PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Αμινοξέα



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6

Steloukos
16-01-13, 01:11
Εγω παιρνω απο αμινοξεα τα amino2000 protein tabs, 2 το πρωι 2 το μεσημερι 2 μετα την προπονηση κ 2 πριν κοιμηθω,αλλα παρατηρησα πως κ η πρωτεινη που παιρνω εχει μεσα αμινοξεα,επομενως θεωρω πως ειναι παραπανησια κ μολις τελειωσουν θα αρκεστω μονο στην πρωτεινη..!!

Ναι βσκ αμα τρως φαγητο με πρωτεινη ειτε παιρνεις συμπληρωμα πρωτεινης τα αμινοξεα ειναι περριτα.Ισως χρειαζονται μονο πριν την προπονηση η κατα την διαρκεια.Εγω πχ τρωω ενα γευμα 2 ωρες πριν την προπο και κατα την διαρκεια παιρνω αμινοξεα αλλα και παλι δεν πολυχρειαζονται.Θεωρω οτι τα αμινοξεα ειναι καλα να τα παιρνεις λιγο πριν την αεροβια τοτε ειναι απαραιτητα για να μην χασεις μυικη μαζα.

kazabubu
27-01-13, 22:28
Καλησπερα.
Αγορασα απο Πορτογαλια υγρα αμινοξεα τα οποια εχει σε πολυ χαμηλη τιμη.
Ετσι πηρα 4 μπουκαλια των 500ml.
Επινα συνολο απο υγρα αμινοξεα 45 περιπου γρ. αμινοξεων τις ημερες off και 60γρ τις ημερες προπονησης και απλα επινα μονο πρωτεινη musclepharm combat το βραδυ.
ΟΚ ειναι πολυ καλα για αποκατασταση και αποθεραπεια αλλα τα λεφτα πανε αρκετα πανω,
απο οτιδηποτε αλλο.
Ποσοι εχετε εμπειρια απο υγρα αμινοξεα και απο ποια μαρκα????

beefmeup
27-01-13, 22:56
τα χουμε ξαναπει πολλες φορες..
υγρα αμινο=πρωτεινη κολαγονου (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10222-100-Beef-Aminos-(Universal))

ειναι καλο?
εξαρταται..
ειναι πρωτεινες φτηνες χαμηλης βιοδιαθεσιμοτητας,κ δεν εχουν τις ποσοτητες σε αμινξεα που εχει μια σκονη ορου γαλακτος ας πουμε..
εξου κ οι τιμες τους..

ειναι κακο?
οχι
αν ξερεις τι περνεις,δεν ειναι,αλλα να ξερεις οτι ολα αυτα γινονται απο κολαγονο..για να μπαλωνεις καμια διαροφικη τρυπα,καλα ειναι..αλλα μεχρι εκει.

kazabubu
27-01-13, 23:32
τα χουμε ξαναπει πολλες φορες..
υγρα αμινο=πρωτεινη κολαγονου (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?10222-100-Beef-Aminos-(Universal))

ειναι καλο?
εξαρταται..
ειναι πρωτεινες φτηνες χαμηλης βιοδιαθεσιμοτητας,κ δεν εχουν τις ποσοτητες σε αμινξεα που εχει μια σκονη ορου γαλακτος ας πουμε..
εξου κ οι τιμες τους..

ειναι κακο?
οχι
αν ξερεις τι περνεις,δεν ειναι,αλλα να ξερεις οτι ολα αυτα γινονται απο κολαγονο..για να μπαλωνεις καμια διαροφικη τρυπα,καλα ειναι..αλλα μεχρι εκει.

Για αλλη μια φορα εισαι κατατοπιστικοτατος και ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.
Το ηξερα για το κολλαγονο αφου το γραφουν και πισω στην ετικετα ολα τα προιοντα με υγρα αμινοξεα που εχω βρει εκτος απο ενα που αποτελειται απο πρωτεινη βοειου κρεατος.
Παντως αν και χαμηλης βιοδιαθεσιμοτητας απο αποθεραπεια τα σπανε, βεβαια πινω και αρκετα μεγαλη ποσοτητα καθε μερα, ιδιαιτερα μετα την προπονηση.
Μεχρι στιγμης οτι καλυτερο εχω αγορασει παραμενει η peptopro inkospor.
Αλλα η τιμη ειναι και εκει στο θεο...

Aristosdem
29-01-13, 13:06
Χαιρετώ, εχω προσεξει οτι ορισμενα απο τα γευματα μου δεν περιεχουν τα 30 με 35 γραμμαρια πρωτεινης που ειναι απαραιτητα για τιν μυικη αναπτυξη, τι μπορω να κανω για να τα συμπληρωσω ουτοσοστε να ειμαι καλυμμένος απο πρωτεινη σε καθε γευμα, μπας και δω ασπρη μερα:green: Απο οτι εχω διαβασει στο site εχω 2 επιλογες ειτε θα περνω ( μισο scoop προτεινεις whey η αμινοξεα bcaa ) Καποια παρατηρηση η συμβουλη ???

Panosss
29-01-13, 17:23
Συμπληρώνεις την ποσότητα με ένα... συμπλήρωμα πρωτεΐνης

s0k0s
10-02-13, 15:56
Θελω λιγο καποιος αμα μπορει να με διορθωσει κ να με δωσει σωστα να καταλαβω δυο τρια πραματα.
Α. Παμε μετα απο 2μιση-3 ωρες γευματος στην προπονηση.
Ποτε παιρνουμε bcaa;
Πριν;
Ενδιαμεσα;
Αμεσως μετα; Και μετα απο κανα 10-15' πινουμε πρωτεινη.

Β. Οταν ειμαστε με πανω απο 3 ωρες χωρις γευμα τοτε καλο θα ηταν να παρουμε μονο πριν αμινοξεα, σωστα; Και αφου τελειωσουμε προπονηση πινουμε πρωτεινη.

Γ. Ποτε πινουμε μεσα στν προπονηση αμινοξεα;

Δ. Εχω προσεξει σε καποια προιοντα απο διαφορες εταιριες που γραφουν ενδιαμεσα τις προπονησης και σε αλλα πριν. Υπαρχει καποιο συστατικο που αλλαζει το ολο σκηνικο του ποτε θα τα λαμβανουμε; ή απλα οταν τα εχουμε αναγκη εμεις;

Panosss
10-02-13, 16:03
Τα BCAA είναι τα σημαντικότερα και καλό είναι να λαμβάνονται 30 λεπτά πριν και αμέσως μετά την προπόνηση.
Κατά την διάρκεια δεν χρειάζεται να παίρνεις τίποτα άλλο παρά νεράκι του Θεού

s0k0s
10-02-13, 16:20
Πριν και μετα δλδ ενας 90kg παιρνει 9g BCAA. 4μιση g πριν και 4μιση g μετα;
Γιατι αμα παρει πριν 9g και μετα 9g εχω ακουσει πως η υπερδοσολογια στα BCAA φευγει με τα ουρα πανω απο οσο μπορουμε να λαβουμε.

Panosss
10-02-13, 17:00
Με 5 gr ανά δόση (5 πριν και 5 μετά) είσαι υπερπλήρης σε BCAA

beefmeup
10-02-13, 18:59
Θελω λιγο καποιος αμα μπορει να με διορθωσει κ να με δωσει σωστα να καταλαβω δυο τρια πραματα.
Α. Παμε μετα απο 2μιση-3 ωρες γευματος στην προπονηση.
Ποτε παιρνουμε bcaa;
Πριν;
Ενδιαμεσα;
Αμεσως μετα; Και μετα απο κανα 10-15' πινουμε πρωτεινη.



μπορεις να παρεις κ πριν κ μεσα κ μετα..υποθετωντας οτι μετα δεν περνεις πρωτεινη
ακομα κ φαγωμενος να εισαι 5γρ πριν η μεσα ειναι αρκετα να σου δωσουν ενα spike που μπορει να εχει ωφελη..
αν παρεις μετα μονο θες κατι παραπανω απο 5γρ κ περνεις πρωτεινη μιση ωρα μετα η κανεις ενα κανονικο γευμα εκει.
μεσα περνεις συνηθως οταν ειναι σε υποθερμιδικη κ εχεις χαμηλο λιπος πανω σου..

s0k0s
10-02-13, 19:13
Ωραια, οποτε στην περιπτωση μου, που παω με 2μιση ωρες πριν γευμα. παιρνω μετα bcaa. μετα απο 30 λεπτα (εδω εχω ερωτημα γτ μετα απο 30'; ) και μετα το ροφημα. και μετα κανονικα απο 1 ωρα γευμα ετσι;

NASSER
10-02-13, 19:19
Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο BCAA για τι τα άλλα είναι σαν να παίρνεις πρωτεΐνη... πεταμένα λεφτά..
BCAA το πρωί που ξυπνάμε και μέχρι να ετοιμάσουμε το γεύμα μας που θα καταναλώσουμε 20-30 λεπτά. πχ να ετοιμάσουμε μια ομελέτα
Πριν την προπόνηση, δεν χρειάζεται αν έχω φάει μια με μιάμιση ώρα πριν.
Μετά την προπόνηση και μετά από 20-30 λεπτά κανονικό γεύμα. Σε περίοδο γράμμωσης άμα ακολουθεί αερόβια μετά την προπόνηση, παίρνω μόλις τελειώνω προπόνηση και μετά που τελειώνω το αερόβιο. Σε 20-30 λεπτά μετά ακολουθεί γεύμα.
Άμα το τελευταίο γεύμα είναι 1-2 ώρες πριν τον ύπνο, δεν χρειάζεται.Σε περίοδο γράμμωσης πάλι, πριν τον ύπνο καθώς αρκετή ώρα πριν έχει γίνει το τελευταίο γεύμα.
Φυσικά ο καθένας ακολουθεί την δική του τακτική. Εμένα προσωπικά αυτή η τακτική με βοήθησε να μην καταβολίζω τους μυς μου και αυτό το έβλεπε ελέγχοντας τη ζυγαριά που έχανε αργά ενώ το σώμα άλλαζε ικανοποιητικά.

s0k0s
10-02-13, 19:23
Οποτε Νασερ δεν ισχυει αυτο που εχω ακουσει, οτι η υπερδοσολογια στα bcaa τν κατουραμε;

NASSER
10-02-13, 19:30
Αν καταναλώνεις τη συνισταμένη δόση των 5γρ κυρίως όταν είναι δυνατή η απορρόφηση τους, όχι. Και η ποσότητα είναι σχετική που αναφέρω. Άλλος μπορεί να καταναλώσει 1γρ και άλλος 15γρ κλπ. Τίποτα δεν κατουριέται. Και η περίσσια πρωτεΐνη αποθηκεύεται και γίνεται ή τοξίνες ή λίπος. Έξτρα θερμίδες είναι όλα.

jimnys
14-02-13, 20:17
ποια αμινοξεα (bcaa) θα χαρακτηριζατε ως top επιλογες αυτην την στιγμη για intra -workout χρηση πρωι με αδειο στομαχι και αεροβιο ?

Mikekan
14-02-13, 23:33
ποια αμινοξεα (bcaa) θα χαρακτηριζατε ως top επιλογες αυτην την στιγμη για intra -workout χρηση πρωι με αδειο στομαχι και αεροβιο ?

Τα πιο φτηνά!

Spyrous
14-02-13, 23:43
Nasser για τι ειδους αμινοξερα απευ8υνεσαι?(υγρα-χαπια-σκονη)
Μετα την προπονιση υπο8ετω οτι τα υγρα ειναι τα καταλληλοτερα αλλα πριν?

Gorillas
15-02-13, 03:00
@ Nasser ακολουθώ το ίδιο εδώ και λίγο καιρό και έχω δει εμφανή αποτελέσματα. Μετά τη προπόνηση micronized bcaa και 20 λεπτά μετά τρωώ κανονικό γεύμα. Έχω επαναπροσδιορίσει για τη πρωτείνη και μου φαίνεται πώς είναι υπερεκτιμημένη! Φαγητό και πάλι φαγητό! Το bloating που είχα δε το έχω πλέον. Και βλέπω να βάζω μυικά κιλά! Σε μένα πάντως αυτό δουλεύει, σε άλλους ίσως όχι. Πάντως θα το ακολουθήσω για καιρό ακόμη να δω ολοκληρωμένα αποτελέσματα

@ Spyrous το "ιδανικό" θα ήταν micronized bcaa. Μετά bcaa σε σκόνη, μετά σε caps και τέλος θα βαζα τα υγρά αμινοξέα καθώς έχει χιλιοειπωθεί πώς είναι χαμηλής βιολογικής αξίας. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

NASSER
15-02-13, 13:26
ποια αμινοξεα (bcaa) θα χαρακτηριζατε ως top επιλογες αυτην την στιγμη για intra -workout χρηση πρωι με αδειο στομαχι και αεροβιο ?


Τα πιο φτηνά!

Εδώ όντως θα χρησιμοποιήσουμε κάτι φτηνό.


Nasser για τι ειδους αμινοξερα απευ8υνεσαι?(υγρα-χαπια-σκονη)
Μετα την προπονιση υπο8ετω οτι τα υγρα ειναι τα καταλληλοτερα αλλα πριν?

Προσωπικά προτιμώ πλέον μόνο ότι είναι σε σκόνη και αποφεύγω να έχουν γλυκαντικά και θερμίδες.
Μικροιονισένα BCAA μετά την προπόνηση είναι το ιδανικό αν και τα ίδια χρησιμοποιώ και όταν ξυπνάω το πρωί.


@ Nasser ακολουθώ το ίδιο εδώ και λίγο καιρό και έχω δει εμφανή αποτελέσματα. Μετά τη προπόνηση micronized bcaa και 20 λεπτά μετά τρωώ κανονικό γεύμα. Έχω επαναπροσδιορίσει για τη πρωτείνη και μου φαίνεται πώς είναι υπερεκτιμημένη! Φαγητό και πάλι φαγητό! Το bloating που είχα δε το έχω πλέον. Και βλέπω να βάζω μυικά κιλά! Σε μένα πάντως αυτό δουλεύει, σε άλλους ίσως όχι. Πάντως θα το ακολουθήσω για καιρό ακόμη να δω ολοκληρωμένα αποτελέσματα

@ Spyrous το "ιδανικό" θα ήταν micronized bcaa. Μετά bcaa σε σκόνη, μετά σε caps και τέλος θα βαζα τα υγρά αμινοξέα καθώς έχει χιλιοειπωθεί πώς είναι χαμηλής βιολογικής αξίας. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Corillas πολύ σωστός σε όλα :thumbup:
Οι πρωτεΐνες είναι καλές για να σε διευκολύνουν εκτός σπιτιού κι στη δουλειά σου. Πάντα προσπαθώ να προσθέτω μαζί και υδατάνθρακα κατά δύναμη. Φυσικά πάντα σύνθετο υδατάνθρακα, ρύζι ή βρώμη. (τα κόλπα στις συνταγές ;))
Και φυσικά όσο έχουμε τη δυνατότητα από όλες τις απόψεις, τα στερεά γεύματα είναι τα καλύτερα, ειδικά σε όσους κάνουν δίαιτες και θέλουν να ξεγελάνε την πείνα. (ειδικά το χειμώνα δυσκολεύει η κατάσταση)

GEORGE2226
04-03-13, 01:09
Τα bcaa τα παιρνουμε κ τις μερες που δεν παμε γυμναστηριο? Εχω παρει τα bcaa της reflex και γραφουν 6 καψουλες πριν κ 6 μετα την προπονηση για τις off μερες δεν λεει κατι :unsure: ενω σε αλλες εταιρειες που εχω δει στο internet λενε κ τις off μερες πρωι κ πριν τον υπνο...

COBRA_STYLE
04-03-13, 01:32
μονο στις on days παιρνε τα.

GEORGE2226
04-03-13, 17:54
micronized bcaa ποιες εταιρειες εχουν?

s0k0s
20-03-13, 15:51
Αμα τα χτυπησω με νερο ή χυμο 1μιση ωρα πριν τα πιω χανουν τιποτα ή οχι;

akspoogy
23-03-13, 02:22
παιδες τι γνωμη εχετε για τα uni-liver απο universal?
ξεκινησα με 2 ταμπλετες οπως λεει το κουτι,
τωρα ειμαι στις 3 ταμπλετες 3 φορες τη μερα..
νομιζω πως δουλευουν αρκετα καλα.. θα ηθελα κ
την αποψη σας

Devil
25-03-13, 13:28
υπαρχει θεμα με τα uni-liver..... δες εκει εχει πολλα reviews....

Giogiannis
28-03-13, 17:09
Παιδιά μία απορία. Επειδή υπολογίζω τις θερμίδες μου και πόσο πρωτείνη, υδατάνθρακα και λιπαρά παίρνω μέσα στη μέρα. Παίρνω BCAA (BCAA 6000 της Gaspari) μισή ώρα πριν την προπόνηση και μετά κανονικά τη Whey μου. Τα BCAA τα υπολογίζω σαν μερίδα πρωτείνης πχ. 30γρ ή ούτε καν??

akspoogy
28-03-13, 19:45
καπου στα 8γρ δινει

Devil
29-03-13, 08:11
Παιδιά μία απορία. Επειδή υπολογίζω τις θερμίδες μου και πόσο πρωτείνη, υδατάνθρακα και λιπαρά παίρνω μέσα στη μέρα. Παίρνω BCAA (BCAA 6000 της Gaspari) μισή ώρα πριν την προπόνηση και μετά κανονικά τη Whey μου. Τα BCAA τα υπολογίζω σαν μερίδα πρωτείνης πχ. 30γρ ή ούτε καν??

προσωπικα ουτε καν..... 6γρ bcaa ειναι μονο δεν λεει κατι....

Giogiannis
29-03-13, 15:15
Ok Guys!!! :welcome: Thanks για την ενημέρωση! χμ, οπότε τώρα πρέπει να βρώ να χώσω κάπου άλλο ένα γεύμα πρωτείνης....

magkakos
10-04-13, 13:30
καλησπέρα σε λίγο καιρό ξεκινάω γράμμωση και πήρα τα bcaa powder σε σκόνη της on...πότε και πόση δόση με συμβουλεύεται να παίρνω?έλεγα αμέσως μετά την προπόνηση 5γρ με μια μπανάνα και σε 45λεπτά κανονικό γεύμα και και πριν την προπόνηση κανα μισάωρο...μπορώ να τα χρησιμοποιήσω σαν πλήρες γεύμα 5γρ εφόσον ο υδ/κας στην γράμμωση είναι μόνο σε 2 γεύματα?

COBRA_STYLE
10-04-13, 14:04
5-10 λεπτα πριν τα βαρη,δε χρειαζεται πιο πριν γιατι απορροφωνται αμεσως....και η επομενη δοση μετα τα βαρη οπως ειπες.

Οχι δεν κανουν για πληρες γευμα..θα τα κρατησεις πριν και μετα.

magkakos
10-04-13, 16:41
σαν συμπλήρωμα με φαί?και δώστε παράδειγμα παρακαλώ...


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

COBRA_STYLE
10-04-13, 17:25
Ουτε με φαι.Φαε φαι φαι.

magkakos
11-04-13, 13:03
κομπρα μπορείς να μου πεις μέχρι πόσο να είναι η ημερίσια δόση bcaa?το ρωτάω αυτό γιατί μπορεί τη μέρα π έχω προ να κάνω και αερόβιο το πρωί..οπότε πριν το αερόβιο να πάρω 5γρ....δλδ ημερίσια δόση γύρω στο 16γρ...πριν αερόβια....πριν την προπ...μετά την προπ....είναι κακό?

COBRA_STYLE
11-04-13, 13:53
Δεν υπαρχει συνιστωμενη ημερησια ποσοτητα στα bcaa...οποτε τα χρειαζεσαι τα λαμβανεις..δεν υπαρχει προβλημα και ετσι που λες...εξαλλου δεν κανεις καθε μερα αεροβιο.

magkakos
11-04-13, 16:12
μαζί με τι να τα παίρνω αμέσως μετά την προ κόμπρα??με μπανάνα και μέλι?

magkakos
11-04-13, 16:13
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου μέχρι τώρα

COBRA_STYLE
11-04-13, 16:25
Για μενα ειναι καλυτερα να τα παρεις μονα τους...δε χρειαζεσαι τη μπανανα ουτε το μελι...και μετα απο 20-30' φαε γευμα στερεο και βαλε τον υ/α(συνθετο) εκει

alexandro7
11-04-13, 18:38
Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο BCAA για τι τα άλλα είναι σαν να παίρνεις πρωτεΐνη... πεταμένα λεφτά..
BCAA το πρωί που ξυπνάμε και μέχρι να ετοιμάσουμε το γεύμα μας που θα καταναλώσουμε 20-30 λεπτά. πχ να ετοιμάσουμε μια ομελέτα
Πριν την προπόνηση, δεν χρειάζεται αν έχω φάει μια με μιάμιση ώρα πριν. Μετά την προπόνηση και μετά από 20-30 λεπτά κανονικό γεύμα. Σε περίοδο γράμμωσης άμα ακολουθεί αερόβια μετά την προπόνηση, παίρνω μόλις τελειώνω προπόνηση και μετά που τελειώνω το αερόβιο. Σε 20-30 λεπτά μετά ακολουθεί γεύμα. Άμα το τελευταίο γεύμα είναι 1-2 ώρες πριν τον ύπνο, δεν χρειάζεται.Σε περίοδο γράμμωσης πάλι, πριν τον ύπνο καθώς αρκετή ώρα πριν έχει γίνει το τελευταίο γεύμα.

magkakos
11-04-13, 18:41
απο δοσολογίες τι μου προτείνετε?

zicose
11-04-13, 19:10
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !! πριν 1 βδομαδα ξεκινισα τα bcaa της slogar αλλα ο γιατρος μ μ ειπε να περνω 2 πριν την προπονηση μονο ...το προβλημα μ εινια οτι βλεπω στο φοροθμ να λετε και πριν αλλα και μετα απο την προπονηση μπορειτε ν με βοηθησετε στο τη να κανω τελικα?

COBRA_STYLE
11-04-13, 22:25
Προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο BCAA για τι τα άλλα είναι σαν να παίρνεις πρωτεΐνη... πεταμένα λεφτά..
BCAA το πρωί που ξυπνάμε και μέχρι να ετοιμάσουμε το γεύμα μας που θα καταναλώσουμε 20-30 λεπτά. πχ να ετοιμάσουμε μια ομελέτα
Πριν την προπόνηση, δεν χρειάζεται αν έχω φάει μια με μιάμιση ώρα πριν. Μετά την προπόνηση και μετά από 20-30 λεπτά κανονικό γεύμα. Σε περίοδο γράμμωσης άμα ακολουθεί αερόβια μετά την προπόνηση, παίρνω μόλις τελειώνω προπόνηση και μετά που τελειώνω το αερόβιο. Σε 20-30 λεπτά μετά ακολουθεί γεύμα. Άμα το τελευταίο γεύμα είναι 1-2 ώρες πριν τον ύπνο, δεν χρειάζεται.Σε περίοδο γράμμωσης πάλι, πριν τον ύπνο καθώς αρκετή ώρα πριν έχει γίνει το τελευταίο γεύμα.

Γιατι θα καταβολησεις αμα δεν παρεις το πρωι με το που ξυπνησεις?:unsure:

Επισης πριν τον υπνο ειναι εντελως ακυρο να παρεις bcaa οπου περνανε αμεσα στο αιμα...απο συμπληρωμα η καλυτερη λυση εκει ειναι μια πολλαπλων πηγων+λιπαρα...μη το κανουμε και επιστημη το θεμα.;)Σιγα μην παιρνουμε και αφου παμε για αφοδευση φιλε.

magkakos
11-04-13, 23:17
Γιατι θα καταβολησεις αμα δεν παρεις το πρωι με το που ξυπνησεις?:unsure:

Επισης πριν τον υπνο ειναι εντελως ακυρο να παρεις bcaa οπου περνανε αμεσα στο αιμα...απο συμπληρωμα η καλυτερη λυση εκει ειναι μια πολλαπλων πηγων+λιπαρα...μη το κανουμε και επιστημη το θεμα.;)Σιγα μην παιρνουμε και αφου παμε για αφοδευση φιλε.

για προτεινέ μου μια πολλαπλων πηγων+λιπαρα...σε παρακαλώ

tzouas
11-04-13, 23:56
πολλαπλων.....myofusion,syntha 6,combat κτλ....η καζεινη
και λιπαρα, αμυγδαλα η κατι σε ξηροκαρπι αλλα κατα προτιμηση αναλατο...

magkakos
12-04-13, 16:49
πότε να την χρησιμοποιώ την πολλαπλών πηγών?

tzouas
12-04-13, 19:14
μπορεις πριν τον υπνο και αναμεσα στα γευματα...
εγω βασικα βαζω και μετα την προπονηση μια δοση whey isolate με μια δοση πολλαπλων....

sanitarium20
15-04-13, 09:02
Καλημέρα σας, είμαι καινούριος στο site παιδιά και σχετικά καινούριος στον κόσμο των συμπληρωμάτων. Έχω ψάξει αρκετά, έχω διαβάσει αρκετά, αλλά φυσικά είναι άπειρες οι απορίες που συσσωρεύονται στο κεφάλι μου. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα αμινοξέα, πότε ενδείκνυται η χρήση τους βασικά. Δηλαδή σε ποιες περιπτώσεις προτείνετε σε κάποιον να πάρει; Ρωτάω γιατί από ότι έχω καταλάβει τα αμινοξέα στην ουσία είναι σαν μία ήπια μορφή πρωτεϊνών (εξάλλου η πρωτεινη συντίθεται από αμινοξέα) και δεν έχω καταλάβει ποια ακριβώς είναι η χρησιμότητα τους. Είναι σαν συμπλήρωμα πρωτείνης; Λαμβάνεται ταυτόχρονα με συμπληρώματα πρωτεϊνης; Είναι άσχετα μεταξύ τους;

Ρωτάω γιατί βρέθηκα με ένα μπουκαλάκι αμινοξέων της Twinlab του 1lt χοντρικά. Έχεις κάποιος εικόνα; Αξίζει να πάρω; Πίνω μόνο την 100άρα πρωτείνη της on μετά την προπόνηση μου αυτήν την περίοδο, αν τυχόν πρέπει να ξέρετε.

Επίσης διάβασα πολύ παραπάνω για BCAA. Ανήκουν και αυτά στην κατηγορία των αμινοξέων; Κάποιοι μου έλεγαν κάποτε πως μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στύσης. Ισχύει;

Ευχαριστώ πολύ για τυχόν απαντήσεις! Δώστε μου τα φώτα σας!

aqua_bill
15-04-13, 14:54
κανε μια βολτα απο τα αρθρα μελών.
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?24678-Αμινοξεα-για-αρχαριους-κ-οχι-μονο

sanitarium20
15-04-13, 15:10
Σε ευχαριστώ πολύ και εδώ φίλε μου θα το τσεκάρω και αυτο...


Sent from my iPhone using Tapatalk

panos 07
18-04-13, 12:01
8α ει8ελα οποιος θελει κ μπορει να με προτηνει ποιοα ειναι τα καλητερα αμινοξεα για περιοδο γραμμωσης.....

Mikekan
18-04-13, 12:21
Τα πιο φτηνά, xcore ας πούμε.

s0k0s
19-04-13, 11:31
Bcaa να ναι' αρκει. ( κ' οταν λεμε bcaa να αναγραφουν πισω ισολευκινη λευκινη κ βαλινη κ' οχι protein 5g :P )

sanitarium20
19-04-13, 13:23
Τα αμινοξέα που λέγονται απλά amino acids κλπ (πχ τα amino της on ή το amino της twin lab που ανέφερα κανα δύο ποστ παραπάνω) έχουν καμία σχέση με τα bcaa ή είναι αλλου είδους συμπληρώματα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Fataoulas
19-04-13, 13:44
Τα πιο φτηνά, xcore ας πούμε.



Στα οποια να προσθεσω, οτι τα χαπια ειναι μια χαρα σε μεγεθος και γευση (ειναι αγευστα)
Απεναντιας, σε σκονη η γευση ειναι απαισια. Κατι σε καμμενο λαστιχο μου φερνει, και δε μπορω να τα παρω σκετα σε καμια περιπτωση

s0k0s
19-04-13, 14:52
Τα αμινοξέα που λέγονται απλά amino acids κλπ (πχ τα amino της on ή το amino της twin lab που ανέφερα κανα δύο ποστ παραπάνω) έχουν καμία σχέση με τα bcaa ή είναι αλλου είδους συμπληρώματα;

Πρωτεινη σε σκονη απλα..

sanitarium20
19-04-13, 20:41
Ποιο από τα δύο είναι πρωτείνη σε σκόνη;

s0k0s
19-04-13, 20:49
Βασικα μ@λακια ειπα σορυ (βιασυνη).. για δωσε φωτο απο συστατικα

sanitarium20
22-04-13, 09:52
Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο. Γενικά ρωτάω. Απλά έχω δει προϊόντα που γράφουν amino ή aminoacid πάνω στην ετικέτα τους (τα οποία εγώ νόμιζα ότι είναι αυτά τα οποία λέμε αμινοξέα) και βλέπω επίσης ότι εδώ μέσα γίνεται μεγάλη αναφορά στα bcaa τα οποία δεν ήξερα τι είναι και απλά ρωτάω αν κάνουν το ίδιο πράγμα τα δύο είδη προιόντων.

s0k0s
22-04-13, 11:56
Λοιπον κοιτα εδω δυο παραδειγματα απο αμινοξεα.

Τα πρωτα ειναι αμινοξεα οπου μας αναγραφουν με σωστο τροπο οτι περιεχουν μεσα ταδε ποσοτητα απο το ταδε αμινοξεο.
65401

Ενω εδω γραφει στα συστατικα πρωτεινη 2γρ., στην ουσια πληρωνεις πρωτεινη σε χαπια. Γτ αμα διαβασεις δεξια γραφει επισης απο τι αποτελειται κ λεει whey protein κλπ.. οποτε κλεψια ας το πω με το δικο μου τροπο.. ειναι σαν να εχεις την πρωτεινη σου που πινεις μεταπροπονητικα σε χαπια αλλα 2γρ μετα την προπονηση ή πριν (ποτε παιρνεις τα αμινο σου) κ' εκτος απ αυτου να πληρωνεις αυτα τα 2γρ. 20-30€.. Ενω η σκονη πρωτεινη κανονικη κοστιζει πανω κατω εκει κ εχει 10000πλασια ποσοτητα.
65402

fotis_326
22-04-13, 17:17
Παιδιά προχθές αγόρασα το παρακάτω αμινοξύ από ένα κατάστημα με συμπληρώματα όπου μου το πρωτινέ ο υπεύθυνος του καταστήματος επίσης από μερικά search που έκανα δεν βρήκα το παρακάτω προϊών στο φόρουμ, θέλω να μου πείτε την άποψη σας για το αμινοξύ και αν έκανα καλά που το πείρα

65414

AMINO STACK is a highly potent blend of concentrated high quality amino acids formulated to support muscle growth and recovery. AMINO STACK contains only the finest raw materials available for the best results! AMINO STACK is manufactured from a special blend of low molecular weight amino acids from high quality whey protein, an outstanding source of complete amino acids. This whey protein source contains small mono-, di-, tri- and poly-peptides ensuring immediate assimilation by the body.
400 tabs
Net Weight: 600gr

65417

ΥΓ: είμαι εντελώς άσχετος από συμπληρώματα γι' αυτό να τα λέτε πιο απλά τα πράγματα!!!
ΥΓ: αν το έχει ξανά ποσταρει κάποιος συγχωρείστε άπλα δεν μπόρεσα να το βρω :):)

Thodoris21
24-04-13, 09:32
Παιδιά είναι επικίνδυνα τα αμινοξέα? Που βοηθούν?
Ευχαριστώ.

Fataoulas
24-04-13, 09:51
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?703-%CE%91%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%AD%CE%B1&p=3332&viewfull=1#post3332


Aρχικη σελιδα αυτου του θεματος. Τα εχει ολα ;)

Thodoris21
24-04-13, 10:00
Έχει νόημα να πάρω υγρά αμινοξέα πριν την προπόνηση και πρωτεϊνη αμέσως μετά; Επίσης, τα αμινοξέα πριν την προπόνηση μπορούν να αντικατασταθούν και με πρωτεϊνη;

sanitarium20
24-04-13, 10:20
Έχει νόημα να πάρω υγρά αμινοξέα πριν την προπόνηση και πρωτεϊνη αμέσως μετά; Επίσης, τα αμινοξέα πριν την προπόνηση μπορούν να αντικατασταθούν και με πρωτεϊνη;

Κάποιος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Fataoulas
24-04-13, 11:10
Έχει νόημα να πάρω υγρά αμινοξέα πριν την προπόνηση και πρωτεϊνη αμέσως μετά; Επίσης, τα αμινοξέα πριν την προπόνηση μπορούν να αντικατασταθούν και με πρωτεϊνη;

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?703-%CE%91%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%AD%CE%B1&p=3333&viewfull=1#post3333


Κάποιος;



Δυο ποστ πιο πανω ειχα ποσταρει ενα λινκ. Το 10 ποστ αυτου του θεματος στη πρωτη σελιδα.
Τωρα εβαλα ακομα ενα λινκ.... το 11ο ποστ....

(Βλεπεις την ειρωνεια? Οτι διαβαζουμε την ετοιμη μασημενη τρφη, αλλα δε κανουμε ενα κοπο να δουμε και τι λενε μερικα ποστ απο κατω.... :( )

sanitarium20
24-04-13, 12:34
Δίκιο έχεις απλά το κινητό μου δεν άνοιγε το λινκ, δεν μπήκα από υπολογιστή...


Sent from my iPhone using Tapatalk

funkylov3r
25-04-13, 11:21
Καλημέρα σε όλους!
Σήμερα παρήγγειλα αυτά εδω τα αμινοξέα...
Πρώτη φορά παίρνω, να φανταστείτε δεν ήξερα καν τι κανουν τα αμινοξέα, απλα μου ειπε ενας φίλος μου οτι εφόσον κανω γυμναστήριο και
θελω να κανω καλη ανάπτυξη μυών τα χρειάζομαι.
Θέλω όμως και την γνώμη σας για το παρακάτω.
ειμαι 18 χρονών, ύψος 1.84, κιλά 78-80.
Κανω γυμναστήριο καθε:
Δευτέρα (Στήθος δυκέφαλο)
Τρίτη (Πόδια)
Πέμπτη (Πλάτη τρικέφαλο)
Παρασκευή (ώμους)
το πρόγραμμα που ακολουθώ ειναι για όγκο (ετσι θελω να πιστεύω δηλαδή) κανω μάξιμουμ 8-10 επαναλήψεις και 4 σετ για την κάθε άσκηση με όσα περισσότερα κιλά μπορώ.
Η διατροφή μου είναι αρκετά καλή με βάση την πρωτεΐνη (κοτόπουλο-αυγά-ψάρια κτλ)
και θέλω να μου πείτε με αυτά εδω τα αμινοξέα εφόσον ο οργανισμός μου δεν τα έχει λάβει προφανώς ακόμη θα δω αρκετή διαφορά σε 2 μήνες? (αναφέρομαι στην καθαρή ανάπτυξη μυών)
και αν ναι θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να τα παίρνω παρακαλώ (πριν - μετα το γυμναστήριο -βράδυ κτλ..)
Συγνώμη αν σας κούρασα. Περιμένω απαντήσεις απο άτομα που γνωρίζουν καλά!
Ευχαριστώ πολύ!
65514
το σώμα μου ειναι αυτό στην εικόνα προφίλ και στις παρακάτω φωτογραφίες.

Nikolas_mk2
25-04-13, 11:50
Εφόσον τρως αρκετα λογω ογκου τα αμινοξεα σε αυτη τη φαση δεν εχουν να σου προσφερουν κατι.....

Αν ειναι να μπουν καπου μπαίνουν στις διαιτες,εκει που η ροη των αμινοξεων ειναι μικρότερη λόγω μειωμενων ποσοτήτων φαγητού και συνηθιζεται να ακολουθει αεροβια ασκηση μετα τα βαρη οποτε μπαίνει κι εκει(λιγο πριν το αεροβιο).

Διαφορα να δεις απο 3-6 γρμ. αμινοξεων πολυ χλωμο εως εντελώς απιθανο!

Mcstefan7
25-04-13, 13:09
Στο προγραμμα του γυμν καλύτερα να κάνεις στήθος με τρικέφαλα και πλάτη με δικέφαλα... Η δεύτερη μυική ομάδα όπως σ τις έγραψα είναι αυτή π συμμετέχει περισσότερο με την πρώτη ;)

funkylov3r
25-04-13, 14:11
για τα αμινοξέα εχουμε καμια συμβουλή? πως να τα περνω κτλ...ειναι πολλές ποσότητες σε mg? και ποσες καψουλες την ημέρα χρειάζομαι

Mcstefan7
25-04-13, 16:43
Εγώ τα θεωρώ άχρηστα σαν συμπλήρωμα...Καλύτερα μια πρωτεΐνη...Τώρα αφου τα πήρες ακολούθα τις οδηγίες της εταιρίας! Τα συγκεκριμένα θεωρούνται απο τα καλα!

Metalhead|T|
25-04-13, 16:53
Εναντι αυτών θα μπορουσες να πάρεις αμινοξέα ορου γάλακτος ή bcaa νομιζω...:welcome:

funkylov3r
25-04-13, 23:01
L-Glycine 20,000mg δεν ειναι πολλά? η όχι...(επειδη δεν ξέρω...) και τα αλλα 2 που έχουνε απο 11,000 ειναι και αυτά πολλά?

funkylov3r
27-04-13, 17:23
Οπα χαζομάρα μου..τωρα καταλαβα οτι τα αμινοξέα που αναφέρει ειναι στα 100gr BEEF protein..

Ace
07-05-13, 21:29
ποπο ... Λοιπον , μαγκες θα σας πω κατι και ελπιζω να μην πεσετε απο τα συννεφα!!
Η πρωτεινη ... ΕΙΝΑΙ τα ..αμινοξεα!! ΝΑΙ !! Πεπτιδια αμινοξεων στην σειρα χτιζουν μια πρωτεινη .. !! ναι αυτην την πρωτεινη που τρως σε σκονη , στο ψαρι , στο κοτοπουλο , στα αυγα...
Οποτε ...αν φας πρωτεινη πριν την προπονηση ή μετα την προπονηση .. ειναι το ιδιο και το αυτο με το να φας αμινοξεα.. !! απλα .. με τα αμινοξεα.. βγαζεις τον οργανισμο σου απο τον κοπο να κανει την πρωτεινη--> αμινοξυ κατα την πεψη!
ΚΑι για ποιο λογο .. γιατι ..τα κυτταρα ..γουσταρουν να συνθετουν την δικη τους πρωτεινη !! Οποτε θελουν αμινοξεα για να σχηματισουν πρωτεινες!
Οταν καταστρεφεις εναν μυ απο την προπονηση τοτε ο οργανισμος ξεκιναει αυτο που λεγεται .. πρωτεινοσυνθεση!! Συγκεκριμενα για το χτισιμο μυων! Αν προσβληθεις απο εναν ιο ..ξεκιναει παλι πρωτεινοσυνθεση αλλα για αλλο λογο!
Τα κυτταρα μας φτιαχνουν δικα τους αμινοξεα.. τα λεγομενα .. μη απαραιτητα.. ή αλλιως ..non - essential ενω .. τα essential τα παιρνουμε απο την διατροφη.
Επειδη ο οργανισμος δε μπορει να αποθηκευσει πρωτεινη πρεπει να την καταναλωνουμε σε καθημερινη βαση !
Τα αμινοξεα απορροφουνται πιο γρηγορα για τον λογο που ειπαμε πιο πανω. Ειναι 100 φορες πιο ακριβα σε σχεση με μια πρωτεινη σκονη . Λογος ? Κοστιζει περισσοτερο να τα φτιαξουν οι εταιριες!
Συμπερασμα.
Αν το αντεχει η τσεπη σου τα αγοραζεις. --> Για μετα την προπονηση (κατ΄εμε)!

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ 16-20 , η τεστοστερονη σου ..ναι αυτη η ορμονη ..επειδη ειναι στα υψη ,ειναι ικανη να σε κανει σαν X-MEN! Αν το σωμα μας ειναι οικοδομη , η ορμονη μας ειναι οι κολωνες και η μπετονιερα και η πρωτεινη απλα το τουβλακι. Αν οι κολωνες ειναι δυνατες, ικανες για ουρανοξυστη ..τοτε ξεκινα να τρως τουβλακιααα!!! Δωσε στο κορμι σου ποιοτητα φαγητου , γυμνασου σα σκυλος ..και θα χρειαζεσαι μεγαλυτερο νουμερο μπλουζακι καθε 6 μηνες!
Δε μπορω , τα αγορια που ειναι ατριχα να κανουν ερωτησεις για το αν θα τους πιασουν περισσοτερο το αμινοξεο απο το πρωτεινο!

p.s: Αυτο το site εχει τοση γνωση μαζεμενη που το μονο που εχει κανεις να κανει ειναι να διαβασει!

sanitarium20
07-05-13, 21:33
ποπο ... Λοιπον , μαγκες θα σας πω κατι και ελπιζω να μην πεσετε απο τα συννεφα!!
Η πρωτεινη ... ΕΙΝΑΙ τα ..αμινοξεα!! ΝΑΙ !! Πεπτιδια αμινοξεων στην σειρα χτιζουν μια πρωτεινη .. !! ναι αυτην την πρωτεινη που τρως σε σκονη , στο ψαρι , στο κοτοπουλο , στα αυγα...
Οποτε ...αν φας πρωτεινη πριν την προπονηση ή μετα την προπονηση .. ειναι το ιδιο και το αυτο με το να φας αμινοξεα.. !! απλα .. με τα αμινοξεα.. βγαζεις τον οργανισμο σου απο τον κοπο να κανει την πρωτεινη--> αμινοξυ κατα την πεψη!
ΚΑι για ποιο λογο .. γιατι ..τα κυτταρα ..γουσταρουν να συνθετουν την δικη τους πρωτεινη !! Οποτε θελουν αμινοξεα για να σχηματισουν πρωτεινες!
Οταν καταστρεφεις εναν μυ απο την προπονηση τοτε ο οργανισμος ξεκιναει αυτο που λεγεται .. πρωτεινοσυνθεση!! Συγκεκριμενα για το χτισιμο μυων! Αν προσβληθεις απο εναν ιο ..ξεκιναει παλι πρωτεινοσυνθεση αλλα για αλλο λογο!
Τα κυτταρα μας φτιαχνουν δικα τους αμινοξεα.. τα λεγομενα .. μη απαραιτητα.. ή αλλιως ..non - essential ενω .. τα essential τα παιρνουμε απο την διατροφη.
Επειδη ο οργανισμος δε μπορει να αποθηκευσει πρωτεινη πρεπει να την καταναλωνουμε σε καθημερινη βαση !
Τα αμινοξεα απορροφουνται πιο γρηγορα για τον λογο που ειπαμε πιο πανω. Ειναι 100 φορες πιο ακριβα σε σχεση με μια πρωτεινη σκονη . Λογος ? Κοστιζει περισσοτερο να τα φτιαξουν οι εταιριες!
Συμπερασμα.
Αν το αντεχει η τσεπη σου τα αγοραζεις. --> Για μετα την προπονηση (κατ΄εμε)!

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ 16-20 , η τεστοστερονη σου ..ναι αυτη η ορμονη ..επειδη ειναι στα υψη ,ειναι ικανη να σε κανει σαν X-MEN! Αν το σωμα μας ειναι οικοδομη , η ορμονη μας ειναι οι κολωνες και η μπετονιερα και η πρωτεινη απλα το τουβλακι. Αν οι κολωνες ειναι δυνατες, ικανες για ουρανοξυστη ..τοτε ξεκινα να τρως τουβλακιααα!!! Δωσε στο κορμι σου ποιοτητα φαγητου , γυμνασου σα σκυλος ..και θα χρειαζεσαι μεγαλυτερο νουμερο μπλουζακι καθε 6 μηνες!
Δε μπορω , τα αγορια που ειναι ατριχα να κανουν ερωτησεις για το αν θα τους πιασουν περισσοτερο το αμινοξεο απο το πρωτεινο!

p.s: Αυτο το site εχει τοση γνωση μαζεμενη που το μονο που εχει κανεις να κανει ειναι να διαβασει!

Τα λες ωραία φίλε μου αλλά δε μου εξηγείς και την απορία που πάντα είχα; Έχει νόημα λοιπόν εφόσον πρωτείνες = σύνθεση αμινοξέων να παίρνεις και τα δύο; Πρσφέρουν διαφορετικά πράγματα; Γιατί εγώ αυτό δεν μπορώ να καταλάβω...

morbit_killer
08-05-13, 09:03
Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε εως τωρα αμινοξεα και θα ηθελα την βοηθεια σας διοτι οι γνωσεις μου ειναι ελλειπεις.Εφοσων περνουμε συμπληρωμα πρωτεινης θα ηταν περιττο να κανουμε και χρηση αμινοξεων?
Αν οχι πια ειναι η καλητερη μορφη τους(υγρα η χαπια)?
Ποια θα πρεπει να ειναι η δοσολογια και ποιες χρονικες στιγμες της μερας θα πρεπει να καταναλονονται?

τα αμινοξέα σε μορφή χαπιών είναι ελαφρώς τοξικά στο συκώτι , εγώ προτιμώ σε υγρή μορφή και παίρνω μόνο l-arginine που είναι και το φυσικό No νιτρικό

Giannistzn
08-05-13, 09:24
Γιατί ειναι τοξικά για το συκώτι τα αμινοξεα;

Ace
08-05-13, 19:49
Τα λες ωραία φίλε μου αλλά δε μου εξηγείς και την απορία που πάντα είχα; Έχει νόημα λοιπόν εφόσον πρωτείνες = σύνθεση αμινοξέων να παίρνεις και τα δύο; Πρσφέρουν διαφορετικά πράγματα; Γιατί εγώ αυτό δεν μπορώ να καταλάβω...

Προσφερουν χρονο απορροφησης. Χρειαζεται λιγοτερος χρονος για το σωμα να τα χρησιμοποιησει.
Σε εναν απλο αθλητη τα αμινοξεα ειναι πολυτελεια.
Γτ τα πουλανε? Φυσικα για κερδος. Η βιομηχανια συμπληρωματων εχει κυκλο δισεκατομμυριων.

Τα αμινοξέα δεν ειναι τοξικα για το συκωτι περισσοτερο απο οτι οι βιταμινες . Δημιουργουμε ενα περιβαλλον τρομοκρατιας αν δεν ειμαστε σιγουροι για οτι λεμε.
Τα πολυπεπτιδια των πρωτεινων αρα και τα αμινοξεα απορροφουνται απο το λεπτο εντερο κατα την διαρκεια της πεψης. Αν και συγκεκριμενα στα αμινοξεα δε μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τον ορο απορροφηση, γιατι αυτα μεταβολιζονται και ο οργανισμος επεξεργαζεται συγκεκριμενη ποσοτητα καθε φορα και το υπολοιπο αποβαλλεται, καταχρηστικα το λεμε ετσι.
Τα φιλτρα του οργανισμου ειναι τα νεφρα. Σε υπερκαταναλωσεις αυτα ..υπερλειτουργουν . Αν δεν εχεις καλα γονιδια ,τοτε την πατας πιο γρηγορα απο τους αλλους. Οσο για το συκωτι , ειτε αμινοξεα ,ειτε πολυβιταμινες , δημιουργεται αμμωνια η οποια καθαριζεται απο το συκωτι. Παντα σε μεγαλες ποσοτητες ολα αυτα.. και εννοουμε ..καταχρηση και ΟΧΙ χρηση! Το αλκοολ , τα αντιφλεγμονωδη ειναι χειροτερα ακομα και απο ενεσιμη ναδρολονη (Για να εχετε συγκριση!).

sanitarium20
08-05-13, 21:22
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε μου...

Ένα σημείο δεν έπιασα μόνο. Γιατί λες κάπου "τα αμινοξέα για έναν απλό αθλητή είναι πολυτέλεια";

beefmeup
08-05-13, 21:48
ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ 16-20 , η τεστοστερονη σου ..ναι αυτη η ορμονη ..επειδη ειναι στα υψη ,ειναι ικανη να σε κανει σαν X-MEN! Αν το σωμα μας ειναι οικοδομη , η ορμονη μας ειναι οι κολωνες και η μπετονιερα και η πρωτεινη απλα το τουβλακι. Αν οι κολωνες ειναι δυνατες, ικανες για ουρανοξυστη ..τοτε ξεκινα να τρως τουβλακιααα!!!

αυτο δεν ισχυει απαραιτητα φιλε..
πουθενα δεν ειναι γραμμενο οτι καποιος που εχει καλυτερο προφιλ ορμονων στο σωμα λογω ηλικιας θα εχει καλυτερη αναπτυξη.
αν ισχυε οι αντρες δεν θα εφταναν στα καλυτερα τους στα 35,αλλα στα 25.

Ace
09-05-13, 00:11
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε μου...

Ένα σημείο δεν έπιασα μόνο. Γιατί λες κάπου "τα αμινοξέα για έναν απλό αθλητή είναι πολυτέλεια";

Ενα αξιολογο συμπληρωμα υγρων αμινοξεων με δημοφιλη ταμπελα εταιριας και ευαναγνωστο profil αμινοξεων εχει την τυπικη ποσοτητα των : 12,5 gr αμινοξεων ανα 25 ml προΙοντος. Αν παρουμε το μπουκαλι του 1 λιτρου τοτε έχουμε περιπου 40 δοσεις απο 12,5 αμινοξεων δλδ απο 12,5 πρωτεινης. = 20 δοσεις των 25 γρ. Αυτο το σκευασμα θα το πληρωσεις περιπου 30 ευρω.

Αντιστοιχα αγοραζοντας μια αξιολογη πρωτεινη κορυφαιας εταιριας θα πληρωσεις περιπου 40 - 45 ευρω (+- 5€ ) για 70 δοσεις των 25 gr.
κανοντας μια αναλογια βλεπεις οτι τα υγρα αμινοξεα ειναι περιπου 2,5 φορες πιο ακριβα. Αν καποιος μπορει και θελει εννοειται πως το να τα αγορασει δε χανει τπτ. Απλα αν για ενα καλο stack ,οικονομικα δε βγαινεις , ριχνεις τα αμινοξεα στην κατηγορια "πολυτελεια".

P.s: Yπαρχουν πολλα συμπληρωματα που λενε οτι ειναι αμινοξεα , αλλα δε βρισκονται στην ελευθερη μορφη αμινοξεων ,αλλα ως σχηματισμενες πρωτεινες. Στην πραγματικοτητα δε λενε ψεματα, απλα παιζουν με τις λεξεις..

Ace
09-05-13, 00:30
αυτο δεν ισχυει απαραιτητα φιλε..
πουθενα δεν ειναι γραμμενο οτι καποιος που εχει καλυτερο προφιλ ορμονων στο σωμα λογω ηλικιας θα εχει καλυτερη αναπτυξη.
αν ισχυε οι αντρες δεν θα εφταναν στα καλυτερα τους στα 35,αλλα στα 25.

Το post μου παρεξηγηθηκε καπως οποτε θα το ανασκευασω .
Οπως ειπες . "Δεν ισχυει απαραιτητα" .

Αυτο ομως εχει πολλαπλες ερμηνειες.
Η αθλητικη επιδοση , η μυικη αναπτυξη αλλα και η σωματικη αναπτυξη επηρεαζονται απο αρκετες παραμετρους.
Γονιδια : Επηρεαζουν , την δυναμη , μεγεθος μυων , συνθεση μυικων ινων (αργης ή ταχειας συσπασης ) , τα αναεροβια ορια , ελαστικοτητα , ποσοτητα οξυγονου στους πνευμονες ακομα και μερικες φορες και ποσο ευκολα κανεις αναπτυσει αντοχη.
διατροφη : Ειμαστε οτι τρωμε. Αν εναν turbo τον "ταιζεις " καυσοξυλα , δε προκειται να αποδωσει.
Εμπειρια - ικανοτητα προπονησης - ευφυια εκγυμνασης. : Aν κανεις τον μογλη στο γυμναστηριο , μην περιμενεις σπουδαια πραγματα jungle boy.

Ολα τα παραπανω με βρισκουν συμφωνο στο γεγονος οτι οι ανδρες αποδιδουν πολλες φορες σε ηλικιες των 30.

Ειναι ομως αδιαμφισβητητο το γεγονος οτι ενα νεανικο σωμα με αυξημενο ορμονικο επιπεδο θα αποδωσει καλυτερα απο εναν 35αρη . Αυτη ειναι η φυση μας. Ενας 35αρης με ιδιο προγραμμα εκγυμνασης - διατροφης - ρουτινας υστερει κατα πολυ απο τον 18αρη-20αρη με το ιδιο ακριβως προγραμμα. Και ναι .. υπαρχουν πολλα αθληματα οπου στα 30 χρονια το σωμα σου δεν ειναι ικανο για την ιδια καταπονηση οπως στα 18-25.
Οσο για τα πολυαγαπημενα μας βαρη , τα βαρη ειναι μαραθωνιος , οχι αγωνας 100μετρων . Εννοειται πως το αποτελεσμα,οι γνωσεις και οι επιδοσεις ερχονται με τα χρονια.

Christos100
09-05-13, 00:36
Θα ηθελα την βοηθεια σας..
θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τον εξης συνδιασμο..
πριν την προπονηση = 2.5 gr λευκινη , 1.25 gr βαλινη , 1.25 gr ισολυκινη , 5gr beta alanine
προπονηση με βαρη και λιγο αεροβια
μετα την προπονηση = 1.25 gr βαλινη , 1.25 gr ισολυκινη , 5gr beta alanine , 5 gr glutamine

Θα ηθελα να ξερω αν ο χωρισμος που εχω κανει βοηθαει .
Σας ευχαριστω εκ των προτερων

TRIANTAFYLLOU
09-05-13, 01:32
στο θεμα ηλικίας καλα τα λέτε κάπου στην μεση είναι η αλήθεια
και τι ενοώ το σώμα ενός εφηβου δεν μπορει με τιποτε να συγκριθει με ενος 35αρη σε δυνατότητες και όταν λέω δυνατότητες ενοώ ότι ένας νορμαλ προικισμένος έφηβος που το σώμα του παράγει ακόμη αυξητική ορμόνη και τεστοστερόνη στα κόκκινα , αν σ αυτη την φαση κάνει βαρη σωστα και εκμεταλευτεί αυτες τις δυνατότητες θα ανταποκριθει σαν ενός άνδρα που τσιμπάει και φαρμακάκι , αυτο δεν μπορει να το αμφισβητήσει κανείς , γι αυτο και έλεγα πάντα κατέβαζα έφηβους σε αγωνες χωρίς να ακουμπήσουν το παραμικρό και μάλιστα ένας είχε 45 εκατοστα χερι επειδη ήταν και το σημείο του τα άκρα , ενω ήταν γυρω στα 70 κιλα

τι γίνετε όμως και ένας ενήλικας έχει περισσότερη μαζα μπορει και δύναμη απο ενα έφηβο? απλα περισσότερα χρόνια δουλειάς , εμπειρίας
αλλα αν θέλουμε να κάνουμε σύγκριση θα την κάνουμε σε άλλο τομέα , στο πόσο γρήγορα αναρώνει το σώμα του εφήβου και αναπτύσετε σε ανάλογο διάστημα που θα ξεκινήσει με κάποιον άνω των 30 .
εκεί θα δούμε πραγματικα τεράστιες διαφορές , αλλιως είναι άδικο και άκυρο να συγκρίνουμε , αυτο συμβαίνει σε όλα τα αθλήματα και εκεί έχει να κάνει με την εμπειρια τεχνική λόγω προυπηρεσίας

η βαση σαν συμπλήρωμα για να πάρει ο μεσος αθλούμενος είναι το σκεύασμα πρωτείνης , γιατι αυτη η σκόνη που πέρνουμε δεν είναι απλα πρωτείνη και ας την λέμε έτσι , αλλα ένα σκεύασμα που περιέχει πρωτείνη μπορει και διαφορετικών πηγών , υδατάνθρακες , βιταμίνες και μεταλα με ιχνοστοιχεία , ενω τα αμινοξέα είναι καθαρα αυτα που συνθέτουν τις πρωτείνες με τούς καταλύτες που χρειάζονται για να αφομοιωθούν , δηλαδη βιταμίνες του συμπλέγματος β κτλ

γι αυτο και λέμε ανάλογα με το επίπεδο και τις ανάγκες κάποιου αθλούμενου και το τι θέλει πέρνει την πρωτείνη κυρίως πρώτα , η πρωτείνη και αμινοξέα σε πιο αυξημένες απαιτησεις και διάφορα άλλα σε δευτερη και τρίτη μοίρα

TRIANTAFYLLOU
09-05-13, 01:42
Θα ηθελα την βοηθεια σας..
θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τον εξης συνδιασμο..
πριν την προπονηση = 2.5 gr λευκινη , 1.25 gr βαλινη , 1.25 gr ισολυκινη , 5gr beta alanine
προπονηση με βαρη και λιγο αεροβια
μετα την προπονηση = 1.25 gr βαλινη , 1.25 gr ισολυκινη , 5gr beta alanine , 5 gr glutamine

Θα ηθελα να ξερω αν ο χωρισμος που εχω κανει βοηθαει .
Σας ευχαριστω εκ των προτερων

αυτο για να το πεί κάποιος πρέπει να το χει δοκιμάσει , αλλα ποιός ο λόγος αυτος ο συνδιασμός με γραμμάρια και τι να προσφέρουν αυτα εκτος απο σπαζοκεφαλια , αυτα τα κάναμε πολυ παλια και όχι έτσι αλλα συνδιασμους αμινοξέων για απόδοση παραγωγή αυξητικής πρίν τον ύπνο και πράσινα άλογα αλλα μια τρύπα στο νερό , πιο πολυ ανθυποβολή ήταν και θεωρία παρα ουσία
απλα πάρε εκεί αμινοξεα η τα βασικα που έχουν και πλεόνασμα γλουταμίνης μιας και χρειάζετε περισσότερο απο τα άλλα και όλα κομπλέ , λες και αυτο είναι το μυστικό να φτιαχτει κάποιος μη πάρει αντι για πχ 1,25 1,35 και χαλάσει η μανέστρα

απλα μπορει κάποιος να πάρει αμινοξεα βασικα τμηματικα στην διάρκεια της μερας και κάποια σε υγρή μορφη για γρήγορη απορόφηση μεταπροπονητικά και όπως λέει η παροιμία αν δεν περισσέψει δεν φτάνει

αλλα όποιος δει κατι με αυτο τον συνδιασμό να μας το πεί να το εφαρμόσουμε , γιατι εγω ξερω όλα είναι συνάρτηση του τι κάνουμε ολόκληρη τη μερα

Christos100
09-05-13, 10:02
αυτο για να το πεί κάποιος πρέπει να το χει δοκιμάσει , αλλα ποιός ο λόγος αυτος ο συνδιασμός με γραμμάρια και τι να προσφέρουν αυτα εκτος απο σπαζοκεφαλια , αυτα τα κάναμε πολυ παλια και όχι έτσι αλλα συνδιασμους αμινοξέων για απόδοση παραγωγή αυξητικής πρίν τον ύπνο και πράσινα άλογα αλλα μια τρύπα στο νερό , πιο πολυ ανθυποβολή ήταν και θεωρία παρα ουσία
απλα πάρε εκεί αμινοξεα η τα βασικα που έχουν και πλεόνασμα γλουταμίνης μιας και χρειάζετε περισσότερο απο τα άλλα και όλα κομπλέ , λες και αυτο είναι το μυστικό να φτιαχτει κάποιος μη πάρει αντι για πχ 1,25 1,35 και χαλάσει η μανέστρα

απλα μπορει κάποιος να πάρει αμινοξεα βασικα τμηματικα στην διάρκεια της μερας και κάποια σε υγρή μορφη για γρήγορη απορόφηση μεταπροπονητικά και όπως λέει η παροιμία αν δεν περισσέψει δεν φτάνει

αλλα όποιος δει κατι με αυτο τον συνδιασμό να μας το πεί να το εφαρμόσουμε , γιατι εγω ξερω όλα είναι συνάρτηση του τι κάνουμε ολόκληρη τη μερα
ευχαριστώ πολύ για τα φώτα σασ αλλά και το χρόνο σασ,καλημέρα:)

Ace
09-05-13, 12:27
αυτο για να το πεί κάποιος πρέπει να το χει δοκιμάσει , αλλα ποιός ο λόγος αυτος ο συνδιασμός με γραμμάρια και τι να προσφέρουν αυτα εκτος απο σπαζοκεφαλια , αυτα τα κάναμε πολυ παλια και όχι έτσι αλλα συνδιασμους αμινοξέων για απόδοση παραγωγή αυξητικής πρίν τον ύπνο και πράσινα άλογα αλλα μια τρύπα στο νερό , πιο πολυ ανθυποβολή ήταν και θεωρία παρα ουσία
απλα πάρε εκεί αμινοξεα η τα βασικα που έχουν και πλεόνασμα γλουταμίνης μιας και χρειάζετε περισσότερο απο τα άλλα και όλα κομπλέ , λες και αυτο είναι το μυστικό να φτιαχτει κάποιος μη πάρει αντι για πχ 1,25 1,35 και χαλάσει η μανέστρα

απλα μπορει κάποιος να πάρει αμινοξεα βασικα τμηματικα στην διάρκεια της μερας και κάποια σε υγρή μορφη για γρήγορη απορόφηση μεταπροπονητικά και όπως λέει η παροιμία αν δεν περισσέψει δεν φτάνει

αλλα όποιος δει κατι με αυτο τον συνδιασμό να μας το πεί να το εφαρμόσουμε , γιατι εγω ξερω όλα είναι συνάρτηση του τι κάνουμε ολόκληρη τη μερα


Damn ! respect!

beefmeup
09-05-13, 15:49
Το post μου παρεξηγηθηκε καπως οποτε θα το ανασκευασω .
Οπως ειπες . "Δεν ισχυει απαραιτητα" .

..........
Ειναι ομως αδιαμφισβητητο το γεγονος οτι ενα νεανικο σωμα με αυξημενο ορμονικο επιπεδο θα αποδωσει καλυτερα απο εναν 35αρη . Αυτη ειναι η φυση μας. Ενας 35αρης με ιδιο προγραμμα εκγυμνασης - διατροφης - ρουτινας υστερει κατα πολυ απο τον 18αρη-20αρη με το ιδιο ακριβως προγραμμα. Και ναι .. υπαρχουν πολλα αθληματα οπου στα 30 χρονια το σωμα σου δεν ειναι ικανο για την ιδια καταπονηση οπως στα 18-25.
Οσο για τα πολυαγαπημενα μας βαρη , τα βαρη ειναι μαραθωνιος , οχι αγωνας 100μετρων . Εννοειται πως το αποτελεσμα,οι γνωσεις και οι επιδοσεις ερχονται με τα χρονια.

ναι δεν διαφωνω με την θεση σου,απλα τονιζω οτι η σχεση ηλικιας/ορμονων δεν εχουν σχεση με την μυικη αναπτυξη σε εκεινες τις ηλικιες.
το οτι καποιος που περνει αας εχει καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με καποιον που δεν περνει,δεν ισουται αυτοματα πως οποιος εχει καλυτερο ορμονικο προφιλ λογω ηλικιας θα εχει κ καλυτερα αποτελεσματα.
αλλο η περισοτερη τεστο λογω εξωγενους χορηγησης κ αλλο η περισοτερη τεστο απο φυσικου.

Ace
09-05-13, 17:09
ναι δεν διαφωνω με την θεση σου,απλα τονιζω οτι η σχεση ηλικιας/ορμονων δεν εχουν σχεση με την μυικη αναπτυξη σε εκεινες τις ηλικιες.
το οτι καποιος που περνει αας εχει καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με καποιον που δεν περνει,δεν ισουται αυτοματα πως οποιος εχει καλυτερο ορμονικο προφιλ λογω ηλικιας θα εχει κ καλυτερα αποτελεσματα.
αλλο η περισοτερη τεστο λογω εξωγενους χορηγησης κ αλλο η περισοτερη τεστο απο φυσικου.

Στο post μου δεν συγκρινω AAS με φυσικο τροπο αναπλασης .
Οπως και ο Triantafylloy εγραψε. Οταν εισαι εφηβος , εχεις ορμονικο αβανταζ απο την φυση σου , και ΝΑΙ ..ειναι ξεκαθαρο ..οτι σε αυτες τις ηλικιες των 16-25 θα εχεις μεγαλυτερη αναπτυξη. Μετα τα 30 υπαρχει πτωση της τεστοστερονης και αυτο εχει αμεση συνεπεια με την αθλητικη επιδοση και την μυικη συνθεση.
Τα ΑΑΣ ειναι άλλο κεφαλαιο , πολυσυνθετο , πολυδιαστατο και φυσικα επικινδυνο για αμαθεις και ημιμαθεις. Ανοικουν σε αλλη ενοτητα του φορουμ και οτι παραπανω γραψω θα ξεφυγουμε απο το thread των "αμινοξεων"

Το post του triantafyllou ειναι πιστευω κατατοπιστικο.

beefmeup
09-05-13, 17:14
ναι,εγω το εγραψα για να τονισω οτι η ακουλουθια της σκεψης πανω στο θεμα,δεν ειναι ορθη.
κ αυτο γιατι θεωρεις οτι:
περισοτερη τεστο=περισοτεροι μυς.
κ σου λεω οτι αλλο η εξωγενης χρηση,κ αλλο η φυσικη παραγωγη.
στην 2η περιπτωση δεν ισχυει αυτο το περισοτερη τεστο=περισοτερο μυς,εκτος αν εχεις παθολογικα λιγοτερη τεστο κ αυξημενο κατι αλλο (οντας αντρας) οποτε εκει δεν θα παιξει τοσο ρολο η χαμηλη τεστο,αλλα το κατι αλλο που ειναι αυξημενο.

οι παραγοντες που ενας μικροτερος ηλικιακα εχει καλυτερη ενδεχομενως μυικη αναπτυξη δεν ειναι θεμα ορμονικο.

just chris
10-05-13, 18:02
οταν μιλατε για αμινο εδω,μιλατε παντα για τα μη βασικα?
κ κατι αλλο,λεω να τα παιρνω μετα τη προπο κ μετα
απο κανα μισαωρο να τρωω στερεο φαγητο,καλως?

alexandro7
11-05-13, 20:15
παιδιά να σας ρωτήσω υπάρχει καμία διαφορά στις ταμπλέτες με τις κάψουλες?δεν μπορώ να καταπιώ με ευκολία τα χαπάκια και λέω να πάρω ταμπλέτες...οι ταμπλέτες πίνονται πιο εύκολα απο τα bcaa σε σκόνη(δλδ στην γεύση υπάρχει διαφορά ή είναι το ίδιο με τη σκόνη)?

beefmeup
11-05-13, 20:43
οταν μιλατε για αμινο εδω,μιλατε παντα για τα μη βασικα?
κ κατι αλλο,λεω να τα παιρνω μετα τη προπο κ μετα
απο κανα μισαωρο να τρωω στερεο φαγητο,καλως?

τα μονα αμινο που συζηταω εγω ειναι τα διακλαδισμενης αλυσιδας..κ βασικα τα μονα που αξιζει να παρεις σαν συμπληρωμα για να δουλεψεις..
μετα,για αυτο που ρωτας ετσι τα περνω κ γω.

TRIANTAFYLLOU
11-05-13, 21:50
παιδιά να σας ρωτήσω υπάρχει καμία διαφορά στις ταμπλέτες με τις κάψουλες?δεν μπορώ να καταπιώ με ευκολία τα χαπάκια και λέω να πάρω ταμπλέτες...οι ταμπλέτες πίνονται πιο εύκολα απο τα bcaa σε σκόνη(δλδ στην γεύση υπάρχει διαφορά ή είναι το ίδιο με τη σκόνη)?

δεν μετραει η μορφη αλλα το περιεχομενο και η σύσταση , η καψουλα μεσα εχει σκόνη και το άλλο είναι ταμπλέτα , όπως και σε σκόνη η σε υγρη μορφη
οι ταμπλέτες είναι αυτα τα λεγόμενα σαν τούβλα που μερικοι δεν μπορούν να καταπιούν , ε τότε απλα τα σπας και τα καταπίνεις κομμάτια , "διαίρει και βασίλευε" που λένε
οι καψουλες είναι πιο μικρες και οι ταμπλέτες μεγαλύτερες συνήθως , οπότε οι καψουλες καταπίνονται πιο εύκολα , αλλα είπαμε αν δεν μπορει καποιος τα σπαει και τελειώνει η φασαρια , γιατι και τα bcaa μπορει να είναι σε ταμπλέτα η σε κάψουλα

alexandro7
11-05-13, 22:28
οι κάψουλες διαλύονται στο νερό σαν το ντεπόν?

Gorillas
11-05-13, 22:55
Εξαρτάται τη χρήση που θέλεις να κάνεις.

Ο λόγος που παίρνω προσωπικά bcaa έιναι λόγο της l-leucine. Η θεωρία αναφέρει ότι προάγει την πρωτεινοσύνθεση.
Μέχρι τώρα ικανοποιημένος είμαι.
Eaa postworkout λόγο του της δίαιτας.

alexandro7 οι κάψουλες δεν είναι αναβράζον. μπορείς να τις θρυμματίσεις με το παραδοσιακό τρόπο ή σε μπλέντερ

just chris
12-05-13, 11:46
τα μονα αμινο που συζηταω εγω ειναι τα διακλαδισμενης αλυσιδας..κ βασικα τα μονα που αξιζει να παρεις σαν συμπληρωμα για να δουλεψεις..
μετα,για αυτο που ρωτας ετσι τα περνω κ γω.

thanks beef!

alexandro7
12-05-13, 13:08
τα modern bcaa της usp labs υπάρχουν σε διάφορα χρώματα μπλε.πράσινο και μωβ..τι διαφορά έχουν μεταξύ τους?

sanitarium20
14-05-13, 19:20
Υπάρχει παρενέργεια σχετική με μείωση σεξουαλικής διάθεσης από τα bcaa;;;

Mikekan
14-05-13, 21:57
Όχι ρε φίλε, ήμαρτον.

sanitarium20
15-05-13, 10:17
Φίλε μη με παρεξηγείς. Ο γυμναστής μου πέρσι μου έλεγε μία ιστορία από πριν 7-8 χρόνια που έκανε γυμναστική στα όρια του bodybuilding (γιατί πλέον έκανε απλή πιο ήπια προπόνηση) η οποία είχε ως εξής. Ήμουν Αθήνα μου λέει και στο πλάισιο εκείνο έπαιρνε κάποια νορμάλ συμπληρώματα, whey, κρεατίνη και κάτι άλλο. Αυτό το κάτι άλλο είναι αυτό που νόμιζα ότι ήταν τα BCAA αλλά προφανώς αφού το διαψεύδεις ήταν κάτι άλλο. Μου λέει λοιπόν πως ήταν στον πρώτο χρόνο που τα είχε με την πλέον γυναίκα του και ήταν στα ντουζένια τους (στα μέλια, κάθε μέρα-όλη μέρα σεξ κλπ) αλλά κάποια στιγμή παρουσιάστηκε εκ μέρους του πρόβήμα σεξουαλικής διάθεσης. Η ιστορία αυτή τράβηξε κανα δεκαήμερο, οπότε και σκέφτηκε να ελέγξει τα συμπληρώματα που έπαιρνε, οπότε και είδε ότι το ένα από αυτά (το τρίτο που ανέφερα) έγραφε ως αντένδειξη ότι μπορεί να προκαλέσει μειωμένη σεξουαλική διάθεση. Δεν το πήρε πάλι και λέει ότι επανήλθε αμέσως. Θα τον ρώταγα επι τόπου ποιο ήταν αλλά έχει φύγει για ένα εξάμηνο εκτός Ελλάδας και μιλάμε μόνο μέσω facebook μία φορά την εβδομάδα, αλλά και πάλι θα τον ρωτήσω... Την ιστορία επιβεβαίωσε και η γυναίκα του η οποία δουλεύει στο ίδιο γυμναστήριο που πάω. Τα παιδιά είναι φίλοι και δεν μου είπαν μπαρούφες, ούτε ήθελαν να με τρομάξουν, απλά η όλη κουβέντα γινόταν γιατί συζητούσαμε το κατά πόσο διαβάζει κανείς τις ετικέτες στα μουκαλάκια των συμπληρωμάτων. Νόμιζα ότι μου είχε πει για κάποιο BCAA αλλά μάλλον δε θα θυμάμαι καλά από πέρσι. Τι μπορεί να ήταν;

Mikekan
15-05-13, 10:21
Από ότι ξέρω, χωρίς να είμαι και σίγουρος, μερικά στεροειδή έχουν τέτοιες παρενέργειες.

sanitarium20
15-05-13, 10:29
Στεροιδή αποκλείεται να έπαιρνε... Τέλος πάντων θα το ρωτήσω και θα σου πω να μας φύγει η περιέργεια..

COBRA_STYLE
15-05-13, 10:33
Δεν εχουν καμια σχεση τα bcaa με αυτα τα συμπτωματα.Κατι αλλο επαιρνε και προφανως εκανε βλακεια ο ιδιος.

αντε να χεις μια ελαφρια τοξικοτητα στο συκωτι οπως λεει και μια ψυχη,αλλα μονο αν ειναι σε μορφη χαπιων:rolf:

Fataoulas
15-05-13, 10:36
αντε να χεις μια ελαφρια τοξικοτητα στο συκωτι οπως λεει και μια ψυχη,αλλα μονο αν ειναι σε μορφη χαπιων:rolf:


Moυ βγηκε ο καφες απο τη μυτη ρε συ :rolf:

sanitarium20
15-05-13, 10:38
Οκ συγνώμη για την παραπληροφόρηση πάντως. Θα επιστρέψω για να αποκαταστήσω την αλήθεια μόλις επικοινωνήσω μαζί του...

sanitarium20
22-05-13, 18:22
Χρωστάω μία απάντηση εδώ και μόλις χτες μίλησα με το φίλο μου. Μου πε ότι το προϊόν που είχα χρησιμοποιήσει παλιά (πάει δεκαετία όμως) και σας ανέφερα ήταν ένα CLA. Ήταν σίγουρος και ανέφερε ότι το έγραφε και πάνω το κουτί ως πιθανή επιπλοκή... Αυτά!

konstantinos_z
22-05-13, 23:37
γεια σας..κανω γραμμωση και παιρνω τα αμινοξεα της <<usn amino pro nano stack>>..ξερει κανεις κατι για αυτα..?

TRIANTAFYLLOU
23-05-13, 00:22
πολλες φορες μπορει συνδιαστικα με αμινοξεα να παίρνει καποιος και άλλα σκευάσματα και αν είναι φαρμακευτικα ενοείτε δεν θα δώσει λογαριασμό να πεί κάτι και αν έρθει καποια παρενέργεια τετοια μείωσης σεξουαλικής επιθυμίας τα ρίχνει εκεί

η πολλες φορες μπορει συμπτωματικα λόγω ψυχολογικών η άλλων καταστασεων να συμπέσει με λήψη κάποιου σκευάσματος και να ρίχνουμε το φταίξιμο εκεί στα αμινοξέα

το σώμα δεν είναι μια μηχανη να αποδίδει σταθερα κάποια ιπποδύναμη αλλα έχει σκαμπανεβάσματα και σε επιδόσεις και σε ψυχολογία , οπότε λογικο να υπάρχουν μεταπτωσεις στην απόδοση

επίσης ποτε δεν έχω διαβασει σε συμπλήρωμα σαν παρενέργεια ότι έχει πτωση στην σεξουαλικη διάθεση , αλλιως δεν θα το παιρνα , αλλα πολλες φορες η προπόνηση η υπερπροπόνηση ρίχνει τα επίπεδα τεστοστερόνης και την ερωτική επιθυμία

beefmeup
23-05-13, 00:36
Χρωστάω μία απάντηση εδώ και μόλις χτες μίλησα με το φίλο μου. Μου πε ότι το προϊόν που είχα χρησιμοποιήσει παλιά (πάει δεκαετία όμως) και σας ανέφερα ήταν ένα CLA. Ήταν σίγουρος και ανέφερε ότι το έγραφε και πάνω το κουτί ως πιθανή επιπλοκή... Αυτά!

κανεις ενα ποστ που γραφεις για ενα φιλο φιλου σου πριν χρονια,που τελικα εγιναν 10ετια,οτι ειχε παρει αμινοξεα διακλαδισμενης που τελικα δεν ηταν,αλλα ηταν cla ,οτι ειχε ενα θεμα σεξουαλικου τυπου..
μιλας δλδ για ενα τυπο που ουτε καν τον ξερεις τοσο καλα ωστε να τον ρωτησεις τι μπορει να επερνε βασιζομενος σε μαρτυριες "μιας γυναικας απο το γυμναστηριο",κ δεν ηξερες καν μεχρι πριν 2 ποστ τι ηταν αυτο που επερνε,αλλα μπορει να ηταν αμινοξεα κ ρωτας στο θεμα με τα αμινοξεα αν μπορει να φταινε αυτα..

ξαναδιαβασε το ,τωρα για να δεις ποσο λογικα ακουγονται αυτα απο πανω...κ αυτο γιατι ειναι δικα σου γραφομενα..

κ θες κ απαντηση..:unsure:

Mikekan
23-05-13, 07:10
Χρωστάω μία απάντηση εδώ και μόλις χτες μίλησα με το φίλο μου. Μου πε ότι το προϊόν που είχα χρησιμοποιήσει παλιά (πάει δεκαετία όμως) και σας ανέφερα ήταν ένα CLA. Ήταν σίγουρος και ανέφερε ότι το έγραφε και πάνω το κουτί ως πιθανή επιπλοκή... Αυτά!

Αποκλείεται φίλε, το CLA βρίσκεται μέσα στο φαγητό μας, λαδάκι είναι. Όσο πιθανό είναι τα Ω3 να στο προκαλέσουν αυτό άλλο τόσο είναι και το CLA.

sanitarium20
23-05-13, 10:12
κανεις ενα ποστ που γραφεις για ενα φιλο φιλου σου πριν χρονια,που τελικα εγιναν 10ετια,οτι ειχε παρει αμινοξεα διακλαδισμενης που τελικα δεν ηταν,αλλα ηταν cla ,οτι ειχε ενα θεμα σεξουαλικου τυπου..
μιλας δλδ για ενα τυπο που ουτε καν τον ξερεις τοσο καλα ωστε να τον ρωτησεις τι μπορει να επερνε βασιζομενος σε μαρτυριες "μιας γυναικας απο το γυμναστηριο",κ δεν ηξερες καν μεχρι πριν 2 ποστ τι ηταν αυτο που επερνε,αλλα μπορει να ηταν αμινοξεα κ ρωτας στο θεμα με τα αμινοξεα αν μπορει να φταινε αυτα..

ξαναδιαβασε το ,τωρα για να δεις ποσο λογικα ακουγονται αυτα απο πανω...κ αυτο γιατι ειναι δικα σου γραφομενα..

κ θες κ απαντηση..:unsure:


Δεν με ενδιαφέρει αν με πιστεύεις ή όχι φίλε, αλλά επειδή είναι προφανές ότι θες να κάνεις τον εξυπνάκια και μας την λες, αντι να απαντήσεις με απλό τρόπο και με επιχειρήματα όπως κάνει ο φίλος μετά και πριν από σένα, θα σου ξαναπώ εν συντομία την ιστορία,επειδή από ότι φαίνεται δεν έχεις διαβάσει καλά τη έγραψα.

Πάρα πολύ καλός μου φίλος (και όχι φίλος φίλου όπως εσύ υπέθεσες), 34 χρονών και γυμναστής στο γυμναστήριο που πηγαίνω εδώ και 3 χρόνια, μέχρι το Σεπτέμβριο που μας πέρασε, γιατί τότε έφυγε για εξωτερικό, υπερατλαντικό ταξίδι για δουλειά αλλού για ένα χρόνο. Πέρσι λοιπόν (ας πούμε περσι το χειμώνα γιατί εσύ θα μας ζητήσεις και ακριβή ημερομηνία), κάναμε μία τυπική συζήτηση για συμπληρώματα και απλά κάπου αναφέρθηκε σε ένα συμπλήρωμα που είχε πάρει στο παρελθόν, πριν κάμποσα χρόνια όταν δούλευε σε ένα γυμναστήριο στην Αθήνα, το οποίο όπως ισχυριζόταν του προκάλεσε για κανα δεκαήμερο που το πήρε, έλλειψη σεξουαλικής διάθεσης. Το πέταξε μόλις διαπίστωσε ότι το έγραφε σαν παρενέργεια πάνω στο κουτί και σύντομα μου είπε ότι επανήλθε. Την ιστορία μου επιβεβαίωσε την επόμενη μέρα η γυναίκα του που επίσης δουλεύει γυμνάστρια στο γυμναστήριο που πάμε (και όχι μία γυναίκα στο γυμναστήριο όπως θες εσύ να φαντάζεσαι ότι έγραψα). Ο ίδιος προφανώς μου είπε για το CLA αλλά εγώ όντας άσχετος (ακόμα περισσότερο πέρσι που μου είπε την ιστορία) από συμπληρώματα δεν συγκράτησα το όνομα και νόμισα ότι ίσως να μου είπε BCAA (εύκολο κάποιος άσχετος που δεν ξέρει να μπερδέψει τα ονόματα: μικρά και τα δύο ονοματα και τελειώνουν σε A). Είδα λοιπόν την συζήτηση στο τόπικ για τα BCAA και θυμήθηκα την ιστορία του και απλά έκανα την ερώτηση: "Υπάρχει περίπτωση προϊόν BCAA να προκαλεί έλλειψη σεξουαλικής διάθεσης;".

Δεν σχολιάζω κάτι παραπάνω και ούτε με νοιάζει αν με πιστεύεις, ούτε θέλω κάποια απάντηση από σένα. Υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα που δεν ειρωνεύονται και δεν το παίζουν μαγκιά και απαντάνε κανονικά. Αρκούμαι σε αυτούς. Απλά διάβαζε λίγο καλύτερα τα μηνύματα των άλλων πριν ποστάρεις την εξυπνάδα σου. Λες και είχα όρεξη εγώ να μπαίνω σε ένα φόρουμ και να γράφω 3-4 απανωτά μηνύματα για μία ιστορία που την φαντάστηκα από το μυαλό μου είτε εγώ είτε κάποιος φίλος μου

beefmeup
23-05-13, 12:04
τωρα που το περεργαψες καλυτερα,ειναι ξεκαθαρο οτι φταιγαν τα αμινοξεα κ οτι εγω ειμαι εξυπνακιας.
ενα αλλο πραγμα που ειναι ξεκαθαρο,ειναι οτι οπως εσυ λες οτι σιγα μην εμπαινες σε ενα ββ φορουμ για να γραφεις φανταστικες ιστοριες,ουτε κ γω ποτε φανταζομουν οτι θα εμπαινα σε ενα ββ φορουμ για να διαβασω τα ποστ σου για τα αντικουκου αμινοξεα..
αλλα ξεχασα οτι ο ανθρωπινος παραγοντας ειναι ασταθμητος κ πολλα αλλα μαζι με αυτον.

ελμερ
23-05-13, 13:35
Φιλε Sobral2 εκανες copy-paste την ιδια ερωτηση που εκανες εδω και στα modern BCAA (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11423-Modern-BCAA-(USP-Labs)&p=719456#post719456) δε χρειαζεται να ρωταμε το ιδιο πραγμα σε πολλα θεματα........θα παραμεινει η ερωτηση που εκανες στο θεμα με τα modern bcaa και θα σου απαντησει εκει καποιος αν ξερει.....

sobral
23-05-13, 13:37
έχουμε καμία σχέση ρε μάγκα κ δεν το ήξερα? ωραίο όνομα έβαλες

billy89
23-05-13, 13:45
Δεν σχολιάζω κάτι παραπάνω και ούτε με νοιάζει αν με πιστεύεις, ούτε θέλω κάποια απάντηση από σένα. Υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα που δεν ειρωνεύονται και δεν το παίζουν μαγκιά και απαντάνε κανονικά. Αρκούμαι σε αυτούς. Απλά διάβαζε λίγο καλύτερα τα μηνύματα των άλλων πριν ποστάρεις την εξυπνάδα σου. Λες και είχα όρεξη εγώ να μπαίνω σε ένα φόρουμ και να γράφω 3-4 απανωτά μηνύματα για μία ιστορία που την φαντάστηκα από το μυαλό μου είτε εγώ είτε κάποιος φίλος μου

Φίλε, ποστ σαν το δικό σου δημιουργούν εντυπώσεις και αυτό είναι ότι χειρότερο γιατί λόγω της προκατάληψης που υπάρχει για τα συμπληρώματα δε θέλει και πολύ να αρχίσουμε τις υποθέσεις και το σπασμένο τηλέφωνο.

Όντως δεν πρέπει να έχεις ιδέα από συμπληρώματα, γιατί το να ρωτάς κάτι τέτοιο για bcaa και cla αυτό δείχνει. Αν είναι έτσι μην ξαναφας μοσχάρι, γιατί πέρα από αυτά έχει και κρεατίνη και αυτή να δεις τι παρενέργειες έχει!

Το θέμα είναι ότι και ο φίλος σου ο γυμναστής επίσης δεν πρέπει να έχει ιδέα, γιατί είναι αδύνατον, και στο υπογράφω, να υπάρχει συμπλήρωμα που να αναφέρει ως παρενέργεια μείωση της σεξουαλικής διάθεσης.

sobral2
23-05-13, 13:46
όχι φίλε απλά τόσα χρόνια διάβαζα τα ποστ σου για κάτι συμπληρώματα που ανέβαζες και μου άρεσε το όνομα και στο έκλεψα...!!!!!!:P:P:P:P:P:P

kotsoum
23-05-13, 14:43
Αυτό που λέτε σχετικά με την τοξικότητα σε bcaa με τη μορφή χαπιών πως μπορουμε να το αποτρέψουμε? Με λήψη vitamin C ή κάτι άλλο?

beefmeup
23-05-13, 14:54
Αυτό που λέτε σχετικά με την τοξικότητα σε bcaa με τη μορφή χαπιών πως μπορουμε να το αποτρέψουμε? Με λήψη vitamin C ή κάτι άλλο?

γοαυτο ακριβως κραζω κατι τυπους σαν τον απο πανω,που το παιζει κ ιστορια.
γιατι μπορει να μπει καποιος οπως ο φιλος εδω,κ να διαβασει μια μαλακια κ μετα να νομισει οτι ισχυει αν δεν μπει καποιος να διορθωσει..

κοτσουμ,καμια τοξικοτητα δεν υπαρχει..αυτοι που τα λενε αυτα,δεν ξερουν τι τους γινεται.

kotsoum
23-05-13, 14:59
γοαυτο ακριβως κραζω κατι τυπους σαν τον απο πανω,που το παιζει κ ιστορια.
γιατι μπορει να μπει καποιος οπως ο φιλος εδω,κ να διαβασει μια μαλακια κ μετα να νομισει οτι ισχυει αν δεν μπει καποιος να διορθωσει..

κοτσουμ,καμια τοξικοτητα δεν υπαρχει..αυτοι που τα λενε αυτα,δεν ξερουν τι τους γινεται.

Χαιρομαι τοτε φιλε beef, γιατι εχω αγορασει 2 κουτια bcaa 6000 και μολις το διαβασα ψιλοφρικαρα να σου πω την αληθεια. :unsure:

nikoskaz
12-06-13, 12:27
Μετα απο 2 μηνες περιπου χρησης bcaa xtend συγκεκριμενα παρατηρησα το εξης .. κατα την διαρκεια του αεροβιου στο τελος της προπονησης ειχα σταθερα πανω απο 120 παλμους , ενω οσο χρονια κανω αεροβια στον ιδιο ρυθμο ( ποδηλατο σταθερα το ιδιο και στο ιδιο level η αντισταση ) παντα κατω απο 110 . το εχει παρατηρησει κανεις αυτο?

jam
13-06-13, 19:36
παιρνω ενα συνδιασμο αμινοξεων απο την πρωτεινη μετα το γυμναστηριο

Ισολευκινη - 3γρ
Λευκινη - 4,8γρ
Βαλινη - 3γρ

σκεφτηκα να παρω εξτρα αμινοξεα , και εχει αυτον τον συνδιασμο

Ισολευκινη - 2,2γρ
Λευκινη - 4,5γρ
Βαλινη - 2,2γρ
και επισης γλουταμινη και γλυκινη

το να τα συνδιασω τα δυο αυτα θα ειναι εφιχτο καλο , η να το αφησω οπως παιρνω μονο το πρωτο συμπληρωμα να μην εμπλεξω εξτρα αμινο ?

Mikekan
13-06-13, 22:29
Πίνεις και whey και παίρνεις και αμινοξέα, ή μόνο αμινοξέα?

jam
13-06-13, 23:03
Στο συμπληρωμα που παιρνω για post workout ενπεριεχει
τον εξης συνδιασμο απο αμινο

Ισολευκινη - 3γρ
Λευκινη - 4,8γρ
Βαλινη - 3γρ

αλλα ακουω και γενικα αποσα διαβαζω πολυ να προτινουν και μονο τα αμινο , τα παιρνω εξτρα με αυτα η κοβω αυτο που παιρνω και παιρνω μονο αμινο ?

Steloukos
14-06-13, 03:27
Στο συμπληρωμα που παιρνω για post workout ενπεριεχει
τον εξης συνδιασμο απο αμινο

Ισολευκινη - 3γρ
Λευκινη - 4,8γρ
Βαλινη - 3γρ

αλλα ακουω και γενικα αποσα διαβαζω πολυ να προτινουν και μονο τα αμινο , τα παιρνω εξτρα με αυτα η κοβω αυτο που παιρνω και παιρνω μονο αμινο ?

Μπορεις να βαλεις τα αμινοξεα πριν την προπονηση και την πρωτεινη μετα.

jam
14-06-13, 09:42
πριν τη προπο παιρνω κανονικη whey που περιεχει περιπου τον ιδιο συνδιασμο αμινο , αρα δεν χρειαζομε κατι παραπανο ?

Mikekan
14-06-13, 11:49
Αναλώνεσαι σε λεπτομέρειες, με το καιρό θα καταλάβεις ότι αποτελέσματα δίνει ένα πράγμα, η συνέπεια και η θέληση.

jam
14-06-13, 15:52
φιλε να σου πω πως ακριβως εχει το θεμα , η διατροφη με καλυπτει και βασικα την εχω στηριξει ετσι ωστε να καταναλωνω whey που περιεχει τα BCAA οπως ολες πριν το gym και μετα για μεταπροπονιτικο ενα συμπληρωμα με υδατ + πρω + γλουτ + τα απαραιτιτα BCAA αυτου που θετω σαν ερωτημα , ειναι τα αμινο υπαρχει η περιπτωση που πρεπει να καταναλωνω περισσοτερα , η ειναι καλυτερα για παραδειγμα να παιρνω αμινο στο μεταπροπονιτικο και το ροφημα/γευμα μου ?

flwros
03-07-13, 15:13
θέλω να πάρω αμινοξέα για πριν και μετά την προπόνηση και λέω να αγοράσω το Solgar BCΑA Plus 50caps, 1 φυτοκάψουλα παρέχει: L- λευκίνη 270mg, L- ισολευκίνη 180mg, L- βαλίνη 150mg, Βιταμίνη Β6 (ως υδροχλωρική πυριδοξίνη) 10mg, και είμαι 65 κιλά, πόσες κάψουλες να περνώ πριν και μετά?

billy89
03-07-13, 15:18
Για να πιάσεις καλή δόση θέλει καμιά 15 κάψουλες τη φορά με τα στατς που δίνεις!

Grigoris Tsiaousis
18-07-13, 12:45
Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο FORUM και στο χωρο του bodybuilding. Ειμαι 18-19 χρονων και εχω παρει μονο την πρωτεινη ορου γαλακτος της ΟΝ την Gold Standard. Θα ηθελα να με συμβουλεψετε ωστοσο ενα καλο συμπληρωμα αμινοξεων που θα μου δινει τοσο ενεργεια στο γυμναστηριο και ολα τα απαραιτητα εφοδια που δινουν τα αμινοξεα. Ευχαριστω!

Nikolas_mk2
18-07-13, 13:02
Καλησπέρα,

τα αμινοξεα ουτε ενεργεια δινουν ουτε τπτ,ειναι τα δομικά συστατικά που χρησημοποιει ο οργανισμός για να επουλώσει τις μυικές πληγές απο τη γυμναστική...Φτιάξε τη διατροφή σου σωστά και δεν θα χρειαστεις κατι εξτρα για ενεργεια-εκτος 'ισως απο εναν δυνατό καφε πριν την προπονηση ;)

Grigoris Tsiaousis
18-07-13, 13:26
Καλησπέρα,

τα αμινοξεα ουτε ενεργεια δινουν ουτε τπτ,ειναι τα δομικά συστατικά που χρησημοποιει ο οργανισμός για να επουλώσει τις μυικές πληγές απο τη γυμναστική...Φτιάξε τη διατροφή σου σωστά και δεν θα χρειαστεις κατι εξτρα για ενεργεια-εκτος 'ισως απο εναν δυνατό καφε πριν την προπονηση ;)

οταν λες δυνατο καφε τι εννοεις;

Nikolas_mk2
18-07-13, 13:39
Τι να εννοω,καναν εσπρεσο,φραπε σκετο,εσυ θα βρεις τι σε βοηθαει περισσότερο.

jam
18-07-13, 14:19
θα παρω ενα συνδιασμο BCAA
4500
2250
2250
που περιεχει επεισης και γλουταμινη σε ποσοτητα
1600

Θελω να ξερω ομως ποτε να χρησιμοποιω , κατα την διαρκεια της προπο , μονο ? ειναι αρκετο ?
παιρνω επεισης και μια whey προι και μετα την προπο.

Nikolas_mk2
18-07-13, 14:30
εξαρταται απο τη διατροφή σου,αν εισαι σε ζορικη διαιτα για γραμμωση παρε τα bcaa λιγο πριν την προπονηση και τις δυο δοσεις ορου μαζι στο τελος....Αν τρως αρκετα για να φορτωσεις κρεας δεν θα σε βοηθησουν ιδιαιτερα,αλλα αν θες να τα χρησημοποιεις παλι στο ιδιο μοτιβο. ;)

Με τη γλουταμινη μην αγχωνεσαι,δοσεις 1-2 γρμ κτλ.ειναι ετσι κι αλλιως για το ''Θεαθηναι''....

jam
18-07-13, 14:39
σε ογκο ειμαι τρω αρκετα , αρα λες δεν χρειαζονται ετσι ? ναι η γλουταμινη ξερω , αλλα νταξει αφου υπηρχε την εγραψα, με λιγα λογια αυτο κανει μονο την ωρα της προπο δηλαδη ?

Nikolas_mk2
18-07-13, 14:55
Αν εισαι σε όγκο τοτε δεν ειναι απαραιτητα τα bcaa,εφοσον δλδ εχεις αρκετη πρωτείνη απο τροφες + άφθονο υδατανθρακα ειναι λιγο περιττη πολυτέλεια τα επιπλέον αμινοξεα,αλλά δικά σου τα φραγκα,δική σου επιλογή! :thumbup:

Στον ογκο αρκετοι χρησημοποιουν εξτρα Λευκινη στο ροφημα με τη προπ.-οπως κι εγω,δεν ξερω αν βοηθησε τόσο αλλά σε λιγοτερο απο ενα χρόνο που τη χρησημοποιω ετσι και με καλοστημενη διατροφή-χωρις απλους υδατανθρακες στο ποστ-ειδα εξαιρετικά αποτελεσματα συνολικά...Ουτε bcaa,ουτε δεξτρο/μαλτοδεξτρινες και λοιπές ιστοριες,όλο το ''ζουμι'' της επιτυχιας ειναι στο καθαρό και μελετημενο φαγητό και στην εντονη,σωστα δομημενη προπονηση ;)

jam
18-07-13, 19:36
ωραιος καταλαβα το ολο νοημα , και εγω καπου εκει περπαταω σε αυτη την ιδεα !
ωστοσο παρα να παρω αμινο θα ριχτω μαλλον σε γλουταμινη η ωμεγα 3,6,9 :)

Andreas C.
18-07-13, 23:03
Πάρε μόνο Ω3 και είσαι κομπλέ!!

jam
19-07-13, 13:00
προς τα κει παω , καλυτερα να παρω καθαρα ω3 ? η την φορμουλα ω3,6,9 ? :unsure:
υπαρχει δηλαδη καμια αξιοιλογη διαφορα η οχι ?

Andreas C.
19-07-13, 13:05
Φιλε μου με την μεσογειακή διατροφή συμπληρώνομε τις ανάγκες μας σε Ω6,9 και έτσι δεν χρειάζεται να τα πάρεις σε συπλήρωμα :toast:

jam
19-07-13, 15:18
ωραιος οκ φιλε Αντρεα να σε καλα ! :thumbup:
προτεινεις καπια ιδιαιτερη μαρκα ?

Grigoris Tsiaousis
14-08-13, 12:50
καλυτερα ειναι τα αμινοξεα σε σκονη ή σε caps???

kotsoum
14-08-13, 13:52
σε σκονη, απορροφουνται πιο γρηγορα

Gorgojola
09-09-13, 17:40
Εχετε να μου προτεινετε κανα συμπληρωμα με λ-ιστιδινη?
απο ενα search μονο τηε solgar κ της twinlab βρηκα:unsure: αλλα οι τιμες τους μου φανηκαν τσιμπιμενες για την ποσοτητα τους...
θελω να κανω στακ με β αλανινη κιτρουλινη λ ιστιδινη κ κρεατινη οποτε εχετε κατα νου κανα product με μπολικη λ ιστιδυνη κ κανα απο αυτα στη φορμουλα του?
τι τιμες παιζουν πανω κατω για απομονωμενη μονο λ-ιστιδινη?

Nikolas_mk2
09-09-13, 17:59
Εχει και η LAMBERTS ενα με δισκια των 500mg αλλα γενικότερα δεν αξιζει τα λεφτα της,απ'οτι καταλαβα με το στακ θες να ανεβασεις διπεπτίδιο καρνοσίνης,σωστα? ;)

Η Β-αλανινη το κανει μονη της με τις ποσοτητες ιστιδινης π εχει το σωμα,ειδικά αν τρως αρκετες πρωτείνες δεν ξεμενεις,επισης δεν αποδειχθηκε οτι η εξωγενης χορηγηση ιστιδινης μαζι με την β-αλανινη αυξανει την καρνοσινη...Β-αλανινη και κρεατινη ειναι ο καλυτερος δυνατος συνδυασμός,η κιτρουλινη δεν επιρρεαζει το διπεπτιδιο,την θες για πρηξιματα,φλεβικότητες κτλ. φανταζομαι

Gorgojola
10-09-13, 21:44
Ναι ιστιδυνη κ β αλανινη για αυτο τις θελω ;) αλλα ταυτοχρονα ηθελα να συνδιασω β αλανινη με κιτρουλινη για απογαλακτωση
καθως εχω ξεκινησει crossfit μαζι με την κλασικη bb προπονησουλα
κ επειδη θελω να δωσω βαση στο endurance που υστερω ελεγα να δοκιμασω το συγκεκριμενω στακ
εχεις κανα λινκ να μου στειλεις για τις ερευνες αναποτελεσματικοτητας εξωγενης χορηγηση της ιστιδινης ? apriciated nick

bodybuilder8
12-09-13, 20:43
Γεια σας, αγορασα τα modern bcaa 8:1:1 της usp labs. Ποτε να παιρνω και τι δοσολογια? Το λεω επειδη το κουτι δεν τα εχει ξεκαθαρα.

Andreas C.
13-09-13, 11:18
Φιλε μου παίρνε μια δόση πριν αρχίσεις την προπόνηση και μια μόλις τελειώσεις :toast:

bodybuilder8
13-09-13, 13:36
Οκ ευχαριστω!

NikosSav
21-10-13, 17:32
Γεια σας.
Έπαιρνα κάποια αμινοξέα της ΟΝ τα οποία πλέον πρέπει να έχουν αποσυρθεί μετά την έκδοση των καινούργιων που λέγονται amino energy. Το κουτί που έπαιρνα ήταν μπλε όμως δεν μπορώ να το βρω να σας το δείξω. Η ερώτηση μου είναι η εξής . Ποία θα μπορούσα να πάρω καθώς αυτά τα amino energy τα βλέπω κάπως σαν pre / bcaa ενώ εγώ απλά χρειάζομαι το 2ο...

SotosTheBoss
01-11-13, 02:08
Καλησπέρα.

Τσίμπησα τα amino liquidτης biotech και ο γυμναστής μ είπε να παίρνω 20 ml πριν και αλλά τόσα στο τέλος.
Και καθόλου πρωτεΐνη
Serving size έχει 40 ml


Κάποια αλλά παιδιά μ είπαν να παίρνω πριν και μετά τα βάρη αμινοξέα και μετά το αερόβιο πρωτεΐνη.

Τι κάνουμε τώρα;

NikosSav
01-11-13, 02:18
Τα αμινοξέα μπορείς να παίρνεις μισή ποσότητα πριν και την υπόλοιπη μετά ή όλη την ποσότητα κατά την διάρκεια , ο οποίος τρόπος προσωπικά με βόλευε και άρεσε .
Αυτό με την προτείνη λογικά θα στο είπαν για να μην κάψεις μυς. Εμένα ένας φίλος μου είπε να παίρνω αμινοξέα αντί για προτ. μπορείς βέβαια να πάρεις γλουταμίνη που θεωρώ την καλύτερη λύση.
Για λίγο αερόβιο όμως ποτέ δεν με ένοιαζε....

SotosTheBoss
01-11-13, 07:25
Γιατί άμα συνδυάσω πρωτεΐνη με αμινοξέα καίω τους μυς;

Δλδ η καλύτερη λύση είναι πριν την προπονα και μετά τα βάρη + αερόβιο;

Και την πρωτεΐνη τι να την κάνω;

NikosSav
01-11-13, 14:20
Όχι φυσικά δεν εννοούσα ότι θα κάψεις μυς με προτείνη και αμινοξέα... Εννοούσα από το πολύ αερόβιο ... Πίστευα να το είχες καταλάβει με τόσα που γράφεις.
Προτείνη μετά την προπόνησή σου όπως την έπαιρνες .

SotosTheBoss
01-11-13, 14:31
Ναι αυτό σ λέω ότι εγώ έλεγα να παίρνω αμινοξέα πριν και αμέσως μετά τα βάρη.Μετά να μπαίνω αερόβιο και μετά να ταιμπαω πρωτεΐνη αλλά ο γυμναστής λέει αμινοξέα πριν τα βάρη μετά να μπαίνω αερόβιο και μετά να παίρνω πάλι αμινοξέα

NikosSav
01-11-13, 15:22
Δεν έχει τόσο σημασία .. Είτε πριν είτε μετά είτε κατά την διάρκεια.. Είναι πως σε βολεύει...
Δεν είναι ίδια περίπτωση με τη προτείνη και το αναβολικό παράθυρο...

SotosTheBoss
01-11-13, 17:57
Ναι ρε παιδί μου αυτό προσπαθώ να σ εξηγήσω.Και το αερόβιο γυμναστική θεωρείτε αλλά αυτός μ λέει ότι δεν.χρειάζεται πρωτεΐνη εφόσον έχω κάνει χρήση αμινοξεων.


Για να καταλάβεις σήμερα μόλις τελείωσα τα βάρη με έβαλε να πάρω αμινοξέα.Έπειτα κάθισα 20 λεπτά και μετά μπήκα για αερόβιο.Μόλις τελείωσα υο αερόβιο μου είπε να μείνω 2 ώρες νηστικός (ΗΙΙΤ έκανα) και μετά να κάνω ενα πλήρες γεύμα.

NikosSav
01-11-13, 21:33
Εντάξει να πάρεις αμινοξέα , άντε να περιμένεις 20 λεπτά για να αρχίσεις αερόβιο ... Αλλά γιατί να μείνεις νηστικός για 2 ώρες? Πιες την προτείνη σου και μετά από 45 λεπτά κάνε κανονικό γεύμα.

SotosTheBoss
01-11-13, 21:51
Αυτό λέω και γω και για αυτό ρωταω.......Παίρνοντας αμινοξεα λέει ότι είμαι καλυμμένος.Μένοντας νηστικός μετά για 2 ώρες σχεδόν λέει ότι συνεχίζω να καίω λίπος

NikosSav
01-11-13, 23:56
Αφού είναι γυμναστής κάτι παραπάνω θα ξέρει .
Δεν τι λέει για άλλα πράγματα και αν πιστεύεις πως είστε στην ίδια σελίδα πάνω κάτω θα σημαίνει πως τα λέει σωστά/ θα βοηθήσουν(?)
Δεν ξέρω τι να πω πάνω στο θέμα. Ξέρω πως αν πχ φας τώρα η χώνεψη θα αρχίσει μετά από 30-45 λεπτά η κάτι τέτοιο από το κανονικό φαγητό.
Οπότε αν η χώνεψη σταματάει το κάψιμο λίπους από το αερόβιο δεν θα πρέπει να πιεις ούτε πρωτείνη ,αφού η απορρόφηση της γίνεται και πιο γρήγορα.
Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις αφού φαίνεσαι να το σκέφτεσαι τόσο , δεν έχεις και τίποτα να χάσεις.

SotosTheBoss
02-11-13, 05:37
Γενικότερα ειμαι ΥΗΣ δοκιμής αλλά πως θα το καταλάβω;

tasos2
02-11-13, 13:56
Δεν νομιζω οτι εισαι καλυμμενος με αμινοξεα μονο εκτος αν φας απευθειας γευμα με τα την αεροβια. Καλυτερο ειναι αυτο σου ειπαν οι αλλοι, αμινοξεα μετα τα βαρη και πρωτεινη ή γευμα μετα την αεροβια

vaggan
02-11-13, 14:21
προσωπικα σκεφτομαι να βαζω μονο αμινοξεα απο δω και περα,διασπαρτα μεταξυ των γευματων μου πολυ καλυτερα απο σκουπ πρωτεινης λιγοτερες θερμιδες χωρις την κατακρατηση της πρωτεινης και λιγοτερο λιπος και ζαχαρη

SotosTheBoss
02-11-13, 14:24
Δεν νομιζω οτι εισαι καλυμμενος με αμινοξεα μονο εκτος αν φας απευθειας γευμα με τα την αεροβια. Καλυτερο ειναι αυτο σου ειπαν οι αλλοι, αμινοξεα μετα τα βαρη και πρωτεινη ή γευμα μετα την αεροβια

Και εγώ αυτό νομίζω από την άλλη βάζοντας πρωτεΐνη μετά το αερόβιο σταματώ την συνεχόμενη καύση λίπους μετά το τέλος της προπόνησης.

tasos2
02-11-13, 18:10
Και εγώ αυτό νομίζω από την άλλη βάζοντας πρωτεΐνη μετά το αερόβιο σταματώ την συνεχόμενη καύση λίπους μετά το τέλος της προπόνησης.

Ναι αλλα σταματας και τον μυικο καταβολισμο, δεν μπορεις να τα εχεις ολα

Mikekan
02-11-13, 18:12
Εγώ πιστεύω ότι αναλωνόμαστε με λεπτομέρειες, το σημαντικότερο είναι να είσαι συνεπής σε αυτό που κάνεις, χωρίς υπερβολές, και τα αποτελέσματα θα έρθουν.

ArgoSixna
03-11-13, 17:47
Με ενδιαφέρει καθαρά η γευση και η διαλυτοτητα .

Εχετε να προτινετε καμια γευση/εταιρεια? Χρησιμοποιω τα AminoX BSN ,σε γευση fruit punch.

totis
03-11-13, 18:09
Ξεκαθαριζω απο την αρχη και δεν θελω να πισω κανενα,,,,Η αποψη μου για τα αμινοξεα ειναι οτι ειναι περιττα οταν καποιος τρωει σωστα και περνει και συμπληρωμα πρωτεινης......Θεωρω οτι πετας τα λεφτα σου δινοντας 20 - 25 ευρω που με αυτα τα λεφτα μπορεις να παρεις παλι πρωτεινη εστω το μικρο μεγεθος....

Mikekan
03-11-13, 18:16
Συμφωνώ απόλυτα. Κάνουν μόνο σε γράμμωση και μάλιστα αυστηρή. Τουλάχιστον αν δεν εισαι επαγγελματίας.

totis
03-11-13, 18:19
Συμφωνώ απόλυτα. Κάνουν μόνο σε γράμμωση και μάλιστα αυστηρή. Τουλάχιστον αν δεν εισαι επαγγελματίας.

:thumbup:

ArgoSixna
03-11-13, 18:23
Αφου αμινοξεα και πρωτεινη βγαινουνε στην ιδια τιμη η δόση με την isolate μαλιστα , πρωτεινη δεν χρειαζομαι επιπλεον ασε που η πρωτεινη θα μου διακοψει την νηστεια και αλλα που δεν την χρειαζομαι.

Ελπιζω να σας καλυψα.

Μαλλον θα παρω το purple wrath , που το εχω στο ματι καιρο . διαβασα οτι εχουν και φοβερη γευση

totis
03-11-13, 18:28
Να και ενα βιντεακι απο τους αγαπημενους Twins,το βαζω γιατι εξηγει ακριβως αυτα που θελω να πω για τα αμινοξεα χωρις να καθομαι να γραφω........http://youtu.be/-7hyuZ4ONRw :)

ArgoSixna
03-11-13, 18:49
εκει που λεει για low carb τους εκλεισα.

ειμαι υποθερμιδικα αρα τα χρειαζομαι;; :p

vaggan
03-11-13, 19:14
http://youtu.be/OHRhRVTFNkkκρεατινη και σκευασμα πρωτεινης ολα τα αλλα ειναι ειτε πεταμενα ειτε κατουρημενα λεφτα:P

ArgoSixna
03-11-13, 19:17
Πιστευω ήταν πολύ ξεκάθαρο αυτό που ρώτησα , και τα βιντεο απο τους γελοιους που μου πετατε τι να τα κανω? ελληνικο φορουμ ειμαστε , δεν ξερω αγγλικα :turtle::turtle:

liveris
03-11-13, 19:28
Να και ενα βιντεακι απο τους αγαπημενους Twins,το βαζω γιατι εξηγει ακριβως αυτα που θελω να πω για τα αμινοξεα χωρις να καθομαι να γραφω........http://youtu.be/-7hyuZ4ONRw :)

μιλαμε για επιστημονικες αναλυσεις ..

totis
03-11-13, 19:28
http://youtu.be/OHRhRVTFNkkκρεατινη και σκευασμα πρωτεινης ολα τα αλλα ειναι ειτε πεταμενα ειτε κατουρημενα λεφτα:P

Συμφωνω απολυτα.......Ολα τα αλλα συμπληρωματα ειναι περιττα για να μην πω αχρηστα.....Αν μπορουμε να πουμε οτι ενα δυο συμπληρωματα αξιζει να περνουμε ειναι η πρωτεινη και η κρεατινη.....Ολα τ αλλα ειναι κοροιδια.....

vaggan
03-11-13, 19:50
Πιστευω ήταν πολύ ξεκάθαρο αυτό που ρώτησα , και τα βιντεο απο τους γελοιους που μου πετατε τι να τα κανω? ελληνικο φορουμ ειμαστε , δεν ξερω αγγλικα :turtle::turtle:οκ δεν χρειαζεσαι τα bcaa παρε ενα καλο σκευασμα πρωτεινης και εισαι καλυμενος απο bcaa:welcome:

vaggan
03-11-13, 19:54
μιλαμε για επιστημονικες αναλυσεις ..λιβερη τι λεει η κατουρημενη γλουταμινη ρε:P:P:welcome:

liveris
03-11-13, 22:43
δυναμη φιλε δυναμη..:P :welcome:

αφου το λενε οι twins ομως ετσι θα ειναι..:turtle:

SotosTheBoss
07-11-13, 00:51
Διάβασα στο φόρουμ ότι όταν έχουμε αμινοξεα παίρνουμε πριν και μετά τα βάρη και 15 λεπτά μετά whey.

Εγω έχω και τα 2 αλλά από τότε Π επερνα αμινοξέα δεν έβαζα whey μετά προπονητικα.παίρνω τα αμινοξεα μετά τα βάρη και κάνω γεύμα 1 ωρα μετά.

COBRA_STYLE
07-11-13, 01:07
Το να παρεις και amino κ whey μεταπροπονητικα ειναι ανουσιο...οποιος το κανει μαλλον εχει λεφτα για πεταμα.

Αμα εχεις κ τα 2 και θες να τα παρεις και τα 2 παιρνεις το ενα πριν και το αλλο μετα...το ποιο θα βαλεις πριν και ποιο μετα δεν θα κανει καποια διαφορά.

Παιρνοντας και πριν κατι και μετα,μονο καλο θα κανει.

SotosTheBoss
07-11-13, 01:13
Δεν θυμάμαι που αλλά κάπου το είδα στο φόρουμ για αυτό ρώτησα.

Τα αμινοξεα Π έχω εγώ είναι σε υγρή μορφή με serving size 40ml.

Αν εγώ παίρνω αμινοξέα πριν και whey μετά πόση δόση να βάζω.
Να βάζω και τα 40ml η τα 20ml


Και αν πω να παίρνω μόνο αμινοξέα πριν και μετά είναι σαν να παίρνεις πρωτεΐνη σωστά;Δηλαδή αμινο μετά τα βάρη και φαΐ μετά από 1 ώρα...;

COBRA_STYLE
07-11-13, 01:36
Tωρα δεν ξερω τα δικα σου αμινοξεα..αλλα γενικα με 10γρ αμινο εισαι μπομπα.

Και whey,τοση σκονη ωστε να βγαινουν 25-30γρ πρωτεινης και εισαι κομπλε παλι...

Οσο για το τελευταιο που λες ναι το ιδιο ειναι...η διαφορα μεταξυ whey-amino ποια ειναι,οτι τα αμινοξεα ειναι ετοιμα διασπασμενα...ενω η πρωτεινη πρεπει να διασπαστει σε αμινοξεα πρωτα και μετα αυτα να κανουν τη δουλεια τους εν συνεχεία....δλδ ουσιαστικα με τα αμινο προσπερνας αυτο το σταδιο στο σωμα σου...αμελητεα διαφορα βεβαια.

Το φαγητο μπορεις να το φας και νωριτερα μιας και τα αμινοξεα γυρω στο 10λεπτο πανω κατω ειναι στο αιμα.

vaggan
07-11-13, 03:11
Tωρα δεν ξερω τα δικα σου αμινοξεα..αλλα γενικα με 10γρ αμινο εισαι μπομπα.

Και whey,τοση σκονη ωστε να βγαινουν 25-30γρ πρωτεινης και εισαι κομπλε παλι...

Οσο για το τελευταιο που λες ναι το ιδιο ειναι...η διαφορα μεταξυ whey-amino ποια ειναι,οτι τα αμινοξεα ειναι ετοιμα διασπασμενα...ενω η πρωτεινη πρεπει να διασπαστει σε αμινοξεα πρωτα και μετα αυτα να κανουν τη δουλεια τους εν συνεχεία....δλδ ουσιαστικα με τα αμινο προσπερνας αυτο το σταδιο στο σωμα σου...αμελητεα διαφορα βεβαια.

Το φαγητο μπορεις να το φας και νωριτερα μιας και τα αμινοξεα γυρω στο 10λεπτο πανω κατω ειναι στο αιμα.δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες εκτος και αν μιλαμε για free form αμινοξεα που δεν εχει κανεις μαλιστα υπηρχε ενας μυθος που ελεγε οτι ενα γραμμαριο αμινοξεων ισσουται με διασπαση πεντε γραμμαριων πρωτεινης τα αμινοξεα του εμποριου ειναι καθαρα πρωτεινη σε χαπια και μαλλον το ολο κολπο ειναι καθαρα κερδοσκοπικο αφου αν κοιταξεις πισω τα συστατικα λεει ας πουμε στις εξι ταμπλετες εχει εξι γραμμαρια πρωτεινης οποτε???μαλακιες τουμπανα παρτε πρωτεινη και ειστε καλυμενοι απο αμινοξεα κανενα αλλο θεμα οσο τα αμινοξεα με την πρωτεινη δεν μου εχει διμιουργησει τοσο μπερδεμα ακουγονται στην θεωρια πολυ ελκυστικα αλλα στην πραξη χαλαει πολυ το πραμα ασε που σε μορφη ταμπλετας ειναι πολυ πιθανο να εχει κατασταφει μεγαλο μερος της πρωτεινης τους

tzouas
07-11-13, 08:56
Ο cobra δεν νπμιζω να αναφερεται πιο πανω στα αμινοξεα χαπια απο πρωτεινη...νομιζω για σκονες με αναλογιες 3:1:1 και τετοια τυπου purple wraath, xtend...τα χαπια που λες ειναι σιγουρα πεταμενα λεφτα!!

SotosTheBoss
07-11-13, 09:20
Αυτά που έχω εγώ είναι υγρό στας το είπα και πιο πριν τι amino liquid της biotech και στην αναλάβειγια είναι 2:1:1

Άραγε μισή δόση πριν και whey μετά η φουλ δόση πριν και whey μετά..

Η λέτε επειδη δεν είναι καιροί για να χαλάμε λεφτά να τελειώσω πρώτα τα αμινοξεα δηλαδή μισή δόση πριν και άλλη μισή μετά τα βάρη και μετά να συνεχίσω με την whey.

tzouas
07-11-13, 09:52
Παρε μια ολοκρηρη δοση αμινοξεα πριν....και μια κλοκληρη whey μετα...

vaggan
07-11-13, 10:55
Ο cobra δεν νπμιζω να αναφερεται πιο πανω στα αμινοξεα χαπια απο πρωτεινη...νομιζω για σκονες με αναλογιες 3:1:1 και τετοια τυπου purple wraath, xtend...τα χαπια που λες ειναι σιγουρα πεταμενα λεφτα!!το ιδιο πραγμα ειναι και αυτα και αν μιλας για bcaa και αυτα αχρειαστα ειναι αν παιρνεις δυο σκουπ πρωτεινη την μερα το ιδιο και η γλουταμινη μια και μιλαμε για αμινοξεα το γλουταμινικο οξυ ειναι το πιο αφθονο μεσα στην πρωτεινη αν τρεφεσαι επαρκως ουτε αυτο το χρειαζεσαι

tzouas
07-11-13, 11:37
Ε ναι ψιλολουξ συμπληρωματα ειναι ολα αυτα....

vaggan
07-11-13, 11:49
Αυτά που έχω εγώ είναι υγρό στας το είπα και πιο πριν τι amino liquid της biotech και στην αναλάβειγια είναι 2:1:1

Άραγε μισή δόση πριν και whey μετά η φουλ δόση πριν και whey μετά..

Η λέτε επειδη δεν είναι καιροί για να χαλάμε λεφτά να τελειώσω πρώτα τα αμινοξεα δηλαδή μισή δόση πριν και άλλη μισή μετά τα βάρη και μετά να συνεχίσω με την whey.δεν ειναι για τους δυσκολους καιρους ειναι οτι και πρωτεινη και αμινοξεα μαζι σου ειναι αχρειαστα γιατι εισαι καλυμενος πανε για κατουρημα εγω χρησιμοποιουσα αμινοξεα υπο προυποθεσεις δηλαδη αν δεν ειχα πρωτεινουχο γευμα καποιες φορες χρησιμοποιουσα καμποσες ταμπλετες επισης αν ειμαι στο ποδι ολη μερα θα κοπανησω πεντε ταμπλετες στο μπαμ αλλα το να βαζεις και πρωτεινη και αμινοξεα μετα την προπονηση ειναι υπερβολη ειναι σαν να τρως μεχρι κορεσμου και μετα να τρως και ακομα λιγο παραπανω το αποτελεσμα ποιο θα ειναι????να αφοδευσεις και παραπανω:P:green:

SotosTheBoss
07-11-13, 13:50
Άραγε τώρα που έχω και τα 2 για να μην μείνουν πως να το κάνω;

Μια δόση αμινοξέα πριν τα βάρη και μετά την πρόνα whey?



Και η δόση να είναι το serving size όχι το μισό που θα έσπαγα για πριν κ μετά τα βάρη σωστά;

και ξαναλέω πως δεν έχω ταμπλέτες αλλά υγρό

74313

tzouas
07-11-13, 13:55
Αυτο που λες...μια αμινοξεα πριν και μια πρωτρινη μετα ολοκληρες δοσεις!

SotosTheBoss
07-11-13, 14:22
Κομπλέ τότε

COBRA_STYLE
07-11-13, 22:10
Kαιροι ξεκαιροι εγω μιλησα επι της ουσιας τι συμβαινει και ποια η διαφορα των αμινοξεων με τη whey...τωρα αν ειναι υπερβολικο ή οχι απο χρηματικης πλευρας αυτο ειναι θεμα του καθενος.Κι οπως ξαναεγραψα,το να εχεις κατι απο αυτα και πριν κ μετα τα βαρη ευεργετικο ειναι...ας πουμε απο μελετες εχει δειχτει οτι οταν παρεις 20γρ πρωτεινης λιγο πριν τα βαρη τα επιπεδα τεστοστερονης μεσα στην προπονηση θα ειναι σταθερα,τα επιπεδα κορτιζολης πιο χαμηλα,αυξημενη πρωτεινοσυνθεση κτλ κτλ..ενω οταν δεν παρεις υπαρχει μια πτωση στην τεστο,αυξηση στην κορτιζολη κ.ο.κ.


Ο cobra δεν νπμιζω να αναφερεται πιο πανω στα αμινοξεα χαπια απο πρωτεινη...νομιζω για σκονες με αναλογιες 3:1:1 και τετοια τυπου purple wraath, xtend...τα χαπια που λες ειναι σιγουρα πεταμενα λεφτα!!

Αυτο,σωστος:thumbup:

deadlifter
13-11-13, 14:28
τα υγρα σου αμινοξεα θα ηταν καλη λυση να τα ανακατεψεις με υδατανθρακα και ηλεκτρολυτη κατα την διαρκεια της προπονησης και θα δινεις ενα μπουστ στο γλυκογονο σου και θα σε προστατευουν μυιικα και θα ενυδατωνεσαι καλυτερα 3 σε 1 :))

D1mitris
21-11-13, 23:36
Καλησπέρα εδώ και 1,5 μήνα πηγαίνω γυμναστήριο και προσπαθώ να πάρω όγκο.
Τα καταφέρνω ως τώρα απλά μερικές μέρες της εβδομάδας δεν μου βγαίνουν τα γεύματα ετσι όπως τα θέλω..
Παίρνω πολυβιταμίνες και από πρωτείνη την after της warriorlab.
Θα με συμβουλεύατε να πάρω αμινοξέα ή κάποιο άλλο συμπλήρωμα;

beefmeup
21-11-13, 23:40
ριξε μια ματια εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?24678-Αμινοξεα-για-αρχαριους-κ-οχι-μονο) για να παρεις καμια ιδεα για τα αμινοξεα.

αν δεν δεις κατι που να σε ενδιαφερει πανω σε αυτα,μπορεις να βολευτεις κ μια απλη whey.
δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι κατι αλλο.

D1mitris
22-11-13, 03:02
Πολύ καλό το άρθρο!!:)
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο;:turtle:

raiden
24-11-13, 23:28
Τσεκαρε τα whey amino tabs της mdy !! Πολυ καλη περιεκτικοτητα πρωτεινης και καλη σχεση τιμης ποσοτητας

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

liveris
24-11-13, 23:52
εσυ τι εισαι παλι εκπροσωπος των εξτρεμ?

raiden
25-11-13, 00:28
εσυ τι εισαι παλι εκπροσωπος των εξτρεμ?

Σιγα μη σου δωσω και λογαριασμο . Αν εσυ εκπροσωπεις καποιον και θιγεσαι με ο,τι διαφορετικο προτεινει καποιος καλυτερα να διαβαζεις περιοδικα και οχι φορουμ..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

ArgoSixna
25-11-13, 00:39
:unsure:

http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?39-%CE%A7%CE%BF%CF%81%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CE%AF-Bodybuilding.gr

raiden
25-11-13, 01:07
:unsure:

http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?39-%CE%A7%CE%BF%CF%81%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CE%AF-Bodybuilding.gr

Ναι...οντως !! Αυτοι ειναι οι χορηγοι του φορουμ

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

liveris
25-11-13, 01:12
τι εγινε σβηνονται τα μηνυματα?!:unsure:

sobral
25-11-13, 01:25
εσυ τι εισαι παλι εκπροσωπος των εξτρεμ?

:thumbup::thumbup: εύκολα. mdy, top secret, warriorlab οι κλασσικές προτάσεις των εκπροσώπων των xtreme, εύγε.;)

(και για να μην νομίζεις, ψωνίζω ειδικά εφέτος πολύ συχνά από xtreme αλλά ποτέ αυτά που προωθούν, μου αρέσουν άλλες μάρκες που πιθανόν δεν έχουν μεγάλο κέρδος γι αυτούς...)

liveris
25-11-13, 01:44
Σιγα μη σου δωσω και λογαριασμο . Αν εσυ εκπροσωπεις καποιον και θιγεσαι με ο,τι διαφορετικο προτεινει καποιος καλυτερα να διαβαζεις περιοδικα και οχι φορουμ..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

εγω τον εαυτο μου εκπροσωπω,μαλλον εσυ θιγεσαι...οσο για το τελευταιο που γραφεις ειναι αστειο..:unsure:

raiden
25-11-13, 01:46
:thumbup::thumbup: εύκολα. mdy, top secret, warriorlab οι κλασσικές προτάσεις των εκπροσώπων των xtreme, εύγε.;)

(και για να μην νομίζεις, ψωνίζω ειδικά εφέτος πολύ συχνά από xtreme αλλά ποτέ αυτά που προωθούν, μου αρέσουν άλλες μάρκες που πιθανόν δεν έχουν μεγάλο κέρδος γι αυτούς...)

Εσεις ολοι οι "γνώστες" των στμπληρωματων μπορειτε να ψωνιζετε οτι θελετε και απο οπου θελετε , προσωπικα δεν μου καιγεται καρφι ,ουτε ποσοστα παιρνω ουτε μαγαζι εχω . Απο αυτα που εχω δοκιμασει καποια μου προτειναν και καποια επελεξα μονος μου. Καποια με επιασαν και καποια οχι . Αυτα που με επιασαν θα τα προτεινω σε οποιον ζηταει μια συμβουλη και αδιαφορω παντελως για την αποψη και την εμπαθεια σας .Αλλωστε ο ελληνας φημιζεται για τις "μαζικες" του επιλογες ! Ολοι τα ιδια κινητα , τα ιδια ρουχα .. γιατι οχι και τα ιδια συμπληρωματα !!εγω τουλαχιστον προτεινω κατι ,δεν σχολιαζω τα ποστ των αλλων ,δεν ηρθα εδω για να βγαλω καποιον σκαρτο αλλα για να βοηθησω .. αυτες οι μικροτητες ειναι τουλαχιστον αστειες ..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

sobral
25-11-13, 01:54
Εσεις ολοι οι "γνώστες" των στμπληρωματων μπορειτε να ψωνιζετε οτι θελετε και απο οπου θελετε , προσωπικα δεν μου καιγεται καρφι ,ουτε ποσοστα παιρνω ουτε μαγαζι εχω . Απο αυτα που εχω δοκιμασει καποια μου προτειναν και καποια επελεξα μονος μου. Καποια με επιασαν και καποια οχι . Αυτα που με επιασαν θα τα προτεινω σε οποιον ζηταει μια συμβουλη και αδιαφορω παντελως για την αποψη και την εμπαθεια σας .Αλλωστε ο ελληνας φημιζεται για τις "μαζικες" του επιλογες ! Ολοι τα ιδια κινητα , τα ιδια ρουχα .. γιατι οχι και τα ιδια συμπληρωματα !!εγω τουλαχιστον προτεινω κατι ,δεν σχολιαζω τα ποστ των αλλων ,δεν ηρθα εδω για να βγαλω καποιον σκαρτο αλλα για να βοηθησω .. αυτες οι μικροτητες ειναι τουλαχιστον αστειες ..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

εμπάθεια καμία. Έχουμε συζητήσει πάμπολλες φορές με επιχειρήματα και αποδείξεις αν αυτά τα προϊόντα είναι καλά ή οχι. Αν εσένα σε "επιασαν" καλά, πραγματικά χαίρομαι κ δεν με πειράζει να το πεις. Αλλά μάλλον θα έπρεπε να ψάχνεσαι πιο πολύ. Η mdy ας πούμε είναι μία ολλανδική εταιρία μέτριας ποιότητας με προϊόντα με χαμηλή περιεκτικότητα στα περισσότερα συστατικά. Άρα πας σε κάτι καλύτερο. Άρα καμία εμπάθεια. Αν είχα εμπάθεια θα έβριζα εξ ολοκλήρου τα xtr και δεν θα αγόραζα καν από εκεί. Αλλά δεν μπορώ να το κάνω γιατί 1) έχουν φέρει μεγάλη ποικιλία 2) έχουν πολύ καλές τιμές ΠΙΑ και 3) έχω και γνωστούς που ορισμένες φορές θέλω να βοηθήσω και λέω για 2-3 ευρώ που το βρίσκω λιγότερο απ έξω, ας τα δώσω εκεί δεν πειράζει. Ελπίζω να σε κάλυψα.

raiden
25-11-13, 01:58
Το ειπα εξ αρχης οτι ΕΜΕΝΑ με βοηθησαν στο εκτομορφο σκαρι που δυστυχως εχω ..δεν καταλαβαινω ! Να φοβαμαι να το προτεινω για να μην με χαρακτηρισει καποιος πωλητη της οποιασδηποτε εταιρεια ??

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

raiden
25-11-13, 02:01
Προφανως και εγω απο εκει ψωνιζω ,αντε και λιγο ιντερνετ αν δε βρω κατι εδω για τους λογους που προανεφερες και μαλιστα ενας πωλητης ηταν και συμμαθητης μου .Αλλα γιατι να μην μπορω ν προτεινω κατι καλο .

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Polyneikos
25-11-13, 08:26
τι εγινε σβηνονται τα μηνυματα?!:unsure:

Στο τοπικ σβήστηκε ένα μηνυμα από τον ίδιο τον supreme,αν εννοείς αυτό..Σβήστηκε κατι αλλο;;

Polyneikos
25-11-13, 08:29
Το γραφω και εδώ παιδιά



Και αν θες το συζητάμε με επιχειρήματα συστατικό προς συστατικό να δούμε αν είναι όλα αυτά τα καλύτερα...εγώ διάλογο ξέρω να κάνω, αν με διαβάσεις λίγο τόσα χρόνια θα το διαπιστώσεις εύκολα.
Aς μείνουμε σε αυτο το στυλ,για να προχωρήσουμε καλύτερα παιδια.:thumbup:
Οποιος προτείνει ενα προιον,ας γραφει και μια κουβέντα παραπάνω,καθώς το κοινό του forum στην Ενότητα ειναι προχωρημενο.:thumbup:

AIANTAS
25-11-13, 17:15
:weights:
Δημητρη για να παρεις σωστη απαντηση στο ερωτημα σου θα πρεπει να πεις κι αλλες πληροφοριες για σενα...
Ηλεκτρολυτες για παραδειγμα σιγουρα σου λειπουν αν δεν παιρνεις ηδη!..
Ομως ποσα γευματα κανεις?

D1mitris
25-11-13, 23:10
20 χρονών, 1,84 και 76,5kg.
Τα στάνταρ γεύματα που δεν χάνω ποτέ είναι 5.
Πρωϊνό-Μεσημεριανό-Απογευματινό(πριν τη προπόνηση)-Βραδυνό(μετά)-Πριν κοιμηθώ...
Ένα εξτρά ίσως και 2(αλλά μικρά) κάνω αν προλάβω ανάμεσα στα δύο πρώτα ή ανάμεσα στο μεσημεριανό-απογευματινό.

ArgoSixna
26-11-13, 00:22
Δεν σου χρειαζονται τα αμινοξεα εφοσον εχεις ρυθμισμενα μια χαρα τα γευματα σου.

bestblastbeat
26-11-13, 09:20
Καλά κλασική περίπτωση βλάβης. Ο raiden λέει τη γνώμη του και ο άλλος λέει αν είναι εκπρόσωπος των xtreme. Επειδή υπάρχουν και φυσιολογικοί άνθρωποι στο έξω κόσμο που μπαίνει σε ένα μαγαζί και ζητάει κάτι, ακούει τη γνώμη του ανθρώπου που δουλεύει μέσα και αγοράζει κάτι (τώρα αν σε "πιάνουν" άλλα αμινοξέα, εδώ καγχάζω τρελά λέμε), δεν σημαίνει ότι εκπροσωπεί κάποιον. Ε-Λ-Ε-Ο-Σ.
BTW εγώ προτιμώ σχεδόν 100% ευρωπαϊκές εταιρίες, οπότε μια χαρά είναι η mdy.
Και μια χαρά προτιμώ τις μεγάλες αλυσίδες με συμπληρώματα γιατί όποτε έχω πάει στα μικρότερα μαγαζιά η μπόχα από το ουίσκι κολλάει στα ρούχα (ξέρω τι λέω. Μπορεί να ξέρουν και πολλοί εδώ μέσα τι λέω).

KDD
26-11-13, 11:59
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ,ΣΥΧΝΑ ΠΕΦΤΩ ΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΚΑΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ,ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ??ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΘΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΚΤΗΤΕΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΜΙΝΟΞΕΩΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΓΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ?ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΖΕΙ!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΤΕ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ.

sobral
26-11-13, 13:37
Βλέπω φτιάξατε ξαφνικά τουλάχιστον 4-5 άτομα λογαριασμό γι αυτό το θέμα, μπράβο κινητοποίηση. Πρώτα απ όλα με τον raiden δώσαμε αμοιβαίες εξηγήσεις κ μάλλον λύσαμε ( ; ) το θέμα. Αλλά μιας και γαβγίζετε να απαντήσω. Την ημέρα που ήρθαμε σε αντιπαράθεση είχε γράψει σε όοοοοολα τα τόπικς που αφορούσαν συμπληρώματα και επαινούσε warriorlab άρα μην κολλάτε τυχαίως κ καλά, στα αμινοξέα. Επίσης δεν είπε κανείς ότι "πιάνουν" με την έννοια που το λέτε τα άμινο! Κάνε μου κ μάθημα γιατί δεν ξέρω.....Αλλά άλλο 3γρ bcaa ανά δόση που θα πάρω από κάποια mdy και άλλο 8 πχ που θα πάρω από μία SAN! οκ? επίσης άλλο γερμανία και άλλο Πακιστάν. Και οι δύο μπορεί να βγάζουν κρεατίνη μονουδρική στα 5γρ/δόση αλλά δεν είναι της ίδιας ποιότητας.:welcome:

raiden
26-11-13, 15:23
Επανερχομαι στο θεμα για να εξομαλυνω τα πραγματα αν και απο πλευρας μου θεωρειται ληξαν .. Καλως η κακως ψωνιζω απο ελληνικα μαγαζια κ καποιες φορες παιρνω και αυτα που μου προτεινει ο πωλητης-συμμαθητης μου παλιος .. λογικο ειναι λοιπον νανεχω μια αποψη για τα συμπληρωματα αυτα που πωλουνται απο την συγκεκριμενη εταιρεια και απο αυτα που εχω δοκιμασει αν κρινω καποιο αξιολογο θα το προτεινω .οι αιχμες για το αν ειμαι πωλητης η οχι σταματησαν ,αλλα και να επανελθουν δεν εχω τον χρονο ουτε και την διαθεση να ασχοληθω για να αποδειξω κατι . Επι του προκειμενου προτεινα τα αμινοξεα της mdy λογω της μεγαλης περιεκτικοτητας ανα ταμπλετα που περιεχουν συν οτι το μεγεθος τους ειναι ανεκτο απο τον εισοφαγο μου !!σιγουρα υπαρχουν και αλλα ,εγω ευτα δοκιμασα τελευταια ομως και τα προτεινω ανεπιφυλακτα !

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

sobral
26-11-13, 15:33
Επανερχομαι στο θεμα για να εξομαλυνω τα πραγματα αν και απο πλευρας μου θεωρειται ληξαν .. Καλως η κακως ψωνιζω απο ελληνικα μαγαζια κ καποιες φορες παιρνω και αυτα που μου προτεινει ο πωλητης-συμμαθητης μου παλιος .. λογικο ειναι λοιπον νανεχω μια αποψη για τα συμπληρωματα αυτα που πωλουνται απο την συγκεκριμενη εταιρεια και απο αυτα που εχω δοκιμασει αν κρινω καποιο αξιολογο θα το προτεινω .οι αιχμες για το αν ειμαι πωλητης η οχι σταματησαν ,αλλα και να επανελθουν δεν εχω τον χρονο ουτε και την διαθεση να ασχοληθω για να αποδειξω κατι . Επι του προκειμενου προτεινα τα αμινοξεα της mdy λογω της μεγαλης περιεκτικοτητας ανα ταμπλετα που περιεχουν συν οτι το μεγεθος τους ειναι ανεκτο απο τον εισοφαγο μου !!σιγουρα υπαρχουν και αλλα ,εγω ευτα δοκιμασα τελευταια ομως και τα προτεινω ανεπιφυλακτα !

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Πραγματικά το θέμα θεωρείται λήξαν μεταξύ μας και η εξήγηση που δίνεις (ότι συμβουλεύεσαι τον φίλο-παλαιό συμμαθητή σου) εμένα μου δίνει απόλυτα να καταλάβω γιατί προτείνεις ότι προτείνεις στην εκάστοτε περίπτωση. Τα υπόλοιπα απευθύνονται στους από πάνω και γενικά σε όποιον λειτουργεί έτσι...δεν αφήνω αιχμές για σένα, το λύσαμε.:toast:

KDD
27-11-13, 11:21
Βλέπω φτιάξατε ξαφνικά τουλάχιστον 4-5 άτομα λογαριασμό γι αυτό το θέμα, μπράβο κινητοποίηση. Πρώτα απ όλα με τον raiden δώσαμε αμοιβαίες εξηγήσεις κ μάλλον λύσαμε ( ; ) το θέμα. Αλλά μιας και γαβγίζετε να απαντήσω. Την ημέρα που ήρθαμε σε αντιπαράθεση είχε γράψει σε όοοοοολα τα τόπικς που αφορούσαν συμπληρώματα και επαινούσε warriorlab άρα μην κολλάτε τυχαίως κ καλά, στα αμινοξέα. Επίσης δεν είπε κανείς ότι "πιάνουν" με την έννοια που το λέτε τα άμινο! Κάνε μου κ μάθημα γιατί δεν ξέρω.....Αλλά άλλο 3γρ bcaa ανά δόση που θα πάρω από κάποια mdy και άλλο 8 πχ που θα πάρω από μία SAN! οκ? επίσης άλλο γερμανία και άλλο Πακιστάν. Και οι δύο μπορεί να βγάζουν κρεατίνη μονουδρική στα 5γρ/δόση αλλά δεν είναι της ίδιας ποιότητας.:welcome:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ Σ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΜΙΝΟΞΕΑ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΗΡΑ ΤΗΣ MDY TOTE KAI AYTO ΠΟΥ ειδα ηταν καλυτερη ξεκουραση ο καθενασ για αρχη μπορει να παρει οτι θελει και εννοειται θα δει κατι καλυτερο γτι πριν απο αυτο δ ειχε παρει ξανα τπτ και εγω πρωτη φορα με αμινοξεα και νιτρικο ξεκινησα και ειδα ωραια αποτελεσματα σε θεμα ενεργεισ και ξεκουρασησ,οπωσ και διαφορα θα δεισ με το που φτιαξεισ την διατροφη σ,οσο για την warriorlab που ειπε ο φιλοσ εγω δοκιμασα την πολλων πηγων που εχει και μαρεσε αρκετα σε σχεση με αλλεσ απο γαλα σε θεμα ξεκουρασησ παντα,εμενα προσωπικα αυτο που μαρεσει ειναι και οι μεμονομενοι κωδικοι αυτησ τησ εταιρειασ οπωσ λιπαρα και γλουταμινη τα οποια δ εχω κανενα παραπονο οπωσ και πολυβιταμινη.προθουν παραπανω καποιεσ εταιρειεσ οπωσ και πολλα αλα σαιτ αλλα δ νομιζω ποτε καποιοσ ο οποιοσ προωθει κααποια απο τα συμπληρωματα του να ειναι σκαρτα γτι πολυ απλα δ νομιζω να ηθελαν να δησφιμιστουν ωσ εταιρεια.

deadlifter
27-11-13, 11:56
*** Σου έχει γίνει επανειλημμένως παρατήρηση για τα greeklish, από δω κι έπειτα τα ποστ σου θα αφαιρούνται*** Mods Team

Spirofit
30-11-13, 00:02
καλησπερα κ απο μενα παιδια. θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
1ον τα αμινοξεα βοηθουν στο να περιορισουν τον καταβολισμο των μυων?
2ον βλεπω πολλοι φορουμιτες λενε οτι καλυτερα αμινοξεα ειναι τα υγρα,αλλοι λενε τα ταμπς. τελικα μηπως ειναι πανω κατω το ιδιο?
3ον σε περιοδο μειωσης λιπους,ειναι καλο να περνεις αμινοξεα πριν την αεροβια?
συγνωμη αν ειναι χαζες οι ερωτησεις,αλλα τωρα αρχιζω κ ψαχνομαι πιο πολυ για συμπληρωματα. :)

Nikolas_mk2
30-11-13, 01:00
^^

1)Ναι,

2) Σκόνη ή καψουλες(με σκόνη μεσα) και μονο.Ταμπλετες χανουν λογω επεξεργασίας και υγρα ειναι κακή επιλογή κυριως λογω σχεσης τιμής/ποιότητας αφου οι περισσότερες εταιριες χρησημοποιουν πολύ κακες πηγες(συνηθως υδρολυμενο κολλαγόνο) + του οτι αρκετες βαζουν μεσα και συντηρητικά. ;)

3) Ναι,

Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις :welcome:

Spirofit
30-11-13, 17:02
Ευχαριστω πολυ νικολα!

AIANTAS
02-12-13, 18:20
καλησπερα κ απο μενα παιδια. θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
1ον τα αμινοξεα βοηθουν στο να περιορισουν τον καταβολισμο των μυων?
2ον βλεπω πολλοι φορουμιτες λενε οτι καλυτερα αμινοξεα ειναι τα υγρα,αλλοι λενε τα ταμπς. τελικα μηπως ειναι πανω κατω το ιδιο?
3ον σε περιοδο μειωσης λιπους,ειναι καλο να περνεις αμινοξεα πριν την αεροβια?
συγνωμη αν ειναι χαζες οι ερωτησεις,αλλα τωρα αρχιζω κ ψαχνομαι πιο πολυ για συμπληρωματα. :)

1 Δοκιμασε επισης bcaa και γλουταμινη
2 Υγρα,σκονη,καψουλες,ταμπλετες με την σειρα εχουν κυριως διαφορες στον ρυθμο αφομοιωσης αλλα μην τρελαινομαστε οτι καποια ειναι καλα και αλλα οχι...
3 δοκιμασε το αμινοξυ καρνητινη πριν απο αεροβια

πολυ σωστα σου ειπε ο φιλος παραπανω οτι καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη

AIANTAS
02-12-13, 19:13
20 χρονών, 1,84 και 76,5kg.
Τα στάνταρ γεύματα που δεν χάνω ποτέ είναι 5.
Πρωϊνό-Μεσημεριανό-Απογευματινό(πριν τη προπόνηση)-Βραδυνό(μετά)-Πριν κοιμηθώ...
Ένα εξτρά ίσως και 2(αλλά μικρά) κάνω αν προλάβω ανάμεσα στα δύο πρώτα ή ανάμεσα στο μεσημεριανό-απογευματινό.

Αν καποια απο τα γευματα σου δεν ειναι ψαρι,κοτοπουλο,κρεας η αυγα μπορεις να συμπληρωσεις
αμινοξεα σε αυτα η οποτε δεν προλαβαινεις εχεις μια διεξοδο πολυ καλυτερη απ'το να μην φας τιποτα.
:thumbup:

Svatz
04-12-13, 18:59
Γεια σας δεν γνωριζω αν εχει υποθει ξανα αυτο το ερωτημα σε τοπικ η σε καποια απαντηση καπου παρολα αυτα λοιπον θα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε ποια ειναι η διαφορα ληψης bcaa πριν την προπονηση και ποια κατα τη διάρκεια της προπονησης.Εχει διαφορετικό αποτέλεσμα η οχι?Και αν εχουν το ιδιο αποτελέσμα ποια χρηση ειναι ορθότερη?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Mikekan
04-12-13, 19:03
Το ίδιο ειναι πάνω κατω, είτε ακριβώς πριν είτε κατα τη διάρκεια το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουν.

Svatz
04-12-13, 19:45
Μαλιστα και δηλαδη αμα παρω 30 λεπτα πριν ενα νιτρικο μπορω να παρω και τη δοση των αμινοξεων μαζι?Και κατα τη διαρκεια θα πινω μονο νερο?Μηπως ειναι καλυτερα να τα παιρνω κατα τη διαρκεια που οι μυς χρειαζονται αμεσα αμινοξεα για να μην καταβολησουν.

Mikekan
04-12-13, 19:56
Εγω θα τα έπαιρνα κατα τη διάρκεια αλλα μη φανταστείς οτι εχει και ιδιαίτερη σημασία.

Αλέξανδροςς
05-12-13, 00:38
Γεια σας δεν γνωριζω αν εχει υποθει ξανα αυτο το ερωτημα σε τοπικ η σε καποια απαντηση καπου παρολα αυτα λοιπον θα ηθελα να σας ρωτησω αν ξερετε ποια ειναι η διαφορα ληψης bcaa πριν την προπονηση και ποια κατα τη διάρκεια της προπονησης.Εχει διαφορετικό αποτέλεσμα η οχι?Και αν εχουν το ιδιο αποτελέσμα ποια χρηση ειναι ορθότερη?

Ευχαριστω εκ των προτερων.


εαν παιρνεις πρωτεινη σε σκονη πριν ή μετα εχεις αρκετη ποσοτητα αμινοξεων
οποτε μν μπλεκεις με επιπλεον βψαα

καλυτερα καντα τραμπα με κανεναν για κατι πιο χρησιμο

εαν ντε και καλα θελεις να τα παρεις πριν ειναι καλυτερα

ILIAS75
12-12-13, 19:26
Μαλιστα και δηλαδη αμα παρω 30 λεπτα πριν ενα νιτρικο μπορω να παρω και τη δοση των αμινοξεων μαζι?Και κατα τη διαρκεια θα πινω μονο νερο?Μηπως ειναι καλυτερα να τα παιρνω κατα τη διαρκεια που οι μυς χρειαζονται αμεσα αμινοξεα για να μην καταβολησουν.

Tα bcaa ειναι τα πρωτα αμινοξεα που θα καταβολισει το σωμα σου κατα τη διαρκεια της προπονησης. αρα αν το νιτρικο που θα χρησιμοποιησεις εχει και bcaa μεσα, βαλτα μονο μεσα στην προπονηση. αν τωρα κανεις βαρια προπονηση και δεν εχει τονιτρικο σου καθολου bcaa μπορεις να βαλεις διπλη δοση, που σημαινει μια δοση πριν 20 λεπτα και μια μεσα που θα πινεις σιγα σιγα.

Bodybuilder 1997
19-12-13, 00:11
ΠΟυ βοηθηανε τα αμινοξεα ρε παιδια? μπορει να μου πει καποιος? δεν το εχω ψαξει καθολου

Bodybuilder 1997
19-12-13, 22:58
κανεις που να μπορει να μου λησει αυτην την απορια?

ArgoSixna
19-12-13, 23:38
1234 απαντησεις για τα αμινοξεα , τι περισσοτερο θελεις? Γιατι τοσο βαρεμαρα , τα περιμενετε ολα στο πιατο?

Μηπως να παμε γυμναστηριο αυριο στην θεση σου? :green: :bbbiceps:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?24678-%CE%91%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BA-%CE%BF%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF

Bodybuilder 1997
20-12-13, 00:09
Το διαβασα και σε ευχαριστω πολυ φιλε που μου εβαλες τον συνδεσμο αλλα μετα διαβασα και καποια σχολια τα οποια με εκαναν να μπερδευτω αρκετα μπορω ναπω... αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν τελικα χρειαζονται τα αμινοξεα εφοσον παιρνεις και πρωτεινη

ArgoSixna
20-12-13, 00:22
ουτε τα αμινοξεα ουτε η πρωτεινη χρειαζονται εφοσον τρως.
αν δεν μπορεις να παρεις αρκετη πρωτεινη συμπληρωνεις 1-2 σκουπ αναλογα ποσα γραμμαρια σου μενουνε μεχρι τον ημερησιο στοχο.
εγω χρησιμοποιω τα amino x bsn , 0.5-0.7 σκουπ κατα την διαρκεια της προπονησης καθαρα για την γευση και για να θυμαμαι να πιω νερο.

tsoumi7
24-12-13, 00:48
Παιδες επείδει είμαι σε κύκλο και κάνω αυστηρή διατροφη μπορείτε να μ πείτε ποια αμινοξεα ν περνώ μαζί με τα γεύματα μ

tasos1992
28-12-13, 05:09
καλησπερα και χρονια πολλα..
θελω να κανω μια ερωτηση ειμαι 1,70 υψος κ ειμαι 67 κιλα..
πριν λιγες ημερεσ πηρα προτεινη ογκου(mass tech )
και σκεφτομε να παρο και αμινοξεα...
πια εινε η γνωμι σας?
( να σασ πω οτι ειμε 2 μηνεσ ολοκλιρους γυμναστιριο κ κσεκινισα απο 61,70 κιλα!!)

Socratis
14-01-14, 23:35
Καλησπερα ,δεν εχω ξαναπαρει αμινοξεα και εχω μια απορεια
Γιατι σε μειρικα βλεπω 3 g protein και σε αλλα 23?Γιατι εχουν μονο τοση λιγη προτεινη μερικα?
Επισης ποια θα μου συνηστουσατε[λεω να παω για την uni liver.

Mikekan
15-01-14, 17:43
Σε αμινοξέα αποκλείεται να είδες Protein, μάλλον έχεις μπερδευτεί.

vasilisot
15-01-14, 18:40
κ ομως ισχυει μαν... π.χ δες τα αμμινο της ον
να προτηματε bcaa

kostas-
19-01-14, 21:40
αξίζει να αγοράσω τα συγκεκριμένο προιόν για πριν τιν αερόβια ή έχετε να μου προτίνετε κάτι καλύτερο?

Christos100
11-02-14, 22:02
αξίζει να αγοράσω τα συγκεκριμένο προιόν για πριν τιν αερόβια ή έχετε να μου προτίνετε κάτι καλύτερο?
Υπαρχουν καλυτερα και πιο φθηνα.