PDA

Επιστροφή στο Forum : προπονηση και μυικες ομαδες!



Τ.Ε.Φ.Α.Α
14-02-10, 21:39
παιδια καλησπερα σας θελω να ρωτησω κατι για το οποιο πολλα παιδια στη σχολη μας στα τεφαα εχουν τη παρακατω απορια!

ειναι καλο να γυμναζουμε καθε μυικη ομαδα 1 φορα την εβδομαδα γτ ετσι αναπτυσεται καλυτερα? το προβλημα ειναι οτι ξερω οτι αυτο ειναι το σωστο αλλα δε μπορω να καταλαβω πραγματικα τι λογικη αυτη , δλδ αν π.χ προπονησω πλατη τη δευτερα ,στηθος τη τριτη κτλπ ,λογικα μεχρι να ερθει η επομενη δευτερα η πλατη μ δεν θα εχει πεσει?????
απλως το προβλημα μ ειναι οτι δε μπορω να γυμναζομαι καθημερινα αλλα γυμναζομαι 3 φορες την εβδομαδα οπως και οι πιο πολλοι στη σχολη μου!
επειδη δεν ειχα επιλεξει το μαθημα της μυικης ενδυναμωσης θελω λιγο να με κατατοπισετε εσεις που ασχοληστε αποκλειστα με βαρη γτ μεσα στα τεφαα επικρατει μια γενικη συγχυση για το χορο του bodybuilding, εννοω δεν ειμαστε σωστα ενημερωμενοι!!

λετε να βγω απτο διλημμα και να το δοκιμασω να γυμναζομαι καθημερινα ,γυμναζοντας διαφορετικες μυικες ομαδες?

Τ.Ε.Φ.Α.Α
14-02-10, 21:44
ισως ειναι μεγαλη ανοισια αυτο που σκεφτομαι γτ ξερω οτι ειναι το σωστο να γυμναζεις καθε μερα διαφορετικες μυικες ομαδες αλλα εχω το φοβο μηπως το σωμα μ παει πισω στην μυικη αναπτυξη! ειναι τρελο αυτο π λεω αλλα αισθανομαι φοβο μηπως δε με ικανοποιησει το αποτελεσμα! σορρυ για τη φλυαρια παιδες

KATERINI 144
14-02-10, 22:08
μπορεις να τις γυμναζεις ανα 5 μερες, 3 φορες σε δυο βδομαδες δλδ, το θεμα ειναι αν σε βολευει και κατα ποσο κανεις σκληρή η ελαφρια προπόνηση για να αντέξει ο οργανισμος.
μην ξεχνάς πως οι μυς αναπτύσσονται οταν ξεκουράζονται.

thegravijia
14-02-10, 22:09
διαφορα θα δεις με την ΠΟΙΟΤΗΤΑ της προπονησης σου οχι με την συχνοτητα.

θα περασουν χρονια μεχρι να μαθεις να προπονησε σωστα.
οποτε για αρχη ακολουθησε καποιο προγραμμα απο δω μεσα.

δευτερον οσο αφορα την συνχοτητα
εγω πχ γυμναζω καθε μυικη ομαδα καθε 4 με 6 μερες.αλλα κανω το πολυ μεχρι 9 σετ σε καθε μυικη ομαδα.
δεν χρειαζομαι τοσο χρονο αναρωσης οσο καποιος που κανει 20 σετ ανα μυικη ομαδα.
δεν υπαρχει στανταρ να σου πει καποιος καθε ποτε να προπονησε.
οι περισσοτεροι κανουν μια μυικη ομαδα την βδομαδα.
θεμα προγραμματισμου ειναι ολο.

οοτε πειραματησου και δες τι σου ταιριαζει.
αλλα στο ξαναλεω αμα δεν κανεις σωστη προπονηση που μαλλον δεν κανεις δεν θα δεις διαφορα.

και η διατροφη παιζει κυριαρχο ρολο

drago
15-02-10, 02:01
μπορεις να τις γυμναζεις ανα 5 μερες, 3 φορες σε δυο βδομαδες δλδ, το θεμα ειναι αν σε βολευει και κατα ποσο κανεις σκληρή η ελαφρια προπόνηση για να αντέξει ο οργανισμος.
μην ξεχνάς πως οι μυς αναπτύσσονται οταν ξεκουράζονται.

αυτο!!!

αναλογα με το ποσο βαρια παιζεις παει και ο χρονος αναρωσης.

εγω παντως ως αρχαριος ειδα καλυτερα αποτελεσματα με ελαφρυτερη προπονηση (χαμηλοτερου ογκου) και μεγαλυτερη συχνοτητα.

ασε μου μαθαινεις και καλυτερα τις τεχνικες των ασκησεων ετσι.

NASSER
15-02-10, 02:43
αυτο!!!

αναλογα με το ποσο βαρια παιζεις παει και ο χρονος αναρωσης.

εγω παντως ως αρχαριος ειδα καλυτερα αποτελεσματα με ελαφρυτερη προπονηση (χαμηλοτερου ογκου) και μεγαλυτερη συχνοτητα.

ασε μου μαθαινεις και καλυτερα τις τεχνικες των ασκησεων ετσι.

Eχεις κανει σωστο ξεκίνημα drago. Οχι τοσο στο αποτελεσμα οσο στην τεχνικη γυμνασης. Αυτο θα προτεινα και εγω σε καθε αρχαριο.

Επειτα οσο πιο εντονη ειναι η προπονηση τοσο περισσοτερη ξεκουραση θελει και υπο φυσιολογικη κόπωση καλο ειναι να κανουμε μερα παρα μερα προπονηση.

Τα συμπληρωματα και η πλουσια διατροφη επιταχυνουν την αναρρωση και ετσι μας επιτρεπεται να κανουμε πιο συστηματικα προπονηση.

Οταν ο αθλητης-αθλουμενος ειναι σε σταδιο ενστικτώδης προπονησης μπορει να αποφασιζει πιο ευκολα την αναγκη ξεκουρασης που δεν θα εχει και καθορισμενη συχνοτητα.

alekos
15-02-10, 12:23
διαφορα θα δεις με την ΠΟΙΟΤΗΤΑ της προπονησης σου οχι με την συχνοτητα.

θα περασουν χρονια μεχρι να μαθεις να προπονησε σωστα.

δευτερον οσο αφορα την συνχοτητα

δεν υπαρχει στανταρ να σου πει καποιος καθε ποτε να προπονησε.

οι περισσοτεροι κανουν μια μυικη ομαδα την βδομαδα.

θεμα προγραμματισμου ειναι ολο.

οοτε πειραματησου και δες τι σου ταιριαζει.


και η διατροφη παιζει κυριαρχο ρολο


+10000000000000
ετσι παει....ο καθενας αναλογα με την διατροφη του και τον στοχο του προσαρμοζει τι προγραμμα του ταιριαζει...περισσοτερα σετ και ασκησεις και ενταση περισσοτερη αναρρωση..
πιο ηπια ενταση λιγοτερα σετ και καλυτερη διατροφη λιγοτερη αναρρωση...ετσι λεει η λογικη μου και οι πειραματισμοι μου....

Τ.Ε.Φ.Α.Α
15-02-10, 12:30
παιδια θα δοκιμασω να γυμναζω δευτερα και παρασκευη πλατη η στηθος αναλογα ! παντως ευχαριστω πολυ μαγκες να σται καλα :bbbiceps:

TEFAAtzis
15-02-10, 15:29
Φιλε συναδελφε δεν ξερω απο ποιο ΤΕΦΑΑ εισαι παντως δεν εχεις και αδικο οτι στα ΤΕΦΑΑ δεν μας μαθενουν αρκετα σχετικα με την μυικη αναπτυξη και τα βαρη οποτε αφου σε ενδιαφερει ψαξου οσο μπορεις και παρακολουθα πολυ αυτο το σαιτ ;-)

drago
15-02-10, 15:38
Φιλε συναδελφε δεν ξερω απο ποιο ΤΕΦΑΑ εισαι παντως δεν εχεις και αδικο οτι στα ΤΕΦΑΑ δεν μας μαθενουν αρκετα σχετικα με την μυικη αναπτυξη και τα βαρη οποτε αφου σε ενδιαφερει ψαξου οσο μπορεις και παρακολουθα πολυ αυτο το σαιτ ;-)

ακριβως ετσι...

εχοντας κανει αρκετα χρονια στα πανεπιστημια εχω να σου πω ενα πραγμα. κανενας δεν προκειται να 'σου μαθει' τιποτα!

διαβασε αυτα που κανετε εκει, διαβασε και παραπερα απ' αυτα. κανοντας ο ιδιος γυμναστικη με βαρη και διαβαζοντας εδω θα δεις πως εφαρμοζονται τα πραγματα.

επισης, ακομα κι αυτα που σου λενε εκει να τα ψαχνεις περισσοτερο και να βλεπεις αν πραγματικα ισχυουν και αν αντιστοιχουν σε εμπειριες ανθρωπων.

καλα τα πανεπιστημια και οι σχολες, εγω παντος δεν θα ξεχασω το Mentzer στο σεμιναριο του που πανω στο βημα μπροστα σε απειρο κοσμο ειπε: (παραφραση)

'Ξερω ανθρωπους που οχι σε πανεπιστημιο δεν εχουν παει, αλλα δεν ξερουν καν να γραψουν το ονομα τους. Παρολα αυτα γνωριζουν πολυ περισσοτερα απο μενα σε θεματα ΒΒ και προπονητικης'.

καταλαβαινεις βεβαια τι υπερβαση πρεπει να κανει καποιος για να παραδεχτει κατι τετοιο, μπροστα σε κοσμο.

Doctorg
15-02-10, 15:49
εχοντας κανει αρκετα χρονια στα πανεπιστημια εχω να σου πω ενα πραγμα. κανενας δεν προκειται να 'σου μαθει' τιποτα!
'Ετσι είναι, αυτό που γίνεται είναι πως απλώς σε ωθούν σε μια κατεύθυνση. Ότι μάθεις θα το μάθεις διαβάζοντας και ερευνώντας μόνος σου :chinese:

-Nikolakis-
15-02-10, 18:16
διαφορα θα δεις με την ΠΟΙΟΤΗΤΑ της προπονησης σου οχι με την συχνοτητα.

θα περασουν χρονια μεχρι να μαθεις να προπονησε σωστα.
οποτε για αρχη ακολουθησε καποιο προγραμμα απο δω μεσα.

δευτερον οσο αφορα την συνχοτητα
εγω πχ γυμναζω καθε μυικη ομαδα καθε 4 με 6 μερες.αλλα κανω το πολυ μεχρι 9 σετ σε καθε μυικη ομαδα.
δεν χρειαζομαι τοσο χρονο αναρωσης οσο καποιος που κανει 20 σετ ανα μυικη ομαδα.
δεν υπαρχει στανταρ να σου πει καποιος καθε ποτε να προπονησε.
οι περισσοτεροι κανουν μια μυικη ομαδα την βδομαδα.
θεμα προγραμματισμου ειναι ολο.

οοτε πειραματησου και δες τι σου ταιριαζει.
αλλα στο ξαναλεω αμα δεν κανεις σωστη προπονηση που μαλλον δεν κανεις δεν θα δεις διαφορα.

και η διατροφη παιζει κυριαρχο ρολο

Σωστοτατος.....!!!!!!!!!!!!

albertob30
15-02-10, 20:33
εγω θελω να ρωτησω το εξης..μιας και υπαρχει ανοιχτο θεμα δεν ανοιγω αλλο..


λοιπον.. εγω πχ. στο στηθος δεν ειμαι τοσο ανεπτυγμενος οσο σε αλλα μερη..

εδω και πολυ καιρο κανω στηθος μια φορα την εβδομαδα..με οσο το δυνατον μεγαλυτερη ενταση μπορω..καθε φορα πιανομαι για 2-3 μερες..

ειναι σωστο καθε δευτερα που κανω στηθος να τα δωσω ολα μα ολα και να ξανακανω την αλλη δευτερα που σιγουρα θα εχει αναρωσει? επισης με ενδιαφερει η λεπτομερεια..ειναι σωστο αντι για 3 ή 4 σετ που κανω σε καθε ασκηση να κανω 2 αλλα διαφορετικες ασκησεις ετσι ωστε να "χτυπησω" ολες τις μοιρες και γενικα οπου πιστευω πως εχω αδυναμια????

savage
15-02-10, 21:06
εγω θελω να ρωτησω το εξης..μιας και υπαρχει ανοιχτο θεμα δεν ανοιγω αλλο..


λοιπον.. εγω πχ. στο στηθος δεν ειμαι τοσο ανεπτυγμενος οσο σε αλλα μερη..

εδω και πολυ καιρο κανω στηθος μια φορα την εβδομαδα..με οσο το δυνατον μεγαλυτερη ενταση μπορω..καθε φορα πιανομαι για 2-3 μερες..

ειναι σωστο καθε δευτερα που κανω στηθος να τα δωσω ολα μα ολα και να ξανακανω την αλλη δευτερα που σιγουρα θα εχει αναρωσει? επισης με ενδιαφερει η λεπτομερεια..ειναι σωστο αντι για 3 ή 4 σετ που κανω σε καθε ασκηση να κανω 2 αλλα διαφορετικες ασκησεις ετσι ωστε να "χτυπησω" ολες τις μοιρες και γενικα οπου πιστευω πως εχω αδυναμια????

ποιο ειναι το αδυνατο σημειο στο στηθος σου?ανω στηθος?εξω στηθος?
οι περισσοτεροι εχουν προβλημα με το ανω στηθος γιατι μια ζωη ξεκινουν την προπονηση με αυτον τον κωλο-ισιο παγκο με μπαρα,συνεχιζουν με ισιο παγκο με αλτηρες(πιεσεις),κανουν λιγες επικλινεις πιεσεις με αλτηρες και εκτασεις και ισιο παγκο και τελος.δηλαδη 3 στις 4 ασκησεις ειναι ισιος παγκος.
εγω ξεκινω σχεδον παντα με επικλινη παγκο.
οσον αφορα αυτο που λες να κανεις 2 λειτουργικα σετ,σε καθε ασκηση ωστε να κανεις περισσοτερες ασκησεις,θα μπορουσες να το κανεις.εγω καποτε εκανα,ετσι για αλλαγη 15 σετ σε 15 διαφορετικες ασκησεις(1 σετ ανα ασκηση).δεν το δοκιμασα ομως για πανω απο κανα 2 προπονησεις.

thegravijia
15-02-10, 21:12
εγω θελω να ρωτησω το εξης..μιας και υπαρχει ανοιχτο θεμα δεν ανοιγω αλλο..


λοιπον.. εγω πχ. στο στηθος δεν ειμαι τοσο ανεπτυγμενος οσο σε αλλα μερη..

εδω και πολυ καιρο κανω στηθος μια φορα την εβδομαδα..με οσο το δυνατον μεγαλυτερη ενταση μπορω..καθε φορα πιανομαι για 2-3 μερες..

ειναι σωστο καθε δευτερα που κανω στηθος να τα δωσω ολα μα ολα και να ξανακανω την αλλη δευτερα που σιγουρα θα εχει αναρωσει? επισης με ενδιαφερει η λεπτομερεια..ειναι σωστο αντι για 3 ή 4 σετ που κανω σε καθε ασκηση να κανω 2 αλλα διαφορετικες ασκησεις ετσι ωστε να "χτυπησω" ολες τις μοιρες και γενικα οπου πιστευω πως εχω αδυναμια????
ποσα κιλα κανεις παγκο?

albertob30
15-02-10, 21:15
ποιο ειναι το αδυνατο σημειο στο στηθος σου?ανω στηθος?εξω στηθος?
οι περισσοτεροι εχουν προβλημα με το ανω στηθος γιατι μια ζωη ξεκινουν την προπονηση με αυτον τον κωλο-ισιο παγκο με μπαρα,συνεχιζουν με ισιο παγκο με αλτηρες(πιεσεις),κανουν λιγες επικλινεις πιεσεις με αλτηρες και εκτασεις και ισιο παγκο και τελος.δηλαδη 3 στις 4 ασκησεις ειναι ισιος παγκος.
εγω ξεκινω σχεδον παντα με επικλινη παγκο.
οσον αφορα αυτο που λες να κανεις 2 λειτουργικα σετ,σε καθε ασκηση ωστε να κανεις περισσοτερες ασκησεις,θα μπορουσες να το κανεις.εγω καποτε εκανα,ετσι για αλλαγη 15 σετ σε 15 διαφορετικες ασκησεις(1 σετ ανα ασκηση).δεν το δοκιμασα ομως για πανω απο κανα 2 προπονησεις.

καλησπερα mr.σαβατζ πρωτα απο ολα..εμενα θα με χαιρετας πριν μιλησεις :green:!!!!

λοιπον εχω αδυναμια με το ανω στηθος και ιδιαιτερα με το ανω/εσω στηθος.. επισης θελω ισια ανοιγματα γτ εξωτερικα κλαιω..

παντως να το λιωσω το στηθος τερμα οσο παει και να το αφησω μια βδομαδα να ξεκουραστει ειναι προτιμοτερο απο το να κανω μια μερα πχ. επικληνης πιεσεις , ανοιγματα για πανω/εσω , και ισια ανοιγματα και την αλλη μερα να κανω ανοιγματα σε κατακληνη , κανα cross over , και παλι επικληνης πιεσεις??

savage
15-02-10, 21:49
καλησπερα mr.σαβατζ πρωτα απο ολα..εμενα θα με χαιρετας πριν μιλησεις :green:!!!!

λοιπον εχω αδυναμια με το ανω στηθος και ιδιαιτερα με το ανω/εσω στηθος.. επισης θελω ισια ανοιγματα γτ εξωτερικα κλαιω..

παντως να το λιωσω το στηθος τερμα οσο παει και να το αφησω μια βδομαδα να ξεκουραστει ειναι προτιμοτερο απο το να κανω μια μερα πχ. επικληνης πιεσεις , ανοιγματα για πανω/εσω , και ισια ανοιγματα και την αλλη μερα να κανω ανοιγματα σε κατακληνη , κανα cross over , και παλι επικληνης πιεσεις??

καλησπερα στον παραπονιαρη το φιλο μου τον αλμπερτο.ο thegravijia,ξερεις τι θα σου ετσι?να κανεις μεγιστες μονες επαναληψεις και οτι τα κιλα που σηκωνεις ειναι λιγα,χαχαχα.κλασικος μεγιστοβαρολαγνος!χαχααχα.
λοιπον να σοβαρευτουμε τωρα.και τα 2 καλα ακουγονται.εσυ ποσες μερες εχεις διαθεσιμες για προπονηση,εβδομαδιαιως?το προβλημα στο στηθος σου ειναι μονο θεμα μορφης κ ασυμμετριας η ειναι και θεμα ελλειπους αναπτυξης?μαλλον και τα 2.σωστα?

albertob30
15-02-10, 22:34
καλησπερα στον παραπονιαρη το φιλο μου τον αλμπερτο.ο thegravijia,ξερεις τι θα σου ετσι?να κανεις μεγιστες μονες επαναληψεις και οτι τα κιλα που σηκωνεις ειναι λιγα,χαχαχα.κλασικος μεγιστοβαρολαγνος!χαχααχα.
λοιπον να σοβαρευτουμε τωρα.και τα 2 καλα ακουγονται.εσυ ποσες μερες εχεις διαθεσιμες για προπονηση,εβδομαδιαιως?το προβλημα στο στηθος σου ειναι μονο θεμα μορφης κ ασυμμετριας η ειναι και θεμα ελλειπους αναπτυξης?μαλλον και τα 2.σωστα?

και τα 2 οντως..παντως εγω αυτο που εχω παρατηρησει που εδω και κανα μηνα που κανω 15αρες εχω βελτιωθει..μαλλον θα αρχισω κανα μηνα να το λιωσω τελειως και μετα αν δεν δω αποτελεσμα θα κανω το 2ο..εε σαβατζ?

savage
15-02-10, 22:44
και τα 2 οντως..παντως εγω αυτο που εχω παρατηρησει που εδω και κανα μηνα που κανω 15αρες εχω βελτιωθει..μαλλον θα αρχισω κανα μηνα να το λιωσω τελειως και μετα αν δεν δω αποτελεσμα θα κανω το 2ο..εε σαβατζ?

βασικα βαλε φωτο να σε δουμε,να σου πουν και οι αλλοι την γνωμη τους.επισης μετρα περιφερεια στηθους και ξανα μετρα την σε 2 μηνες.
επισης αν εχεις 6 μερες διαθεσιμες για προπ,μπορεις να παιζεις 2 φορες την βδομαδα στηθος.μια για μαζα με βασικες ασκησεις(επικλινη με μπαρα,επικλινη αλτηρες,ισιο με μπαρα απο 4 σετ εκαστη,με 10αρες) και μια με ασκησεις απομονωσης κυριως,για λεπτομερεια(επικλινη με αλτηρες,εκτασεις σε ισιο και επικλινη με αλτηρες,και πεκ ντεκ με τεντωμενα χερια η διασταυρωσεις τροχαλιας απο 3 σετ εκαστη,με 15αρες επαναληψεις).αφηνε 4 μερες αναμεσα στις προπ στηθους

πχ

στηθος
ποδια
ωμοι
ρεπο
στηθος
πλατη
χερια
ρεπο
και ξαν απ'την αρχη

Τ.Ε.Φ.Α.Α
16-02-10, 14:04
Φιλε συναδελφε δεν ξερω απο ποιο ΤΕΦΑΑ εισαι παντως δεν εχεις και αδικο οτι στα ΤΕΦΑΑ δεν μας μαθενουν αρκετα σχετικα με την μυικη αναπτυξη και τα βαρη οποτε αφου σε ενδιαφερει ψαξου οσο μπορεις και παρακολουθα πολυ αυτο το σαιτ ;-)

ναι πραγματι αυτο ισχυει αλλα επειδη μ αρεσει η προπονηση με βαρη ,αλιμονο γυμναστες θα γινουμε στο κατω κατω , θα μαθω πολλα απο το σιτε να σται καλα φιλε teffatzi EIMAI TEFAA SERRWN