PDA

Επιστροφή στο Forum : πως πανε πιο κατω?!



jjx
22-02-10, 01:42
Μετα απο 3 εβδομαδες full προπονηση και διατροφη εχω χασει 6 kg, απο 18% λιπος επεσα στο 11%. Αλλα εδω και 10 μερες η ζυγαρια και η λιπομετρηση δεν λεει να κατεβει αλλο!
Το καθημερινο προγραμμα περιλαμβανει 1 ωρα πισινα (1,5km) και 2 ωρες γυμναστηριο (3 μερες προπονηση , 1 μερα διαλειμμα).

Τι γινεται ρε παιδια!? Μπουκωσε το σωμα και αρχισε να αντιδρα?!
Πεσαμε σε πλατο!?:shock::shock:

savage
22-02-10, 01:44
δωσε λεπτομερειες.ποσταρε το προγραμμα αναλυτικα κ πηγαινε κ στην διατροφη κ ποσταρε αναλυτικα τι τρως για να σε βοηθησουμε να ξεκολλησεις.και δωσε μας στοιχεια(ηλικια υψος βαρος κτλ)

jjx
22-02-10, 02:04
δωσε λεπτομερειες.ποσταρε το προγραμμα αναλυτικα κ πηγαινε κ στην διατροφη κ ποσταρε αναλυτικα τι τρως για να σε βοηθησουμε να ξεκολλησεις.και δωσε μας στοιχεια(ηλικια υψος βαρος κτλ)

1,65 , 69kg , 11% λιπομετρηση

Δευτερα --> 1,5km (1h)πισινα + Γυμν 1,5h (3 μυικες ομαδες + κοιλιακοι)
Τριτη -> 1,5km πισινα + Γυμν 1,5h (3 μυικες ομαδες + κοιλιακοι)
Τεταρτη--> Ξεκουραση
Πεμπτη --> 1,5km πισινα + Γυμν 1,5h (3 μυικες ομαδες + κοιλιακοι)
Παρασκευη --> Γυμν 1,5h (3 μυικες ομαδες)
Σαβ --> Πισινα 1km
Κυρ --> Τρεξιμο 1h


Διατροφη (μεσες ακρες):
Πρωι: Αυγα + Δημητριακα / Γιαουρτι + Δημητριακα
11.00: μπαρα ή φρουτο
Μεσημερι: homemade food (σε λογικες ποσοτητες)
Απογευμα: Φρουτο
Βραδυ (μεταπροπονητικα): Τονος / Αυγα / πιτακι βρωμης

Δυο φορες την εβδομαδα αυτη επαιξε μια σοκολατα
Γενικα εχω καψει αρκετο μυ απο την υπερβολικη προπονηση και την υποθερμιδικη διατροφη αλλα στην παρουσα φαση σκοπος ειναι να κατεβει χαμηλα η λιπομετρηση. (που λογω σωματοτυπου ειναι ποιο δυσκολο απο το να παρω μυικη μαζα).
Ολο το λιπος που εχει απομεινει ειναι στο σωσιβιο και στους πλαγιους κοιλιακους...

savage
22-02-10, 02:23
χμμμ εντελως λαθος διατροφικη και προπονητικη τακτικη κατ'έμε.Τα βαρη γινονται πριν το κολυμπι,η διατροφη επρεπε να'χει πιο πολυ πρωτεινη κ λιπος κ λιγοτερο απλο υδατανθρακα,και θα επρεπε να κανεις 5 φορες την βδομαδα βαρη,αντι για 3.

thegravijia
22-02-10, 02:30
ποσα κιλα εισαι τωρα ??

gj
22-02-10, 12:48
χμμμ εντελως λαθος διατροφικη και προπονητικη τακτικη κατ'έμε.Τα βαρη γινονται πριν το κολυμπι,η διατροφη επρεπε να'χει πιο πολυ πρωτεινη κ λιπος κ λιγοτερο απλο υδατανθρακα,και θα επρεπε να κανεις 5 φορες την βδομαδα βαρη,αντι για 3.

+1
1.Οποσδήποτε την αεροβική μετά τα βάρη....
2.Αλλαγή πλάνου διατροφής (τα άρθρα θα σε βοηθήσουν)
3.Αν θες να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση στα βάρη βάλε μια μυική ομάδα την μέρα...
Αλήθεια πως την παλεύεις τόσες ώρες προπόνησης?

jjx
23-02-10, 02:22
Σωστα, η αεροβικη μετα τα βαρη αλλα δυστυχως η πισινα κλεινει πριν το γυμναστηριο... Οποτε δεν παιζει αναποδα :(

Η διατροφη θα επρεπε να εχει περισσοτερη πρωτεινη ακομα και σε περιοδο γραμμωσης? Πως μπορω να παρω περισσοτερη πρωτεινη (με φαγητο), που συνεπαγεται περισσοτερες θερμιδες, αν θελω να κατεβω στην λιπομετρηση?!

savage: 69Kg ειμαι τωρα
Ειχα δοκιμασει 1 μυικη ομαδα ανα ημερα, και ηταν πληρης αποτυχια... (τρελη μειωση σε ολα, δεν με πιανει δυστυχως)

Εχω παλεψει και σε ποιο εντονα προγραμματα, αλλα εκει πιστευω ειναι πια τα ορια μου...

thegravijia
23-02-10, 02:28
δν υπαρχει περιπτωση να εχεις χασει τοσο λιπος μεσα σε 3 βδομαδες.

savage
23-02-10, 02:34
υποψιαζομαι οτι οταν εκανες 1 μυικη ομαδα ανα μερα,εκανες παλι 1μιση ωρα βαρη.εε αν το κανεις αυτο επι 5 φορες την βδομαδα,λογικο ειναι να ψοφησεις στην κουραση.45 λεπτα θα κρατουν τα βαρη.10-12 σετ θα κανεις για τις μικρες μυικες ομαδες και 15-18 για τις μεγαλες.για τα ποδια κανε και πανω απο 20.αλλα γενικα δε χρειαζονται υπερβολες.
εσυ κανεις υπερβολες αυτη την στιγμη και το σωμα σου αντιδρα,σταματωντας να καιει λιπος.σαφως και χρειαζεσαι κι αλλη πρωτεινη γιατι θα καταβολιστεις κι αλλο.πρωτεινη βρισκεις απο συμπληρωματα,απο κρεας,απο ψαρι,απο τυρι κοτατζ,απο αυγα κτλ.

giannis64
23-02-10, 13:45
οταν ο οργανισμος κολαει σε κατι, η ογκος ειναι αυτος η γραμωση, τοτε πρεπει να κανουμε κατι διαφορετικο για να ξεκολησει. εσυ με τοση ενταση τωρα δεν μπορεις να δωσεις κιαλλο γιατι βλεπω να πηγενεις για υπερκοποση. αλλαξε το προγραμμα σου. προσπαθησε να κανεις κατι διαφερετικο. ακομα και την ωρα που πας στο γυμ να αλλαξεις ο οργανησμος το περνει χαμπαρι. αν καταλαβενεις τι σου λεω. αλλα οπως λεει και ο νικος οι ωρες σου στο γυμ ειναι παρα πολλες.

gj
23-02-10, 14:36
Σωστα, η αεροβικη μετα τα βαρη αλλα δυστυχως η πισινα κλεινει πριν το γυμναστηριο... Οποτε δεν παιζει αναποδα :(
Aφιέρωσε 1-2 φορές την εβδομάδα σκέτη πισίνα και τις υπόλοιπες πρώτα βάρη και μετά αεροβική (διαδρομο ποδήλατο ελλειπτικο)

Η διατροφη θα επρεπε να εχει περισσοτερη πρωτεινη ακομα και σε περιοδο γραμμωσης? Πως μπορω να παρω περισσοτερη πρωτεινη (με φαγητο), που συνεπαγεται περισσοτερες θερμιδες, αν θελω να κατεβω στην λιπομετρηση?!
Η διατροφή πρέπει να έχει όση πρωτείνη χρειάζεσαι.Αλυπη μάζα *1.5 το λιγότερο...(πολύ λένε και *2 ...εξαρτάται σε τι επίπεδο βρίσκεσαι). Η διατροφή σου θέλει σοβαρή διόρθωση. Διαβασε το άρθρο της διατροφής για γραμμωση και θα καταλάβεις μόνος σου τα λάθη της...διόρθωσέ την και ξαναπόσταρε να σου πουμε απόψεις...


savage: 69Kg ειμαι τωρα
Ειχα δοκιμασει 1 μυικη ομαδα ανα ημερα, και ηταν πληρης αποτυχια... (τρελη μειωση σε ολα, δεν με πιανει δυστυχως)

Εχω παλεψει και σε ποιο εντονα προγραμματα, αλλα εκει πιστευω ειναι πια τα ορια μου...
Πιστεύω ότι κάτι έκανες λάθος...Πιθανώς αυτό που σου είπε ο savage να έφταιγε... (τι πιθανώς...κατά 99%) . Φιλε μου αγκίζεις τα όρια της υπερπροπόνησης...