PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Αμινοξέα



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6

Devil
03-10-11, 18:05
Συμφωνω με τον Devil.Mια διατροφη πλουσια σε πρωτεινες πετυχαινει τον συγκεκριμενο στοχο.Για να απλοποιησω καπως τα πραγματα θα πω το εξης η διαδικασια της πρωτεινοσυνθεσης ξεκινα με βαση τον ρυθμο αυξησης των αμινοξεων στο αιμα.Ετσι ας πουμε 30γρ πρωτεινη απο μια μπριζολα θα δημιουργησει μια αργη αυξηση των αμινοξεων στο αιμα που θα εχει διαφορετικη επιδραση στην πρωτεινοσυνθεση απο την προσληψη 30 (η ακομα και 20γρ) καθαρων αμινοξεων.

Η λευκινη εχει ακομα μεγαλυτερη επιδραση στην ΜΠΣ εν μερει γιατι ειναι ινσουλινογονος και η ινσουλινη βοηθαει στην μεταφορα των αμινοξεων στα μυικα κυτταρα.Απο εκει και περα υπαρχει τροπος με σωστο timing προσληψης για περαιτερω αυξηση της αποτελεσματικοτητας αλλα πιστευω οτι ειναι φανερος απο αυτο που εγραψα πιο πανω

για αυτο δεν ειμαι και τοσο σιγουρος να σου πω την αληθεια... απο μονη της δεν νομιζω οτι κανει τιποτα... μαζι με υδατανθρακες ναι....

αλλα και παλι οκ η ινσουλινη ειναι αναβολικη αλλα οχι μονο στους μυς.. αλλα και στο λιποδι ιστο....

tivadar
03-10-11, 18:19
Leucine can spike insulin almost as well as carbs but it doesn't take you out of ketosis or prevent you from being in a fat-adapted state.
H λευκινη μπορει να δημιουργησει insulin spike οπως και οι υδατανθρακες αλλα δεν δημιουργει εξοδο απο την κετοση(προχειρη μεταφραση)

Πηγη ενα faq του Layne Norton εδω http://fit-universe.com/layne-norton-faq-part-e.html
Ξερω δεν ειναι οτι πιο επιστημονικο μπορει να βρει κανεις απλα δεν εχω προχειρη καποια ερευνα αυτη τη στιγμη.

Οσο για το σχολιο περι του αναβολισμου ισχυει.

Devil
03-10-11, 18:34
Leucine can spike insulin almost as well as carbs but it doesn't take you out of ketosis or prevent you from being in a fat-adapted state.
H λευκινη μπορει να δημιουργησει insulin spike οπως και οι υδατανθρακες αλλα δεν δημιουργει εξοδο απο την κετοση(προχειρη μεταφραση)

Πηγη ενα faq του Layne Norton εδω http://fit-universe.com/layne-norton-faq-part-e.html
Ξερω δεν ειναι οτι πιο επιστημονικο μπορει να βρει κανεις απλα δεν εχω προχειρη καποια ερευνα αυτη τη στιγμη.

Οσο για το σχολιο περι του αναβολισμου ισχυει.


Leucine, when ingested with glucose, synergistically stimulates insulin secretion and lowers blood glucose


Our laboratory is interested in the metabolic effects of ingested proteins. As part of this research, we currently are investigating the metabolic effects of ingested individual amino acids. The objective of the current study was to determine whether leucine stimulates insulin and/or glucagon secretion and whether, when it is ingested with glucose, it modifies the glucose, insulin, or glucagon response. Thirteen healthy subjects (6 men and 7 women) were studied on 4 different occasions. Subjects were admitted to the special diagnostic and treatment unit after a 12-hour fast. They received test meals at 8:00 AM. On the first occasion, they received water only. Thereafter, they received 25 g glucose or 1 mmol/kg lean body mass leucine or 1 mmol/kg lean body mass leucine plus 25 g glucose in random order. Serum leucine, glucose, insulin, glucagon, and α-amino nitrogen concentrations were measured at various times during a 2.5-hour period after ingestion of the test meal. The amount of leucine provided was equivalent to that present in a high-protein meal, that is, that approximately present in a 350-g steak. After leucine ingestion, the leucine concentration increased 7-fold; and the α-amino nitrogen concentration increased by 16%. Ingested leucine did not affect the serum glucose concentration. When leucine was ingested with glucose, it reduced the 2.5-hour glucose area response by 50%. Leucine, when ingested alone, increased the serum insulin area response modestly. However, it increased the insulin area response to glucose by an additional 66%; that is, it almost doubled the response. Ingested leucine stimulated an increase in glucagon. Ingested glucose decreased it. When ingested together, the net effect was essentially no change in glucagon area. In summary, leucine at a dose equivalent to that present in a high-protein meal, had little effect on serum glucose or insulin concentrations but did increase the glucagon concentration. When leucine was ingested with glucose, it attenuated the serum glucose response and strongly stimulated additional insulin secretion. Leucine also attenuated the decrease in glucagon expected when glucose alone is ingested. The data suggest that a rise in glucose concentration is necessary for leucine to stimulate significant insulin secretion. This in turn reduces the glucose response to ingested glucose.

tivadar
03-10-11, 18:39
Εγκυρη ερευνα αν και με λιγο μικρο δειγμα.Οκ οποτε αυτο μου αρκει increased the serum insulin area response modestly.Οποτε πρακτικα δημιουργει ερεθισμα ινσουλινης σε μικρη ποσοτητα το οποια γινεται δυνατοτερο αμα συνδυαστει με υδατανθρακες.

Devil
03-10-11, 19:07
Εγκυρη ερευνα αν και με λιγο μικρο δειγμα.Οκ οποτε αυτο μου αρκει increased the serum insulin area response modestly.Οποτε πρακτικα δημιουργει ερεθισμα ινσουλινης σε μικρη ποσοτητα το οποια γινεται δυνατοτερο αμα συνδυαστει με υδατανθρακες.

δεν νομιζω οτι παιζουν και πολλες σε αυτο το θεμα...

ναι αλλα μονη της αυξανη την glucagon.... οποτε δικοπο μαχαιρι το θεμα....

λιγο πολυ την ινσουλινη την αυξανει και ενα απλο shake με whey... ειναι αρκετο δλδ για να μπλοκαρει καταβολισμο και να δωσει ενα ερεθισμα για αναβολισμο...

tivadar
03-10-11, 19:13
Μα πρακτικα και to shake λευκινη περιεχει.Το ολο ζητημα ειναι η αποροφησιμοτητα και το ποσο γρηγορα ξεκιναει η πρωτεινοσυνθεση.Κυριως αυτο εχει σημασια intra workout.Ας πουμε η λευκινη σκετη επιδρα στα 5-15 λεπτα ενω η whey κοντα στα 40(ενδεικτικες τιμες αλλα κοντα στο τι γινεται οντως).Τα bcaa ειναι καπου στο ενδιαμεσο.

beefmeup
03-10-11, 19:19
αν μιλαμε για ιντρα,απλα περνεις αμινο γιατι η πρωτεινη θα σε βαρυνει μαλλον σε αυτη την φαση..
κ τα περνεις σαν buffer,για τυχων μυικο καταβολισμο(υποθετουμε δλδ οτι συντρεχουν λογοι μυικου καταβολισμου)..
οχι τοσο για να ενισχυσεις την ΜΠΣ.αν κ γινεται κ αυτο,αλλα δεν υπαρχει λογος απο την στιγμη που εχεις φαει πριν,κ θα παρεις κατι μετα.

η ΜΠΣ αυξανεται οταν περασουν τα αμινο απο την πρωτεινη στο αιμα..στην περιπτωση της whey μετρας 20 λεπτο..
αν παρεις αμινο,αυτο γινεται σε λιγοτερο χρονο μιας κ τα αμινο χρησιμοποιουνται ως εχουν απο το σωμα.

οσο κανει η λευκινη μονη της να επιδρασει,κανουν κ τα διακλαδισμενης..ιδιοι χρονοι ειναι εφ οσον μιλαμε για αμινος κ οχι για πρωτεινη.

tivadar
03-10-11, 19:25
Σε αυτο το σκελος διαφωνω- οσο κανει η λευκινη μονη της να επιδρασει,κανουν κ τα διακλαδισμενης..ιδιοι χρονοι ειναι εφ οσον μιλαμε για αμινος-
Αλλα ενταξυ μιλαμε για την λεπτομερεια της λεπτομερειας απο εκει και περα.Τι 1 λεπτο τι 30secs μετα δεν εχει μεγαλη σημασια.Οσο για τα 20 λεπτα της whey τα 40 που ειπα ισως να ταν οντως υπερβολη.

beefmeup
03-10-11, 19:32
Σε αυτο το σκελος διαφωνω- οσο κανει η λευκινη μονη της να επιδρασει,κανουν κ τα διακλαδισμενης..ιδιοι χρονοι ειναι εφ οσον μιλαμε για αμινος-
.

μιλαμε για χρονικες διαφορες που δεν θα παιξουν ουσιαστικο ρολο imo.
σε αντιθεση με μια σκονη πρωτεινης που σε σχεση με τα αμινο,εκει υπαρχει μια διαφορα..



-----------------------------------------
11000
-----------------------------------------

"I am so afraid of people's words. They describe so distinctly everything:
And this they call dog and that they call house,
here the start and there the end.
I worry about their mockery with words,
they know everything, what will be, what was;
no mountain is still miraculous;
and their house and yard lead right up to God.
I want to warn and object: Let the things be!
I enjoy listening to the sound they are making.
But you always touch: and they hush and stand still.
That's how you kill."
— Rainer Maria Rilke

tivadar
03-10-11, 19:33
Οπως εγραψα και πριν η λεπτομερεια της λεπτομερειας οποτε συμφωνω.

COBRA_STYLE
03-10-11, 20:46
δεν νομιζω οτι παιζουν και πολλες σε αυτο το θεμα...

ναι αλλα μονη της αυξανη την glucagon.... οποτε δικοπο μαχαιρι το θεμα....

λιγο πολυ την ινσουλινη την αυξανει και ενα απλο shake με whey... ειναι αρκετο δλδ για να μπλοκαρει καταβολισμο και να δωσει ενα ερεθισμα για αναβολισμο...

εχω διαβασει οτι αυτο δεν ισχυει τελικα αλλα δε θυμαμαι που:unsure:...οτι αμα ανεβασεις την insulin σταματαει ο καταβολισμος post workout

tivadar
03-10-11, 21:04
Η αυξηση της ινσουλινης στον οργανισμο καταπιέζει τα επίπεδα της κορτιζόλης της ορμονης που εμφανιζεται στον οργανισμο κατα την διαρκεια της εντονης σωματικης ασκησης (και σε αλλες περιπτωσεις).Ετσι απο καταβολισμο ο οργανισμος μπαινει σε κατασταση αναβολισμου.

COBRA_STYLE
03-10-11, 21:13
^ χαιρω πολυ...αυτο λεω,διαβασα πριν κατι μηνες οτι αυτο δεν ισχυει τελικα

tivadar
03-10-11, 21:16
Oποτε τι ισχυει συμφωνα με αυτο που διαβασες?Οτι ο οργανισμος μενει σε καταβολικο περιβαλλον η οτι γινεται αναβολικος με καποιον αλλο τροπο που δεν σχετιζεται με την ινσουλινη?

COBRA_STYLE
03-10-11, 21:24
ελεγε οτι η εκκριση ινσουλινης που επιδιωκουν μερικοι για να σταματησει τον καταβολισμο δεν ισχυει...δλδ δεν επηρεραζει η ινσουλινη την κορτιζολη...αυτο κρατησα..δε θυμαμαι αν ελεγε τπτ αλλο...το ζουμι...τωρα who να knows?:unsure:

ενα πραμα σαν το μυθο με την κρεατινη και τον απλο υ/α

tivadar
03-10-11, 21:29
Eιναι και αυτο μια αποψη.Δεν μπορω να πω κατι αλλο χωρις λεπτομερειες.

Devil
03-10-11, 23:11
ελεγε οτι η εκκριση ινσουλινης που επιδιωκουν μερικοι για να σταματησει τον καταβολισμο δεν ισχυει...δλδ δεν επηρεραζει η ινσουλινη την κορτιζολη...αυτο κρατησα..δε θυμαμαι αν ελεγε τπτ αλλο...το ζουμι...τωρα who να knows?:unsure:

ενα πραμα σαν το μυθο με την κρεατινη και τον απλο υ/α

που το διαβασες?

αν θυμαμαι καλα καπου ειχε πει ο aragorn οτι ενα γευμα κανονικο πριν την προπονηση για κοψει τον καταβολισμο...

οσο για τα αμινο που λετε.... νομιζω οτι χανουμε το δασος.... εφοσον υπαρχει γευμα πριν και μετα την προπονηση υπαρχει και συνεχης παροχη αμινοξεων στο αιμα.... οποτε εισαι καλημενος.... σε περιπτωσεις υποθερμιδικης η' timing των γευματων τοτε λογικο να χρησιμοποιουντε αμινοξεα...

τωρα με την εξτρα λευκινη δεν νομιζω οτι μπορουμε να πετυχουμε πολλα...

COBRA_STYLE
03-10-11, 23:14
δε θυμαμαι bro απο που το διαβασα...παει καιρος :/

tivadar
03-10-11, 23:21
Η σκετη λευκινη πανω στην βαση αυτων που ειπαμε μπορει να αποτελεσει εναλλακτικη των bcaa αν καποιος την βρει φθηνοτερα με βαση τις αναλογιες.Κατα τα αλλα μιλαμε για μικρο διαφορες σε θεματα αποτελεσματικοτητας απορροφησης κλπ.Αυτα σαν συνοψη απο μενα.Τωρα το τι γινεται με την ινσουλινη,τον αναβολισμο και τον καταβολισμο ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα....

beefmeup
03-10-11, 23:24
καπου εδω μεσα γινεται κουβεντα για αυτα που λεμε εδω..

IGF 1 αυξητικη και ινσουλινη (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10281-IGF-1-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B9%CE%BD%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BD%CE%B7)

beefmeup
04-10-11, 00:12
παρολα αυτα ο Chris Aceto γραφει αυτο πανω στο θεμα ινσουλινη/κορτιζολη


After your workout, take in 30-50 grams(g) of whey protein with 60 to 100g of carbs. Maltodextrin is easy, but you can take in other fast-digesting carbs such as grits, Cream of Rice or Cream of Wheat cereal. You can also add 5g of branched-chain amino acids (BCAAs) to the mix, or take them before you work out--BCAAs before exercise help maintain testosterone levels and can be used to fuel muscles. Leucine, one of the BCAAs, also spikes insulin levels through a different mechanism than carbs, and insulin helps in the suppression of cortisol. Whey provides building blocks that help prevent catabolism--muscle breakdown--and preventing catabolism is directly related to lower cortisol levels. Finally, the carbs in this combo spike insulin to further offset protein breakdown.

COBRA_STYLE
04-10-11, 00:15
αυτο για τα σταθερα επιπεδα τεστο το εχω διαβασει και γω αρκετες φορες,για Whey

tivadar
04-10-11, 11:25
Beef πρακτικα ο Aceto ειναι μια extra επιβεβαιωση των λειτουργιων που περιγραψαμε πιο πανω.Οσο για την επιδραση των αμινοξεων στα επιπεδα της τεστοτερονης ειναι αποδεδειγμενο οτι η ληψη τους οδηγει στην δημιουργια short-term αναβολικου προφιλ στο σωμα.

vp2
06-10-11, 00:07
Παίδες σήμερα εδώ πέρα διάβαζα όλη μέρα για αμινοξέα,μορφή,δοσολογία,χρόνος δοσολογίας κτλ....
Επίσης από λινκ που βρήκα εδώ μέσα διάβασα και άρθρα στο φόρουμ του bb.com.
Από αυτά κατέληξα ότι τα bcaa προλαμβάνουν τον μυικό καταβολισμό, ενώ τα ΕΑΑ είναι αυτά που κυρίως προάγουν την μυική πρωτεινοσύνθεση.
Μιας και τώρα μπαίνω στον όγκο τι προτείνετε;ΕΑΑ μετά και πριν την προπόνηση;Και σε τι δοσολογία;
Επίσης για το πρωί τι από τα 2;;;
Η μήπως bcaa πριν και ΕΑΑ μετά;
όατν πάρεις πριν ή μετά να υποθέσω intra δεν χρειάζονται;Σωστά;
Η μήπως τίποτα να τελειώνουμε;;;:turtle::turtle::turtle:

Βοηθήστε ρε παιδιά γιατί έχω καταμπερδευτεί!:bowdown:

average_joe
06-10-11, 00:09
τιποτα να τελειωνουμε :green:
αφου θα σαι σε υπερθερμιδικη δεν βρισκω απαραιτητα τα αμινοξεα.

και μια πρωτεινη μια χαρα θα την κανει τη δουλεια της.
ή και φαγητο.

α! τα eaas περιλαμβανουν και τα bcaas.


η πρωτεινη/ φαγητο τα περιλαμβανει αυτα και επιπλεον μη απαριτητα αμινοξεα.

σε υπερθερμιδικη βρισκω δυσκολο τον καταβολισμο.

vp2
06-10-11, 01:17
Περισσότερο δεν θέλω να προλάβω τον μυικό καταβολισμό αφού όπως λες είναι δύσκολος σε υπερθερμιδική,αλλά να αυξήσω την μυική πρωτεινοσύνθεση όσο γίνεται περισσότερο.
Συνήθως 2 ώρες πριν την προπόνηση τρώω καλά,άρα ίσως να μην τα χρειάζομαι.Για μετά όμως;ή/και intra;;;
Για πείτε καμιά άποψη....

Devil
06-10-11, 04:17
Περισσότερο δεν θέλω να προλάβω τον μυικό καταβολισμό αφού όπως λες είναι δύσκολος σε υπερθερμιδική,αλλά να αυξήσω την μυική πρωτεινοσύνθεση όσο γίνεται περισσότερο.
Συνήθως 2 ώρες πριν την προπόνηση τρώω καλά,άρα ίσως να μην τα χρειάζομαι.Για μετά όμως;ή/και intra;;;
Για πείτε καμιά άποψη....

αν σου περισεβουν τα λεφτα βαλε bcaa... αλλα δεν ειναι απαραιτητα...

primordial
06-10-11, 20:24
Θεωρώ οτι είναι το κατάλληλο thread για την ερώτησή μου...:unsure:

Χθές παρέλαβα το recover-pro. Πρόσεξα ότι η ημερομηνία λήξης που αναγράφει είναι 12/11 (υποθέτω ότι εννοούν 12 του 2011).... Μετά το πέρας της ημερομηνίας αυτής είναι για πέταμα..?? Γιατί recover-pro είναι αυτά (με 147servings).... κ βλέπω να τρώω καμμία φρίκη να τα τελειώσω πρίν λήξουν (:green:)...

Τα φώτα σας παρακαλώ...

vp2
06-10-11, 23:45
Μοίρασε τα στο φόρουμ να τα τελειώσουμε μέχρι το Δεκέμβριο!:P:P :turtle::turtle::turtle:

chris corfu
06-10-11, 23:47
δεν τρεχει κατι, μεχρι και μεχρι κανα εξαμηνο περιπου μετα χρησιμοποιουνται συμπληρωματα, οπως πρωτεινη αμινοξεα..

jimmys46
03-11-11, 22:39
Δηλαδη σε περιοδο ογκου ειναι περριτα τα αμινοξεα?
Καλυτερα να συνεχισεις με μια πρωτεΐνη????

john john
04-11-11, 13:29
καλησπερα,μπορειτε να μου προτεινετε bcaa που να ειναι αρκτετα καλα!?ευχαριστω..σκεφτομαι για τα modern bcaa

procop
04-11-11, 13:33
καλησπερα,μπορειτε να μου προτεινετε bcaa που να ειναι αρκτετα καλα!?ευχαριστω..σκεφτομαι για τα modern bcaa

ειναι παρα πολυ καλα τα modern! 8:1:1 αν θυμαμαι καλα!π

john john
04-11-11, 13:37
λεω να τα δοκιμασω..πριν επερνα τα 5000 της οπτιμουμ..

procop
04-11-11, 13:41
λεω να τα δοκιμασω..πριν επερνα τα 5000 της οπτιμουμ..

http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?11423-Modern-BCAA-(USP-Labs)
δεν ξερω αλλα σε τιμες ελλαδας που τα βλεπω ειναι ακριβα,εγω προσωπικα δεν θα εδινα τοσα λεφτα παλι(μια φορα το εκανα και τα πηρα)τωρα ας απαντησουν και τα παιδια που ξερουν περισσοτερα!

john john
04-11-11, 13:46
34 euros τα δινουν τα χτρεμε..δεν ξερω τι να κανω..

procop
04-11-11, 13:48
34 euros τα δινουν τα χτρεμε..δεν ξερω τι να κανω..

αν εχεις λεφτα παρτα,ειναι πολυ καλα bcaa!τοσο τα ειχα παρει και εγω

john john
04-11-11, 13:52
πως τα επερνες?

procop
04-11-11, 15:08
πως τα επερνες?

μεσα στην προπονηση!αν π.χ εκανα μια ωρα προπονα,στο μισαωρο περιπου τα ειχα πιει!σε καθε σετ που τελειωνα επινα και λιγο!

chris corfu
05-11-11, 03:43
ειναι πολυ καλα, τα τιμαω συχνα , δεν ειναι και ακριβα, και γενικα στα αμινοξεα δεν υπαρχει κ μεγαλη διαφορα απεξω και απο ελλαδα.. τα συγκεκριμενα αντε να τα βρεις κανα 8 ευρω πιο κατω, ειναι διαφορά μεν αλλα αν δεν εχεις ορεξη να περιμενεις 2-3 εβδομαδες μια χαρα ειναι η τιμη τους εδω..

Kaloutsikos
06-11-11, 05:05
καλησπερα,μπορειτε να μου προτεινετε bcaa που να ειναι αρκτετα καλα!?ευχαριστω..σκεφτομαι για τα modern bcaa

Εγω θα προτεινα της Scivation τα xtend!

petrostr
10-11-11, 10:35
Μπορεί κάποιος που τον ενδιαφέρει η απόκτηση όγκου, να παίρνει μόνο αμινοξέα; χωρίς να παίρνει σκευάσματα πρωτεΐνης;

exkaliber
10-11-11, 12:42
φυσικα και μπορει

petrostr
10-11-11, 12:44
φυσικα και μπορει


Ευχαριστώ φίλε μου!

Κάποια συγκεκριμένα καλά έχεις να προτείνεις; Δοσολογία;

exkaliber
10-11-11, 12:46
ολα καλα ειναι
ολα ειναι 5 γρ πριν κα 5 μετα

petrostr
10-11-11, 12:49
ολα καλα ειναι
ολα ειναι 5 γρ πριν κα 5 μετα

Βασικά έχω δει αυτά:

MODERN BCAA 454g, USP LABS
http://www.xtr.gr/aminoxea/411/MODERN_BCAA_454g__USP_LABS.htm

AMINO DECANATE 360gr (MUSCLEMEDS)
http://www.xtr.gr/aminoxea/11627/AMINO_DECANATE_360gr_(MUSCLEMEDS).htm

AMINOMAX 8000 /350 tabs (GASPARI)
http://www.xtr.gr/aminoxea/1587/AMINOMAX_8000_/350_tabs_(GASPARI).htm

Απ' ότι παρατήρησα πιο πάνω... αναφέρουν ότι πολύ καλά είναι τα Modern BCAA.

exkaliber
10-11-11, 12:50
αμινο μαξ παρε :thumbup::thumbup::thumbup:

petrostr
10-11-11, 12:53
αμινο μαξ παρε :thumbup::thumbup::thumbup:


Απλά επειδή απ' ότι βλέπω είναι σε χάπια, αν είναι πολύ μεγάλα δεν παίζω να τα καταπιώ. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να πάω σε άλλη εταιρεία που είτε έχει μικρότερα χάπια, είτε σε σκόνη που διαλύεται σε νερό.

xrisbud
10-11-11, 13:16
Εγω θα προτεινα της Scivation τα xtend!

:thumbup:

john john
10-11-11, 13:41
MODERN BCAA 454g, USP LABS ή monsrter aminos CYTOSPORT

exkaliber
10-11-11, 14:01
παρε της now

Kaloutsikos
10-11-11, 18:59
MODERN BCAA 454g, USP LABS ή monsrter aminos CYTOSPORT

και αυτά είναι πολύ καλά!:thumbup:

Ultra_b
11-11-11, 00:12
Παιδια ποιο αμινοξεα μου προτινετε να παρω τωρα για περιοδο ογκου ? Περνω και την προτεινη τις On την GOLD και την κρεατινη της ON τις καψουλες... Ελεγα για τα gaspari τα αμινοξεα... Εχετε να μου προτινετε κατι καλυτερο ? Θελω αμαση απαντηση γιατι θα παω να τα παρω αυριο... Απο xtremestores ή απο bodybuilingclub.

Kaloutsikos
11-11-11, 10:43
Παιδια ποιο αμινοξεα μου προτινετε να παρω τωρα για περιοδο ογκου ? Περνω και την προτεινη τις On την GOLD και την κρεατινη της ON τις καψουλες... Ελεγα για τα gaspari τα αμινοξεα... Εχετε να μου προτινετε κατι καλυτερο ? Θελω αμαση απαντηση γιατι θα παω να τα παρω αυριο... Απο xtremestores ή απο bodybuilingclub.

καλύτερα πάρε κάποια που να έχουνε μέσα bcaa.

Ultra_b
11-11-11, 11:37
Βca ναι αλλα τι μαρκα ρωτησα....!

john john
11-11-11, 12:16
ρε φιλαρακι πλακα μας κανεις???κοιτα και πιο πανω..τοσες αποψεις σου λενε!

petrostr
20-11-11, 16:41
Για κάποιον που είναι σε φάση όγκου και θέλει να αντικαταστήσει τη Πρωτείνη, αποκλειστικά με χρήση μόνο Αμινοξέων. Πρέπει και για τις ημέρες που δεν πάει γυμναστήριο να παίρνει κανονικά αμινοξέα;;;

Επέλεξα τα Modern BCAA (USP Labs) 2scoup σε 600ml νερό κατά τη διάρκεια της άσκησης στο γυμναστήριο (3-4 φορές την εβδομάδα).

exkaliber
20-11-11, 17:33
τα αμινοξεα δεν τα παιρνουμε για να αντικαταστησουμε την πρωτεινη ακριβως,για να κερδισουμε χρονο τα παιρνουμε

τις off μερες προσπαθησε να παιρνεις την πρωτεινη που θες απο το φαγητο σου

vaggan
23-11-11, 21:02
ισχυει αυτο που λενε οτι ενα γραμμαριο αμινοξεων ισουτε με πεντε πρωτεινης?λενε οτι για να παρεις ενα γραμμαριο αμινοξεων πρεπει να υδρολυθουν πεντε γραμμαρια πρωτεινης.επισης οτι τα αμινοξεα αφομοιωνονται πιο γρηγορα και πιο αποδοτικα και γιαυτο η τιμη τους ειναι τσιμπημενη αναλογα με τα γραμμαρια τους.εγω παντως παιρνω τα beef amino 1900 της γιουνιβερσαλ με 29 ευρουλακια στα ενδιαμεσα των γευματων και ειμαι ευχαριστημενος πριν και μετα την προπονηση βαζω εχπαντ που εχει bcaa και μετα εξπαντ ποστ

Devil
23-11-11, 21:06
ισχυει αυτο που λενε οτι ενα γραμμαριο αμινοξεων ισουτε με πεντε πρωτεινης?λενε οτι για να παρεις ενα γραμμαριο αμινοξεων πρεπει να υδρολυθουν πεντε γραμμαρια πρωτεινης.επισης οτι τα αμινοξεα αφομοιωνονται πιο γρηγορα και πιο αποδοτικα και γιαυτο η τιμη τους ειναι τσιμπημενη αναλογα με τα γραμμαρια τους.εγω παντως παιρνω τα beef amino 1900 της γιουνιβερσαλ με 29 ευρουλακια στα ενδιαμεσα των γευματων και ειμαι ευχαριστημενος πριν και μετα την προπονηση βαζω εχπαντ που εχει bcaa και μετα εξπαντ ποστ

1γρ αμινοξεα = 1γρ πρωτεινης...

αναλογα με τα αμινοξεα....

δεν ειναι αμινοξεα αυτα αλλα πρωτεινη απο συκωτι νομιζω... μπορει βεβαια να κανω και λαθος...

τα bcaa μια χαρα ειναι για την προπονηση....

vaggan
24-11-11, 10:42
1γρ αμινοξεα = 1γρ πρωτεινης...

αναλογα με τα αμινοξεα....

δεν ειναι αμινοξεα αυτα αλλα πρωτεινη απο συκωτι νομιζω... μπορει βεβαια να κανω και λαθος...

τα bcaa μια χαρα ειναι για την προπονηση....αν δεν εχουν καμια διαφορα απο την πρωτεινη ποιος ο λογος να παιρνουμε αμινο?σιγουρα πρεπει να ειναι πιο ευκολα αφομοιωσιμα παντως...

beefmeup
24-11-11, 12:55
δες μια εδω..

Αμινοξέα (Πέψη-Ρόλος-Παρενέργειες) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1509-%CE%91%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%AD%CE%B1-%28%CE%A0%CE%AD%CF%88%CE%B7-%CE%A1%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82%29&highlight=%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%B1)

(http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17100-Whey-isolate-amino-acids-%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82.&highlight=%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%B1)διαφορα πρωτεινης με αμινοξεα (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?12732-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%B1&highlight=%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%B1)

Devil
24-11-11, 14:38
αν δεν εχουν καμια διαφορα απο την πρωτεινη ποιος ο λογος να παιρνουμε αμινο?σιγουρα πρεπει να ειναι πιο ευκολα αφομοιωσιμα παντως...

μιλαω για τα beef αμινο που εγραψες....

ειναι...

vaggan
25-11-11, 21:09
μιλαω για τα beef αμινο που εγραψες....

ειναι...πιστευεις οτι ειναι μουφα??:(;)

Devil
26-11-11, 07:19
πιστευεις οτι ειναι μουφα??:(;)

στειλε μου ενα λινκ του προιοντος σε πμ...

vaggan
26-11-11, 11:38
στειλε μου ενα λινκ του προιοντος σε πμ...οταν λες λινκ εννοεις να σου στειλω τι περιεχει μεσα?ειμαι ασχετος γιαυτο ρωταω:green:

Goofonly
26-11-11, 21:19
οταν λες λινκ εννοεις να σου στειλω τι περιεχει μεσα?ειμαι ασχετος γιαυτο ρωταω:green:

εννοεί τη σελίδα να του στείλεις που το βρήκες

Sport Billy
07-12-11, 10:58
Παιδιά,παίρνει κανείς αμινοξέα πριν από αερόβια(δυνατή όμως) άσκηση?
Πάντως και στην αερόβια έχουμε μυικό καταβολισμό οπότε ίσως τα χρειαζόμαστε..
Εγώ μάλλον θα τα αρχίσω και εκεί.Τι λέτε?

beefmeup
07-12-11, 11:55
μπορεις να παρεις αν θες.
αλλα αν δεν κανεις σοβαρη υποθερμιδικη κ δυνατες προπονησεις με βαρη,δεν καταβολιζεις..
στην αεοροβια δεν υπαχει καταβολισμος..μονο υπο προυποθεσεις που συνηθως δεν αφορουν τον μεσο αθλουμενο.

exkaliber
08-12-11, 13:04
οταν λεμε τα αμινοξεα βοηθουν στην αποθεραπεια εννοουμε τα εας?? γτ τα bcaa δεν νομιζω να μου εκαναν τπτ
τις προαλλες στο γυμ μου εκανε καποιος μια περιγραφη πως ενιωσε με κατι αμινο και ψαρωσα:geek:

john john
08-12-11, 13:56
περνω κανα 2 μηνο αμινοξεα και μπορω να σας πω οτι δεν εχω καταλαβει ποτε ειναι κα΄λυτερα να τα περνω..πριν-κατα την διαρκεια-μετα..ειλικρινα δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα

Goofonly
08-12-11, 16:39
περνω κανα 2 μηνο αμινοξεα και μπορω να σας πω οτι δεν εχω καταλαβει ποτε ειναι κα΄λυτερα να τα περνω..πριν-κατα την διαρκεια-μετα..ειλικρινα δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα

bcaa πριν και υγρά αμινοξέα αμέσως μετά τη προπόνα ---> στερεό φαί 30' μετά

Devil
08-12-11, 17:41
bcaa πριν και υγρά αμινοξέα αμέσως μετά τη προπόνα ---> στερεό φαί 30' μετά

και καθολου να μην τα παρεις αυτα... καλητερα θα ειναι.... υδρολιμενο κολαγονο ειναι σχεδον ολα... χαλια ποιοτηκα...

exkaliber
09-12-11, 00:29
^
για αποθεραπεια ποια κανουν???

Kaloutsikos
09-12-11, 03:31
^
για αποθεραπεια ποια κανουν???

λένε η γλουταμίνη,
Εγώ με κανένα δεν βλέπω διαφορά!

Devil
09-12-11, 17:33
^
για αποθεραπεια ποια κανουν???

bcaa.... αλλιως περισσοτερη πρωτεινη...

exkaliber
09-12-11, 21:07
τα βψαα δεν με επιαναν,απ οσο θυμαμαι
πλεον τα παιρνω μολις τελειωσω το στηθος και εχω μπροστα μου δικεφαλο και κοιλιακους
λεω απο ιανουαριο να παρω της ανιμαλ τα εας για μετα την πλατη
εκτος αν μου πεις εσυ διαφορετικα




Εγώ με κανένα δεν βλέπω διαφορά!

ουτε εγω:(
μονο με ντουζ με ζεστο και δροσερο νερο εν αλλαξ

Devil
09-12-11, 21:41
τα βψαα δεν με επιαναν,απ οσο θυμαμαι
πλεον τα παιρνω μολις τελειωσω το στηθος και εχω μπροστα μου δικεφαλο και κοιλιακους
λεω απο ιανουαριο να παρω της ανιμαλ τα εας για μετα την πλατη
εκτος αν μου πεις εσυ διαφορετικα




ουτε εγω:(
μονο με ντουζ με ζεστο και δροσερο νερο εν αλλαξ

δεν θα δεις διαφορα....

exkaliber
09-12-11, 21:47
με κανεναν αμινοξυ?:unsure:
εχω διαβασει εδω οτι τους βοηθησαν στην αποθεραπεια
μου χει πει ενας στο γυμ οτι δοκιμασε υγρα αμινο και ψαρωσε
+ εσυ ειπες οτι βοηθαν στα δοομσ
:unsure:

Devil
09-12-11, 21:50
με κανεναν αμινοξυ?:unsure:
εχω διαβασει εδω οτι τους βοηθησαν στην αποθεραπεια
μου χει πει ενας στο γυμ οτι δοκιμασε υγρα αμινο και ψαρωσε
+ εσυ ειπες οτι βοηθαν στα δοομσ
:unsure:

ναι τα bcaa.... αν δεν ειδες βελτιωση με bcaa... δεν νομιζω να δεις με ΕΑΑs...

Dimitrios
19-12-11, 14:51
Ερώτηση: Σε λίγο μου τελειώνουν τα Animal Νitro. Να κάνω μία ακόμη παραγγελία ή να πάω σε άλlες λύσεις;:bbbiceps:(Μιλάω καθαρά από άποψη απόδοσης και όχι τιμής.)

Devil
19-12-11, 17:26
Ερώτηση: Σε λίγο μου τελειώνουν τα Animal Νitro. Να κάνω μία ακόμη παραγγελία ή να πάω σε άλlες λύσεις;:bbbiceps:(Μιλάω καθαρά από άποψη απόδοσης και όχι τιμής.)

εξαρταται απο τι θες να χρησιμοποιησεις ΕΑΑ η' BCAA... δεν θα δεις μεγαλη διαφορα....

Dimitrios
19-12-11, 19:48
εξαρταται απο τι θες να χρησιμοποιησεις ΕΑΑ η' BCAA... δεν θα δεις μεγαλη διαφορα....

Καλά δεν θα κτηνέψω κι όλας :weights: αλλά εντάξει πιστεύω βοηθούν. Είχα για ένα μήνα και κάτι τα Superior Amino της ΟΝ και στην αρχή μου έδωσαν κάτι ψιλά αλλά μετά μάπα. Με τα Νitro είμαι πολύ ευχαριστημένος αφού μου δίνουν αρκετή ενέργεια στην προπόνηση και καλή αποθεραπεία μετά.
Απλά ρωτάω μήπως έχει κάποιος να προτείνει κάτι καλύτερο. Δεν με ενδιαφέρει η τιμή αλλά η ποιότητα..;)

RED DRAGON
21-12-11, 14:34
Γεια σας.Μια ερωτηση για τα αμινοξεα,καλυτερα σε υγρη μορφη η σε ταμπλετες η μηπως δεν παιζει σημασια?

ghost4
21-12-11, 15:01
ρε παιδια θελω λιγη βοηθεια δεν ξερω την να παρω αμινοξεα σαν αμινο 4800 η ειναι καλυτερα τα bcaa..!!????:unsure:

Dimitrios
21-12-11, 21:55
Γεια σας.Μια ερωτηση για τα αμινοξεα,καλυτερα σε υγρη μορφη η σε ταμπλετες η μηπως δεν παιζει σημασια?

Μην πας σε υγρά είναι χαμηλότερου επιπέδου από τα στερεάς(ταμπλέτες ή κάψουλες) και τη σκόνη.

Kaloutsikos
22-12-11, 00:17
ρε παιδια θελω λιγη βοηθεια δεν ξερω την να παρω αμινοξεα σαν αμινο 4800 η ειναι καλυτερα τα bcaa..!!????:unsure:

Για μένα πάρε καλύτερα bcaa, που δεν τα παίρνεις από τροφή;)


Μην πας σε υγρά είναι χαμηλότερου επιπέδου από τα στερεάς(ταμπλέτες ή κάψουλες) και τη σκόνη.

η σκόνη τι είναι?

ghost4
22-12-11, 00:28
thnx kaloutsikos..:P

COBRA_STYLE
22-12-11, 00:37
Για μένα πάρε καλύτερα bcaa, που δεν τα παίρνεις από τροφή;)



η σκόνη τι είναι?

δε τα παιρνει απο την τροφη??Δηλαδη για παραδειγμα, λευκινη δεν βρισκεις στα κρεατικα?
Αμα ηταν ετσι ρε Καλουτσικε,δλδ να παιρναμε λευκινη μονο απο τα supps,1-2 φορες μεσα στη μερα τοτε θα την ειχαμε μαμησει;)

Dimitrios
22-12-11, 00:39
Για μένα πάρε καλύτερα bcaa, που δεν τα παίρνεις από τροφή;)



η σκόνη τι είναι?

Ε εντάξει εγώ του έκανα έναν ακόμα πιο μεγάλο διαχωρισμό για να τον βοηθήσω...:welcome:

Kaloutsikos
22-12-11, 01:22
δε τα παιρνει απο την τροφη??Δηλαδη για παραδειγμα, λευκινη δεν βρισκεις στα κρεατικα?
Αμα ηταν ετσι ρε Καλουτσικε,δλδ να παιρναμε λευκινη μονο απο τα supps,1-2 φορες μεσα στη μερα τοτε θα την ειχαμε μαμησει;)

Δηλαδή χάρη στα bcaa έχουμε φτάσει σε ένα καλό επίπεδο αυτό θες να πεις?

COBRA_STYLE
22-12-11, 01:37
Δηλαδή χάρη στα bcaa έχουμε φτάσει σε ένα καλό επίπεδο αυτό θες να πεις?

To μεγαλυτερο ρολο τον παιζει η λευκινη απο τα αμινοξεα.Αρα αν παιρναμε μονο απο τα supps λευκινη οπως λες,που οι ποσοτητες ειναι μικρες μονο απο αυτα,ο καθενας μας θα ειχε πολυ λιγοτερη αναπτυξη...γενικα θα ειχε αισθητη διαφορα.

Kaloutsikos
22-12-11, 01:49
To μεγαλυτερο ρολο τον παιζει η λευκινη απο τα αμινοξεα(εδώ συμφωνώ, αλλα και πάλι τα θεωρώ λεπτομέρειες).Αρα αν παιρναμε μονο απο τα supps λευκινη οπως λες,που οι ποσοτητες ειναι μικρες μονο απο αυτα,ο καθενας μας θα ειχε πολυ λιγοτερη αναπτυξη...γενικα θα ειχε αισθητη διαφορα.(έλα ρε συ, σιγά όχι και αισθητή)

αυτό που έχω διαπιστώσει φίλος εγώ, όσο το λιγότερα παίρνεις τόσο το καλύτερο,
για μένα είτε πάρω bcaa είτε δεν πάρω διαφορά δεν βλέπω,
τι να πω ίσως στον οργανισμό μου αυτά είναι πολύ λίγα:P:P:P

πέρα από την πλάκα μια πολύβιταμίνη και μια κρεατίνη είναι τα βασικά για μένα.

COBRA_STYLE
22-12-11, 01:54
αυτό που έχω διαπιστώσει φίλος εγώ, όσο το λιγότερα παίρνεις τόσο το καλύτερο,
για μένα είτε πάρω bcaa είτε δεν πάρω διαφορά δεν βλέπω,
τι να πω ίσως στον οργανισμό μου αυτά είναι πολύ λίγα:P:P:P

πέρα από την πλάκα μια πολύβιταμίνη και μια κρεατίνη είναι τα βασικά για μένα.

Eδω αυτο που λες ναι συμφωνω και γω,γιατι ετσι κ αλλιως παιρνεις λευκινη απο τη διατροφη σου.Αλλο λεω εγω ομως,γιατι ουσιαστικα το ειπες εσυ.Δηλαδη αμα δεν την επαιρνες απο τη διατροφη και κρεμοσουνα μονο απο τα supps για να παρεις 5-10γρ λευκινης τοτε δε θα ειχες την προοδο που εχεις σημερα.

Τσεκαρε ρε συ μελετες σχετικα με το ρολο της λευκινης,τον αυξημενο αναβολισμο-πρωτεινοσυνθεση κτλ.Δεν ειναι ασημαντα.Σαφως και κανει τη διαφορα.

exkaliber
22-12-11, 19:26
Για μένα πάρε καλύτερα bcaa, που δεν τα παίρνεις από τροφή;)




ολα απο την τροφη τα παιρνουμε :P






η σκόνη τι είναι?


λεγεται οτι τα υγρα αμινοξεα ειναι υδρολυμενο κολαγονο,κακης ποιοτητας
χου νοουζ...

Kaloutsikos
23-12-11, 01:58
ολα απο την τροφη τα παιρνουμε :P


πόσο σίγουρος είσαι γι αυτο?:green:

ghost4
23-12-11, 22:55
καλά είναι άυτα σαν bcaa περιέχει κai γλουταμίνη !!Elite Recoup!! ειναι

taxidriver109
24-12-11, 21:18
Μεσα στην προπο τα αμινοξεα πως πινονται?μπορω να τα βαλω με τους ηλεκτρολυτες και στο τελος της προπονησης να παρω αλλη μια δοση με την δεξτροζη την isolate και την κρεατινη που παιρνω?λεω να παρω τα purple wraath,θα βαζω 12γρμ μεσα στην προπο και 12γρμ μετα?η τα 12 να τα σπαω στις δυο δοσεις?

Dimitrios
25-12-11, 15:26
Αντί για τα Αnimal Nitro Που παίρνω τώρα μόλις μου τελειώσουν τι μου προτείνεται από αμινοξέα;
Σκέφτομαι να τα ξαναπάρω μιας και μου έδωσαν καλή ενέργεια και ένα καλό πρίξιμο(όσο πρίξιμο μπορει δλδ να σου δώσουν τα αμινοξέα), απλά θα ήθελα αν έχει κανένας κάποια αντιπρόταση να την πει..;)

ginus
25-12-11, 15:34
απο τι θυμαμαι δεν λεει ποσοτητες για το καθε τι...εαν εχει αλλαξει σορρυ..αυτο μου σπαει τα νευρα ομως...σου λεει το blend και οχι ποσο απο το καθε τι..τεσπα αφου σου δουλεψαν οπως λες και ειδες διαφορα μεινε σε αυτα...εγω παντως τα θεωρω τσιμπημενα και θα πηγαινα σε bcaa αλλης εταιριας πολυ πιο φθηνα..

Δανάη
30-12-11, 00:51
τα αμινοξεα σε σκονη γνωριζει κανεις αφουν διαλυθουν σε νερο μετα απο ποση ωρα αρχιζουν να αλλοιωνονται?

Gaspari
30-12-11, 01:30
Έχει χρησιμοποιήσει κανένας της Universal το Uni Liver?
Εντυπώσεις;

Dreiko
30-12-11, 01:48
Έχει χρησιμοποιήσει κανένας της Universal το Uni Liver?
Εντυπώσεις;

εδω (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?5640-Uni-liver-(Universal)) κοίταξες?

Mimas88
30-12-11, 16:11
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά,

Πρίν λίγες μέρες πήρα αμινοξέα της All Stars 2500 και θα ήθελα να ρωτήσω, παίρνω 2 φορές απο 2 χάπια ενα τεταρτο πριν το φαί την ημέρα, παίρνω κάποια αμινοξέα απο μια Whey που χρησιμοποιώ (ON, Hydro Builder) ώς post workout, απο την Casein (ON 100%Casein) και απο ενα pre-workout (All Stars Intensity).

Μήπως κακώς πήρα και τα extra αμινοξέα της All Stars? Ρωτάω μήπως και είναι περριτά τα πολλά αμινοξέα.

Ευχαριστώ

Andreas C.
05-01-12, 13:44
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά,

Πρίν λίγες μέρες πήρα αμινοξέα της All Stars 2500 και θα ήθελα να ρωτήσω, παίρνω 2 φορές απο 2 χάπια ενα τεταρτο πριν το φαί την ημέρα, παίρνω κάποια αμινοξέα απο μια Whey που χρησιμοποιώ (ON, Hydro Builder) ώς post workout, απο την Casein (ON 100%Casein) και απο ενα pre-workout (All Stars Intensity).

Μήπως κακώς πήρα και τα extra αμινοξέα της All Stars? Ρωτάω μήπως και είναι περριτά τα πολλά αμινοξέα.

Ευχαριστώ

Αν είσαι σε περίοδο όγκου δεν τα χρειάζεσαι:thumbup:

Sport Billy
16-01-12, 19:24
Aν εχει κανεις χάπια bcaa ή απλά amino τοτε το καλύτερο είναι να παίρνεις 2 μεταξύ των γευμάτων και 2 πριν τη προπόνηση.
Περίπου 6 να σου βγαίνουν την ημέρα,για χιλιάρια μιλάω βέβαια.
Εχω και γω μια απορία αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει.:?
Τις ημέρες που κάνω μόνο αερόβια δε θα ήταν καλύτερο να παίρνω μόνο κανονικά Amino και όχι BCAA?
Εχω την εντύπωση πως τα BCAA δουλεουν καλύτερα μόνο τις περιόδους για βάρη και τα κανονικά όταν κάνει κάποιο σπορ(αερόβια) :unsure:

Devil
17-01-12, 16:21
με το κανονικα αμινο τι αμινοξεα εννοεις?

Sport Billy
17-01-12, 16:31
με το κανονικα αμινο τι αμινοξεα εννοεις?

ΑΜΙΝΟ 2222 της optimum nutrition,οχι BCAA δηλαδη...
Δεν είναι πιο σωστό να παίρνω μόνο τέτοια τις περιόδους που κάνω μόνο αερόβια?

Devil
17-01-12, 16:38
ΑΜΙΝΟ 2222 της optimum nutrition,οχι BCAA δηλαδη...
Δεν είναι πιο σωστό να παίρνω μόνο τέτοια τις περιόδους που κάνω μόνο αερόβια?

ουσιαστικα τα αμινο2222 ειναι πρωτεινη σε χαπια....

αμινοξεα κανονικα ειναι τα bcaa... εγω θα προτιμουσα bcaa αντι για 2222....

Sport Billy
17-01-12, 22:14
αμινοξεα κανονικα ειναι τα bcaa... εγω θα προτιμουσα bcaa αντι για 2222....
Koίτα εγώ αυτό το καιρό που κάνω μόνο βάρη παίρνω 6 χαπια την ημέρα BCAA,χιλιάρια...
Όντως τα μισά συστατικά μιας απλης πρωτείνης είναι στην ουσία τα amino222...
Οπότε σε λίγο καιρό που θα ξεκινήσω αερόβια να συνεχίζω να παίζω πάλι μόνο με BCAA ε?

beefmeup
17-01-12, 22:15
τα αμινοξεα σε σκονη γνωριζει κανεις αφουν διαλυθουν σε νερο μετα απο ποση ωρα αρχιζουν να αλλοιωνονται?

αν κ αργουτσικα..
οταν λες αλοιωνονται πως το εννοεις?
αν χανουν δλδ κατι απο την συσταση τους?

Dennis93
19-01-12, 21:43
παιδια γεια σας!! καταρχην να πω οτι ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα δυσκολευτω λιγακι αλλα δε πειραζει!
αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι περι αμινοξεων μπισι.. ποτε ειναι καλυτερα να τα παρουμε πριν απο μια προπονηση, μιση ωρα πριν η κατα τη διαρκεια της προπονησης μας για τα μεγιστα αποτελεσματα και το αλλο ερωτημα ειναι το εξης. αφου μια καλη γουέι τουλαχιστον οι περισσοτερες διαθετουν αμινοξεα αλυσιδας μπισι.. δεν ειναι επιβαρυντικο να παρουμε μια δοση των 5γρ μετα την ασκηση και μετα απο λιγο να πιουμε και τη γουέι μας που εχει επιπλεον και αυτη μονο που ειναι αργης αποδεσμευσης? ευχαριστω για την ευκαιρια..!!

Giannistzn
20-01-12, 21:34
Διαβασα πιο πισω, δοσολογια bcaa ειναι 1γρ bcaa/10σωματικα κιλα?

Ισχυει αυτο, και αν ναι, η ποσοτητα που βγαινει, π.χ. 7γρ μεσα σε ολη τη μερα? (around wo εστω)

Devil
20-01-12, 21:39
Διαβασα πιο πισω, δοσολογια bcaa ειναι 1γρ bcaa/10σωματικα κιλα?

Ισχυει αυτο, και αν ναι, η ποσοτητα που βγαινει, π.χ. 7γρ μεσα σε ολη τη μερα? (around wo εστω)

παρτο σαν μια σχετικα καλη δοση.... για εμενα πχ το 1γρ στα 10 ειναι μινιμουμ...:green:

Giannistzn
20-01-12, 21:42
Σκεφτομαι στην επομενη παραγγελια απ'εξω να παρω bulk (απο mp)

Επισης λεω να εχω την ποσοτητα, pre - intra και post ή ειναι λαθος?


p.s. για εσενα ολα underdosed ειναι, μην πεις καλη κουβεντα για supp :P

COBRA_STYLE
20-01-12, 21:44
παρτο σαν μια σχετικα καλη δοση.... για εμενα πχ το 1γρ στα 10 ειναι μινιμουμ...:green:

Μητσο αν μπορουσες να παρεις ειτε 5 ειτε 10γρ leucine pre,ποια ποσοτητα θα προτιμουσες?

Devil
20-01-12, 21:45
Σκεφτομαι στην επομενη παραγγελια απ'εξω να παρω bulk (απο mp)

Επισης λεω να εχω την ποσοτητα, pre - intra και post ή ειναι λαθος?


p.s. για εσενα ολα underdosed ειναι, μην πεις καλη κουβεντα για supp :P


κοιτα με τα bulk θα εχεις ενα θεμα στη γευση.... δεν πινετε ευκολα...

νταξ ξεκινα με 7γρ.... και αμα θες ανεβα μεχρι 14γρ σπασμενα σε intra pre post...


ναι εχω ενα θεματακι με αυτο....:green:

Devil
20-01-12, 21:46
Μητσο αν μπορουσες να παρεις ειτε 5 ειτε 10γρ leucine pre,ποια ποσοτητα θα προτιμουσες?

τα 5... ειναι αρκετα για τα κιλα μου... τα αλλα 5 θα πιγεναν στο ποστ...:green:

Giannistzn
20-01-12, 21:49
κοιτα με τα bulk θα εχεις ενα θεμα στη γευση.... δεν πινετε ευκολα...

νταξ ξεκινα με 7γρ.... και αμα θες ανεβα μεχρι 14γρ σπασμενα σε intra pre post...


ναι εχω ενα θεματακι με αυτο....:green:

Τα 7 για αρχη σε post ή οπως ειπα intra-post-pre?

Devil
20-01-12, 21:50
Τα 7 για αρχη σε post ή οπως ειπα intra-post-pre?

pre-post-intra.... ενα shake και τα πινεις σιγα σιγα...

COBRA_STYLE
20-01-12, 21:51
τα 5... ειναι αρκετα για τα κιλα μου... τα αλλα 5 θα πιγεναν στο ποστ...:green:

χμμμ...απλα οταν ξεκινησω το "αλλο" θα βαλω και λευκινη απο Primaforce.Και δεν αποφασιζω τι ποσοτητα να παιρνω στο pre.Στο ποστ θα εχω την whey shake ετσι κ αλλιως.

Αναμεσα στο να παιρνω τα 10γρ στο pre και στο να παιρνω 5 pre,5 post+whey ποιο λες εσυ?

Devil
20-01-12, 21:56
χμμμ...απλα οταν ξεκινησω το "αλλο" θα βαλω και λευκινη απο Primaforce.Και δεν αποφασιζω τι ποσοτητα να παιρνω στο pre.Στο ποστ θα εχω την whey shake ετσι κ αλλιως.

Αναμεσα στο να παιρνω τα 10γρ στο pre και στο να παιρνω 5 pre,5 post+whey ποιο λες εσυ?

τα 5γρ πρε ειναι αρκετα... εφοσον εχεις την πρωτεινη ποστ δεν βρισκω λογο να μπει και λευκινη.... λεπτομερια πολυ...;)

COBRA_STYLE
20-01-12, 21:58
εισαι οικονομικος τυπος εσυ:green:

ωραια,μαλλον ετσι θα το παω,εκτος απο μερικες φλασιες οπου θα βαζω 10 αραια και που.:green:γιατι ειμαι σιγουρος απο τωρα οτι θα εχω

Devil
20-01-12, 22:01
εισαι οικονομικος τυπος εσυ:green:

ωραια,μαλλον ετσι θα το παω,εκτος απο μερικες φλασιες οπου θα βαζω 10 αραια και που.:green:γιατι ειμαι σιγουρος απο τωρα οτι θα εχω

αφου 10 θα βαζεις ρε....λες και δεν σε ξερω....:green::turtle:

oldhiphop
26-01-12, 01:30
παιδια σκευτωμαι να παρω bccaa για πρε και ποστ.. εχετε να μου προτινετε καποια οικονομικα σχετικα και σωστα.

beefmeup
26-01-12, 02:28
αν θες με γευση παρε κατι σαν το elite recoup..η το modern bcaa(usp)..θα προτιμουσα το 2ο να σου πω..καλυτερες αναλογιες κ δεν ειναι κ πολυ ακριβο..
αν δεν ες να δωσεις πολλα λεφτα κ να παρεις μεγαλυτερη ποσοτητα παρε αυτα της warriorlab..καλη τιμη για 400γρ..
αλλα να ξερεις ειναι αγευστα(γευση υγρα μπαταριας) κ δεν διαλυονται ευκολα σε νερο..αλλα κανεις δουλεια..

nikos1233
29-01-12, 20:31
Καλησπέρα παιδιά. Από σήμερα έχω μετατρέψει το πρόγραμμα μου έτσι ώστε να κάνω αερόβια το πρωί χωρίς να έχω φάει, και το απόγευμα να πηγαίνω για βάρη.
Θα ήταν χρήσιμο να παίρνω αμινοξέα (Bcaa ) πριν την αερόβια και μετά από αυτή για να έχω την μικρότερη δυνατόν απώλεια μυϊκής μάζας?
Έχω κάποια bcaa στην κατοχή μου , επιτρέπεται να πω την μάρκα? Το κουτί πίσω λέει ότι 2 κάψουλες είναι L-leucine 500mg, L-isoleucine 250mg, L-valine 250mg

sTeLaKoS
29-01-12, 23:15
Να τα παίρνεις. Και μάλιστα διπλή ή και τριπλή δόση. Κάπου στα 5γρ bcaa είναι καλά. :welcome:

ducaki
07-02-12, 21:02
καλησπεραν και απο εμενα.εχω αρχισει και παιρνω bcaa σκονη.1 scoop το διαλυω σε 250 ml νερου και το παιρνω στο gym για μετα την προπονηση.υπαρχει καποιο προβλημα επειδη "καθεται" καμια ωρα και κατι που διαρκει η προπονηση?δηλ το ετοιμαζω απο το σπιτι και το καταναλωνω μετα απο 1-1.30 ωρα.χανει τις ιδιοτητες το διαλυμα?

chris corfu
08-02-12, 23:27
οχι δεν εχει κανενα προβλημα..

sticky fingaz
16-02-12, 14:15
Να ρωτησω ρε παιδες κατι ,ξερουμε οτι τα αμινοξεα βοηθανε στον χρονο αποκαταστασης των μυων, βοηθανε στην μυικη αναπτυξη.....την μυικη αντοχη κ κλπ

Αυτο μεταφραζεται οτι βλεπεις διαφορά κ στο σώμα σου μακροχρόνια? δηλαδη υπαρχει περιπτωση καποιος να δει αισθητη διαφορα με χρηση αμινοξεων πχ οπως με χρηση κρεατινης? :unsure:

Dimitrios
16-02-12, 15:04
Να ρωτησω ρε παιδες κατι ,ξερουμε οτι τα αμινοξεα βοηθανε στον χρονο αποκαταστασης των μυων, βοηθανε στην μυικη αναπτυξη.....την μυικη αντοχη κ κλπ

Αυτο μεταφραζεται οτι βλεπεις διαφορά κ στο σώμα σου μακροχρόνια? δηλαδη υπαρχει περιπτωση καποιος να δει αισθητη διαφορα με χρηση αμινοξεων πχ οπως με χρηση κρεατινης? :unsure:

Να δεις διαφορά αντάξια της κρεατίνης αποκλείεται. Ότι βοηθούν στην αποκατάσταση, βοηθούν. Αλλά τίποτα το τρελό.

Psy-los13
17-02-12, 04:01
καλημερα...μια ερωτηση...επειδη μεταπροπονητικα χρησημοποιω πρωτεινη....ποια αμινοξεα μπορω να παρω για πριν την προπονηση και για αποκατασταση πριν τον υπνο..??

Devil
17-02-12, 12:52
καλημερα...μια ερωτηση...επειδη μεταπροπονητικα χρησημοποιω πρωτεινη....ποια αμινοξεα μπορω να παρω για πριν την προπονηση και για αποκατασταση πριν τον υπνο..??

πριν τον υπνο δεν σου χρειαζοντε....

οπως και πριν απο την προπονηση αν εχεις φαει γευμα σχετικα κοντα 2-3 πριν.... απο εκει και περα αμα θες μπορεις να βαλεις μερικα bcaa...

Psy-los13
17-02-12, 13:40
πριν τον υπνο δεν σου χρειαζοντε....

οπως και πριν απο την προπονηση αν εχεις φαει γευμα σχετικα κοντα 2-3 πριν.... απο εκει και περα αμα θες μπορεις να βαλεις μερικα bcaa...

Eυχαριστω για την απαντηση....απλα επειδη βοηθουν και στην αποκατασταση...για αυτο νομιζα οτι θα ειναι καλο και πριν τον υπνο οπου γινετε η αναπλαση...επειδη εχω διαβασει αρκετα ποστ σου και εχω εντυπωσιαστει απο τις γνωσεις σου....κατα την γνωμη σου αξιζουν σαν συμπληρωμα??

Devil
17-02-12, 14:43
Eυχαριστω για την απαντηση....απλα επειδη βοηθουν και στην αποκατασταση...για αυτο νομιζα οτι θα ειναι καλο και πριν τον υπνο οπου γινετε η αναπλαση...επειδη εχω διαβασει αρκετα ποστ σου και εχω εντυπωσιαστει απο τις γνωσεις σου....κατα την γνωμη σου αξιζουν σαν συμπληρωμα??

μη λες τετοια θα καβαλησω κανα καλαμι... (καπου εδω θα σχολιασει ο βαγγελης λογικα) :green::turtle:

ναι τα bcaa αξιζουν... σημαντικοτερα βεβαια ειναι σε υποθερμιδικη.... σε περιοδους ογκου εχεις πλεονασμα... οποτε λιγο πολυ χανουν την αξια τους αν το δεις απο αυτη τη μερια...;)

nikoskaz
17-02-12, 20:15
Μια απορια εχω παιδια ,, γινεται να ανοιγουμε τις καψουλες των αμινοξεων και να παιρνουμε χυμα τη σκονη? λογω δυσκολιας στην καταποση της καψουλας?? Στα φαρμακα ξερω δεν γινεται γιατι η καψουλα προστατευει το περιεχομενο απο τα οξεα του στομαχου αφηνοντας το φαρμακο να αποροφηθει απ το εντερο ! Να ισχυει κ εδω αυτο?

Devil
17-02-12, 22:25
Μια απορια εχω παιδια ,, γινεται να ανοιγουμε τις καψουλες των αμινοξεων και να παιρνουμε χυμα τη σκονη? λογω δυσκολιας στην καταποση της καψουλας?? Στα φαρμακα ξερω δεν γινεται γιατι η καψουλα προστατευει το περιεχομενο απο τα οξεα του στομαχου αφηνοντας το φαρμακο να αποροφηθει απ το εντερο ! Να ισχυει κ εδω αυτο?

ναι γινετε....;)

MusclesOfShadow
17-02-12, 22:34
μη λες τετοια θα καβαλησω κανα καλαμι... (καπου εδω θα σχολιασει ο βαγγελης λογικα) :green::turtle:

ναι τα bcaa αξιζουν... σημαντικοτερα βεβαια ειναι σε υποθερμιδικη.... σε περιοδους ογκου εχεις πλεονασμα... οποτε λιγο πολυ χανουν την αξια τους αν το δεις απο αυτη τη μερια...;)

Aληθεια? Καιγω ο βλ@κας τα κρατουσα για τον ογκο.
Αυτη την στιμη κανω κατι σαν υποθερμιδικη, cardio και τετοια αλλα και πολυ εντονη αναεροβια. Τι λες να αρχισω τα bcaa?
Για πες μας κιαλα αν γινεται...


(stackarisma κρεατινη+bcaa+λιγο πρωτεινη για την γευση(αν δεν τα βαλω σε χυμο) και υδατ/ας σε στερεη μορφη για ην απορροφηση της κρεατινης, πως σου φαινεται? Για μετα την προπονηση ή για το πρωι:green:)

Devil
17-02-12, 23:08
Aληθεια? Καιγω ο βλ@κας τα κρατουσα για τον ογκο.
Αυτη την στιμη κανω κατι σαν υποθερμιδικη, cardio και τετοια αλλα και πολυ εντονη αναεροβια. Τι λες να αρχισω τα bcaa?
Για πες μας κιαλα αν γινεται...


(stackarisma κρεατινη+bcaa+λιγο πρωτεινη για την γευση(αν δεν τα βαλω σε χυμο) και υδατ/ας σε στερεη μορφη για ην απορροφηση της κρεατινης, πως σου φαινεται? Για μετα την προπονηση ή για το πρωι:green:)


ναι αμα θες μπορεις να αρχησεις.... συνηθως πριν απο την προπονηση πανε....

οι υδατανθρακες δεν ειναι απαραιτητοι για να αποροφηθει η κρεατινη....

αν βαλεις αμινοξεα δεν εχει νοημα να τα παρεις μαζι με πρωτεινη...

MusclesOfShadow
17-02-12, 23:14
Δεν εχω τιποτα για γευση, κρεατινη και bcaa ειναι της warriorlab και δεν εχουν γευση. Μαλλον θα τα βαζω σε χυμο.
Εισαι σιγουρος για αυτο? Νομιζα οτι η ινσουλνη βοηθαει την κρεατινη να μεταφερθει. Γιαυτ και χρησιμοποιουμε υδατανθρακες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη μαζι της (dextrose).
Βασικα το ειχα παρατηρησει κιεγω στον πρωτο μου.."κυκλο" (παντα ηθελα να τ πω αυτο:thumbup:), οτι επαιρνα την κρεατινη μονο με νερο ή μονο με πρωτεινη και δεν εβεπα και καμια διαφορα ενω μαζμε τον υδατανθρακα, εβλεπα:shock:

thnx για τνην απαντηση παντως!

Devil
17-02-12, 23:30
Δεν εχω τιποτα για γευση, κρεατινη και bcaa ειναι της warriorlab και δεν εχουν γευση. Μαλλον θα τα βαζω σε χυμο.
Εισαι σιγουρος για αυτο? Νομιζα οτι η ινσουλνη βοηθαει την κρεατινη να μεταφερθει. Γιαυτ και χρησιμοποιουμε υδατανθρακες υψηλου γλυκαιμικου δεικτη μαζι της (dextrose).
Βασικα το ειχα παρατηρησει κιεγω στον πρωτο μου.."κυκλο" (παντα ηθελα να τ πω αυτο:thumbup:), οτι επαιρνα την κρεατινη μονο με νερο ή μονο με πρωτεινη και δεν εβεπα και καμια διαφορα ενω μαζμε τον υδατανθρακα, εβλεπα:shock:

thnx για τνην απαντηση παντως!

yep.... δεν ειναι σημαντικο...

οπως δεν ειναι αναγκη να βαλεις dextrose για να κανεις spike... το κανει και η whey....

MusclesOfShadow
18-02-12, 01:14
Tα αμινοξεα σε χαπι κανουν και αυτα...spike????

Devil
18-02-12, 01:17
Tα αμινοξεα σε χαπι κανουν και αυτα...spike????

για τι αμινοξεα μιλαμε bcaa,eaa,pool ?

MusclesOfShadow
18-02-12, 01:21
Aς παρουμε περιπτωσεις:P

1)Yδρολυμενη πρωτεινη γαλακτος (scitec amino 5600)
2)bcaa

Devil
18-02-12, 01:22
Aς παρουμε περιπτωσεις:P

1)Yδρολυμενη πρωτεινη γαλακτος (scitec amino 5600)
2)bcaa


το πρωτο ναι αλλα εξαρταται απο την ποσοτητα..... για το δευτερο δεν νομιζω....

MusclesOfShadow
18-02-12, 01:26
Ok:welcome:
Για 4 γραμμαρια αμινοξεων δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Σημερα χρησιμοποιησα κατα την διαρκεια της προπονησης και μια χαρα.
Και μιας το θρεντ ειναι "αμινοξεα",να πω οτι χρησιμοποιησα και ταυρινη επισης, πηρα1 χαπι (1000γρ) κατα την διαρκεια (μαζι με ταμινο) και μετα ημουν αχτυπτος, μετα οταν ξανακουρατηκα ξαναπηρα, αλλα δεν εγινε και τιποτα...
(btw αυτο εγινε γιατι ειχα ποδια μεταστηθος μετα πλατη....αστα να παν)

Anyway, διαβαστε και αυτο για την ταυρινη:green:
http://shogunenergy.com/Product/Taurine.aspx

nikossamos
18-02-12, 12:53
http://img201.imageshack.us/img201/7416/weideraminop4bed345700c.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/201/weideraminop4bed345700c.jpg/)

Αμινοξέα σε υγρή μορφή από υψηλής ποιότητας σπρωτεΐνης ορρού γάλακτος υψηλής απορρόφησης.
Ο οργανισμός διασπάει την πρωτεΐνη στα συστατικά της, τα αμινοξέα - τους δομικούς λίθους των μυών.
Υπάρχουν μερικά αμινοξέα που μπορεί και παράγει ο οργανισμός και άλλα τα οποία δεν είναι σε θέση να τα παράγει από μόνος του.
Αυτά αποκαλούνται και ουσιώδεις αμινοξέα και πρέπει να συμπεριλαμβάνονται στη διατροφή για να εξασφαλίζεται η πρόσληψη τους.
Το Amino Power Liquid είναι ένα προϊόν το οποίο προσφέρει μια υψηλή αναλογία αμινοξέων υψηλής ποιότητας και γρήγορης απορρόφησης από υδρωλυμένη πρωτεΐνη ορρού γάλακτος υψηλής βιολογικής αξίας.

Μια ολοκληρωμένη σύνθεση σημαντικών αμινοξέων για να εφοδιάζετε τον οργανισμό σας με τα απαραίτητα θρεπιτκά συστατικά που προωθούν τη μυϊκή ανάρρωση και ανάπτυξη.

Ιδιότητες προϊόντος:
Υδρολυμένη πρωτεΐνη ορρού γάλακτος σε υγρή μορφή , υψηλής ποιότητας , απορρόφησης και βιολογικής αξίας.
Παρέχει στο σώμα και στους μύες γρήγορα τα απαιραίτητα αμινοξέα που χρειάζονται.
Υποστηρίζει τη μυϊκή ανάρρωση.
Δεν περιέχει ασπαρτάμη.

Διατροφικές Πληροφορίες Ανά 100ml
Ενέργεια 1035kj/244kcal
Πρωτεϊνη 51,5g
Υδατάνθρακες 9,4g
Λίπη <0,1g
Ίνες 0g
Βιταμίνη Β6 13,3mg
Ταυρίνη 1250mg
L-Λευκίνη 26000mg


Προφίλ Αμινοξέων Ανά 100g Πρωτεϊνης
L-Αλανίνη 9280mg
L-Αργινίνη 7480mg
L-ΑσπαραγινικόΟξύ 5490mg
L-Κυστεϊνη 120mg
L-Γλουταμινικό Οξύ 10700mg
Γλυκίνη 20460mg
L-Ιστιδίνη 850mg
L-Ισολευκίνη 1420mg
L-Λευκίνη 6340mg
L-Λυσίνη 3500mg
L-Μεθειονίνη 100mg
L-Βαλίνη 2270mg
L-Φαινυλαλανίνη 1890mg
L-Προλίνη 10990mg
L-Σερίνη 3410mg
L-Θρεονίνη 1800mg
L-Τρυπτοφάνη 570mg
L-Τυροσίνη 80mg

τι λέτε? :P :P too much?

metz
18-02-12, 23:28
http://img201.imageshack.us/img201/7416/weideraminop4bed345700c.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/201/weideraminop4bed345700c.jpg/)

Αμινοξέα σε υγρή μορφή...

τι λέτε? :P :P too much?

Μια χαρά φαίνεται. Το θέμα είναι πως συνήθως η σχέση τιμής δεν είναι και τόσο καλή.

Η πλειοψηφία των υγρών αμινοξέων είναι βασισμένη στο κολλάγόνο -> χαμηλής ποιότητας πηγή.

Ίσως θα ήταν καλύτερο να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα με το προϊόν αυτό για αξιολόγηση και αν θες κάνεις και εδώ την ερώτηση βάζοντας παράλληλα και το λινκ του θέματος

Devil
18-02-12, 23:42
προσωπικα @@κια μου φαινετε..... πουλανε υγρη πρωτεινη για αμινοξεα..... λιγο απατη ειναι.... ουτε % απο di-tri-peptides δεν δινουν....

nikossamos
19-02-12, 11:39
εδώ είμαστε :D

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?19533-Weider-Amino-Power-Liquid-1000ml&p=520803#post520803

Blackie
20-02-12, 04:05
Τις καλημέρες μου! Σε λίγο καιρό θέλω να μπω στην αερόβια (interval ή 40' διάδρομο, δε ξέρω) χωρίς να αλλάξω ιδιαίτερα τη διατροφή μου σε υδατάνθρακες, οπότε λέω να πάρω κάποια BCAA για το ενδιάμεσο μεταξύ προπόνησης και αερόβιας και όχι για την υπόλοιπη μέρα. Με το πέρας της αερόβιας θα παίρνω τη Standard της ON. Απ'ό,τι έχω καταλάβει: 1. Ισχύει το 1g/kg βάρους, όσον αφορά τη δοσολογία; 2. Κατά σειρά απελευθέρωσης και απορρόφησης, εν τέλει, η σειρά είναι υγρά>σκόνη>ταμπλέτες; 3. Υπάρχει κάποιο προϊόν που προτιμάται από εσάς; 4. Τις ημέρες που δε θα κάνω βάρη, αλλά θα κάνω αερόβια πρέπει να παίρνω περί τα 5gr; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

chris corfu
20-02-12, 15:51
1.ισχυει 1γρ ανα 10κιλο περιπου σωματικου βαρους οχι ανα κιλο, πχ αν εισαι 80 κιλα, παιρνεις 8γρ bcaa
2. Η αποροφοση διαφερει με το αν ειναι πρωτεινη η αμινο και σε ταμπλετες η υγρα συνηθως ειναι πληρη αμινοξεα η πρωτεινη σε αντιστοιχη μορφη και οχι bcaa τα οποια συνηθως ειναι σε σκονη η σε καψουλες που κ σε αυτην την περιπτωση οι καψουλες παλι σκονη εχουν μεσα.. αυτο που εσυ θες λοιπον ειναι σκονη bcaa.
3. Προιντα που μπορω να σου προτεινω ανεπυφυλακτα ειναι: Xtend απο Scivation, Modern Bcaa απο Usplabs, Elite Recoup απο Dymatize η και Recover Pro απον Anabolic Innovations..
4. Τα γραμμαρια με το κριτηριο που σου εγραψα απο πανω.

Blackie
20-02-12, 19:50
1.ισχυει 1γρ ανα 10κιλο περιπου σωματικου βαρους οχι ανα κιλο, πχ αν εισαι 80 κιλα, παιρνεις 8γρ bcaa
2. Η αποροφοση διαφερει με το αν ειναι πρωτεινη η αμινο και σε ταμπλετες η υγρα συνηθως ειναι πληρη αμινοξεα η πρωτεινη σε αντιστοιχη μορφη και οχι bcaa τα οποια συνηθως ειναι σε σκονη η σε καψουλες που κ σε αυτην την περιπτωση οι καψουλες παλι σκονη εχουν μεσα.. αυτο που εσυ θες λοιπον ειναι σκονη bcaa.
3. Προιντα που μπορω να σου προτεινω ανεπυφυλακτα ειναι: Xtend απο Scivation, Modern Bcaa απο Usplabs, Elite Recoup απο Dymatize η και Recover Pro απον Anabolic Innovations..
4. Τα γραμμαρια με το κριτηριο που σου εγραψα απο πανω.

Να'σαι καλά φίλε! Ο δαίμων του πληκτρολογίου, κι εγώ 10g ήθελα να γράψω! Απ' όσο το έψαξα, κατάλαβα πως όσον αφορά το post-workout, pre-cardio όλα τα BCAA Supplements είναι το ίδιο, εκτός απ'αυτά που έχουν αναλογίες 4:1:1 και 8:1:1, που απ'όσο έψαξα δεν υπάρχει κάποια σοβαρή ένδειξη πως έχουν μεγάλη διαφορά απ'τα 2:1:1. Εν ολίγοις, μάλλον με βλέπω για Xtend λόγω τιμής (αναλογικά)!

Τώρα, όσον αφορά τη δοσολογία, απ'ό,τι βλέπω χρειάζομαι 3 scoop. Μονομιάς και τα 3 με το τελευταίο set ή 1 intra και 2 post;

Αν κάνω κάπου λάθος στα λεγόμενά μου, διόρθωσέ με!

chris corfu
20-02-12, 20:50
κοιτα εγω προσωπικα προτιμω xtend kai modern bcaa πιο πολυ. πιστευω ναι ειναι καλη επιλογη να παρεις τα xtend εχουν και κιτρουλινη και ηλεκτρολυτες αλλα με 2 σκουπ θεωρω οτι θα σαι οκ, εχουν καπου 12γρ bcaa. μια χαρα το βλεπω, προσωπικα θεωρω λιγο υπερβολη τα 3 συμφωνα κ με τη χρηση που το θες ανετα θα εισαι καλλημενος. για γευση μπορω να σου προτεινω καρπουζι η πορτοκαλι.(για τη νεα εκδοση των xtend μιλαω παντα)

για χρηση κανε ιντρα καλυτερα και τα δυο σκουπ(αν χρησιμοποιησεις 2) μαζι κατα τη διαρκεια προπονησης-αεροβιας.

τωρα σχετικα με την διαφορα που εχουν στις αναλογιες ενταξει αυτα με τα 4-1-1 μικρη διαφορα αλλα με τα 8-1-1 εχει διαφορα, οταν θες να βαλεις λευκινη δλδ παραπανω προτιμας τα τελευταια η λευκινη σκετη..

Blackie
20-02-12, 23:24
κοιτα εγω προσωπικα προτιμω xtend kai modern bcaa πιο πολυ. πιστευω ναι ειναι καλη επιλογη να παρεις τα xtend εχουν και κιτρουλινη και ηλεκτρολυτες αλλα με 2 σκουπ θεωρω οτι θα σαι οκ, εχουν καπου 12γρ bcaa. μια χαρα το βλεπω, προσωπικα θεωρω λιγο υπερβολη τα 3 συμφωνα κ με τη χρηση που το θες ανετα θα εισαι καλλημενος. για γευση μπορω να σου προτεινω καρπουζι η πορτοκαλι.(για τη νεα εκδοση των xtend μιλαω παντα)

για χρηση κανε ιντρα καλυτερα και τα δυο σκουπ(αν χρησιμοποιησεις 2) μαζι κατα τη διαρκεια προπονησης-αεροβιας.

τωρα σχετικα με την διαφορα που εχουν στις αναλογιες ενταξει αυτα με τα 4-1-1 μικρη διαφορα αλλα με τα 8-1-1 εχει διαφορα, οταν θες να βαλεις λευκινη δλδ παραπανω προτιμας τα τελευταια η λευκινη σκετη..

Χμ... Όταν λες intra προπόνησης-αερόβιας, εννοείς κάτι του στυλ ενδιάμεσα στα βάρη 1 δόση, με τη λήξη άλλη μία και μετά την αερόβια κανονικά whey, έτσι δεν είναι;
Πάντως, δε θέλω να το "ξεσκίσω", η λευκίνη δεν πίνεται, απ'όσο διάβασα!:turtle:

chris corfu
21-02-12, 01:35
εννοω κατα τη διαρκεια της προπονησης σου σε ενα σεικερ τα δυο σκουπ κσι πινεις μεχρι να σου τελειωσει και να τελειωσεις κ την αεροβια η και πριν τελειωσεις με την αεροβια. πρωτεινη ναι μετα στο τελος.

Blackie
21-02-12, 20:16
εννοω κατα τη διαρκεια της προπονησης σου σε ενα σεικερ τα δυο σκουπ κσι πινεις μεχρι να σου τελειωσει και να τελειωσεις κ την αεροβια η και πριν τελειωσεις με την αεροβια. πρωτεινη ναι μετα στο τελος.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, ήσουν πολύτιμος!

erin
11-03-12, 20:19
χαιρεται παιδια.βλεπω οτι πολλοι απο σας πιστευουν οτι τα ajinomoto ειναι τα καλυτερα bcaa τησς αγορας.ειμαι μεταξυ των Ajinomoto® iBCAA απο το βulk καταστημα mp και των Primordial Performance IBCAA (Ajipure Instantised).ποια πιστευετε οτι ειναι καλυτερα?ενοω σαν αξιοπιστια εταιρειας-μαγαζιου.απο τιμες μικρες οι διαφορες απο εκει που τα βρηκα.

beefmeup
11-03-12, 20:22
αφου φερουν την ιδια επωνυμια,παρε τα φτηνοτερα..τα ιδια ειναι κ τα 2,με την μονη διαφορα σε αυτα της primordial την γευση..

erin
19-03-12, 04:14
τελικα δεν χερω τι θελω και ψαχνομαι πολυ μεχρι να κατασταλλαξω σε κατι σωστο.αναζητω ξανα τα φωτα σας λοιπον.διαβασα στο φορουμ της αξιολογησης συμπληρωματων οτι τα modern bcaa απο usp labs ειναι απο τα καλυτερα που κικλοφορουν.ιδου η απορια!!!καλυτερα ειναι να παρο ενα κιλο ajinomoto 2:1:1 και 1 κιλο λευκινη(απο μπαλκ καταστημα) για να κανω μονος μου το μειγμα η να παρω τα modern bcaa 8:1:1.αυτο που με ενδιαφερει κυριωσ ειναι η ποιοτητα.η γευση δεν με πολυ πειραζει αρκει να χερω οτι παιρνω κατι καλο!!!!!

billys15
19-03-12, 04:40
Το να κανεις μονος σου το μειγμα ειναι καλυτερο και συμφερει περισσοτερο.Αν και νομιζω οτι στην περιπτωση σου μονο μια λευκινη θα εφτανε.Δοκιμασε 5γρ ανα 4-5 ωρες,ειναι πολυ αναβολικο αμινοξυ.

Dimitrios
26-03-12, 14:11
Έχει πάρει κανείς ajinomoto; Aξίζει να δώσε κανείς λεφτά για αυτά μιας και είναι ακριβότερα ή ουσιαστικά είναι πολύ λεπτομέρεια;

Devil
26-03-12, 15:14
Έχει πάρει κανείς ajinomoto; Aξίζει να δώσε κανείς λεφτά για αυτά μιας και είναι ακριβότερα ή ουσιαστικά είναι πολύ λεπτομέρεια;

την ποιοτητα πληρωνεις κυριως.... βεβαια νομιζω οτι βγαινουν micronized πλεον.... πραγμα που τα κανει να διαλυοντε καλητερα στο νερο...

Dimitrios
26-03-12, 15:22
την ποιοτητα πληρωνεις κυριως.... βεβαια νομιζω οτι βγαινουν micronized πλεον.... πραγμα που τα κανει να διαλυοντε καλητερα στο νερο...

Ναι το τσέκαρα αυτό με τη διαλυτότητα. Από γεύση χάλια θα είναι όπως όλα τα bulk απλά ήθελα να δω τι διαφορά έχουν από τα κοινά.

Devil
26-03-12, 15:26
Ναι το τσέκαρα αυτό με τη διαλυτότητα. Από γεύση χάλια θα είναι όπως όλα τα bulk απλά ήθελα να δω τι διαφορά έχουν από τα κοινά.

ειναι το ιδιο πραγμα με την κρεατινη..... μονουδρικη vs creapure...

Dimitrios
26-03-12, 16:17
ειναι το ιδιο πραγμα με την κρεατινη..... μονουδρικη vs creapure...

Thank you thank you..:thumbup:

jimis7
02-04-12, 00:20
Θέλω να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κάποιος ή έχει να προτείνει κάτι για αμινοξέα σε ταμπλέτες, όχι bcaa.Να είναι όμως αμινοξέα και όχι πρωτείνη σε χάπια...Έχω διαβάσει γενικότερα το φόρουμ δεν με κατατόπισε κάτι...Ευχαριστώ!

chris corfu
02-04-12, 08:26
για αυτο που θες παρε αμινο μαξ 8000 απο γκασπαρι, για μενα τα καλυτερα, σε ταμπλετες ομως ελπιζω να μην εχεις προβλημα καταπωσης, ειναι μεγαλουτσικα..

http://www.bodybuilding.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=bodybuilding_flypage.tpl&product_id=55&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=22

Jimy
02-04-12, 15:42
Και να θεσω τωρα το ερωτημα εγω.Γιατι Amino 8000 και οχι uni-liver της Universal?

Dimitrios
02-04-12, 15:51
Και να θεσω τωρα το ερωτημα εγω.Γιατι Amino 8000 και οχι uni-liver της Universal?

Γιατί άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Τα 8000 τα θέλεις για άμεση αποκατάσταση πριν και μετά την προπόνηση και το Liver το θες για να συμπληρώνεις είτε ποσότητα στα γεύματα είτε να ενδιάμεσα να υπάρχει μια σταθερή ροή αμινοξέων στο αίμα.
Για εμένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ τους. ΆΛλο το ένα άλλο το άλλο.

Devil
02-04-12, 17:43
Και να θεσω τωρα το ερωτημα εγω.Γιατι Amino 8000 και οχι uni-liver της Universal?

το amino 8000 απο οτι θυμαμαε ειναι υδρολιμενη πρωτεινη.....

το uni-liver ειναι συκωτι σε χαπια....

Jimy
02-04-12, 18:30
Δηλαδη για μετα την προπονηση καλυτερα τα 8000 Παρα τα uni-liver?Εγω χρησιμοποιω τα uniliver για ενδιαμεσα απο τα γευματα για πριν και μετα την προπονηση 6-9 χαπια ημερησιως.Μηπως να μεταφερθω στο Universal-Uni-liver θεμα?

Dimitrios
03-04-12, 00:58
Δηλαδη για μετα την προπονηση καλυτερα τα 8000 Παρα τα uni-liver?Εγω χρησιμοποιω τα uniliver για ενδιαμεσα απο τα γευματα για πριν και μετα την προπονηση 6-9 χαπια ημερησιως.Μηπως να μεταφερθω στο Universal-Uni-liver θεμα?

Βασικά αν πίνεις πρωτείνη μετά την προπόνηση δεν τα χρειάζεσαι.
Τώρα για εμένα καλύτερα έχε 1 από τα 2 και όταν δεν έχεισ φάει καλά πριν ή αισθάνεσαι χωρίς πολύ δύναμη πάρε μερικά πριν ή μετά.

Crased
04-04-12, 19:45
Θελω να παρω αμινοξεο σε υγρη μορφη και θελω να μου προτείνετε κάποιο καλό!

(Εκανα ποστ αλλα μου ειπανε να ρωτησω σε ειδη αρθρα )

Devil
04-04-12, 19:57
Θελω να παρω αμινοξεο σε υγρη μορφη και θελω να μου προτείνετε κάποιο καλό!

(Εκανα ποστ αλλα μου ειπανε να ρωτησω σε ειδη αρθρα )

και παλι αμινοξεο οε οε οεεεεεεεεεοοοο... :turtle:

κατι καλο σε υγρη μορφη δεν θα βρεις.... σιγουρο αυτο....

απο εκει και περα θα ηθελα να σε ρωτησω για ποιο σκοπο το θες?

Crased
04-04-12, 20:00
και παλι αμινοξεο οε οε οεεεεεεεεεοοοο... :turtle:

κατι καλο σε υγρη μορφη δεν θα βρεις.... σιγουρο αυτο....

απο εκει και περα θα ηθελα να σε ρωτησω για ποιο σκοπο το θες?

εο εοο ''Μαλιστα''
λοιπον ενα παιδι σημερα μου ειπε για αμινοξεο , αυτος εχει σε υγρη μορφη και μου ειπε ειναι ενα καλο βοηθημα για αυξηση επιπεδου στο σωμα να φανταστεις παμε μαζι 5 μηνες περιπου και παιζουμε ιδιες ασκησεις και αυτος ειναι στο 10 και εγω στο 4 !! αν και δεν καταλαβα καλα τι ακριβως μ ειπε οτι κανει...

Devil
04-04-12, 20:07
εο εοο ''Μαλιστα''
λοιπον ενα παιδι σημερα μου ειπε για αμινοξεο , αυτος εχει σε υγρη μορφη και μου ειπε ειναι ενα καλο βοηθημα για αυξηση επιπεδου στο σωμα να φανταστεις παμε μαζι 5 μηνες περιπου και παιζουμε ιδιες ασκησεις και αυτος ειναι στο 10 και εγω στο 4 !! αν και δεν καταλαβα καλα τι ακριβως μ ειπε οτι κανει...

καταρχην..... αμινοξυ (το ενα).... αμινοξεα (τα πολλα)... ενικος/πληθυντικος.... οκ

απο εκει και περα.... προσωπικα μου φαινετε ανοητο να παρεις κατι που δεν ξερεις τι κανει..... βασικο αυτο....
το οτι αυτος ειναι στο 10 και εσυ στο 4 δεν εχει να κανει με τα αμινοξεα..... βαζω το χερι μου στη φωτια για αυτο....

τα αμινοξεα εν ολιγης αποτελουν την πρωτεινη.... δλδ ενα κομματι κοτοπουλο που τρως... εχει πχ.... 30γρ πρωτεινη.... και αφου ειπαμε οτι η πρωτεινη αποτελειτε απο αμινοξεα.....αρα 30γρ πρωτεινη = 30γρ αμινοξεα....

οποτε.... αν εσυ.... τρως αρκετη πρωτεινη κατα τη διαρκεια της μερας.... τοτε δεν σου χρειαζοντε τα αμινοξεα....

απο την αλλη αν πας για προπονηση νηστικος... τοτε οκ θα σου ελεγα να παρεις bcaa....

προσωπικα νομιζω οτι δεν σου χρειαζοντε... αλλα δεν ειμαι αυτος που κανει κουμαντο στην τσεπη σου....;)

Crased
04-04-12, 20:14
καταρχην..... αμινοξυ (το ενα).... αμινοξεα (τα πολλα)... ενικος/πληθυντικος.... οκ

απο εκει και περα.... προσωπικα μου φαινετε ανοητο να παρεις κατι που δεν ξερεις τι κανει..... βασικο αυτο....
το οτι αυτος ειναι στο 10 και εσυ στο 4 δεν εχει να κανει με τα αμινοξεα..... βαζω το χερι μου στη φωτια για αυτο....

τα αμινοξεα εν ολιγης αποτελουν την πρωτεινη.... δλδ ενα κομματι κοτοπουλο που τρως... εχει πχ.... 30γρ πρωτεινη.... και αφου ειπαμε οτι η πρωτεινη αποτελειτε απο αμινοξεα.....αρα 30γρ πρωτεινη = 30γρ αμινοξεα....

οποτε.... αν εσυ.... τρως αρκετη πρωτεινη κατα τη διαρκεια της μερας.... τοτε δεν σου χρειαζοντε τα αμινοξεα....

απο την αλλη αν πας για προπονηση νηστικος... τοτε οκ θα σου ελεγα να παρεις bcaa....

προσωπικα νομιζω οτι δεν σου χρειαζοντε... αλλα δεν ειμαι αυτος που κανει κουμαντο στην τσεπη σου....;) αν οντως δεν σου κανουν κατι δεν υπαρχει λογος να παρω , μια πρωτεινη σαν συμπληρωμα γιατι δεν τρωο αρκετη ποσοτητα πρωτεινης

Devil
04-04-12, 20:17
αν οντως δεν σου κανουν κατι δεν υπαρχει λογος να παρω , μια πρωτεινη σαν συμπληρωμα γιατι δεν τρωο αρκετη ποσοτητα πρωτεινης

ναι... καλητερο και πιο οικονομικο θα ελεγα...;)

George007
14-04-12, 23:37
παιδες κανα καλο αμινο που κυκλοφορη αυτην την περιοδο?

George007
15-04-12, 00:10
και οικονομικο!

Devil
15-04-12, 15:25
παιδες κανα καλο αμινο που κυκλοφορη αυτην την περιοδο?


και οικονομικο!

τα BCAA θα φορεθουν πολυ φετος το καλοκαιρι.....:green::turtle:

Apollonas
15-04-12, 15:51
και οικονομικο!

Νομίζω ότι της ΟΝ είναι πολύ καλό, το AMIN.O. Energy...!!! Ρίξε μια ματιά...!!!:thumbup:

George007
16-04-12, 01:35
Νομίζω ότι της ΟΝ είναι πολύ καλό, το AMIN.O. Energy...!!! Ρίξε μια ματιά...!!!:thumbup:

θα το κοιταξω! ευχαριστω:)

xgiwrgos
16-04-12, 13:07
τα BCAA θα φορεθουν πολυ φετος το καλοκαιρι.....:green::turtle:

αχαχαχαχαχ... κατι έχω ακουσει και εγω..

metalwar
08-05-12, 09:44
Καλημέρα παίδες,

Βλέπω πολλοί παίρνετε το Uni-Liver και σχεδόν μόνο καλά σχόλια έχω διαβάσει.
Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ κάτι BCAA της Reflex, οπότε είμαι ανάμεσα στα 2 αυτά για την επόμενη γύρα, επειδή τελειώνουν τα BCAA.
Ξέρω, εννοείται είναι διαφορετικά πράγματα.. αλλά η επόμενη αγορά μου να περιλαμβάνει ξανά τα BCAA ή το Uni-Liver?
ή και τα δύο?? εσείς πως θα το παίζατε?
Και άντε πες, παίρνω και τα δύο επειδή δεν είναι και ακριβά προϊόντα να πεις.... πως θα τα παίξω με τις δόσεις;
Υπόψιν, τα BCAA τα χρησιμοποιώ πριν τη προπόνηση (8-10 caps), άντε και μετά από κάποια αερόβια.

Σας ευχαριστώ όλους

beefmeup
08-05-12, 23:04
τελειως διαφορετικα πραγματα..
αν θες να τα χρησιμοποιεις κοντα στην προπονηση(πριν η μετα)περνεις διακλαδισμενης κατα προτμιση σκονη,οχι ταμπς..
εκτος αν παρεις αυτα του γκασπαρι που ειναι 4-1-1 σε ταμπς..
τα λιβερ ειναι για αλλου ειδους χρηση,μεα στην μερα περισοτερο κ μαζι με τα γευματα..
εγω τουλαχιστον κατι χρονια που τα περνω για αυτο τα περνω..για να ανεβαζω τις ποσοτητες πρωτεινης των γευματων μου..κοντα στην προπονηση αμφιβαλω αν θα σου δωσουν τπτ εξτρα.

metalwar
09-05-12, 10:01
Σίγουρα είναι διαφορετικά απλώς, στο θέμα του, διάβαζα ότι παίζουν και γύρω από προπόνηση.
Anyway, έχω τα BCAA για τη προπόνηση κ όπως λες και συ το Uni-Liver του συμπεριφέρομαι ως συμπληρωματική πρωτείνη στα γεύματα. thnx πάντως.

Dimitrios
16-05-12, 15:37
Xtend ή Chaind'out για pre/intra ;

Tasos Green
16-05-12, 15:42
μακρυα απο Alri... :green:

Παρε τα καινουργια Xtend συγκεκριμένα πράσινο μηλο... και πες μου αν λενε απο γευση... :green:

Dimitrios
16-05-12, 16:54
μακρυα απο Alri... :green:

Παρε τα καινουργια Xtend συγκεκριμένα πράσινο μηλο... και πες μου αν λενε απο γευση... :green:

Χαχα.. Έχω ακούσει τα καλύτερα! Ναι σε xtend θα πάω τελικά. Eίμαι ανάμεσα σε πράσινο μήλο και πορτοκάλι, αν και έξω λένε ότι καλύτερη είναι το καρπούζι αλλά του COBRA δεν του άρεσε... Ίδωμεν.. Όποιος έχει πρόσφατα δοκιμάσει ας γράψει μια κριτική.:thumbup:

Tasos Green
16-05-12, 16:59
στο bb.com εχουν βγαλει βαθμολογιο γευσης στα xtend... το μεγαλυτερο βαθμό εχει η γευση λεμονι μετα πράσινο μηλο και τρίτη ερχετε το καρπουζι...

το μηλο θα δοκιμαστεί σιγουρα μολις μου τελειώσουν αυτα που εχω..

chris corfu
19-05-12, 00:37
Χαχα.. Έχω ακούσει τα καλύτερα! Ναι σε xtend θα πάω τελικά. Eίμαι ανάμεσα σε πράσινο μήλο και πορτοκάλι, αν και έξω λένε ότι καλύτερη είναι το καρπούζι αλλά του COBRA δεν του άρεσε... Ίδωμεν.. Όποιος έχει πρόσφατα δοκιμάσει ας γράψει μια κριτική.:thumbup:

μην παρεις πορτοκαλι, δεν εχει καλη διαλυτοτητα, αφηνει παντα κατι κομματακια. και απο γευση ενταξει καλη αλλα το καρπουζι ειναι πολυ μπροστα.. αμα θες δοκιμασε και το μηλο να μας πεις.. εγω εχω εξασφαλισει καρπουζι για καλοκαιρι και το σκεφτομαι και για κανα ποτακι στην παραλια με τριμενο παγο να σου πω την αληθεια αφου ειναι σαν κοκτειλ... :green:

gspyropo
23-05-12, 05:29
γιατι οχι Chaind'out?????????????????!!!!!!!!!!!!!!

bab13
27-05-12, 14:53
παιδες και εγω μια ερωτηση για να μην ανοιγω ποστ. περνω Xpert whey bodymax και εχει και αμινοξεα μεσα. (πρεπει να ειναι και ισολατε). τωρα 8ελω να παρω αμινοξεα 8α με βοη8ισει που8ενα η τζαμπα λεφτα ?? και αν ναι ποια να παρω γτ δεν ξερω τιποτα απο αμινοξεα

sobral
27-05-12, 18:41
γιατι οχι Chaind'out?????????????????!!!!!!!!!!!!!!

Alri εγγύηση!χαχαχαχα!

Big Foot
27-05-12, 21:11
Tα ΒCAA της SOLGAR πως τα κοβεται...?Κανουν καλα την δουλεια τους κατα την διαρκεια βαριας προπονησης 2-3 caps?:bblifthard:

Andreas C.
28-05-12, 12:24
Tα ΒCAA της SOLGAR πως τα κοβεται...?Κανουν καλα την δουλεια τους κατα την διαρκεια βαριας προπονησης 2-3 caps?:bblifthard:

Τα κόβω πολύ ακριβά :green:

deluxe
09-06-12, 02:55
Εχω κατι αμινοξεα ajipure τα οποια δε τα επαιρνα λογω γευσης και σημερα ειδα οτι ληγουν σε 1 μηνα! Και τα ειχα πληρωσει ακριβα. Σκεφτομαι να ξεκινησω να παιρνω 3-5 φορες απο 5γρ μεσα στην ημερα. Θα με βοηθησουν; Αναμεσα στα γευματα καλυτερα; Θα βαλω σιγουρα μια δοση πριν τον υπνο μαζι με πρωτεινη+γαλα, μια μετα την προπονηση μαζι με μαλτο+πρωτεϊνη και ισως και το πρωι με το πρωινο. Τι λετε;

beefmeup
09-06-12, 14:51
βηθανε κ ετσι,αλλα μπορειςνα τα παρεις κ κανα 2μηνο αφου ληξουν..το εχω κανει κ γω,δεν ειχα θεμα.

bandicoot
10-06-12, 10:53
καλημερα σας....εχω παρει τα amino5500 της olimp 48012 και μ ειπαν 2 το πρωι και 2 μετα την προπονηση.Δεν ειναι μικρι ι δοση?να προσθεσω και δυο το βραδι μηπως?:unsure:

tasos2
17-06-12, 12:54
Να ρωτησω κατι... Μου εδωσαν ενα δωρεαν δειγμα αμινοξεα που ειναι σε μορφη χαπιων και λεει πανω μιση ωρα πριν το γευμα. Πρεπει να εχεις αδειο στομαχι για να απορροφηθουν σωστα? Γιατι εγω μιση ωρα πριν το γευμα ειμαι ακομα φουσκωμενος απο το προηγουμενο. Τι λετε? Ενας στο youtube λεει οτι τα παιρνει πρωι για να εχει αδειο στομαχι και τρωει μετα απο μιση ωρα αλλα εγω δεν μπορω να το κανω αυτο γιατι δεν εχω χρονο

vaggan
17-06-12, 12:56
δεν εχεις θεμα ειτε πριν ειτε μετα εγω τα παιρνω πριν το γευμα και καπακι τρωω

tasos2
17-06-12, 13:07
δεν εχεις θεμα ειτε πριν ειτε μετα εγω τα παιρνω πριν το γευμα και καπακι τρωω

Kαι πως ξερεις οτι απορροφουνται σωστα? Στο κουτι λεει μιση ωρα πριν

vaggan
17-06-12, 14:19
Kαι πως ξερεις οτι απορροφουνται σωστα? Στο κουτι λεει μιση ωρα πρινγιατι να μην απορροφουνται σωστα???τροφη ειναι και αυτα

tasos2
17-06-12, 17:24
γιατι να μην απορροφουνται σωστα???τροφη ειναι και αυτα

Δε ξερω. Ετσι ελεγε ο luimarco γι αυτο ρωταω

vaggan
17-06-12, 18:19
Δε ξερω. Ετσι ελεγε ο luimarco γι αυτο ρωταωποιος ειναι αυτος???καλα οποιος και να ειναι μαλακιες λεει:thumbup:

Devil
23-06-12, 03:10
Να ρωτησω κατι... Μου εδωσαν ενα δωρεαν δειγμα αμινοξεα που ειναι σε μορφη χαπιων και λεει πανω μιση ωρα πριν το γευμα. Πρεπει να εχεις αδειο στομαχι για να απορροφηθουν σωστα? Γιατι εγω μιση ωρα πριν το γευμα ειμαι ακομα φουσκωμενος απο το προηγουμενο. Τι λετε? Ενας στο youtube λεει οτι τα παιρνει πρωι για να εχει αδειο στομαχι και τρωει μετα απο μιση ωρα αλλα εγω δεν μπορω να το κανω αυτο γιατι δεν εχω χρονο

μα ποιος ο λογος να παρεις αμινοξεα πριν το γευμα? δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο του κατασκευαστη... βασικα αν υπαρχει σκεπτικο παντα...

αφου στο γευμα που θα κανεις θα εχεις λογικα πρωτεινη... δλδ αμινοξεα.... και βαλε και την πρωτεινη (αμινοξεα) απο το προηγουμενο... αρα δλδ εχεις ηδη αμινοξεα στο αιμα σου....

απο εκει και περα ειναι οντως αμινοξεα η' απλα πρωτεινη σε καψουλες που πουλαν αρκετοι για αμινοξεα?

Devil
23-06-12, 03:12
Δε ξερω. Ετσι ελεγε ο luimarco γι αυτο ρωταω


ποιος ειναι αυτος???καλα οποιος και να ειναι μαλακιες λεει:thumbup:

καγκουρας.... brosience εντελως.... και οντως λεει μαλακιες....

βαλε το ονομα του στο youtube και θα καταλαβεις.... εχει πλακα....:green:

Devil
23-06-12, 03:33
γιατι να μην απορροφουνται σωστα???τροφη ειναι και αυτα

οχι δεν ειναι ακριβως τροφη...

υπαρχει ενα μεγαλο μπερδεμα με το θεμα αμινοξεα.... το οποιο θα πρεπει να ξεκαθαρισουμε καποτε γιατι πολλα ατομα πεφτουν στην ''παγιδα'' των εταιριων και πληρωνουν φυκια για μεταξωτες κορδελες...

οταν λεμε αμινοξεα μιλαμε για free form... οπου μπορει να ειναι μονο ενα αμινοξυ οπως πχ... τυροσινη,ταυρινη,λευκινη.... μπορει να ειναι τα γνωστα BCAA.... και τα ΕΑΑ....

απο την αλλη εχουμε τα πεπτιδια... οπως di- tri- peptides.... οπου ουσιαστικα ειναι υδρολιμενη πρωτεινη κυριως απο whey η' κασεινη... απο εκει και περα εξαρτατε και απο το βαθμο τις υδρολισης που εχει δεχθει η πρωτεινη.... οσο πιο μεγαλος τοσο πιο πολλα di-tri-peptides....
εδω πολλες εταιριες το παιζουν μαγκες και δεν γραφουν βαθμο υδρολισης γιατι συνηθως ειναι πολυ χαμηλος.... οποτε δεν αξιζουν και τοσο....

και τελος εχουμε την τεραστια απατη.... να βαζουν πρωτεινη σε καψουλες.... και να λενε οτι ειναι αμινοξεα.... τραγικο...
και οταν λεμε πρωτεινη μιλαμε για την κλασσικη whey concentrate/isolate που αγοραζουμε....
δλδ πες οτι παιρνεις 20 ευρο το κιλο μια whey.... και αυτοι να πουλανε την ιδια whey σε χαπια και να γραφουν οτι ειναι αμινοξεα και να κανει 20 ευρο τα 100 χαπια του 1γρ..... δλδ δινεις 20 ευρο για 100γρ πρωτεινης οπου μπορουσες να παρεις 1 κιλο....

τωρα οσο αναφορα τα αμινοξεα.... εχουν και διαφορετικα carrier... εδω ειναι μερικα....

Carrier 1 is for serine, threonine, and alanine.
Carrier 2 is for phenylalanine, tyrosine, methionine, valine, leucine, and isoleucine.
Carrier 3 is for proline and hydroxyproline.
Carrier 4 is for taurine and B-alanine.
Carrier 5 is for lysine, arginine, cysteine.
Carrier 6 is for aspartic acid and glutamic acid.

Tsilak0s
07-07-12, 22:30
καλησπερα παιδια θα ηθελα μια βοηθεια θελω να παρο αμινιξεα αλλα δεν ξερω πολλα πραματα για αυτα ,και θελω να μου προτεινετε καποια αμινοξεα αμα ειναι ευκολο.

Tasos Green
07-07-12, 22:38
^^για τι χρηση τα θελεις?

Tsilak0s
07-07-12, 22:40
ογκο κανω και θα ηθελα αμινοξεα για συμπληρομα

Tasos Green
07-07-12, 22:49
bcaa παρε για μετα την προπονηση. δες σε αυτη την ενοτητα (αμινοξεα) (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?48-%CE%91%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%AD%CE%B1). εχει μονο αμινοξεα... δες και σύγκρινε τι θελεις... βρες bcaa και όπια ειναι πιο φτηνά με την μεγαλύτερη ποσότητα παρτα..

nostos
19-07-12, 22:04
παιδια ξερη κανενας πος πρεπη να πηνω τα amino liquid τις universal?απο πησο λεη 3 μεζουρες απο 25 μλ
μια το προει μια πριν gym και μια μετα? ευχαρηστω :)

Andreas C.
20-07-12, 11:25
Φίλε διάβασε λίγο το θέμα τους αν και το περισσότερο είναι οφ :green:

Amino Liquid (Universal) (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10729-Amino-Liquid-(Universal)&highlight=amino+liquid)

Τώρα πότε θα τα παίρνεις από εσένα εξαρτάται και την διατροφή που κάνεις!

leonardos
21-07-12, 20:36
καλησπέρα στην παρέα,θα ήθελα βοήθεια αν έχει κάποιος δοκιμάσει αυτά τα αμινοξέα Amino stack σε συνδυασμό και με tribudex 250 σε κύκλο έξι εβδομάδων. Ευχαριστώ προκαταβολικά :) :thumbup:

tasos2
29-07-12, 14:25
απο εκει και περα ειναι οντως αμινοξεα η' απλα πρωτεινη σε καψουλες που πουλαν αρκετοι για αμινοξεα?

Πανω στα συστατικα λεει υδρολυμμενη πρωτεινη ορου γαλακτος. Ετσι κι αλλιως δωρεαν δειγμα ειναι.

Τα κανονικα αμινοξεα ομως μπορουμε να τα παιρνουμε με γεματο στομαχι ή επηρεαζει κατι αρνητικα?

Devil
30-07-12, 15:12
Πανω στα συστατικα λεει υδρολυμμενη πρωτεινη ορου γαλακτος. Ετσι κι αλλιως δωρεαν δειγμα ειναι.

Τα κανονικα αμινοξεα ομως μπορουμε να τα παιρνουμε με γεματο στομαχι ή επηρεαζει κατι αρνητικα?

τοτε πρωτεινη ειναι....

για αμινοξεα καλητερα με αδειο στομαχι....

Specter
06-09-12, 12:11
Θα μπορούσε να μου πει κανεις πια ειναι η διαφορά των αμινοξέων απο την πρωτεινη που πέρνουμε? Γιατι αυτος στο γυμναστηριο μου ειπε το ιδιο άμα είναι το ιδιο πράγμα συμφωνα με αυτον ποιο το νοημα να πάρει κάποιος αμινοξέα ?

Devil
06-09-12, 15:34
Θα μπορούσε να μου πει κανεις πια ειναι η διαφορά των αμινοξέων απο την πρωτεινη που πέρνουμε? Γιατι αυτος στο γυμναστηριο μου ειπε το ιδιο άμα είναι το ιδιο πράγμα συμφωνα με αυτον ποιο το νοημα να πάρει κάποιος αμινοξέα ?

διαβασε το ποστ #961..... και θα καταλαβεις οτι το αμινοξεα που λες ειναι εντελως γενικο.... υπαρχουν πολλα...

Specter
07-09-12, 09:26
διαβασε το ποστ #961..... και θα καταλαβεις οτι το αμινοξεα που λες ειναι εντελως γενικο.... υπαρχουν πολλα...

Το ειδα ευχαριστω

TXCELLAS
08-10-12, 02:02
παιδια τις τελευταιες 3 ωρες διαβαζω το φορουμ για τα αμινοξεα και εχω μαθει αρκετα πραγματα αλλα παλι δεν μπορω να αποφασισω τι να επιλεξω.
Τα χρηματα αν θεωρησουμε οτι δν ειναι θεμα ποια ειναι τα καλυτερα απο ολες τις αποψεις αμινοξεα;

kall1as
15-10-12, 19:15
Καλησπερα σ ολους , λοιπον νεος στο φορουμ και νεος και με τα αμινο,εχω ξεκινησει την σκονη της ον και να πω την αληθεια εντυπωσιαστηκα!!
Το θεμα μου ειναι θα τελειωσει σε 1 μηνα μετα τι πρεπει να κανουμε συνεχιζουμε με αλλο ενα η κανουμε καποια παυση?
Για βοηθεια λιγο!! Ευχαριστω εκ των προτερων!Eιχα ανοιξει θεμα αλλα απαντηση δν πηρα..

radomer
16-10-12, 00:33
Πηρα τα AMINO 2222. Τι θανατος ειναι αυτα ρε παιδια? Ειναι ΤΕ ΡΑ ΣΤΙ Α ! Δεν καταπινονται. Κοντεψα να πνιγω και εχω δοκιμασει κι αλλα αμινοξεα. Αλλα αυτο το πραμα δεν παλευεται. Σκεφτομαι να τα σπαω στα 4 (γιατι και στα 2 τιποτα δεν αλλαξε). Aπλα δεν ξερω αν πρεπει να το κανω αυτο. Επισης, ΑΝ επιτρελεπτα να τα σπασω σε μικροτερα πρεπει να το κανω αμεσως πριν τα παρω? Γιατι στο γυμναστηριο δεν εχω τη δυνατοτητα να κουβαλαω μαχαιρι.

john 88
18-10-12, 14:36
εχω παρει της animal to uniliver πως το εχει χρισιμοποιηση κανεις ειναι καλα πως το επερνε? αν γνωριζει καποιος και μππορει να με βοηθηση? ευχαριστω

Andreas C.
18-10-12, 16:23
@radomer
Φίλε καλύτερα να τα κάνεις σκόνη και να τα παίρνεις όποτε σε βολεύει δεν υπάρχει θέμα :toast:


@john 88
Φίλε δεν υπάρχει πρωτόκολλο πότε να τα παίρνεις, να τα παίρνεις ανάλογος τον αναγκών σου :toast:




Ps Όταν σας τελειώσουν καλύτερα να πάρετε πρωτεΐνη :welcome:

john 88
19-10-12, 08:09
@radomer
Φίλε καλύτερα να τα κάνεις σκόνη και να τα παίρνεις όποτε σε βολεύει δεν υπάρχει θέμα :toast:


@john 88
Φίλε δεν υπάρχει πρωτόκολλο πότε να τα παίρνεις, να τα παίρνεις ανάλογος τον αναγκών σου :toast:




Ps Όταν σας τελειώσουν καλύτερα να πάρετε πρωτεΐνη :welcome:
περνω και πρωτεινη απλα παιρνω μετα απο καθε γευμα μεγαλο 2

Feygatos...
30-10-12, 11:10
@radomer
Φίλε καλύτερα να τα κάνεις σκόνη και να τα παίρνεις όποτε σε βολεύει δεν υπάρχει θέμα :toast:


@john 88
Φίλε δεν υπάρχει πρωτόκολλο πότε να τα παίρνεις, να τα παίρνεις ανάλογος τον αναγκών σου :toast:




Ps Όταν σας τελειώσουν καλύτερα να πάρετε πρωτεΐνη :welcome:




Φίλε Αντρέα μια χαζή ερώτηση, σκόνη πως τα κάνουμε?? Τα χτυπάς με κάτι ή όλα μαζί στο μπλέντερ?? Λίγο χαζή ερώτηση :P Και μετά υπολογίζω κανονικά ένα κουταλάκι 5γρ έτσι?

john 88
30-10-12, 14:28
Φίλε Αντρέα μια χαζή ερώτηση, σκόνη πως τα κάνουμε?? Τα χτυπάς με κάτι ή όλα μαζί στο μπλέντερ?? Λίγο χαζή ερώτηση :P Και μετά υπολογίζω κανονικά ένα κουταλάκι 5γρ έτσι?

εχει αμινοξεα σε σκονη ετοιμα δεν τα κανεις εσι σκονη...

Feygatos...
31-10-12, 17:08
εχει αμινοξεα σε σκονη ετοιμα δεν τα κανεις εσι σκονη...



Ααα οκ, ξέρω σκόνη έπερνα, τώρα πρώτη φορά ταμπλέτες εδώ και λίγες μέρες, αλλά έχω λίγο θέμα, αν και όχι τίποτα τρομερό.

Aristosdem
05-11-12, 13:34
Βρισκομαι σε περιοδο ογου και σκεφτομαι να αγορασω και αμινοξεα για να συμπληρωνω τιν διατροφη μου οταν αυτη δεν ειναι επαρκης η ποσοτητες προτεινεις, τι ειναι καλιτερο να χρησιμοποιήσω κατα τιν γνωμη σας (bcaa η eaa). Na σημειώσω οτι χρησιμοποιω προτεινη ογου kai pre-work και after-work kai multivitamins.. Θα με βοηθήση αν αγορασω αμινοξεα η ειναι πεταμενα λεφτα...

beefmeup
05-11-12, 13:36
αν εισαι καλυμενος σε αναγκες πρωτεινης απο διαφορα συμπληρωματα κ φαγητο,τα επιπλεον αμινο σε συμπληρωμα ειναι πεταμενα λεφτα.

Feygatos...
18-11-12, 15:22
Διάβασα όλες τις σελίδες και έμαθα αρκετά πράγματα και σήμερα..
Απλά να ρωτήσω, τρώω 2 ώρες πριν τη προπόνηση καλά, ρύζι με κοτόπουλο συνήθως, πριν τη προπόνηση πέρνω το AMINO ENERGY της ΟΝ οπου είναι 5γρ αμινοξέα και νιτρικό οξύ. Στο τέλος της προπόνησης (1 ωρα και κάτι προπονούμαι) πέρνω πρωτείνη 30γρ, 60γρ δεξτρόζη και 5γρ κρεατίνη.
Το πρόβλημα μου είναι οτί μέσα στη προπόνηση με πιάνει πολύ μεγάλη πείνα!! Και επίσης καμιά φορά στο τέλος νιώθω οτί θα λιποθυμήσω αν ταχω δώσει όλα στο γυμναστήριο, καταρρέω.
Να σημειώσω οτί εξετάσεις κάνω, πολυβιταμίνες πέρνω και όλα τα γευματα μου (6-7) περιέχουν σωστές ποσότητες πρωτείνης-υδατάνθρακες (και λίπη).
Επίσης να πω οτί είμαι νέος στο άθλημα, γυμνάζομαι 3-4 χρόνια αλλά διατροφή-συμπληρώματα μπήκαν γερά στη ζωή μου εδώ και μερικούς μήνες.

Άμα στη μέση της προπόνησης πέρνω αμινοξέα σε χάπια κάποια πουχω, 6 χάπια πχ που ναι η δόση θα βοηθήσει σε τίποτα από τα 2 προβλήματα που έχω??

Mikekan
18-11-12, 15:43
Διάβασα όλες τις σελίδες και έμαθα αρκετά πράγματα και σήμερα..
Απλά να ρωτήσω, τρώω 2 ώρες πριν τη προπόνηση καλά, ρύζι με κοτόπουλο συνήθως, πριν τη προπόνηση πέρνω το AMINO ENERGY της ΟΝ οπου είναι 5γρ αμινοξέα και νιτρικό οξύ. Στο τέλος της προπόνησης (1 ωρα και κάτι προπονούμαι) πέρνω πρωτείνη 30γρ, 60γρ δεξτρόζη και 5γρ κρεατίνη.
Το πρόβλημα μου είναι οτί μέσα στη προπόνηση με πιάνει πολύ μεγάλη πείνα!! Και επίσης καμιά φορά στο τέλος νιώθω οτί θα λιποθυμήσω αν ταχω δώσει όλα στο γυμναστήριο, καταρρέω.
Να σημειώσω οτί εξετάσεις κάνω, πολυβιταμίνες πέρνω και όλα τα γευματα μου (6-7) περιέχουν σωστές ποσότητες πρωτείνης-υδατάνθρακες (και λίπη).
Επίσης να πω οτί είμαι νέος στο άθλημα, γυμνάζομαι 3-4 χρόνια αλλά διατροφή-συμπληρώματα μπήκαν γερά στη ζωή μου εδώ και μερικούς μήνες.

Άμα στη μέση της προπόνησης πέρνω αμινοξέα σε χάπια κάποια πουχω, 6 χάπια πχ που ναι η δόση θα βοηθήσει σε τίποτα από τα 2 προβλήματα που έχω??

Γιατί δεν πίνεις κανά ηλεκτρολυτη μεσα στη προπονηση, εμένα τουλάχιστον με βοηθά!

Feygatos...
18-11-12, 17:36
Γιατί δεν πίνεις κανά ηλεκτρολυτη μεσα στη προπονηση, εμένα τουλάχιστον με βοηθά!

Δεν τοχω δοκιμάσει ποτέ, θα το δοκιμάσω αυτές τις μέρες άμα είναι, και θα σας πω άμα έχει αποτέλεσμα..

Aristosdem
27-11-12, 17:41
Για σας, θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι χρησιμο να παιρνω bcaa για να συμπληρωνω γευματα που δεν περιεχουν ικανοποιητικες ποσοτητες πρωτεινης οπως οσπρια..??:green:

Steloukos
27-11-12, 20:05
Για σας, θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι χρησιμο να παιρνω bcaa για να συμπληρωνω γευματα που δεν περιεχουν ικανοποιητικες ποσοτητες πρωτεινης οπως οσπρια..??:green:

Ναι μπορεις:thumbup:.

Steloukos
27-11-12, 20:16
Διάβασα όλες τις σελίδες και έμαθα αρκετά πράγματα και σήμερα..
Απλά να ρωτήσω, τρώω 2 ώρες πριν τη προπόνηση καλά, ρύζι με κοτόπουλο συνήθως, πριν τη προπόνηση πέρνω το AMINO ENERGY της ΟΝ οπου είναι 5γρ αμινοξέα και νιτρικό οξύ. Στο τέλος της προπόνησης (1 ωρα και κάτι προπονούμαι) πέρνω πρωτείνη 30γρ, 60γρ δεξτρόζη και 5γρ κρεατίνη.
Το πρόβλημα μου είναι οτί μέσα στη προπόνηση με πιάνει πολύ μεγάλη πείνα!! Και επίσης καμιά φορά στο τέλος νιώθω οτί θα λιποθυμήσω αν ταχω δώσει όλα στο γυμναστήριο, καταρρέω.
Να σημειώσω οτί εξετάσεις κάνω, πολυβιταμίνες πέρνω και όλα τα γευματα μου (6-7) περιέχουν σωστές ποσότητες πρωτείνης-υδατάνθρακες (και λίπη).
Επίσης να πω οτί είμαι νέος στο άθλημα, γυμνάζομαι 3-4 χρόνια αλλά διατροφή-συμπληρώματα μπήκαν γερά στη ζωή μου εδώ και μερικούς μήνες.

Άμα στη μέση της προπόνησης πέρνω αμινοξέα σε χάπια κάποια πουχω, 6 χάπια πχ που ναι η δόση θα βοηθήσει σε τίποτα από τα 2 προβλήματα που έχω??

Καταρχας η πεινα εχει να κανει με το οτι εχεις αρκετη ωρα αδειο το στομαχι σου και ετσι πρεπει προκειμενου να απορροφηθει το νιτρικο.Επισης πρεπει να πινεις νερο κατα την διαρκεια της προπονησης ωστε να μενεις ενυδατωμενος και θα νιωθεις λιγοτερη πεινα.Τωρα κατα την γνωμη μου αφου παιρνεις αμινοξεα πριν και μετα δεν χρειαζεσαι και κατα την διαρκεια της προπονησης.Το οτι θα λιποθυμησεις ειναι πιθανον η ιδεα σου απο το αγχος που σε καταβαλει.

uplifter7
08-01-13, 10:25
καλημερα..θα ηθελα να μου πειτε πωσ σας φενεται αν με το πρωινο ξηπνημα περναμε αμινοξεα και μετα απο 20-25 λεπτα το πρωινο?

Devil
09-01-13, 06:40
ασκοπο..... δεν νομιζω οτι εχει κανενα νοημα....

αν επαιρνες μονο αμινο χωρις πρωινο για τον Χ λογο τοτε οκ.... αλλα πριν απο γευμα δεν εχει νοημα να μπουν...

uplifter7
09-01-13, 09:57
ασκοπο..... δεν νομιζω οτι εχει κανενα νοημα....

αν επαιρνες μονο αμινο χωρις πρωινο για τον Χ λογο τοτε οκ.... αλλα πριν απο γευμα δεν εχει νοημα να μπουν...

και πιες πιστευεις ειναι οι καλητερες ωρες για να τα παρεις??

Devil
10-01-13, 05:40
και πιες πιστευεις ειναι οι καλητερες ωρες για να τα παρεις??

εξαρταται για τι αμινοξεα μιλαμε....

αν μιλαμε για πρωτεινη κακης ποιοτητας (συνηθως) που την πασαρουν για αμινοξεα.... βλεπε υγρα αμινοξεα και καψουλες.... τοτε καλητερα ποτε...

αν μιλαμε για bcaa... τοτε για around work out εχει νοημα.... ιδιαιτερα αν εισαι και σε υποθερμιδικη διατροφη....

uplifter7
10-01-13, 11:47
εξαρταται για τι αμινοξεα μιλαμε....

αν μιλαμε για πρωτεινη κακης ποιοτητας (συνηθως) που την πασαρουν για αμινοξεα.... βλεπε υγρα αμινοξεα και καψουλες.... τοτε καλητερα ποτε...

αν μιλαμε για bcaa... τοτε για around work out εχει νοημα.... ιδιαιτερα αν εισαι και σε υποθερμιδικη διατροφη....

οχι για bcaa μιλαω αντε και χιλιαρια αλλα απο γνωστη εταιρια..δηλ πιστευεις οτι δεν υπαρχει λογος να τα περνω το πρωι και πριν τον υπνο παρα μονο πριν και μετα την προπονηση??
ολο το χρονο κανο υπερθεμιδικη γτ ειμαι αδυνατοσ και δεν ανεβαζο ευκολα κιλα αλλα μιν φανταστεις με πολλεσ θερμιδες παρα πανω..δεν τρελενομαι κιολας..

gspyropo
10-01-13, 13:11
χρησιμοποιω τα αμινοξεα chain out της ALRI...ΜΠΟΡΩ να τα περνω αμεσως μετα την προπονηση μαζι με την VIT C?

Devil
10-01-13, 14:42
οχι για bcaa μιλαω αντε και χιλιαρια αλλα απο γνωστη εταιρια..δηλ πιστευεις οτι δεν υπαρχει λογος να τα περνω το πρωι και πριν τον υπνο παρα μονο πριν και μετα την προπονηση??
ολο το χρονο κανο υπερθεμιδικη γτ ειμαι αδυνατοσ και δεν ανεβαζο ευκολα κιλα αλλα μιν φανταστεις με πολλεσ θερμιδες παρα πανω..δεν τρελενομαι κιολας..

τοτε θα σου ελεγα να τα βαλεις πριν η' μεσα στην προπονηση μιας και τα εχεις....


χρησιμοποιω τα αμινοξεα chain out της ALRI...ΜΠΟΡΩ να τα περνω αμεσως μετα την προπονηση μαζι με την VIT C?

ναι μπορεις.... αλλα τα βλεπω καλητερα πριν η'/και μεσα στην προπονηση... και μετα πρωτεινη....

uplifter7
10-01-13, 16:33
τοτε θα σου ελεγα να τα βαλεις πριν η' μεσα στην προπονηση μιας και τα εχεις....



ναι μπορεις.... αλλα τα βλεπω καλητερα πριν η'/και μεσα στην προπονηση... και μετα πρωτεινη....

δηλ για πριν το πρωινο και πριν τον υπνο ακυρο??

Steloukos
15-01-13, 03:20
δηλ για πριν το πρωινο και πριν τον υπνο ακυρο??

Δεν χρειαζονται τα αμινοξεα πριν το πρωινο και πριν τον υπνο.Το πρωι και το βραδυ αμα τρως φαγητο εισαι καλυμενος.Παιρνε τα αμινοξεα οπως εγραψε και ο ντεβιλ πριν την προπονηση η κατα την διαρκεια.

prokopis
15-01-13, 10:35
Εγω παιρνω απο αμινοξεα τα amino2000 protein tabs, 2 το πρωι 2 το μεσημερι 2 μετα την προπονηση κ 2 πριν κοιμηθω,αλλα παρατηρησα πως κ η πρωτεινη που παιρνω εχει μεσα αμινοξεα,επομενως θεωρω πως ειναι παραπανησια κ μολις τελειωσουν θα αρκεστω μονο στην πρωτεινη..!!