PDA

Επιστροφή στο Forum : Μείωση λίπους, διατήρηση βάρους..



Graale
04-03-10, 20:20
Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο forum, θα ήθελα και εγώ την συμβουλή σας πάνω σε αυτό το επίμαχο θέμα..

Είμαι 26 ετών, 1.70 m ύψος , 66 Kg και ποσοστό λίπους 20%. Δεν θέλω τίποτα άλλο πέρα από το να διατηρηθώ στα ίδια κιλά (άντε να βάλω και 2-3 ακόμα) με ένα ποσοστό λίπους όμως γύρω στο 15%.

Καθώς έχω καταλάβει ότι το να χάσεις λίπος και παράλληλα να αυξήσεις μυϊκή μάζα είναι λιγο ουτοπικό (το προσπάθησα στο παρελθόν), αναρωτιέμαι τι θα μπορούσα να κάνω..Είναι απαραίτητο να βάλω αρκετά κιλά και μετά να πάω για γράμμωση ή με μια σωστή διατροφή, ισοθερμιδική όμως, και παράλληλα συστηματική προπόνηση με βάρη και αερόβιο μπορεί να γίνει η δουλειά? έστω και σε βάθος χρόνου?

giannis64
04-03-10, 20:30
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις μακροπρόθεσμους στόχους. Ακολούθα μια σωστή διατροφή, βαλε κάποια κιλά (γιατί τα 66 για 1.70 ύψος είναι πολύ λίγα) και με σωστή αερόβια, και βάρη οι στόχοι σου σίγουρα θα πραγματοποιηθούν. Μην βιαστείς. Όλα θέλουν υπομονή και κόπο!!

Machiavelli
05-03-10, 11:13
Επειδή απ' ότι καταλαβαίνω δεν είσαι γυμνασμένος, νομίζω πως δεν είναι ουτοπικό. Υποθερμιδική διατροφή με 6 γεύματα (καθόλου σαβούρα όμως), μέσα σε όλα τα γεύματα πρωτεΐνη, με 4-5 προπονήσεις με βάρη και 3 αερόβιες νομίζω πως είναι εφικτό και όχι και τόσο δύσκολο όσο ακούγεται. Αν δεν παίρνεις συμπληρώματα σου προτείνω να πάρεις τουλάχιστον μια απλή πολυβιταμίνη από το φαρμακείο.

savage
05-03-10, 21:28
+1 machiavelli.συμφωνω απολυτα.σιγουρα θα παρεις μαζα και θα χασεις λιπος.δες διατροφη γραμμωσης