PDA

Επιστροφή στο Forum : καστανο ρυζι vs λευκο ( brown rice vs white rice)



DENNISGR
09-03-10, 04:00
Γεια σας παιδια ανοιγω αυτο το τοπικ γιατι εψαξα και δεν μπορεσα να βρω πουθενα διατροφικα στοιχεια απο καστανο ρυζι- λευκο ρυζι ... Εννοω στα 100 γρ ποσα ειναι υδατανθρακες κτλπ εχει το καθενα...!Επισης μια ακομα ερωτηση το λευκο ρυζι και αυτο εχει συνθετους υδατανθρακες απλα ειναι - στις βυταμινες σωστα? ( ενα ναι η ενα οχι εδω);)

οποιος ξερει ας το ποσταρει παρακαλω...:bowdown::bowdown:

stamthedrum
09-03-10, 07:49
Γεια σας παιδια ανοιγω αυτο το τοπικ γιατι εψαξα και δεν μπορεσα να βρω πουθενα διατροφικα στοιχεια απο καστανο ρυζι- λευκο ρυζι ... Εννοω στα 100 γρ ποσα ειναι υδατανθρακες κτλπ εχει το καθενα...!Επισης μια ακομα ερωτηση το λευκο ρυζι και αυτο εχει συνθετους υδατανθρακες απλα ειναι - στις βυταμινες σωστα? ( ενα ναι η ενα οχι εδω);)

οποιος ξερει ας το ποσταρει παρακαλω...:bowdown::bowdown:

Θερμιδικά τα 2 είδη ρυζιού δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Συγκεκριμένα, στα 100γρ που λες, το λευκό έχει 365 θερμίδες και το καστανό νομίζω 370. Ωστόσο, το καστανό έχει σίγουρα περισσότερες βιταμίνες και μέταλλα και περισσότερες φυτικές ίνες κι όλα αυτά το κάνουν πολύ ανώτερη τροφή από το λευκό και του μειώνουν και το γλυκαιμικό δείκτη. Οπότε, αν μπορείς go with brown rice.

Την ερώτησή σου δεν την κατάλαβα... τι σχέση έχει η περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες με την περιεκτικότητα σε βιταμίνες;

Haris Pilton
09-03-10, 12:35
FIGHT!!

DENNISGR
09-03-10, 13:52
Την ερώτησή σου δεν την κατάλαβα... τι σχέση έχει η περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες με την περιεκτικότητα σε βιταμίνες; Εννοω οτι το καστανο και το λευκο ρυζι ειναι και τα δυο συνθετοι υδατανθρακες απλα το καστανο εχει τις βιταμινες B1 B2 κτλπ... Και αυτο ειναι με λιγα λογια που κανει το καστανο ανωτερο !Α? και η τιμη:green:

The Rock
09-03-10, 14:26
Εννοω οτι το καστανο και το λευκο ρυζι ειναι και τα δυο συνθετοι υδατανθρακες απλα το καστανο εχει τις βιταμινες B1 B2 κτλπ... Και αυτο ειναι με λιγα λογια που κανει το καστανο ανωτερο !Α? και η τιμη:green:
Να μην σε ενδιαφέρουν οι βιταμίνες σε αυτή την τροφή.

albertob30
09-03-10, 15:26
αρα σιγα την διαφορα να τρωμε λευκο ?

The Rock
09-03-10, 15:35
αρα σιγα την διαφορα να τρωμε λευκο ?
Δεν λέω κάτι τέτοιο, απλά οι βιταμίνες στους 60-70 βαθμούς καταστρέφονται. Άρα πολύ απλά δεν παίζει ρόλο αν μας ενδιαφέρουν ή όχι.

Littlejohn
09-03-10, 15:52
Η διαφορά δεν είναι θερμιδική. Απλώς το λευκό ρύζι θεωρείται επεξεργασμένος υδατάνθρακας, ενώ το καστάνο ή άγριο ρύζι, όχι.
Τους επεξεργασμένους υδατάνθρακες προσπαθούμε να τους αποφεύγουμε λόγω και υψηλότερου γλυκαιμικού δείκτη, αλλά κυρίως για τα πρόσθετα που έχουν...

DENNISGR
09-03-10, 22:29
The winners issssssss: Το καστανο σε πρωτη θεση και στην δευτερη το λευκο με 2 ποντους διαφορα...:thumbsup:

aaabasilis
10-03-10, 23:03
για μαγειρεμα παντως το λευκο ειναι στην πρωτη θεση(απο αποψη ταχυτητας).το καστανο κανει ποση ωρα για να γινει και σπαει νευρα ειδικα αν πεινας και θελεις να φας γρηγορα τοτε λευκο..το θεμα ειναι αλλο...καστανο ρυζι η μπασματι?ιδου η απορια...

giorgospet
10-03-10, 23:15
για μαγειρεμα παντως το λευκο ειναι στην πρωτη θεση(απο αποψη ταχυτητας).το καστανο κανει ποση ωρα για να γινει και σπαει νευρα ειδικα αν πεινας και θελεις να φας γρηγορα τοτε λευκο..το θεμα ειναι αλλο...καστανο ρυζι η μπασματι?ιδου η απορια...

χαχα καλό.:)

DENNISGR
11-03-10, 02:55
για μαγειρεμα παντως το λευκο ειναι στην πρωτη θεση(απο αποψη ταχυτητας).το καστανο κανει ποση ωρα για να γινει και σπαει νευρα ειδικα αν πεινας και θελεις να φας γρηγορα τοτε λευκο..το θεμα ειναι αλλο...καστανο ρυζι η μπασματι?ιδου η απορια... Και τα δυο φιλε προσωπικη μου αποψη ειναι να τρως οτι μπορεις απο τα δυο γιατι δεν εχουν μεγαλες διαφορες μεταξ τους ( τις αναλυσαμε πιο πριν) επισης για παραδειγμα εγω τρωω 1 φορα την βδομαδα καστανο και τις αλλες μερες λευκο (μπασματι) ...!

Haris Pilton
11-03-10, 12:19
Εγω να πω οτι καστανο δεν βρισκω...Μονο ενα που ειναι καπως καφετι και γραφει οτι ειναι αγριο,...Σιγα καλε αγριε μην μας φας... :rolf:

Machiavelli
11-03-10, 13:31
Η σημαντική διαφορά είναι μια, ο θείος Μπεν βγάζει μόνο λευκό σε σακουλάκια.

savage
11-03-10, 13:34
παροτι εγχρωμος ο uncle Ben ετσι??? χαχαχαχαχα

gj
11-03-10, 16:15
Η σημαντική διαφορά είναι μια, ο θείος Μπεν βγάζει μόνο λευκό σε σακουλάκια.

Πω πω αυτά τα σακουλάκια μιλάμε είναι όλα τα λεφτά...ουτε να λερώνεις ουτε να μετράς ποτήρια ούτε να ανακατεύεις για να μην κολήσει ...
Αν και πλέον με τον ατμομάγειρα όλα κομπλέ...
Εγω χρησιμοποιώ αγριο ρύζι και μαρέσει και περισότερο ;)

jGod
11-03-10, 17:43
machiavelli Με καλυψες απολυτα :shock::shock: και οχι μονο ο θειος μπεν δεν βγαζει καστανο σε σακουλακι αλλα ουτε οι αλλες εταιριες!

Machiavelli
11-03-10, 19:49
savage παλιοσάτυρε. Σε ενημερώνω ότι δεν έχω καμιά απέχθεια προς του έγχρωμους και θαυμάζω ούκω λίγους.
Το ρύζι στον ατμομάγειρα δε μου αρέσει, σαν να αραιώνει ο κόκκος μου φαίνεται (δε ξέρω μαγειρικούς όρους να σας το πω αλλιώς), να βράζω σε κατσαρόλα κανονικό δε μπορώ με τίποτα, οπότε ο θείος Μπεν είναι πάντα στο ντουλάπι μου.

DENNISGR
11-03-10, 21:59
:thumbup::thumbup:Παιδια φατε οτι θελετε και οποιο θελετε...! αυτο μονο αρκει να ειναι ρυζι:toast:

savage
11-03-10, 23:24
savage παλιοσάτυρε. Σε ενημερώνω ότι δεν έχω καμιά απέχθεια προς του έγχρωμους και θαυμάζω ούκω λίγους.


χαχαχαχαχα τωρα θα με μαθεις ρε??? δεν ξερεις τι αλητης ειμαι???χαχαχαχα
Υγ.Παντως σοβαρα τωρα(κοιτα απλα το avatar μου)...λες να εχω προβλημα με τους μαυρους???χεχεχε δε φαινεται κατι τετοιο!!!:P:P

Annih
12-03-10, 00:10
Το καστανό δεν τρώγεται, ακόμα και μετά απο πολύ ώρα βρασίματος είναι τοοοοσο σκληρόο :( :puke:

gym
12-03-10, 00:43
το καστανο για μενα ειναι πιο νοστιμο....γνωμη μου παντα και νιωθω πιο γεματη οταν το τρωω...για να πω την αληθεια απο τις 10 φορες οι 9 ειναι καστανο κ ας κανει 35 λεπτα να βρασει...και μια ωρα να εκανε εγω θα το ετρωγα αφου ειναι υγιεινο!κ οχι σακουλακια κιαι ετοιμα πραγματα!ποτε!

Haris Pilton
12-03-10, 00:55
Ρε παιδια,καστανο,ποιο περνετε;Ανκλ μπενς;

Δεν βρησκο αλλο,και αυτο ειναι ακριβουτσικο... :P

gym
12-03-10, 01:11
Ρε παιδια,καστανο,ποιο περνετε;Ανκλ μπενς;

Δεν βρησκο αλλο,και αυτο ειναι ακριβουτσικο... :P

οχι βρε...και αυτο ειναι αλλα εχει κ αλλα...δεν μ πορει να μην βρισκεις με τιποτα...δεν εχω και τη μαρκα του γαμωτο να σου πω...το βγαζω απο τη συσκευασια αλλα οταν ξαναπαρω θα σου πω.....το βενς κανει πολυ λιγοτερη ωρα να βρασει ενω τα αλλα πιο πολυ αλλα ειναι σουπερ!εμενα μ αρεσει πολυ πολυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!

beteranos
12-03-10, 01:33
Το καστανό δεν τρώγεται, ακόμα και μετά απο πολύ ώρα βρασίματος είναι τοοοοσο σκληρόο :( :puke:



To μουλιαζεις σε νερο (οπως τα φασολια) 2 ωρες πριν το βρασεις και βραζει σε 10 λεπτα μετα.

beteranos
12-03-10, 01:36
Ρε παιδια,καστανο,ποιο περνετε;Ανκλ μπενς;

Δεν βρησκο αλλο,και αυτο ειναι ακριβουτσικο... :P

Υπαρχει της 3 αλφα και της Agrino σε ολα τα σουπερμαρκετ(αναποφλοιωτο)

Levrone
21-01-12, 01:52
To μουλιαζεις σε νερο (οπως τα φασολια) 2 ωρες πριν το βρασεις και βραζει σε 10 λεπτα μετα.

sorry για το ξεθαμα..

το καστανο ρυζι απο βιολογικα προιοντα (εχω παρει 2 συσκευασιες απο διαφορετικες εταιειες βιολογικων) λεει οτι θελει 2-3 ωρες να μουλιασει σε νερο και μετα βρασιμο 30 κατι λεπτα..

το καστανο απο agrino ή uncle bens λεει απλο βρασιμο για δεκα λεπτα..

ξερετε το λογο? :unsure:

venom1987
04-07-12, 13:30
sorry για το ξεθαμα..

το καστανο ρυζι απο βιολογικα προιοντα (εχω παρει 2 συσκευασιες απο διαφορετικες εταιειες βιολογικων) λεει οτι θελει 2-3 ωρες να μουλιασει σε νερο και μετα βρασιμο 30 κατι λεπτα..

το καστανο απο agrino ή uncle bens λεει απλο βρασιμο για δεκα λεπτα..

ξερετε το λογο? :unsure:

τοσο θελουνε βασικα 15 λεπτα και ειναι ετοιμα...

τα βιλογικα παντα θελουν παραπανω οπως τα μακαρονια θελουν 30+ λεπτα ενω τα ολικης 15 λεπτα......

sailim
02-04-15, 18:56
Περα από λιγο αλατάκι, με τι αλλο νοσιμιζετε το ρύζι; Ή και το αλάτι να αποφεύγεται;

Nikolas_mk2
02-04-15, 20:01
Σάλτσες ή καρυκεύματα θες?

sailim
03-04-15, 00:52
Σάλτσες ή καρυκεύματα θες?

Ο,τιδήποτε

Metalhead|T|
03-04-15, 13:13
Εγω αναλογα τα κέφια χρησιμοποιώ ζωμό της κνόρρ σε κύβους ΧΩΡΙΣ ΑΛΑΤΙ :)

NASSER
03-04-15, 15:05
Πολύ καλή επιλογή αυτό που αναφέρει ο Τάσος.
Προσωπικά από συνήθεια τα ρύζια μου είτε καστανό είτε μπασμάτι, τα θέλω σκέτα. Το καστανό έχει ακόμα πιο χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη από το μπασμάτι και συνιστάτε στις δίαιτες. Επίσης είναι πιο χορταστικό. Το μόνο μειονέκτημα του είναι ο χρόνος βρασμού, που είναι περίπου 40 λεπτά, δηλαδή σχεδόν τριπλάσιος από το μπασμάτι.

SOLID
03-04-15, 15:20
Καλο το καστανο,αλλα σαν το μαυρο (αγριο) δεν ειναι κανενα.

TRIANTAFYLLOU
03-04-15, 17:49
για μένα για ευρεία κατανάλωση το νούμερο ένα είναι το λευκό ρύζι και έχει διάφορες ποικιλίες όπως πχ μπασμάτι που αλλάζοντας το δεν το βαριέσαι
το μαυρο και αναποφλοίωτο καλό είναι αλλα αν κάποιος παίρνει φυτικές ίνες απο δημητριακα και μούσλι δεν χρειάζεται

και με άσπρο ρύζι μια χαρα φτάνει κάποιος και σε ακραία κατάσταση γράμμωσης , σιγα να μην τρώμε και βολβούς και ρίζες ωμά για καλύτερα και μη επεξεργασμένα :P:P
αν αρέσει σε κάποιον τόσο πολυ ας το φάει αλλα όχι και ότι είναι βασικό και απαραίτητο στη διατροφή μας , αυτό είναι η μεγαλύτερη μούφα

και να σας πώ και κάτι που είναι τεκμηριωμένο και επιστημονικά , ότι τα λαχανικά που τρώγαμε παλια στο χωριό πχ ενα μαρούλι σε θρεπτικα συστατικά ισοδυναμεί με 10 μαρούλια σημερινα όπως και πολλα λαχανικά

και δεν μιλάμε για αυγα και κότες , εκεί είναι άλλου παπα ευαγγέλιο , νομίζεις τρως διαφορετικα πράματα

SOLID
03-04-15, 18:23
Καλα εννοειται πως και τα ασπρο μου αρεσει και το τρωω μπασματι συγκεκριμενα.Απλα οπως και να χει το καστανο και ακομα πιο πολυ το αγριο ειναι ανωτερο απο διατροφικη αξια σε σχεση με το ασπρο απο θεμα μεταλλων ινων κτλ.Το μαυρο παντως σαν προσωπικο γουστο καθαρα μιλαω εχει πολυ ωραια γευση,το καστανο ειναι καπως αγευστο.

Nikolas_mk2
03-04-15, 19:25
Γευστικά ο ζωμός χρειαζεται στο ρυζι,συνηθως το βραζω σε ζωμο από κοτοπουλο (το νερο που θα ψηθει η κότα το χωριζω σε δυο πλαστικά μπουκαλια και το ένα μπαίνει στη καταψυξη),επισης κ ζωμός απο μοσχάρι του ταιριάζει.

Απο πάνω τριμένα πιπέρια για να γίνει λίγο πιο πικάντικο,κανελλα,πάπρικα,κουκουναρι,σταφίδα,κάρυ(όχι όλα μαζί!),αναλογα κ το κρέας που θα έχει.

arnold94
20-04-19, 10:43
Παιδιά ποιο καστανό ρύζι προτιμάτε(αυτό με τα 10');agrino ή uncle ben?νομίζω του uncle ben έχει πιο ωραίο υφή αλλά είναι πιο ακριβό... είναι ιδέα μου;