PDA

Επιστροφή στο Forum : συμβουλη για αεροβια ασκηση



Τ.Ε.Φ.Α.Α
18-02-10, 16:54
παιδια αν δεν σας πειραζει επιτρεψτε μου να δωσω και εγω σαν προπτυχιακος φοιτητης των τεφαα τις συμβουλες μου για κατι το οποιο κανουν ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΛΛΟΙ συναδελφοι γυμναστες και πολλοι αθλητες η αντιστοιχα πολλα ατομα που θελουν να δουν αποτελεσματα μεσω τησ αεροβικης γυμναστικης!
λοιπον αυτο που θεωρω λαθος ειναι οτι πολλοι απο μας ρωταμε ποσο πρεπει να κανουμε διαδρομο η ποδηλατο αντιστοιχα η γενικα αεροβια για να δουμε αποτελεσματα αλλα πως θα μπορεσουμε να φτιαξουμε ενα αξιολογο προγραμμα αεροβιας γυμναστικης? ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΥΜΝΑΣΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΤΡΕΞΕ ΓΙΑ 20 ΛΕΠΤΑ Η 30 ΛΕΠΤΑ Η 45 ΛΕΠΤΑ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΠΑΡΑΒΛΕΠΩΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΒΑΣΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ

1. πρεπει να δουμε καταρχας τουσ καρδιακουσ παλμους του ατομου που θελει να χασει λιπος δλδ ποσοι ειναι και κατα ποσο ανεβαζει το ατομο αυτο παλμους
2. ειναι απαραιτητο να ελεγξουμε το γαλακτικο οξυ(ph) του ατομο το οποιο ειναι καλο ειναι να μη ξεπερναει σε ατομα οχι τοσο γυμνασμενα το 5. αντιθετα πρεπει με το καιρο να βελτιωνουμε την οξειδωση του αιματος(γαλακτικο οξυ) κατεβαζοντας σταδιακα και με χρονο το ph στο 3 περιπου για να μπορει το ατομο να ανταπεξελθει σωστα στην αεροβια γυμναστικη που του εχουμε αναθεσει
3. πρεπει να εξηγησουμε σε οσα ατομα θελουν να χασουν λιπος σε ενα συγκεκριμενο σημειο ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ γτ το σωμα μας ειναι αυτο που επιλεγει απου θα χαθει πρωτα το λιπος και σταδιακα προχωρα στη καυση λιπους των υπολοιπων σημειων του σωματος
4.βασικο σημειο παιζουν οι calories τις οποιες το ατομο θελει να καψει ,για παραδειγμα αν δεν ελεγχθει η προσληψη τροφης τοτε κανουμε μια τρυπα στο νερο
5. οι καρδιακοι παλμοι και το γαλακτικο οξυ πρεπει να ελεγχονται απο τον γυμναστη κατα τη διαρκεια της ασκησης για να μπορεσουμε να πουμε στο ατομο που τρεχει διαδρομο ποση ωρα πρεπει να τρεξει για ερθουν τα επιθυμητα αποτελεσματα και να φυγει το λιπος απο τα σημεια του σωματος!
6. αρα καρδιακοι παλμοι + γαλακτικο οξυ= καθοριζουν το χρονο τα λεπτα δλδ ποΣΟ θα τρεξει το ατομο

τα παραπανω τα εγραψα για να μπορεσω να βοηθησω οσους ρωτανε ποση ωρα να τρεξω για να χασω λιπος η ποσο διαδρομο να κανω η ποσο ποδηλατο!
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ=ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΡΕΞΕ ΤΟΣΑ ΛΕΠΤΑ ΓΤ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΣΚΗΣΗ ΓΙΑ ΚΑΥΣΗ ΛΙΠΟΥΣ! ΑΡΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ!

ευχαριστω για τη προσοχη να σται καλα παιδια και οτι χρειαστειτε αν φυσικα το ξερω γτ εμεις οι γυμναστες σαφως και δεν ειμαστε παντογνωστες μεταχαρας να σας βοηθησω οσο μπορω!:):thumbup:

Μαρία
18-02-10, 23:08
Οτι επιπεδο και να εχει ο άλλος αν του πεις να τρεξει(αεροβια)στο 60% της μεγιστης ΚΣ ειναι λαθος???

Τ.Ε.Φ.Α.Α
19-02-10, 17:00
Οτι επιπεδο και να εχει ο άλλος αν του πεις να τρεξει(αεροβια)στο 60% της μεγιστης ΚΣ ειναι λαθος???

αγαπητη μαρια δεν ειναι λαθος απλως του λες κατι κουτουρου αν με πιανεις! γτ η ενταση αυτη πολυ πιθανον να μην ειναι η σωστη γι αυτο το λογο πρεπει να μετραμε καρδιακους παλμους και ποσοστο συγκεντρωσης οξειδωσης στο αιμα ,το λεγομενο γαλακτικο οξυ! αν γινει αυτο τοτε γινεται πολυ σωστη δουλεια και τοτε το ατομο θα δει αποτελεσματα! απλως απο οτι εχω διδαχθει ο γυμναστης πρεπει να ελεγχει αυτους τους 2 παραγοντες ωστε να φτιαξει το σωστο προγραμμα και οχι να λεει τρεξε τοσο σε ενταση τοση κλπ! δε κατηγορω τους γυμναστες γτ και εγω γυμναστης ειμαι απλα δινω μια συμβουλη για οσους ψαχνονται με την αεροβια προπονηση!

Annih
19-02-10, 20:47
για τους καρδιακους παλμούς εντάξει.. το γαλακτικό όμως πως το μετράμε :O ??

Μαρία
19-02-10, 23:56
αγαπητη μαρια δεν ειναι λαθος απλως του λες κατι κουτουρου αν με πιανεις! γτ η ενταση αυτη πολυ πιθανον να μην ειναι η σωστη γι αυτο το λογο πρεπει να μετραμε καρδιακους παλμους και ποσοστο συγκεντρωσης οξειδωσης στο αιμα ,το λεγομενο γαλακτικο οξυ! αν γινει αυτο τοτε γινεται πολυ σωστη δουλεια και τοτε το ατομο θα δει αποτελεσματα! απλως απο οτι εχω διδαχθει ο γυμναστης πρεπει να ελεγχει αυτους τους 2 παραγοντες ωστε να φτιαξει το σωστο προγραμμα και οχι να λεει τρεξε τοσο σε ενταση τοση κλπ! δε κατηγορω τους γυμναστες γτ και εγω γυμναστης ειμαι απλα δινω μια συμβουλη για οσους ψαχνονται με την αεροβια προπονηση!


Εχεις ασχοληθει αρκετα με την αεροβια(αναλαμβανεις και αθλητες-τους βγαζεις προγραμμα)?

Τ.Ε.Φ.Α.Α
20-02-10, 14:37
Εχεις ασχοληθει αρκετα με την αεροβια(αναλαμβανεις και αθλητες-τους βγαζεις προγραμμα)?

δεν εχω παρει την ειδικοτητα αναψηχης κλειστων χωρων αλλα μαθαινα αρκετα γ την αεροβια λογω στιβου και φυσικα λογω καθηγητων τεφαα! αλλα γτ με ρωτας , θεωρεις οτι λεω κατι λαθος?

Μαρία
20-02-10, 15:40
δεν εχω παρει την ειδικοτητα αναψηχης κλειστων χωρων αλλα μαθαινα αρκετα γ την αεροβια λογω στιβου και φυσικα λογω καθηγητων τεφαα! αλλα γτ με ρωτας , θεωρεις οτι λεω κατι λαθος?


Οχι γιατι και με στιβο να εχεις ασχολήθει μου φαινεσαι πολύ ασχετος(ασχετα με τα ΤΕΦΑΑ).
Για πες μου το γαλακτικο πως το μετρας σε σενα οχι σε εργομετρικο κεντρο?

Υ.Σ.Ειδικοτητα αναψυχης κλειστων χωρων?Μου το εξηγεις λιγο αυτο περι τινος προκειται???

Haris Pilton
20-02-10, 17:00
Δηλαδη τι;Αν σου πει ο γυμναστης ανεβα στο διαδρομο και οσο πας να μπουκωσεις και να αρχισεις να λαχανιαζεις μειωνε ρυθμους για να εισαι χοντρικα στους παλμους που θα κανεις αεροβια ειναι κατι λαθος;

Με καποιες συμβουλες της Μαριας και καποια ποστ που εχω διαβασει εδω,πιστευω οτι και με "χοντρικους" τροπους μπωρεις να κανεις αεροβια,χωρις να χρηαζεται να τρεχεις σε εργομετρικα κεντρα,τοσος κοσμος χανει λιπος χωρις να ξερει καν τι ειναι το γαλακτικο οξυ,ουτε καν οι γυμναστες των γυμναστιριων...


4.βασικο σημειο παιζουν οι calories τις οποιες το ατομο θελει να καψει

Εγω παντως δεν κανω αεροβια με στοχο να καψω συγκεκριμενες θερμιδες,υπαρχει τροπος να γινει αυτο;

Επισης,πως μπορουμε την ωρα που αθλουμαστε να ελενχουμε το γαλακτικο οξυ μας;

Υ.Γ. Κανει λιγο "μπαμ" η μου φαινεται οτι εισαι το παιδι που αποβληθηκε απο το φορουμ;Προσφατα,με τις ολυμπιακες αρσεις; :unsure:

Τ.Ε.Φ.Α.Α
20-02-10, 19:53
Οχι γιατι και με στιβο να εχεις ασχολήθει μου φαινεσαι πολύ ασχετος(ασχετα με τα ΤΕΦΑΑ).
Για πες μου το γαλακτικο πως το μετρας σε σενα οχι σε εργομετρικο κεντρο?

Υ.Σ.Ειδικοτητα αναψυχης κλειστων χωρων?Μου το εξηγεις λιγο αυτο περι τινος προκειται???

συγγνωμη ρε παιδια οσοι ειναι τεφαα εδω μεσα ειναι ασχετοι? γτ εχω διαβασει πολλα post που δημιουργησαν συμφοιτητες τεφαα και ασχετους τους ανεβαζεται και ασχετους τους κατεβαζεται! αν λεω υπερβολες δειτε τα post! γτ τοση εναντιωση?

Τ.Ε.Φ.Α.Α
20-02-10, 20:05
Δηλαδη τι;Αν σου πει ο γυμναστης ανεβα στο διαδρομο και οσο πας να μπουκωσεις και να αρχισεις να λαχανιαζεις μειωνε ρυθμους για να εισαι χοντρικα στους παλμους που θα κανεις αεροβια ειναι κατι λαθος;

Με καποιες συμβουλες της Μαριας και καποια ποστ που εχω διαβασει εδω,πιστευω οτι και με "χοντρικους" τροπους μπωρεις να κανεις αεροβια,χωρις να χρηαζεται να τρεχεις σε εργομετρικα κεντρα,τοσος κοσμος χανει λιπος χωρις να ξερει καν τι ειναι το γαλακτικο οξυ,ουτε καν οι γυμναστες των γυμναστιριων...



Εγω παντως δεν κανω αεροβια με στοχο να καψω συγκεκριμενες θερμιδες,υπαρχει τροπος να γινει αυτο;

Επισης,πως μπορουμε την ωρα που αθλουμαστε να ελενχουμε το γαλακτικο οξυ μας;

Υ.Γ. Κανει λιγο "μπαμ" η μου φαινεται οτι εισαι το παιδι που αποβληθηκε απο το φορουμ;Προσφατα,με τις ολυμπιακες αρσεις; :unsure:

παλικαρε καταρχας αν θελεις να μ πεις ποιος ειναι αυτος που αποβληθηκε? και απο που εχεις βγαλει το συμπερασμα αυτο? θες λιγο να μου εξηγησεις αν θες? παντως για να συστηθω κιολας με λενε κωστα και ειμαι 4 ετος στα τεφαα.........τωρα αν σ μπαινουν διαφορες ιδεες η αν δε πιστευεις τοτε βγαλε τα συμπερασματα μονος σου! τελειως φιλικα! οσο για αυτο που λες γ τις ολυμπιακες αρσεις , το παλικαρι δλδ που ανοιξε το post γραφω και εγω μεσα καποια πραγματα αλλα το θεμα κλειδωθηκε και καποια μελη εσβησαν καποια post που εβαλα ο ιδιος! λοιπον στο θεμα μας τωρα αγαπητε φιλε φυσικα και η μαρια με τα ποστ που εχει ανεβασει εχει δικιο σε αρκετα πραγματα γ την αεροβια εγω δεν λεω κατι εναντιον ,απλα επειδη εχω ασχοληθει και εγω με το θεμα παρουσιασα καποιες συμβουλες για το ΣΩΣΤΟ τροπο που θα διεξαχθει η αεροβια! φυσικα και πολλα ατομα εχουν χασει λιπος με το να μη μετρανε τους κξαρδιακους παλμους και το γαλακτικο οξυ αλλα απλως εδωσα μια συμβουλη γ οσους θελουν ν δουν αμεσα και ορατα αποτελεσματα η γενικα γ οσους θελουν να μπουν πιο βαθεια στην αεροβια προπονηση! φιλικα τεφαα !

thegravijia
20-02-10, 20:12
συγγνωμη ρε παιδια οσοι ειναι τεφαα εδω μεσα ειναι ασχετοι? γτ εχω διαβασει πολλα post που δημιουργησαν συμφοιτητες τεφαα και ασχετους τους ανεβαζεται και ασχετους τους κατεβαζεται! αν λεω υπερβολες δειτε τα post! γτ τοση εναντιωση?
ναι εχουμε κανει και κινημα εναντιον των αδιαβαστων τεφατζηδων!

και η Μαρια που σε ειπε ασχετο τεφα νομιζω εχει τελειωσει.!

Τ.Ε.Φ.Α.Α
20-02-10, 20:15
λοιπον για οσους ρωτανε πως μετραμε το γαλακτικο οξυ ο πιο απλος τροπος που χρησιμοποιουν οι προπονητες ειναι η διεξαγωγη ογκομετρικης δοκιμασιας κοπωσης, ιδηλαδη ο προπονητης μετρα σε καθε στροφη το γαλακτικο οξυ του αθλητη και την σταδιακη παραγωγη του στο αιμα. αυτο γινετε φανερο πιο πολυ σε αγωνες ταχυτητας και σε αγωνες αντοχης!

Τ.Ε.Φ.Α.Α
20-02-10, 20:20
ναι εχουμε κανει και κινημα εναντιον των αδιαβαστων τεφατζηδων!

και η Μαρια που σε ειπε ασχετο τεφα νομιζω εχει τελειωσει.!

οχι ρε εσεις δεν κατηγορω κανεναν αλιμονο απλως μου φανηκε καπως περιεργο! η αγαπητη φιλη μαρια προφανως για να μη πω σιγουρα εχει ασχοληθει με κλαδο των τεφαα ο οποιος στηριζετε και στην αεροβια και ειναι απολυτως λογικο να ξερει παραπανω απο μενα ,απλως αν λεω κατι λαθος ας με διορθωσει, δεν εχω καμια αντιρηση ,ισα ισα αν ειπα βλακεια ας μ το πει για να καταλαβω καλυτερα! παντως γ να πω την αληθεια αγαπητη μαρια μιας και τελειωσες τεφαα αυτο το θεμα το εκανα στην παιδαγωγικη γυμναστικη!!

kaiowas
20-02-10, 21:11
λοιπον για οσους ρωτανε πως μετραμε το γαλακτικο οξυ ο πιο απλος τροπος που χρησιμοποιουν οι προπονητες ειναι η διεξαγωγη ογκομετρικης δοκιμασιας κοπωσης, ιδηλαδη ο προπονητης μετρα σε καθε στροφη το γαλακτικο οξυ του αθλητη και την σταδιακη παραγωγη του στο αιμα. αυτο γινετε φανερο πιο πολυ σε αγωνες ταχυτητας και σε αγωνες αντοχης!

Φίλε μου δεν κατάλαβα το τρόπο με τον οποίο μετράει ο προπονητής το γαλακτικό οξύ, γράψτο πιο λιανά:unsure:

sTeLaKoS
20-02-10, 21:23
Φίλε μου δεν κατάλαβα το τρόπο με τον οποίο μετράει ο προπονητής το γαλακτικό οξύ, γράψτο πιο λιανά:unsure:

+1

giannis64
20-02-10, 22:32
η μετρηση το γαλακτικου οξυ γινετε εργομετρικα. ετσι ξερω εγω!!!

tower nikolas
21-02-10, 12:02
Τεστ μέτρησης γαλακτικού
Στο τεστ αυτό ο δρομέας τρέχει με σταθερή ταχύτητα για συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα από 3 έως 5 λεπτά σε διαφορετικές ταχύτητες που συνεχώς αυξάνουν. Με το τέλος κάθε διαστήματος γίνεται διάλειμμα για λήψη αίματος (διάρκειας περίπου 30’’) και αμέσως ο αθλητής συνεχίζει την προσπάθεια με την επόμενη ένταση. Αποτελεί πιο εξειδικευμένη διάγνωση του αερόβιου - αναερόβιου κατωφλιού για αθλητές υψηλού επιπέδου. Η μέτρηση του γαλακτικού οξέος στο αίμα είναι κατά πολύ πιο αξιόπιστη από αυτή των καρδιακών παλμών. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να ρυθμιστεί η ένταση όλων των προπονήσεων και να διαπιστωθεί ποιο είναι το κατώφλι τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Το τεστ μπορεί να διεξαχθεί και σε εξωτερικό αλλά και σε εσωτερικό χώρο. Καθορισ τικό ρόλο παίζει η εμπειρία αυτού που θα διενεργήσει το τεστ για τη σωστή τήρηση του πρωτοκόλλου και τη σωστή αιμοληψία και μέτρηση. Από τις μετρήσεις προκύπτει μια καμπύλη με άξονες τη δρομική ταχύτητα και τη συγκέντρωση το γαλακτικού.
Είναι η πιο έγκυρη και αξιόπιστη μέτρηση και πιστεύω όσοι είχαν ειδικότητα στίβο όπως εγώ την εχουν διδακτοί.

Polyneikos
21-02-10, 12:13
Aρα για να καταλαβω η μετρηση του γαλακτικου οξεως δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση για καποιον που δεν το έχει διδαχθει και δεν εχει τα μεσα για αιματοληψίες μεσα στο τεραιν ή στον χωρο που τρεχει γενικα,εκτός αν κανει σοβαρο πρωταθλητισμο και εχει team απο πίσω του..

Τ.Ε.Φ.Α.Α
21-02-10, 12:15
Τεστ μέτρησης γαλακτικού
Στο τεστ αυτό ο δρομέας τρέχει με σταθερή ταχύτητα για συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα από 3 έως 5 λεπτά σε διαφορετικές ταχύτητες που συνεχώς αυξάνουν. Με το τέλος κάθε διαστήματος γίνεται διάλειμμα για λήψη αίματος (διάρκειας περίπου 30’’) και αμέσως ο αθλητής συνεχίζει την προσπάθεια με την επόμενη ένταση. Αποτελεί πιο εξειδικευμένη διάγνωση του αερόβιου - αναερόβιου κατωφλιού για αθλητές υψηλού επιπέδου. Η μέτρηση του γαλακτικού οξέος στο αίμα είναι κατά πολύ πιο αξιόπιστη από αυτή των καρδιακών παλμών. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να ρυθμιστεί η ένταση όλων των προπονήσεων και να διαπιστωθεί ποιο είναι το κατώφλι τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Το τεστ μπορεί να διεξαχθεί και σε εξωτερικό αλλά και σε εσωτερικό χώρο. Καθορισ τικό ρόλο παίζει η εμπειρία αυτού που θα διενεργήσει το τεστ για τη σωστή τήρηση του πρωτοκόλλου και τη σωστή αιμοληψία και μέτρηση. Από τις μετρήσεις προκύπτει μια καμπύλη με άξονες τη δρομική ταχύτητα και τη συγκέντρωση το γαλακτικού.
Είναι η πιο έγκυρη και αξιόπιστη μέτρηση και πιστεύω όσοι είχαν ειδικότητα στίβο όπως εγώ την εχουν διδακτοί.

πραγματι αργηγε τα πες πιο αναλυτικα και μπραβο ,ετσι ειναι οπως τα παραθετει το παλικαρι......................εγω εδωσα το τροπο που μετρας και το παλικαρι το εκανε πιο λιανα! :thumbup:

Τ.Ε.Φ.Α.Α
21-02-10, 12:18
Aρα για να καταλαβω η μετρηση του γαλακτικου οξεως δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση για καποιον που δεν το έχει διδαχθει και δεν εχει τα μεσα για αιματοληψίες μεσα στο τεραιν ή στον χωρο που τρεχει γενικα,εκτός αν κανει σοβαρο πρωταθλητισμο και εχει team απο πίσω του..

ισχυει πραγματι αυτο που λες και πιστευω ειναι φυσιολογικο και ετσι πρεπει να ειναι:welcome:

gj
21-02-10, 12:30
Δηλαδή πρέπει να αρχίσω τα σούτια και τα δρακουλίστικα για να χάνω πιο αποδοτικά λίπος ??? :shock::shock::shock::shock:
Μια χαρά λίπος χάνω στους 130 παλμούς και στο light κολυμπι....
Προφανώς αυτό θα αναφέρεται σε αρκετά pro αθλητές στίβου και όχι σαν τους περισσότερους εδώ μέσα που τρέχουμε ισα ισα να χάσουμε τα παραπάνω κιλά...

Μαρία
21-02-10, 12:45
Για πες μου το γαλακτικο πως το μετρας σε σενα οχι σε εργομετρικο κεντρο?



Αυτο θελω να σου πω με το να σε ρωταω στην πραξη εσυ πως εχεις μετρηθει.....και οχι με κατι που διαβασες και δεν το διαβασες καλα το οποιο παραθεσες κιολας χωρις επεξηγηση.Διοτι η μετρηση του γαλακτικου ετσι γινεται εργομετρικα με την ληψη αιματος και με κανεναν αλλο τροπο.ΑΛΛΑ το να μετρησει καποιος το αναεροβιο-αεροβιο κατωφλι υπαρχουν και αλλες μεθοδοι σε εργομετρικο οπως και σε γηπεδο με την μεθοδο CONCONI οπου οι παλμοι σε καποια φαση με βαση την ενταση που αυξανει σταθεροποιουνται(κατωφλι)και μετα ανεβαινουν παλι στους μεγιστους .
Παντως οταν εισαι προπονητης και εισαι μεσα στα πραγματα και γνωριζεις αυτο που κανεις δεν χρειαζεται η εξεταση του γαλακτικου που ειναι ασυμφορη κιόλας και οι περισσοτεροι αθλητες και πρωταθλητες δεν την εχουν κανει ....και οχι απλα αθλητες του στιβου(-100-200μετρα ενταση αλλα και οι αντοχιτζιδες).

Niiick
21-02-10, 16:15
Ναι ειναι too much αλλα το να μαθεις που ειναι το αναεροβιο και το αεροβιο κατωφλι σου ειναι σημαντικο και σε αντοχης και σε μικροτερες αποστασεις.

Τ.Ε.Φ.Α.Α
21-02-10, 16:28
Αυτο θελω να σου πω με το να σε ρωταω στην πραξη εσυ πως εχεις μετρηθει.....και οχι με κατι που διαβασες και δεν το διαβασες καλα το οποιο παραθεσες κιολας χωρις επεξηγηση.Διοτι η μετρηση του γαλακτικου ετσι γινεται εργομετρικα με την ληψη αιματος και με κανεναν αλλο τροπο.ΑΛΛΑ το να μετρησει καποιος το αναεροβιο-αεροβιο κατωφλι υπαρχουν και αλλες μεθοδοι σε εργομετρικο οπως και σε γηπεδο με την μεθοδο CONCONI οπου οι παλμοι σε καποια φαση με βαση την ενταση που αυξανει σταθεροποιουνται(κατωφλι)και μετα ανεβαινουν παλι στους μεγιστους .
Παντως οταν εισαι προπονητης και εισαι μεσα στα πραγματα και γνωριζεις αυτο που κανεις δεν χρειαζεται η εξεταση του γαλακτικου που ειναι ασυμφορη κιόλας και οι περισσοτεροι αθλητες και πρωταθλητες δεν την εχουν κανει ....και οχι απλα αθλητες του στιβου(-100-200μετρα ενταση αλλα και οι αντοχιτζιδες).

αυτο ηθελα ρε μαρια να με διορθωσεις σε καποια σημεια που λεω ανακριβιες και σε ευαχριστω , ετσι καταλαβαινουν καλυτερα και οι υπολοιποι τι παιζει με το γαλακτικο! Thanks παντως που συμπληρωνεις :thumbup: