PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές Ερωτήσεις για Αμινοξέα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

papagias++
10-03-14, 03:26
ποια ειναι τα καλυτερα για μεγιστη μυικη αναπτυξη ...κατι ειχα ακουση για την αργινινη

alexandro7
10-03-14, 16:15
Με τι ειναι καλυτερο να συνδυασω τα bcaa μετα την προπ?με ισοτονικο ροφημα ή χυμό πορτοκάλι?

jam
10-03-14, 16:49
Πορτοκαλι δεν εχει λογο να ξοδευεσαι για αλλα αφου εχεις επιλογη ενα φυσικο χυμο !

papagias++
11-03-14, 20:54
παιδια γλουταμινη προτεινεται να παρω ή ταμπλέτες που περιέχει πιο πολλά αμινοξεα?

jam
11-03-14, 21:00
για ποιο λογο χρειαζεσαι ?

HasheSss
13-03-14, 11:40
παιδια γλουταμινη προτεινεται να παρω ή ταμπλέτες που περιέχει πιο πολλά αμινοξεα?

Αν νιώθεις τους μυς σου κουρασμένους τότε χρησιμοποίησε γλουταμίνη που είναι καθαρά για ξεκούραση - recovery. Τις ταμπλέτες αμινοξέα μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις με διάφορους τρόπους (με τα γευματα σου - πριν την προπόνηση - μετά την προπόνηση ) ανάλογα με τις διατροφικές σου ανάγκες.

papagias++
13-03-14, 11:40
για ποιο λογο χρειαζεσαι ?

εμμμ κυριως για καλυτερη μυικη αναρρωση αλλα και για ταχυτερη απορροφιση την περιοδο που θα κανω γραμμωση

jam
13-03-14, 17:12
για μεταπροπο δηλαδη ?

jam
18-03-14, 01:08
για ιντρα αμινο τελικα εμποδιζουν στο χασιμο λιπους λογο ινσουλινης ? βασικα επηρεαζουν τελικα την ινουλινη και αν ναι απο τι (απο τα συντηριτικα η σαν αμινοξεα) ?

average_joe
18-03-14, 17:24
^η απαντηση για τη δευτερη προταση ειναι οτι η πρωτεινη/ τα αμινοξεα την επηρεαζουν.
η πρωτεινη ειναι κατα 46% ketogenic (κετογονικη ή καπως ετσι μεταφραζεται πανω κατω) και 58% antiketogenic. ναι, το ξερω οτι το αποτελεσμα δεν βγαινει 100%, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τυπογραφικο λαθος του κυρ Lyle ο πιο πιθανος λογος που προκυπτει αυτο το αποτελεσμα ειναι γιατι καποια αμινοξεα ειναι τοσο ketogenic (http://en.wikipedia.org/wiki/Ketogenic_amino_acid)οσο και glucogenic (http://en.wikipedia.org/wiki/Glucogenic_amino_acid).
Το παραπανω σημαινει οτι το 58% ενος γευματος πρωτεινης θα εμφανιστει στην κυκλοφορια του αιματος σαν γλυκοζη που θα ανεβασει ινσουλινη.
αλλα...
η ποσοτητα που χρησιμοποιειται γενικα για intra ειναι εξαιρετικα μικρη για να εχει καποιον αντιτυπο στην ινσουλινη. επισης η ινσουλινη πεφτει κατα την προπο οποτε δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι τετοιες λεπτομερειες. αν σκεφτεσαι κανα συνδυασμο με γιοχιμπινη (που ειναι ισως απο τους λιγους λογους που σε ενα bb forum πρεπει να αναφερεται η ινσουλινη), λυπαμαι δεν εχω ιδεα, δεν χρησιμοποιω intra/pre/post, δεν το χω ψαξει.
αλλα μιλωντας μονο γι αυτο, we are missing the whole point. και εδω κολλα η πρωτη προταση σου. για να χασεις λιπος το πρωτο και κυριο που θα πρεπει να σε απασχολει ειναι να χεις λιγοτερες θερμιδες απο συντηρηση, οποτε αυτη ειναι η απαντηση που ψαχνεις. τωρα ποτε, που και γιατι ανεβαινει η ινσουλινη δεν χρειαζεται να σε απασχολει (επαναλαμβανω, εκτος αν χρησιμοποιεις γιοχιμπινη που εκει ειναι αλλη ιστορια και εχεις ηδη χαμηλο ποσοστο λιπους). και στην τελικη η ινσουλινη δεν αποτελει αναγκαια εχθρο, συχνα ξεχναμε οτι αποτελει και το μεταφορεα θρεπτικων συστατικων προς τους μυες και γραφουμε μονο για τον αντικτυπο τους με το λιπος.

jam
18-03-14, 19:45
καταρχας ευχαρηστω για την πληρη σου απαντηση φιλε , απλα κατελιξα να ασχολουμε με αυτα τα μικροπραγματα/λεπτομεριες αφου οσο για τα αλλα ολα θεματα εχω μια αρκετα καλη ιδεα του τι παιζει δεν με πειραζει κατι .
λοιπον , δεν ειμαι σε κατασταση που παιζω με την ινσουλινη ψηλα/χαμηλα επιπεδα για να χασω βαρος απλα αναφερθηκα στο θεμα για τον λογο οτι εγιναν τελεταια καποιες ερευνες στην Αυστραλια απο ενα πανεπιστημιο , αν δεν κανω λαθος , σε αθλητες κτλ οχι κοινους αθνρωπους τελοσπαντων , οπως πολλες αλλες ερευνες , θα προσπαθησω να το ψαξω να βρω ακριβως τα αποτελεσματα, και τελοσπατνων εκει που κατεληξαν ειναι να κανουν τα ιντρα τοσο σημαντικα , σχεδον ισοδυναμα με το ποστ-μιλ ! στηρηζοντας στο οτι καταστρεφεται ο μυς και τελοσπαντων τα ιντρα κανουν απεθυειας με λιγα λογια μιση δουλεια του ποστ , οπως και ναχει σιγουρα σε ενα γουορκαουτ 30-40 λεπτων ειναι ασημαντα σχεδον αλλα σε κατι οπως 1.30-2 ωρες ειναι πλεον πολυ σημαντικα , οχι οτι χανεις κατι με το να μην χρησιμοποιησεις απλα κερδιζεις κατι σαν μπονους τελοσπαντων . Οπως και να χει και κατι ανφερθηκε με θεμα ινσουλινης και δεν πολυ καταλαβα το ολο ποιντ στην τελικη γιαυτο ρωτησα να μαθω κατι παραπανω . και οπως και ναχει το θεμα ινσουλινης παιζει ενα σημαντικο ρολο στο θεμα μποτιμπιλτινγκ κατ'εμενα , και τωρα αρχισα βασικα να ψαχνω και να ασχολουμαι με αυτο το θεμα !
οσο για την γιοχιμπινη τι ακριβως ειναι το χω δει τελευτεα να παιζει τριγυρο :turtle: :unsure:

NTT
02-04-14, 19:01
Καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την επιλογη αμινοξεων , ειμαι 34 ετων 1 80 υψος 88 κιλα ,το βασικο μου θεμα ειναι η κοιλιτσα που εχω , και εχω σκοπο να την ριξω και να την αντικαταστησω με μυς.Η βασικη μου ασκηση ειναι τρεξιμο και λιγη ασκηση στο σπιτι με αλτηρακια και μονοζυγο και καμψεις.Προσπαθω να ειμαι κατω απο τις θερμιδες συντηρησης και οσο το το δυνατον βαζω στην διατροφη μου πρωτεινες και λιγοτερους υδατανθρακες και τρωω σχεδον ανα 3 ωρες με πολυ νερο! Τα αμινοξεα τα θελω για μην καταβολιζεται ο οργανισμος κατα την διαρκεια και μετα για γρηγορη αποκατασταση. ευχαριστω

beefmeup
02-04-14, 21:56
απο την στιγμη που εχεις λιπακι πανω σου κ περνεις πρωτεινη απο διατροφη δεν υπαρχει θεμα καταβολισμου.
ειναι πολυ δυσκολο να φερεις τον οργανισμο σε τετοια φαση κ πρεπει να συντρεχουν πολλοι λογοι μαζι για να γινει.

αν παρολα αυτα επιμενεις να παρεις αμινο παρε bcaa κ εισαι καλυμενος.

jam
03-04-14, 04:24
Εαν δεν γυμναζεσαι πανω απο 1+ μεχρι 2 ωρες δεν χρειαζεσαι ιντρα αμινοξεα

aris1994
06-04-14, 13:34
Γεια σας παιδια.θα ήθελα να κανω μια ερρωτηση.για μεταπροπονιτικο τρωω αυγα τα ασπραδια αλλα ελεγα να τα αντικαταστησω με αμινοξεα.θα ήθελα την γνωμη σας.θεωρειτε οτι τα αμυνοξεα μπορουν να αντικαταστησουν τα αυγα?

sobral
06-04-14, 14:13
Γεια σας παιδια.θα ήθελα να κανω μια ερρωτηση.για μεταπροπονιτικο τρωω αυγα τα ασπραδια αλλα ελεγα να τα αντικαταστησω με αμινοξεα.θα ήθελα την γνωμη σας.θεωρειτε οτι τα αμυνοξεα μπορουν να αντικαταστησουν τα αυγα?

εχεις τοσα ποστ στο φορουμ κ δεν ξερεις οτι υπαρχει ηδη θεμα για τα αμινοξεα? στο ερωτημα σου τωρα..νσι γινεται αλλα καλυτερα με καποια φορμουλα αμινοξεων βασικων κ μη βασικων ειδικα αν δεν τρως μετα απο λιγο στερεο γευμα.

aris1994
06-04-14, 14:32
βασικα θα τρωω μετα την προπονηση αμεσως μια μπανανα και θα περνω και τα αμινοξεα μου και μετα απο κανα 2ωρο θα τρωω παλι

Billys51
19-05-14, 23:12
παιδια καποιες μερες μεσα στην εβδομαδα κανω πολεμικες τεχνες κ μετα στο καπακι κανω και βαρη...Πολεμικες+βαρη διαρκουν κανα 2,5-3 ωρες περιπου...απο λιπος ειμαι περιπου στο 15-17%..τι λετε χρειαζομαι bcaa τουλαχιστον να παιρνω για τις μερες που εχω αυτο το δυσκολο 3ωρο?

jam
19-05-14, 23:15
κατ' εμενα ειναι must :thumbup: :thumbup:

Billys51
19-05-14, 23:28
πιστευεις οτι με τετοιο ποσοστο λιπους μπορει να καιω και μυικη μαζα ας πουμε? Επισης αν τα παιρνω , μπορω να τα παιρνω μονο τις μερες που εχω το 3ωρο ή καθε μερα για να δουλεψουν (οπως η κρεατινη ας πουμε)..Επισης πρεπει να κανω και οφφ ή μπορω να τα χρησιμοποιω για μια ζωη οπως την πρωτεινη?Κ κατι τελευταιο..Επειδη χρησιμοποιω πρωτεινη που εχει μεσα αμινοξεα μηπως η δοση ειναι υπερβολικη?

beefmeup
19-05-14, 23:34
προσωπικη αποψη οτι δεν τα χρειαζεσαι παντως..λιγες ωρες χωρις αμινο δεν αρκουν να καταβολισεις..ειδικα με λιπος εκει γυρω κ φανταζομαι χωρις να κανεις καμια τραγικη υποθερμιδικη.

Billys51
19-05-14, 23:37
beef βρισκομαι σε ισοθερμιδικη και μερικες φορες υπερθερμιδικη..παντως ευχαριστω για την απαντηση..;) σχετικα με τα πανω ερωτηματα μπορεις να μ απαντησεις?

beefmeup
19-05-14, 23:46
ειναι γενικα αυτα που ρωτας..
μπορεις να τα χρησιμοποιεις οσο θες..εγω αντι για πρωτεινη στο ποστ μου επερνα αμινο μονο επι 2+ χρονια.
να καταβολισεις ειπαμε δεν γινεται ετσι απλα,ακομα κ με την διατροφη που λες οτι κανεις.
αν τελικα παρεις υπαρχουν διαφοροι τροποι να τα παρεις..μπορεις να τα περνεις μεσα στην προπονηση,αν σε βολευει..
κ θα χρειαστεις μονο bcaa τα υπολοιπα δεν κανουν τοσο για αυτο που φοβασαι..
η πρωτεινη φυσικα εχει αμινο,αυτο ειναι εξ αλλου...αν εχεις επαρκεια πρωτεινης μεσα στην μερα με την διατροφη,γιαυτο σου λεω οτι δεν σου χρειαζονται τα εξτρα...
δεν θα παθεις κατι αν παρεις,απλα ειναι πεταμενα λεφτα κ θα οξειδωσεις λιγη λευκινη παραπανω..κλαιν.

Billys51
19-05-14, 23:50
Καταλαβα beef δεν θα παρω τοτε αμα ειναι εφοσον ειμαι σε φαση ογκου ακομη..Πιστευεις δλδ οτι στο 3ωρο εκεινο δεν υπαρχει περιπτωση να καψω μυικη μαζα απο οτι καταλαβα..παντως σε περιοδο γραμμωσης με υποθερμιδικη διατροφη ειναι απαραιτητα σωστα?

beefmeup
19-05-14, 23:54
:green:

με μπερδευεις.."ογκο" κανεις η "γραμμωση"?
στην πρωτη περιπτωση σου ειναι αχρηστα,τι να τα κανεις?
στην δευτερη πρεπει να πεσεις πολυ χαμηλα σε λιπος κ μετα σε θερμιδες για να τα χρειαστεις..αλλιως κ παλι μια απλη υποθερμιδικη ειναι δυσκολο να σε κανει να καταβολισεις..θες μερες νηστειας για να γινει αυτο.

Billys51
19-05-14, 23:58
τωρα ειμαι σε φαση ογκου και μερικες φορες κινουμαι ισοθερμιδικα οπως ειπα αρχικα...η ερωτηση μου για την περιοδο γραμμωσης αν χρειαζονται εγινε για να μην ρωτηση παλι οταν μπω σε γραμμωση να τα ξερω απο τωρα :green:

beefmeup
20-05-14, 00:02
ο,τι γραψαμε απο πανω..μαλλον πεταμενα λεφτα θα σου ειναι..οταν πεσεις στο 10% εκει κατι θα κανουν...

jam
20-05-14, 00:04
απο πρωσοπικης πλευρας παλι , επειδη ειμαι φαν τον αμινο , τα θεωρω κατι πολυ βασικα για ιντρα απο τα πλεο σημαντικα συμπληρωματα να στο πω ετσι, και ολα αυτα μετα απο μια ερευνα στην Αυστραλια την οποια αναφερθηκα και πιο πανω που τα θεοπιει ουσιαστικα . Εγω χρησιμοποιω παντα ιντρα εδω και καιρο και για ποστ !

Billys51
20-05-14, 00:09
ναι ομως φιλε jam ειναι ετσι? ποιος μπορει να απαντησει με 100% σιγουρια? και σε φαση γραμμωσης καιμε λιγους μυες παρολο που μπορει να αυξησουμε την πρωτεινη..θα μπορουσε να πει καποιος με βεβαιοτητα οτι σε φαση γραμμωσης αν χασουμε Χ μυες χωρις συμπληρωμα αμινοξεων τοτε αν παιρναμε συμπληρωμα αμινο θα χαναμε Χ-1 ?

beefmeup
20-05-14, 00:13
με σιγουρια σου απανταω..δεν υποθετω.
ριξε μια ματια εδω (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?20664-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B6%CF%89%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%B8%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82) για να παρεις μια ιδεα..αν εισαι πανω κατω σε αυτη την κλιμακα ληψης δεν εχεις θεμα..αν δεν εισαι τα περνεις για να συμπληρωσεις αμινο μεσα στην μερα..
οταν πεφτει αρκετα η προσληψη πρωτεινης καταβολιζεις..οταν δεν πεφτει,ουτε εξτρα αμινο θες ουτε τπτ.
οταν κ αν πεσεις σε λιπος απο 10% κ κατω,ειπαμε εκει κατι θα κανουν..

απο την αλλη αν τοσο πολυ φοβασαι,παρε κ μην το πολυψαχνεις,δεν εχει νοημα αφου μαλλον δυσκολα θα πειστεις για το αντιθετο..

jam
20-05-14, 00:30
Κοιταξε μπορεις να παρεις και να δεις απο πρωσοπικη αποψη , εμενα πρωσοπικα μου δινουν αυτο το refill να στο πω ετσι για να συνεχισω την προπο και προσεξα διαφορα , επεισης σε θεμα οτι πινω κατι γευστικο τελοσπαντων και το χερομαι απο ψυχολογικης μεριας και σε θεμα οτι αυτο το στηριξα πρωτα στην ερευνα που αναφερθηκα και πιστευω δουλευει κατα καποιο τροπο εστω και 1% θετικα στην τελικη , σημειωση οτι κανω προπο περιπου 2 ωρες .

jam
20-05-14, 00:32
οπως και να χει θα συμφωνησω με τον beefmeup εστω στο θεμα ασε πρωτα να πεσεις σε λιπος , αλλα ειναι καθαρα αποφαση δικια σου στην τελικη

prismenos7
27-06-14, 18:11
Παιδια ειμαι καινουργιος στα συμπληρωματα και ηθελα τη γνωμη σας για ενα καλο αμινοξεο...παιρνω την GRS-5 PROTEIN SYSTEM 2280 GR (SCI-MX) και θελω να τη συνδιασω και με αμινοξεο.

vasilisot
11-09-14, 20:44
τι αμινο μου προτεινεται για μεσα στην προπονηση? πειτε καμια ιδεα!!

dio32
12-09-14, 10:08
τι αμινο μου προτεινεται για μεσα στην προπονηση? πειτε καμια ιδεα!!

Εγω περνω τα power shock της vpx συμπληρωνω και 2γραμμαρια κιτρουλινη και ειμαι σουπερ.
Το καταργησανε τωρα δεν ξερω για ποιο λογο,αλλα υπαρχουν ακομα σε μαγαζια μεχρι να εξαντληθει το στοκ

Socratis100
06-10-14, 20:37
Παιδια πηρα την b alanine της prolab.Λεει δοσολογια 2 καψουλες 4 φορες την ημερα.Δεν ειναι too mutch?Εγω μεχρι τωρα επερνα απλα 2 καψουλες πριν την προπονηση ..

Χρήστος Τριανταφύλλου
06-10-14, 20:51
Απο προσωπικη μου εμπειρια στις προαγωνιστικες μου διατροφες κ με αρκετα λαθη τοτε ,στον τελευταιο μου αγωνα η αρκετη ληψη αμινο τουλαχιστον ενιωσα οτι με ''κρατησε'' καπως.

Αλεξανδρος Κυπρος
16-10-14, 19:29
αμινοξεα σε καψουλες ταιριαζουνε τον χειμωνα στο ογκο η θα πανε χαμενα?

SkullWolf
17-10-14, 17:31
καλησπέρα μια ερώτηση να κάνω! τώρα που θα μπω σε όγκο. έχω την Gold Standard 100% Whey.
και μου έδωσαν και τα Gaspari Nutrition AminoMax 8000.ένας φίλος που του περισεξαν.
μπορώ να τα συνδυάσω και αν ναι τι ώρες τις μέρας ?


sorry αν δε είμαι στη σωστή ενότητα αλλα δε μπορώ να βρω κάτι άλλο.

Nikolas_mk2
17-10-14, 17:42
^^ Κράτησε τα γι'αργότερα,αν κανεις καποια στιγμη δίαιτα για πριν το αερόβιο,αν δεν το έχεις σκοπο τότε λίγο πριν την προ ή αμέσως μετα ειναι ΟΚ. Γενικά παντως τα προιόντα του gaspari ειναι ελαφρώς αναξιόπιστα οπότε μπορεί να μην έχει και καποια ουσιαστική διαφορά. ;)




αμινοξεα σε καψουλες ταιριαζουνε τον χειμωνα στο ογκο η θα πανε χαμενα?

Όχι,γενικά αμινοξέα σε φαση υπερθερμιδικής διατροφής ειναι πεταμένα λεφτά,το μόνο που θα πρότεινα σε κάποιον - εφοσον θελει να δωσει λεφτά σε κατι τετοιο,είναι μερικά γρμ Λευκίνης στο μεταπροπονητικό ρόφημα ή αν δεν υπαρχει αυτο αμέσως μετά την προπ.

Αλεξανδρος Κυπρος
17-10-14, 20:33
τοτε λιγη σκονη λευκινης

masterkad
17-12-14, 12:41
Καλησπερα ποιο κατα τν γνωμη σας αμινοξεα να αγορασω γιατι μου τελειωσαν επερνα PVL ESSENTIALS 100% INSTANT BCAA's 300gr καλα μου φανηκαν γενικα . ποιο κατα την γνωμη σας ειναι απο τα καλυτερα?

Αλεξανδρος Κυπρος
10-01-15, 16:48
σε υγρη μορφη μπορεις αν δοκιμασεις το aminoX της bsn,σε σκληρη μορφη μπορεις να δοκιμασεις τα pro amino fusion της sci-mx nutrition

billblackeye
19-01-15, 18:01
Γεια σας παιδιά.
Θελω να αγοράσω ενα προπροπονητικο για να μου δώσει "ενέργεια" γιατι κανω προπονήσεις σπίτι μετα τις 9-10 λόγω διαβάσματος!!
Πιστεύετε αξίζει;
Αν ναι αν μπορείτε να προτείνετε κατι φθηνό. Για παράδειγμα c4, assault, animal pump αλλα αυτα ειναι ακριβά νομιζω. Δεν εχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.


Sent from my phone using Tapatalk

Billys51
19-01-15, 20:14
Σε λάθος θέμα το έγραψες φίλε τεσπα. Εφόσον θέλεις κάτι φθηνό δοκίμασε καφεΐνη. Είναι πολύ φθηνό συμπλήρωμα με πολλες καπς και πάνω κάτω κάθε καπ δίνει 200μγ καφεΐνη και το κόστος είναι γελοίο καμία 7-8 ευρώ το πολύ

billblackeye
21-01-15, 22:47
Σε λάθος θέμα το έγραψες φίλε τεσπα. Εφόσον θέλεις κάτι φθηνό δοκίμασε καφεΐνη. Είναι πολύ φθηνό συμπλήρωμα με πολλες καπς και πάνω κάτω κάθε καπ δίνει 200μγ καφεΐνη και το κόστος είναι γελοίο καμία 7-8 ευρώ το πολύ

Τη ξερω πως ειναι σε λάθος θέμα! Προφανώς. Απλα δεν ήξερα που να το βάλω και εχουν αναφερθεί και εδω διάφορα γενικά.
Καφεΐνη ε; Και αυτή θα την παιρνω πριν την προπόνηση;


Sent from my phone using Tapatalk

Billys51
13-02-15, 20:27
Ναι 30 λεπτά πριν την προπονηση είναι οκ [emoji106]

HARRISON
14-02-15, 01:08
εχω μια πρωτεινη της myprotein που ειναι καλουτσικη και σκοπευω να την αρχισω μαζι με αμινοξεα τι αμινοξεα να παρω??(για πριν και για μετα μονο) ειμαι αναμεσα στις ταμπλετεσ 2222 της ον και της warrior lab την liqued σε υγρη μορφη που εχει καλυτερη αποροφηση
απλα φοβαμαι να παρω warrior lab γιατι ολοι μου λενε πως ειναι η χειροτερη εταιρια και αυτα που γραφουν τα συμπληρωματα οτι εχουν ειναι βλακεις αληθευει αυτο?? εχει παρει κανεις ??

beefmeup
14-02-15, 01:12
η εταιρια ειναι μια χαρα..οσο μπορει να ειναι δλδ κ οσο ειναι κ οι υπολοιπες εταιριες.
τα αμινοξεα πως θα τα χρησιμποιησεις?

HARRISON
14-02-15, 01:18
η εταιρια ειναι μια χαρα..οσο μπορει να ειναι δλδ κ οσο ειναι κ οι υπολοιπες εταιριες.
τα αμινοξεα πως θα τα χρησιμποιησεις?

απο οτι μου εχουν πει αθλητες και ο γυμναστης μου αν παρω την liqued ενα "σφηνακι" πριν και ενα μετα την προπονηση και μετα απο μιση ωρα περιπου την 1.5 σκοοπ πρωτεινης 28-30 g δηλαδη το ιδιο και με της ον σε ταμπλετες καλα δεν ειναι ??

beefmeup
14-02-15, 01:21
κ αυτο μπορεις να κανεις.
αν τα θες για τετοια χρηση,καλυτερα να παρεις τα υγρης μορφης..τα αλλα της ΟΝ εχουν αρκετα μκροτερη περιεκτικοτητα σε αμινο..
απλα τα υγρα ειναι σαν να πινεις υγρο κολαγονο περιπου..σαν πηγη πρωτεινης εννοω οτι δεν ειναι κ η καλυτερη σε σχεση με μια ορου γαλακτος πχ..
αυτο ισχυει για ολα τα υγρα αμινο ολων των εταιριων,οχι μονο αυτης εδω..

HARRISON
14-02-15, 01:25
κ αυτο μπορεις να κανεις.
αν τα θες για τετοια χρηση,καλυτερα να παρεις τα υγρης μορφης..τα αλλα της ΟΝ εχουν αρκετα μκροτερη περιεκτικοτητα σε αμινο..
απλα τα υγρα ειναι σαν να πινεις υγρο κολαγονο περιπου..σαν πηγη πρωτεινης εννοω οτι δεν ειναι κ η καλυτερη σε σχεση με μια ορου γαλακτος πχ..
αυτο ισχυει για ολα τα υγρα αμινο ολων των εταιριων,οχι μονο αυτης εδω..

οκ θα παρω της υγρης τοτε ευχαριστω

LazexSt
20-02-15, 01:50
Επειδη ειμαι απειρος με συμπληρωματα , αρχισα ενα συμπληρωμα προτε'ι'νης και ο πωλητης μου εδωσε και αμινοξεα,τα MUTANT AMINO 300caps , ειναι αναγκαιο να τα παιρνω; και σε τι θα με βοηθησει; απ'οτι μου ειπε και διαβασα , κτλβα οτι διατηρεις τα κιλα που αποκτας κατα ποσο ισχυει; .. επισης μου ειπε να παιρνω 2 μαζι με καθε βασικο γευμα δλδ 2 σε 3 γευματα ημηρεσιως, μπορει να μου προτεινει καποιος την σωστη δοσολογια και συχνοτητα με 7 γευματα , εαν υπαρχει.57kg 1.77 19ετων
ευχαριστω.

beefmeup
21-02-15, 01:13
απαραιτητα δεν ειναι..στα δωσε γιατι ηθελε να τα σπρωξει.
απο την στιγμη που τα αγορασες ομως ,μπορεις να περνεις απο μια δοση αναμεσα σε 2-3 γευματα για να συμπληρωνεις αμινο..
τα συγκεκριμενα δεν κανουν για κατι αλλο..κ φυσικα αν εχεις καποιο γευμα το οποιο δεν περιλαμβανει αρκετη πρωτεινη ,κουμπωνεις αυτα για να συμπληρωσεις κ εκει.

ΔιονύσηςΓ
06-03-15, 23:32
Καλησπέρα! Είμαι σε περίοδο γράμμωσης και θα αρχίσω αερόβια προπόνηση,την οποία σκέφτομαι να την βάλω μετά την προπόνηση και το πρωί με άδειο στομάχι.. Η ερώτηση μου είναι,τα αμινοξέα το πρωί να τα παίρνω πριν την αερόβια; και στην προπόνηση με βάρη μόλις τελειώσω την προπόνηση να πάρω τα αμινοξέα και αμέσως μετά η αερόβια; Σημείωση οτι η αερόβια μου θα είναι high intensity με 5-6 σετ απο πολύ γρήγορα σπριντ είτε στον διάδρομο είτε στο ποδήλατο,περίπου 15-20 λεπτά.

NASSER
07-03-15, 00:55
Μετα την προπόνηση αμέσως τα BCAA. To πρωί τη αερόβια θα ακολουθήσεις? Αν είναι χαμηλής έντασης για 45-60 λεπτα να τα πάρεις μετά Αν θα κάνεις υψηλής έντασης και διαρκείας, τότε πριν. Αν κάνεις και το πρωι την ίδια με μετα την προπόνηση, μετά τα BCAA

ΔιονύσηςΓ
08-03-15, 23:13
Nasser ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το πρωί θα ακολουθήσω υψηλής έντασης μεγάλης διάρκειας οπότε θα πάρω τα bcaa πριν και μετα απο κανα τεταρτο θα φαω το πρωινο μου. Και στην απογευματινη που θα ναι υψηλής έντασης αλλά μικρής διάρκειας μετά τα βάρη τα bcaa.

Χρήστος Τριανταφύλλου
22-03-15, 22:46
Παιδια θα ηθελα την γνωμη σας για την καλυτερη επιλογη σε amino για καποιον σε φαση γραμμωσης.
Λοιπον για πριν την προπονηση εχω καταληξει σε αυτα91892 που τα εχω ηδη στην κατοχη μου κ σκεφτομαι να τα εμπλουτισω με beta analine και citrulline.
Για μετα την προπονηση εχω αποφασισει να βαλω amino αλλα να ειναι complex κ οχι μονο bcaa (θα ειναι ο αντικαταστατης της whey) ,βεβαια εαν τα bcaa υπερισχυουν ,no problem.
Θα μου πειτε οτι υπαρχουν τα αντιστοιχα αυτα91893 που εχουν πολυ καλες ποσοτητες κ αναλογιες.
Θελω ομως αποκλειστικα μονο σε μορφη σκονης,καψουλων ,η υγρων κ οχι ταμπλετων στην παρουσα φαση.
Ποιο συγκεκριμενο προιον θα μου συστηνατε ,αντιστοιχα καλο με το προπροπονητικο που εχω επιλεξει; Ευχαριστω!

amateur666
22-03-15, 22:50
ξερει κανείς καμια επιστημονική ερευνα(journal paper) οχι απο εταιρεία συμπληρωματων που να λέει ποσα bcaa ή σκετη λευκινη μπορει να απορροφήσει κάποιος χωρις χημική υποστήριξη και με χημική υποστήριξη..

vaggan
22-03-15, 22:52
για λογους κατακρατησης θες να αλλαξεις την whey με αμινο complex?

average_joe
22-03-15, 23:05
ξερει κανείς καμια επιστημονική ερευνα(journal paper) οχι απο εταιρεία συμπληρωματων που να λέει ποσα bcaa ή σκετη λευκινη μπορει να απορροφήσει κάποιος χωρις χημική υποστήριξη και με χημική υποστήριξη..

για ριξτης μια ματια μηπως σε βοηθησει.
Determination of the tolerable upper intake level of leucine in adult men. (http://jn.nutrition.org/content/142/12/2220S.long)


An increase in blood ammonia concentrations was observed at leucine intakes >500 mg · kg(-1) · d(-1).
δηλαδης μιλαμε για παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα που μεσα στη μερα δεν μπορεις να την λαβεις, με εξαιρεση φασεις που πινεις κανα γκουβα whey+ σκετη λευκινη.

Χρήστος Τριανταφύλλου
22-03-15, 23:20
για λογους κατακρατησης θες να αλλαξεις την whey με αμινο complex?

Αφου ξερεις Βαγγελη ,σε τελικη γραμμωση ειναι καλυτερα τα αμινο!;) Δεν θα ξεχασω οτι στην αγωνιστικη μου εποχη την τελευταια φορα ,αυτα που με κρατησανε καπως στο θεμα της ακραιας διατροφης στην γραμμωση ηταν κατι αμινο σε καψουλες της Universal.

Καμια προταση στο ερωτημα μου;

*Τωρα ειδα το αρθρο για την λευκινη ,πολυ ενδιαφερον!

SOLID
22-03-15, 23:28
Απο τις αναλογιες αυτων που ηδη εχεις 4-1-1 απο τι βλεπω ειναι μια χαρα.Καλη η κινηση της βητα αλανινης και κιτρουλλινης για μεσα στην προπονα,ειδικα κιτρουλλινη ειναι πολυ φαν προσωπικα.

Τωρα για μετα την προπονησηα τα eaa οκ δεν ειναι κακη επιλογη αλλα θεωρω πως με μια γενναια δοση bcaa και μετα γευμα σε συντομο χρονικο διαστημα σε καλυπτει.

vaggan
22-03-15, 23:58
Αφου ξερεις Βαγγελη ,σε τελικη γραμμωση ειναι καλυτερα τα αμινο!;) Δεν θα ξεχασω οτι στην αγωνιστικη μου εποχη την τελευταια φορα ,αυτα που με κρατησανε καπως στο θεμα της ακραιας διατροφης στην γραμμωση ηταν κατι αμινο σε καψουλες της Universal.

Καμια προταση στο ερωτημα μου;

*Τωρα ειδα το αρθρο για την λευκινη ,πολυ ενδιαφερον!τα αμινο τα 1000ρια θα λες ειμαι σιγουρος:thumbup::thumbup:πολυ καλα στο θεμα μας ομως απο την εποχη εκεινη εχουν περασει ετη φωτος φιλε μου εξαλου πολλες φορες καιτα ιδια τα αμινοξεα αποτελουνται απο whey protein εμενα φιλε η γνωμη μου ειναι πρωτεινη isolate σε φαση γραμμωσης και οχι αμινοξεα

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-03-15, 00:13
Εχεις δικιο φιλε εκεινη την εποχη δεν υπηρχαν ουτε bcaa ουτε isolate , τα αμινο universal τοτε θεωρειτο top.
Για την επιλογη isolate την εχω κ αυτη στο μυαλο μου ,νομιζω μαλιστα οτι καπου υπαρχει θεμα amino vs isolate ,θα το ψαξω να παρω γνωμες.

vaggan
23-03-15, 00:22
χρησταρα μου απλα σκεψου το εξης oταν κανεις διαιτα συνηθως παιζεις με πρωτεινη 50 υδατανθρακα 30 λιπαρα 20 παραδειγμα δινω τωρα τα ποσστα μπορει να παιζουν παντως συνηθως εχεις ψηλοτερο αριθμο θερμιδων απο πρωτεινη να βαλεις πρωτεινη isolate ειναι πολυ καλη κινηση γιατι θα βαζεις και αρκετη ποσοτητα πρωτεινης με μηδενικη λακτοζη ομως τωρα τα αμινοξεα δεν λεω οτι ειναι ασχημη επιλογη αλλα δεν μπορουν να δωσουν ικανες ποσοτητες πρωτεινων θα πρεπει να παιρνεις πολλα αλλα και παλι μπορει να περιεχουν ανεπιθυμητα συστατικα. για εμενα μια isolate ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις

amateur666
23-03-15, 02:04
για ριξτης μια ματια μηπως σε βοηθησει.
Determination of the tolerable upper intake level of leucine in adult men. (http://jn.nutrition.org/content/142/12/2220S.long)


δηλαδης μιλαμε για παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα που μεσα στη μερα δεν μπορεις να την λαβεις, με εξαιρεση φασεις που πινεις κανα γκουβα whey+ σκετη λευκινη.

δεν εχω καταλαβει, το >500 mg · kg(-1) · d(-1). και το -1 τ σημαίνει δίπλα στα κιλά τ σημαίνει :unsure:

dio32
23-03-15, 09:11
Αφου ξερεις Βαγγελη ,σε τελικη γραμμωση ειναι καλυτερα τα αμινο!;) Δεν θα ξεχασω οτι στην αγωνιστικη μου εποχη την τελευταια φορα ,αυτα που με κρατησανε καπως στο θεμα της ακραιας διατροφης στην γραμμωση ηταν κατι αμινο σε καψουλες της Universal.

Καμια προταση στο ερωτημα μου;

*Τωρα ειδα το αρθρο για την λευκινη ,πολυ ενδιαφερον!

Τα 1000αρια της universal πρεπει να επινες ακομα και τωρα ειναι φανταστικα. Για να καταλαβω βρε παιδια σε γραμμωση να δω αποτελεσματα εκτος την διατροφη αεροβια καλο αμινοξεα αντι για πρωτεινη;

vaggan
23-03-15, 10:41
οχι πρωτεινη θα βαλεις αλλα θα βαλεις isolate παιδια και τα αμινοξεα πολλες φορες εχουν μεσα λακτοζη απλα παιρνεις μικροτερη ποσοτητα isolate ειναι το καλυτερο που μπορεις να βαλεις στην γραμμωση ειναι ακριβοτερη σε σχεση με αλλες αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις;)

beefmeup
23-03-15, 20:26
Χρηστο δεν εχω δει τα προιοντα ,απλα να κοιταξεις αυτα που θα παρεις να εχουν αμινο ελευθερας μορφης..

τα 10.000αρια που γραφεις ειναι υδρολυμενη πρωτεινη σε ταμπς..ουσιαστικα δεν περνεις αμινοξεα αλλα πρωτεινη σε ταμπς..

ελπιζω να βοηθησα καπως.

αποψη μου επειδη οι σκονες τοτε με τωρα εχουν τεραστιες διαφορες ,παρε μια καλη isolate.

dio32
23-03-15, 22:40
οχι πρωτεινη θα βαλεις αλλα θα βαλεις isolate παιδια και τα αμινοξεα πολλες φορες εχουν μεσα λακτοζη απλα παιρνεις μικροτερη ποσοτητα isolate ειναι το καλυτερο που μπορεις να βαλεις στην γραμμωση ειναι ακριβοτερη σε σχεση με αλλες αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις;)

μωρε πρωτεινη εβαζα παντα,αλλα ελεγα μπας και με τα αμινο κοψω παραπανω,γιατι κακα τα ψεματα η πρωτεινη μια κατακρατηση την κανει λιγο.
ειναι πανακριβρες οι isolate,αλιως θα εβαζα τετοια,δεν ξερω τι λεει απο το myprotein η isolate τους,γιατι απο εκει περνω συνεχεια την whey την απλη.

average_joe
23-03-15, 22:48
δεν εχω καταλαβει, το >500 mg · kg(-1) · d(-1). και το -1 τ σημαίνει δίπλα στα κιλά τ σημαίνει :unsure:

δοση μεγαλυτερη των 0.5 γραμμαριων λευκινης ανα κιλο σβ ανα μερα.
ητοι σε ατομο 100 κιλων, ποσοτητα λευκινης μεγαλυτερη των 50γρ την ημερα με βαση τις συνθηκες που εγινε η ερευνα παντα.

SOLID
23-03-15, 22:48
Αδερφε και να μην παρει isolate πρωτεινη και παρεις αμινος δεν θα γινει και τιποτα μην τρελαινεσαι.Μια χαρα ειναι και τα bcaa ειδικα για κατι τετοιες φασεις ειναι (ειδικα πριν προπο σε φαση διαιτας) αλλα αν τα παρεις τελικα και τα παρεις μετα,το γευμα φροντισε να το κανεις γρηγορα γιατι γρηγορα απορροφουνται τα αμινος και γρηγορα ξαναπεφτει το peak που κανουν.Αν τελικα παρεις πρωτεινη παντως,παρε isolate και Ο Χ Ι hydrolysate.

SOLID
23-03-15, 22:50
δοση μεγαλυτερη των 0.5 γραμμαριων λευκινης ανα κιλο σβ ανα μερα.
ητοι σε ατομο 100 κιλων, ποσοτητα λευκινης μεγαλυτερη των 50γρ την ημερα.

Με τετοια δοση η πελλαγρα τουλαχιστον ειναι σιγουρη.

Lainus
17-04-15, 19:32
Από βδομάδα κόβω τη whey για κανα μήνα με τη φιλοσοφία "τα πάντα θέλουν το off" τους και θα παίξω με άμινο... δεδομένου ότι έχω ήδη κάνα 700ρι γραμμάρια iBcaa της MyProtein (άγευστα), λέω να πάρω κι ένα κουτάκι Essential Amino Energy της ON και να παίζω intra 3 scoop ΟΝ +5γρ ενίσχυση bcaa... γνώμες?

beefmeup
17-04-15, 20:15
ειναι σαν να λες οτι θα κανεις οφ απο τις πιτσες κ θα τις αλλαξεις με σουβλακια.
δεν εχει λογικη αυτο που θες να κανεις για τον λογο που λες οτι θες να το κανεις..

αν παρολα αυτα το κανεις ,καλυτερα να περνεις μια δοση αμινο μετα την προπονηση μονο.

Valentino Rossi
06-07-15, 16:16
Ένας φίλος που έπαιρνε αμινοξέα μου λέει του έπεσαν τα μαλλια (αραίωση). Ισχύει αυτό; Μέσα σε 1 καλοκαίρι. Αλλάζουν τις ορμόνες του οργανισμού γενικά αυτά τα σκευάσματα;

Feth
06-07-15, 17:22
Ένας φίλος που έπαιρνε αμινοξέα μου λέει του έπεσαν τα μαλλια (αραίωση). Ισχύει αυτό; Μέσα σε 1 καλοκαίρι. Αλλάζουν τις ορμόνες του οργανισμού γενικά αυτά τα σκευάσματα;

Δεν καταλαβαινω πως ένα συμπλήρωμα όπως τα bcaa που τα βρίσκεις στο κοτοπουλο/μοσχαρι και γενικά στα κρεατικά θα μπορούσε να προκαλέσει απώλεια μαλλιών, όχι δεν αλλάζουν τίποτα ορμόνες τα bcaa. Μάλλον ο φιλος σου είτε δεν επαιρνε bcaa ή απλά λογω ηλικίας του έφυγαν κάποια και προφανως επειδή έγινε την περιοδο που καταναλωνε bcaa έριξε το φταίξιμο σε αυτά.

Valentino Rossi
06-07-15, 17:37
Δεν καταλαβαινω πως ένα συμπλήρωμα όπως τα bcaa που τα βρίσκεις στο κοτοπουλο/μοσχαρι και γενικά στα κρεατικά θα μπορούσε να προκαλέσει απώλεια μαλλιών, όχι δεν αλλάζουν τίποτα ορμόνες τα bcaa. Μάλλον ο φιλος σου είτε δεν επαιρνε bcaa ή απλά λογω ηλικίας του έφυγαν κάποια και προφανως επειδή έγινε την περιοδο που καταναλωνε bcaa έριξε το φταίξιμο σε αυτά.

Και μένα μου φάνηκε κουφό από την άλλη, όντως απ' όταν ξεκίνησε αυτά του έπεσαν (μέσα σε 3 μήνες- σύμπτωση; ), σαφής αραίωση, μήπως λόγω χημικών δεν ξέρω και επειδή είχε προδιάθεση την επιδείνωσαν; εγώ παίρνω πρωτείνη κ κρεατίνη κ δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Από την άλλη κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά, ποτέ δεν ξέρεις.
Οι γιατροί γενικά την τριχόπτωση την αποδίδουν κ στη μη ισορροπημένη διατροφή, πέρα από τα γονίδια, αλλά και σε κακές συνήθειες όπως κάπνισμα, κακός υπνος κλπ. Όλα αυτά βέβαια σε συνδυασμό με την προδιάθεση που έχει ο καθένας.

sobral
06-07-15, 18:42
Μετέφερα τα μηνύματά σας εδώ γιατί ήταν άσχετα με το θέμα του amino tone. Παρακαλώ μένετε ον τόπικ.

torro
09-07-15, 10:30
Καλήμερα σας .

Είμαι 45 χρονών και κάνω γυμναστική εδώ και δυο μήνες.Σκοπός της γυμναστικής μου ειναι να δυναμώσω την μέση και τους κοιλιακούς. Επειδή πωρώθηκα είπα να σουλουπώσω και το υπόλοιπο σώμα. Ο γυμναστής μου πρότεινε τα εξής αμινοξέα Amino Power Liguid της Weider. Το βάρος μου είναι 80 kgr , και το ύψος μου 1,83 .
Θέλω να μου πείτε εάν αξίζει να πάρω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής ? Και εάν θα επηρεαστεί (αυξηθεί ) η αρτηριακή πίεση μου (παίρνω χάπια ) , και το ζάχαρο ( δεν παίρνω χάπια ακόμα :lol:) . Ο καρδιολόγος ούτε να ακούσει για συμπληρώματα , η απάντηση του ήταν ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΧΗΜΙΚΑ .
Ποια είναι η γνώμη σας για τα παραπάνω αμινοξέα ?

Σας ευχαριστώ .

*δεν χρησιμοποιούμε λινκ πέραν των χορηγών του φόρουμ*
επίσης δεν ανοίγουμε έτσι θέματα...σου ανοίγω εγώ το θέμα όπως θα έπρεπε να το κάνεις (στην αξιολόγηση άλλη φορά) να δεις πως γίνεται!

Feth
09-07-15, 10:56
Καλήμερα σας .

Είμαι 45 χρονών και κάνω γυμναστική εδώ και δυο μήνες.Σκοπός της γυμναστικής μου ειναι να δυναμώσω την μέση και τους κοιλιακούς. Επειδή πωρώθηκα είπα να σουλουπώσω και το υπόλοιπο σώμα. Ο γυμναστής μου πρότεινε τα εξής αμινοξέα Amino Power Liguid της Weider (http://www.protein-shop.gr/GR/Products/WED-012) . Το βάρος μου είναι 80 kgr , και το ύψος μου 1,83 .
Θέλω να μου πείτε εάν αξίζει να πάρω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής ? Και εάν θα επηρεαστεί (αυξηθεί ) η αρτηριακή πίεση μου (παίρνω χάπια ) , και το ζάχαρο ( δεν παίρνω χάπια ακόμα :lol:) . Ο καρδιολόγος ούτε να ακούσει για συμπληρώματα , η απάντηση του ήταν ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΧΗΜΙΚΑ .
Ποια είναι η γνώμη σας για τα παραπάνω αμινοξέα ?

Σας ευχαριστώ .

Εξαρτάται την διατροφή σου/τους στόχους σου/ και αν προπονείσαι με άδειο στομάχι, εάν η διατροφη σου είναι πλήρης και μπορείς να πάρεις την πρωτεινη που χρειαζεσαι για τα κιλά σου τότε παίρνεις ηδη αρκετα αμινοξέα μέσω του στερεου φαγητού.
Εάν τρως μια - μιαμιση ώρα πριν την προπονηση φαγητο πλουσιο σε πρωτεινη τότε θα έχεις ηδη αρκετα αμινοξέα κατά την διαρκεια της προπονησης και δεν θα χρειαστείς bcaa intra. Τωρα εάν από την άλλη προπονείσαι με άδειο στομάχι τότε θα έπαιρνα bcaa κατά την διαρκεια της προπονησης. Προσωπικά δεν θα αγοραζα bcaa αλλά μια whey πρωτεινη η οποια περιέχει bcaa, τώρα όσον αφορά τα χάπια που παιρνεις και εάν αλληλεπιδρούν με τα bcaa και γενικα με άλλα συμπληρώματα δεν γνωρίζω, ίσως κάποιος άλλος θα μπορούσε να σε διαφωτισει πάνω σε αυτό το θέμα ;)

sobral
09-07-15, 11:31
96394

96395

torro
09-07-15, 11:36
Εξαρτάται την διατροφή σου/τους στόχους σου/ και αν προπονείσαι με άδειο στομάχι, εάν η διατροφη σου είναι πλήρης και μπορείς να πάρεις την πρωτεινη που χρειαζεσαι για τα κιλά σου τότε παίρνεις ηδη αρκετα αμινοξέα μέσω του στερεου φαγητού.
Εάν τρως μια - μιαμιση ώρα πριν την προπονηση φαγητο πλουσιο σε πρωτεινη τότε θα έχεις ηδη αρκετα αμινοξέα κατά την διαρκεια της προπονησης και δεν θα χρειαστείς bcaa intra. Τωρα εάν από την άλλη προπονείσαι με άδειο στομάχι τότε θα έπαιρνα bcaa κατά την διαρκεια της προπονησης. Προσωπικά δεν θα αγοραζα bcaa αλλά μια whey πρωτεινη η οποια περιέχει bcaa, τώρα όσον αφορά τα χάπια που παιρνεις και εάν αλληλεπιδρούν με τα bcaa και γενικα με άλλα συμπληρώματα δεν γνωρίζω, ίσως κάποιος άλλος θα μπορούσε να σε διαφωτισει πάνω σε αυτό το θέμα ;)

Στην διατροφή μου όσο μπορώ αποφεύγω τους υδατάνθρακες και την ζάχαρη ( την έχω αντικαταστήσει με την stevia ), τρώω φρούτα και σαλάτες και το φαγητό που υπάρχει ( δεν ακολουθώ κάποιο διαιτολόγιο ) . Το γεύμα μου πριν την προπόνηση είναι 1,5 ώρα πριν ( για την ώρα , αργότερα δεν ξέρω πως θα είναι τα πράγματα). Σκοπός της προπόνησης είναι να φτιάξω ένα καλογυμνασμένο σώμα .
Τα συμπληρώματα τα σκέφτηκα σαν βοηθητική πηγή ενέργειας για να βγάλω την προπόνηση και όχι για να έχω γρήγορα αποτελέσματα.

Feth
09-07-15, 11:39
Γράψε περιπου τι τρώς, ενέργεια θα μπορείς να έχεις και μέσω της διατροφης, εάν έχεις στην διατροφή σου μονο λαχανικα/χορταρικά/φρούτα και λίγο κρέας και ελαχιστο υδατανθρακα δεν νομζιω να δεις καμια τρελη διαφορα αν πάρεις συμπληρώματα, φτιάξε πρωτα την διατροφή σου και αν δείς ότι δεν σε καλύπτει τότε μπορείς να αγοράσεις και συμπλήρωμα αφού βεβαια συμβουλευτείς τον γιατρό σου μιας και είπες ότι παιρνεις χάπια.

Metalhead|T|
09-07-15, 12:16
Δεδομένης της ηλικίας,δεν νομιζω οτι υπάρχει καποιος περιορισμός όσον αφορά τα συμπληρώματα....

Αν λάβεις υπόψιν οτι με μια σωστά δομημένη διατροφή θα καταφερεις αυτο που θές,αργότερα μπορείς να επιλέξεις 2 συμπληρώματα τα οποια θα χρησιμοποιείς ...(Πχ πρωτείνη-αμινοξεα)...ειναι 2 πολύ βασικά κ κλασσικά συμπληρώματα τα οποια λαμβάνονται ακομα και απο ατομα μεγαλυτερης ηλικίας που γυμνάζονται και πραγματικά θεωρώ οτι ειναι τα πλεον απαραίτητα....Τα αμινοξεα(καλυτερα να προτιμησεις κατι πιο οικονομικό ,και σε αλλη μορφη- πχ σκόνη- δες και στο eshop του φορουμ μας www.athlitis.gr ) ειναι καλό να τα παίρνεις μετα την προπονηση για ταχυτερη αποθεραπεία...

Λόγω πιεσης το μονο που θα σου ελεγα να αποφυγεις ειναι διεγερτικά,καφεινη ταυρίνη,λιποδιαλυτικά κ θερμογενετικά(+νιτρικα) που ανεβαζουν τους παλμους πολύ....καλό ειναι επισης η ασκηση σου να μην ειναι υψηλότατης εντασης οπως κ το αερόβιο,καθως και να ελεγχεις τακτικα παλμους κ.ο.κ

SOLID
09-07-15, 12:18
Στην διατροφή μου όσο μπορώ αποφεύγω τους υδατάνθρακες και την ζάχαρη ( την έχω αντικαταστήσει με την stevia ), τρώω φρούτα και σαλάτες και το φαγητό που υπάρχει ( δεν ακολουθώ κάποιο διαιτολόγιο ) . Το γεύμα μου πριν την προπόνηση είναι 1,5 ώρα πριν ( για την ώρα , αργότερα δεν ξέρω πως θα είναι τα πράγματα). Σκοπός της προπόνησης είναι να φτιάξω ένα καλογυμνασμένο σώμα .
Τα συμπληρώματα τα σκέφτηκα σαν βοηθητική πηγή ενέργειας για να βγάλω την προπόνηση και όχι για να έχω γρήγορα αποτελέσματα.


Εισαι καινουργιος στην προπονηση με βαρη αποτι ειπες και με τα 80κιλα 1:83 δεν νομιζω να εισαι παχυς (μια φωτογραφια θα βοηθουσε αν ηθελες).Δεν υπαρχει βοηθητικη ενεργεια κτλ,η καλυτερη πηγη ενεργειας γενικοτερα για το σωμα σου και ΕΙΔΙΚΑ που θες για να κανεις προπονηση με βαρη σοβαρη και να εχεις βελτιωση,γιατι χωρις σοβαρη προπονηση οτι και να φας και οσο καλα και να κοιμηθεις δεν θα εχεις αποτελεσμα ειναι οι υδατανθρακες που λες οτι αποφευγεις.Κακως.

Απλα οταν λεμε υδατανθρακες μιλαμε για τους σωστους (πατατες,μακαρονια ολικης η και οχι,ρυζι μαυρο καστανο ασπρο,ψωμι,δημητριακα,βρωμη,κριθαρι και πολλοι αλλοι) οτι bcaa και να παρεις και οσο λαχανικο και κρεας η οτι αλλο και να φας το σωμα σου για γλυκοζη ψαχνει και εσυ δεν την δινεις,θα κανει παρακαμψεις να την παρει απο αλλου και θα την περνει απο το λιπος που τρως και εχεις πανω σου και την πρωτεινη που τρως πιθανοτατα.Τα οποια ΔΕΝ ειναι καλη πηγη ενεργειας για να σου βγαζει σοβαρη προπονηση.

Γραψε αν θες ενα προγραμμα διατροφης και το βλεπουμε εκει.

υσ. Οι υδατανθρακες ΔΕΝ παχαινουν ετσι οπως το φανταζεσαι στο μυαλο σου και πιθανοτατα θα σου εχουν πει καποιοι.

SOLID
09-07-15, 12:23
Τωρα ειδα πως εχεις ζαχαρο και πιεση.Αυτα που σου λεει ο metalhead απεφυγε τα (τα συγκεκριμενα συμπληρωματα).
Τωρα με τους υδατανθρακες συζητησε το με τον γιατρο σου (δεν ξερω αν εχεις προδιαβητη) και θα σε κατατοπισει λογικα.
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να τους καταναλωνεις ΓΥΡΩ απο την προπονηση σου δλδ πριν και μετα που ειναι σημαντικοτατοι.

Ετσι κι αλλιως και αοι διαβητικοι ακομα δεν εχουν πληρη απαγορεψη στπυς υδατανθρακες,ειδικα συγκεκριμενοι οπως μαυρο ρυζι πχ ειναι ιδανικοτατοι.Εχε υποψην οτι και πολλα φαγητα (αναλογα με το ποσο θεμα εχεις με ζαχαρο) που δεν ειναι αμυλουχα θα επρεπε να αποφευγεις ειδικα γαλακτοκομικα (γιαουρτια,τυρια,γαλατα) και κοκκινα κρεατα.

torro
13-07-15, 15:18
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Σκέφτομαι για αρχή να μην πάρω τίποτα , αργότερα κάτι θα κάνω.

manolis.
14-07-15, 22:44
παιδια θα ηθελα να μου πει οποιος ξερει αν πειραζει να διαλυσω τις ταμπλετες σε νερο επειδη με δυσκολευουν στη καταποση.ειναι λιγο μεγαλες!οι ταμπλετες το γραφω και στο τιτλο ειναι απο αμινοξεα cybernetics amino block 5000.ευχαριστω και συγνωμη αν δε το ποσταρα σε σωστη κατηγορια.

Polyneikos
15-07-15, 11:36
Να πειράξει την αποτελεσματικότητα του συμπληρώματος όχι, εσυ θα φας πικρα όμως :green:

manolis.
15-07-15, 15:30
δε με πειραζει για την πικρα.απλα ρωτω μηπως δεν κανει να την λιωσω.δε μπορω να τη καταπιω με τιποτα.

beefmeup
15-07-15, 15:35
κ να την λιωσεις μπορεις κ να την σπασεις σε μικροτερα..οτι σε βολευει καλυτερα.

manolis.
15-07-15, 16:09
ενταξει.μαλλον θα τις λιωσω.ειμαι καινουργιος στο θεμα αυτο.δεν εχω ξαναπαρει ειναι η πρωτη φορα και γι'αυτο ρωτω.οσο αναφορα τη δοσολογια μου γραφει 9 χαπια ο ανθρωπος που μου την εδωσε μου ειπε οτι και 4 καλα ειναι.2 μιση ωρα πριν γυμναστω και 2 αμεσως μετα και επισης πηρα και την GLUTAMINE 100%PURE 300gr για μετα.

Metalhead|T|
15-07-15, 17:16
To ποσα θα πάρεις εξαρτάται απο τις αναγκες σου....

αν κάνεις 6γευματα μπορείς να πάρεις 9 χαπια ας πουμε(3 σε καθε γευμα) ή 2πριν 2 μετα (Την προπο) και 2 με καποιο γευμα,κοκ...βλεποντας και κανοντας παει

manolis.
15-07-15, 18:19
κοιτα κανω 5 γευματα.οι 4 ταμπλετες δηλ δεν ειναικαλα?περνω 2 πριν την προπο και 2 μετα συν 200γρ γλουταμινη.

beefmeup
16-07-15, 10:59
αμινοξέα της MP που όσο και αν το χτυπούσα είχε σβόλους----άρα αλεύρι)


απο που το συμπεραινεις αυτο το αλευρι?
ειδικα τα bcaa δεν διαλυονται στο νερο απο μονα τους.

Nive
16-07-15, 11:19
Έχεις χτυπήσει ποτέ αλεύρι σε νερό?

Τι bcaa έχεις πάρει και δεν διαλύονται? Έχω δοικμάσει biotech amino st5300, usn Bcaa Power Punch και τώρα του Collean το amino tone και όλα διαλύονταν για πλάκα. ;)

beefmeup
16-07-15, 11:33
ειδικα τα bcaa που πωλουνται χυμα καθως κ η λευκινη που πωλειται χυμα δεν ειναι υδατοδιαλυτα.
αυτα που μου γραφεις εσυ ειναι φορμουλες, που σημαινει οτι οι εταιριες που τα πουλανε τα εκαναν να ειναι υδατοδιαλυτα.

εσυ πες μας τι αμινοξεα ειχες παρει απο το μυπ κ δεν διαλυονταν?

Nive
16-07-15, 12:04
ειδικα τα bcaa που πωλουνται χυμα καθως κ η λευκινη που πωλειται χυμα δεν ειναι υδατοδιαλυτα.
αυτα που μου γραφεις εσυ ειναι φορμουλες, που σημαινει οτι οι εταιριες που τα πουλανε τα εκαναν να ειναι υδατοδιαλυτα.

εσυ πες μας τι αμινοξεα ειχες παρει απο το μυπ κ δεν διαλυονταν?

Ελληνικά?

beefmeup
16-07-15, 12:06
ποια ηταν τα αμινοξεα που θεωρεις οτι ηταν αλευρι?
πως λεγοταν το προιον?

Nive
16-07-15, 12:19
Αν θυμάμαι καλά το amino1 της ΜP. :unsure:
Χωρίς πλαστική ταινία ασφάλειας-χωρίς διακριτικά παρτίδας-ένα αυτοκόλλητο απ`έξω με τα συστατικά στα Βουλγάρικα κολλημένο στραβά πάνω από τον πίνακα των συστατικών που ήταν στ`Αγγλικά και το περιεχόμενο ήδη με υγρασία.
Εκτός αυτού δοκίμασα και είχε τραγικά πικρή γεύση...οπότε θεώρησα πρώτα να τους ξεχέσω και να ζητήσω χρήματα πίσω και απάντηση δεν πήρα παρά μόνο ένα τηλέφωνο από κάποιον που μιλούσε σπαστά Ελληνικά που μου είπε να μου το αντικαταστήσουν. Για 30ευρώ τους είπα φάτε τα σε αντιδιαρροϊκά φάρμακα... :P

Όλα αυτά συνηγόρησαν στο να το θεωρώ νοθευμένο και το πέταξα όπως ήταν. :thumbup:

Feth
16-07-15, 12:21
Το αγορασες από το επισημο σιτε της mp? γιατι έχω βρει και ελληνικά site που πουλάνε προιοντα της mp.
ΕΧΩ Παρει και εγώ bcaa apo το επισημο website της mp και δεν είχα κανενα πρόβλημα οσον αφορα την διαλυση τους, ίσα ίσα τα χτυπούσα 3-4 φορές και μετα αφηνα να κατακαθισει όπου μετά από 5-6 λεπτά ήταν τελειως καθαρο χωρίς σβολους χωρις τιποτα.

beefmeup
16-07-15, 12:23
αχα, οκ..ναι, αν κρινω απο αυτα που εχω διαβασει για το συγκεκριμενο απο αλλους ,μαλλον ηταν μαπα αυτο που σου στειλαν.

Nive
16-07-15, 12:24
Προφανώς όχι feth. To λογικό είναι αυτό που γράφεις....τέτοιους σβόλους δεν έχω δει ούτε όταν φτιάχνω μπισκότα, κάποιες πρωτεϊνες μπορεί να σου κάνουν αλλά με λίγο χτύπημα φεύγουν, αυτό το βάραγα σαν μανιακός κανά λεπτό και ήταν τα ίδια χαχα .Ούτε ζωγραφιστό δεν θα με ξαναδούνε...λίγο-πολύ καταλάβατε από πού το είχα πάρει. ;)

Ναι,beef βάζουν κατά καιρούς προσφορές αλλά πλέον τους έχουν πάρει όλοι χαμπάρι.

sobral
16-07-15, 12:58
Προφανώς όχι feth. To λογικό είναι αυτό που γράφεις....τέτοιους σβόλους δεν έχω δει ούτε όταν φτιάχνω μπισκότα, κάποιες πρωτεϊνες μπορεί να σου κάνουν αλλά με λίγο χτύπημα φεύγουν, αυτό το βάραγα σαν μανιακός κανά λεπτό και ήταν τα ίδια χαχα .Ούτε ζωγραφιστό δεν θα με ξαναδούνε...λίγο-πολύ καταλάβατε από πού το είχα πάρει. ;)

Ναι,beef βάζουν κατά καιρούς προσφορές αλλά πλέον τους έχουν πάρει όλοι χαμπάρι.

Έχετε μπερδευτεί λίγο, ο nive εννοεί το amino1 της musclepharm όχι myprotein. Επίσης, το προϊόν ήταν σίγουρα μούφα, δεν δικαιολογούνται αυτά που γράφεις αλλιώς...άσε που το σάιτ που καταλαβαίνουμε όλοι ποιο είναι, έχει κακή φήμη κ η χώρα που έχει έδρα (Βουλγαρία) τελείως αναξιόπιστη. Επίσης, προσοχή σε BSN, ON, Musclepharm, Muscletech κυκλοφορούν μούφες. Μεταφέρω τα σχόλια στις γενικές γιατί είναι άσχετα με το θέμα, οκ Beef;

Nive
16-07-15, 14:21
LoL όντως αναφέρομαι στην Muscle Pharm :green:
Sorry λογικό να μπερδευτήκατε με την My Protein.

Καταραμένα ΜΡ :spank:

Sobral όντως από μετέπειτα κουβέντες με άλλα παιδιά όλοι είχαν παράπονα από σκευάσματά τους που είχαν πάρει από το ίδιο site :thumbup:

ChrisJCR
28-07-15, 08:35
Κανω γυμναστηριο 5 μηνες και σκεφτομαι να μπω και γω σιγα σιγα στα αμινοξεα. Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια συγκεκριμενα προιοντα (οικονομικα αν γινεται) μιας και ειμαι αρχαριος. Επισης μηπως να προτιμησω σκονη και οχι χαπια αν και εχω ακουσει οτι ειναι πιο ακριβη; Παιρνω ηδη καρνιτινη και μετα τα χαπια θα πανε πολλα
Ευχαριστω!!

Feth
28-07-15, 08:51
Τα χαπια ναι μεν θα σου βγουνε ελαφρως πιο οικονομικά αλλά θα πρεπει να πάρεις αρκετα για να συμπληρώσεις την μια δόση σε μορφη Powder, οπότε πήγαινε σε σκόνη καλύτερα.
Ποιος είναι ο στόχος σου όμως? γιατι αποφασισες να ενταξεις τα αμινοξέα? Παιρνεις whey πρωτεινη?

Aν η διατροφή σου είναι καλή και δεν προπονείσαι με αδειο στομάχι , δεν είσαι σε περιοδο γράμμωσης και δεν παραμένεις νηστικός για πολλές ώρες τότε θα κρατούσα τα χρήματα :)

ChrisJCR
28-07-15, 09:16
Παιρνω whey και ο κυριος στοχος μου αυτη την περιοδο ειναι η γραμμωση. Η διατροφη μου ειναι αρκετα καλη τωρα που εχω χρονο αλλα απο σεπτεμβριο θα ειναι πολυ δυσκολο να την κρατησω σε αυτο το επιπεδο.

Feth
28-07-15, 10:49
Γραψε τι τρως και πότε ακριβως σκοπευεις να παιρνεις τα αμινοξέα

ChrisJCR
28-07-15, 13:15
Προσπαθω να τρωω οσο πιο πολυ πρωτεινη γινεται συνηθως γαλα γιαουρτι αυγα ψαρι και κρεας ολη τη διαρκεια της ημερας. τα αμινοξεα μαλλον μετα την προπονηση

amateur666
28-07-15, 13:37
xtend παρε και αν θες ριξε μεσα κ επιπλεον σκετη λευκίνη και κανα 2 γραμαρια κιτρουλινη και είναι μπόμπα

sobral
28-07-15, 17:02
Παιδιά δεν χρειάζεται να ανοίγετε ξεχωριστό θέμα για τόσο γενικές ερωτήσεις. Για όλα αυτά υπάρχουν οι γενικές για κάθε κατηγορία συμπληρωμάτων. Τα υγρά συνήθως δεν είναι ποιοτικά, προσωπικά επιλέγω σκόνη σχεδόν πάντα. Τώρα αν θες μία φόρμουλα για χρήση μαζί με γεύματα πας σε ταμπλέτες αλλά πρέπει να προσέξεις την πηγή της πρωτεΐνης.

beefmeup
30-07-15, 15:02
καποια ποστ μεταφερθηκαν στα νεα μελη σε νεο θεμα.