PDA

Επιστροφή στο Forum : Φύσημα στην καρδιά και bodybuilding?



jimmysr6
05-02-07, 13:39
Καλημέρα,

Παρακολουθώ το forum από καιρό και μου έχει φανεί πάρα πολύ χρήσιμο σε διάφορα πράγματα.

Έχω την εξής απορία:
Πριν λίγο καιρό είχα πάει στον καρδιολόγο για προληπτικές εξετάσεις και επειδή έχω από μικρός ένα πολύ μικρό φύσημα στην καρδιά και πρόπτωση της μιτροειδούς, (μπορεί να είναι το ίδιο και τα δύο δεν είμαι σίγουρος), τον ρώτησα κατά πόσο μπορώ να αθλούμαι με βάρη και γενικότερα. Ο γιατρός λοιπόν μου είπε ότι η γυμναστική με βάρη θα πρέπει να αποφεύγεται, όπως και οι ασκήσεις κωπηλατικής και γενικότερα ο πρωταθλητισμός. Πολεμ. Τέχνες, μπάσκετ, ποδόσφαιρο και τέτοια δεν υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή αθλήματα που έχουν να κάνουν περισσότερο με αεροβική άσκηση. Του ανέφερα ότι κάνω γυμναστική με βάρη και μου είπε να μην σηκώνω περισσότερα από 20κιλα γενικώς.
Να σημειώσω ότι από μικρός έκανα πάντα αθλητισμό και ότι τον τελευταίο χρόνο ασχολούμαι περισσότερο με βάρη για αύξηση της μυικής μάζας.

Επειδή το συγκεκριμένο πρόβλημα (φύσημα – πρόπτωση της μιτροειδούς) είναι από όσο γνωρίζω αρκετά συχνό και υπάρχει τις περισσότερες φορές από την γέννηση του παιδιού θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει ψάξει κανείς περισσότερο ή του έχει δώσει ο καρδιολόγος του διαφορετικές συμβουλές ή μήπως ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες.
Πριν καμιά 5ενταετία που είχα πάει πάλι σε άλλον καρδιολόγο μου είχε πει κι εκείνος να μην κάνω γυμναστική με βάρη.

Για να δούμε λοιπόν τι πληροφορίες θα μαζέψουμε?

Billy
05-02-07, 14:55
εφ'όσον δυο Καρδιολογοι σου εδωσαν την ιδια απαντηση νομιζω ότι θα πρεπει να ακολουθησεις τις οδηγειες τους.
ισως με την καταλληλη διατροφη και εξασκωντας τα αθληματα που σου ειπαν θα μπορέσεις να αναπτηξεις το μυικο σου συστημα περισσοτερο

ajax
05-02-07, 15:12
φιλε μου ακου τον γιατρο σου για να μην ψαχνεσε.20?ε 20.δεν ξερω αν απλα μπορεις να τα κανεις ποιο αργα τις επαναληψεις η να τις αυξησεις προκειμενου να δεις καποια διαφορα.ρωτα τον γιατρο.η υγεια ΠΡΩΤΑ

Duke-Nukem
05-02-07, 15:54
Ο γιατρός λοιπόν μου είπε ότι η γυμναστική με βάρη θα πρέπει να αποφεύγεται, όπως και οι ασκήσεις κωπηλατικής και γενικότερα ο πρωταθλητισμός. .
Άλλο πρωταθλητισμός άλλο αθλητισμός
Αναρωτιέμαι το νούμερο 20 βάση ποιον στοιχείων το έβγαλε. 20 κιλά για ποιά άσκηση;Το γενικά μου ακούγεται πολύ αόριστο και μη τεκμηριομένο.Όσο καιρό γυμνάζεσαι αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα; Η προπόνηση με βάρη βοηθάει στην επίτευξη καλύτερης υγείας και σωματικής κατάστασης και ιδιαίτερα σε μικρές ηλικίες. Επίσης δυναμώνει και γυμνάζει την καρδία. Αν οι καρδιολόγοι που πήγες είναι στυλ albert (έγινα κακός :evilno: ) τότε απλά πήγαινε σε άλλον. Δεν χάνεις τίποτα να πας σε αθλίατρο και να του πείς τι έχεις. Η αεροβική δεν γυμνάζει την καρδία καλύτερα απο την προπόνηση. Αν έχεις κάνει κάποια επέμβαση στην κάρδια τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Δικιά μου εκτίμηση

jimmysr6
05-02-07, 16:00
Το ρώτησα μήπως το έχει ακούσει και κανείς άλλος γιατί μερικές φορές αν οι ίδιοι οι γιατροί δεν έχουν ασχοληθεί με τον αθλητισμό ή και με το συγκεκριμένο άθλημα και είναι πολύ επιφυλακτικοί. Γι'αυτό νομίζω ότι πρέπει να ρωτάμε αθλήτιατρους. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχουν μόνο οι καρδιολόγοι. Εκτός κι αν υπάρχει κάποια ειδικότητα που δεν ξέρω.

gpol
05-02-07, 16:02
Το ρώτησα μήπως το έχει ακούσει και κανείς άλλος γιατί μερικές φορές αν οι ίδιοι οι γιατροί δεν έχουν ασχοληθεί με τον αθλητισμό ή και με το συγκεκριμένο άθλημα και είναι πολύ επιφυλακτικοί. Γι'αυτό νομίζω ότι πρέπει να ρωτάμε αθλήτιατρους. Μόνο που στην συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχουν μόνο οι καρδιολόγοι. Εκτός κι αν υπάρχει κάποια ειδικότητα που δεν ξέρω.

δεν αναρωτηθηκες αυτο που σου τονισε και ο duke? γιατι μεχρι 20κιλα ? που στηριζεται αυτο?

Duke-Nukem
05-02-07, 16:08
Ο καριολόγος σου είπε ότι υπάρχει αυτή η "αδυναμία" της καρδιάς σου (το βάζω σε εισαγωγικά). Ο αθλίατρος θα σου πει αν και τι μπορεί να γίνει με την προπόνηση σου. Ειδικά 20 κιλά για τα πόδια είναι "αέρας" ούτε που το καταλαβαίνεις. Αν τρέχεις πχ στο ποδόσφαιρό που σου είπε η καρδία επιβαρύνεται πολύ περισσότερο από μια προπόνηση με βάρη.

Duke Nukem
[me hides again]

jimmysr6
05-02-07, 16:18
Ο γιατρός λοιπόν μου είπε ότι η γυμναστική με βάρη θα πρέπει να αποφεύγεται, όπως και οι ασκήσεις κωπηλατικής και γενικότερα ο πρωταθλητισμός. .
Άλλο πρωταθλητισμός άλλο αθλητισμός
Αναρωτιέμαι το νούμερο 20 βάση ποιον στοιχείων το έβγαλε. 20 κιλά για ποιά άσκηση;Το γενικά μου ακούγεται πολύ αόριστο και μη τεκμηριομένο.Όσο καιρό γυμνάζεσαι αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα; Η προπόνηση με βάρη βοηθάει στην επίτευξη καλύτερης υγείας και σωματικής κατάστασης και ιδιαίτερα σε μικρές ηλικίες. Επίσης δυναμώνει και γυμνάζει την καρδία. Αν οι καρδιολόγοι που πήγες είναι στυλ albert (έγινα κακός :evilno: ) τότε απλά πήγαινε σε άλλον. Δεν χάνεις τίποτα να πας σε αθλίατρο και να του πείς τι έχεις. Η αεροβική δεν γυμνάζει την καρδία καλύτερα απο την προπόνηση. Αν έχεις κάνει κάποια επέμβαση στην κάρδια τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Δικιά μου εκτίμηση

Το 20 κιλά όυτε εγώ ξέρω από που το έβγαλε.Το είπε έτσι γενικώς από όσο κατάλαβα. Θα ρωτήσω και κανέναν αθλίατρο για να ξέρουμε, όπως και κάποια στιγμή θα πάρω και μια γνώμη κι από άλλον καρδιολόγο για να το διασταυρώσω.
Πάντως όταν τον ρώτησα "κι αν κάνω γυμναστική με βάρη τι θα πάθω;" μου είπε ότι μπορεί να μου δημιουργηθούν αρρυθμίες και ότι αυτό θα με επηρεάσει και ψυχολογικά".
Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ κατά την γυμναστική είναι ότι όταν βάλω σε μια άσκηση τα μέγιστα κιλά ή κάνω ένα βαρύ πρόγραμμα όπως super set μερικές φορές με ποιάνουν κάτι σαν νευρόπονοι μετά την γυμναστική το βράδυ. Ίσως να είναι και φυσιολογικό και να συμβαίνει σε όλους, αφού σίγουρα η καρδιά και ο οργανισμός καταπονείται περισσότερο με κάποια πιο έντονη άσκηση.

Duke-Nukem
05-02-07, 17:30
Το ψυχολογικά που το ξέρει; Καριολόγος με εντριβή στην ψυχολογία είναι; Αυτά που σου είπε αβάσιμα είναι. Οι νευρόπονοι, πιασίματα το βράδυ και συνήθως το πρωί μετά από προπόνηση οφείλονται στην ταλαιπορία των μυών και στην παραγωγή μιας τοξίνης ώστε να αποφευκτεί τύχων υπερπροπόνηση τους. Το πιάσιμο είναι κάλο στοιχείο του ότι η προπόνηση που έκανες είχε αποτέλεσμα.

Duke Nukem
[me hides again]

billys15
05-02-07, 18:44
Εγω ειχα ενα μικρο φυσημα παλια αλλα μου εχει φυγει.Δεν σου ειπε τιποτα για το αν θα φυγει σε σενα;

jimmysr6
06-02-07, 08:52
Εγω ειχα ενα μικρο φυσημα παλια αλλα μου εχει φυγει.Δεν σου ειπε τιποτα για το αν θα φυγει σε σενα;

Σε άλλους φεύγει με τον καιρό, εμένα όχι. Είμαι ήδη 28 οπότε δεν νομίζω να φύγει.

billys15
06-02-07, 20:29
Ρωτα τον τι να κανεις για να το διωξεις.Κανα φαρμακο ισως;

Raistlin
10-04-09, 16:10
ειχα επισκεφθει τον γιατρο τισ προαλλες για εμβολιο και μου ειπε οτι μπορει να εχω ενα μικρο φυσημα στην καρδια και να το κοιταξω οποτε μπορω σε καρδιολογο

Εχει κανεις κατι παρομοιο? Ξερετε κατα ποσο θα μου επιτρεψει να ασκουμαι με βαρη?

thegravijia
10-04-09, 16:16
ειχα επισκεφθει τον γιατρο τισ προαλλες για εμβολιο και μου ειπε οτι μπορει να εχω ενα μικρο φυσημα στην καρδια και να το κοιταξω οποτε μπορω σε καρδιολογο

Εχει κανεις κατι παρομοιο? Ξερετε κατα ποσο θα μου επιτρεψει να ασκουμαι με βαρη?

ο γιατρος θα στα πει αυτα οχι εμεις...

Kaskani Konstantina
10-04-09, 17:11
Δεν είναι κατι που θα πρεπει να ανησυχεις, το εχω ψαξει παρα πολύ, γιατί εχει γεννηθεί με φύσημα η μεγάλη μου κόρη.
Τα συμπτώματα ειναι συνήθως καποιο τσίμπημα κ ταχυπαλμίες
Να αθλείσαι οσο ποιο πολύ μπορείς κανει καλό
Εννοείται για περισσότερες λεπτομέρειες να επισκεφτείς κ ενα γιατρό, αλλά για το συγκεκριμένο θέμα μην ανχώνεσαι δεν υπάρχει λόγος το εχουν παρα πολύ ανθρωποι

thegravijia
10-04-09, 17:19
Δεν είναι κατι που θα πρεπει να ανησυχεις, το εχω ψαξει παρα πολύ, γιατί εχει γεννηθεί με φύσημα η μεγάλη μου κόρη.
Τα συμπτώματα ειναι συνήθως καποιο τσίμπημα κ ταχυπαλμίες
Να αθλείσαι οσο ποιο πολύ μπορείς κανει καλό
Εννοείται για περισσότερες λεπτομέρειες να επισκεφτείς κ ενα γιατρό, αλλά για το συγκεκριμένο θέμα μην ανχώνεσαι δεν υπάρχει λόγος το εχουν παρα πολύ ανθρωποι

κωσταντινα ουτε με την διατροφη υπαρχει προβλημα?
αν γινεται σε μεγαλες ποσοτητες?

Kaskani Konstantina
10-04-09, 17:28
κωσταντινα ουτε με την διατροφη υπαρχει προβλημα?
αν γινεται σε μεγαλες ποσοτητες?

Οχι κανένα απολύτως, η Φένη εκανε πρωταθλητισμό καράτε κ επειδή πιεζότανε πολύ κ που δεν την ειχα παει, σε ολους τους γιατρους, γιατί φοβόμουνα μην επιβαρύνει την κατασταση, ολοι οι γιατροί αυτη την παθηση της καρδιάς την θεωρούν μηδαμινή

TRIANTAFYLLOU
10-04-09, 18:18
συνηθισμένο φαινόμενο αυτό πολλοι το έχουν χωρίς όμως να έχουν πρόβλημα στην ζωή τους , αλλα η συμβουλή γιατρού σε τέτοια θέματα είναι απαραίτητη , αλλα δεν χρειάζετε να σε πιάνει πανικός.

Polyneikos
11-04-09, 09:53
Φιλαρακι κατ΄αρχην θα πας να το κοιτάξεις σε γιατρό,καρδιολόγο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γιατί με αυτα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.Αυτό όχι τόσο για το φύσημα γιατί αυτό διακρίνεται ακομα και με ενα στηθοσκόπιο απλα σε αυτες τις περιπτωσεις όταν εντοπίζουμε κατι πρεπει να τα κοιταμε όλα,η καρδια είναι SOS.
Για να μην τρομοκρατείσαι όμως πρεπει να σε ενημερωσω ότι το φυσημα από μονο του δεν είναι κάτι,πολλοι το έχουν και δεν το ξερουν απλά.
Εγώ προσωπικά έχω φύσημα το οποίο ειναι αθωό και όχι παθολογικο, όπως θα διαβασεις παρακατω σε ένα ενδιαφέρον άρθρο και δεν μου έχει απαγορεύσει τίποτα,ασχολουμαι με ομαδικα αθλήματα από παιδι,με εντονες αεροβικες,βαρη κτλ χωρίς κανενα πρόβλημα ή περιορισμό.Ομως η καθε περίπτωση εξατομικευεται και πρεπει να ενδιαφερθεις...
διαβασε το παρακατω άρθρο να πάρεις μια πρωτη γευση.

Φύσημα στην καρδία: Αυτά που πρέπει να ξέρετε
12-06-2008






(https://www.laiki.com/web/w3cy.nsf/WebContentDocsByID/ID-E12C8AC84C35E7E5C22572950040852B)

Το φύσημα στην καρδία είναι ένας επιπρόσθετος ή ασυνήθιστος ήχος που ακούγεται όταν πάλλεται η καρδία. Τα καρδιακά φυσήματα μπορεί να είναι έντονα ή απαλά και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι αθώα.
Η ένταση του φυσήματος, ο εντοπισμός του, η σχέση του με τη συστολή ή διαστολή της καρδίας, η ύπαρξη ή όχι άλλων κλινικών σημείων ή συμπτωμάτων, επιτρέπουν στους γιατρούς να αξιολογήσουν κατά πόσο ένα φύσημα είναι αθώο ή σχετίζεται με μια παθολογική κατάσταση της καρδίας.
Το καρδιακό φύσημα μπορεί να υπάρχει κατά τη συστολή της καρδίας ή κατά τη διαστολή. Κάποτε το φύσημα μπορεί να είναι συνεχές. Το συνεχές φύσημα σχετίζεται συχνά με καρδιακή πάθηση.
Το συστολικό φύσημα αξιολογείται ανάλογα με την ένταση του. Στο πιο αδύναμο δίνεται ο βαθμός 1/6 ενώ στο πιο έντονο δίνεται ο βαθμός 6/6.
Τα φυσήματα της καρδίας χωρίζονται σε δύο μεγάλες κατηγορίες:

Τα πρώτα είναι αυτά που προκαλούνται λόγω κυκλοφορίας του αίματος στα καρδιακά διαμερίσματα, τα αγγεία ή τις βαλβίδες χωρίς όμως να υπάρχει ανατομική ανωμαλία η δυσλειτουργία των βαλβίδων.

Για το λόγο αυτό τα εν λόγω καρδιακά φυσήματα αποκαλούνται λειτουργικά ή αθώα ή ακόμη φυσιολογικά φυσήματα

Η δεύτερη κατηγορία καρδιακών φυσημάτων είναι αυτά που δημιουργούνται λόγω ανατομικών ανωμαλιών των δομών της καρδίας, στένωσης βαλβίδων ή βαλβιδικής ανεπάρκειας. Τα φυσήματα αυτά είναι οργανικά και σχετίζονται με καρδιακή παθολογία

Τα καρδιακά φυσήματα μπορούν επίσης να προκληθούν και από καταστάσεις στις οποίες δεν υπάρχει μια πάθηση στις δομές της καρδίας. Η αναιμία, η εγκυμοσύνη, ο υπερθυρεοειδισμός, ο πυρετός είναι αιτίες καρδιακού φυσήματος.
Το φύσημα στην καρδία μπορεί να προκαλείται από ελαττωματικές καρδιακές βαλβίδες. Γίνεται αντιληπτό κατά την εξέταση του ασθενούς με το στηθοσκόπιο.
Στους ενήλικες οι συχνότερες αιτίες καρδιακών φυσημάτων είναι οι παθήσεις των βαλβίδων. Προκαλούνται από μολύνσεις, την αύξηση της ηλικίας και άλλες ασθένειες.
Η στένωση μιας καρδιακής βαλβίδας δημιουργεί το φύσημα κατά τη διέλευση του αίματος. Επίσης φύσημα δημιουργείται όταν η καρδιακή βαλβίδα δεν μπορεί να κλείνει κανονικά.
Η ανεπάρκεια κλεισίματος μιας βαλβίδας προκαλεί αναστροφή αίματος. Το αίμα δηλαδή διαφεύγει προς τα πίσω δια μέσου της ελαττωματικής βαλβίδας η οποία ενώ έπρεπε να παραμένει κλειστή, αντίθετα αφήνει το αίμα να διαφεύγει προς τα πίσω.
Τα λειτουργικά ή αθώα φυσήματα της καρδίας, είναι πολύ συχνά στα παιδιά. Τα φυσήματα αυτά μπορεί να εξαφανίζονται και να επανεμφανίζονται. Ένα μεγάλο ποσοστό παιδιών μπορεί να παρουσιάζουν λειτουργικό καρδιακό φύσημα σε κάποια στιγμή της ζωής τους.
Όταν τα παιδιά έχουν πυρετό ή όταν αυξάνεται η καρδιακή τους συχνότητα για διάφορους λόγους, τα αθώα λειτουργικά φυσήματα μπορούν να γίνονται πιο δυνατά ή πιο απαλά. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα εν λόγω φυσήματα είναι παθολογικά.
Τα περισσότερα λειτουργικά καρδιακά φυσήματα εξαφανίζονται όταν τα παιδιά φτάνουν στην ενήλικη ζωή. Κάποτε παραμένουν και στην ενήλικη ζωή.
Τα παθολογικά καρδιακά φυσήματα στα παιδιά, οφείλονται σε συγγενείς καρδιοπάθειες. Υπολογίζεται ότι 1% των παιδιών γεννιούνται με συγγενείς καρδιοπάθειες.
Σε μερικές περιπτώσεις όταν ο γιατρός διαπιστώσει σε ένα ασθενή παιδί ή ενήλικα καρδιακό φύσημα, μπορεί να ζητήσει περαιτέρω διερεύνηση για να διακριβώσει κατά πόσο το φύσημα είναι αθώο ή παθολογικό.
Η αξιολόγηση της ανατομικής κατάστασης και της λειτουργίας της καρδίας με υπερηχογράφημα επιτρέπει το διαχωρισμό των αθώων λειτουργικών φυσημάτων από τα παθολογικά φυσήματα.
Για τα φυσιολογικά λειτουργικά φυσήματα που υπάρχουν σε παιδιά, δεδομένου ότι δεν υπάρχει άλλο καρδιακό πρόβλημα, δεν χρειάζονται φάρμακα ή αλλαγές στη διατροφή.
Επίσης οι δραστηριότητες του παιδιού δεν επηρεάζονται και το παιδί με λειτουργικό καρδιακό φύσημα μπορεί να είναι εξίσου δραστήριο όπως τα άλλα παιδιά.
To άρθρo αυτό είναι πνευματική ιδιοκτησία του Medlook. Απαγορεύεται η αντιγραφή, η δημοσίευση, η αναπαραγωγή ή η μετάδοση του, από οποιονδήποτε και με οποιοδήποτε μέσο χωρίς την έγγραφη άδεια από το Μedlook. Copyright Medlook® All rights reserved.

Βιβλιογραφία:

National Heart, Lung, and Blood Institute (http://www.nhlbi.nih.gov/index.htm)

Circulation (http://circ.ahajournals.org/)

Billy
11-04-09, 16:05
Πρέπει να πάς σε Καρδιολόγο και να κάνεις κάποιες εξετάσεις, Υπερηχογραφήματα κλπ γιά να διαπιστώσεις τί είδους Φύσημα έχεις.

Από άτομα που γνωρίζω με παρόμοιο πρόβλημα είναι ότι έχουν μία νωχελικότητα στην ζωή τους, κουράζονται σωματικά σχετικά εύκολα, δεν αθλούνται επειδή ακριβώς κουράζονται κλπ

Είναι πολύ ύπουλη ασθένεια και άν δεν το προσέξεις μπορεί να έχεις πολύ άσχημες επιπλοκές. Καλύτερα να είσαι επιφυλακτηκός με την σωματική καταπόνηση δεν λέω να μην αθλήσαι αλλά να μην πιέζεσαι για να προσπαθήσεις να αποδείξεις ότι δεν έχεις πρόβλημα.

Ρώτα ειδικό Καρδιολόγο και κυρίως "ακου το οργανισμό σου" δηλαδή αν κουράζεσαι και ο οργανισμός σου σου λέει "μην με ζορίζεις άλλο" τότε σταμάτα, άσχετα άν ακόμα και ο Γιατρός σου πεί δεν υπάρχει πρόβλημα και κάνε ότι θέλεις.
Θυμάμαι μία παρόμοια περίπτωση που κάποιος για να αποδείξει ότι δέν έχει πρόβλημα πήγε και έτρεξε Μαραθώνιο και φυσικά κάποια στιγμή στην διαδρομή έπεσε κάτω και πέθανε. Μετά όταν σχολίαζαν το περιστατικό στην τηλεόραση κάποιος είπε ότι συνήθως αυτά τα άτομα με το που μαθαίνουν ότι έχουν κάποια ευσθησία πάνε και κάνουν ότι πιό ακραίο μπορούν ακριβώς για να αποδείξουν το αντίθετο αλλά τελικά αποβαίνει μηραίο.
Και το τραγικό είναι ότι αυτό το άτομο πρίν μάθει για το προβλημα του δεν έκανε ιδιαίτερα αθλητική ζωή, δηλ το πήρε κάπως εγωϊστικά.

Polyneikos
11-04-09, 16:19
Βιlly wrote : Από άτομα που γνωρίζω με παρόμοιο πρόβλημα είναι ότι έχουν μία νωχελικότητα στην ζωή τους, κουράζονται σωματικά σχετικά εύκολα, δεν αθλούνται επειδή ακριβώς κουράζονται κλπ

Αυτό Βασίλη δεν προκύπτει απο πουθενα στατιστικα,καρδιολογος έγκυρος και εμπειρος μου εχει αναφερει ότι πολλοι εχουν φυσημα και δεν το ξερουν γιατί δεν υπάρχουν οπωςδήποτε συμπτώματα,μήπως οι γνωστοί σου έχουν καποια άλλο πρόβλημα που το παρουσιαζουν ως φύσημα;Διαβασες το άρθρο που έβαλα πάνω;Η πρώτη κατηγορία ειδικα δεν έχει κανενα απολύτως πρόβλημα και μπορουν να αθληθουν έντονα,μαλλον κατι αλλο προσπαθουσες να περιγράψεις..

mantus3
11-04-09, 23:49
και εγω εχω φυσημα αλλα δεν με εχει επηρεασει ποτε κ σε τιποτα.. μονο μερικες φορες καποιες αριθμιες αλλα τιποτα το ιδιετερο...

Kaskani Konstantina
12-04-09, 10:45
Raistlin καλημέρα, σου απαντησαμε διαβασες τα ποστ?

Billy
12-04-09, 12:15
Αυτό Βασίλη δεν προκύπτει απο πουθενα στατιστικα,καρδιολογος έγκυρος και εμπειρος μου εχει αναφερει ότι πολλοι εχουν φυσημα και δεν το ξερουν γιατί δεν υπάρχουν οπωςδήποτε συμπτώματα,μήπως οι γνωστοί σου έχουν καποια άλλο πρόβλημα που το παρουσιαζουν ως φύσημα;Διαβασες το άρθρο που έβαλα πάνω;Η πρώτη κατηγορία ειδικα δεν έχει κανενα απολύτως πρόβλημα και μπορουν να αθληθουν έντονα,μαλλον κατι αλλο προσπαθουσες να περιγράψεις..


Βασικά προκύπτει από μαρτυρίες ατόμων που έχουν Ανεπάρκεια και τυχαίνει να γνωρίζω,
Φυσικά εξαρτάται απόλυτα από το μέγεθος της βλάβης αλλά αυτές οι ασθένειες συνήθως επιδεινώνονται και κάποια στιγμή το άτομο θα πρέπει να υποβληθεί σε επέμβαση για την αντικατάσταση της βαλβίδας.
Επίσης οι επίκτητες μορφές είναι πολύ πιο επικίνδυνες.

NASSER
12-04-09, 13:46
Η αδελφη μου εχει γεννηθει με φυσημα, οπως και στις μερες μας μεγαλο ποσοστο παιδιων γεννιουνται με φυσημα.
Οι Καρδιολογοι λενε πως εκ των πληστων μεχρι τα 19 κλεινει και ολα καλα.
Σε περιπτωση που δεν κλεισει, παλι δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας. Η αθληση κανει καλο και ειδικα η αεροβικη. Το μονο που πρεπει να προσεχει καποιος που εχει φυσημα ειναι να μην λαμβανει συμπληρωματα που μπορουν να προκαλεσουν μη φυσιολογικη ταχυπαλμια.
Με την αθληση και με την αεροβικη ενδυναμωνει η αντοχη και ετσι δυσκολα κουραζεται ο οργανισμος ωστε να φτασει σε ταχυπαλμια και υπερκοποση.

Ωστοσο παντα θα ειναι καλο να γινεται επισκεψη σε καρδιολογο και να γινονται οι απαραιτητες εξετασεις, γιατι το φυσημα διαχωριζεται σε κατηγοριες απο ασθενεστερες σε ευαισθητες και ολες εχουν μια διαφοροποιηση στο χειρισμο.

mantus3
12-04-09, 19:44
ηλικια της αδερφης σου κ καμια φωτο? οχι τιποτε αλλο αλλα σαν εμπιρα ματια να κρινουμε την σοβαροτητα της καταστασης της.... :geek::clown2:

NASSER
12-04-09, 19:54
ηλικια της αδερφης σου κ καμια φωτο? οχι τιποτε αλλο αλλα σαν εμπιρα ματια να κρινουμε την σοβαροτητα της καταστασης της.... :geek::clown2:

1ον ειναι παντρεμενη
2ον αδελφη μου ειναι και μου μοιαζει σε πολλα
3ον δεν δεχομαι κριτικη για την αδελφη μου, συν οτι κανω και φονο για την παρτη της. ΘΕς να γινεις υποψυφιο θυμα? :twisted:

Polyneikos
12-04-09, 19:55
Βασικά προκύπτει από μαρτυρίες ατόμων που έχουν Ανεπάρκεια και τυχαίνει να γνωρίζω,
Φυσικά εξαρτάται απόλυτα από το μέγεθος της βλάβης αλλά αυτές οι ασθένειες συνήθως επιδεινώνονται και κάποια στιγμή το άτομο θα πρέπει να υποβληθεί σε επέμβαση για την αντικατάσταση της βαλβίδας.
Επίσης οι επίκτητες μορφές είναι πολύ πιο επικίνδυνες.


Aλλο το φύσημα Billy άλλο η ανεπάρκεια,τα μπερδευεις ελαφρως.Το φυσημα είναι το άρθρο που ποσταρισα παραπάνω ,η ανεπαρκειά είναι άλλη παθηση σαφως πιο σοβαρη:

Η καρδιακή ανεπάρκεια είναι σοβαρή πάθηση στην οποία η καρδιά αδυνατεί να εκτελεί το ρόλο της ως αντλία και να αποστέλλει αίμα στα διάφορα μέρη του σώματος.
Η συχνότητά της αυξάνει συνεχώς τα τελευταία χρόνια στο δυτικό κόσμο. Ο μεγαλύτερος αριθμός ασθενών που επιβιώνουν σήμερα. από καρδιακή προσβολή και η αύξηση του προσδόκιμου επιβίωσης, συμβάλλουν στη συνολική αύξηση των ασθενών με καρδιακή ανεπάρκεια.
Ορισμός
Καρδιακή ανεπάρκεια είναι η ανικανότητα της καρδιάς να εφοδιάσει τους ιστούς του σώματος με την απαραίτητη ποσότητα αίματος. Αυτό συμβαίνει λόγω καρδιακής βλάβης που προκαλεί μείωση της λειτουργικότητας της καρδιάς.


Δεν είναι λίγοι αυτοί που ταυτίζουν το φύσημα με την καρδιοπάθεια, με αποτέλεσμα πολλοί άνθρωποι με φύσημα να χαρακτηρίζονται καρδιοπαθείς χωρίς να είναι! Aυτό συμβαίνει επειδή ένα φύσημα μπορεί να είναι εντελώς αθώο. Nα υπάρχει, δηλαδή, χωρίς να υφίσταται απολύτως κανένα πρόβλημα στην καρδιά ή στα αγγεία, κάτι που στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ισχύει για τα φυσήματα στα παιδιά. Aπό την άλλη μεριά όμως, δεν αποκλείεται το φύσημα να είναι η εκδήλωση ενός προβλήματος στις βαλβίδες της καρδιάς ή στα αγγεία. Eνημερωθείτε λοιπόν για το φύσημα, τον τρόπο που προκαλείται και πότε είναι ανησυχητικό.

TI AKPIBΩΣ EINAI; Tο φύσημα δεν είναι ασθένεια. Eίναι ένα ακουστικό σήμα, ένας ήχος, που δημιουργείται όταν:
● περνάει μεγάλη ποσότητα αίματος από υγιή αγγεία ή φυσιολογικές καρδιακές βαλβίδες (δηλαδή παρουσιάζεται η λεγόμενη υπερκινητική κυκλοφορία του αίματος) ή
● περνάει κανονική ποσότητα αίματος από ένα «πέρασμα» με στένωση (π.χ. ένα στενωμένο αγγείο, μία ελαττωματική βαλβίδα της καρδιάς). Kαι στις δύο περιπτώσεις η ροή του αίματος γίνεται στροβιλώδης. Mε άλλα λόγια, διαταράσσεται η ομαλή ροή στην κυκλοφορία του αίματος. Kαθώς το αίμα στροβιλίζεται, προκαλούνται δονήσεις, τις οποίες μπορεί να ακούσει ο γιατρός με το στηθοσκόπιο. O ήχος αυτών των δονήσεων μοιάζει με το θόρυβο που κάνουμε όταν φυσάμε, εξού και ο όρος «φύσημα».

AΘΩΟ Ή ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ;
Tο Αθώο φύσημα δεν συνοδεύεται από άλλα συμπτώματα και δεν σχετίζεται με καρδιακά προβλήματα. Παρουσιάζεται όταν η κυκλοφορία του αίματος είναι πολύ γρήγορη (υπερκινητική), κάτι που μπορεί να συμβεί ακόμη και όταν είστε, π.χ., ταραγμένοι, αγχωμένοι ή και όταν αθλείστε! Φυσικά, ο μόνος αρμόδιος για να διαγνώσει εάν ένα φύσημα είναι αθώο είναι ο καρδιολόγος. Aπό τη στιγμή που ο ειδικός αποφανθεί ότι το φύσημα είναι αθώο, είναι σαν να μην το έχετε. Mπορείτε, π.χ., να ασχοληθείτε ανενόχλητοι με τα σπορ της αρεσκείας σας.
Tο παθολογικό φύσημα συνοδεύεται και από άλλα συμπτώματα, π.χ. δύσπνοια, εύκολη κόπωση, λιποθυμικά επεισόδια, πόνο στο στήθος κατά την προσπάθεια. Mπορεί να οφείλεται σε μια βαλβιδοπάθεια (π.χ. στένωση ή ανεπάρκεια της μιτροειδούς ή της αορτικής βαλβίδας της καρδιάς) ή σε ένα στενωμένο αγγείο (π.χ. των καρωτίδων στο λαιμό). Mε άλλα λόγια, μπορεί να εντοπίζεται είτε στην καρδιά είτε στα αγγεία. Στην πρώτη περίπτωση ο γιατρός ακροάζεται το φύσημα, τοποθετώντας το στηθοσκόπιο στο θώρακα, ενώ στη δεύτερη τοποθετώντας το στο σημείο του σώματος όπου βρίσκεται το στενωμένο αγγείο (π.χ. στο λαιμό για τις καρωτίδες, στα πόδια για τις μηριαίες αρτηρίες κλπ.).

OΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
Για τη διάγνωση της κατάστασης που προκαλεί το φύσημα είναι απαραίτητο να γίνουν:
● Λήψη του ιατρικού ιστορικού και κλινική εξέταση από το γιατρό, ώστε συνεκτιμώντας όλα τα στοιχεία να διαγνώσει την προέλευση του φυσήματος. H κλινική εξέταση πρέπει να γίνεται με τον εξεταζόμενο σε ηρεμία. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις όπου αγχώδη άτομα, ιδίως γυναίκες, φαίνεται ότι έχουν φύσημα επειδή είναι ταραγμένες. Λόγω του άγχους, αυξάνεται η ροή του αίματος στα αγγεία και τις βαλβίδες της καρδιάς, οπότε ακούγεται φύσημα, το οποίο όμως στην πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι αθώο.
● Yπερηχογράφημα κατά την κρίση του γιατρού, προκειμένου να βεβαιωθεί αν το φύσημα που άκουσε είναι αθώο ή παθολογικό.


Πώς αντιμετωπίζεται
Όσον αφορά το αθώο φύσημα, δεν τίθεται θέμα αντιμετώπισης, μια και δεν σχετίζεται με κάποιο πρόβλημα υγείας. Για το παθολογικό φύσημα όμως, ο ειδικός πρέπει να εντοπίσει το σημείο της καρδιάς ή των αγγείων όπου ακούγεται το φύσημα και, βάσει της κλινικής εικόνας και των συμπτωμάτων του ασθενούς, να εκτιμήσει το μέγεθος του προβλήματος, ώστε να συστήσει την κατάλληλη αντιμετώπιση, π.χ., συντηρητική αγωγή (λήψη φαρμάκων) ή και χειρουργική επέμβαση (σε μια προχωρημένη βαλβιδοπάθεια).

tasos2
30-04-12, 12:23
Επαναφερω το θεμα μιας και εχω κατι σημαντικο να πω που δεν ειπωθηκε.
Εχω ακριβως το ιδιο πραγμα. Ηπια προπτωση μητροειδους βαλβιδας.
Ο καρδιολογος μου το χε βρει στα 18 μου οταν ξεκινουσα να γυμναζομαι σοβαρα. Τοτε με ειχε τρομοκρατησει με τα κιλα στο γυμναστηριο οπως και το παιδι που ρωταει και ειχα πεσει σχεδον σε καταθλιψη. Μετα αποφασισα να συνεχισω σαν να μην υπηρχε γιατι δεν αντεχα αλλο.

Ε μετα απο 7 χρονια κανω καθε χρονο υπερηχογραφημα και η προπτωση ειναι στον ιδιο βαθμο που ηταν στα 18 μου, ενω οχι μονο δεν μειωσα τα κιλα οπως μου ειπε αλλα τωρα σηκωνω τα διπλασια.

Γενικα οι γιατροι πολλες φορες ειναι υπερβολικα υπερβολικοι. Το κανουν βεβαια για να εινια σιγουροι οτι δε θα παθουμε κατι αλλα οταν λες σε καποιον να κοψει κατι που του εχει λατρεια ειναι διαφορετικα τα παγματα. Πρεπει να το εξεταζουν πιο σοβαρα απο το να λενε απλα κοψτα ολα...

Αυτα ειχα να πω. Και οσοι εχετε φυσημα μη ψαρωνετε, δεν ειναι τιποτα...

koukoutsaki
30-04-12, 12:27
Επαναφερω το θεμα μιας και εχω κατι σημαντικο να πω που δεν ειπωθηκε.
Εχω ακριβως το ιδιο πραγμα. Ηπια προπτωση μητροειδους βαλβιδας.
Ο καρδιολογος μου το χε βρει στα 18 μου οταν ξεκινουσα να γυμναζομαι σοβαρα. Τοτε με ειχε τρομοκρατησει με τα κιλα στο γυμναστηριο οπως και το παιδι που ρωταει και ειχα πεσει σχεδον σε καταθλιψη. Μετα αποφασισα να συνεχισω σαν να μην υπηρχε γιατι δεν αντεχα αλλο.

Ε μετα απο 7 χρονια κανω καθε χρονο υπερηχογραφημα και η προπτωση ειναι στον ιδιο βαθμο που ηταν στα 18 μου, ενω οχι μονο δεν μειωσα τα κιλα οπως μου ειπε αλλα τωρα σηκωνω τα διπλασια.

Γενικα οι γιατροι πολλες φορες ειναι υπερβολικα υπερβολικοι. Το κανουν βεβαια για να εινια σιγουροι οτι δε θα παθουμε κατι αλλα οταν λες σε καποιον να κοψει κατι που του εχει λατρεια ειναι διαφορετικα τα παγματα. Πρεπει να το εξεταζουν πιο σοβαρα απο το να λενε απλα κοψτα ολα...

Αυτα ειχα να πω. Και οσοι εχετε φυσημα μη ψαρωνετε, δεν ειναι τιποτα...

Ακριβως κ γω εχω -βεβαια εγω ειμαι κοριτσι και οπωσδηποτε δεν παιζω με τα κιλα που παιζετε εσεις- αλλα δεν τρεχει κυριολεκτικα τιποτα κ μαλιστα πηρα γνωμες απο δυο καρδιολογους κ εξετασεις εκανα κ στους δυο, ο ενας φιρματος κιολας κ τα σκασα χοντρα. Δεν τρεχει τιποτα μονο ενα τσεκ απ μια φορα το χρονο

stelios17
30-04-12, 15:11
Επαναφερω το θεμα μιας και εχω κατι σημαντικο να πω που δεν ειπωθηκε.
Εχω ακριβως το ιδιο πραγμα. Ηπια προπτωση μητροειδους βαλβιδας.
Ο καρδιολογος μου το χε βρει στα 18 μου οταν ξεκινουσα να γυμναζομαι σοβαρα. Τοτε με ειχε τρομοκρατησει με τα κιλα στο γυμναστηριο οπως και το παιδι που ρωταει και ειχα πεσει σχεδον σε καταθλιψη. Μετα αποφασισα να συνεχισω σαν να μην υπηρχε γιατι δεν αντεχα αλλο.

Ε μετα απο 7 χρονια κανω καθε χρονο υπερηχογραφημα και η προπτωση ειναι στον ιδιο βαθμο που ηταν στα 18 μου, ενω οχι μονο δεν μειωσα τα κιλα οπως μου ειπε αλλα τωρα σηκωνω τα διπλασια.

Γενικα οι γιατροι πολλες φορες ειναι υπερβολικα υπερβολικοι. Το κανουν βεβαια για να εινια σιγουροι οτι δε θα παθουμε κατι αλλα οταν λες σε καποιον να κοψει κατι που του εχει λατρεια ειναι διαφορετικα τα παγματα. Πρεπει να το εξεταζουν πιο σοβαρα απο το να λενε απλα κοψτα ολα...

Αυτα ειχα να πω. Και οσοι εχετε φυσημα μη ψαρωνετε, δεν ειναι τιποτα...



Οντως εχεις δικιο !...
Ο καρδιολογος στην αρχη μου ειπε να εχω χαμηλους ρυθμους κλπ ...
Αλλα πηγα για δευτερη γνωμη στον οικογενοιακο μας γιατρο ( Πολυ τσακαλακος ) και μου ειπε οτι μην ψαρωνεις με την ανεπαρκεια μητρωειδους κλπ , ενα απλο φυσημα ειναι και βατραχανθρωπος που λεει ο λογος μπορει να γινεις ...


Γενικα παντως η προπ. μητροειδους ειναι αρκετα συνηθησμενη στους εφηβους και ειδικα στις γυναικες ...

vrionis1
18-07-12, 09:14
Πήγα στο γιατρό και μου είπε πως έχω φύσημα στη καρδία δηλαδή πως έχω δυο βαλβίδες αντις τρεις και πρέπει να κόψω τα πολλά βάρη γιατί δεν μπορεί να αντέξει μεγάλες πιέσεις. Ξέρει κάποιος πόσο πρέπει να μειωσω τα κιλά και πόσα σετ να κάνω και πόση ώρα να κάνω στο γυμναστήριο?

sTeLaKoS
18-07-12, 09:33
Συγχωνεύτηκε με παρόμοιο θέμα, διάβασε το τόπικ από την αρχή :thumbup:

andreasaxo
21-02-13, 17:02
Ζητω συγνομη για τα λαθη. :)
Υπαρχη μια περιπτοση που θα ηθελα να την μιραστω μαζη σας.
Το παλικαρη ειναι 32 ετων, ασχολειτε με το amateur bodybulding 7 χρονια, ειχε ενα μηστικο που το εκριβε καλα και καλα εκανε.
Απο τα 25 ανακαλυψε οτι εχει δυπτιχη αορτη και στενοση αορτηκης βαλβιδας, εκ γενετης.
Απο μικρος μπαλα και στηβο, δεν ειχε θεμα και δεν ηξερε τιποτα, με σηνεπεια η καρδια του να εχει μεγαλοση, απο το ζορι που τραβαγε εν'αγνεια του αυτη γυμναζοταν και μεγαλονε, εχει διμιουργιθη μεγαλοκαρδια.
Του ειπαν να τα κοψη αυτα τα αθληματα, τον πειρε απο κατο, αγανακτισε και καποια στιγμη αποφασησε να αρχησει τα βαρη.
Παρολο το προβλημα του, καθε χρονο απο τοτε και η αιματολογικες του, αλλα και οι υπεριχοι καρδιας του, βγενουν o.k, παρολα τα ζορια και τα πρωγραμματα διναμης στο gym και τα συμπληροματα και ολα αυτα, ουτε τα τοιχοματα εχουν αλλαξη σε παχυνση αλλα ουτε και το μεγεθος της καρδιας, σε σημειο που ο γιατρος που τον παρακολουθη να παραξενεβετε.
Μεχρι τωρα ολα θετικα οσο αφορα τα βαρη, το παλικαρη εχει αρχιση και αγχονετε, πιστευει λογο ηλικειας οτι μπορη να προκιψη ξαφνικα κατι κακο, ψαχνη τροπο και λιση, να κανει τα βαρη του αλλα με περιορισμενη πιεση προς την καρδια.
Η γνομη και θελω και την βοηθια σας.
Τρελενεται τοσα χρονια για το 5/3/1 στης βασικες ασκησεις μονο (πιεσεις παγκου-σκουος-αρσεις θανατου-πιεσεις ομων) και 2x8 ή 3x8 στης υπολιπες εκτος γαμπων και κοιλιακων, εχει φτιαξη ωραιο σωμα, πολυ ογκοδες, ενταξη, φοβατε πολυ τωρα τελεφταια.
Με ενα ψαξημο που εκανα, ειδα οτι, τουλαχιστον, σε τετοια καρδιακα θεματα δεν ειναι καλη καθολου η τελεφταια επαναλιψη του 5/3/1, αυτα τα μεγιστα κιλα στην τελευταια επαναλιψη δεν κανουν καλο, δεχετε τρελο ζορι η καρδια.
Πιστευω οτι βολευουν πολυ τα λιγα κιλα με της πολλες επαναλιψης, ο γιατρος που του κανει τον υπεριχο καρδιας τα τελεφταια 4 χρονια, του προτινει αυτο που λεω, λιγα κιλα με πολλες επαναλιψης και αεροβιο.
Του προτινα για της βασικες του το 12/10/8/6 ή 10/8/6/15 του Vince Gironda, επισεις εχω σκευτη για της βασικες ακομα και τα 3x8 ή 4x8 και ας παραμινουν οι υπολιπες ασκησεις στα 3x8 ή 2χ8.
Για της υπολιπες ασκησεις εκτος των 4αρων βασικων, του πρωτινα 2 super setακια να εχει, αφου κανει καλο και το αεροβιο θα βοηθισουν και ας κρατησει και τα 20-30 λεπτα αεροβιο μετα τα βαρη του.
Οποιες διποτε προτασεις δεκτες. :green: