10, 07:04
Δλδ με αυτα ειμαι καλυμενος και δε θελω whey; Να σε ρωτησω. Για pre παιρνω νιτρικο αυτο το καιρο, μαλλον θα ξεκινησω και C-bol. Πως θα τα βολεψω τα αμινοξεα;

Ποια bcaa μου προτεινεις; Λογικα σε σκονη, ε; Και ποιο waxy maize; Μαζι θα τα παιρνω, αμεσως μετα το γυμναστηριο;

οχι δεν θες whey μπορεις να φας 20-30 λεπτα μετα το ποστ

θα γινετε ενας πανικος απο συμπληρωματα αλλα οκ.....:green:

στο prewo το cbol και το ''νιτρικο'' μαζι με ενα serving wraath

στο ιντρα 1 serving wraath

στο ποστ τα bcaa μαζι με το waxy

απο bcaa και wms παρε οτι θες.... φτανει να τα βρεις σε καλη τιμη

ναι μετα το αμεσως μετα το gym

deluxe
02-11-10, 07:49
Κοιτα, αν βρω νιτρικο χωρις κρεατινη, τοτε μονο θα παρω και το c-bol. Αλλιως θα κανω ενα κυκλο με νιτρικο και μετα θα παρω το c-bol.

Σκεφτομαι κανα 40λεπτο πριν το γυμνσατηριο το νιτρικο και κανα 10λεπτο πριν το purple wraath. Τι λες;

Με ενα scoop ποσο νερο να βαλω στο pre; Ενταξει στο intra το γεμιζω ολο το σεικερ, δλδ 700ml.

Devil
02-11-10, 08:13
Κοιτα, αν βρω νιτρικο χωρις κρεατινη, τοτε μονο θα παρω και το c-bol. Αλλιως θα κανω ενα κυκλο με νιτρικο και μετα θα παρω το c-bol.

Σκεφτομαι κανα 40λεπτο πριν το γυμνσατηριο το νιτρικο και κανα 10λεπτο πριν το purple wraath. Τι λες;

Με ενα scoop ποσο νερο να βαλω στο pre; Ενταξει στο intra το γεμιζω ολο το σεικερ, δλδ 700ml.

βασικα μην παρεις νιτρικο δεν σου χρειαζετε....

το cbol και το purple wraath σου φτανουν για prewo.... περα απο κρεατινη και αμινοξεα εχουν β-alanine και cintruline και τα nitrate και το purple το παιρνεις και ιντρα αρα διπλασια ποσοτητα... απο pump εισαι καλημενος

παρε ενα 20-30 πριν το cbol και το purple wraath αν και κανα 10-15 δεν νομιζω οτι θα κανει την διαφορα

βαλε οσο γραφει στην συσκευασια... δεν θυμαμε ποσο λεει..

deluxe
02-11-10, 08:30
Ωραια. Και ενα τελευταιο, αν και δε κολλαει εδω. Το c-bol μπορει να συνδιαστει με μονοϋδρικη κρεατινη; Δλδ να παιρνω κρεατινη ποστ.

Devil
02-11-10, 08:47
Ωραια. Και ενα τελευταιο, αν και δε κολλαει εδω. Το c-bol μπορει να συνδιαστει με μονοϋδρικη κρεατινη; Δλδ να παιρνω κρεατινη ποστ.

ναι... ανετα δεν υπαρχει προβλημα

κανονικα την μονουδρικη σου 5γρ την ημερα και τις μερες που εχεις προπονηση παιρνεις και prewo το cbol

deluxe
03-11-10, 17:51
Ελαχιστα αμινοξεα βρισκω σε σκονη και δε ξερω ποια εταιρια να προτιμησω. Τι μου προτεινετε;

Devil
03-11-10, 18:03
Ελαχιστα αμινοξεα βρισκω σε σκονη και δε ξερω ποια εταιρια να προτιμησω. Τι μου προτεινετε;

αμα αντεχεις την γευση..... παρε bulk;)

deluxe
03-11-10, 18:10
Δε αντεχω!! Ουτε τα υγρα! Ειχα πεταξει ολοκληρο μπουκαλι!

Devil
03-11-10, 18:18
Δε αντεχω!! Ουτε τα υγρα! Ειχα πεταξει ολοκληρο μπουκαλι!

LG science - bc+eaa

AI - recoverpro

ειναι σχετικα ακριβα αλλα καλες λυσεις

μετα υπαρχουν και τα xtend της scivation

deluxe
03-11-10, 18:39
To xtend intra δεν ειναι, κατι σαν το Purple Wraath;

Devil
03-11-10, 18:42
To xtend intra δεν ειναι, κατι σαν το Purple Wraath;

οχι δεν ειναι ακριβως ιντρα και για prewo κανει

σε κατι φορουμ (αμερικα) το παιρνουν και postwo....

metz
03-11-10, 18:49
Δε αντεχω!! Ουτε τα υγρα! Ειχα πεταξει ολοκληρο μπουκαλι!

Από υγρά αμινοξέα, σαν γεύση τα STACKER LIQUID AMINO δεν παίζονται.

Αν τα δοκιμάσεις και δεν σου αρέσουν μη πετάξεις το μπουκάλι όμως! Στα αγοράζω ;)

deluxe
03-11-10, 22:20
Αρκετα καλα, αλλα στο ευρωπαϊκο site που ψωνιζω δε τα βρισκω. Στα extreme ειναι λιγο ακριβα.

exkaliber
16-11-10, 15:20
Ελαχιστα αμινοξεα βρισκω σε σκονη και δε ξερω ποια εταιρια να προτιμησω. Τι μου προτεινετε;

bcaa σε σκονη της now foods που εχω εγω ειναι μια χαρα

LeoSake
20-11-10, 06:44
Ποια αμινοξέα προτείνετε ?
Μιας και τελειώνουν αυτά που έχω (Universal Amino 2250)....

Mitsen
20-11-10, 06:46
Ποια αμινοξέα προτείνετε ?
Μιας και τελειώνουν αυτά που έχω (Universal Amino 2250)....

reflex:bowdown:

dio32
20-11-10, 11:37
εμενα παντος που πηρα τα ultra amino της scitec nutricion ειμαι ευχαριστημενος αρκετα.

metz
20-11-10, 15:44
Έχω παραγγείλει τα BCAA 1000 Grams (Ajipure Instantised) της Primordial Performance. Δεν έχω ξαναπάρει BCAA σε σκόνη, και θεώρησα πως εφόσον είναι και Ajipure, από ποιοτικής άποψης πρέπει να είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

Eddie
20-11-10, 16:28
Nαι αλλα το παιδι ρωταει για ελευθερα προφανως και οχι bcaa.

Χωρις να εχω δοκιμασει,πιστευω οτι αυτα που παιρνεις ειναι απ τα καλυτερα,γενικα ολη η σειρα απο τα 1000αρια μεχρι τα 3100 αν δε κανω λαθος.

Το θεμα ειναι να βρεις αμινο απο ορρο γαλακτος και οχι σογιες κλπ,και κατα προτιμηση να ναι καψουλες και οχι ταμπλετες.

beefmeup
20-11-10, 17:01
Ποια αμινοξέα προτείνετε ?
Μιας και τελειώνουν αυτά που έχω (Universal Amino 2250)....

aminomax8000(gaspari)..the bestest,λεμε...

αξιζουν πολυ τελικα:thumbup:

Eddie
20-11-10, 17:02
aminomax8000(gaspari)..the bestest,λεμε...

αξιζουν πολυ τελικα:thumbup:

Απο ποια αποψη διονυση?

beefmeup
20-11-10, 17:07
Απο ποια αποψη διονυση?

το μονο κακο(σχετικα),ειναι οτι η μορφη ειναι ταμπλετα..αλλα δεν βαριεσαι,γιατι..
εχουν 8γρ πρωτεινη ανα 4 καπς.δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο πουθενα.
ειναι εμπλουτισμενα με ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΗ λευκινη(πλην αυτης που δινουν τα διακλαδισμενης που περιεχονται),αλλα κ ταυρινη.
κ ειναι απο υδρολυμενο ορο γαλακτος.τπτ αλλο.
κ η αντιστοιχια τιμης/δοσης..350 ταμπς με 4 ταμπς δοση( 8 γρ).

ελπιζω να πειστικες:P

απλα οι ταμπς ειναι μεγαλες,κ αν καποις εχει προβλημα μπορει να ζοριστει,αλλα δεν νμοζω γιατι η επιφανεια τους ειναι λεια,κ κατεβαινουν χωρις να το καταλαβεις λεμε..:thumbup:

exkaliber
20-11-10, 17:14
Nαι αλλα το παιδι ρωταει για ελευθερα προφανως και οχι bcaa.



εδδιε
οταν λες ελευθερα τι εννοεις?
free form??

οφ:
της now ta bcaa ξερει κανενας αν ειναι απο ορο γαλακτος ή τιποτις αλλο??

metz
20-11-10, 17:29
aminomax8000(gaspari)..the bestest,λεμε...

αξιζουν πολυ τελικα:thumbup:

Τα 'χεις στακάρει με BCAA;

Φαίνεσαι πολύ ευχαριστημένος και με έβαλες σε σκέψεις - να τα χτυπήσω...

Eddie
20-11-10, 17:32
το μονο κακο(σχετικα),ειναι οτι η μορφη ειναι ταμπλετα..αλλα δεν βαριεσαι,γιατι..
εχουν 8γρ πρωτεινη ανα 4 καπς.δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο πουθενα.
ειναι εμπλουτισμενα με ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΗ λευκινη(πλην αυτης που δινουν τα διακλαδισμενης που περιεχονται),αλλα κ ταυρινη.
κ ειναι απο υδρολυμενο ορο γαλακτος.τπτ αλλο.
κ η αντιστοιχια τιμης/δοσης..350 ταμπς με 4 ταμπς δοση( 8 γρ).

ελπιζω να πειστικες:P

απλα οι ταμπς ειναι μεγαλες,κ αν καποις εχει προβλημα μπορει να ζοριστει,αλλα δεν νμοζω γιατι η επιφανεια τους ειναι λεια,κ κατεβαινουν χωρις να το καταλαβεις λεμε..:thumbup:


Ελα ρε??Ωραια τοτε!!Δλδ αυτα μπορεις να ας πουμε να παρεις και 10ταμπλετες με 10γρ bcaa για μεταπροπονητικο αντι πρωτεινης η ειναι μονο για ενδιαμεσα του φαγητου?Βασικα εσυ ποτε τα παιρνεις?Με τις εγω ταμπς δεν εχω θεμα,τα καταπινω ολα:P


εδδιε
οταν λες ελευθερα τι εννοεις?
free form??


Ναι!

beefmeup
20-11-10, 17:58
Τα 'χεις στακάρει με BCAA;

Φαίνεσαι πολύ ευχαριστημένος και με έβαλες σε σκέψεις - να τα χτυπήσω...


Ελα ρε??Ωραια τοτε!!Δλδ αυτα μπορεις να ας πουμε να παρεις και 10ταμπλετες με 10γρ bcaa για μεταπροπονητικο αντι πρωτεινης η ειναι μονο για ενδιαμεσα του φαγητου?Βασικα εσυ ποτε τα παιρνεις?Με τις εγω ταμπς δεν εχω θεμα,τα καταπινω ολα:P



βασικα,εγω τα περνω μαζι με τα υπολοιπα που περνω μετα την προπονα.
που ειναι 10γρ bcaa,waxy,κρεατινη(αυτην την περιοδο).
κανουν μια χαρα για τοτε.αλλα μονο 4 περνω,γιατι τρωω μετα απο λιγο.

χωρις υπρβολες,εγω δεν ξαναπερνω αλλα αμινο(πλην αυτων),εκτος αν παρω κατι σε φορμουλα που τα χει ολα.
για σκετα αμινο σε ταμπς,δεν εχω δει κατι αντιστοιχο πουθενα.

ειναι 87 δοσεις το κουτι.

LeoSake
20-11-10, 19:02
Εγώ αυτά που είχα τα έπερνα έτσι:
2 ταμπλέτες το πρωί πριν την πρωτεΐνη
4 ταμπλέτες μαζί με την πρωτεΐνη πριν την προπόνηση
4 ταμπλέτες μαζί με την πρωτεΐνη μετά την προπόνηση

Έτσι μου πρότεινε αυτός που τα πήρα....Αυτό ακολούθησα...


βασικα,εγω τα περνω μαζι με τα υπολοιπα που περνω μετα την προπονα.
που ειναι 10γρ bcaa,waxy,κρεατινη(αυτην την περιοδο).
κανουν μια χαρα για τοτε.αλλα μονο 4 περνω,γιατι τρωω μετα απο λιγο.
χωρις υπρβολες,εγω δεν ξαναπερνω αλλα αμινο(πλην αυτων),εκτος αν παρω κατι σε φορμουλα που τα χει ολα.
για σκετα αμινο σε ταμπς,δεν εχω δει κατι αντιστοιχο πουθενα.
ειναι 87 δοσεις το κουτι.
Μάλλον για αυτά θα πάω και εγώ Βοδισέμεπάνω :P
Μιάς και είμαι ήδη ευχαριστημένος από την Gaspari

stelios025
21-11-10, 18:08
Σκέφτομαι να τα πάρω και εγώ με την επόμενη παραγγελία μου τα αμινοξέα του gaspari. Απλά έχω μια απορία, πως μπορούν να συνδυαστούν με τα bcaa? Πριν την προπόνηση παίρνω 10 γραμμάρια bcaa μετά παίρνω τα monster amino της cytosport προσθέτωντας αλλα 5 γραμμάρια bcaa και μετα από 20 λεπτά την whey της syntrax. Μπορώ να προσθέσω και τα aminomax ή θα είναι υπερβολή? Η να τα κρατήσω για να συμπληρώνουν κανα γεύμα μου (τα 8 γραμμάρια πρωτεινης σε 4 tabs με εντυπωσίασαν!)?

beefmeup
22-11-10, 11:00
μετά παίρνω τα monster amino της cytosport προσθέτωντας αλλα 5 γραμμάρια bcaa

εδω τα ιδια κανουμε..απλα εγω βαζω συν μια δοση απτα αλλα του γασπαρη.
μια χαρα ειναι.

stelios025
22-11-10, 15:14
Τα παίρνεις και πριν την προπόνηση με τα bcaa και αν ναι με κάποιο χρονικό περιθώριο η μαζί?

beefmeup
22-11-10, 17:24
Τα παίρνεις και πριν την προπόνηση με τα bcaa και αν ναι με κάποιο χρονικό περιθώριο η μαζί?

μπα οχι..πριν την προπονα,αν δεν παρω preworkout(που δεν περνω εδω κ κανα 2μηνο),δεν περνω τπτ.
γιατι παντα εχω φαει,ενα 2ωρο πριν.

αν δεν το καταφερω αυτο,μπορει να παρω μια μεζουρα πρωτεινη με κανα ξυνομηλο μιση ωρα πριν.

stelios025
22-11-10, 17:27
ok, thanks! :toast:

geopatras
25-11-10, 13:46
Παιδια εχω αγορασει και εγω τα αμινο1000 περνω 3 πριν απο καθε κυριο γευμα .Συνολικα 9 καθε μερα. Επινα την πρωτεινη nitro-tech της mushtech αλλα τωρα αλλαξα σε whey shake γιατι ακουσα πολυ καλα σχολια .

Τα αμινοξεα να τα συνεχισω με την καινουργια μου πρωτεινη???

Eddie
25-11-10, 13:56
Παιδια εχω αγορασει και εγω τα αμινο1000 περνω 3 πριν απο καθε κυριο γευμα .Συνολικα 9 καθε μερα. Επινα την πρωτεινη nitro-tech της mushtech αλλα τωρα αλλαξα σε whey shake γιατι ακουσα πολυ καλα σχολια .

Τα αμινοξεα να τα συνεχισω με την καινουργια μου πρωτεινη???

Ναι,συνεχιζεις κανονικα:thumbup:

savage
25-11-10, 14:15
τι εννοεις 3 πριν απο ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΟ ΓΕΥΜΑ??? τα αλλα 3 γευματα σου ειναι οχι κυρια,δηλαδη μη πληρη σε πρωτεινη αν καταλαβα καλα??πχ φρουτο μονο η οσπρια η βρωμη κτλ,με ατελες προφιλ αμινοξεων??:unsure:

αν ειναι ετσι καλυτερα να τα πινεις πριν απο τα μη κυρια γευματα σου,για να συμπληρωνεις το προφιλ αμινοξεων

geopatras
25-11-10, 15:31
τα κυρια γευματα μου ειναι πρωτεινη(κρεας - ψαρι) και υδατανθρακες ( ρυζι - μακαρονια κτλ). Δηλαδη να περνω τα αμινοξεα στο πρωινο και στο φρουτο το απογευμα?

savage
25-11-10, 15:38
γραψε στην ενοτητα διατροφη το ακριβες προγραμμα διατροφης σου να καταλαβουμε τι και ποτε το τρως

geopatras
25-11-10, 15:42
το ειχα γραψει καποια στιγμη ειναι στα παλαιοτερα ποστ:unsure:

εδω ειναι http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=11570

koulisss
07-12-10, 22:55
παιδεια μπορειτε να με βοη8ησετε λιγακι πηρα τα αμινοξεα anabolic amino10,000 της healthy n fit αλλα δεν ξερω ποτε να τα χρησιμοποιησω σκεφτηκα να τα παρω μαζι μετο μεταπροπονιτηκο γευμα εσεις τι λετε η αλλιως 3 πριν την προπο και αλλα 3 μετο γευμα τι να κανω?

στης 6χαπια δινει τα εξης,
L-Alanine...595.8mg,
L-Arginine...434mg,
L-Aspartic Acid...984.7mg,
L-Cystine...148.2mg,
L-Glutamic Acid...1571.7mg,
L-Glycine...946mg,
L-Histidine...144mg,
L-Isoleucine...490.2mg,
L-Leucine...997.6mg,
L-Lysine...738.2mg,
L-Methionine...167.6mg,
L-Phenylalannine...319.2mg,
L-Proline...804.7mg,
L-Senine...539.6mg,
L-Threonine...549.9mg,
L-Tryptophan-Natural (no synthetic L-Tryptophan)...103.1mg,
L-Tyrosine...238.8mg,
L-Valine...484.4mg Pharmaceutical Grade Free Form,
Peptide Bond Amino Acids

metz
07-12-10, 23:16
παιδεια μπορειτε να με βοη8ησετε λιγακι πηρα τα αμινοξεα anabolic amino10,000 της healthy n fit αλλα δεν ξερω ποτε να τα χρησιμοποιησω σκεφτηκα να τα παρω μαζι μετο μεταπροπονιτηκο γευμα εσεις τι λετε η αλλιως 3 πριν την προπο και αλλα 3 μετο γευμα τι να κανω?

στης 6χαπια δινει τα εξης,
L-Alanine...595.8mg,
L-Arginine...434mg,
L-Aspartic Acid...984.7mg,
L-Cystine...148.2mg,
L-Glutamic Acid...1571.7mg,
L-Glycine...946mg,
L-Histidine...144mg,
L-Isoleucine...490.2mg,
L-Leucine...997.6mg,
L-Lysine...738.2mg,
L-Methionine...167.6mg,
L-Phenylalannine...319.2mg,
L-Proline...804.7mg,
L-Senine...539.6mg,
L-Threonine...549.9mg,
L-Tryptophan-Natural (no synthetic L-Tryptophan)...103.1mg,
L-Tyrosine...238.8mg,
L-Valine...484.4mg Pharmaceutical Grade Free Form,
Peptide Bond Amino Acids

Αν δεν τα άνοιξες, μπορείς να τα επιστρέψεις...

koulisss
09-12-10, 00:48
Αν δεν τα άνοιξες, μπορείς να τα επιστρέψεις...

και γιατη το λες αυτο?

metz
09-12-10, 21:39
Μικρές ποσότητες αμινοξέων στη δόση (ανά 6 caps). Ακόμη και τα BCAA είναι λίγα.

Κατά τη γνώμη μου, εφόσον τα έχεις ήδη πάρει, χρησιμοποίησέ τα μαζί με πρωινό, μεσημεριανό και/ή βραδινό με στόχο να βελτιώσεις λιγάκι το προφίλ αμινοξέων των γευμάτων σου.

koulisss
09-12-10, 23:46
Μικρές ποσότητες αμινοξέων στη δόση (ανά 6 caps). Ακόμη και τα BCAA είναι λίγα.

Κατά τη γνώμη μου, εφόσον τα έχεις ήδη πάρει, χρησιμοποίησέ τα μαζί με πρωινό, μεσημεριανό και/ή βραδινό με στόχο να βελτιώσεις λιγάκι το προφίλ αμινοξέων των γευμάτων σου.

δηλαδη στης ωρες που μου λες να τα περνω να περνω και τα 6 caps?

savage
10-12-10, 02:09
πηρα τα αμινοξεα anabolic amino10,000 της healthy n fit αλλα δεν ξερω ποτε να τα χρησιμοποιησω

με ποια λογικη πηγες και πληρωσες για κατι που δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις??

Devil
10-12-10, 05:35
με ποια λογικη πηγες και πληρωσες για κατι που δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις??

να ηταν ο μοναδικος που το κανει αυτο....

ang3lfitness
10-12-10, 14:34
είμαι σε πρόγραμμα γραμμώσεις,6 φορες την εβδομάδα prop διαρκειας 90+min με αερόβιο.Διατροφή:8:00 προτείνει isopure 2scoop με 30gr βρώμη 11:00 1 tost μαύρο ψωμί πολύσπορο με 2φέτες γαλοπούλα μονο +1 φρούτο.2:00 4φορες την εβδομάδα έχω προτείνει κρέας η ψάρι. και 3 υδατάνθρακα.7:00 1, stacker no2 7:30 prop 9:30 προτείνει 2scoop isopure.10:30 το ίδιο με το μεσημέρι στις 2:00 και 12:00 ένα ποτήρι gala πράσινο.βάση αυτουνού του προγράμματος τις διατροφής μου τις γυμναστικής μου τον συμπληρωμάτων μου, χρειάζεται να προσθέσω αμινοξέα?αν ναι πια? και γιατι? :bbbiceps:

metz
10-12-10, 16:14
δηλαδη στης ωρες που μου λες να τα περνω να περνω και τα 6 caps?

Ναι, και τα 6 κάθε φορά γιατί βλέπω πως σαν ποσότητα τα αμινοξέα που δίνουν είναι λίγα.
Μην περιμένεις κάτι συνταρακτικό όμως ΟΚ;
Απλά αφού τα πήρες, κατανάλωσέ τα...;)

Υ.Γ.: Δεν νομίζω να είναι ο μόνος που έχει αγοράσει κάτι χωρίς αν το πολυσκεφτεί... την επόμενη φορά φαντάζομαι θα το τσεκάρει καλύτερα :toast:

koulisss
11-12-10, 02:06
με ποια λογικη πηγες και πληρωσες για κατι που δεν ξερεις να το χρησιμοποιεις??

τα πηρα για να τα χρησιμοποιησω αναμεσα στα γευματα αλλιως η πριν την προπονηση και μαζι μετο μεταπροπονητικο γευμα, δεν ηξερα οτι η δοσολογιες που εχει ειναι μικρες και ετσι την πατησα αλλα οπως λενε απο τα λαθη μαθαινουμε ολοι!

koulisss
11-12-10, 02:10
Ναι, και τα 6 κάθε φορά γιατί βλέπω πως σαν ποσότητα τα αμινοξέα που δίνουν είναι λίγα.
Μην περιμένεις κάτι συνταρακτικό όμως ΟΚ;
Απλά αφού τα πήρες, κατανάλωσέ τα...;)

Υ.Γ.: Δεν νομίζω να είναι ο μόνος που έχει αγοράσει κάτι χωρίς αν το πολυσκεφτεί... την επόμενη φορά φαντάζομαι θα το τσεκάρει καλύτερα :toast:

σε ευχαριστο για τις απαντησεις σου ενταξη αμινοξεα ειναι δεν περιμενω να με κανουν τουμπανο απο την μια στιγμη στην αλλη:green: Μηπως μπορης να μου προτεινης καποια amino που να αξιζουν τα λεφτα τους?

beefmeup
11-12-10, 02:16
Μηπως μπορης να μου προτεινης καποια amino που να αξιζουν τα λεφτα τους?

αβιαστα..

AMINOMAX8000 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10492)

http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=55&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=22

αυτα περνω κ γω τωρα:thumbup:


τα πηρα για να τα χρησιμοποιησω αναμεσα στα γευματα αλλιως η πριν την προπονηση και μαζι μετο μεταπροπονητικο γευμα, δεν ηξερα οτι η δοσολογιες που εχει ειναι μικρες και ετσι την πατησα αλλα οπως λενε απο τα λαθη μαθαινουμε ολοι!

αν αυτα που πηρες εχουν μικρες ποσοτητες,ειναι οκ να τα περνεις αναμεσα σε γευματα για να μη "ξεμενει" το σωμα απο αμινο.
η μαζι με τα γευματα(κανα 20λεπτο πριν καλυτερα),για να συμπληρωνεις αμινο.
μια χαρα ειναι κ ετσι η χρηση τους.

για μεταπροπονητικο τσεκαρε αυτα που σου ποσταρα,που εχουν πολυ καλες ποσοτητες μεσα,απλα να ξερεις ειναι μεγαλα σαν χαπια.

koulisss
11-12-10, 02:37
αβιαστα..

AMINOMAX8000 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=10492)

http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=55&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=22

αυτα περνω κ γω τωρα:thumbup:



αν αυτα που πηρες εχουν μικρες ποσοτητες,ειναι οκ να τα περνεις αναμεσα σε γευματα για να μη "ξεμενει" το σωμα απο αμινο.
η μαζι με τα γευματα(κανα 20λεπτο πριν καλυτερα),για να συμπληρωνεις αμινο.
μια χαρα ειναι κ ετσι η χρηση τους.

για μεταπροπονητικο τσεκαρε αυτα που σου ποσταρα,που εχουν πολυ καλες ποσοτητες μεσα,απλα να ξερεις ειναι μεγαλα σαν χαπια.

θα τελειωσο αυτα που πηρα και θα δοκιμασω αυτα που μου προτεινες:thumbup:.Εσυ beef πως τα χρησιμοποιης 4 πριν και 4μετα?οσο γιατα χαπια που ειναι μεγαλα δεν με ενοχλη αυτο!

metz
11-12-10, 04:24
Εκτώς αυτών που προτείνει ο beef μπορείς να πάρεις και BCAA για πριν και μετά την προπόνηση.

exkaliber
16-12-10, 16:23
χμ..
δλδ τα μη διακλαδισμενα τα παιρνουμε για να συμπληρωσουμε το γευμα μας σε αμινο
εχωντας τωρα bcaa λευκινη και isolate,μηπως ειναι υπερβολη να τα παρω??

metz
16-12-10, 16:50
χμ..
δλδ τα μη διακλαδισμενα τα παιρνουμε για να συμπληρωσουμε το γευμα μας σε αμινο
εχωντας τωρα bcaa λευκινη και isolate,μηπως ειναι υπερβολη να τα παρω??

σοι είπας... :thumbup:

Devil
16-12-10, 16:56
χμ..
δλδ τα μη διακλαδισμενα τα παιρνουμε για να συμπληρωσουμε το γευμα μας σε αμινο
εχωντας τωρα bcaa λευκινη και isolate,μηπως ειναι υπερβολη να τα παρω??

ναι

exkaliber
16-12-10, 17:02
σοι είπας... :thumbup:



ναι

i though so..:toast:

beefmeup
16-12-10, 20:06
θα τελειωσο αυτα που πηρα και θα δοκιμασω αυτα που μου προτεινες:thumbup:.Εσυ beef πως τα χρησιμοποιης 4 πριν και 4μετα?οσο γιατα χαπια που ειναι μεγαλα δεν με ενοχλη αυτο!

εγω περνω 4 ταμπς,απο αυτα μετα την προπονα μαζι με 10γρ διακλαδισμενης.
η μπορεις να παρεις μια 2πλη δοση μετα,8 ταμπς δλδ.
μπορεις να περνεις κ πριν,αλλα εγω δεν το κανω αφου εχω φαει κανα 2ωρο νωριτερα.

d3m
17-12-10, 01:05
Πολυ δεν ειναι 8 χαπια?
Εγω περνω οπως λεει η δοσολογια 4 και 4 και καποιες φορες πριν απο μερικα γευματα που ειναι φτωχα.
Παντως τα χαπια ειναι τεραστια αλλα κατεβαινουν ευκολα...Παιζει να ειναι μεγαλυτερα και απο αυτα τις ανιμαλ?

Devil
18-12-10, 02:57
Πολυ δεν ειναι 8 χαπια?
Εγω περνω οπως λεει η δοσολογια 4 και 4 και καποιες φορες πριν απο μερικα γευματα που ειναι φτωχα.
Παντως τα χαπια ειναι τεραστια αλλα κατεβαινουν ευκολα...Παιζει να ειναι μεγαλυτερα και απο αυτα τις ανιμαλ?

μπα οχι... αμινοξεα ειναι...

Devil
23-12-10, 00:34
beeeeeeeeeeeeeffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff..........

που εισαι???

για ελα απο δω μια βολτα...

τα BCAA τις gaspari τα ειδες? εκεινα τα BCAA 6000 λεω...

στα ingrdients απο κατω λεει...

Contains Milk, Shellfish And Beef Ingredients

τι διαολο εχουνε βαλει μεσα???? και γιατι???

beefmeup
23-12-10, 14:32
Contains Milk, Shellfish And Beef Ingredients

τι διαολο εχουνε βαλει μεσα???? και γιατι???

οχι δεν ειχα δει τα συστατικα..ωραιος:thumbup:

χμμμ,καλη φαση.κοιτα καποια στιγμη ειχα διαβασει για την λευκινη οτι το μεγαλυτερο μερος παραγωγης της ειναι στην κινα.
κ οτι παραγεται,παλι κατα το μεγαλυτερο μερος της,απο φτερα κοτας κ τριχες(μαλλια δλδ).

υπαρχουν φυσικα εταιρες που παραγουν αμινοξεα με αυτον τον τροπο

http://www.faqs.org/patents/app/20090239268

κ γιαυτο,υπαρχουν σκαμπανευασματα στις τιμες απο εταιρια σε εταιρια.εχει να κανει με τις πρωτες υλες κ τον τροπο παρασκευης τους.
οτι πλερωνεις δλδ περνεις,κ αυτο συγκεκριμενα για τα αμινο το ειχα διαβασει πριν χρονια που το ειχε γραψει ο HANNY RAMBOD.

υποθετω οτι μαλλον παιζουν κ αυτοι της γασπαρι στο συγκεκριμενο προιον με τις πρωτες υλες τους..

Devil
23-12-10, 15:34
οχι δεν ειχα δει τα συστατικα..ωραιος:thumbup:

χμμμ,καλη φαση.κοιτα καποια στιγμη ειχα διαβασει για την λευκινη οτι το μεγαλυτερο μερος παραγωγης της ειναι στην κινα.
κ οτι παραγεται,παλι κατα το μεγαλυτερο μερος της,απο φτερα κοτας κ τριχες(μαλλια δλδ).

υπαρχουν φυσικα εταιρες που παραγουν αμινοξεα με αυτον τον τροπο

http://www.faqs.org/patents/app/20090239268

κ γιαυτο,υπαρχουν σκαμπανευασματα στις τιμες απο εταιρια σε εταιρια.εχει να κανει με τις πρωτες υλες κ τον τροπο παρασκευης τους.
οτι πλερωνεις δλδ περνεις,κ αυτο συγκεκριμενα για τα αμινο το ειχα διαβασει πριν χρονια που το ειχε γραψει ο HANNY RAMBOD.

υποθετω οτι μαλλον παιζουν κ αυτοι της γασπαρι στο συγκεκριμενο προιον με τις πρωτες υλες τους..

καταλαβα..... you make my day....

δλδ πρεπει να εχω φαει ενα κοτετσι μεχρι στιγμης....:green:

beefmeup
23-12-10, 15:36
καταλαβα..... you make my day....

δλδ πρεπει να εχω φαει ενα κοτετσι μεχρι στιγμης....:green:

αμ εγω να δεις..κ μαλιστα το διαβασα σχετικα προσφατα αυτο για τα φτερα κ πουπουλα,κ ηταν παλι σε αρθρο του rambod..αν το βρω θα το ανεβασω:thumbup:

Devil
23-12-10, 15:38
αμ εγω να δεις..κ μαλιστα το διαβασα σχετικα προσφατα αυτο για τα φτερα κ πουπουλα,κ ηταν παλι σε αρθρο του rambod..αν το βρω θα το ανεβασω:thumbup:

ο mr fst-7 δεν ειναι αυτος?

beefmeup
23-12-10, 15:38
κ προπονητης του κατλερ μεταξυ αλλων..:bbbiceps:

dio32
29-12-10, 01:23
παιδια να κανω μια ερωτηση?περνω τα aminomax 8000 του gaspary η δοσολογια ειναι 4 πριν την προπονηση και 4 μετα την προπονηση.
εγω πινω 2 το πρωι με το κολατσιο για να συμπληρωσω 3 πριν την προπο και 3 μετα και 2 μιση ωρα πριν τον υπνο συνολο 10 υπερβαινω κατα 2 λετε να παθω τιποτα?

outnumb
29-12-10, 01:53
παιδια να κανω μια ερωτηση?περνω τα aminomax 8000 του gaspary η δοσολογια ειναι 4 πριν την προπονηση και 4 μετα την προπονηση.
εγω πινω 2 το πρωι με το κολατσιο για να συμπληρωσω 3 πριν την προπο και 3 μετα και 2 μιση ωρα πριν τον υπνο συνολο 10 υπερβαινω κατα 2 λετε να παθω τιποτα?
θα σου τελειωσουν γρηγοροτερα :green: :toast:

fiesta1420
08-01-11, 15:41
Καλησπέρα σε όλους. Αρχικά να πώ πώς κάνω όγκο και xρησιμοποιώ την wey gold 100% της ON. 'Eχω τα amino 1000 της all stars, τα είχα αγοράσει πρίν πολύ καιρό και τα σταμάτησα και τώρα λέω να τα αρχήσω. Πόσα πρέπει να πέρνω κάθε πότε και ποιά η χρησιμότιτα τους μονο για ανάρωση των μοιών;
Ευχαριστώ εκ των πρωτερων.

Polyneikos
08-01-11, 16:05
Το καθε σκευασμα πρωτεινης αποτελειται απο ενα προφίλ αλυσίδας αμινοξεων.
Από την στιγμη που καταναλωνεις την πρωτεινη διασπαται σε αμινοξέα ,οπότε τα αμινοξεα τα παίρνουμε για γρηγορότερη απορρόφηση .Μπορείς να τα παίρνεις και πριν αλλα και μετα την προπονηση.
Τωρα το καθε σκευασμα εχει την δικα του δοσολογία,αναλογα αν είναι σε χαπια ή σε υγρη μορφη.Αν εχεις τα Liquid Amino 1000 η δοσολογία είναι 25 ml.

fiesta1420
08-01-11, 19:31
Το καθε σκευασμα πρωτεινης αποτελειται απο ενα προφίλ αλυσίδας αμινοξεων.
Από την στιγμη που καταναλωνεις την πρωτεινη διασπαται σε αμινοξέα ,οπότε τα αμινοξεα τα παίρνουμε για γρηγορότερη απορρόφηση .Μπορείς να τα παίρνεις και πριν αλλα και μετα την προπονηση.
Τωρα το καθε σκευασμα εχει την δικα του δοσολογία,αναλογα αν είναι σε χαπια ή σε υγρη μορφη.Αν εχεις τα Liquid Amino 1000 η δοσολογία είναι 25 ml.

Ευχαριστώ πολύ! Είναι σε ταμπλέτες και η συσκευασία λέει 3 τάμπλετες την ημέρα μισή ώρα πριν το κάθε γεύμα.

stel106
22-01-11, 01:13
παιδια ηθελα να σας ρωτησω επειδη σε ενα μηνα θα μπω σε γραμμωση αν μπορουσατε να μου προτεινεται καποιο αμινοξεο (κατα προτιμηση πριν και μετα προπο) παιρνω την whey on και επισης θα βαλω πολβιταμινες στο προγραμμα αν μπορειτε να μου προτεινεται καποια θα με βοηθουσατε πολυ ομος :)

Levrone
22-01-11, 03:26
παιδια ηθελα να σας ρωτησω επειδη σε ενα μηνα θα μπω σε γραμμωση αν μπορουσατε να μου προτεινεται καποιο αμινοξεο (κατα προτιμηση πριν και μετα προπο) παιρνω την whey on και επισης θα βαλω πολβιταμινες στο προγραμμα αν μπορειτε να μου προτεινεται καποια θα με βοηθουσατε πολυ ομος :)

φιλε ειναι καλα της TWINLAB , πολυ καλα και τα inkospor aλλα ακριβα,

καλα της Met-Rx που δεν τα εχω δοκιμασει.

george sterg
23-01-11, 17:34
γεια σας παιδια εχει δοκιμασει κανεις τα αμινοξεα aminomax 8000 ειναι καλα κανουν δουλεια?

Devil
23-01-11, 17:35
γεια σας παιδια εχει δοκιμασει κανεις τα αμινοξεα aminomax 8000 ειναι καλα κανουν δουλεια?

κανε μια αναζητηση υπαρχει θεμα

dio32
24-01-11, 01:04
εγω περνω τα aminomax 8000 του gaspary 4 πριν την προπο και 4 μετα,να κανω βρε παιδια μια ερωτηση?να βαλω και bcaa?η ειναι υπερβολικο?παλια επερνα μαζι με τα αμινο πριν και μετα και bcaa αμα σας πω δεν εβλεπα διαφορα αμα βαλω και bcaa εχετε να μου προτινετε κανενα καλο?θελω αμα ειναι για πριν και μετα.

lef
24-01-11, 01:07
εγω περνω τα aminomax 8000 του gaspary 4 πριν την προπο και 4 μετα,να κανω βρε παιδια μια ερωτηση?να βαλω και bcaa?η ειναι υπερβολικο?παλια επερνα μαζι με τα αμινο πριν και μετα και bcaa αμα σας πω δεν εβλεπα διαφορα αμα βαλω και bcaa εχετε να μου προτινετε κανενα καλο?θελω αμα ειναι για πριν και μετα.

και εγω σκεφτομαι να τα παρω
θα παιρνω ποστ 4 χαπια με καμια 10αρια γρ bcaa
τσεκαρε τα ajipure της primodial.και ποιοτικα και σε καλη τιμη:toast:

jannous44
25-01-11, 00:21
παιδια σκευτομε να ενταξω και εγω στη διατροφη μου τα αμινοξεα. τωρα επειδη δεν εχω κανει χρηση "αμινοξεων" μεχρι στιγμης θα ηθελα τα φωτα σας. ειμαι σε περιοδο γραμμωσης. bcca amino η και τα δυο? διαβασα οτι βοηθανε σε υποθερμιδικες διεατες ...για δωστε μου τα φωτα σας. χρησημοποιω whey σε (βλεπε sintrax και 100 whey gold (on)) ειμαι μηπως καλημενος? την whey την εχω στα 4 απο τα 6 γευματα... και οι δυο εχουν καλο profile αμινοξεων...

Vassilis_X
25-01-11, 01:23
Bcaa είναι καλύτερα σε σκόνη ή σε χαπάκια??

sTeLaKoS
25-01-11, 01:27
Bcaa είναι καλύτερα σε σκόνη ή σε χαπάκια??

Σκόνη και κάψουλες είναι το ίδιο. Η διαφορά είναι στη τιμή, τα caps ειναι ακριβότερα.

Πάρε κάτι από τα δύο^^, μη πάρεις ταμπλέτες.

sTeLaKoS
25-01-11, 01:35
παιδια σκευτομε να ενταξω και εγω στη διατροφη μου τα αμινοξεα. τωρα επειδη δεν εχω κανει χρηση "αμινοξεων" μεχρι στιγμης θα ηθελα τα φωτα σας. ειμαι σε περιοδο γραμμωσης. bcca amino η και τα δυο? διαβασα οτι βοηθανε σε υποθερμιδικες διεατες ...για δωστε μου τα φωτα σας. χρησημοποιω whey σε (βλεπε sintrax και 100 whey gold (on)) ειμαι μηπως καλημενος? την whey την εχω στα 4 απο τα 6 γευματα... και οι δυο εχουν καλο profile αμινοξεων...

Μάλλον έχεις παρανοήσει την έννοια της λέξεις "συμπλήρωμα".

Άσε τα αμινοξέα για την ώρα και κάτσε φτιάξε τη διατροφή σου :toast:

jannous44
25-01-11, 09:37
Μάλλον έχεις παρανοήσει την έννοια της λέξεις "συμπλήρωμα".

Άσε τα αμινοξέα για την ώρα και κάτσε φτιάξε τη διατροφή σου :toast:

για εξηγησε μου λιγο...:unsure:

beefmeup
25-01-11, 18:48
για εξηγησε μου λιγο...:unsure:

αν εχεις μια σκονη πρωτεινης σε 4 απο 6 γευματα,που γραφεις απο πανω κατι κανεις λαθος,αυτο εννοει ο στελιος.

συμπληρωμα ειναι η σκονη,οχι βαση για την διατροφη σου..

jannous44
25-01-11, 19:11
οταν ενωω την εχω οχι σκετη. ας πουμε μαζι με το πρωινο 15γ. δεκατιανο 30γ (λογο το οτι ειμαι εκτος σπιτιου κ ειναι το μονο π με βολευει)μαζι με υδατ. (μετα προπ 45γ με δεξτρο) και το βραδυ μαζι με γιαουρτι (15γ) μην παρεξηγηθω...

exkaliber
25-01-11, 20:26
ρε παιδια,η λευκινη κιτρινη δεν ειναι???
τεσπα

λεω να παιρνω πρε 5γρ bcaa + 5γρ λευκινη,και το ιδιο στο ποστ,
τι λετε???

Eddie
25-01-11, 20:28
ρε παιδια,η λευκινη κιτρινη δεν ειναι???
τεσπα

λεω να παιρνω πρε 5γρ bcaa + 5γρ λευκινη,και το ιδιο στο ποστ,
τι λετε???

Μια χαρα ειναι 5+5:thumbup:

exkaliber
25-01-11, 20:31
για το αλλο μηπως ξερεις???
αν ειναι κιτρινη εννοω,γιατι η primaforce που μου ηρθε σημερα ειναι καταλευκη

Eddie
25-01-11, 20:32
για το αλλο μηπως ξερεις???
αν ειναι κιτρινη εννοω,γιατι η primaforce που μου ηρθε σημερα ειναι καταλευκη

Οχι,ιδεα δεν εχω!

exkaliber
25-01-11, 20:33
Οχι,ιδεα δεν εχω!

δεν πειραζει
σε παω κι ετσι :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::green:

Devil
25-01-11, 21:24
για το αλλο μηπως ξερεις???
αν ειναι κιτρινη εννοω,γιατι η primaforce που μου ηρθε σημερα ειναι καταλευκη

απο bulk που ειχα παρει λευκη ηταν...

jannous44
25-01-11, 22:33
:clown2:

Dreiko
25-01-11, 22:36
απο bulk που ειχα παρει λευκη ηταν...

εξου και το λευκινη....τυχαιο δε νομιζω...:geek::geek::geek::green:

exkaliber
25-01-11, 23:16
εξου και το λευκινη....τυχαιο δε νομιζω...:geek::geek::geek::green:

ελα ρε
το ιδιο ηθελα να γραψω κι εγω αλλα κολουσε η συνδεση και το αφησα :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::green:

Dreiko
25-01-11, 23:19
ελα ρε
το ιδιο ηθελα να γραψω κι εγω αλλα κολουσε η συνδεση και το αφησα :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::green:

i can read your mind:cool:

Ευρης
26-01-11, 00:54
Τα αμινοξεα χρειαζονται απαραιτητα? με μια πρωτεινη δεν καλυπτομαι ?

beefmeup
26-01-11, 00:58
Τα αμινοξεα χρειαζονται απαραιτητα? με μια πρωτεινη δεν καλυπτομαι ?

αναλογα τι κανεις,κ τι τρως μετα την προπονα..
απλα τα αμινο τα δουλευεις καλυτερα για μεσα στην προπονα,η κ πριν ισως.
δλδ εχεις περισοτερες επιλογες με τα αμινο στην χρηση τους.
συν οτι αν κανεις καμια τρελη διατροφη γλιτωνεις κ τις θερμιδες της πρωτεινης με τα αμινο(σκονη,οχι υγρες μαλακιες τιγκα στην ζαχαρη).

αν τωρα θες ενα απλο ποστ(κ μαλλον αυτο θες),κ με μια πρωτεινη εισαι οκ.
απαραιτητο δεν ειναι τπτ,ολα σχετικα ειναι.

Ευρης
26-01-11, 00:58
αναλογα τι κανεις,κ τι τρως μετα την προπονα..
απλα τα αμινο τα δουλευεις καλυτερα για μεσα στην προπονα,η κ πριν ισως.
δλδ εχεις περισοτερες επιλογες με τα αμινο στην χρηση τους.
συν οτι αν κανεις καμια τρελη διατροφη γλιτωνεις κ τις θερμιδες της πρωτεινης με τα αμινο(σκονη,οχι υγρες μαλακιες τιγκα στην ζαχαρη).

αν τωρα θες ενα απλο ποστ(κ μαλλον αυτο θες),κ με μια πρωτεινη εισαι οκ.
απαραιτητο δεν ειναι τπτ,ολα σχετικα ειναι.

:thumbup:

exkaliber
26-01-11, 14:49
ρε παιδια τα bcaa ΘΕΛΟΥΝ και γρηγορο υδατανθρακα??
δηλαδη εχω που τα παιρνω πρε και ποστ,και με λευκινη απο τουδε
και δεν βαζω υδατανθρακα χανω σε αφομειωση????

Devil
26-01-11, 15:19
ρε παιδια τα bcaa ΘΕΛΟΥΝ και γρηγορο υδατανθρακα??
δηλαδη εχω που τα παιρνω πρε και ποστ,και με λευκινη απο τουδε
και δεν βαζω υδατανθρακα χανω σε αφομειωση????

οχι

exkaliber
26-01-11, 15:22
devil αλανι
αναψε ντουμανι :clap::clap::clap::clap::green:

Devil
26-01-11, 15:23
devil αλανι
αναψε ντουμανι :clap::clap::clap::clap::green:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::turtle::turtle::turtle::turtle:

jannous44
26-01-11, 18:10
λοιπον απο σημερα ενταξα στη διατροφη μου τα BCAA της warriorlab 5γ πριν τι προπονα και 5γ μετα. τις μερες που δεν εχω προπονηση πως να τα περνω? πρωι και βραδυ η σε οποιαδηποτε 2 γευματα τις μερας?
μετα τη προπονα πινω τι κρεατινη+δεξτροζη κ μετα απο 15 λεπτα τι πρωτεινη. που μπορω να τα βαλω μαζι με τη κρεατινη+δεξτροζη η τη πρωτεινη?

Devil
26-01-11, 18:42
λοιπον απο σημερα ενταξα στη διατροφη μου τα BCAA της warriorlab 5γ πριν τι προπονα και 5γ μετα. τις μερες που δεν εχω προπονηση πως να τα περνω? πρωι και βραδυ η σε οποιαδηποτε 2 γευματα τις μερας?

τις off μερες δεν τα παιρνεις


μετα τη προπονα πινω τι κρεατινη+δεξτροζη κ μετα απο 15 λεπτα τι πρωτεινη. που μπορω να τα βαλω μαζι με τη κρεατινη+δεξτροζη η τη πρωτεινη?

με την κρεατινη+δεξτροζη

jannous44
26-01-11, 20:31
ευχαριστω!:thumbup::thumbup:

exkaliber
31-01-11, 16:05
τα αμινοξεα γιατι τα αναφερουνε τοσο πολυ μαζι με την αεροβια?
ή για να το πω πιο σωστα,γιατι οποτε λεω οτι παιρνω bcaa με ρωταν αν κανω αεροβια??:unsure:

metz
31-01-11, 16:17
τα αμινοξεα γιατι τα αναφερουνε τοσο πολυ μαζι με την αεροβια?
ή για να το πω πιο σωστα,γιατι οποτε λεω οτι παιρνω bcaa με ρωταν αν κανω αεροβια??:unsure:

Μην τους απαντάς! Άστους να ρωτάνε!

metz
31-01-11, 16:17
Επειδή προστατεύουν από το μυικό καταβολισμό. Ίσως γι αυτό το λόγο έχουν συνδεθεί με λήψη πριν την αερόβια.

den23
31-01-11, 17:16
η ερώτηση μου είναι απλή.. εφόσον τα bcaa έχουν Leucine:Isoleucine:Valine, και τα eaa έχουν L Leucine, L Isoleucine, L Valine, L Lysine, L Phenylalanine, L Threonine, L Histidine, L Methionine, L Tryptophan δηλαδή τα ίδια και τα υπόλοιπα 6 αμινοξέα ποιος ο λόγος να παίρνουμε bcaa και όχι eaa??

metz
31-01-11, 17:29
η ερώτηση μου είναι απλή.. εφόσον τα bcaa έχουν Leucine:Isoleucine:Valine, και τα eaa έχουν L Leucine, L Isoleucine, L Valine, L Lysine, L Phenylalanine, L Threonine, L Histidine, L Methionine, L Tryptophan δηλαδή τα ίδια και τα υπόλοιπα 6 αμινοξέα ποιος ο λόγος να παίρνουμε bcaa και όχι eaa??

Η απάντηση είναι εξίσου απλή.

1. Παίζει ρόλο η αναλογία των BCAA, 2-1-1, η ακόμη καλύτερα, σύμφωνα με τελευταίες τάσεις 8-1-1.

2. Η ποσότητα που παίρνεις. Στα BCAA η δόση είναι τουλάχιστον 5 γραμμάρια. Σε ένα συμπλήρωμα αμινοξέων η συνολική δόση BCAA είναι πολύ ποιο μικρή.

Eddie
31-01-11, 17:30
η ερώτηση μου είναι απλή.. εφόσον τα bcaa έχουν Leucine:Isoleucine:Valine, και τα eaa έχουν L Leucine, L Isoleucine, L Valine, L Lysine, L Phenylalanine, L Threonine, L Histidine, L Methionine, L Tryptophan δηλαδή τα ίδια και τα υπόλοιπα 6 αμινοξέα ποιος ο λόγος να παίρνουμε bcaa και όχι eaa??

Η μικρη ποσοτητα των bcaa μεσα στα eaa!!

Τα bcaa ειναι τα πρωτα που θυσιαζονται για τη μυικη αναπτυξη και γι αυτο θελουμε μια σεβαστη ποσοτητα.

den23
31-01-11, 17:42
μάλιστα το πιασά.. οποτε η βρίσκουμε amino τα οποια σε κάθε δόση μας παρέχουν 5gr bcaa(πράγμα σπάνιο από ότι κατάλαβα) η πάμε κατευθείαν για bcaa... ευχαριστώ... εγώ για amino πήρα τα animal nitro που σου δίνουν 4.6 gr bcaa ανά pack..

Eddie
31-01-11, 17:45
μάλιστα το πιασά.. οποτε η βρίσκουμε amino τα οποια σε κάθε δόση μας παρέχουν 5gr bcaa(πράγμα σπάνιο από ότι κατάλαβα) η πάμε κατευθείαν για bcaa... ευχαριστώ... εγώ για amino πήρα τα animal nitro που σου δίνουν 4.6 gr bcaa ανά pack..

Κοιταξε,δεν ειναι λιγα!!Αλλα μετα το καλυτερο θα ηταν να παιρνεις ενα πριν,κι ενα μετα αλλα αυτα τα ατιμα ειναι και πανακριβα.

Οποτε καλυτερα και σκετα bcaa.

den23
31-01-11, 17:59
θα το κάνω ως εξής: ένα pack μαζί με 50gr υδατάνθρακα μετά την προπονά και θα έχω πιει και μια ώρα πριν τη προπονά ένα scoop whey, για να είμαι καλuμενος από αμινοξέα...

7gr bcaa έχει το κάθε pack λάθος έκανα πριν

exkaliber
31-01-11, 18:17
1. Παίζει ρόλο η αναλογία των BCAA, 2-1-1, η ακόμη καλύτερα, σύμφωνα με τελευταίες τάσεις 8-1-1.



κι εγω αυτης της σχολης ειμαι,οσο κι αν με αναγουλιαζει η λευκινη :toast:

Adinamos
31-01-11, 21:42
θα το κάνω ως εξής: ένα pack μαζί με 50gr υδατάνθρακα μετά την προπονά και θα έχω πιει και μια ώρα πριν τη προπονά ένα scoop whey, για να είμαι καλuμενος από αμινοξέα...

7gr bcaa έχει το κάθε pack λάθος έκανα πριν

Tι υδ/κα θα βαλεις? Και εγω θα παρω το ανιμαλ νιτρο και σκεφτομαι με τι να το στακαρω.

Gorillas
31-01-11, 22:30
Και εγώ αυτόν τον συνδυασμό κάνω περίπου.
45 λεπτά πριν την προπόνηση white flood
ιντρα purple in train με purple wrath
ποστ ανιμαλ νιτρο
k 25 λεπτά μετά ρόφημα με 2 σκουπ πρωτείνη, 5 γρ κρεατίνη, 50 γρ waxy maize

den23
31-01-11, 22:45
sorry φιλε adinamos είχα πάει gym g αυτό άργησα να s απαντήσω...:weights: :green: λοιπόν με 50gr waxy θα το βάλω... και μετά από 30-40 λεπτά το γεύμα μου... μου το πρότεινε ο devil και μου φαίνεται εξαιρετική ιδέα και θα το εφαρμόσω...:thumbup: και θα είμαι και πιο καλuμενος από amino γιατί thα έχω πάρει και την πρωτεΐνη μου μια ώρα πριν τη προπονά...:toast:

Adinamos
01-02-11, 04:29
Kαι εγω το ιδιο θα κανω αλλα ψαχνομαι για το waxy γιατι απο αγγλια που παιρνω πραγματα δεν εχει και πολλες επιλογες. Μαλλον το waxybolic της nutrabolics θα παρω.

den23
01-02-11, 04:58
και εγώ το ίδιο ακριβώς θα πάρω που σε σχέση με ελλάδα είναι σε τέλεια τιμή... μάλλον ψωνίζουμε από το ίδιο μαγαζί...:P:)

deluxe
01-02-11, 05:32
Φιλε το animal nitro εχει 7γρ bcaa στα 2 packs ομως! Δλδ ετσι θα κραταει μονο 22 servings και κοστιζει κοντα στα 50 ευρω! Δε νομιζω να συμφαιρει με την καμμια! Εκτος αν παιρνεις ενα pack και αλλα 5γρ bcaa bulk!

Βεβαια τα ιντρα συμπληρωματα εχουν και αυτα bcaa, οποτε δε νομιζω οτι χρειαζονται τοσα πολλα..

Vassilis_X
01-02-11, 13:48
ποιος ο λογος να παιρνεις μεμονομενα αμινοξεα μετα τη προπονηση απο τη στιγμη που πινουν ολοι whey?? δεν ειναι καλυτερος συνδιασμος πριν τη προπονηση να πινεις μια blend πρωτεϊνη και μετα μια whey??ειδικα η blend πρωτεϊνη ειναι full στα bcaa..

Adinamos
01-02-11, 14:27
και εγώ το ίδιο ακριβώς θα πάρω που σε σχέση με ελλάδα είναι σε τέλεια τιμή... μάλλον ψωνίζουμε από το ίδιο μαγαζί...:P:)

:thumbup:

beefmeup
01-02-11, 14:29
ποιος ο λογος να παιρνεις μεμονομενα αμινοξεα μετα τη προπονηση απο τη στιγμη που πινουν ολοι whey?? δεν ειναι καλυτερος συνδιασμος πριν τη προπονηση να πινεις μια blend πρωτεϊνη και μετα μια whey??ειδικα η blend πρωτεϊνη ειναι full στα bcaa..

ριξε μια ματια εδω..

διαφορα πρωτεινης με αμινοξεα (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?t=12732)

den23
01-02-11, 15:06
άμα δεν δοκιμάσεις ορισμένα πράγματα φιλε vasilis x δεν γίνεται να διαμορφώσεις άποψη και να καταλάβεις τι ταιριάζει σε εσένα... γι αυτό εγώ μέχρι τώρα έπινα whey σκέτη μετά τη προπονά, τώρα θα την πίνω πριν τη προπονά και μετά μονο amino με 50gr υδατάνθρακα και μετά από λίγο φαΐ... όσον αφορά τα amino λόγο του ότι είναι ήδη διασπασμένα(ενώ η πρωτεΐνη διασπάται σε αυτά) είναι πιο γρήγορα αφομοιώσιμα οποτε είναι πολύ κατάλληλα για "postwo" αφού αυτό θέλουμε και εμείς άμεση αφομοίωση μετά τη προπονά. αυτά από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας ...

adinamos ίσως βάλω αντί για waxy ,"μαλτο" σκέτη 50gr αυτό ακόμα το σκέφτομαι.. πιστεύω και τα δυο το ίδιο αποτελεσματικά θα είναι στην αφομοίωση, και επειδή δεν έχω δοκιμάσει κανέναν υδατάνθρακα λέω να αρχίσω με "μαλτο" και άμα δεν μου κάνει το γυρνάω σε waxy... άμα θες και συγκεκριμένα από το μαγαζί που ψωνίζεις την pro fuel ;)

deluxe
01-02-11, 15:43
Πιστευω χρειαζεται και η whey, καθως τα bcaa ειναι μονο τα 3 βασικα αμινοξεα. Αλλα την παιρνουμε λιγο αργοτερα και οχι αμεσως μετα.

Βεβαια αν μιλαμε για υγρα αμινοξεα ή σε σκονη, παω πασο, αλλα πρεπει να ειναι ακριβα. Οπως επισης αναφερθηκε και παραπανω δε θα υπαρχει καλη αναλογια στα BCAA που θα εχουν μεσα.

den23
01-02-11, 16:40
εγώ προσωπικά whey δεν θα πίνω στο "ποστwο" γιατί σε 30-40 λεπτά από το "ποστwο" το πολύ θα τρώω stereo γεύμα... επίσης άμα δω ότι χρειάζομαι και αλλα amino θα ενισχύσω το ένα pack nitro με 3-4gr bcaa αλλα πρώτα θα το δοκιμάσω μονο του και θα δω.. ;)

jannous44
03-02-11, 18:07
παιδια καθησα και υπολογισα σημερα το συνολο των bcaa που λαμβανω μεσα στην μερα μονο απο συμπληρωματα (δηλαδη απο bcaa powder +whey)και στο συνολο βγενουν 23.000

τα 10.000 απο τα bcaa powder (5000 πριν προπο και αλλα 5000 μετα προπ)
τα αλλα 13.000 απο την whey (2.200 1ο γευμα , 4.000 2ο γευμα, 5.5 μετα προπ, 2.200 6ο γευμα πριν τον υπνο.

η ερωτηση μου ειναι η εξης.. μηπως ειναι πολλα?
το bcaa powder που εχω γραφει απο εξω 30 λεπτα πριν την προπονηση δεν γραφει κατι για μετα.. εγω διαβασα καπου οτι ειναι καλο να περνω και πριν και μετα. μηπως να αφερεσω τη 2η δοση μετα τη προπο και να αρκεστω στα bcaa που μου δινει η whey?

Devil
03-02-11, 18:11
οχι.... αμα θες ναι μπορεις να βγαλεις την 2η δοση....

deluxe
03-02-11, 22:44
Γενικα υπαρχει καποιος αριθμος στο περιπου για το ποσα BCAA χρειαζομαστε καθημερινα; Αν και σιγουρα δε μπορουμε να τα υπολογισουμε, αφου υπαρχουν και στις τροφες, αλλα σιγουρα οχι σε τοσο μεγαλες ποσοτητες, οπως στα συμπληρωματα.

jannous44
03-02-11, 23:50
καπου ειχα διαβασει οτι η συνιστομενη ποσοτητα BCAA για ατομα που ασχολουνται με βαρη ειναι 8.000-28.000. γιαυτο ρωτησα γιατι μαζι με τις τροφες παιζει να ξεφευγω αυτη τη ποσοτητα...

Devil
03-02-11, 23:54
εγω παιζει να ειμαι στα διπλασια απο εσενα...

deluxe
04-02-11, 01:44
8-28 υπαρχει τεραστια διαφορα. 8γρ μου φαινονται πολυ λιγα..

den23
10-02-11, 17:23
σήμερα πέσαν στα χερια μου κάτι bcaa της sci-mentor από ένα φίλο που δεν μπορεί τα χάπια.. η ερώτηση μου είναι η εξής... η δόση λέει 6 πριν και 6 μετά την προπόνηση, εγώ θέλω να τα πάρω μονο πριν.. επειδή όμως και οι 12 κάψουλες μαζί σου δίνουν 6gr bcaa μπορώ να πάρω 10 μονο πριν για να πάρω 5gr η θα υπάρχει πρόβλημα άμα περάσω τη δόση p λέει το κουτί και πάρω 10 μαζί??

Eddie
10-02-11, 17:27
σήμερα πέσαν στα χερια μου κάτι bcaa της sci-mentor από ένα φίλο που δεν μπορεί τα χάπια.. η ερώτηση μου είναι η εξής... η δόση λέει 6 πριν και 6 μετά την προπόνηση, εγώ θέλω να τα πάρω μονο πριν.. επειδή όμως και οι 12 κάψουλες μαζί σου δίνουν 6gr bcaa μπορώ να πάρω 10 μονο πριν για να πάρω 5gr η θα υπάρχει πρόβλημα άμα περάσω τη δόση p λέει το κουτί και πάρω 10 μαζί??

Κανενα προβλημα,τα παιρνεις και τα 10.

COBRA_STYLE
10-02-11, 17:27
σήμερα πέσαν στα χερια μου κάτι bcaa της sci-mentor από ένα φίλο που δεν μπορεί τα χάπια.. η ερώτηση μου είναι η εξής... η δόση λέει 6 πριν και 6 μετά την προπόνηση, εγώ θέλω να τα πάρω μονο πριν.. επειδή όμως και οι 12 κάψουλες μαζί σου δίνουν 6gr bcaa μπορώ να πάρω 10 μονο πριν για να πάρω 5gr η θα υπάρχει πρόβλημα άμα περάσω τη δόση p λέει το κουτί και πάρω 10 μαζί??
οχι δεν υπαρχει προβλημα...καντο ετσι

den23
10-02-11, 17:33
ok ευχαριστώ πολύ... :toast:
ελπίζω να μην πάθω τίποτα μονο από τα πολλά χάπια..:rolf::turtle::rolf:

den23
11-02-11, 18:37
οι κάψουλες bcaa ποση ωρα πριν την προπονηση πρεπει να καταναλώνονται???

COBRA_STYLE
11-02-11, 18:43
οι κάψουλες bcaa ποση ωρα πριν την προπονηση πρεπει να καταναλώνονται???
10-15 λεπτα ειναι οκ

den23
11-02-11, 18:47
ευχαριστώ... σήμερα θα πάρω πρώτη φορα 5gr πριν τη προπόνηση για να δούμε αν θα δω καμια διαφορα...

COBRA_STYLE
11-02-11, 18:51
ευχαριστώ... σήμερα θα πάρω πρώτη φορα 5gr πριν τη προπόνηση για να δούμε αν θα δω καμια διαφορα...
δεν θα δεις τπτ...σαν τι περιμενεις να δεις?ισως λιγη ενεργεια

exkaliber
11-02-11, 18:51
ευχαριστώ... σήμερα θα πάρω πρώτη φορα 5gr πριν τη προπόνηση για να δούμε αν θα δω καμια διαφορα...

θε δεις :thumbup::thumbup::thumbup:

den23
11-02-11, 18:53
ίσως τώρα που θα τα πάρω σε σωστή ώρα... γιατί ήμουν έτοιμος να τα έπαιρνα 45 λεπτά πριν τη προπόνηση επειδή είχα μπερδευτεί..:green:

COBRA_STYLE
11-02-11, 18:57
ίσως τώρα που θα τα πάρω σε σωστή ώρα... γιατί ήμουν έτοιμος να τα έπαιρνα 45 λεπτά πριν τη προπόνηση επειδή είχα μπερδευτεί..:green:
τα BCAA απορροφωνται πολυ γρηγορα,εδω αλλοι τα παιρνουν 5 λεπτα πριν!

τωρα για διαφορα μεσα στην προπονηση μονο απο placebo θα δεις περαν λιγης επιπλεον ενεργειας που μπορει να σου προσφερουν!

den23
11-02-11, 19:00
εννοείται δεν περιμένω να δω θαύματα ούτε να σηκώνω +10 κιλά απλά να δω πως θα είμαι από ενέργεια και γενικότερα μικροδιαφορές.. έτσι k αλλιώς τσάμπα τα πήρα γιατί να μην τα δοκιμάσω.. ας είναι καλά ο φίλος που δεν μπορεί τα χάπια..

Devil
11-02-11, 19:06
τα BCAA απορροφωνται πολυ γρηγορα,εδω αλλοι τα παιρνουν 5 λεπτα πριν!

τωρα για διαφορα μεσα στην προπονηση μονο απο placebo θα δεις περαν λιγης επιπλεον ενεργειας που μπορει να σου προσφερουν!

εγω ειμαι αυτος...:green:

και σε γλυτωνουν και απο τα doms....;)

COBRA_STYLE
11-02-11, 19:15
εγω ειμαι αυτος...:green:

και σε γλυτωνουν και απο τα doms....;)
ουτε καν ρε:P