PDA

Επιστροφή στο Forum : Ντάκος



Giannis12
28-02-10, 23:51
Τι εχετε να πειτε για το Κρητικο ντακο σε περιοδο γραμωσεις;
Εχω διατροφη με οσο γινεται λιγοτερους υδατανθρακες και λιπαρα,αλλα με οσο το δυνατον περισσοτερη πρωτεινη και θελω να προσθεσω και αυτα (χωρις να μειωσω καποια ποσοτητα γευματος) γιατι ειναι αρκετα χορταστικα,αν και λιγο σκληρα για τα δοντια :green:

Ειναι κριθινα ολικης αλεσης.
Αυτα που περνω εγω τουλαχιστον περιεχουν στα 100 γραμαρια :
Πρωτεινες : 12,95 γρ
Λιπαρα : 2,46 γρ
Υδατανθρακες : 76,29 γρ

Jeik
01-03-10, 00:14
φίλε μ όχι...72,9 γρ υδατάνθρακα???:bowdown::bowdown: αν θες κάτι με πρωτείνη και τόσο υψηλή ποσότητα σε υδατάνθρακα θα σου πρότεινα μαυρομάτικα φασόλια
ανα 100 γρ:
20,1 γρ πρωτείνης
50 γρ υδατάνθρακα
1,3 λίπος
3,4 ίνες;)

Giannis12
01-03-10, 00:27
φίλε μ όχι...72,9 γρ υδατάνθρακα???:bowdown::bowdown: αν θες κάτι με πρωτείνη και τόσο υψηλή ποσότητα σε υδατάνθρακα θα σου πρότεινα μαυρομάτικα φασόλια
ανα 100 γρ:
20,1 γρ πρωτείνης
50 γρ υδατάνθρακα
1,3 λίπος
3,4 ίνες;)

Οχι! δεν θελω υδατανθρακα,πρωτεινη θελω! :turtle:
Απλος αυτο με προβληματιζει στο ντακο το οτι εχει πολυυ υδατανθρακα.
Σε "περιοδο γραμμωσης" βρισκομαι!

Jeik
01-03-10, 00:39
φίλε μ αν θες πρωτείνη φάε τόνο,αυγά,γαλοπούλα,κοτόπουλο και γουέι..αυτά!!

Giannis12
01-03-10, 00:49
φίλε μ αν θες πρωτείνη φάε τόνο,αυγά,γαλοπούλα,κοτόπουλο και γουέι..αυτά!!

Ισως δεν καταλαβες καλα το θεμα! :)
Διατροφη κανω,αυγα κοτοπουλα,τονους οπως τα λες κι εσυ τα τρωω!!!
Απλος γιατι καποια γευματα τα καθηστερω αρκετες ωρες,και δεν μπορω να κουβαλαω μαζι μου το φαγητο,λεω να τρωω συν καποια ποσοσοτητα ντακου που οπως ειπα ειναι αρκετα χορταστικος,αλλα εχει πολλους υδατανθρακες!
Αυτο ειναι το "προβλημα" μου, αν μου χαλασουν την διαιτα εστω και σε μικρο βαθμο;

Machiavelli
01-03-10, 20:20
Δεν κάνει... Θες 250 γραμμάρια για να καλύψεις πρωτεΐνη. Άσε που έχει μέσα αλάτι και ζάχαρη σίγουρα.

Giannis12
01-03-10, 22:58
Δεν κάνει... Θες 250 γραμμάρια για να καλύψεις πρωτεΐνη. Άσε που έχει μέσα αλάτι και ζάχαρη σίγουρα.

Εννοειτε πως κανω διατροφη, και την πρωτεινη θα την παρω απο το κυριο γευμα,αφου ο ντακος θα ειναι εξτρα (για να μου γεμισει το στομαχι)! ;)
Οσο για την ζαχαρη δεν παιζει να περιεχει,αλλα αλατι σιγουρα.

ggeorge
16-05-11, 13:33
καλησπέρα σας

Εχω διαβασει αρκετα για τη διατροφή μέσα στο forum αλλα θα ήθελα να κανω μια ερωτηση. Είμαι σε φάση που θελω να χασω λιπος (κοιλια).
Ποια η γνώμη σας για τον ντάκο; (Παξιμάδι φέτα ντομάτα λαδακι)
Πολυ λίπος;
Ενταξει δε λεω για κυριως γευμα... Ετσι να σπαει η μονοτονία... Μαλλον δεν ειναι και οτι καλυτερο ε;

καμια μαρκα φετας με λίγα λιπαρα; κανενα παξιμαδι;

Και μια ακομα ερωτηση...
club σαντουιτσ; :green:

Οχι τιποτα αλλο αλλα παμε για καφεδακια και πειναω και θελω κατι να φαω εκει στη παραλια...
Ευχαριστω...

Qlim4X
16-05-11, 13:54
καλησπέρα σας

Εχω διαβασει αρκετα για τη διατροφή μέσα στο forum αλλα θα ήθελα να κανω μια ερωτηση. Είμαι σε φάση που θελω να χασω λιπος (κοιλια).
Ποια η γνώμη σας για τον ντάκο; (Παξιμάδι φέτα ντομάτα λαδακι)
Πολυ λίπος;
Ενταξει δε λεω για κυριως γευμα... Ετσι να σπαει η μονοτονία... Μαλλον δεν ειναι και οτι καλυτερο ε;

καμια μαρκα φετας με λίγα λιπαρα; κανενα παξιμαδι;

Και μια ακομα ερωτηση...
club σαντουιτσ; :green:

Οχι τιποτα αλλο αλλα παμε για καφεδακια και πειναω και θελω κατι να φαω εκει στη παραλια...
Ευχαριστω...

αραβικη γαλοπουλα τυρι μαρουλι;)

χωρις μαγιονεζες ντοματες κτλ

thanasis76
16-05-11, 14:04
καλησπέρα σας

Εχω διαβασει αρκετα για τη διατροφή μέσα στο forum αλλα θα ήθελα να κανω μια ερωτηση. Είμαι σε φάση που θελω να χασω λιπος (κοιλια).

Και μια ακομα ερωτηση...
club σαντουιτσ; :green:

Οχι τιποτα αλλο αλλα παμε για καφεδακια και πειναω και θελω κατι να φαω εκει στη παραλια...
Ευχαριστω...

μετα απο τοσο διαβασμα θελεις να χασεις λιπος απο την κοιλια και θελεις και club...ακια??

αυτα δεν πανε μαζι.
για να μην πεινας στο καφεδακι σου, τρωγε απο το σπιτι κατι σωστα πριν πας για καφε...:P:P:P:P

Ximerakis
16-05-11, 14:05
:clap::clap::P:P

ggeorge
16-05-11, 14:22
ε ενταξει την ηξερα την απάντηση...
:green:

Απλα ηθελα να μου πει καποιος δε βαριεσαι ... τι ειναι ενα σαντουιτσακι...

Με τον ντακο που με ενδιαφερει πιο πολυ; :P Χαλια και αυτος ε;

thanasis76
16-05-11, 14:29
ε ενταξει την ηξερα την απάντηση...
:green:

Απλα ηθελα να μου πει καποιος δε βαριεσαι ... τι ειναι ενα σαντουιτσακι...

Με τον ντακο που με ενδιαφερει πιο πολυ; :P Χαλια και αυτος ε;

αν θελεις να κανεις σωστη δουλεια και οχι να παιδευεσαι αδικα, ναι χαλια και αυτος...:P:P:P:P

jackieboy
16-05-11, 15:25
Γιατι ρε μαγκες, ο ντακος τοσο φοβερος ειναι? Παξιμαδι μαυρο, με ανθοτυρο και ντοματα και ελαχιστο λαδι ειναι...:unsure:

thanasis76
16-05-11, 15:34
Γιατι ρε μαγκες, ο ντακος τοσο φοβερος ειναι? Παξιμαδι μαυρο, με ανθοτυρο και ντοματα και ελαχιστο λαδι ειναι...:unsure:

ο ντακος που θα φας σε ενα μαγαζι εχει αυτα που λες??? δεν νομιζω...
το παιδι μιλαει για οταν ειναι για καφε, η για ουζακι...:green::green::green:

Panosss
16-05-11, 15:43
Καταλαβαίνεις και μόνος σου οτι γράμμωση (χάσιμο λίπους τέλος πάντων) και αυτα τα 2 δεν πάνε μαζί ΕΚΤΟΣ... και αν επιλέξεις τα κατάλληλα υλικά (ντάκο ολικής, τυρί με χαμηλά λιπαρά και ελάχιστο ελαιόλαδο) ΑΛΛΑ θα πρέπει να υπολογίσεις τις θερμίδες του και να τις ενσωματώσεις στο ημερήσιο πρόγραμμά σου.
Αυτό μπορείς να το κάνεις, αλλά επειδή είναι τόσο θερμιδογόνο αυτό το έδεσμα (ντάκος) θα σου ελαττώσει αρκετά τις υπολειπόμενες ημερήσιες θερμίδες και τελικά θα καταλάβεις και μόνος σου οτι δεν αξίζει γιατί θα πεινάς.

Πάρε ηλεκτρονική ζυγαριά, ζύγισε και υπολόγισε όσα τρώς, ρύθμισε τις ημερήσιες θερμιδικές ανάγκες σου σε υποθερμιδική διατροφή και... καλή επιτυχία

DrNio
16-05-11, 15:50
@ggeorge
H ντομάτα είναι must το καλοκαίρι.Το ελαιόλαδο έχει πολύ καλά λιπαρά.

Όσο για το παξιμάδι πήγαινε σε ένα super market και δες τι λέει η συσκευασία για θερμίδες,υδατάνθρακες κλπ. κλπ.

Για την φέτα μπορείς να ρωτήσεις απο εκεί που την παίρνεις ποια έχει τα λιγότερα λιπαρά και πόσα είναι.Σύγκρινε την και με το ανθότυρο.

Ο παραδοσιακός ντάκος έτσι είναι και σε μαγαζί που έχω φάει,άντε να σου βάλουν και ρίγανη πάνω απο την φέτα.

Αν είναι να αποφύγεις παγωτά,παγωτίνια κλπ. κλπ. μια χαρά είναι ο ντάκος.


ΥΓ1:Την ημέρα όμως που θα φας ντάκο,μην το ρίξεις και στα ψωμιά και στις βουτιές στην σαλάτα,παρά μόνο στην θάλασσα.:green:

ΥΓ2:Όσο για το club sandwich δεν είναι η και η βέλτιστη επιλογή.Ένας φίλος πιο πάνω σου πρότεινε κάτι καλύτερο.

----------

EDIT: Πάνο δεν είδα το ποστ σου,συμφωνώ.

Txc
19-05-11, 10:24
εγω λεω να χτυπισεις κανα μπουκαλι ρακι, να γινεις τουμπανο...

ggeorge
19-05-11, 11:14
νομιζω οτι θα χτυπαω κανενα κοτοπουλακι.... (Ευτυχως εχουν και κουζίνα οργανωμενη αυτες οι καφετεριες... )

Κουραστηκα μονο που το σκεφτομαι οτι πρεπει να υπολογίζω ολα αυτα...
Ψωμι ετσι και αλλιως δεν το τρωω καθόλου...

Παντως καλη η ιδεα του σπιτικου ντακου... Μου αρεσε...
Μαυρο παξιμαδι λοιπόν ετσι;
Το ανθοτυρο μοιαζει με φετα; Δεν το εχω δοκιμασει...

φετα με λίγα λιπαρα δεν εχω βρει ακομα. :( Και ειναι απο τα αγαπημενα μου...

Ευχαριστω παιδιά...

DrNio
19-05-11, 11:26
νομιζω οτι θα χτυπαω κανενα κοτοπουλακι.... (Ευτυχως εχουν και κουζίνα οργανωμενη αυτες οι καφετεριες... )

Κουραστηκα μονο που το σκεφτομαι οτι πρεπει να υπολογίζω ολα αυτα...
Ψωμι ετσι και αλλιως δεν το τρωω καθόλου...

Παντως καλη η ιδεα του σπιτικου ντακου... Μου αρεσε...
Μαυρο παξιμαδι λοιπόν ετσι;
Το ανθοτυρο μοιαζει με φετα; Δεν το εχω δοκιμασει...

φετα με λίγα λιπαρα δεν εχω βρει ακομα. :( Και ειναι απο τα αγαπημενα μου...

Ευχαριστω παιδιά...

Στο μάτι ναι,σε γεύση καμία σχέση.Το ανθότυρο έχει γλυκιά γεύση,γι αυτό πάρε μικρή ποσότητα μην χαλάσεις τα λεφτά σου αν δεν σου αρέσει.


Επειδή δεν τρώω τυριά συχνά,πέρα απο gouda στο τοστ μου,δεν ξέρω αν το ανθότυρο ή η φέτα έχει λιγότερα λιπαρά,αλλά αυτοί που τα πουλάνε ξέρουν σίγουρα.

--------------

Edit:Αγόρασα παξιμάδι ή όπως λέει η συσκευασία κριθαροκούλουρα και ανθότυρο.

Θα γράψω μερικά στοιχεία : ανθότυρο-->ανά 100g.
πρωτεινη 12,4g,υδατ.4,5g,λιπαρά 13g εκ των οποίων τα 8.5g είναι κορεσμένα . 184kcal.
Τώρα ανά μερίδα που αναγράφει( 30g ) παίρνεις(με την ίδια σειρά όπως πάνω) 3.7,1.4,3.9,2.6 αντίστοιχα.Ηθικό δίδαγμα πολύ κορεσμένο λίπος αν παρά φας.Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν θα το συνδιάσεις με κρέας αλλά με κανά όσπριο.

Το παξιμάδι ανα 100g. έχει 361kcal και πρωτ. 11.3,υδατ. 73.5 εκ των οποίων τα 3.4 είναι ζάκχαρα, 4.4 fat απο το οποίο το 1 g είναι κορεσμένο,εδώδιμες ίνες (dietary fibres,που δεν έχω ιδέα τι είναι) 8.6γρ,Νάτριο 0.86.
Η συσκευασία που πήρα έχει 4 μεγάλα παξιμάδια(100γρ.) τα οποία όμως σπάνε εύκολα στην μέση (50γρ.) οπότε διαιρείς τα στοιχεία παραπάνω,αν σου φάνηκαν υπερβολικά.

Giannistzn
19-05-11, 16:51
Κανε τελειως διαφορετικη συνταγη. Cottage, παξιμαδι, λαδι ντοματα. Παρα πολυ λιγοτερα λιπαρα.

Αυτο που κανω εγω, για δεκατιανο, 2 φετες ψωμι, βαζω cottage, παπρικα και ντοματα. Δροσερο και καλοκαιρινο.

ggeorge
19-05-11, 17:46
ευχαριστω παιδια

θα κανω δοκιμες...
γιατί είμαι λιγο περιεργος με τις γευσεις.... ;)

DrNio
19-05-11, 17:50
Κανε τελειως διαφορετικη συνταγη. Cottage, παξιμαδι, λαδι ντοματα. Παρα πολυ λιγοτερα λιπαρα.

Αυτο που κανω εγω, για δεκατιανο, 2 φετες ψωμι, βαζω cottage, παπρικα και ντοματα. Δροσερο και καλοκαιρινο.

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό με το Cottage,αλλά το topic έχει σχέση με τον ντακο και έμεινα εκεί.

Αν δεν βάζεις γλυκιά πάπρικα,δεν το λες και δροσερό.:PΕκτός αν βάζεις πολύ λίγη.Ωραία είναι η πάπρικα αλλά λίγο βαριά μου φαίνεται για δεκατιανό.Anyway,άντε καλή μας μάσα.

Giannistzn
19-05-11, 18:13
Ναι ξέχασα να το διευκρινίσω. Γλυκιά εννοούσα, εμένα μου φαίνεται πολυ δροσερό πάντως :P

Kaloutsikos
19-05-11, 23:08
Ναι ξέχασα να το διευκρινίσω. Γλυκιά εννοούσα, εμένα μου φαίνεται πολυ δροσερό πάντως :P

Οταν λέτε πάπρικα τι εννοείται?
Την αλοιφή?

Giannistzn
20-05-11, 00:55
Οταν λέτε πάπρικα τι εννοείται?
Την αλοιφή?

Οχι σκονη. Στο σουπερμαρκετ στα μπαχαρικα λεει "Παπρικα - Γλυκεια" (αυτη που παιρνω). Εχει και καυτερη.

Kaloutsikos
20-05-11, 00:59
Οχι σκονη. Στο σουπερμαρκετ στα μπαχαρικα λεει "Παπρικα - Γλυκεια" (αυτη που παιρνω). Εχει και καυτερη.

α! τώρα θυμήθηκα. :thumbup: