PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμια συμβουλη?



Irriversible
10-02-10, 17:55
Γεια σας! Βασικα ισως το τοπικ να επαναλαμβανεται και σιγουρα πολλοι θα γραφουν τον δικο τους τροπο χτισηματος αλλα θα σας πω και γω το δικο μου κι οποιος θελει διαβαζει ακισ την καλυτερη οποιος θελει απανταει :P

Καταρχην να πω οτι δεν παω γυμναστηριο κια ουτε υπαρχει χρονος για να παω...εχω αλτηρες σπιτι μου...Ειμαι 17,5 χρονων στρογγυλα 1.67 και 57 κιλα...Τον τελευταιο καιρο εχω σταματησει τις ασκησεις με τους αλτηρες γιατι αρχιζα να κανω καμπουρα...εχει μια προδιαθεση το σωμα μου γι; καμπυρα αλλα με την γυμναστικη που εκανα αυτο εντιθηκε...Εκανα διαφορες ασκησεις με τους αλτηρες (π.χ κωπιλατικη,απλες αρσης,θεση ξυλουργου κ.λ.π) δεν ξερω τι εκανα λαθος ισως ηταν στις επαναληψης με το συνδιασμο των σετ και των κιλων δεν ξερω...βεβαια το προβλημα της καμπουρας ειναι αρκετα λιγο αλλα για μενα ενοχλητικο γιατι θελω οσο το δυνατον καλυτερο σωμα... συμβουλη 1η που ζηταω λοιπον ειναι τροπος να ισιωσει λιγο η καμπουρα ...Στο σωμα δεν εχω γραμμωσει ιδιετερα θα ελεγα πως εχω απλα ενα sexy-slim body με μια συζητηση μου με εναν γυμναστη που μου φανηκε εμπειρος μου ειπε οταν για να γραμμωσει καποιος πρεπει να εχει ογκο δηλαδη να βαλει καποια κιλα και μετα να τα γραμμωσει και στη διατροφη του να συμπεριλαμβανονται ολα ακομα και γλυκα κ.λ.π. Εγω τρωω τα παντα πλεων και ακολουθω τις εξης ασκησεις για κιλιακους:


και για στηθος αυτες:


Για ποδια δεν εχω βρει κατι αλλα λογο στιβου ειναι αρκετα γυμνασμενα ...Φανταζομαι οι ποιο εμπειρει θα πουν "που παει αυτο" αλλα οτι μπορει καθενας :P

Να συμπληρωσω οτι στοχος μου ειναι να φουσκοσουν τα μπρατσα να γραμμωθει το στηθος και οι κιλιακοι! Γενικα ειμαι στρατιωτικος τυπος και οταν μπαινω σε ενα προγραμμα δεν παραστρατω

Αυτα...καμια συμβουλη?

Μαρία
10-02-10, 18:11
Καλησπερα ,δεν νομιζω οτι η γυμναστικη με αλτηρες δημιουργησε επι πλεον προβλημα για κύφωση αλλα οταν υπαρχει προδιαθεση καθεαυτου αυτο παιζει και το μεγαλύτερο ρολο.Για κυφωση συστηνουμε ασκησεις στηθους (παγκο κτλ)ετσι ωστε οταν αναπτυχθει καλα το στηθος σου θα δυναμωσει περισσοτερο ο θωρακας σου με αποτελεσμα το αντιθετο απο την δημιουργια κυφωσης,τωρα αν εχεις αλτηρες και κανεις στηθος δεν γνωριζουμε τι προγραμμα κανεις για στηθος τι ασκησεις και με τι συχνοητα.
Οσον αφορα τα ποδια και εγω στιβικια ειμαι και ειναι το καλυτερο σημειο στο σωμα μου και δεν ισχυει αυτο που λες"που παει αυτο".
Για προγραμματα προπονησης και οτι σε αφορα το φορουμ ειναι καταρτησμενο απο αρθρα κτλ σε οτι απορια εχεις,ριξε μια ματια οπου σε ενδιαφερει κοιτα προγραμματα και σε περιπτωση που εχεις αποριες εδω ειμαστε:thumbup:

Doctorg
10-02-10, 18:21
Ναι, ο πάγκος βοηθάει αρκετά αν έχεις προδιάθεση για καμπούρα. Επίσης υπάρχουν κάτι ειδικά λαστιχένια, σαν μικρά μπλουζάκια είναι, που τα φοράς απο μέσα και σε βοηθάνε να μένει η πλάτη σου ίσια. Αυτό δεν το φοράς συνέχεια, για ένα διάστημα, μέχρι να συνηθίσεις σε αυτή την στάση.

Irriversible
10-02-10, 20:23
Ευχαριστω!

sogoku
15-02-10, 01:09
Παιδια βοηθαει και ο παγκος αλλα περισσοτερο βοηθαει η ασκηση των μυων της πλατης μιας και αυτοι βοηθουν περισσοτερο στο ισιο σωμα. δωσε εκει βαση.